i t Brieven uut Olland. GEMENGD NIEUWS. UIT DE PERS. 377e Staatsloterij. Laatste Berichten. BURGERLIJKE STAND. Aanbestedingen, Landbouw en Veeteelt. Toch schijnt er naar men schrijft bij die hooge landhuren, nog voordeel te behalen met het beetenzaaien, waarbij nog in aanmerking moet genomen worden dat de Chilisalpeter veel duurder wordt. Er zijn zelfs landbouwers, die hun be- zaaide akkers omploegen om er beetenland van te maken. An de meneer van de krante. Meneer, ik stoeng er raorig van te kieken, toen ik in je krante v'lee weeke Zètterdag zoo'n raorige briefkaarte 'edrukt zag stae. In 't begun docht ik, dat 't 'eschreven was, qiè dat was toch zoo nie. Ik er erg om 'elachen. Je begriept, meneer, dat ik die brief kaarte 'ier in Olland aan mien kennissen liet kieke, en aolemaele zeije ze: „wat schrijven ze daar bij jou in Zeeland toch slecht HollandschMèr ik zei„wat de Zeeuwsche taele is de mooiste taele van aolemaele". Noe, dae verstoengen ze ok nie veê van. Toen most ik uut gae leggen, oe dat kwam dat de Zeeuwen zuk slecht Ollandsch schrieve. Ik toen 'ezeid, dat dat kwam, omdat de huns anders leere praote op schoole als in 'uus bi der vaoder en moeder. En ik toen ok 'ezeid, dat wulder Zeeuwen de nederlandse taele veê beter uutspreke als de Ollanders, die niks geen verschil tusschen woorden met o of met oo, of e en ea. As een Ollander praot over „kolen" dan weet je nie, of 't en 't 'eit ever kolen om in de kachel te stoken of over kooien om op te eten. En zó kwamme me van 'teene praotje op 't aore: zulder vertelden uut der jonge jèren, en ik ok. En zó vertelde ik nog wat over het Ollandsch dat de huns op schoole leere en het Zeeuwsch dat ze tuus praote. Zo was der bi ons op 't durp een jongen, 'k noeme z'n naem nie, 'k zegge alleene dat 'en in Amerika weunt die 'ad 'ebógerd en keezen 'estolen. De baes 'ad 't annegeven bi de veldwachteren 's mirregs komt de veldwachter bi onze meèster in schoole en vraegt an die jongen „ventje, heb jij kersen gestolen?" Het jonksje begost te juulen en zei: neen ik, veldwachter. De vèld- wachter wier kwaed en zei„jongen, ik heb je zelf uit den boomgaard zien komen, wat heb je dan gestolen?" „Alleenig èn bitje keezen", juulde het jonksje, „mè dat aore nie!". De jongen wist nog nie, wat „kersen" waeren, en de veldwachter kon geen Zeeuwsch praoten Op een aore keer was onze meèster op schoole an 't praoten over een „schip", dat op de zeeë vaert. Noe, sommige jongers 'a nog nooit een schuute zieë vaeren. En noe vraegt de meèster wulder noemden 'em aoltied ,,'t brilletje" omdat 'em 'n bril op 'a „wie heeft er wel eens een schip gezien". Een van de schoolhuus stak z'n vienger op. „Zoo, en waar heb jij een schip gezien vroeg de meèster. „Bi ons tuus, op de weië, achter in 't bógertje", zei het jonksje. En wulder lachten. Die lompe jongen zag een schaep voor een „schip" an. Mè, waerom praotten die meèster nie over een schuute, dan azze 't aolemaele verstae Och, meneer, je kunt zo goed in de krante schrieve; tenminste je 'eit de sosialisten goed der vet 'egeven, en ik gelóf ik dat de Rómsche boeren erg blieë bin mit der eige krante; zou je noe is nie een stuksje kunne opdichten, dat de Zeeuwsche boeren mè goed Zeeuwsch motte bluve praoten, want dat is móóier dan Ollandsch; en dat ze d'er Zeeuwsche stikken en spellen en zuivere broekstikken motte bluve draege, dat is veê mooier dan aol die snorderiën ier in Olland; en voraol dat ze aollegère motte bluve „goed Zeeuwsch en goed rond". „Meneer van de krante, ik dank je voor de plekke in je krante, en as ik nog is wat te schrieven mag ik dan wee' komme? De goeie dag van Pier de Zeeuw. (Ook wij meenen, dat de Zeeuwsche boeren zeer zeker goed Zeeuwsch moeten blijven praten; dat moet voor hen mooier dan Hollandsch blijven. Wat niet wegneemt de wenschelijkheid, dat een Zeeuwseh-pratende boer ook goed Hollandsch kan s c h r ij v e n. Red.) Een bediende van een effectenkantoor te Amsterdam had Maandagmorgen op het postkantoor een aangeteekenden brief met geldswaarde afgehaald en ging terug naar zijn kantoor. In de Damstraat werd de brief hem plotseling uit de hand gerukt, zoodat de jonge man zelfs geen tijd had om de daders op te nemen. 's Middags gelukte het der politie echter reeds de hand te leggen op een paar ver dachten, Engelschen. die kort vóór de be- rooving den jongen man zeer verdacht tegen het lijf waren geloopen. Zij zijn voorloopig in hechtenis gehouden. De heer v. d. H., wijnhandelaar te Am sterdam, heeft de politie, naar De Echo meldt, een goede vangst bezorgd. Uit de brandkast van zijn kantoor werd onlangs f90 vermist. Viel de verdenking eerst op iemand van het personeel, de heer v. d. H. koesterde aldra vermoedens tegen een z.g. handelsreiziger, die namens een wijnbouwersfirma aanbiedingen kwam doen, en dit vermoeden kreeg vasten grond, toen de man die in het Hotel de l'Europe logeerde, in plaats van 's middags, zooals afgesproken was, weer te komen, plotseling met den sneltrein verdwenen was. Des anderen daags vermiste de heer v. d. H. de sleutels van pakhuis en kantoor Heerengracht 219, waarin de brandkast staat. Deze sleutels werden echter 's mor gens in de brievenbus gevonden. De brandkastsleutels en huissleutels worden nu nog vermist. De heer v. d. H. vermoedt, dat het 't voornemen van den dief was, om met den huissleutel zijn woning, met welker inrichting hij door zijne herhaalde bezoeken goed bekend was, 's nachts te plunderen. Dit plan is dan verijdeld door de omstandigheid, dat de heer twee flinke knippen op zijn deur heeft. De politie werd terstond met de ver schillende feiten in kennis gesteld. Wat wilde nu het geval? Zaterdag jl. was de heer v. d. II. voor zaken in Den Haag en ontmoette daar den vreemdeling, die er thans veel minder goed gekleed uitzag en eerst den heer y. d. H. wilde ontwijken, maar, ziende dat dit onmogelijk was, naar hem toekwam, hem vragende hoe het met de familie ging en of de heer v. d. H. reeds de monsters wijn ontvangen had. De wedervraag was waar hij logeerde en hoe lang. Hij ant woordde In de twee Steden, waar hij twee dagen had vertoefd, voornemens zijnde Zaterdag nog te vertrekken. De heer v. d. H. hield zich van den domme en noodigde hem uit met hem te gaan déjeuneeren, hetgeen geschiedde in het Gouden Hoofd. Er werd iets besteld en de heer v. d. H. exeuseerde zich, dat hij zich even moest verwijderen, van deze gelegenheid gebruik makende om per te- lephoon de recherche te waarschuwen. Een paar minuten later verscheen een rechercheur en had de arrestatie plaats. Zoo nu en dan wordt ondanks de groote voorzichtigheid, die in het algemeen aan groote bankinstellingen wordt in acht ge nomen, door internationale oplichters ge tracht vervalschte wissels, die gewoonlijk in de duizenden loopen, te ineasseeren. Én het opmerkelijkste bij dergelijke gevallen is wel, dat het meestal Engelschen zijn, die dit bedrijf uitoefenen. Zoo vervoegde zich Maan dagmorgen een waardig zoon van Albion aan de Twentsche Bank te Amsterdam, terincas- seering van een wissel. De naam was goed, de man zag er betrouwbaar uit, maar alleen het bedrag was tamelijk boog, en zeker aanzienlijker dan gewoonlijk. Toen de Engelschman verdwenen was, kwam de be diende aan het loket tot deze conclusies; de kassier was 't roerend met hem eens, de chef de bureau dito dito en het einde van het liedje was, dat aan den man, die den wissel zou hebben afgegeven, werd gevraagd, of het wel in orde was. Het antwoord luidde, dat de zaak heele- maal niet in orde was, daar hij nergens van wist en nu werd natuurlijk de politie gewaarschuwd. Deze trok er met haar bekenden ijver terstond op uit, zette een mannetje aan de verschilIendestoombootmaatsohappijen,twee mannetjes aan de stations en liet verder in de hotels informeeren. Het resultaat was zeer schitterend, want 's middags versche nen drie Engelschen aan het Centraal station, waarvan er een aan het signalement beantwoordde, afgegeven door den kantoor bediende van de Twentsche Bank en het drietal werd ingerekend en geboeid naar St. Pietershal overgebracht, gevolgd door agenten met bagage en citybags, toebe- hoorende aan het drietal. Op het politie bureau werden de heeren gefouilleerd, het geen zij niet bijzonder prettig vonden. De officier van justitie, die hen in verhoor nam achtte voldoende termen aanwezig om hen voorloopig aldaar te laten blijven. Men meldt uit Amsterdam: De concierge bij een handelsvereeniging alhier heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij gisteren aan een bank een bedrag van f 1280 aan bankpapier in ontvangst had genomen, en dat hij dit bedrag bij terugkomst aan het kantoor vermiste. Hij vermoedt, dat het geld, geborgen in een portefeuille, hem in de Oude Leliestraat is ontrold door iemand, hem niet bekend, die tegen hem opdrong. Een 19 jarige zoon, die zich te Amsterdam in een twist tusschen zijn ouders mengde, werd door zijn daarover in woede ontstoken vader zoodanig met een mes in de zijde gestoken, dat hij van zijn huis in de Jonker straat naar het Binnengasthuis moest wor den vervoerd. Tegen den vader J. genaamd is proces-verbaal opgemaakt. T r e n r i g. Achter een houtsehelf, staan de langs den Soestdijkschen weg op onge veer een uur afstands van het dorp De Bilt, werd op aanwijzing van den gemeente veldwachter gevonden de 57-jarige vrouw H. la M., te ütrcht thuis behoorende, eene beruchte spiritusdrinkster. Het schepsel moet daar reeds van Zondag af gelegen hebben. Toen men haar vond, was zij geheel sprake loos en bovendien verstijfd van koude. Op een hondenkar werd zij naar De Bilt ge bracht, alwaar dr. K. J. Lette hare directe opneming in een ziekenhuis aanbeval. Met een ander vervoermiddel had daarop het transport naar het ziekenhuis te Utrecht Ongeveer drie maanden geleden werd zij van De Bilt eveneens (vervoerd naar dat zieaenhuis. Toen was zij in beschonken toestand uit een hooiberg gevallen, waarbij zij zich zoodanig bezeerde, dat aan loopen niet meer te denken was. Nauwelijks was zij weder ontslagen, of drie achtereenvol gende dagen bleef zij aan den Utrechtschen weg liggen met de spiritusflesch bij zich. Den vierden dag werd zij op een kruiwagen aan de wacht gebracht. Terwijl alle kinderen binnen waren, ont stond er brand in de openbare school D. te Waddingsveen. Het riet van 't plafond, waar de kachelpijp tegen rustte, was in brand geraakt. Nadat de school in goede orde was ontruimd, werd het bran dende gedeelte door een brandmeester en eenige werklieden uitgehakt en daarmee was het gevaar Gisterenavond omstreeks 7 uur hebben eenige kooplieden in kalveren, C. B., J. B. en J. v. R., wonende te Wijk, den te Heusden wonenden kalverenkoopman H. en W., uit zijne woning gesleurd en hem getrapt en geslagen, alsmede eenige mes steken aan het hoofd toegebracht. Ook zijne vrouw, die ter hulp toeschoot, kreeg eenige trappen. De politie heeft zich de zaak aangetrokken. Te Laren (N.-H.) werd gisterenmiddag zeker A. v. d. Duin, bij hetSt. Jans-Kerkhof, door het schrikken van zijn hit, van zijn kar geworpen tegen een telefoonpaal. De ongelukkige werd dood opgenomen. Hij is ongeveer 30 jaar oud en nog slechts kort gehuwd. Gisterennamiddag is te Meppel de land bouwer K., uit Havelte, toen hij van zijn rij tuig sprong, gevallen. Hij kreeg de raderen van het in gang zijnde rijtuig over de borst en was onmiddelijk een lijk. Te Nijmegen is gearresteerd en naar Arnhem overgebracht J. S., candidaat- notaris en leeraar aan het instituut Wege- rif, verdacht van verduisteringen en op lichtingen gepleegd te Antwerpen, Gent, Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Uit Nijmegen meldt men Maandagmorgen werd op het lage ge deelte der kade levenloos gevonden de 2'2-jarige slager P. J. B., die 's avonds zou hebben deelgenomen aan een bal van de Slagersvereeniging. Men vermoedt, dat hij 's nachts van de hooge kade is gevallen en op de plaats dood bleef. De weduwnaar v. d. B., bijgenaamd Smitje Schoenmaker, te Drunen, wilde aldaar voor een fiets uitwijken en kwam daardoor onder de stoomtram. Hij werd bijna onmiddellijk gedood. De vorige week is te Beilen de vracht rijder Willem Wassen bij een hardrijderij op schaatsen aan het hoofd mishandeld, tengevolge waarvan hij overleden is. Als verdacht daarvan is nu de herberger G. V., uit Beilen, gevankelijk naar Assen over gebracht. Te Gouda zijn in hechtenis genomen de koopman in gipsbeeldjes L. Raymond, Spanjaard van geboorte, en L. Bossche, varensgezel, geboren te Overschie, beiden wonende te Rotterdam, die in 't bezit werden bevonden van valsche guldens en rijksdaalders, die volgens hunne bekente nis, door eerstgenoemde zijn vervaardigd. Te Kloosterburen (Gr.) is een ingezetene in den ouderdom van ruim 102 jaren over leden. Het was de „oud-strijder" Jacobus Klaver. De Geldersche stoomtram, die om acht uur van Gendringen naar Doetinchem vertrekt, heeft nabij Ulft J. M. aldaar overreden en gedood. In de IJzeren Waag te Antwerpen hoor den Zondagmiddag de buren van een echt paar dat veel ruzie had, en waarvan de man dronken was thuis gekomen, een hevigen twist en daarop den val van een zwaar lichaam, 's Avonds kwam de vrouw naar een der buren en vertelde met een verschrikt gezicht dat haar man met het hoofd op een stoel was gevallen en een groote wond aan het hoofd had. Men ging kijken en vond den man gewond, maar reeds dood. De vrouw had langen tijd geprobeerd de wonden te verbindenoveral lag bebloed linnen. De politie nam de vrouw echter in een scherp verhoor, en eindelijk heeft de vrouw bekend, dat zij haar man een steek met een aardappelmes heeft gegeven. Te Preiburg lieeft dezer dagen een jonge boer uit Eimeldingen terecht gestaan, die getracht heeft op eigenaardige wijze zijn schoonvader uit den weg te ruimen. In afgevallen appels in diens tuin boorde hij met een stopnaald gaatjes en deed daar strychnine in. De schoonvader at ook van de vergiftige appels, maar de spoedige hulp van den geneesheer redde hem het leven. De schoonzoon is veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Uit Jekaterinenburg (Rusland) wordt gemeld, dat er in een groote kolenmijn van prins Lazarewa een geweldige brand is uitgebroken, waarbij twaalf mijnwerkers en twee opzichters om het leven zijn ge komen. Het vuur tastte ook de kolenvoor- raden aan, en aan blusschen van den brand viel niet te denken. De schade beloopt millioenen, en er zijn 5000 werklieden broodloos geworden. Blauwbaard. Te Chicago is een man in hechtenis genomen, Johann Hochiszijn naam, op wien de ernstige verdenking rust, dat hij een dozijn vrouwen om het leven heeft gebracht. De politie acht het waar schijnlijk, dat hij nog meer menschen- levens op zijn geweten heeft en laat nu opgravingen doen in zijn kelder en in zijn tuin. Raak. In zijn „moppen"-rubriek bevat het „Volk" het volgende: Verzuurd. Zonderling, als schrijver vond hij haast geen bijval en sedert hij als criticus is opgetreden, verwekt hij opzien. Dat is niet te verwonderenslechte wijn wordt veelal goede azijn. Wij vreezen, zegt de „Nederlander", dat het omgekeerde ook waar is, en dat wie bijv. het socialisme nu nog voor „goede azijn" aanziet, het straks wel als „slechte wijn" zou leeren kennen, wanneer het zijn zure oppositierol moest vervangen door eene van positieve versterking van het volksleven. De critiek is gemakkelijk, de kunst moeilijk, geldt niet het minst van het bestuur van den Staat. Wij lezen in het „Kath. Soc. Weekblad": Naar wij vernemen zal thans ook in het Bisdom Haarlem een aanvang worden ge maakt met de oprichting van Plaatselijke Comité's voor de Kath. Soc. Actie. Reeds hebben tien afdeelingen van den Ned. R. K. Volksbond zich bereid verklaard om zich bij de Kath. Soc. Actie aan te sluiten, terwijl het Centraal Bestuur besloten heeft, deze afdeelingen daarbij geheel vrij te laten. BravoThans kan worden opgeschoten. Al is er dan eenige tijd over heengegaan haastige spoed is dik vijls niet goed het verheugt ons uitermate, dat het dus thans blijkbaar tusschen het Centraal Bestuur van den R. K. Volksbond en de Katholieke Sociale Actie tot een „modus vivendi" gekomen is. Waar van weerskanten goede wil is, is ook altijd wel een weg te vinden. Het Bisdom Haarlem zal nu wel,wat het oprichten van Plaatselijke Comité's betreft, de schade vlug inhaleu, opdat nog ongeveer gelijktijdig in vijf Bisdommen de plaatselijke Comité's de leden van de „Diocesane Comité's kunnen kiezen. Dan kan ook tot de stichting van het „Centraal Bureau" worden overge gaan. Trekking van 31 Januari 1905. 5e klasse. 10e lijst. Prijzen van f 15000: 20372 f 1000: 11 1251 18695 f 400: 1828 2395 2641 5789 6072 11468 13664 14984 15599 f 200: 8943 f 100: 3610 4158 9936 1083215570 15884 18906 f 70: 200 252 303 590 1716 5827 6745 10007 10.194 10218 20649 Nieten 214 297 230 217 241 227 344 335 332 776 5852 5814 5835 5809 8609 10080 10138 10108 10109 10195 10153 10159 10154 10142 10202 10203 14358 14355 15825 19043 20647 Trekking van 1 Februari 1905. 5e klasse. 11e lijst. Prijzen van: f1000: 2928 5846 7807 13018 13482 17912 19991 f 400: 908 1414 4831 10847 12772 12954 15429 16883 17199 f 200: 740 7629 9012 12536 13136 f 100: 8676 15578 17114 17472 20143 20570 f 70: 271 272 595 598 1714 5887 6759 10196 10143 15811 19035 Nieten. 213 253 277 325 318 334 301 766 753 782 2611 5823 5865 5879 5884 5912 5914 6739 10039 10144 10151 10190 14368 14390 15802 19050 W1SSENKERKE. De heer C. D. van Noppen werd heden, Woensdag, onder grooten toeloop van belangstellende vrien den ten grave gebracht. De baar werd go dragen door de leden der Chr. Schoolver- eeniging. De onderwijzers en de school kinderen volgden de baar, die door drie kransen geaelct was. De predikanten Smelt en Couvee en de godsdienstonderwijzer v. d. Peijl voerden het woord. De school kinderen zongen Ps. 68 2. De oudste zoon dhr. H. J. van Noppen, van Goes, dankte allen voor de belangstelling en de tweede zoon, dhr. L. M. van Noppen, predikant te Scheveningen, sprak het dankgebed uit. ZIERIKZEE. Gekozen tot lid van den Gemeenteraad alhier, R. de Muralt (1.) met 420 stemmen; J. Gloude (Midden stand) had 310 stemmen. Van 30 Jan. tot 1 Febr. GOES. Getrouwd1 Febr. Frederik Hendrik Hopster 27 j. jm. en Elisabeth Visser 39 j. jd. Geboren: 31 Jan. Marina Anthoniad.v. Pieter Anthonie van Gorp en Jacomina Mallander. Overleden: 30 Jan. Francina Reijnhout 78 j. weduwe van Pieter de Pan; 31 Jan. Willem de Rooijen 82 j. weduwnaar van Adriana Cornelia Dronkers. 31 Jan.—1 Febr. MIDDELBURG. Ondertrouwd: A. P. Geelhoed, wed., 47 j. en S. M. v. Gelder, jd 38 j. J. Cusee, jm., 26 j. en A. Kop- pejan, jd., 28 j'. Bevallen: P. Poortvliet, geb. Bastiaanse, d. Overleden: M. Vreke, wed. J. de Voogd, 80 j.A. C. den Boer, wed. M. Kesteloo, 76 j. J. H. v Randwijk, ongeh. d., 61 j., J, de Kam, man van W. J. O. v. Wel, 77 j.H. Hamakers, vrouw v. P. v. Damme, 49 j. Levenloos Een zoon van J. Louws en M. W. v. Aartsen. 28 Jan.1 Febr. VLISSINGEN. Bevallen: V. A. Ver- straete, geb. Demoor, d.; N. Dekker, geb. Louisse, d.A. D. Kerkhove, geb. Nousen, d.V. M. E. Marse, geb. Da- mave, z.M. Barten, geb. Suwijn, d. Overleden: A. J. de Vos, d., 17 m. J. H. van der Have, z., 6 m.M. Din- gemanse, z., 17 m.A. van der Kuijl, man van A. A. de Vrieze, 73 j.M. H. ten Hacken, d., 4 j.A. P. Govers, wed. van H. J. Koks, 76 j.; E. J. Wagemaker, vrouw van F. C. H. Everaers, 67 j.; A. E. van der Veer, wed. van J. v. d. Ende. 81 j. 1—31 Jan. HEINKENSZAND. Geboren: 7, Krijna Wilkelmina, d. v. Abraliqm Marinus Kuijper en van Johanna Kloosterman10, Adri- aan, z. v. Willem Nijsse en van Maria Goud; 28, Maatje, d. v. Jan Traas en van Jannetje Meeuwse; 28, Martinus Bastiaan, z. v. Martinus Rijk en van Cor nelia Boonman. Levenloos aangegeven: 16, kind van J. Walhout en van M. P. Priester. Dinsdag 7 Februari. KRUININGEN, 4 uur, in het Stations koffiehuis, van het bouwen van een huis, schuur en varkenshok voor dhr. J. P. Gle- rum, door dhr. Le Clereq. Aanwijzing 3 uur. Donderdag 9 Feb. OUDELANDE, 11 uur gemeentehuis door het bestuur van het waterschap Baar land het maken vaD een benedenwaartsche verbreeding der dijksverdediging aan de waterkeering. Raming f805. Bestek bij dhr. Schouten, 's-Gravenpolder en bij den amb tenaar te Baarland. Aanwijzing 6 Febr. 1011 uur bij den lichtwachter. DE VOEDERBIETEN. In vele streken wordt er helaas maar al te weinig werk gemaakt van de bemesting der voedergewassen. Voederaardappelen, knollen, mangelwortels, koolrapen enz. wor den nog maar al te vaak weinig verzorgt. De bemesting van deze gewassen, met name ook van de voederbieten laat veel tewen- schen over. En toch is dit eene zaak van het hoogste gewicht. Ten eerste om de waarde van de voederbieten voor den vee stapel zelf. Het is o.a. van belang, dat de voedergewassen, een voldoende hoeveelheid phosphorzure en andere zouten bevatten tot sterking van het beenderengestel. Hoe beter in het algemeen de samenstelling dei- voedergewassen is, hoe meer effect zij zullen doen bij de voeding, maar ook nog om een andere reden. Wat door de dieren niet opgegeten of niet verteerd wordt, komt in den mest terecht. De hoedanigheid van den mest staat dus in direct verband met de hoedanigheid van het voer. Hoe krachtiger het voer, hoe krachtiger de mest. Waarom moeten dus de voederbieten goed bemest worden? lo. Om de opbrengst te verhoogen (dit spreekt van zelf). 2o. Om de kwaliteit van de wortels te verbeteren, met het oog op de voedering van het vee. 3o. Om de hoedanigheid van den stal mest te verbeteren. Waarmede moeten de voederbieten be mest worden Ik wil in dit artikel slechts de klem leggen op één der drie stoffen, die de volledige bemesting vormen (stik stof phosphorzuur kali) en wel op de kali, omdat deze bij de voederbieten het vaakst vergeten wordt en toch het hoogst noodig is. De voederbieten bevatten zeer veel kali. In haar wortels en vooral

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 3