en ering Katholiek Orgaan voor de Zeeuwsche [KER, Roes. FEBRUARI a.s. iaden No. 17. Donderdag 9 Februari 1905. Eerste Jaargang. ii ifettie. iïinj St. JOSEPH. GOES. )KKEN richting SCHRIJVER, teit y.o.v. Verschijnt eiken flVAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. OOSTERBAAN LE COINTRE, Nog eens over de Kiezerslijst. FEUILLETON. Anne Dieu-le-Veut. Ongeoorloofd. BUITENLAND. i het Rfjks- ontróle kwaliteit foor den aanleg le Weilanden Brabantsch lad. zeer voedzame GROENKRAAG l A AD. er lucerne, gegarandeerd aanvrage. genezen >aar bij jgbaar. n, vee en huisdieren. t per flacon. iAN DE ROOS, f in het VUURVAST asse van Jen, Kachels, aten, rf bakken. vanaf f2,75 oom- iel h a n d e 1 Uddelburj. voorhanden. IN, STRIJKSTOK- in groote sorteering. iekonderwijzers tiën. lieven zichtzen- v ragen. toegankelijk. Entree 25 cent. HET BESTUUR. tmen bijC. BOOKE- kt en C. P. SIEMONS, NIH ZfEUHSCHE MANT Een en ander dit blad betreffende te zenden: wat aangaat de Redactie a. d. Redacteur; al het overige a. d. Uitgevers. Abonnementsprijs: per 3 maanden Voor het buitenland verhoogd met de meerdere porto's. Afzonderlijke nommers (bij vooruitbetaling) —95 —05 Drukkers-Uitgevers: o G O E S. Advertentiën: van 1—6 regels —.60; iedere regel meer 10 ets. Qrootere letters of cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Eenzelfde advertentie driemaal geplaatst, wordt tweemaal berekend. Bij een groot aantal regels of bij abonnement speciale prijs. Dienstaanbiedingen: 25 ets. per advertentie van hoogstens 5 regels. Reclame-berichten: 25 ets. per regel. Met het oog op het groote belang van den komenden stembusstrijd, laten wij nog een kort uittreksel uit de kieswet volgen. Alle kiezers moeten zijn Nederlanders, mannen, ingezetenen en voor 15 Mei 25 jaar oud zijn. De Belastingkiezers, dal zijn zij, die een Rijksbelasting betalen, behoeven geen eigen aangifte te doen, mits ze maar zorgen vóór 1 Maart het verschul digde te hebben voldaan. Een aanslag in de Grondbelasting van tenminste één gulden is voldoende om kiezer te kunnen zijn. Loon kiezers moeten eigen aangifte doen vóór 15 Februari. Het zijn degenen die van 1 Januari van het voorgaande jaar tot 31 Tanuari van het volgende bij niet meer dan 2 personen of ondernemingen in dienstbetrekking zijn geweest en daar een zeker loon hebben genoten. Dit loon is voor iedere gemeente bij de wet vastgesteld. Voor Goes bedraagt het minimum-loon f 325 's jaars. Huurkiezers moeten zich aangeven tusschen 1 en 15 Februari. Wanneer men te Goes minstens f 1.- per week huishuur betaalt, is men huur- kiezer. Grootboek- en Spaarbankkie zers zijn zij, die op 1 Februari f 100. op het Grootboek en f 50.op de Spaar bank hadden staan. Eigen aangifte is noodig. E x a m e n-k i e z e r s zijn ook verplicht eigen aangifte te doen. De kieswet zegt, dat examen-kiezer zijn, zij, die met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet, of aangewezen bij algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige be trekking of de uitoefening van bedrijf of beroep. Eigen aangifte is dus vereischt voor: Huurkiezers. Loonkiezers. Een verhaal uit de XVIIe eeuw. 16) Eene reiskoets met drie paarden be spannen, verscheen, toen het nog geen morgen was, voor de Hallepoort; de koet sier wilde blijkbaar voor de opening naar buiten; doch de beëedigde poortwachter, die het benedengedeelte der poort bewoon de en op het gedommel van den wagen, het geklop en geroep van den koetsier, met sleutelbos en lantaarn builen trad, wilde aan het veriangen niet toegeven. Toen echter een der gordijntjes van de koets werd opgeheven en eene vrouwen hand te voorschijn kwam, om den poort wachter een brief en een geldstuk toe te reiken, scheen de man toegevender te worden. Na bet papier bij het lantaarnlicht on derzocht te hebben, gaf hij de toelating terug, aangezien er een tweede toelating in begrepen was, namelijk die, van ander maal na poortsluiting in de stad terug te keeren. De zware sleutel kraste in het breede en soliede slot; de poort sjierpte op hare Grootboekkiezers. Spaarbankkiezers Examenkiezers. De aangifte moet voor 15 Februari geschied zijn. Tusschen 23 Maart, en 21 April kan iedereen aan het stadhuis gaan zien, of hij op de kiezerslijst staat. Tot en met 15 April kan bij het Gemeen tebestuur verbetering worden gevraagd. Iemand kan verbetering vragen voor een ander. De Gemeenteraad beslist tusschen 23 April en 15 Mei. Gedurende 5 dagen is er appèl bij den Kantonrechter. Dezer dagen circuleerde in liberale bla den het volgende bericht: „De Goesche Ct." maakt melding van een gemeente van circa achtduizend zielen, waarvan de overgroote meerderheid liberaal is, aan wier hoofd deze regeering een man heeft lurven stellen, die het op zijn dertigste jaar nog niet verder had gebracht dan tot volontair op een dorps secretarie, een man, wiens wetenschappe lijke ontwikkeling gelijk nul is, doch die tot de Gereformeerde kerk behoort. In de raadsvergaderingen hoort men lezen edelachtbare spreken van „grastifi- caties"; hij verzekert u soms, dal hij in een moeilijk karpet" zit; hij deelt mede, lat er een aanvraag is ingekomen van een handelaar in limonades en „gracieuse" dranken; spreekt over „niminum" loon, enz. enz." De oppositie-pers heeft, met het oog op de strekking van het berichtden draak te steken met de benoemingen der regee- •ing, gretig toegehapt. Intusschen is de kieschheid! der G. Ct. te ver gegaan. Die had minder groot moeten zijn. Het blad was verplicht geweest den be doelden burgemeester te noemen. Doorzichtig als het berichtje is, en nu er aanduiding bestaat, had het blad bij hengsels; de koets reed onder het donker gewelf door en rommelde over de op haalbrug. Een paar uur later tintelde het eerste morgenlicht nog maar flauw op de oude poort en het daarop prijkende stadswapen, toen de wachter de poort voor goed ont sloot, om de boeren, die met hunne hon- aenkarren en wagens ter markt kwamen, in de stad toe te laten. Op het oogenblik dat hij de met ijzer beslagen poort op hare hengels draaien deed, greep men den man plotseling bij den arm. Hij wendde zich om, ten einde te zien wie hem zoo onbesuisd overviel. „Zijt gij het, Korrel?" zeide de sleutel drager, zoo haast hij den man met de zwarte pleister op het oog zag; hij kende den verspieder zeer goed en had bij nacht en ontij Korrel meer dan eens de stad in- en uitgelaten. „Dorp," sprak Korrel fluisterend, „is er geene koets de stad uitgereden?" „Inderdaad." „Lang geleden?" „O, reeds voor meer dan twee uren." „Hoe, voor het openen der poort?" „Ja, met toestemming van den commis saris." „Waar is die toelating, Dorp?" „Ik heb hot, papier andermaal ter hand de publiceering der zaak alle scrupules dienen op zijde te zetten, om Ie aange vallen partij tenminste gelegenheid tot ver weer te geven. Door het feit der bloote aanduiding zon der preciseering wordt de mogelijkheid van verdediging buitengesloten. En waar het betreft het openbaar maken ran zulk eene afbrekende beschuldiging, moet eene zoodanige handelwijze gequali- ficeerd worden als ongeoorloofd en in strijd met het gewone fatsoen. RUSLAND. Het Telegraafagentschap maakt het vol gende bekend: In den laatsten tijd verschijnen in de Engelsche pers tal van telegrammen over onlusten in Rusland, waarbij de gebeur tenissen hetzij valsch voorgesteld, of de berichten uit de lucht gegrepen zijn. Zoo is b.v. het bericht van de Daily Chro nicle" uit Petersburg, dat 6000 reservis ten, te Peterhof in garnizoen, tegen hun officieren in opstand gekomen zijn en eerst door de tusschenkomst van andere troe pen tot rust gebracht konden worden een verzinsel. De toestand is in Rusland tegen woordig niet van dien aard, dat dergelijke voorvallen mogelijk zouden zijn. De onlusten te Tiflis zijn nog niet uil. Van de onruststokers, die Vrijdagavond proclamaties ronddeelden, zijn er eenigen in hechtenis genomen. De Zaterdag ging rustig voorbijZondagochtend vroeg stroomden de arbeiders naar het midden der stad. Tegen den middag ontplooide een menigte van ongeveer 300 man een roode vlag en deelde proclamaties uit. Zij schoot met revolvers op de politie, die de vlag wilde wegnemen. Drie politieagen ten werden gewond, waarvan twee zwaar. De politie verstrooide daarop de rustver stoorders. Vijftig man werden in hechte nis genomen; het overige deel werd door politie en kozakken nagezet en verstrooid, waarbij een politieagent gewond werd. Het aantal getroffenen is onbekend; in het hospitaal zijn tien arbeiders opgenomen, van welke een zwaar gewond is door een schot en de anderen licht. De staking te Warschau breidt zich nog uit. De arbeiders dienden den eisch in om een achturigen werkdag, afschaffing van stukwerk en loonsverhooging. Met het oog op de onmogelijkheid om deze eischen gesteld, aangezien het eene tweede toe lating bevatte, om op onbepaalden tijd, doch altijd binnen do drie dagen, na poort-uur, binnen de stad terug te keeren." „Wie zat in die koets?" Dorp, de portier, hief de schouders op en zijne beweging scheen tevens te zeggen „Dat zijn mijne zaken niet." Korrel scheen nadenkend op het donker water van de stadsgracht te staren, als moest uit die zwarte diepte voor hem het licht opstijgen; hij schudde peinzend het hoofd. „In die koets moet de graaf en de gra vin de Vertigneul gezeten hebben," zeido de spion, „en voor hen zou de commis saris op dit oogenblik geen toelating mo gen schrijven." Dorp verschrikte. „Maar 'twas, dacht mij, het geschrift van hemzelvenl" liet hij er zeer angstig op volgen. „Mogelijkof hel was het schrift van den luitenant, en dan beschouw ik het voor valsch; of het is dat van den com missaris, en die zal zonder den minsten twijfel niet weten wat er gaande is. „Gaande is?" zei Dorp met jagend hart. „Sstl" liet er de spion op volgen. „Zwijg over dit alles; „ik ga mij over de zaak vergewissen," en bij die laatste te bewilligen, verzochten de eigenaren der ijzersmelterijen den minister van financiën telegrafisch hen te laten deelnemen aan de beraadslagingen over het arbeiders vraagstuk, welks oplossing zij slechts langs wettelijken weg mogelijk achten. De Daily Mail verneemt uit Thorn, dat de mijnwerkers te Sosnowice er in ge slaagd zijn de spoorwegbrug met dynamiet te vernielen, waardoor het verkeer zeer belemmerd wordt. Men twijfelt of zij Sile- zische steenkool door zullen laten naar Warschau. Er worden Duitsche troepen op de grens saamgetrokken. De minister van financiën heeft een aan tal voorstellen voor de verbetering van het lot der arbeiders uitgewerkt, waarbij hij de Wesl-Europeesche regeling dezer kwesties volgde. De keizer heeft alle voor stellen goedgekeurd. De ministerraad zal ze nu overwegen, tegelijk met de kwestie van staatsverzekering. Toen eenige fabrieken te Warschau het werk wilden hervatten hebben stakers ver scheiden werklui gedood. Een groot aan tal stakers is er in hechtenis genomen. In Radom breidt de staking zich uit. Er zijn daar twintig arbeiders gedood of gewond. In Skargiska zijn er 24 dooden gevallen en 40 gewonden. In Katno is het tot erge wanordelijkheden gekomen. Er zijn troepen heen gezonden. De grootvorsten hebben onlangs eene vergadering gehouden, waarin zij tot het besluit gekomen zijn, dat men naar den vrede moet. gaan. Zij zijn het algemeen gevoelen 'van de groote meerderheid van het Russische volk, dat den oorlog beu is, bijgetreden. „Petit Parisien" deelt een telegram mee, door het „Berliner Tageblatt" uit Sint- Petersburg ontvangen en zeggende dat de tsaar op zijn lessenaar, in zijne private vertrekken, eenen dreigbrief heeft gevon den, meldende dat hij ter dood veroordeeld was en dat 12 saamgezworenen, waarvan er een reeds aangekomen was te St. Pe tersburg, met de uitvoering van het vonnis waren gelast. Strenge maatregelen zijn genomen. OORLOG. Uit het Russische hoofdkwartier bij Moek- den wordt gemeld, dat te Moekden 34 officieren en 646 minderen, allen g e- w o n d, uit het zuiden aangekomen zijn, voorts 28 man die bevroren ledematen hadden. Daarmede zal intusschen wel niet het geheele verlies uit de gevechten bij Sandepoe bedoeld zijn. Dat moet veel aanzienlijker woorden stapte hij voort. Hij bezon zich echter, stond stil en zeide fluisterend tot Dorp: „Zeg aan meester Renunkel, als hij dezen middag zijne ronde doet, dat ik het spoor volg, zooals hij mij bevolen heeft. Adieu 1" „En verder?" „Verder niets; hij zal u door die weinige woorden volkomen verstaan." Een lijnrechte weg met zware hoornen beplant, hier en daar door het loof ver donkerd, deed zich voor Korrel op, om weldra mol honderd slangachtige kronkel wegen of armen, in het onmeetlijk Soniën- hosch verloren te loopen. Dat bosch, hetwelk zich tot hoven Waterloo uitstrekte, was een wezenlijke doolhof; in zijn midden lagen gehuchten, kloosters, kasteelen, bidplaatsen, hermita ges, visscherijeu en jachtparken. Pas was Korrel aan een kruisweg ge komen, of hij zag achter zich, rechts en links, en toen hij niemand bemerkte, rim pelde een duivelsche lach zijn aangezicht. „Laat die koets maar rollen," zoo dacht hij, niemand zal er aan denken ze te volgen vóór dezen avond, en dan nog zal niemand ze meer vinden. Zij zal in het bosch als weggetooverd zijn. Komaan, neer markies en commissaris, denkt ge rust. dat de vogels den weg naar Frankrijk Koeropatkin seint, dd. 6 dezerJn den afgeloopen nacht tastte een afdeeling van den linkervleugel, bestaande uit jagers en Kozakken onder aanvoering van prins Magalof, een vijandelijk dorp aan en doodde met een bajonetaanval vijftig Japanners. Tegen den morgen rukte Japansch voet volk aan. Daar echter onze troepen hun taak volbracht hadden, trokken zij zich terug en maakten nog een gevangene. Aan Russischen kant werd geen verlies geleden. Het vriest twintig graden. De Daily Telegraph" verneemt uit Tient sin De Cirkassische kozakken zijn den 3den dezer bijna geheel in de pan gehakt door een bataljon Japansehe infanterie, dat ook 300 hunner gevangen heeft genomen. DUITS CHLAND. Het Huis van Afgevaardigden heeft met 256 tegen 132 stemmen en 2 onthoudingen in tweede lezing art. 1 van de kanaalwet aangenomen, waarbij de regeering ge machtigd wordt een som van 334.575.000 mark aan den aanleg van kanalen te be steden. FRANKRIJK. Combes, die zich niet schikken kan in zijne nederlaag, heeft het woord genomen en zich aan het hoofd der oppositie ge plaatst. Van het nieuwe kabinet eischt hij, dat het onverwijld de scheiding tusschen Kerk en Staat bewerke. Combes zelf heeft gedurende 31 maanden de scheiding door alle middelen verschoven maar van Rouvier eischt hij scheiding of de doodScheiding zonder uitstel. Hoe bespottelijk hij zich maakt door zulke eischen, is moeilijk te zeggen. En Rouvier kent hij te goed, dan dat hij niet overtuigd zou wezen, dat deze met een minachtend schouderophalen de dreigemen ten van het onttroonde „Vadertje" voorbij gaat. Combes moge zijne nachtmuts voor een kroontje nemen, zijne bordpapieren tooneelbliksems kunnen mannen als Rouvier allerminst doen sidderen. Men beschuldigt den beheerder der som men, die voor Martinique werden opgebracht, slechts zeer weinig van het bedrag der inschrij ving te hebben verdeeld. Om redenen, die de minister nu opzoekt, zou er tot hiertoe slechts 23,000 fr. zijn uitgedeeld, terwjjl de inschrijving de kolossale som van9,35U,0U0 fr. heeft opgebracht, meer dan genoeg om het handvol over levenden van den ramp levensdurende renten te bezorgen. op gevlogen zijn I Middelerwijl nemen zij, dank zij het valsche poortbillet, door Kor rel gemaakt, eene gansch andere vlucht. XII. Aan boord der trekschuit, liet morgenlicht brak mild in het oosten door; uit de witte, dommelige nevel schoot een gouden gloed op. Hij kleurde de ran den der wolken met. vurige lijnen, en deed den bedauwden grond en de boomtoppen tintelen en flikkeren, als waren zij met millioenen glimwormen bezaaid. Korrel volgde den weg, met hooge en spitse po pulieren beplant, die hem naar Anderlecht geleiden zou. De torenklok sloeg in de verte het uur; de kettinghond blafte aan deze of gene hoeve en de haan kraaide; hier en daar fladderde over het frisscho weiland een vogelgeen ander gedruisch stoorde nog de stilte van het landschap. Korrel nam echter, voorzichtigheidshal ve, den lap van het eene oog weg, hing zijne sergiën mantel over den rechter schouder en had daardoor het uiterlijk van een reizend ambachtsman. Terwijl de spion snel over het zandpad en door de frissche gouwen, afgewisseld

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 1