Van onze Eilanden. GEMENGD NIEUWS. van den oorlog werden verergerd door een verblindenden sneeuwstorm. De Russische troepen zoo zegt een berichtgever van Central News trokken slechts lang zaam terug, telkens, als een gewond en vervolgd dier, van zich afbijtende. Hoopen Japansche lijken lagen rondom onze stellin gen, en vulden de loopgraven. De sneeuw viel in dichte vlokken op de gesneuvelden, zoodat de bloedige sporen van den strijd spoedig werden uitgewischt.De Japan sche reserve bezette het dorp Tsin-ho-tsj un. Ook de Russen brachten versche troepen naar voren, die ten deele in verschansingen geplaatst werden, ten deele achter natuurlijke hoogten terzijden van de bergpas. De Rus sische artillerie opende haar vuur op den vijand, en het gevecht werd hervat en duurde voort tot den avond, zonder eenige aanmerkelijke wijziging in de positie van de twee legermachten. De strijd eindigde met het vallen van den avond het artillerie duel werd echter den volgenden dag her vat. Toen beschoten^ de Japanners den ge- heelen dag het dal achter de Kao-toe-ling Blijkens een telegram uit hel Japan sche hoofdkwartier aan de Sjaho, van 28 Februari, begonnen om vier uur de vijandelijke batterijen bij Toen-jo-sjan en op de noordelijke hoogte van Tang-tsjie- loon te schieten. De Japanners antwoord den niet. Het Russische veldgeschut te Sjoe-pang-tai en het zware geschal te Wen-tsjeng-pao trokken Maandagnacht hun vuur samen op de Japansche voorposten bij de spoorwegbrug, 's Nachts om één uur rukten vijf compagnieën Russische infanterie ter weerskanten van den spoor weg op, en zij omsingelden de Japansche voorposten. Een deel van de vijandelijke macht deed ten slotte een stormloop te gen de loopgraven, en men werd heftig handgemeen, 's Morgens om drie uur was de vijand geheel teruggeslagen. De Rus sen lieten zestig lijken en eenige krijgs gevangenen en wat buil in onze handen achter. Vierhonderd Japansche ruiters met een stuk geschut hebben een inval gedaan in Hsin-ming-ting. Zij plunderden de gebou wen, die bij den spoorweg behooren en de Chineesche herbergen. Hsin-ming-ting is in de laatste maanden het hoofd kwartier van den handel in contrabande geweest. Daar waren in grooten getale Grieksche en Duitsche kooplui, onder wie een panische schrik ontstond. Maar de Japanners lieten hen met rust. Er stonden karren te wachten bestemd om op een nachtelijken tocht naar Aloekden meege nomen te worden. Toen de Japanners al les onderzocht hadden trokken zij af naar Panekiatoen, waar men verwachtte dat een gevecht zou plaats hebben. RUSLAND. In de fabrieksstreek Orechowo-Soejewo, die aan de spoorlijn Moskou—Nisjni Nof- gorod gelegen is, zijn tegen de 60,000 ar beiders van de fabrieken van Narosof, Bagorodski en anderen, gaan staken. De staking gaf aanleiding tot vechtpartijen onder de arbeideis, waarbij verscheiden arbeiders gedood zijn. Naar de bladen ver nemen, ontstonden er vechtpartijen doordat een troep arbeiders een fabrikant te lijf wilde, terwijl anderen zich daartegen ver zetten. Er zijn soldaten naar de roerige streek vertrokken. In de Petersburgsche wijk Wyborg zijn 10,000 arbeiders van de groote fabrieken gaan staken. Gistermiddag om 3 uur is er een bom geworpen uit een venster dat uitziet op een politiepost te Warschau. De bom viel tusschen een groep soldaten en politie agenten, maar zij ontplofte niet. Twee joden zijn gearresteerd. Verder zijn er geen bijzonderheden bekend. De staking te Sosnowice wordt hoe lan- „Ja, maar dat weerzien kostte haai den dood!" ,,Zij hield niet aan het. leven, zeide zij zij verlangde immers heen te gaan." „Dat is waar!" antwoordde de woeste kaper mijmerend. „Gij kunt niet begrij pen, Anne, hoe week mijn gemoed werd, toen ik al die herinneringen der jeugd weerzag; hoe ontroerd ik was die nederige vrouw voor mij te zien, die, op de we reldzee rondzwalkend, het oog op één punt, op den Hemel, gevestigd houdt. Ik meende, dwaaskop die ik was, met fier heid al de grootheid welke ik was mach tig geworden, voor haar ten loon te sprei den, en zij, integendeel, antwoordde mij „Laurens, bidt gij ieder avond nog op uw knieën?" Anne Dieu-le-Veut zat met strakken blik op het tafelblad te staren. „Anne, gij ook, gij moet u met uwen vader verzoenenzeide Lorenzillo. „Daarna zullen wij heengeen naar onze bestemming en nieuwe avonturen te gemoet gaan." De kaper trad met gebogen hoofd door het vertrek, stond plotseling voor zijne vrouw stil en sprak „En indien wij eens dat leven vaar wel zeiden, Anne? Indien wij titel en adel brieven aan den koning van Frankrijk terugzonden? Zij werden toch maar in bloed en puin gewonnen, en, 't moge dan ook een oorlog heeten, aan het woord „heldendaad" kleeft meest altijd het on recht." De gravin maakte, in gedachten ver zonken, met haar vinger hieroglyphen in den op tafel gestorten wijn. Ik bewonder in mijne moeder die rust, ger hoe erger. Er zijn bijna geen mijn werkers meer aan den arbeid. De onder handelingen tusschen de directiën en de stakers duren voort, maar met weinig kans op een goeden uitslag. Bovendien hebben de karrevoerders die de steenkolen weg brengen, hun werk gestaakt. Het aantal stakers te Riga bedraagt nog 15,000 man. Besprekingen tusschen patroons en arbeiders leveren niet veel op. Men vreest, dat als 4 Maart het verwachte manifest van den Tsaar verschijnt, er ern stige onlusten zullen uitbreken De spoorwegstakingen oefenen natuurlijk een allernoodlottigsten invloed op het han delsverkeer. Vooral het graanvervoer heeft er zwaar onder te lijden. Sedert veertien dagen staan meer dan 75,000 wagons met koren op verschillende stations. En daar de dooi op verschillende plaatsen is ingetreden of regen de slecht beschutte wagens door weekt begint het graan te rotten. Men schat het verlies nu reeds op meer dan 100,000 ton. De groote belangstelling richt zich echter op Zaterdag als wanneer 4 Maart, ge denkdag der afschaffing van de lijfeigen schap het veelbesproken manifest van den Tsaar wordt verwacht. Allerwege vreest men voor ernstige onlusten als de inhoud van dat stuk niet aan de verwachtingen zal beantwoorden. Te Moskou en elders worden reeds omvangrijke maatregelen in verband daarmee genomen. Generaal Stoessel is te Petersburg aan gekomen. Hij was vergezeld door zijn vrouw. Generaal Bogdanowitsj hield bij zijn verwelkoming een toespraak, waarin hij o.a. zei, dat Stoessel zijn vaderland terugzag terwijl het gebukt ging onder den tegen spoed op het oorlogsterrein en onder de woelingen binnenslands. Stoessel sprak zijn overtuiging uit, dat die binnenlandsche on lusten niet het werk van Russen waren, maar van Japanners, die ook in de Russische stellingen op het oorlogstooneel een massa proclamaties verspreidden. ENGELAND. „The Rand Mail" bevat het bericht, zoo meldt een telegram uit Johannesburg, dat lord Milner den 18 Februari 11. telegraphisch zijn ontslag heeft genomen als gouverneur van Zuid-Afrika. Lord Selborne is in zijne plaats benoemd. FRANKRIJK. In de „Observatore Romano" komt een officiëele verklaring voor: de H. Stoel had Mgr. Le Nordez inderdaad gemachtigd, om aan de uitnoodiging van den nieuwen mi nister van Eeredienst gevolg te geven, en een anderen vicaris-generaal te benoemen. Bij dit alles liet de H. Vader zich eerst en vooral leiden door de zorg voor het heil der zielen. Het Romeinsche blad komt daarna tot dezelfde gevolgtrekking als de Parijsche „Temps", door ons vermeld Rome wil niet den krijg, maar den vredehet zoekt verzoening en niet de scheiding. oorlogsmateriaal in Macedonië voort. De Compagnie Smyrna-Cassaba is de aan kondiging toegezonden, dat zij zich bereid moet houden voor het vervoer van 40.000 man troepen voor Salonica bestemd. Verder wordt verzekerd, dat 178 wagons, beladen met paarden, kanonnen, affuiten, kruit en kogels, in de richting Adrianopel en Salonica verzonden zijn. Met die verzendingen is reeds in den loop van Januari een begin gemaakt. GOES. Alhier is gisteren een afdeeling tot stand gekomen van de vereeniging tot Chr. verzorging van krankzinnigen in Zeeland. Het bestuur bestaat uit de heeren J. de Jonge Jz., J. A. Steketee, J Visser, J. S. Bedet, M. Hoogesteger en G. v. Vijven. De afdeeling telt 107 leden. GOES. Naar wij vernemen, stelt de inspecteur van den arbeid een onderzoek in loco in naar aanleiding van een doer werkgevers uit onze omgeving aan den minister van binnenlandsche zaken gericht adres inzake het zooals men weet, door vele betrokken werkgevers gelaakte optreden van den adjunct-inspecteur van den arbeid. MIDDELBURG. De volgende week wordt alhier verwacht het Nederlandsch stoom schip „Lerfos" met een lading hout voor de firma Houthandel, voorheen G Alberts Lzn. Co. De .Lerfos" vertrok Woensdag 1.1. van Dronthein. MIDDELBURG. Vrijdagmiddag was de Beenhouwerssingel alhier in rep en roer tengevolge van een ongeval, dat gelukkig goed is afgeloopen. De landbouwer F wonende aan den Ouden Vlissingschen weg, wilde met zijn groentekar, bespannen met een hit, op den Beenhouwerssingel draaien. De kar kwam hierbij in aanraking met een handwagen, die daar stond; de hit schrok van die botsing en liep achteruit, zonder dat de voerman, die het beest aan den kop hield, het kon tegenhouden. Het gevolg was dat groentenkar en groenten, hit en handwagen te water ge raakten, hetgeen natuurlijk heel wat con sternatie teweeg bracht. Met behulp van een vlot en van bereidwillige handen slaag de men er in de hit, die gelukkig nog leefde doch rilde van de koude, en de beide wagens met veel moeite op het droge te brengen. De Parijsche correctioneele rechtbank veroordeelde zeven voormalige paters As- somptionisten. Twee hunner beliepen 14 dagen gevangenisstraf en 500 frank boete; de overige allen 500 frank boete. Onmid dellijk hebben zij allen appèl aangeteekend tegen een vonnis, dat hen veroordeelt wegens het deel uitmaken eener niet erkende Con gregatie. En hoe maakten zij deel uit van eene Congregatie Doordat zij dicht bij elkaar woonden en met elkaar in aanraking kwamen nu en dan Heerlijk vonnis! Vooruit, Jaurés, oreer nog eens over waarheid en gerechtigheid Toorn nog eens tegen de Russische toe standen Zing nog eens den lof van de drievoudige monsterachtige leugenVrij heid, gelijkheid en broederschap. TURKIJE. Met koortsige haast zet de Turksche regeering den aanvoer van troepen en MIDDELBURG. Door de arrondisse ments-rechtbank alhier zijn heden F. Dek ker, landbouwer te Gapinge (Vrouwepol der), A. Volkerts, landbouwer te Zandijk (Veere) en L. Coppoolse, landbouwer te Serooskerke (W benoemd tot deskundigen ter opneming der schade, door de onteige ning ten behoeve van de stoomtram W a 1 c her en te veroorzaken aan goederen, be- hooreude aan P. Maljaars Jz., landbouwer te Aagtekerke, en Suzanna Benou, echt- genoote van J Jacobsen, te Meliskerke. MIDDELBURG. Bij Koninklijk besluit is jhr. R. .1. Boddaert alhier benoemd tot laiulbouwseheikimdige aan de Rijks- seruminrichting te Rotterdam. MIDDELBURG. Geslaagd te 's Graven hage voor het examen nuttige handwerken mej. G. W. van der Plank en F. Berton, beiden alhier. VLISSINGEN. Geslaagd te 's Gravenha- ge voor het examen nuttige handwerken mej. J. C. Florschutz, alhier. VLISSINGEN. Bij Koninklijk besluit is A. ten San de jr., met ingang van 16 Maart 1905 onder toekenning van eervol ontslag als Rijkskeurmeester voor het on derzoek van voor uitvoer bestemd vleesch te Vlissingen, tot wederopzegging benoemd tot Rijkskeurmeester voor het onderzoek van voor uitvoer bestemd vleesch le Nieu- werkerk a/d. IJsel. VLISSINGEN. Door den directeur-gene raai der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen is aan P. J. Hintzen, machinist le kl. alhier, een eervolle ver melding toegekend wegens betoonde op lettendheid. VLISSINGEN. Er is een Duitsche com binatie gevormd, die voornemens is de exploitatie dezer badplaats ter hand te nemen. De plannen die grootsch karakter aannemen zijn nog in voorbereiding en eerstdaags zal bekend worden of deze ver wezenlijkt kunnen worden. Onder de plannen behoort ook het maken van een pier. VLISSINGEN. Hedenmorgen werd de nachtmailboot „Koningin Wilhelmina" naar de binnenhaven gebracht voor het onder gaan van de noodige reparatie. De reserve boot „Willem, Prins van Oranje" wordt nu weer tijdelijk in dienst gesteld. VLISSINGEN. Gisteren is op de Schelde van het Engelsche stoomschip „St. Andrew" een man overboord gevallen en verdronken. NISSE Donderdagavond hielden de ver- eenigingen van Volksweerbaarheid en Schietvereeniging hare jaarvergadering. Uit het verslag omtrent Volksweerbaar heid bleek, dat er een goed slot van f2199 en dat van de schietvereeniging f 4.85 was. De eerste telt thans 67, de tweede 38 leden. De penningm. van Volksweer baarheid dhr. P. Meijers werd als zoodanig herkozen. De secretaris van de schietver eeniging dhr. J Nijsse wenschte niet meer in aanmerking te komen. Gekozen in diens plaats dhr. G. F. H. Luwema en tot com. van orde dhr. C. Bos, inplaats van Adr. Nieuwenhuijse die gaat vertrekken. De vergadering was slecht bezocht. KWADENDAMME. Men schrijft ons Het verzoekschrift door 42 onderteokenaars van hier gericht aan het E. A Bestuur der gemeeDte Hoedekenskerke om ook een stembureau te Kwadendamme te krijgen is in de raadsvergadering van de vorige week van de hand gewezen op grond van te late indiening. Wij zullen dezen grond tot weigering van een billijk verzoek niet verder onderzoeken, maar nu reeds het voornemen maken voor het volgende jaar beter op den tijd te passen, want reeds in de maand Januari wordt het daarop be trekking hebbende in den raad behandeld. Wat echter wel bevreemding wekt, is, dat niet eens getracht wordt het verzoek schrift ter kennis te brengen van het Edel-Groot-Achtbaar College van Gedep. Staten der provincie, waar dergelijke zaken toch nader behandeld moeten worden en de gemeenteraad deze afwijzing dus geheel voor zijne rekening neemt. Nog eens na- pleiten zal in deze tot niets leiden dan tot opwekking van minder aangename stem ming en daarom is stille berusting en afwachten tot een gunstiger beslissing voor het volgende jaar het beste, wat ons te doen staat. KWADENDAMME. In de bestuursver gadering der R K. Par. Kiesvereeniging gehouden op Zondag den 19 Februari is de rooster van aftreding bij loting aldus vastgesteld Adriaan Franse, Jacob Keijzer, Pieter de Jonge, Marinus Chamuleau, Jan Irn- pens, Cornelis Remijn. De functiën voor het bestuur zijn verdeeld als volgtCornelis Remijn voorzitter, Adri aan Franse vico-voorzitter, Jacob Keijzer le secretaris, Pieter de Jonge 2e secretaris, Marinus Chamuleau le penningmeester, Jan Impens 2e penningmeester. HANSWEERT. Alhier zal een nieuwe werf gesticht worden. Op liet terrein van de vroegere is men druk bezig aan het op ruimen van wat er op was achtergebleven. Weldra zal met den bouw eener nieuwe kast, een schip van 52 M. lengte, worden begonnen, terwijl voor meerdere aan vraag is gedaan. Als men nagaat, dat ver leden jaar bijna 48.000 schepen werden geschut, kan men wel nagaan dal eene werf alhier rede van bestaan heeft. RILLAND. De heden gehouden verga dering van den gemeenteraad waarin met kennisgeving afwezig was dhr. v. d. Werff, was bijna hoofdzakelijk gewijd aan het. opmaken van het kohier van den hóófde- lijken omslag. Ook werd nog gewijzigd eene verordening als bedoeld bij art 1 der woningwet, alsmede ook de begrooting, beide overeenkomstig eenige wenken van Gedep. Staten. Ook werd nog aangenomen eenige verbetering te brengen in de meu bileering der raadszaal. In de week van 22 tot en met 28 Fe bruari zijn in Zeeland voorgekomen 6 gevallen van diphtheritis en wel een in elk der gemeenten Aardenburg, Goes, Hon- tenisse Hulst, St. Philipsland en Vlis singen. die kalmte, die hemelsche onverschillig heid voor het aardsche, en haar onmete lijk vertrouwen in de toekomst. En toch was haar leven niet zonder gevaren I Met wat al moeilijkheden moet zij te kampen hebben gehad! Wat al fijn gevoel en scherp doorzicht was er noodig, om ja renlang als het ware de klok te zijn, die de geloovigen tot het gebed opriep! De metalen klok was door de onverdraag zaamheid verbodenmijne moeder ging heimelijk van huis tot huis, van persoon tot persoon, om hen toe te fluisteren „dezen avond, dezen nacht, morgen of later bidt men hier, bidt men ginder!" Eindelijk viel zij als martelares van haar geloof, van hare hoop, van hare liefde." Anne Dieu-le-Veut, het wispelturige kind dat wij hebben leeren kennen, be greep het verhevene karakter van die vrouw; het griefde haar dat zij niet daar geweest was, om haar te zien, haar een woord van bemoediging toe te spreken, haar tegen het opgeruide grauw le verde digen „Dat was," zeide zij, „de grootheid uwer moeder Lorenzillodoch tot derge lijke verdoken grootheid zijn wij niet in staat. Ieder volgt zijne roeping; de onze ligt niet hier, maar ginder." „Gij hebt misschien gelijk." „Het is nu daarenboven geen oogen- blik om in een zoo gewichtig punt eene beslissing te nemen; het is onmogelijk thans onpartijdig te oordcelen." „Gij hebt andermaal gelijk. Ik zal ech ter naar het huis mijner moeder terug- keeren, doch ditmaal goed vermomd. Ik wil moeders begrafenis bijwonen, den goeden pastoor voor al zijne zorgen be danken en de kosten van hare Ier aarde bestelling voldoen. En danja, dan wil ik aan den voet van den grijsaard neerknielen en doen wat ik deed, toen ik nog een kind was. Hij toch boorde mijne kinderzonden, hij zal ook die hooren van mijne mannelijke jarenIk wil. ja, ik wil een beter mensch worden." Die twee wilde kinderen hadden voor waar, misschien zonder hel zelf te weten, een goed hart I XIX. Aan het strand der zee. Op vijf mijlen afstand van Brugge, strandwaarts, ligt het stadtje of vlek Blankenberghe, dat enkel visschers tot bewoners heeft; het ligt daar onder aan 'den voet van het hooge duin, tegen den ijzigen noordewind en den bulderenden golfslag verscholen. In de dagen onzer geschiedenis was Blankenberghe niet wat het nu is eene lieve en vriendelijke badstad, eene prach tig opgetooide en naar de mode gekleedde vrouwneenhet was nog een arm en naïef visscherskind, zooais wij elders schreven, 'twas nog asschepoestertje dat later in eene prinses hertooverd zou worden In de 17e eeuw bestond er van Blan kenberghe niets dan het middengedeelte van het stadje; de witte duinen waren gansch onbebouwdeen wal omvatte het plaatsje, en een fort was de waakzame schildwacht aan den oever der zee. Maar het waren, om dus te zeggen, destijds reeds dezelfde visschers, evenals nu gekleed in het rood wollen hemd, in een zwaar lakens wammes, in eene Donderdagavond omstreeks tien uur werd te Schoonhoven zwervende aangetroffen een 8-jarige knaap, J. G. genaamd en te Breukelen thuisbehoorende. Hij was met zijne zuster in Utrecht om boodschappen te doen en kijkende naar een z.g. opstoot- tje, hadden ze elkander uit het oog ver loren. Toen het knaapje zijn zusje niet zag, was hij gaan dwalen, tot hij einde lijk te Schoonhoven aankwam. Vrijdag morgen is hij door tusschenkomst van den burgemeester van Schoonhoven, naar zijne ouders te Breukelen overgebracht. Wegens een gebrek aan de machine, heeft de firma H. ten Cate te Almelo haar fabrieken (oude fabriek en Java) moeten stop zetten. Meer dan 1000 arbeiders zijn daardoor tijdelijk voor onbepaalden tijd werkloos. Woensdagochtend is te Bentheirn een remmer uit Salzbergen tusschen de buf fers geraakt en onmiddellijk gedood. De heer P. v. 't H„ uit Purmerend, was te Amsterdam en zijn hond vergezelde hem. Ter hoogte van het Concertgebouw bleek het dier verdwenen. Toen de heer v. 't H. 's avonds thuis kwam was het dier er reeds Het was van het Con certgebouw door Amsterdam gerend, naar den IJkantdaar was de hond op de Tol huisboot gesprongen, en, eenmaal aan den overkant, bereikte hij spoedig het op drie uur loopens afstand gelegen Purmerend. Om twaalf uur was de meester zijn hond kwijtgeraakt en vóór drie uur was het dier thuis. Het is bekend hoe in de laatste jaren het aantal loterijen is toegenomen en het is vooral ten plattenlande verbazend in sommige streken, hoeveel last men heeft van aanbiedingen om aan zoogenaamde landbouw loterijen deel te nemen. De kans om tot de gelukkigen te behooren bestaat en een landbouwer ontving de mededeeling dat op zijn nummer een piano was gevallen. Er werd tevens medegedeeld dat de prijs per stoomboot was verzonden uit R. naar T. De landbouwer met een voertuig met twee paarden bespannen naar het ruim 2 uren ver gelegen T„ om de piano in ontvangst te nemen. Dat instrument bleek echter te zijn een kinderpianotje, alias glasorgeltje, van een kwartje waarde roode wollige broek, met zuidwester en waterlaarzen; altijd even arm en even eerlijk. Zij zaten ook toen, evenals nu nog, in de dagen dat zij niet ter vischvangst uitzeilden, op een witten duin en met stil en droomerig oog op de zee te staren, zonder dat er meer dan een enkel woord over de lippen kwam. Het is alsof zij hij het bruisen der majestueuze zee heb ben leeren zwijgen, en dat dit zwijgen - in al het gekakel aan het strand door hunne kinderen werd overgeërfd. Op zee waren ze evenals nu nog thuis: zij kenden er op 'toog iedere streek, ja, 't is alsof zij ook de namen van straat en plein in die beweegbare waterstad zien geschreven staan, en zij werpen het anker juist daar, waar zij verlangen dat het valle. In het stadje zelf waren de huisjes zooals er nu nog velen in de Visschers- en Molenstraten gelegen zijn, en in de Kerkstraat stond eene oude patriarchale afspanning, waar men goed Brugsch bruin bier, een flinken schotel visch, en vooral versche mosselen, bekomen kon. Voor het overige had Blankenberghe zijn baljuw en verdere overheden, zijne dekens der visschersgilde, zijne rederij kerskamer, zijn pastoor en een paar ka nonnen om de kust te verdedigen. Rechts en links strekten zich de witte duinen uit, schaarsch met wat spichtig gras begroeid en aan welker voet het strand en de heerlijke zee zich uitstrekten. Op die effen zandvlakte, die eens de rijkdom van het stadje worden moest, lag hier en daar eene visscherspink, eene groote okkernootschelp, en men zag er soms een visschersknaap het dorre duin beklimmen. Hier is het in dit kleine plaatsje, dat wij de helden onzer geschiedenis zullen afwachten, of beter gezegd hen zullen opzoeken; want de hoofdpersonen zijn reeds aangekomen, en in de herberg, in de Kerkstraat gelegen, afgestapt. De gravin bevond zich in eene kamer aan de straat; zij was in een donker reisgewaad gekleed en scheen wel beslo ten dit niet af te leggen. Reisgoed had zij niet; dit was door de zorgen van Taurel, langs de duinen naar de pink gedragen, die aan het strand gereed lag om in zee te steken. Een paar uur geleden was de baljuw gekomenhij had de paspoorten ander- zocht, en met eene diepe buiging voor den graaf en de gravin de Vertigneul had hij zich verwijderd. In de richting van het fort lag de pink van den ouden Wybauw, oen visscher van vader tot zoon. Deze zat in het kleine vaartuig; de regenjas, de zuidwester, de hooge waterlaarzen duidden aan dat hij op het punt was om uit te varen. Veel getuig had de oude zeerob niet noodig: een dieplood en een kompas was alles wat hij verlangdehij was een van die, waarvan wij vroeger spraken; van die, welke op zee bekend zijn als in hunne woonplaats. Een man in 't bruin gekleed had zijne pink afgehuurd voor een rijk heer, en die laatste had hem zooeven bezocht en gezegd, dat zij nog des avonds in zee zouden steken, 't Was Wybauw weldag of nacht stond hem gelijk. (Wordt vervolgd.) Inzake het vermoedelijk vermoorde je onder Berg-en-dal is nog geen opgegaan. De vrouw en de kellne een hotelhouder uit Nijmegen zijn d Kleefsche justitie gehoord, doch z resultaat De bij het lijk gevonden w stok draagt een monogram een doore strengelde I en C. Te Nieuwpoort (Z-H) is iemand overll die, behalve zijn overig vrij groot kapl zijn erfgenamen f 14,000 nalaat, welkJ in gouden tientjes aanwezig was. In den raad eener plattelandsgem in Noord-Brabant kwam de aanleg telefoonlijn aan de orde. Er werd ge ken, hoeveel dit de gemeente elk jaa kosten. Een dertleden^vroeg] „of voor dat veel steenkolen noodig waren?" In Berlijn heeft een 18-jarig dil meisje haar 32-jarige meesteres, de v van een koopman, met een keuker verscheidene wonden toegebracht. Ve gons trachtte zij zich zelf met een van kant te maken. Het meisje had eens iets gestolen en scheen te vre dat zij deswege kennis zou maken de justitie. Beiden zijn gevaarlijk gew de meesteres aan het achterhoofd, dienstmeisje aan den hals. De do1, hopen evenwel beiden in het levei kunnen houden. UIT DE PERS. De „Opr. Haarl. Crt." maakt mei van een eigenaardige kiezerskweeker het Schoterkwartier, behoorende tot district Beverwijk. Bij de wet op de personeele belastii de gemeente Schoten in de 7e klass de gemeente Haarlem in de 3e klasse rangschikt. Om tegemoet te komen aa belastingplichtigen in Schoten, die aan" lijk meer belasting moeten botalen bewoners van gelijke perceelen in Haar wordt het verschil tusschen de aansl van weinig bemiddelden, krachtens m tiging van den minister van financiën, oninvorderbaar voorgedragen. Daar dus stedelijk gedeelte van Schoten niet bij wet in de 3e klasse is gerangschikt, 1 het bedrag der aanslagen, berekend de 7e klasse, wettelijk verschuldigd, wel voor dat meerdere niet wordt vervo De personen die van deze gunstige schikking van den minister van finan profiteeren, komen echter niet op de zerslijst, daar het bedrag, waarvoor zij de 7e klasse zijn aangeslagen, niet voldaan. Nu heeft een bekend persoon een bed van f5000 beschikbaar gesteld ten b eener kiesvereeniging om daarvan de a slagen der personeele belasting in de klasse te voldoen Men vermoedt, dat hi door ongeveer 400 personen dit jaar kie gemaakt zullen worden. De uitslag der verkiezing kan hierd een verrassing worden ook voor den Passtoors, die reeds door de R. K. en a revolutionairen candidaat is gesteld. In3e£0nden stukken. Mijnheer de Redacteur, Gelieve het onderstaande in uw gei;e blad op te nemen. Aan de Katholieken van Vlissingen Zondag a.s. om 8 uur zal er in de z Stofkoper door de Afdeeling Vlissing van den Ned. R. K. Volksbond eene groo vergadering gehouden worden, die vo alle Katholieken toegankelijk zal zij Twee sprekers zullen daar optreden, t eerste do heer Men tink, voorzitter v den R. K. Volksbond in het bisdom Bred met het onderwerp „Eenheid en ee d r a c h t". Het doel dezer lezing zal voor zijn, propaganda te maken voor de Af Zoovele bondsleden begrijpen het doel v~ den R. K. Volksbond nog niet, en kome. nooit ter vergaderingzij vooral hebbel een opwekking noodig. Hoevele Katholie werklieden zijn er hier echter ook, die ni eens aangesloten zijnDe laatsten moete bondsleden worden, de eersten moete echter trouwe bondsleden worden. De tweede spreker zal de heer M a a uit Leiden zijn, zijn onderwerp is: „He R. K. B ij zonder O n d e r w ij s". H doel dezer lezing zal vooral zijn, ons bij zonder onderwijs te verdedigen tegen d aanvallen der openbare onderwijzers. Dui zenden brochures zijn toch door hen ver spreid hunne sprekers zijn overal opgetre den, ten einde het bijzonder onderwijs maa af te breken, en in een bespottelijk dag licht te stellen. Hunne argumenten t ontzenuwen, het goed recht van onze Kat holieke School aan te toonen, dit voora zal het doel van onzen spreker zijn. Daarom, Katholieken van Vlissingen komt allen op ter vergadering. Nieman mag hier ontbreken, vooral de bonds leden niet. Zij moeten door hunn opkomst toonen, dat hunne organisatie hu lief is, zij moeten een voorbeeld zijn voo de anderen. Hoogachtend, Namens het Bestuur, J. v. Rosf.ndaal. 's Heerenhoek, 4 Maart, 1905. •Si Geachte Redactie, In uw veelgelezen blad van 28 Fe bruari j.l. las ik een bericht uit Ovezande over de It. K. Kiesvereeniging aldaar, en

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 2