Ingezonden stukken, UIT DE PERS. KERKNIEUWS. BURGERLIJKE STAND. Laatste Berichten. Marktberichten. Afloop aanbestedingen Aanbestedingen. Openbare Verkoopingen. Landbouw @n Veeteelt. groote hoeveelheden goederen en geld ver mist. De diefstal is uitgekomen door een meisje, waarmede een der daders verkeering had. Heden werden reeds een vijftal per sonen van het personeel in verzekerde be waring genomen. De deurwaarder de Vries had drie ex- ploilen te beteekenen bij de familie N. te Haulerwijk. De familie staat zeer on gunstig bekend; de deurwaarder was daar om zoo verstandig zich bij zijn bezoek te laten vergezellen door den rijksveld wachter Merk. Pas was men de woning binnen of de twee zoons van N. zeiden: „Merk, jij er uit" en toen deze niet gauw ging, pakten zij hem aan. De deurwaarder duwde nu een der broeders een revolver onder den neus, dat in zooverre kalmee rend werkte, dat men den veldwachter losliet, maar nu beide personen in de kamer opgesloten hield. De deurwaarder wilde een raam intrappen, om zoo naar buiten te komen, doch de kalme veldwach ter ontried dit. De veldwachter kreeg eerst de vrijheid terug; de deurwaarder werd nog ongeveer een uurtje langer gehouden. De familie N. beweerde, dat door het bezoek van het tweetal een bankbillet van 10 gul den uit het kabinet miste. Van het go- beurde werd aangifte gedaan bij de justitie te Heerenveende deurwaarder, veldwach ter en de gebroeders N. werden voor den rechter van instructie gedagvaard, de twee eersten verschenen, de twee laatsten niet. Gisteren was het viertal weer gedagvaard weer bleven de broeders absent. De justitie zal nu maatregelen nemen, dat de ver dachten wèl voor den rechter-commissa- ris verschijnen. Toen de bewoners van een sigarenwin kel in de Witte de Withstraat in den Haag onlangs 's avonds laat thuis kwamen, be merkten zij, dat tijdens hun afwezigheid inbrekers alle kasten hadden opengebro ken. De dieven, die zich vermoedelijk met een valschen sleutel toegang verschaft hadden, hebben zich meester gemaakt, van geld, zilveren en gouden sieraden, ter waarde van ruim f 300. Te Alkmaar is de dienstbode van den banketbakker v. d. V. uit een hoog opge schoven raam der eerste verdieping van zijne woning op straat gevallen. Inwendig zwaar gekneusd is zij opgenomen. Haar toestand is hoogst zorgwekkend. Men meldt uit Santpoort: Maandagochtend moest, de strooper Joos- ten naar Haarlem worden gebracht om een hem opgelegd vonnis te ondergaan, doch daar hij hierin niet veel zin had zou de sterke arm hem hiertoe dwingen. Daaraan kwamen te pasde burgemeester en de rijks- en gemeente-veldwachters, die slechts na groote moeite den zich verzettenden J. van het dak zijner wo ning haalden. De burgemeester liep daar bij een trap op van den woesteling. Er is proces-verbaal opgemaakt. Zekere P. v. d. B. uit Halkerveen, ge meente Nijkerk, is de vorige week onder Hoevelaken van een kar hout gevallen en was daardoor eenige dagen aaneen niet in staat zich goed te bewegen. Den mor gen na het ongeval moet hij zelfs nog van de „weerzeert" flauw gevallen zijn. Om van zijn kwaal genezen te worden paste v. d. B. een oud middel toe, dat bij hem en zijne omgeving nog niet als verouderd schijnt aangeschreven te staanv. d. B. liet zich belezen. 'LGing voor hem niet zoo gemakkelijk, hij kon immers zelfs geen voet verzetten en de duivelkunstenaar woonde heel in Hoogland. Maar is de liefde vindingrijk het bijgeloof niet minder. Een goede vertrouwde ging voor v. d. B. naar Hoog land, liet zich daar belezen en bracht de geneeskrachtige werking op v. d. B. over hoe, is onopgelost gebleven. 't Mooiste van 't geval is nog, dat v. d. B. van af dat oogenblik weer loopt, als een kievit. Van een ij s b e e r. De Amsterdam- sche correspondent van de „Prov. Gr. Ct." was onlangs in Artis getuige van een typisch tooneellje bij het ijsbeerenhok. Daar tuimelde door een ongelukkig toe val het zeer jonge, in gevangenschap ge boren ijsbeertje in den put met water en dreigde te verdrinken. Eenige kinderen zagen dat en riepen den oppasser. Deze kwam direct aansnellen, doch had weinig lust zich in den ijzeren kooi te wagen om den kleinen ijsbeer te redden. Plot seling kreeg hij een ingeving en riep met klagende stem om de moeder, die den bijnaam heeft van „de gele". Moe- der-ijsbeer begreep zeker aan dezen smartelijken uitroep, dat er iets bijzon- dors aan de hand was, want zij kwam snel aansjokken en liep regelrecht naar den put. Daar zag zij haar kind in gevaar en schepte het jonge ijsbeertje met haar linkerpoot er met een fermen zwaai uit. Liefdevol haalde zij wat stroo uit haar hok, en hiermede den drenkeling omwik kelend, rolde zij haaf*jong naar haar hok. Twee dagen lang bleef het ijsbeertje on der moeders hoede en vertoonde zich daar na weer gezond en wel aan de voor het ijzeren hek spelende kinderen. Had de oppasser niet bijtijds het goede denkbeeld gehad de moeder te roepen, dan was het ijsbeertje stellig verdronken, en dat zou voor het Artis-bestuur en vooral voor de kinderen, die veel van het beest houden, een groot verlies zijn geweest. De machinist van eenen stoomtram, die een half uur in vertraging was, wilde het tijdverlies inhalen en reed met groo- tere dan normale snelheid, om het tijd verlies in te halen. Aan het wisselspoor van Vilvoorde sprong de locomotief, ter oorzake dier snelheid uit de rails. De machinist vloog van zijne plaats en werd zwaar aan hei hoofd gekwetst, terwijl de locomotief 't on derste boven in het veld terecht kwam. Drie wagons, met melkkannen gevuld, dienden als beschutting voor de daar op volgende reizigerswagons zonder dat ware er geen mensch levend uitgekomen. De eerste reizigerswagon achter de drie genoemden reed met de inzittende per sonen in de gracht naast den weg, en de reizigers werden gekwetst of ernstig gekneusd. Het „Journal de Bruxelles" waaraan wij dit nieuws onlleenen, merkt op dat do machinisten en het bestuur der trammaat schappij soms veel te onvoorzichtig met hunne treinen en menschenlevens omgaan. Het wordt den dieven tegenwoordig wel moeilijk gemaakt. De rechter van instructie Leydet te Parijs snapte er dezer dagen een op een vernuftige manier. Hij liet den ver dachte van een inbraak voor zich bren gen en verzocht hem zijn naam te schrij ven. Het papier dat men hem daarvoor gaf, was echter geprepareerd zoodat de afdruk van zijn vingers er dadelijk op zichtbaar werd. De inbreker had een flesch verzet in een kamer van het huis en op die flesch was een afdruk van zijn hand nagelaten. Men vergeleek de af drukken, enzij klopten. En tegen dat bewijs was de verdachte niet be stand en bekende. Maandagmorgen is te Berlijn in het hart der stad een looper van de Deutsche Bank, die een aanzienlijke som in goud en papier bij zich had (men spreekt van een half millioen) door een roover aangevallen, die den man snuif in de oogen wierp en zoo weerloos maakte. De Bank laat echter hij dergelijke groote geldzendingen haar loopers door twee helpers volgen; deze grepen den roover onmiddelijk en gaven hem aan de politie over. Te Hamburg zijn meer dan 3000 land verhuizers, die ontevreden waren over hun behandeling, onder het middagmaal aan het muiten geslagen. Vier beambten werden door messteken zwaar gewond. Een politie patrouille van 30 man moest met het plat van de sabel de orde komen herstellen en nam de raddraaiers in hechtenis. (buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Voor de 2e maal dezen winter, hield de Katholieke Kring te Middelburg j.l. Zondag haar feestavond in het Vincen- tius gebouw aldaar. Dat de eerste uitvoering maar al te zeer in den smaak gevallen was, bewees wel de flinke opkomst der H.H. leden en hunne dames. Het moet erkend worden, het er dien avond zeer gezellig naar toe ging, en dat een ieder zich best amuseerde, bewees wel het daverende applaus welk na af loop van iedere voordracht den spelers ten deel viel. Hulde aan aldiegenen welke door hunne voordrachten en pianospel de talrijke be zoekers een genotvollen avond wisten te verschaffen. Hulde voornamelijk aan den heer Geu len, aan wien voorzeker de eer toekomt, het meest, te hebben bijgedragen tot het welslagen dezer soiree. Hulde tevens aan de H.H. bestuurs- en andere leden door wier toedoen een zoo gezellige kring te Middelburg is ge sticht. Moge de Katholieke Kring aldaar meer en meer in bloei toenemen is de oprecht gemeende wensch van Een buitenlid. De oud-liberalen schijnen een hekel aan hun naam te hebben. „Oud'' is hun ver moedelijk te ouderwetsch, te veel uit-den tijd. „Conservatief liberalen" zouden zij zich om den dood niet gaarne betitelen. Con servatief wil niemand meer zijn in dezen tijd van vooruitstrevendheid en maatschap pelijke hervormingen. Ze hebben zich een nieuwen naam be dacht. Het „Utrechtsch Dagblad" spreekt van zich en de zijnen als van „vrije libe ralen". De vinding is niet zonder talent bedacht. Op de keper beschouwd, moge deze bena ming tamelijk pleonastisch zijn, ze brengt toch het voordeel mee, dat ze de goê-ge- meente in ons vrijheidminnend vaderland, die zich aan mooie woorden vergaapt, pret tig aanspreekt. Alleen is 't nogal bevreemdend, dat een blad als „Het Vaderland-' deze nieuwe titulatuur van haar „vriend en vijand" zoo gewillig aanvaardt In titelkopjes nog wel, spreekt het met mr. Borgesius nauw bevriende blad over „het vrij-liberaal manifest" en „het manifest der vrij-liberalen." Nu is de redactie aan de Parkstraat te 's-Gravenhage niet met zoo weinig schranderheid bedeeld, dat men veronder stellen mochtze heeft het stekeltje injdie benaming niet gezien. Waar zich een vrijzinnige groep „vrije liberalen" noemt, geeft ze daarmee tamelijk onomwonden te kennen, dat er ook onvrije liberalen bestaan. En die onvrije liberalen zijn natuurlijk dezulken, die door de Liberale Unie saam gebonden en gebonden worden. Heel vriendelijk is die speldeprik der zich-wederdoopendeoud-liberalen niet. Maar: er gebeurt wel meer onvriendelijks tus- schen de fraction Van der Vlugt en Bor gesius. Zou 't wellicht een fijn antwoordje van „Het Vaderland" zijn, dat het niet spreekt van „vrije liberalen" maar van „vrij-libe ralen" Alleen het koppelteeken staat er te veel. „Liberaal? Och ja! V r ij liberaal ziet u." Mgr. G. v. Spaendonck, pastoor der St. Autoniusparochie te Breda, heeft de H. Sacramenten der stervenden ontvangen. Het heeft aan Z. H. Paus Pius X be haagd, te benoemen tot kanunnik van het kapittel der kathedrale kerk te Roermond, den Hoogeerw. heer J. P. Herben, pastoor deken te Echt. Mgr. W. van de Ven, bisschop van 's Bosch, heeft benoemd tot deken van het dekenaat Assen den Zeereerw. heer G. A. A. Bots, pastoor te Deurne, tot pastoor te Asten: den Weleerw. heer B. Th. Mous- saulttot kapelaan te Tilburg ('t Heike); den Weleerw. heer P. C. van Aken tot kapelaan te Deurne: den Weleerw. heer P. van Doovenen tot leeraar aan het instituut voor doofstommen te St. Michiels Gestel, den Eerw. heer A. J. J. van Handel, priester van het seminarie. Van 27 Febr.1 Maart 1905. GOES. Geboren 27, Lambrecht Willem, z. v. Philippus Wessels en Maria Cornelia I. amain. Levenloos 28, kind van het vrouwelijk geslacht van Johannes Baptist Arentz en Cornelia Geertruida Mange. Overleden28, Pieter van den Broek, 64 j. gehuwd met Martina Kloosterman. MIDDELBURG. Ondertrouwd B. Kruge, 23 j., jm. en M. A. Degens, 22 j., jd. Getrouwd A. Pieters, jm. 49 j. en M. C. de Leeuw, jd. 38 j. C, P. Snijders, jm. 22 j. en E. Joosse, jd 19 j. J. Dijke, jm. 25 j. en J. P. Steutel, jd. 32 j. Bevallen J. de GraafSanderse, d. M. C. P. de MeulderJanssen, d. N. Verhagende Witte, d. Levenloos aangegeven een d. van N. Minderhoud en P. Lievense. OverledenM. v. Klooster 3 w. d. J. H. Gooijen wed. P. J. Coulon 85 j- C. C. Le Roij ongeh. d. 98 j. Van 25 Febr. tot 1 Maart. VLISSINGEN. Getrouwd A. C. J. M. Hoornaert, 24 j., jm. en J. F. Beije, 27 j., jd. Bevallen J. van Sorge, geb. Catsman, d. A. R. de Wever, geb Vanleke, d. M. J. Corveleijn, geb. Schaut, d. J. Daane, geb. Jacobse, d. L. S. van Loo, geb. Monteny, z. Overleden M. J. Pieterse, ongeh. 81 j. J J. Villee, vrouw van J. Bijleveld, 71 j. C. Wattez, man van E. Dommisse, 64 j. M. C. de Smit, d. 9 m. H. G. Zwart, d. 5 w. 's HEERENHOEK. Gehuwd Jan Rent meester, 42 j., jm. en Cornelia Rijk, 39 jjd. Hendrik den Broeder, wedn. E. Bouwman, 46 j., en Elisabeth Johanna den Hollander, 37 j., jd. Geboorten. 17 Febr. Johannes, z. v. B. J. de Vos en Maria Westdorp18, Jan, z. v. P. Timmerman en Cornelia Ars24, Klazina Maria, d. v. P. de Jonge en O. Akda. Overlijden. 10, Cornelia, 5 m d. v. A v. Zunderen en Job van Stee. Tweede Kamer. De Tweede Kamer verwierp heden met 58 tegen 28 stemmen de motie-Van Kol waarbij de noodzakelijkheid der invoering van den maximum 8-urigen arbeidsdag in de mijnen werd uitgesproken. De motie-Nolens, beoogende een arbeids duur van 8, hoogstens 9 uur, behoudens uitzonderingen werd verworpen met 46 tegen 40 stemmen. De motie-Van Byland, vertrouwen in de toezeggingen van den minister uitsprekende werd verworpen met 55 tegen 29 stemmen. Hiermede debat geëindigd. De Kamer ving hierop het debat aan over de wetsontwerpen tot pensioneering der onderwijzers De heer Roodhuijzen gaf eenige wenken. De heer Lohman verdedigde het ontwerp, tegen het beginsel waarvan dhr. Van Idzinga principiëele bedenkingen had. De heer Treub bestreed het denkbeeld waarvan het ontwerp uitgaat, n.l. als zou pensioneering van bijzondere onderwijzers een stap zijn tot oplossing der school- quaestie. VLISSINGEN. Door de politie alhier is gearresteerd en ter beschikking van de politie te Middelburg gesteld, de 29-jarige slagersknecht uit Middelburg, L. C. T. ge naamd, die hier hij een goud- en zilver smid trachtte verschillende zilveren voor werpen van de hand te doen, welke hoogst waarschijnlijk afkomstig zijn van den be kenden brutalen diefstal bij mej. Spren- ger op den Dam te Middelburg het vorig jaar gepleegd. Zooals bekend, was de po litie te Middelburg er tot nog toe niet in ge slaagd eenig spoor van dezen diefstal te ontdekken. Benoemd door den Raad tot eerste on derwijzeres in de handwerken aan school K (vacature-Mej. A. M. de la Coer) Mej. A. P. Beckers te Middelburg, met 1.3 van de 14 stemmen. Benoemd tot tweede onderwijzeres in de handwerken aan school K te Middel burg Mej. J. A. Geijp aldaar. GOES, 28 Febr. 1905. Alle artikelen lieten zich iets beter ver- koopen. Oude Tarwe f a f Nieuwe Tarwe - 6,75 - 7,25 Rogge- 5,— - 5,10 Wintergerst per 100 K° - 7,50 - 7,75 Zomergerst - 7,- 7,50 Haver - 6,75 - 7,25 Bruineboonen - 9,50 - 10, Paardenboonen - - Koolzaad- - Groene Erwten - 6,75 - 7,10 Kroonerwten - 7,- 7,25 Karwijzaad - Versche Boter fl,00f 1,16 per KG., mid- denprijs f0,54, part. f 0,60. Eieren f '2,80 k f 3,40 per 100, raiddenprijs f 0,75 part. f De aanvoer van boter en eieren was tamelijk. GOES. Door het bestuur van het water schap de Buitenpolders van Nisse, werd Dinsdagmiddag in „de Prins van Oranje" te Goes aanbesteedde levering van 1420.640 M3 grind, tep grootte van 2 6 c.M., 588.600 M3ter grootte van U/23 c.M., 294.300 M3 en ter grootte van 13 c.M. 537.740 M3. Twee biljetten werden ingeleverd van de heeren Willem Hokke, Sliedrecht, ad f 2.30 en Arie de Jong, Dordrecht, ad f2.28 per M3. De minste inschrijver werd de levering gegund, die voor het geheele perceel een totaal is van f3239.06. Voorts werd aanbesteedhet vervoer van dien grind in 2 peroeelen. le perceel. Het vervoer van den Wal te Goes van 405.440 M3 naar bedoelde polders. Ingeleverd 7 biljetten van de heeren Joh. Leendertse, Wemeldinge. ad f3.— J. van Wingen, Ellewoutsdijk, ad f 2.95 wed. G. Lokerse, 's Gravenpolder, ad f2.50 M. Huijge, Nieuwdorp, ad f250; C. Karelse, Goes, ad f2.10; Jan Korstanje, Goes, ad f 1.72en M. Snoek, 's Heer Abtskerke, ad f 1.69. 2e perceel. Het vervoer van den Wal te Hoedekenskerke van 1015.200 M3. 5 bil jetten van de heeren W. van Liere, Ovezande, ad f2.50; Joh. Leendertse, Wemeldinge, ad f2.20; M. de Pree, Hoedekenskerke, ad f 1.88» wed. G. Karelse, 's Gravenpolder, ad f 1.84 en M. Snoek, 's Heer Abtskerke, ad f 1.60. Alles per M3. M. Snoek werd voor beide perceelen, als laagste inschrijver, aannemer. Donderdag 2 Maart. GOES, door het R. K. Par. Kerkbestuur 12 uur op „Het Slot" het bouwen van een nieuwe R. K. kerk met toren en pastorie Bestek enz bij G. W. v. Belle Groote Markt 16 Rotterdam en ter inzage op „Het Slot". MIDDELBURG, half 2, Polderhuis ver voer 400.000 straatklinkers naar de wegen v. d. polder Walcherenleveren eikenhout. Vrijdag 3 Maart. HEINKENSZAND, 2 uur, bij Alleme- kinders door het waterschap 's-Heer-Arends- kerke levering 1082 M3 grind voor 1 Mei en 1 Aug vrij haven Zuid-Kraaijertpolder idem 850 M3 voor 15 Juli vrij wal Goes; het leggen van 5355 M. grindweghet vervoer van 1082 M3 grind van den Zuid- Kraaijert naar Heinkenszand, waarvan 812 vóór 15 Mei en 270 voor 1 Sept. en het vervoer van 850 M3 grind van Goes naar 's-Heer-Arendskerke en gedeeltelijk naar Stellepoldervoor 15Aug.Inl. dhr. J Braamse dijkgraaf. Maandag 6 Maart. KRUININGEN, hotel Korenbeurs, 3 uur levering 2050 M3. grind voor 't waterschap Kruiningen. Inl. dhr S. B. Blok. Donderdag 9 Maart. VLISSINGEN, door het bestuur van den stoomtram Walcheren kantoor De Ruyter straat voor de lijn Middelburg (Vlissingen) Domburg 2 uur het maken van de kunst werken id. van de aardenbaan, het leveren van den ballast, het leggen der sporen en wissels en het maken der gebouwen en andere werken. Bestekken ter inzage en verkrijgbaar ten kantore voor resp. f 6. f 4.en f 4.50. Donderdag 2 Maart. MIDDELBURG, 8 uur in de Verge noeging door not. Verhulst en Loeff een huis en tuin Latynsche schoolstraat D. 25. Te zien 1 en 2 Maart 124 uur. MIDDELBURG, door not. Hosang in de Vergenoeging verpachten 2 nur namens B. en W. voor 1 jaar in 15 perceelen de weilanden bij West Souburg, oefenings terrein. KRUININGEN, bij L. Nieuwenhuijse boereninspan door not. Pilaar als 7 werk paarden, 416 jaar, 1 tweejarig, 4 een jarige paarden, 12 melk- en kalfkoeien, 5 tweejarige vaarzen 4 dito ossen, 7 een jarige ossen, 7 aanhoudkalvers, 1 drachtige zeug, vet varken, mestputlooper, landbouw- zolder- en stalgereedschappen, harnas, man gels, hooi, biels, traschmachine. Vrijdag 3 Maart, 's GRAVENPOLDER, inspan door not. Overman 10 en 1 uur. 's HEERENHOEK, houtwareu, varkens en inboedel door deurw. Hollmann en Ver hoek 11 uur. Dinsdag 7 Maart. KORTRIJK, 1 uur door not. v. d. Venne de hofstede Vinkenisse Rilland in pacht bij Jan Vogelaar a f 3944 per jaar, groot 61 H. En 4,7760 H. bouwl. verpacht a f376 aan M. A. Vette. Toewijzing 21 Maart. Donderdag 9 Maart. OVEZANDE. Kapitalen Boereninspan, voor de Erven de Wed. M. Rentmeester de Baar, door notaris W. van Campen te Goes, als: 1 bruine merrie 11 jaar, 1 zwart veulendragend 10 jaar, 1 bruine schimmel 3 jaar, 2 vos merriën 2 en 1 jaar, 7 melk koeien, 9 vaarzen, 5 aanhoudkalveren, 2 zeugen, 10 biggen, karnhond met hok, 140 kippen en hanen, 2 menwagens, driewiels- kar, tilbury, sliersleeper, rolsleeper, rolblok, enz melkontroomer (colibri),'4 mestplanken, 5 evies, inboedel. Vrijdag 10 Maart. OUDELANDE, Boereninspan door not. van der Kloes, voor W. de Jager 10 uur als 6 paarden 1 veulendragend, 1 melkkoe, 1 os, aanhoudkalf, zeugen, 40 kippen, tent wagen, menwagen, drielingswagen, driewiels- kar, langwagen, landbouwgereedschappen, harnas, mest, hooi, peen, stal- en zolderge reedschap, huisraad, varkensvleesch enz. WOLFERTSDIJK, voor 10 uur, door deurw. Hollmann en Verhoek afbraak. Dinsdag 14 Maart. GOES, in de Prins door not. Pilaar de smederij van wijlen VLISSINGEN, café Bos, door not. Tak een heerenhuis Pottekade H 55. En een winkelhuis apotheek Kerkstraat F. 32, resp. 180 en 43 cA. Te zien van 1012 en van 25 uur 13 en 14 Maart. Woensdag 15 Maart. KOUDEKERKE, bij Roose door not. Loeff 9 uur een rentenierswoning, tuin, enz. A 62 groot 453 c.A En 36,9754 H.A. bouw-, weiland en sprink. Kijkdag 13 Maart. Donderdag 16 Maart. WOLFERTSDIJK, door not. Overman bij wed. Overbeeke inspan, als 12 paarden 115 jaar, 10 melkkoeien, 24 vaarzen en ossen, 7 aanhoudkalvers, 5 loopvarkens, biggen, 40 kippen, Utrechtsch wagentje, tilbury, 4 menwagens met ijzeren assen, lemoenkar, rolsleper, 2 veldsleden, 2sleep- borden, 15 eggen in soort, 2 deere ploegen, 2 saksploegen, veebascule met gewichten, landbouw-, melk- en zoldergereedschappen, Victoriakarn, huishoudelijke artikelen, enz. Eindelijk overtuigd. Een gesprek over de bemes ting der boekweit en het nut van de kali in het algemeen. Onlangs kreeg ik bezoek van een land bouwer, wien ik vroeger eenigen raad gegeven had omtrent het gebruik van kunstmest, en met wien ik ongeveer het volgende gesprek had. Wel, mijnheer, ik was hier in de buurt, ik kan toch niet laten eens even te komen aanloopen. Ik moet u altijd nog vertellen, hoe ik met de boekweit verleden jaar ge varen ben. 't Is niet meer dan een staaltje van mijn plicht, dat ik u den uitslag kom mededeelen. Ik ben er erg dankbaar voor. „Wel, Piet, ik merk, dat ge tevreden zijt. Vertel me eens, hoe het gegaan is". Zooals ik verleden jaar zei, mijnheer, de boeren bij ons zaaien bijna geen boekweit meer. Het had in de laatste jaren maarte weinig gegeven. Ik mocht dan zoo eens op een avond vertellen, wat u me gezegd haddat de boekweit zooveel kali uit den grond haalt, dat b. v. 25 pCt. van het stroo uit kali bestaat, en zoo meer. We kwamen toen overeen, om in elk geval eens te probeeren, ook aan de boekweit mest te geven, want ik zal het nu maar zeggen, tot nu ging het zaad er altijd nuchter in. Wij hebben toen elk drip ge- met boekweit gezaaid, nadat we het land een zak patentkali en een zak super ge geven hadden op het gemet. En we zijn er rijk uitgekomen, mijnheer. Ik geef u eens te raden, hoeveel mud of ik van de 3 gemet gedorscht heb. „Ik zal eens veel raden Piet, vijftig mud van de 3 gemet". Vijftig mud't mocht wat. Drie en zestig mud en prachtige boekweit. Ik ben er heel goed mee geweest, dat moet ik zeggen en mijn buurlui ook. Dat is in elk geval zeker, dat de boekweit er bij ons nu wel weer in zal komen. Maar, mijnheer, nu ik toch hier ben, zoudt u mij niet eens kunnen zeggen, of er in den laatsten tijd nog meer goede resultaten gekregen zijn met de kali. Ge begrijpt, dat ik erg voor kali sta. Ik ben nu eindelijk overtuigd, dat het noodig is, en nu zou ik zoo gaarne de andere boeren bij ons in de buurt ook overtuigen. „Nu Piet, dat treft nogal goed; ik heb hier net het verslag liggen van de proef velden, een boekje, dat onlangs verschenen is en door het Rijk is uitgegeven. Ge kunt er dus op aan, dat het geen praatjes zijn, die er instaan. Ik zal het eens door blaren en je hier en daar wat voorlezen'

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 3