BOUWLAND, Steenen Morenmolen Gemeente Borssele Openbare Verkooping eene nette Dienstbode TE HUUR of TE K00P~ GEMENGD NIEUWS. RECHTZAKEN. Ingezonden stukken. BURGERLIJKE STAND. Correspondentie. Marktberichten. Afloop aanbestedingen. Aanbestedingen. Laatste Berichten. Openbare Verkoopingen. ADVERTENTIES Woensdag 15 Maart 1905, openbaar verkoopen op Dinsdag 14 Maart 1905, GRINT Ie bekomen, Schouwen, „stra" wordt gereden, een plech tigheid die begint des daags vóór vasten avond en voorheen door de bewoners van verschillende dorpen op andere dagen werd voortgezet; veel hebben deze stra-dagen van hun oorspronkelijkheid verloren. Dit „stra- rijden" is niets anders dan dat men te paard naar het strand rijdt, welk woord door de Schouwenaars verkort wordt tot „stra". Met zorg worden de paarden, die aan den optocht deel zullen nemen, gekamd en ge borsteld, terwijl de staart kunstig gevlochten wordt. ,,Het in zee gaan" is als spel genoeg bekend geworden door „Roosje" van Bel lamy, en wanneer de paarden het zilte nat gevoeld hebben, keeren de ruiters uaar het dorp terug. Het is dan carnaval in een streek, waar men dat woord niet kent het is als een kermis zonder kramen, een paardenparade zonder koopers of verkoopers, een jaarmarkt zonder nadagen, zonder officieel karakter. De stra-dagen geven aanleiding tot vriendenbezoek en behoorden eenmaal recht thuis op een eiland, waar men voorheen, vooral des winters, van de buitenwereld was afgesloten. Het „stra- rijden" begint echter zeer in beteekenis te verminderen. Een taaie visch. Maandag werd door een jager aan de Othensche-kreek onder Zaamslag een schollevaar geschoten. Bij opening van den vogel vond men in de maag een nog levende visch, die, toen men hem in het water wierp wegzwom alsof er niets gebeurd was Gisteren is te Zwolle door do politie aan gehouden de 23-jarige gewezen student S., die te Zwartsluis een rijwiel had weg gekaapt, dat hij daarna aan een koopman te Zwolle had verkocht. Het rijwiel werd al spoedig teruggevonden, doch de dadei' had het hedenochtend op een loopen gezet. Hij moet uit Haarlem al'koinstig zijn en thuis behooren in het gesticht Meeren- berg, waaruit hij ontvlucht schijnt te zijn. Op den Sloter straatweg is een 9-jarig knaapje door een bespannen kalkwagen overreden; het. is aan de bekomen kneu zingen overleden. Dieren tui n-i d y 11 e. Buitenman met welgedane wangen en ietwat purperen reukorgaan staat in „Artis" de giraffen" met hun lange halzen bewonderend gade te slaan. Hé, klinkt de verzuchting, wat. zouden die lang plezier hebben van 'n klare met suker 1 In een studenten eetgelegenheid, waar men klaarblijkelijk door algemeene vreed zaamheid tot volmaking wil komen, prijkt hoven de deur het opschrift „Algemeene vreetzaamheid tot v 1- making. De heer Gr. W. Melchers, lid van de Tweede Kamer en vóór dien tijd predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Zuid-Schar- woude, heeft zich thans alhier gevestigd als handelaar in kunstmestoffen. Te Wildervank is eene vrouw door een scheepjagerspaard, dat met zijn woesten berijder in wilde sprongen den weg passeerde, morsdood getrapt. Meer dan 30 jaren geleden stierf te Olde- boorn zekere De G. ontvanger dier gemeente. Na zijn dood bleek het, dat er een aan zienlijk tekort was, dat niet kon worden aangezuiverd. Met verassing en stille be wondering hoort men algemeen, dat een zoon van dien overledene al de verschillende schulden, een zeer belangrijk bedrag ver tegenwoordigende, tegelijk heeft aange zuiverd. De moord op den Duivels berg Men seint aan de „Nijm. Ct.," dat de naam van den vermoedelijken moor denaar van de op den Duivelsberg gevon den vrouw, Jules Cherpion, afkomstig uit Luik, is. Het blad meldt verder „Het slachtoffer heet Catherine Droixhe en is eveneens uit Luik afkomstig. Haar naar Cleve overgekomen broeder heeft uit de photographie en andere hem getoonde zaken zijne zuster herkend. Nader kunnen wij hieraan toevoegen Catherine Droixhe was eene dienstbode te Luik, die op 18 Febr. vandaar spoorloos was verdwenen. Zij had relatiën met Jules Cherpion, onderwijzer, eveneens te Luik. De verloofde had toegezegd met haar te zullen trouwen, nadat hij eene betrek king aan de universiteit te Brussel had gekregen. Een broeder van de verslagene, die on gerust was over het uitblijven van zijne zuster en de berichten over den moord gelezen had, begaf zich naar Cleve en herkende, zooals hierboven reeds gemeld is,^ zijne zuster in het portret van het lijk. Hij bracht mede een portret van zijne zuster, dat aan den hotelhouder Mulder in de Smetiusstraat alhier werd vertoond en waarin men onmiddellijk her kende de vrouw, die daar gelogeerd heeft. De zaak zal nu zeker in België worden berecht, daar de man, als zijnde een Belg, niet zal worden uitgeleverd." De „Limb. Koerier" meldt 't Is inderdaad opvallend, zoo dikwijls als we in de laatste dagen melding hebben moeten maken dat er in den omtrek en in Maastricht zelve, zoowel uit de Maas als uit 't Kanaal, lijken zijn opgevischt. Nu eens is 't een meisje, van wier lichaam de armen zijn afgerukt, dan weer is 'teen pasgeboren kind, eindelijk is 'teen onbe kend gebleven manspersoon, Dinsdag nog een machinist van een der op Maastricht varende stoombooten. Voor ditmaal hebben we weer een geval te constateeren, dat bovendien op een groote misdaad schijnt te wijzen. In de nabijheid immers van 't naburige Reekheim is uit 't kanaal opgevischt het lijk van zekeren H, welke sedert drie we ken uit zijn woning verdwenen was. Men ontdekte op 't lijk zware wonden, veroorzaakt door messteken. De schouwing heeft aan 't lieht gebracht dat de ongelukkige vermoord is en daarna in 't water is gesmeteD. Een scherp onderzoek is onmiddellijk ingesteld. Te Marseille is bij een optocht een ern stig ongeluk gebeurd. Een paard uit den stoet sloeg op hol en veroorzaakte een paniek onder de menigte. Er werden 17 menschou gedood en 8 ernstig gewond. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank te Middelburg heeft heden J. G. v. W. 26 jaar arbeider te 's Heer- Arendskerke tot 7 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Wegens overtreding van het spoorweg- reglement werd J. W 48 jaar, stationschef te Krabbendijke (appellant van het kanton gerecht te Goes) veroordeeld tot f 10 boete subs 3 dagen hechtenis, met vernietiging van het vonnis van den eersten rechter. Het gerechtshof te 's Gravenhage beves tigde het vonnis der rechtbank te Middel burg, waarbij de boerenknecht C. W., te Oost-Souburg, ontslagen is van rechts vervolging wegens mishandeling met doo- delijken afloop, gepleegd op zijn vroegeren baas, W. Stroo, te Vlissingen. Bij de behandeling der zaak van een koopman te Middelburg, door de rechtbank aldaar veroordeeld tot vier maanden wegens mishandeling van een anderen koopman met een bierglas in een bierhuis op de Varkensmarkt te Middelburg, had een in cident plaats Het gerechtshof gelastte de voorloopige inhechtenisneming van een getuige, die in strijd met anderen verklaarde, dat de slag met het bier glas niet door den beklaagde was toegebracht, maar door afwering van hem, getuige, toevallig op het hoofd van den mishandelde terechtkwam. De bedoelde getuige woonde vroeger te Axel, doch thans te Leiden. (buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, Bij het te Goes verschijnend liberaal blad schijnt tegenwoordig het beginsel ge huldigd: Het doel heiligt de middelen. Het doel van dat blad isDe val van het Ministerie-Kuyper, niet om het lands belang, maar om het belang van de libe rale partij. Het is roerend, zooveel belang als dat blad stelt in het welzijn van den gods dienst, terwijl die zelfde partij vroeger de Koninklijke goedkeuring heeft verschaft aan bonden, die door geen enkelen godsdienst konden worden goedgekeurd of verdedigd, bonden welker aanprijzingen men sedert cenigen tijd niet meer aandurft, om de vreeselijke gevolgen. „De reactie zegt dat blad, viert haar hoogtij"... boem, boem! Het openbaar volksonderwijs wordt be- beklaagt, zoo luidt het verder. Dat onderwijs is openbaar, in zoover het uit de staatskas wordt betaald, maar verder is het een secte-onderwijs, waar onderricht wordt gegeven volgens de be ginselen der liberale partij, waarvan dui zenden in het land niet gediend zijn. De scholen, die gesticht zullen worden, zullen zijn godsdienstige scholen, waar niemand zal gedwongen worden daarvan gebruik te maken, als het hem niet aan slaat. Wij meenen, dat dit bij het openbaar volksonderwijs, „die roem van ons land" tot nu toe wel anders was. Godsdiensthaat, zal op die godsdienstige scholen niet gepredikt worden, ook niet gezaaid in de harten der kleinendat te beweren, verraadt onwetendheid met de leer van onzen godsdienst. Ja het is te hopen, dat ons volk de oogen zullen opengaan en inzien, dat het van het thans regeerend Ministerie-Kuyper meer te verwachten heeft, wij zeggen niet: voorrechten boven anderen, maar meer recht en meer billijkheid, dan het vroeger van de liberalen kreeg, die het behandelde als paria's goed genoeg om de lasten te dragen, maar van de vruch ten, en de voordeelenafblijven hoor. Voor eiken leerling van de openbare school („de roem van ons vaderland") betaalt de publieke kas f 34 voor eiken leerling, van de bijzondere f 7. Kuyper wil dit brengen op 1' 14. En nu schreeuwt heel het liberale volkje. Maar f 14 is toch geen f 34. O n p a r t ij d i g gesproken zegt de „Vrije Socialist" is het f 20 fce weinig, en gaat dan voort: Dat de liberalen al dien lijd misbruik hebben gemaakt van hun tijdelijke meerderheid, om hun school te noemen de openbare, voor allen toegan kelijk, dat is hun zaak. Maar hoe kunnen zij het ter wereld kwalijk nemen, dat een klerikale meerderheid gebruik maakt van haar macht, om dit onrecht e e n i g s- zins te vereffenen? Waren wij zegt de „Vrije Socialist" verder waren wij oprecht geloovig, dan zouden wij ook even min wenschen, dat onze kinderen ver giftigd worden door het moderne onder wijs. En wie het is nog allijd de „Vrije So cialist" en wie heeft er nu het meest voor over gehad, de orthodoxen de geloovigen) die ze 1 ven scholen bouw den en de onderwijzers betaalden... of wel de liberalen die er niets voor deden en eenvoudig het onderwijs h u 11 n e r kin deren lieten betalen door den Staat? Dat zal de „Goesche" wel een eerlijk getuigenis vinden, en onverdacht ook. Wij vinden het goed om te lezen en om er over na te denken ook, en we zullen dan eerder begrijpen dan het volgende stukje verkiezingsstijl „Wij ontleeiien dat vertrouwen aan de wereldgeschiedenis, die ons leert, dal niets ter wereld stilstaat"het lijkt het lang gezochte perpetuum mobile wel. Dankend, Jules. (Spatieering van den inzender.) Zeeland, 10 Maart 1905. Van 8 tot 10 Maart. GOES. Gehuwd: 9, Cornelia Adriaan Jan Johannes van der Linden, 36 j., jm. te Helder en Adriana Zandee, 30 j., jd. Geboren 10, Cornelis Josephus, z. v. Anthonius Adrianus Aertssen en Pieternella Knuijt Van 310 Maart. IERSEKE. Geboren: S. Dingenis Ma- chiel, z. v. Marinus Mol e. v. Elisabeth BooneJohan Cornelis, z v. Aloisius Vermast e. v. Jannetje de Blaeij 7, Jan, z. v. Jozias van Stee e. v. Janna Mol. Overleden8, Catharina Poelman 70 jr. echtg. van Johannes Philippus Ribbe; Johannes Boone 63 jr. echtg. van Jannetje Waverijn. Ch. S. 's Heer enh oek. 1 Op uw ver zoek u de reden op te geven, waarom uw opstelletje niet geplaatsf'is, deelen we u mede, dat het hoewel met de beste bedoeling geschreven niets nieuws be vatte en te veel algemeenheden inhield, terwijl het,ons, behalve dat,"beter geschikt lijkt voor een stichtelijkjjblaadje dan voor onze courant. MIDDELBURG, 9 Maart. 1905. Ter graanmarkt vangheden was de aan voer uit Walcheren, evenals voorgaande week, weder niet groot. Tarwe werd het meest aangeboden, terwijl] van andere ar tikelen weinig getoond werd. Veel ging er alzoo in den handel [niet om. De noteering is als volgtnieuwe Walch. tarwe f 7.20 a f 7.30; rogge en winter gerst niet aangebodenzomergerst f 5. a f 5.10 haver f 4,Walch. witte- boonen f 17,50 a f 18,ronde bruine- boonen f 10,a f 10,50lange dito f 11a f 11,50 paardeboonen f 6,75 tuinboonen f 6,50 4 f 6,60 kroonerwten f 7,25 4 f 7 40, naar kwaliteit. Boter f 0.521/3 4 f0.57l/a per halve kilo. Eieren f 3.20 per 100 stuks. VLISSINGEN, 10 Maart. 1905. Boter f 1,20 a f 1,15 per kilo. Eieren f3.80 a f3,40 per 104 stuks. VLISSINGEN, 9 Maart. Door het be stuur der vennootschap stoomtram Wal cheren (lijn MiddelburgVlissingen— Domburg) werd ten kantore der vennoot schap alhier aanbesteedlo. het maken van de kunstwerken2o. het maken van de aardenbaan, het leveren van den bal last, het leggen der sporen en wissels en het maken van andere werken; 3o. het maken der gebouwen en eenige andere werken ten behoeve van de lijn Middelburg— VlissingenDomburg. Minste inschrijvers: eerste perceel J. van Noordenne te Utrecht voor f 41,138; tweede perceel dezelfde voor f 179,335 derde perceel P. M. Panny te Zierikzee voor f 64,518voor 1 en 2 gecombineerd J. van Noordenne te Utrecht voor f217,900 terwijl voor alle drie perceelen een inschrij ving was van A. van Doorn te Amsterdam voor f289,100. Woensdag 22 Maart. MIDDELBURG, Gebouw Provinciaal bestuur 11 u.a voortzetten van de her stelling der boordvoorziening van het kanaal door Walcheren; raming f9900; b. idem kanaal door Zuid-Bevelandraming ƒ5000; e. voorzieniening der boorden van'hef kanaal van Neuzen raming ƒ2500; d. herstelling der boordvoorzienining van den zijtak van Arnemuiden, behoorende tot het kanaa. door Walcheren raming 5100. Inl hoofding.- dir. Bekaar, Middelburg, en bovendien voor: a. arr. ingen. Druijvesteijn en opz. Vroeg, beiden Vlissingen b, arr. ing. Van Vlissingen te Goes en opz. Koo reman te Hansweert; c. arr. ing. Nelemans te Neuzen en opzs. De Masier te Neuzen en Bloemkolk te Sas van Gent; d. arr. ing. Druijvesteijn te Vlissingen en opz. Kok te Middelburg. Tweede Kamer. Aangenomen zijn heden verschillende wetsontwerpen, waaronder die betreffende het aangaan van een Staatsleening van 40 millioen ten behoeve van Indië. Bij het voorafgaand debat erkende de regeering de mogelijkheid tot het sluiten eener koloniale leening in plaats van een Nederlandsche; dat echter voornamelijk wegens bezwaar tegen de kosten door vakmannen hiertoe niet overgegaan was. Op voorstel van dhr. Roell wordt bepaald dat de leening uitsluitend strekt tot bevordering der economische ont wikkeling van Indië en dat de bankiers die de leening plaatsen, hoogstens lji pCt. krijgen. Daarna voortgezet debat over de onderwfzers-pensioenwetten. Bij Kon. Besluit is herbenoemd tol bur gemeester van Ierseke dhr. J. Sinke. LONDEN, 10 Maart. De „Daily Tele graph" ontvangl uil Tokio het officieel bericht, dat 200,000 Russen omsingeld zijn hij Nioetschwang. Het gerucht ging he denmorgen 10 uur, dat Moekden in handen der Japanners gevallen en Koeropatkine met duizenden gevangen genomen is. Een enorm aantal Russische kanonnen ging daarbij verloren. MIDDELBURG. Do 15-jarige zoon van den landbouwer B. te Ritthem, ten wiens huize de bekende vermoedelijke vergifti ging is voorgekomen, is naar het huis van bewaring alhier overgebracht. MIDDELBURG. Binnenkort wordt hier verwacht de Russische schoener Betty met een lading balken voor de firma Alberts. Van 810 Maart. MIDDELBURG. OndertrouwdW. A. Goemans, jm. 25 j. en J. v. Belzen, jd 24 j. W. G. j. Bothof, jm. 33 j, en C. H. Weynman, jd. 26 j. GetrouwdL. J. Visser," jm. 26 j. en W. C. E. Borket, jd. 25 j K. den Hollander, jm. 22 j. en C. Gillesse, jd. 24 j. BevallenE. de Rijke geb. Mondeel d. S. Schuilwerve geb. Minderhoud z.W. Grootjans geb. Goethart d. M. E. Mantz geb. Tazelaar d.J. de Rijkejgeb. Jobse z Overleden S. G. Steinbuch, ongeh. 81 j. E. Tange, man van J. Bassy, 76 j M. Joosse, wed. A. Maas, 67 j. 's HEERENHOEK. Deze plaats en om streken is nu eenmaal geen welkome ver blijfplaats voor heeren langooren. Werd eenige weken geleden eon haas aan den Stoofweg door een bakker overreden, dezer dagen ving een land bouwer zulk een beestje in een bun- singval. Men kan de verwondering van dezen landbouwer beseffen, toen hij in plaats van het zoozeer gehate dier een malsch dik haasje bespeurde. ZUIDDORPE In verband met den bekenden gruwelijken moord op de oude vrouw te Oudeburgschesluis zijn drie jon gelieden verdacht dezen moord gepleegd te hebben, gearresteerd. Maandag 13 Maart. VLAKE, door not. Pilaar bij v. Maldegem 10 uur veulendragende merrie, 6 baatge vende meikoeien, springstier. HEINKENSZAND, bij Bruinooge, door deurw. Hollmann en Verhoek, 10 uur, ponny, kar op veeren, ploeg, landbouwge reedschappen, geiten, eenden, kippen, biggen, mestputloopers, meubels, naaimachine, enz. Dinsdag 14 Maart. GOES, in de Prins door not Pilaar de smederij van wijlen Van der Weert. GOES, 12 uur bij v. d. Does, Oostsingel, door deurw. Hollmann en Verhoek, 2 bruine ruinpaarden 8 en 4 jaar, bruine merrie 9 jaar, kalf koe, loopvarkens, 2 wagens op ijzeren assen, sacksploeg, eenpaardsploeg, eenpaardstuig. VLISSINGEN, door not de Maret Tak, 8 uur bij Bos, een heerenhuis Pottekade een winkelhuis apotheek Kerkstraat en een steenen windkorenmolen Kaasbade, resp. 180, 43 en 95 cA. MELISKERKE, bij Matthijsse door not. mr. Loeff, 10 uur, 4155 en 4525 cA. bouw land 8630,8980 en 10650 cA. weiland Daarna 3 perc. bouwland (1.2020 HA) onder Zoutelande bij het hofje van Jan v. Sparren tak. Woensdag 15 Maart. VLISSINGEN, door not. Bosch inboedel van mevr. Hilsebos 10 uur. Inl. S. M. Polak. 's-HEERENHOEK, bij Clarijs 11 uur door not. v. Campen, voor het R. K. Kerk bestuur te Goes bouwland in den polder Borssele. lo.3o. 205,4 H.A. en 4o.lOo. 437 cA. KOUDEKERKE, bij Roose door not. Loeff 9 uur een rentenierswoning, tuin, enz. A 62 groot 453 c.A. En 36,9764 H.A. bouw-, weiland en sprink. Kijkdag 13 Maart. Donderdag 10 Maart. MIDDELBURG, 2 uur in de Vergenoe ging door not. Verhulst een steenen wind korenmolen 580 cA. Ouden Vlissingschenw. MIDDELBURG, 8 uur, in de Verge noeging door not. Hosang een huis me^ tuin en bouwterrein 1547 cA. Spanjaard straat, een winkelhuis Giststraat 152 cA. En een huis, zijnde bakkerij Vlissingsch Wagenplein P 9 groot 103 cA. Te zien Woensdag en Donderdag. WOLFERTSDIJK, door not. Overman bij wed. Overbeeke inspan, als 12 paarden l15 jaar, 10 melkkoeien, 24 vaarzen en ossen, 7 aanhoudkalvers, 5 loopvarkens, biggen, 40 kippen, Utrechtsch wagentje, tilbury. 4 inenwagens met ijzeren assen, lemoenkar, rolsleper, 2 veldsleden, 2sleep- borden, 15 eggen in soort, 2 deere ploegen, 2 saksploegen, veebascule met gewichten, landbouw-, melk- en zoldergereedschappen, Victoriakarn, huishoudelijke artikelen, enz. WEMELDINGE, half 1 bij Bustraan door not. Mulock Houwer, veeren bed met toebehooren, linnenkast, penantkast, wasch- tafël, 2 trapjes, karpetten, ledikanten, ge maakte kleederen, hoeden, petten, kriel kippen met haan, enz. Maandag 20 Maart. HEINKENSZAND, 10 uur, door not. van Cleef, 13000 K.G. best weihooi, 500.000 K.G. beestenpeeën, benevens eene partij kanthooi, klaverhooi, tarwe- en erwtenstroo. De Notaris W. VAN CAMPEN te Goes, zal op des voormiddags elf uur, in de herberg van den heer J. A. CLARIJS, te 's-Hee- renhoek, ten verzoeke van het R. K. Kerk bestuur te Goes, in het in den Polder van Borssele, in Tevix Hoek, kadaster sectie E nos. 2, 3 en 4, in per ceelen, ter grootte als volgt Aan den dijk van 's Heerenhoek naar Borssele No. 1. 86 Aren, 70 Centiaren. 2. 77 Aren. 3. 41 Aren, 70 Centiaren. Aan gemelden dijk en den Molenweg: No. 4. 59 Aren, 90 Centiaren. Aan den Molenweg: 5. 47 Aren, 50 Centiaren. 6. 59 Aren, 80 Centiaren. 7. 74 Aren 8. 82 Aren, 70 Centiaren. 9. 85 Aren, 80 Centiaren, en 10. 87 Aren, 20 Centiaren. De veiling geschiedt eerst in 10 perceelen, daarna perceelen 1, 2 en 3 in massa, en eindelijk perceelen 4 tot en met 10 in massa. De perceelen zijn met nommerpaaltjes op het terrein aangeduid. Betaling der kooppenningen vóór of op 15 April 1905. Aanvaarding na rooven oogst 1905. Meerdere inlichtingen zijn te verkrijgen ten kantore van Notaris VAN CAMPEN te Goes, Groote Kade 29. des avonds 8 uur, in het „Café Bos" aan den Noordzeeboulevard te Vlissingen, ten overstaan van den Notaris P. de Maret Tak van den aldaar, aan de Kaaskade, met volledigen inventaris. Dagelijks te bezichtigen Nadere inlichtingen worden verstrekt ten kantore van voorn. Notaris. Met MEI gevraagd. Groote wasch buitenshuis. Adres: Mej. BITTER, Lange Vorst- straat, Goes. op den besten stand van Zierikzee, een WINKELHUIS, geschikt voor alle zaken. Te bevragen bij A. PLAUM, liggende aan de haven te Goes. Te bevragen bij GEBR. CLEMENT.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 3