v h BUITENLAND. BINNENLAND. Van onze Eilanden. GEMENGD NIEUWS. i •>•1 In een zich noemend „baanbrekend" blad wordt de toestand der arbeiders in Zeeuwsch-Vlaanderen behandeld en wordt deze toestand der werklieden verre van rooskleurig genoemd. Want: Het loon, der boerenknechten, die in 3 klassen onderscheiden worden, varieert van een eersten knecht tusschen £160— f180; van een tweeden knecht tusschen 1' 110f 140 en van een derden knecht tusschen f 80—f 100 per jaar. Inbegrepen kost, inwoning en wasschen. liet eten is in '(algemeen goed en is gewoonlijk hetzelfde als dat van den boer. Een boerenknecht eet gewoonlijk 5 maal per dag le 's morgens voor liet werk begint tarwebrood met spek, koffie of thee. '2e. om 8 uur: tarwebrood met spek en koffie. 3e. om 11V2 uur: aardappelen, spek of vleesch en groenten. 4e. om 4 uur: tarwebrood met kaas of visch en koffie. 5e. 's avondsgewoonlijk karnemelkpap of als om 4 uur. Dit schijnt niet voldoende te zijn. Maar wat willen de socialisten dan? Een boerenknecht, die behalve goe de voeding en voldoende huis vesting het gemakkelijk brengt tot circa f 3.50 per week vrij geld, is lang geen be klagenswaardig mensch. De aarde is eenmaal geen paradijs en het is slechts den boel in den war sturen, en opruien, wanneer waar nog zooveel te verbeteren valt menschen, wier levensomstandigheden niet ongunstig te noemen zijn, worden voorgesteld als be klagenswaardig en verdrukt. RUSLAND. De troebelen. De meeste aandacht vraagt in 't alge meen zuidelijk Rusland. In de Krim is te Feodosia staking uitgebroken onder de Joodsche arbeiders. Deze liepen te hoop en strooiden tegen de regeering gerichte proclamaties rond. Achttien personen wer den in hechtenis genomen. De arbeiders trokken toen de straten door en dwongen de arbeiders op andere fabrieken om ook het werk neer te leggen. Joodsche rede naars riepen„Weg met den TsaarHet moet worden als in 't buitenland, dan zijn wij allen gelijk!" Een deel der me nigte trok vervolgens naar het standbeeld van Alexander III, waar men een touw om heen poogde te werpen. De politie verstrooide hier het volk. Nu keerde de stemming bij sommigen; christenên vie len de Joden aan onder den kreet: „Er zijn in Rusland nog menschen, die den Tsaar verdedigen 1" Een jood werd dood geslagen. Bij diens begrafenis kwam het weer tot gevechten; de Joden dreigden toen het hoofd der politie te vermoorden, bij wien het de laatste dagen anonieme dreigbrieven regent. Er werd voorts ge plunderd, maar de politie slaagde er in zonder militaire hulp de orde te herstellen. De afgevaardigden uit het bestuur van de Weichselspoorwegen besloten in een zitting, die tot vier uur 's ochtends duur de, hel meerendeel van de eischen der arbeiders van de werkplaatsen en loco- motiefloodsen in te willigen, om een einde te maken aan de staking. Heden wordt het verkeer hervat. en alle godsdienstoefening is dengene ont zegd, die Rome's leer volgt." „En gij dient nog altijd tot schakel, moeder, aan die verspreide schaar?" De oude vrouw knikte. liet hart van Laurens klopte hoorbaar. Wat was hij verre van hel pad afge dwaald, dat die arme heilige bewandelde XVIII. Arme dood el- Een sterk gedruisch verhief zich in de straat; de moeder ging naar de deur, deed ze open en uit een woelige menigte, welke zich aan de andere zij der straat bevond, stegen schetterende stemmen op. „Zou men uwe tegenwoordigheid hier vermoeden, Laurens?" vroeg de oude vrouw. „Wie zou aan mij donken op dit oogen- blik antwoordde Laurens met onver schilligheid. „Stilluistermen schreeuwt uwen naam 1" En inderdaad, men huilde buiten en in de verte: „Laurens de Graaff, de zeeroover, de verrader is bij de paapsche!" „Neem de vlucht, kind!" riep de moeder driftig. „Spring door het venster, dat op den wal uitzicht geeft en kom terug als het gevaar voorbij is." „Wees gerust, moeder!" antwoordde de zoon kalm en haalde een pistool uit zijne kleeren te voorschijn. „Neen, geen wapen, kindlief t'Geen bloed in mijn arm huist Ga heen, ik bid, ik smeek er u om!" De menigte was inderdaad in een oogen- DE OORLOG. Uit Chineesclie bron verluidt dal er langs de geheele linie een algemeen ge vecht aan den gang is. Het zwaarst wordt gevochten aan den Japanschen rechter vleugel waar Koeroki ver naar het Noor den alles wegveegt en dreigt de Russen in den rug te vallen. Men meldt dat een bijzondere troepenmacht oprukt uit het Zuidoosten, welke een beweging onder neemt tegen de Russische spoorwegver binding met Wladiwostok. De elfduims- kanonnen van de Japanners beschieten Moekden. Menschen die van het front terugkomen, zeggen dat de beschieting die onlangs begonnen is, groote schade, ver achter de Russische linies, heeft aan gericht. Reuter's correspondent in Koeroki's le ger seintNa hel gevecht hij Tsin-ho-tsjung hebben de Russen 203 dooden op liet slagveld gelaten. Al hun verliezen wor den op ruim 2000 geschat. Zij verloren ook verscheiden machine-kanonnen. Vrij dagnacht hebben de Japanners den Te- kitki genomen. Die berg ligt ten van de Sjaho, op korten afstand ten Z.W. van Witosjan. ENGELAND. De Engelsche bladen uiten hun bevre diging over de u i t s p r a a k van de Pa- rijsche commissie en zeggen dat die uit spraak een zegepraal is voor het scheids rechterlijke beginsel. De „Standard" ver klaart: De beslissing is in hoofdzaak stellig ten gunste van Engeland uitge vallen, maar de Russische admiraal en zijne officieren zijn met in het oog loopende toegeeflijkheid behandeld. Wij verheugen ons allen dat de zaak in der minne geregeld is. Maar een ding is te betreuren, namelijk dat de rechten van de onzijdige scheepvaart bij aanwezigheid van een eskader van de oorlogvoerenden „gehuld blijven in een wolk van gevaar lijke vaagheid." Dit onderwerp lag bui ten de taak van de commissie, maar de vraag kan moeilijk in haar tegenwoordige fase blijven. Zij moet na den oorlog voor een Haagsche conferentie komen. De „Daily Telegraph" en de „Daily News" betoogen dat de commissie een weghereidster is geweest, daar zij de wereld betoond heeft, hoe verschillen van meening geregeld moeten worden. In de Londensehe bladen van den 24en dezer wordt de statistiek openbaar ge maakt over het pauperisme in 't Vereenigd Koninkrijk, 't Is een officieel stuk, opge maakt door de plaatselijke Government Board, welke daartoe opdracht kreeg van het Parlement. Uit de getallen blijkt, dat het paupe risme sinds 1873 gestadig toenam. Dit jaar klom het getal bewoners, die door de openbare weldadigheid worden bijgestaan tol 823.854, dat is nagenoeg 2i/2 pet. van de Engelsche bevolking. Het vorig jaar bedroeg dit cijfer slechts 769.029. Voor Londen alleen bedraagt het getal noodlijdende armen 128.182 of één be hoeftige op de 36 inwoners. Uit dezelfde gegevens blijkt, dat het. ge- lal bedelaars en landloopers langzamer hand aangroeit tot een leger, schrik der landbouwende bevolking. F R A N K R IJ K. Combes en na hem Bienvenu-Martin hebben niet geaarzeld in hot openbaar de brutale leugen te verkondigen, dat de houding van den H. Stoel de scheiding tusschen Kerk en Staal onvermijdelijk maakte. Hetgeen nu te Dijon gebeurd is (vicaris benoeming), geeft de Parijsche Temps" aanleiding, om er op le wijzen, dat Z. Heiligheid de Paus inderdaad met de beste gevoelens bezield is, en dat er blik sterk aangegroeid; een man, die over zijne onderdeur lag en zijne pijp rookte, had in den voorbijganger, den zoon der weduwe, Laurens de Graaff, meenen te herkennen. De naam van den gevreesden zeeroover was te dien tijde in aller mond, jong en oud herhaalde de historie van den stouten jongen, die het zoover ge bracht had; maar tevens vertelde men zooveel wonderlijke en bloedige dingen van hem, dat men hem als een hoosaardig monster beschouwde. Meer dan eens was men op het punt geweest de daden des zoons op de moeder te wreken, die daarenboven verdacht werd eene „paapsche" te zijn, en tot. het „paap sche broeinest" te behooren, dat hier of daar, maar God wist waar! in de stad verscholen zat. Wel had de schout de oogen scherp open gehad, wel spioneerden (le buren, maar men gelukte er niet in de oude Martha de Graaff te betrappen, die nu hier dan daar, zelfs hij bekende gerefor meerden ging werken, maar zich met geen godsdienstgeschillen scheen in te laten. De straatjongens huilden het uit dat de zeeroover, van wien zij zoo dikwijls, in de lange winteravonden hadden hooren vertellen, in vleesch en bloed, in het huis der paapsche was; bij de straatjongens voegden zich de vrouwen en welhaast de stokebranden zij, die bij eiken volks oploop tegenwoordig zijn om als leiders op te treden en in troebel water te visschen. Men wilde dien menschelijken duivel zien, men wilde hem grijpen, men wilde hem aan den schout overleveren, neen, van zijn kant niets gedaan wordt, wat eene reden tot conflict mag genoemd. Volgens het Parijsche blad heeft de Fransche regeering nooit gunstiger gele genheid gehad om met Rome te onder handelen. BELGIË. Terwijl volgens een bericht uit Char leroi van eergisteren 33.000 mijnwerkers staakten, en er dynamietaanslagen hadden plaats gehad te Courcelles, is de toestand in de kolenbekkens van België nog ver ergerd. De staking heelt zich uitgebreid en is in vele streken algemeen. Te Grand Horme, waar de beweging uitgebroken is, en nu al vier weken gestaakt wordt, beweren de werklui dal zij hel gemak kelijk nog twee maanden kunnen vol houden. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is ingetrokken de hij zijne beschikking van 15 dezer gedane benoeming van den schoolopziener in het district M i d d e 1 h u r g lol. lid, en die van den schoolopziener van het arrondisse ment Middelburg tol lid-plaatsvervanger van de commissie, in 1905 te Middelburg belast met. het afnemen van do examens ter verkrijging van de akte van bekwaam heid, bedoeld in art. 56, onder a, der wet op het lager onderwijs; en is in voormelde commissie tot lid benoemd de schoolopziener in liet arron dissement Middelburg. GOES. Door de vereeniging de „Ambacht school" werd Dinsdagavond in de sociëteit „van Ongenuchten Vrij" de al gemeen e jaar vergadering gehouden, die slechts door 10 leden bezocht was De voorz. de heer J. J. Coomans opende de vergadering en be treurt het verlies door den dood van het ijverig medebestuurslid de heer J. W. van de Weert Az., die tal van jaren de be langen der school behartigde en brengt hulde aan zijne nagedachtenis. De reke ning, dienst 1904 wijst in ontvang een totaal van f 11,100.09 en in uitgaaf f 10.713.72. Goed slot f386.37. De begroo ting was des tijds geraamd op f 10.501.80° in ontvangst en uitgaaf. Den heer I. D. Franse van de Putte wordt als penning meester dank gebracht voor de accurate wijze waarop die administratie is uiteen gezet. De secretaris, de heer H. J. van Lis brengt daarna verslag uit over 1904. Aan het degelijk gedetailleerde verslag, dat den leden en autoriteiten gedrukt zal toege zonden wor Jen en waarin afdrukken zullen komen van de werkplaatsen en teeken lokalen waarvan een vijftal photographieën ter vergadering tegenwoordig waren, ont- leenen wij liet volgende: Met het begin van het jaar waren 06 leerlingen aanwezig, op 31 December 67waarvan 38 van buiten de gemeente. Er waren 37 timmer-, 23 smids- en 7 schildersleerlingen. In den loop der cursus werden aan 19 leerlingen het diploma uitgereikt n 1. aan 10 voor timmeren, 5 voor smeden en 4 voor schilderen. Alle leerlingen slaagden goed met een werkkring. Sommige ver dienden f 2.50 per week, anderen van 10 tot 15 cent per uur. Met den nieuwen cursus bleef het aantal leerlingen bij de afwisseling stationair. 26 leerlingen be zochten de school kosteloos. Dat zoovele leerlingen van buiten Goes van de school gebruik maken, pleit voor de goede inrichting der school, die dan ook wat inrichting betreft, met de beste in den lande kan wedijveren. De concierge J. van der Kuip die jaren het volk wilde eindelijk zelf recht doen en den kaper, die de hand had durven leggen op de hollandsche vlag, aan een der hoornen van den wal ophangen. In een ommezien was gansch de bende gewapend: deze met steenen, gene met stokken, anderen met messen, daggen en zelfs met zinkroeren. Huilend en brullend en echter voor ieder onbekend gerucht een oogenblik achter uit gaande, zelfs vluchtend, kwam de steeds grooter wordende bende opzetten. „Naar de paapschenaar de paapsche riep men hier; „dood aan den kaper!" riep men ginder. Steenen werden geworpen, andere stee nen opgebroken; onder een ijselijk gelier, dat men zou denken uit do longen van een wild beest voort te komen, hield men voor de deur der kleine huizing stil. Deze was nu gesloten en er schemerde zelfs geen licht door het venstertje. „Laurens de Graaff er uit 1 Er uit met den zeeroover!" brulde men, en toen binnen niemand antwoordde, werd er een steen geworpen, die bonzend op de deur viel; een tweede, een derde volgde; een vierde viel in de glasruiljes en deed ze rinkelend op de steenen vallen. „Hij is er in gegaan," riep men in de groep, „hij moet er uit!" „Ja, ik heb een manspersoon het huis zien binnensluipen," verzekerde een der buren. „Een man met den hoed diep in de oogen getrokken?" „Juist zoo!" „Hij moet er uit, er uit moet hijDe paapsche moet hem leverenZij heeft hem lang de school diende wordt in het verslag niet vergeten. Zijne plaats werd vervuld met 1 September door L. den Toonder; uit 296 sollicitanten werd deze benoemd. Het aantal leden en begunstigers neemt niet toe en daarom wordt de wensch uitgesproken ,dat 't zelfs noodzakelijk is dat dit uitbreidt-, met het oog op de stijgende behoeften der school. De verkiezing van twee bestuursleden, tengevolge van de periodieke aftreding van de heeren J W. van de Weert W. Jz. en L. de Beste geeft tot uitslag dat deze lieeren met algemeene stemmen werden herkozen. En in plaats van den heer J. W. van de Weert Az., voornoemd, die overleden is, wordt over legd om een smid in diens plaats te be noemen. De keuze viel op den heer A. F. W de Valk, die eveneens met algemeene stemmen gekozen wordt. Al de heeren zullen met hunne verkiezing in kennis ge steld worden. MIDDELBURG. De gemeenteraad alhier benoemde tot onderwijzeres aan school I Mej Wijckhuijse te Vlissingen. MIDDELBPRG. Behalve de heeren mr. P. Dieleman (anti-rev.) eu L). Bimniel (soc-dem.) zal voor de verkiezing van één lid voor den gemeenteraad in het 111e dis trict op 7 Maart a.s. waarschijnlijk nog een candidaat worden gesteld door een groep vrijzinnige kiezers. Wij herinneren dat het nieuw te kie zen lid dezen zomer weder aan de beurt van aftreding is. VLISSINGEN. Voor de Maatschappij tot bevordering van bouwkunst te Amsterdam is met goed gevolg het examen voor bouw kundig opzichter afgelegd door den heer A. Loois Jz., alhier. VLISSINGEN. De „Zeeuwsch-Vlaande ren" van de stoombootdienst op de Wes- terschelde welke wegens een defect aan de machine geruimen tijd uit de vaart is geweest, is weder in den gpregelden dienst opgenomen. ABNEMU1DEN. De gemeenteraad heeft besloten over te gaan tol do noodzake lijke uitbreiding der haven. Aan den mi nister zal concessie worden aangevraagd om de kaaiheschoeiïng le mogen verlengen. KRU1NINGEN. De anti-revolutionaire kiesvereeniging alhier, heeft besloten de candidatuur van het aftredend katholieke lid den heer P. F. Fruytier (district Honte- nisse) reeds hij de eerste stemming le steunen. HANSWEERT. Wij vernemen dat de op de werf te Leiden in aanbouw zijnde stoomboot voor den stoombootdienst op de Westerschelde (dienst WalsoordeHans- weert) niet vóór hel laatst van Mei of begin Juni in de vaart zal kunnen komen. 's HEER ARENDSKERKE Benoemd tot ambtenaar ter secretarie dezer gemeente dhr. B. B. Quist te Middelburg, inplaats van den heer I. P. van Breda aan wien als zoodanig, wegens zijne benoeming tot secretaris der gemeenten Kolijnsplaat en Kats eervol ontslag is verleend. HEINKENSZAND. Heden (Dinsdag) middag werd de werkman C. Traas Mz. alhier, terwijl hij de paarden van den land bouwer J. Lokerse in den stal van drink water voorzag, zoodanig door een der paar den tegen de borst getrapt, dat twee ribben gebroken waren. De ongelukkige was ge heel tusschen de beesten bekneld en moest door anderen uit zijn netelige positie be vrijd worden. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. Voor 't oogenblik is de toestand bevredigend. HEINKENSZAND. Laatsleden Dinsdag avond trad de heer Blura uit Vlissiugeu in het lokaal der Hervormde Zondags school alhier op met het onderwerp „Stich- verborgenEr uit, of wij breken hel. huis af en hangen de paapsche op, in plaats van hem!" Do aanval tegen hel kleine huis was inderdaad woedend; eensklaps ging de deur open eu de aanvallers stoven achter uit. Men dacht den gevreesden roover le zien verschijnenhel was integendeel de oude moeder, die op den dorpel der deur stond. „Wat verlangt ge?" vroeg de arme vrouw aan diegenen, welke het naaste hij haar stonden. „Uw zoon, Laurens de Graaff! Wij eischen den zeeroover, die zich in uw huis heeft verscholen I" „Mijn zoon? En gij zoudt eischen dat eene moeder haar kind zou leveren Wat wilt gij van hem?" „Hem overleveren aan den schout als een dief, ais een moordenaar, als een zeeroover! Hem ophangen! Noen, hem in een zak binden en hem verzuipen als een hond 1" Dal waren de verschillende kreten, welke de arme moeder in de ooren klonken. „Gij zoudt hem dooden zonder hem ge hoord te hebben?" zeide zij met ver ontwaardiging. „Ja, ja, hij is den dood schuldig I" „Mijn zoon zegt dat hij niet plichfig is!" „SchandeDe paapsche wil hem niet leveren! Zij ook moet hangen 1 Weg met haar!" Een hagelslag van steenen viel ander maal op de kleine woninghet grauw brulde eu tierde, en werd bij iederen worp woedender. Men wist niet meer welk ge- ting van een krankzinnigengesticht in Zeeland". Spreker toonde aan dat aan zoodanige inrichting in Zeeland groote behoefte wordt gevoeld en wekte aanwezigen op tot deel neming in en steun van een zoo bij uitstek liefdadig werk. Eenigen traden staande de bijeenkomt als contrihueerenden (f0.50 per jaar) toe. De bijeenkomst werd door Ds Krul te Heinkenszand met gebed geopend en met dankzegging gesloten. WEMELDINGE. Het is aan de opvaren den van de sleepkast „St. Marie" gelukt het schip gedurende den nacht van Zondag op Maandag boven water te houden. Maan dagmorgen heeft men de kast in 't kanaal gesleept en op de slikken gezet, waarop liet overladen der vracht is voortgezet. SCHORE. Dinsdagmorgen half negen holde door ons dorp een paard bespannen voor een rolsleper. Het bleek te zijn van den spekslager Karelse uit Kruiningen. Het rende langs de school, waar alle kinderen op dat uur spelende waren, over de Schorebrug, waar een wiel van den wagen liep. Het paard werd later gegrepen. Het ongeval liep af met een wond aan den poot van liet paard en eenige schade aan den wagen. KRABBENDIJKE. Maandagavond had alhier een openbare vergadering plaats in de chr. school, waarin de voorzitter der anti-revolutionaire kiesvereeuiging optrad met het onderwerp „Onze houding". Spreker deed uitkomen, dat tegen de beginselen, die zoo duidelijk in de Eransclie revolutie aan het licht traden, de christe lijke beginselen moeten verdedigd worden en wekte op tot aansluiting bij de kies vereeniging. Bij het debat, waaraan Jac. Welleman, L van Driel van Krabbend ij ke en Van Vlijmen uit Rotterdam deelnamen had men liet vooral over de samenwerking met de Roomsehen. De noodzakelijkheid van die samenwerking werd duidelijk aangetoond. SCHORE. Alhier is opgericht een Naai- krans, waarvoor mejuffrouw Cornelia Gle- rum van Koeveringen een kamer heeft Doel der vereeniging is het vervaardigen van kleedingstukken voor behoeftigen van alle gezindten en voor de Marthastichting te Alfen a d. Rijn. ZIERIKZKE. Voor de benoeming van een leeraar in de natuur- en werktuigkunde, kosmografie en wiskunde in de hoogste twee klassen der hoogere burgerschool alhier worden door B. en W. aanbevolen de heeren dr. J. A. Vollgraff, te Utrecht, en W. G. A. Meyer, te Groningen. ZUIDDORPK. Op de Belgische wijk Oud Burgsche Sluis, in de nabijheid van deze gemeente is het lijk gevonden van een ruim 60-jarige vrouw met geheel afgesneden hals. De vrouw leefde hoofdzakelijk van bedelen, toch werd in haar woning nog een kleine 100 francs gevonden. De justitie heeft reeds een onderzoek ingesteld. Zaterdagmiddag heeft een gemeentewerk man nabij de Zaaihaven aan het Laakkanaal te Scheveningen een been van een man met laars, kous en broekspijp aan, uit het water opgevischt. Het was een volslagen gaaf been tot aan de dij toe. De marechaussee te Roozendaal is een uitgebreide dievenbende op het. spoor ge komen. Reeds geruimen tijd werden in de stoombroodfabriek van C. A. Busch met aanverwante grossierderij in koloniale waren voel de overhand hadde haat togen don zoon of die tegen de moeder. Een man stond op eenigen afstand van de deur op oenen paal, en die dweeper, een tekst van hel Godsbock aanhalende, zeide luid „Daar staat geschreven: „En gij zult hel kwaad wegnemen midden uit u. Is het zake dat uw broeder, uwer moeders zoon, of uw zoon, of uwe dochter, of uwe huisvrouw, of uw vriend, dien gij bemint gelijk uwe ziel, li daartoe raden wil, zeg gende al heimelijklaat ons gaan en die nen vreemde goden, die gij en uwe vade ren niet kent „Ja, weg met de *paapsche tooverheks!" zoo weest hem niet gewillig," ging de heiligschennende opsfoker voort, „noch hoort hem, noch uw oog spare hem, dat gij hem zoudt genadig wezen en verbergenmaar gij zult hem terstond dood slaanMet steenen ovenvor- pen, zal hij gedood worden, omdat hij u wilde trekken van den Hoer, uwen (tod." „Ja, ja, weg met die kinderen Belial's!" „Ja," hervatte de redenaar, „en het weze een eeuwige gruishoopmen zal die niet meer optimmerenEn daar zal niets van dat vervloeksel aan uwe hand kleven." Men drong razend vooruil; de weduwe stond nog altijd voor de deur en strekte beschermend de twee armen uitzij stond daar alsof zij aan het kruis genageld was! (Wordt vervolgd.) 1... groote hoeveelheden goederen en geld 1 mist De diefstal is uitgekomen door meisje, waarmede een der daders verkeerl had. Heden werden reeds een vijftul sonen van het personeel in verzekerde I waring genomen. l)e deurwaarder de Vries had drie ploiten te beteekenen hij de familie I te Harderwijk. Do familie staat zeer I gunstig hekenddo deurwaarder was dal om zoo verstandig zich hij zijn bczif 1c laten vergezellen door den rijksvn wachter Merk. Pas was men de wonl binnen of de twee zoons van N. zeida_ „Merk, jij er uit." en loen deze niet gaJ ging, pakten zij hem aan. De deurwaarcf duwde nu een der broeders een revohl onder den neus, dat in zooverre kalrufl rend werkte, dat men den veldwachtj losliet, maar nu heide personen in kamer opgesloten hield. De deurwaardl wilde een raam intrappen, om zoo naJ huiten te komen, doch de kalme veldwacl ter ontried dit. De veldwachter kreeg eeil de vrijheid terug; de deurwaarder werd nl ongeveer een uurtje langer gehouden. II familie N. beweerde, dal door het. bezoF van het tweetal een bankbillet van 10 gij den uit liet kabinet miste. Van het beurde werd aangifte gedaan bij de juslitl te Heerenveen; de deurwaarder, veldwacl Ier en de gebroeders N. werden voor df rechter van instructie gedagvaard, de twu eersten verschenen, de twee laatsten niil Gisteren was het viertal weer gedagvaard weer hieven de broeders absent. De justill zal nu maatregelen nemen, dat de vel dachten wèl voor den reehter-eommissl ris verschijnen. Toen de bewoners van een sigarenwil kei in de Witte de Willist raat in den Had onlangs 's avonds laat thuis kwamen, hl merkten zij, dat tijdens hun afwezigheil inbrekers alle kasten hadden opengebrJ ken. De dieven, die zich vermoedelijk ml een valsehen sleutel toegang verschal hadden, hebben zicli meester gemaakt val geld, zilveren en gouden sieraden, lil waarde van ruim 300. Te Alkmaar is de dienstbode van del banketbakker v. d. V. uit een hoog opgil schoven raam der eerste verdieping val zijne woning op straal gevallen. Inwendil zwaar gekneusd is zij opgenomen. Haa toestand is hoogst zorgwekkend. Men meldt uit Santpoort Maandagochtend moest de strooper JooJ ten naar Haarlem worden gebracht onf een hem opgelegd vonnis te ondergaan! doch daar hij hierin niet veel zin ha<J zou de sterke arm hem hiertoe dwingen! Daaraan kwamen te pas: de burgemeester en de rijks- en gemeente-veldwachters! die slechts na groote moeite den zicij verzettenden J. van het dak zijner wol ning haalden. Do burgemeester liep daaifl hij een trap op van don woesteling. KI is proces-verhaal opgemaakt. Zekere P. v. d. B. uit Halkorveen, gel meente Nijkerk, is de vorige week ondei Hoevelaken van een kar hout gevalleil en was daardoor eenige dagen aaneen niell in staal zich goed to bewegen. Den moiT gen na het ongeval moet hij zelfs no if van de „weerzeert" flauw gevallen zijnl Om van zijn kwaal genezen te worden! paste v. d. B. een oud middel toe, dal] J)ij hem en zijne omgeving nog niet alsf v e r o u d e r (1 schijnt aangeschreven u! staan v. d. B. liet zich b e 1 e z e n.l 'tGing voor hem niet zoo gemakkelijk,!^ hij kon immers zelfs geen voet verzetten! en de duivelkunstenaar woonde heel in! Hoogland. Maar is de liefde vindingrijk! - het bijgeloof niet minder. Een goede! vertrouwde ging voor v. d. B. naar Hoog-I land, liet zich daar belezen en bracht deT geneeskrachtige werking op v. d. B. overl - hoe, is onopgelost gebleven. 't Mooiste van 't geval is nog, dat v. d.l l>. van af dat oogenblik weer loopt alsl een kievit. Van een ijsbeer. De Amsterdam-I sche correspondent van de „Prov. Gr. Ct." was onlangs in Artis getuige van een typisch tooneeltje hij het ijsbeerenhok. Daar tuimelde door een ongelukkig toe val hel zeer jonge, in gevangenschap ge boren ijsbeerlje in den put met water en dreigde te verdrinken. Eenige kinderen zagen dat en riepen den oppasser. Deze kwam direct aansnellen, doch had weinig lust zich in den ijzeren kooi te wagen om den kleinen ijsbeer te redden. Plot seling kreeg hij een ingeving en riep met klagende stem om de moeder, die den bijnaam heeft van „de gele". Moe der-ijsbeer begreep zeker aan dezen smartelijken uitroep, dal er iets bijzon ders aan do hand was, want. zij kwam snel aansjo'kken en liep regelrecht naar den pul. Daar zag zij haar kind in gevaar en schepte het jonge ijsbeerlje met haar linkerpoot er mot oen fermen zwaai uit. Liefdevol haalde zij wat stroo uit haar hok, en hiermede den drenkeling omwik kelend, rolde zij haaf jong naar haar hok. Cwee dagen lang bleef het ijsbeert je on der moeders hoede cn vertoonde zich daar na weer gezond en wel aan de voor hot ijzeren hek spelende kinderen. Had de oppasser niet bijtijds het goede denkbeeld gehad de moeder te roepen, dan was het ijsheertje stellig verdronken, en dat zou voor het Artis-bestuur en vooral voor de kinderen, die veel van het beest houden, een groot verlies zijn geweest.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 2