BINNENLAND. Van onze Eilanden. GEMENGD NIEUWS. kon geven. Zij kwam in het hospitaal te rug, bleek als een doode, en met kaar lichaam als bedekt met zwarte en blauwe striemen. Zulke afgrijselijkheden staan niet op zichzelf, en de correspondent haalt dan aan wat een Rus hem verteld heeft, die de hospitalen bezocht heeft. Deze telde de lijken op de binnenplaatsen. Hij bezocht slechts 15 van de 46 hospitalen. Maar daar kwam hij tot een totaal van 2 19 5 dooden. De revolutionaire partij in Rusland be reidt, naar men zegt, een algemeene om wenteling voor tegen den 19en Februari, verjaardag der opheffing van het lijfeigen schap. Niettemin zou de Tsaar toestemmen in het bijeenroepen van een volksparle- ment tegen 1 Maart. De metropoliet te Petersburg heeft tfapon opgeroepen om voor de Heilige Synode te verschijnen, teneinde zich te verant woorden. DE OORLOG. De Japanners hebben Donderdagochtend een verhevenheid ten Z. van Tsang-tsji- tsjai vermeesterd. Zij verdreven twee com pagnieën Russische infanterie. De Russen zijn voortgegaan met het beschieten van Ojama's centrum en linkervleugel met kanonvuur. De Russische dooden, die na den slag bij Heikoetai begraven zijn, waren 2000 in getal. Tot Donderdag hebben de Japanners 2000 geweren buit gemaakt. He oorrespondent van de Birzjewja Wje- domosti op het oorlogsterrein seint, dat de verliezen der Russen tusschen 25 en 30 Januari dat is dus bij de gevechten aan de Hoen-ho bedragen hebben 314 officieren en 11,642 minderen gedood of gewond. Het zou nu ook van belang zijn, ook de verhouding tusschen de aantallen der gesneuvelden en gewonden te kennen. Het Parijsche Journal komt nu weer met een bericht over Koeropatkin's aanstaande terugroeping. Hij zou opgevolgd worden door generaal Grodekof, die nu bij den grooten staf in Mantsjoerije werkzaam is. Als het zachter weer wordt, zal het beleg van WLadiwostok de voornaamste taak worden van de Japanners, Men ge looft, dat Kamimoera zal trachten, de ver bindingen te land, inet Wladiwostok af te snijden, in den loop van den aanstaanden slag bij de Sjaho. De correspondent van de Daily Chronicle te Petersburg zegt van een gezaghebbend man vernomen te hebben, dat Witte ge zegd heeft: Wij moeten tot iederen prijs vrede sluiten met Japan, indien Japan met de volgende hoofdvoorwaarden genoegen neemt. China's oppergezag over Mantsjoerije wordt erkend. Het schiereiland Liao-tong wordt door China aan Japan verpacht voor 99 jaar. Rusland behoeft geen oorlogs schatting te betalen. BELGIË. Tn de Belgische kolenbekkens is Zaterdag de volgende proclamatie verspreid ,,Het buitengewone congres te Charleroi op 5 Febr. gehouden heeft besloten tot de algemeene staking. Thans staken 80.000 arbeiders. Morgen zal de staking algemeen zijn. Alle mijnwerkers in den lande dienen eendrachtig te handelen om hun rechten op te eisehen. De ongeregeldheden worden ernstiger. De stakers randen de vrijheid van den arbeid aan; een nog werkend kolendelver is door een revolverschot levensgevaarlijk gewond. Bij den ploegbaas Leeners te Luik is een dynamietbom voor de deur gelegd en ont ploft. Het huis werd gedeeltelijk vernield en de heer Leeners zeer ernstig gewond. Als protest tegen dezen moordaanslag, en ten bewijze, dat zij niets met dezen anar chistische lafheid uitstaande hebben, be sloten de werklieden in de mijn, waar Leeners. werkzaam is, terstond den arbeid te hervatten. De dader is nog niet ontdekt. diende men aan de Lwee heeren het mid- dagmaal op. XIII. Een h e 1 s ch e avond. In den namidi lag vinden wij drie van de person ui, welke wij in de schuit ont moet. helmen, op den weg die van Boom naar Antwerpen geleidt. Nabij dil do"ip hadden de oudere en de jonge hoer de schuit verlaten, waren door den man in 't zwart en mei de gekromde veer opgevolgd en hadden in een der voor naamste afspanningen vertoefd, zonder te loonen dat de eersten met den laatste in eenige betrekking stonden. De overige reizigers hadden langs de Schelde de reis per zeilschip voortgezel. Een wagen was er in hel dorp niet te vinden, doch eene witgehuifde kar zou de voorname personen naar Antwerpen brengen. De huifkar rolde traag over den zand weg, die aan weerskanten met hooge hoo rnen beplant was; de voerman ging naast de kar, en een eind wegs achter deze stapte de man met de roode veer. Hel bleek wel uit den stap, dat hij de kar niet wilde voorbijgaan; nu eens rustte hij op den met gras begroeiden kant der baan, dan trad hij eene eenzame herberg binnen, toefde er eenigen tijd en haalde dan op zekeren afstand de kar weer in. Was zeer laat in den namiddag. De hemel werd donker; do warmte was druk kend, smachtend zelfs; de wolken pakten zich meer en meer saam en toen de voet- DUITSCIILAND. Zaterdagochtend is tusschen Altenessen en Katernberg, in het Roergebied, een aanslag op een spoortrein beproefd. De wissel was versperd met stukken ijzer en steenen. Toen de baanwachter de hindernis ontdekte en verwijderen wilde, werd hij uit een hinderlaag met revolvers beschoten. Maar hij bleef ongedeerd en had nog tijd om het sein op onveilig te zetten en zoo doende den aankomenden trein tot stilstand te brengen. De staking in het Ru h r-g e b i e d. Algemeen is men van oordeel, dat de staking thans spoedig zal verloopen, on danks den tegenstand der mijnwerkers te Essen die willen blijven staken. Op de vergadering, waar het besluit tot opheffing der staking gevallen is, werd te voren een motie om de afzonderlijke mijnwerkersvergaderingen in de verschil lende districten te doen beslissen over al of niet voortzetting der staking, met bijna algemeene stemmen verworpen. Hieronder volgt het voorstel van het stakingscomité, dat thaDS is aangenomen Overwegende, dat de machtsopvatting van de patroonsvereeniging door dezen strijd voorloopig niet kan worden gebro ken, en de mijneigenaars nog steeds on derhandelingen met het stakingscomité weigeren; overwegende verder, dat door de voortzetting van den strijd, het geheele economisch leven diep zou wordeu geschokt, meenen wij, aan de offervaardigheid der mijnwerkers en van de geheele arbeiders wereld geen lioogere eisehen te mogen stellen. Met het oog op de omstandigheid, dat bijna de geheele openbare meeuing aan de zijde van de stakers staat en de regeering aangespoord door de grootsche betooging van de mijnwerkers, in den Rijksdag reeds ontwerpen betreffende Ka mers van Arbeid en den rechstoestand der vakvereenigingen heeft aangekondigd en eveneens de sedert meer dan tien jaren reeds beloofde hervorming van de mijnwet beslist heeft toegezegd, de gedelegeerden der vier bonden, den arbeid morgen te hervatten. Mochten de beloften, die men den arbeiders gedurende den strijd van de zijde der staatsregeering heeft gedaan, niet worden vervuld, de grieven genegeerd blijven, de misstanden op de oude wijze blijven voortbestaan, dan behouden de mijnwerkers zich het recht voor, even eendrachtig als deze strijd is gevoerd, op nieuw het strijdperk te betreden om de inwilliging hunner billijke eisehen af te dwingen. De mijnwerkers verplichten zich, hun organisatie met kracht te versterken, om steeds tot nieuwen strijd gereed te zijn. F It A N K R IJ K. Een achttal religieuzen, uit haar vader land verjaagd, ontscheepten dezer dagen te Folkestone. Slechts een barer was de Engelsche taal machtig. Terwijl hare zeven ol' acht gezellinnen wachtten, zocht zij tevergeefs aan het station naar een coupé, waarin voor haar to zamen plaats te vin den was. Zij richtle zich daarop tot een heer met oen witte pet, dien zij om zijn hoofddeksel voor den stationchef hield, en zeide hem: „Wij zijn arme verjaagde kloosterlingen uit Frankrijk. Er is geen plaats meer voor ons. Zou u niet de goedheid willen heb ben, nog een wagen aan le haken?" Met de grootste beleefdheid gaf „de chef" aan dat verlangen gehoor. Up zijn hevel werd een wagon, eerste klas, aan den trein toegevoegd. „Maar we hebben derde klasse," bracht het nonnetje in het midden. „All right!" lachte de ander. Eerst later, te Edinburg, vernam de reli gieuze, wie de man met de witte pet ge weest wasEduard VII, die even zijn jacht verlaten had te' Folkestone. Wat zal Combes zeggen, als hij deze ontmoeting, eene historische, verneemt? ganger eens naar boven keek, overtuigde hij zich dat het zou gaan stormen. Een oogenblik daarna suisde de wind in de boomtoppen, en van tijd tol tijd joeg een draaiwind wolken zand in de hoogte. De man met de roode veer hing zijn sergiën mantel om, nam zijn hoed af, frommelde dezen eenige oogenhlikken in de handen, en toen hij hem weer op zette was de roode veer verdwenen en had de hoed een gansch ander fatsoen gekregen; de meer neerhangende randen zouden zijne ooren ruimschoots tegen den regen beschermen. Huizen waren nergens op le merken; maar het dichte loof der hoornen kon een goed regenscherm voor hem zijn. De voerman sloeg dapper op het paard en de voetganger verhaastte den stap. Wie weet of men geen dak zou bereiken, vóór dat de avond viel en bovenal vóórdat het onweer zou losbarsten De wind huilde heviger; de hemel werd donkerder, een bliksemstraal doorkliefde, de zwarte lucht; de rommelende donder volgde en groote regendruppels vielen dwars door het loof der hoornen. De huifkar was voor het oog des voet gangers verdwenen; zoo vlammend was de bliksem, zoo ratelend weldra de don der, dat. de man bevend onder een boom stilstond. „Ik heb veel onweeren beleefd, te land en ter zee," mompelde hij, „maar zoo als dit. nooit, een." Een nieuwe donderslag scheen vlak boven zijn hoofd den boomtop in stukken te slaan. Ue man krijgt waarschijnlijk eene „kvva- iijkvaart", gelijk onze Zuidelijke broeders het uitdrukken. IT A LI E. Mgr. L o n g h i n en de z e 1 f s t a n- d i g e C h r i s t e n-D emoe r a t. i e. Mgr. Eonghin, bisschop van Treviso, in liet Yenetiaansclie, heeft een rondschrijven ge zonden aan de pastoors, de voorzitters der parochiale comité's en aan alle Katho lieke vereenigingen van het bisdom, waar in hij onder meer zegt: „Wij hopen, dat de ijverige en wijze medewerking der geestelijken en goede Katholieken niet ontbreken zal bij de toe passing van het program, waardoor de Tweede Groep zich laat leiden, en hou den ons overtuigd, dat de Katholieke volks-actie in ons diocees nooit verstoord zal worden door de zoogenaamde „zelf standige" beweging, welke de Katholie ke vereenigingen in Italië met den on dergang dreigt en die wij daarom ten krachtigste veroordeelen." De jacht op houtsnippen wordt in onze provincie met ingang van 1 Maart, die op waterwild met ingang van 1 April en die op watersnippen met 16 April gesloten. Afgaande op de mededeelingen der Zeeuwsche oesterhandelaren moei helaas, evenals Lij de campagne 1904, geconsta teerd worden, dat het een slecht oester jaar is, niet wat de qualiteilen betreft, maar wat de aflevering aangaat. En als de hoop moet gevestigd worden op den nog restenden tijd, waarin oesters ge trokken worden, dan laat het zich be grijpen wat het beteekenl, nu reeds einde Augustus de verzending begonnen is en er kweekers zijn, die nog niets van be- teekenis afleverden. Nu men in Duitsch- land ook minder wil weten van onze oes ters, laat het zich aanzien, dat, wanneer van Duitsche zijde geen groote bestellin gen komen van de dit jaar werkelijk deli cate oesters, er veel zal teruggezaaid moe ten worden, waardoor de behoefte aan zaaigoed, in tegenstelling met de vorige jaren, sterk zal verminderen, daar de over- blijvenden meetellen. Daardoor komt het dan dat de prijzen van het zaaigoed niet de hoogte bereiken van weleer, zoodat de schade, die de planters lijden, ook weer terugslaat op (le kweekers, die reikhal zend uilzien naar opruiming. Met die te- ruggezaaide oesters heeft men nog moei te kampen, omdat men ze moet behoeden legen zeesterren en omdat men duur ge pachte perceelen renteloos moet laten lig gen, daar geen ander goed er op ge kweekt kan worden. Ook voor de schip- pers-visschors wordt het een kwaad sei zoen, omdat, als er geen oesters van waar de verkocht worden, liet opvisschen, sor- toeren, zuiveren enz. onnoodig maakt. GOES. Bij Schrijver, aan de Schippers- wegeling alhier, werden heden nacht acht kippen en een duif en hij Mieras een kip door een hond doodgebeten, welke dieren gedeeltetijk onder den grond begraven zijn terug gevonden. GOES. De postkar die gisterenmorgen (Zondag) van hier naar Wolfaartsdijk ging, viel ten 51 ure, op den 's Heer-Hendriks- kinderundijk, door het schrikken van het paard, om. De postillon hek wam een blauw oog en de koetsier kwam met den schrik vrij. De treden en het tuig werden vernield het paard kwam in een sloot terecht en werden .daarna, met een uur vertraging, de pakketten met een gewoon rijtuig naar Wolfaartsdijk overgebracht. GOES. Het was Vrijdagavond in de „Heere God!" mompelde de spion, en als voortgejaagd door den schrik, ijlde hij andermaal de baan op. Als de bliksem zijn weg niet verlichtte, was het. donker; de regen sloeg hem vlak in het aangezicht en hel water spoelde over de baan. Na eenige oogenhlikken met gebogen hoofd te zijn voortgegaan, meende de man in de verte een lichtje le zien flikkeren, en, heter dan dat, stemmen le hooren. Weldra bemerkte hij inderdaad de kar, die voor een klein gebouw langs den weg stil stond; 'Iwas eene soort van kapel met breede vooruitstekende luifel, onder welke en voor een groot kruisbeeld eene lantaarn aan eene ijzeren slang brandde. Onder den luifel vond hij de twee rei zigers van do schuit, die tevergeefs van den voerman eischlen, dat hij zijn weg zou voortzetten. „Ik ga niet verder," antwoordde hij hardnekkig. „Dat is geen weer om een hond door te jagen. Gij zult daarenboven de stadspoort gesloten vinden." De oudste der twee reizigers sprak nu zeer opgewonden neerduitsch, met een Hollandschen tongvalhij dreigde geweld 1e zullen gebruikendoch de voerman bleef onverbiddelijk en had middelerwijl veel moeite, om het paard, dat, verschrikt door den bliksem.en den donder, snoof, zijsprongen maakte en dreigde te steigeren, stil te houden. Eensklaps maakte het paard rechtsom keert en den voerman als hel ware mee slepende, verdween het in de duisternis; slechts nu en dan verlichtte de bliksem „Prins van Oranje" recht gezellig De Zangvereeniging „Excelsior" die eenmaal per winter een tooneelvoorstelling organi seert, was ditmaal weer gelukkig in de keuze der stukken. Voor het voetlicht werd gebracht„Ver leden", „Krelisboer" en „Ganzendonck". Aan tooneelschikking en costumes was veel zorg besteed, en de solozangen zoo wel als de koren, met veelal bekende melodieën, vielen zeer in den smaak. Het piano accompagnement was in goede handen. Het in grooten getale opgekomen publiek amuseerde zich kostelijk waarvan menig- malen blijk werd gegeven. GOES. In den laatsten tijd wordt er alhier druk geklaagd over straatschennis, bestaande in voorbijgangers te bespotten, na te roepen of wel te slaan. Zondagavond liep het zoo erg, dat het dienstmeisje van den heer W., met een mes of ander scherp voorwerp in den vinger werd gesneden. De daders, een club opgeschoten jongens, zijn bij de politie bekend, en het is te hopen dat zij hunne welverdiende straf niet zullen ontloopen. VLISSINGEN. De plannen tot uitbrei ding van onze badplaats moeten, naar wij uit goede bron vernemen, er weer niet zoo goed voor staan als eerst werd gedacht, fioetvel de kans tot welslagen nog niet verstreken is, begint verwezenlijking van het oorspronkelijk grootsche plan minder waarschijnlijk te worden. HEINKENSZAND. Zondagavond den 12de dezer hielden de leden van het schut tersgilde „Soranus" alhier de jaarlijbsche algemeene vergadering, welke door 25 leden werd bijgewoond. De rekening van den Thesaurier over 1901 sloot in ontvang op f 111.68 en uit gaaf op f 128.44 en aizoo met een nadeelig saldo van f 16.76. Als hoofdman werd benoemd dhr. B. v. d. Dries, inplaats van dhr. D. de Jonge, die niet meer in aanmerking wilde komen; wijders werden gekozen tot ledeken dhr. A. de Koster inplaats van dhr Jacs. v. d. Dries -Jz., tot 2e deken dhr. P. Pieters (aftredend,) tot Thesaurier dhr. Job. v. d. Dries Pz. (aftr.) tot secretaris dhr. A. v. Dries (aftr.) en tot Vaandrig dhr. L. de Koster, inplaats van dhr. A. Knuit HEINKENSZAND. Laatsleden Zater dagavond had alhier de gewone jaarver gadering plaats der leden van de Fanfare „Euterpe". Uit de rekening der ontvang sten en uitgaven van den Penningmeester bleek det er over 1904 een goed slot aan wezig was van f 30.545. I 'e aftredende be stuursleden de heeren M. v. d. Linde, H. v. Iwaarden, L. Boonman en Job. v. d. Dries Pz. werden als zoodanig herkozen. Ten slotte werd besloten op 23 Februari a s. 's avonds 7 uur eene uitvoering te geven in de zaal van C. Pieters. WEMELDINGE. Openbare vergadering van den Raad der gemeente alhier op Zaterdag 11 Februari 1905 des voormiddags 9 ure. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom bij de eerste vergade ring in het nieuwe jaar en bindt de leden de belangen der gemeente op het hart en vraagt voor het dagelijksch bestuur de steun van den Raad. De notulen der vorige vergadering wor den na lezing goedgekeurd. Hierna ge schiedt mededeeling van de ingekomen stukken. Na toelichting door den voorzitter wordt besloten eene wijziging te brengen in de verordening regelende de heffing van schoolgeld voor de bewaar- en nuttige handwerkschool naar aanleiding van een opmerking van Ged. Staten. De verordening op de heffing van liet vergunningsrecht wordt eveneens op verzoek van Ged. Staten gewijzigd waardoor de reductie van 5U% van toepassing wordt verklaard op alle localiteiten. den weg on zag men kar en paard, als door vuur omgeven, zich verwijderen. „En geen middel om dien kerel tegen le houden," zeide de jongste reiziger in liet Fransch. „\Yat nu aanvangen?" „Bah, hier vertoeven!" morde de ande re. „Hier hebben we toch eene schuil plaats en kunnen we wachten. Hebt gij uw mantel om?.... Ha! zijt. gij ook daar? I)ie bui zal ons heugen! Hebt gij ooil zoo'n verschrikkelijk weer beleefd?" Die laatste vragen waren tot den voet ganger gericht, die middelerwijl onder de luifel was aangekomen. Een knetterende donderslag belette hel antwoord te vernemen. „Stil, hoort gij niets?" vroeg de jongste reiziger. „Niets dan het builen van den wind in ile boomtoppen en liet plassen van den regen," antwoordde de oudere. „Neen, het schokken van een rijtuig?" „Inbeelding." „Zelfs ginds verre zweelt licht." „Een dwaallicht misschien." „Neen, dal flikkert hij zoo'n barsch weer niet." „Mij dunkt ook dat ik soms een rijtuig hoor," wierp de derde persoon op. „Des te beter." Inderdaad, hij het bliksemlicht zag men een zwart, gevaarte naderen en men be merkte weldra, dal het een reiswagen was met twee paarden hespannen; rechts en links van do paarden gingen mannen met een brandende lantaarn iu de hand. „Hola, hei!" riep men onder do luifel; het. was de stem van den voetganger. Een concept besluit tot wijziging der gemeente begrootingen over het dienstjaar 1904 wordt zooals liet door B. en W. is aangeboden vastgesteld. Aan een advies van de Handelsreizigers vereeniging te Bergen op Zoom tot ver betering der communicatie wat betreft de treinenloop tusschen Rozendaal-Vlissingen vice-versa zal door de Raad adhaesie worden betuigd. Een door de gezondheidscommissie zetel Kruiningen aangeboden concept-verorde ning op de vleeskeuring, wordt onveranderd aangenomen. Verder worden B. en W. gemachtigd een nieuw plan te laten maken voor eene bewaarschool1' daar de' tegenwoordige door de gezondheidscommissie minder geschikt wordt geacht. Ten laatste] wordt] besloten pogingen in het werk te stellen om de los- en lading plaats in het kanaal door Zuid-Beveland bij de Bonzij-brug vergroot te krijgen. De Raad zal zich per adres tot den Minister wenden. IERSEKE. In de week van 29 Febr. zijn vaD hier verzonden 730.000 leverbare oesters tegen de| volgende prijzen: impe rialen fr. 95—100, 80-82 K.G. fr. 75-80, 68—70 K.G. fr. 50—55, 58 -60 K.G. fr.35- -40,T48—50,K.G. fr. 18- 20,40—42 K.G. fr. 9—12. Toen de landbouwer A. v. d. V. te Hon- tenisse Donderdagavond jl. vaneen familie bezoek huiswaarts keerde, geraakte, hij, door de duisternis misleid, in een vrij diepe sloot, waarin hij ongeveer een uur bleef voordat er hulp opdaagde. Naar zijn woning overgebracht, bleek dat zijn toestand, ten gevolge van de doorgestane koude, zorg wekkend was, waarom onverwijld genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Hij schijnt zelfs nog zeer bedenkelijk. Gisteren bemerkten de bewoners van een perceel in Amsterdam, dat liet den geheelen morgen doodstil bleef op de 2e verdieping, bewoond door Johannus Daniël v. d. Merk met zijne vrouw en een een jarig kindje. Anders zagen zij hem, daar hij van beroep broodbezorger was, in den regel tegen den middag verschijnen, of hoorden hem Zaterdagsavonds thuis komen, maar nu in het. geheel niet. Zaterdagmiddag' vier uur, hadden zij hem wel in zijn Zon dagsche pak zien uitgaan en dit wel vreemd gevonden, maar er overigens niet op gelet. Omstreeks drie uur was nog niets vernomen - buurvrouw kwam an ders nog wel eens voor den dag en hel kindje speelde gewoonlijk eenigszins luid ruchlig. Echter niets kwaads vermoe dend, dacht men verder niet aan het vreemde van het geval, toen omstreeks drie uur eenige familieleden de trap op kwamen om een bezoek le brengen. Zij vonden de deur gesloten en op het her haald geklop kwam geen antwoord. Men besloot de politie le waarschuwen en deze opende de deur. Men vond de vrouw schijnbaar slapende to bed, maar dichterbij komend, zag de politie aanstonds, dat zij hier voor een misdrijf stond. Het gelaat was vreeselijk verwrongen; de hals vertoonde blauwe plekken. Het kindje werd dood in de wieg gevon den. Er werd een dokter gehaald, die constateerde, dat de vrouw geworgd was en het kind vermoedelijk eveneens, doch dit staal nog niet vast. Omtrent de redenen, die de man gehad heeft, om vrouw en kind om hel leven le brengen, hot is n.l. vrij zeker, dat hij het gedaan heeft is niets bekend, liet was een op 'toog gelukkig huishou den en het huisraad zag er keurig netjes uil. Op hetzelfde oogenblik blonken de ra pieren in de hand van de personen naast de paarden. „Goed volk!" luidde hel antwoord. „Kan die wagen twee voorname edellieden, verder brengen „\Yio daar?" vroeg men op den weg. „Zijt gij 'I die door den voerman, dien wij ontmoet hebben, verlaten zijt?" vroeg eene stem uil den wagen. „Dezelfden." „Met wien heb ik de eer (e spreken „Met Fransche edellieden en hun secre taris, die naar Antwerpen reizen." De secretaris werd zonder de minste aarzeling geïmproviseerd. I)e oudste der twee reizigers trad voor uil, en terwijl hij den knecht verzocht de lantaarn in de hoogte te heffen, teneinde te kunnen gezien worden en zelf te kunnen zien richtte hij het woord tot een oud man die warm in zijn mantel gewikkeld, voor in den wagen zal. „Gij kunt Antwerpen niet meer bc reiken," zeide de oude man zeer beleefd in hel Fransch, „de eerste herberg is nog verre van hier; ik heb wel is waar de eer niet u te kennen, maar wilt ge plaats nemen in den wagen, dan zal ik u altijd verder, tot aan een naburig huis, bren gen. Wellicht klaart het weer op, en kunt gij later de herberg bereiken." „Ik dank u voor uwe goedheid; ik aan vaard uw gastvrij aanbod." De oudste reiziger keerde naai' de luifel terug, de twee andere personen in hunne mantels gewikkeld, naderden. (Wordt vervolgd.) "f- De jusliiie werd terstond in I sleld van het gebeurde, en 'sal een uitgebreid onderzoek plaaff leid werd door den officier va mr. Baumhauer, den substituut-a Besier, den rechtercommissaris! veld, den chef van de afdeelingj zaken, den hoofdcommissaris, Hordijk, en den commissaris v: reau Ferdinand Bolstr., den heer! Bij een landbouwer te Haarlel zijn vier koeien, na het eten vj landsche bruineboonen, plotsell gebleven. De brand te Marken, waarvai] melding maakten, blijkt schrikkl woestingen aangebracht te heblr tien woningen zijn geheel iu asc| Elf huishoudingen waaronder kinderen, zijn broodeloos. Slecht! der slachtoffers zijn verzekerd ei[ laag. De inboedels zijn wel is tendeels gered, maar zij hebbel leden dat er weinig meer van blijft. Men meldt uit Vlaardingen: Door de Kassiersfirma Betz en 1 was verleden week per aangetl brief van hier tiaar Ludwigshafetl verzonden 642 Mk. aan geldswtf spoedig kreeg genoemde firma wigshafen bericht, dat wel de brl niet het geld aldaar was aangenor Zoowel hier als te Ludwigshal bij de politie aangifte van het vl lene gedaan, en hedenochtend kreeg Betz en van Heijst bericht dat d| Duitschland gearresteerd was. Een Zwitsersch bankier, die had genomen naar Canada en levering door de Zwitsersche was aangevraagd, kwam per spl Vlissingen te Roozendaal aan. Daar verklaarde hij aan zijn begeleidJ Amerikaansch detective, niet verdl te gaan, omdat hij zich hier in Nd bevond en dit land niet in de uitle stukken was opgenoemd, daar de I ring over Engeland, België en Dttil moest plaats vinden. De Nederlandsclte justitie en dl sersche gezant zijn met een en kennis gesteld, en in afwachting I beslissing is de aangehoudene te Ivo voorloopig in bewaring gehouden. Te Zwolle is gevankelijk binnenga zekere .1. D., koopman te Zwartslu| dacht van hel vervaardigen van munt. Eenige valsche guldens en primitieve werktuigen werden bij hl vonden, terwijl ook verzilverde centen en centen in beslag werdenl men, blijkbaar bestemd om als dubl en kwartjes te worden aan den m] bracht. Verleden week Woensdag bckoul politie te Arnhem zekeren M. en vrouw D„ die van een bouwland aal Apeldoornsehen weg aldaar prei, al pelen en andere veldvruchten wegnl Deze diefstal is blijkbaar uit nool gepleegd en waarschijnlijk zal ookl vervolging tegen tie heide personen! den ingesteld, wat ook niet door dtl naars van het gestolene wordt verl liet door de politie ingesteld ontbl heeft hoogst droevige omstandigheder het licht gebracht. Men oordeeleAll loefde met zijn gezin - beslaand! vrouw en zes zeer jeugdige kindera ongeveer 14 dagen le Arnhem in een] armoet lige woning aan de Itietsteeg. I dien lijd reisde hij in een woomvageil schillende gemeenten af. Wellicht I innert men zich nog een bericht, wj werd melding gemaakt van een wo(| gen, die in zeer houwvalligen toeJ op den Westervoortschen dijk stond, wagen behoorde aan M. Het BurgtJ .Armbestuur zorgde voor herstelling f het voertuig, doch spoedig werd het defect en moest M. eeu woning zotj die hij in de Singelsteeg vond. De is stoelenmatter van beroep, in driel ken tijds heeft hij geen andere inkom! gehad dan 65 cents op een dag verdil Hoe de toestand in de woning is, laat T moeilijk beschrijven, maar hij is al treurigst: de kinderen half gekleed, bed om op le slapen, het geheele ll raad beslaande uit een kachel, een ol tafel en twee defecte stoelen. Met Ml zij Woensdag een week geleden uitgegl en heeft, om wat voedsel voor het g(| le verkrijgen, met hem wat veldvruclf weggenomen. Het Burgerlijk Armbestl heeft het gezin wat negotie gegeven, liet wat le steunen, maar dat is niet doende. Geconstateerd is, dat er geen sl kedrank wordt gebruikt. Nrs. 13 en 100. In de bladen circuleert het volgend haaltje: „Aan boord van liet stoomschip CanJ liet nieuwste schip der Cunardlijn, i welk eerlang zijn eerste reis zal oml nemen, vindt men onder de kajuiten! klasse geen No. 13. Dat nummer is overgeslagen, ter w van bijgeloovige passagiers, die 13 een ongeluksgetal beschouwen. Het opmerkelijke van (lil berichtje dat er niets opmerkelijks aan is. N alleen op het stoomschip Caronia, m; op de meeste andere schepen ontbre kajuit No. 13, evenals in de schouwb

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 2