BUITENLAND. BINNENLAND. Van onze Eilanden. socialistische redeneering, die zal moeten leiden tol het bewijs, dal socialisme mei godsdienst vereenigbaar is. Wanneer mr. Sannes de verdediging van den godsdienst van het Genot op het oog heeft, kan hij het winnen, maar zoo niet, dan geven we geen cent voor zijn kans. DE TROEBELEN IN RUSLAND. Hoewel de verschillende berichten uit Rusland wijzen op eene meer kalme gesteld heid, hoofdzakelijk in Petersburg, blijft in meer dan een plaats de toestand zorg wekkend. Zoo komt uit Warschau bericht, dat in de Lesjnostraat een botsing heeft plaats gehad van werklieden en politie. De troe pen maakten gebruik van de wapenen. Men weet niet hoeveel mensohen er gekwetst zijn. Om zes uur in den avond is een hoop werklieden de voorstad Volski binnenge drongen en heeft er pakhuizen van wijn handelaars vernield. Bij de botsing met de politie wierpen de werklieden met tegels. De dagbladen verschijnen niet, de win kels zijn gesloten, de staking neemt toe, het telefonisch verkeer is gestremd. Op last van den fabrieksinspecteur is in alle fabrie ken en werkplaatsen de proclamatie aan geplakt van den minister van financiën en van den gouverneur-generaal van Peters burg. De werkstaking is algemeen, er zijn ongeveer 100.000 stakers. De kranten ver schijnen niet, de tramdienst is gestaakt. De rust is niet verstoord. De overheid beraadslaagt over den toestand met de fabrikanten en de fabrieksinspecteurs. In Moskou is de toestand nog niet helder geworden. In eenige fabrieken, waar giste ren de arbeid was hervat, is die heden weder gestaakt. Zoo in de fabriek van manufacturen Prokhorof, die 6000 werk lieden heeft. De fabriek Zundel en alle drukkerijen hebben het werk hervat. De dagbladen zullen morgen verschijnenalle eisohen van de werklieden in de drukkerijen zijn ingewilligd. Een groep van zestig leden wil een buitengewone vergadering van den gemeen teraad bijeenroepen om een meening over de werkstaking uit te spreken, aangezien de stad bij vele ondernemingen is betrokken. Ook te Saratof houdt de staking aan, De vergadering van den Duma heeft van daag niet plaats gehad, daar alle leden weigerden te komen. De dagbladen zijn niet verschenen. De gouverneur heeft bij proclamatie bericht, dat alle maatregelen tot handhaving van de orde zijn genomen en dat fabrieken Jdie het werk weer her vatten willen, om steun kunnen verzoeken tegen de gewelddadigheden der stakers. De „Daily Express" verneemt uit St. Petersburg, dat er 158 vrouwen zijn ge vangen genomen sedert eergisteren. Elk uur hebben er aanhoudingen plaats. Vele be schaafde, ontwikkelde dames worden des nachts gearresteerd en in de gevangenis geworpen. De dagbladredacties hebben per circulaire van de opperste censuur een verbod thuis gekregen, om uitlatingen of mededeelingen over de werkstaking openbaar te maken. De huiszoekingen, verricht in de redactie- bureaux van de Nasjajisn en Nasjidni heb ben geleid tot talrijke aanhoudingen. In den loop van een dezer huiszoekingen zeide de kolonel van politie„dit zijn geen dag bladartikelen. die gij publiceert, maar revo lutionaire proclamaties De betoogers te Libau vernielden tele graafpalen, die weer werden opgericht. Daarop probeerden de betoogers de bakke rijen te plunderen. Zij werden door de mili taire macht, die versterking van het Kowno- regiment kreeg, verstrooid. De gouverneur heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin een beroep wordt gedaan op de vaderlands liefde der arbeiders en gezegd wordt, dat de staking een vrucht is van het werk eener kwaadwillige groep revolutionairen, die niets met de arbeiders gemeen hebben. Rusland vecht nu tegen een buitenlandschen vijand. De werklieden moeten den arbeid hervatten en dan zal hij, de gouverneur, zich beijveren alles voor de arbeiders te doen wat hij kan. Anders zullen er krach tige maatregelen worden genomen om de orde te herstellen. In de ziekenhuizen te Riga is uitgemaakt dat er 29 mannen en 2 vrouwen zijn gedood, 36 mannen zijn gekwetst. Ook zijn 8 sol daten door revolverkogels gekwetst. De directeur van de spaarkas Nemtsjnof is vandaag gestorven. Naar den eiseh der werklieden zijn de schouwburgen gesloten. Te Warschau zijn tramwagens door troe pen arbeiders gedwongen naar de remises terug te keeren. Het verkeer op straat staat bijna geheel stil. In de Kalischstraat is de locomotievenloods der tram beschadigd. De stallen der paardetram worden door mili tairen bewaakt. De werkstaking breidt zich uit tot de spoorwegwerkplaatsen. Na uit betaling van het loon begon Zaterdagavond de werkstaking in alle fabrieken. De be toogers trokken troepsgewijze door de straten. Er hadden echter geen botsingen plaats. Er zijn 70 personen in hechtenis genomen, 's Avonds om zes uur werden de winkels gesloten. Ook de scholen zijn gesloten. De rustverstoringen onder de werkstakers namen toe, terwijl bij het invallen van den nacht in vele straten de gaslantaarns werden uitgedraaid. De meeste groote winkels in de Marschalkofskajastraat zijn geplunderd. De stakers drongen verder binnen in de depots van het staatsbrandewijumonopolie; zij plunderen voorts fabrieken en werk plaatsen. De schouwburgen zijn gesloten. Er hadden botsingen met de politie en de militaire macht plaats. Het publiek is zeer verontrust. Te Moskou neemt de staking af; in alle fabrieken op zes na is de arbeid hervat. Overal is er overeenstemming tusschen arbeiders en fabrikanten tot stand gekomen. Onder de Moskousclie handwerkslieden worden nu liandteekeningen op een adres van aanhankelijkheid gevraagd. Ook te Petersburg is de dag in de grootste kalmte voorbijgegaan. De geruchten, dat er heden opstootjes zouden plaats hebben, bleken onwaar. Te Tsarskoje Selo heeft een buitengewone vergadering plaats gehad van raadslieden van den Tsaar, waar de liberale gezindheid de overhand zou hebben gehad over de raad gevingen van de voorstanders der reactie. Verscheiden maatregelen tot kalmeering zouden zijn goedgekeurd. DE OORLOG. Engelsche bladen vermelden een gerucht volgens welk Ivoeropatkin even dringend om levensmiddelen vraagt als Stössel indertijd. De aanvullingstransporten zouden 3 weken ten achteren zijn en er wordt weer vreeselijk van gestolen. Als de staking aanhoudt, zou het leger in Mantsjoerije kans loopen om te verhongeren. Het is al lang ontevreden geweest' en,"zou"~rijp zijn voor muiterij. Verder loopt het gerucht dat stakers op den 23sten dezer 30 KM. van den Transsibe- riscken spoorweg hebben'opgebroken. Generaal Koeropatkin telegrafeerde nog aan den TsaarVolgens ontvangen berichten is een aanval, waarmede de Japanners hebben geantwoord op den aanval van onze troepen, die de stellingen bij Sandepoe hadden'aangevallen, afgeslagen. Onze cava lerie manoeuvreerde tegen den linkervleugel van de Japanners en greep den vijand in den rug aan. Hierna zetten onze troepen den aanval op de stelling bij Sandepoe voort. Om zeven uur 's avonds hadden onze troepen, door sappeurs geholpen, na hevigen strijd alle kunstige hindernissen overwonnen, en drongen zij in het groote, krachtig ver sterkte dorp Sandepoe binnen. Uit Koeroki's kamp wordVgeineld, dat een hevig en aanhoudend artilleriegevecht aan den gang is in het westen JHetjschieten is den geheelen dag gehoord. Het grootste gevecht sedert October]' schijnt aan' den gang te zijn. Volgens ontvangen berichten zijn de Russen de Hoen-ho overgetrokken, tegenover den Japanschen linkervleugelde Japanners zijn opgerukt ten aanval. Verder meldt men, dat de soldaten in het gevecht nu ontzettend van de koude te lijden moeten hebben, daar na een lang tijdvak van opmerkelijk zacht weer de thermometer weer beneden nul staat. De vlakte is bedekt met een duimendikke laag sneeuw, die begon te vallen, en de grond is te hard om snel vooruit te kunnen komen met loop graven. Reuter's correspondent in Koeroki's hoofdkwartier seint (zonder dagteekening) Het is echt Mantsjoersch weer: he vige kou met snijdenden wind en een sneeuwjacht. Langs het geheele front werd vanochtend kanongebulder gehoord. De Russische artillerie zocht de geheele Ja- pansche linie afmen achtte het nog onzeker of een algemeene strijd zich daaruit zou ontwikkelen. De Japansche kanonnen ant woordden niet, behalve op den linkervleugel, waar het gevecht, dat gisterenavond ophield, vanmorgen hervat werd. De mist en de sneeuw maakten het onmogelijk, verder dan een paar honderd voet voor zich uit te zien, zoodat de Russen op de gis moesten schieten. Vanmiddag hield het bombardement op. Indien het de voorbode is geweest van een aanval der Russen, wat mogelijk schijnt, dan zijn hun plannen verijdeld door den storm en den mistzij hadden geen slechter tijdstip kunnen kiezen. De soldaten hebben in den geheelen oorlog nog niet zoo te lijden gehad als nuzij kampeeren in de open vlakte, zonder beschutting, zonder vuur en met weinig water. Het Telegraafbureau verneemt uit Sjan- sjang-toen, van 26 dezer, dat de slag bij Sandepoe den geheelen dag geduurd heeft. De Russen kregen bij het veroveren der Japansche versterkingen 45 officieren en 1000 man dooden en gewonden. Zij namen 102 Japanners krijgsgevangen en maakten wapens, wagens en munitie buit. De „Morning Post" verneemt uit Sjanghai dat de Japanners een zoo goed als afdoende blokkade van Wladiwostok hebben inge steld dit blijkt uit het groote aantal voor die haven bestemde kolenschepen, die aan gehouden worden. Het Telegraafagentschap verneemt uit Sasjetoen De kolonne, die 26 dezer San depoe aanviel vermeesterde 's avonds het grootste deel van het versterkte dorp. Zij verloor hierbij 24 officieren en 1600 dooden en gewonden. Het bleek echter, dat het noord-oostelijk deel van het dorp, het sterkst bevestigde, niet had geleden door het vuur der Russen, en de kanonnen en machine geweren van daaruit op de Russische troe pen konden worden gericht. Deze ontruim den Sandepoe daarop en hervatten het bombardement. DUITSCHLAND. De mijnmagnaten in het Roer gebied hebben hun verdiende loon gekregen. Hun onverzettelijkheid tegenover de eisohen van de werklieden, hun volslagen gebrek aan eenige tegemoetkoming, hun weigering om zelfs met de regeeringscommissarissen in overleg te treden hebben dit goede gevolg gehad dat de Pruisische regeering de oogen zijn opengegaan en zij onverwachts be sloten heeft een einde te maken aan de tyrannie van het syndikaat dat zich ver heven achtte boven de belangen van de overige nijverheid, de verbruikers en de werklieden. Wellicht onder den druk van het centrum, heeft de regeering een op merkelijke zwenking gemaakt. Müller, de minister van koophandel, die zijn hart niet had kunnen aftrekken van de mijneigenaars, heeft van graaf Billow als Pruisisch minister president te hooren gekregen dat hij een wetsontwerp tot wijziging van de mijnwet had klaar te maken waarin aan de grieven van de arbeiders tegemoet wordt gekomen. Bij prins Eitel Fritz, die longont steking heeft, heeft de ontsteking zich ook uitgebreid tot de rechter longkwab. Zijn toestand is zeer ernstig. De Keizerin wijkt niet van het ziekbed. Hij is door zijn vader tot kapitein bij het 1ste regiment der garde, en prins Adalbert tot eerste-luitenant ter zee bevorderd. ZUID-AFRIKA. De grootste diamant ter we reld. Uit Johannesburg wordt gemeld dat de-grootste diamant ter wereld, van 3032 karaat, gevonden is in de Premiermijn. Blijkt de diamant, thans in de Premier mijn gevonden, van zuiver gehalte te zijn, zoodat daaruit eveneens en in geslepen toe stand een steen van circa 40 pCt van het ruw gewicht kan worden verkregen, dan is de waarde onberekenbaar. Het groote bezwaar is daarbij natuurlijk dat er geen fortuin, hoe groot ook, bestaat, dat zich de weelde kan veroorloven een kapitaal, de werkelijke waarde van dien steen vertegen woordigende, renteloos te laten liggen. De mogelijkheid bestaat echter ook, dat de steen van zoodanig onzuiver gehalte is, dat hij alleen kan gebruikt worden om stuk gehakt te worden en in kleinere steenen gekloofd te worden. Daarom, zooals het bericht daar ligt, kan het alleen dienen om een verder bewijs te leveren, dat de Premier-mijn, die eerst 2 jaar in exploitatie is, thans reeds op weg is om de andere diamantmijnen van Zuid-Afrika te over vleugelen. Hierbij dient er nog eens aan herinnerd te worden, dat onder de nieuwe diamant mijn-wet in Transvaal het Transvaalsche Gouvernement CO pCt van de netto-opbrengst der mijn ontvangt, lleeds geruimen tijd geleden werd in bevoegde kringen gemeend, dat deze bezitting alleen voldoende is, om een groot deel van de rente op de schuld ten behoeve van den oorlog door het Britsehe Gouvernement aangegaan, te rug te betalen. Volgens de laatste opgaven is de netto opbrengst der mijn nu reeds circa 100,000 pd. st. per maand, waarvan het aandeel der Transvaalsche Regeering dus circa 720,000 pdjjst, per jaar zoude bedragen of voldoende om de rente op 18 millioen pd st. eener 4 pCt leening of 21 millioen pd st. eener 3 pCt. leening te betalen. Over den diamant, die in de Premier- mijn bij Pretoria is gevonden, wordt nog gemeld dat hij van uitstekende hoedanig heid is, ofschoon van onregehnatigen vorm. I.ord Milner heeft zijn gelukwenschen ge zonden. De oude eenponds aandeelen in de mijn golden gisteren te Londen het negen- tigvoudige TURKIJE. Bij eene huiszoeking te Salonika zijn eene menigte geweren en eene groote hoeveelheid minutie in beslag genomen, alles van Griek- sche herkomst. De Porte, hierover ten zeerste verontrust, heeft den algemeenen inspecteur bevolen, overal scherpe huiszoekingen in te stellen en andere strenge maatregelen te nemen. Men is beducht voor nieuwe bloedige woelingen in de naaste toekomst. Stichtingscomité voor de Katholieke Sociale Actie in het bisdom Haarlem. Woensdag 1. 1. vergaderde te 's-Gravenhage het Diocesaan stichtingscomité van de „Kat holieke Sociale Actie" in het Bisdom Haar lem. Besloten werd, om thans krachtig een aanvang te maken met de oprichting van Plaatselijke Comité's, waartoe door het Stichtingscomité het initiatief moet ge nomen worden. Daarom werd de arbeid aldus verdeeld dat Mgr. Konings zich speciaal belasten zal met Zeeland, en te samen met Rector Stoffels, Noord-Holland, terwijl de heeren Bredius, Kolkman en Aalberse Zuid-Hol land voor hun rekening nemen. Met het oog op de bijzondere omstan digheden in landelijke gemeenten, waarin nog geen vereenigingen bestaan, werd besloten, om na te gaan, oi het aanvan kelijk niet gewenscht zou zijn, verschillende dezer gemeenten te vereenigen, bijv. tot dekenale comité's, waarin dan bijv. uit iedere parochie een of twee personen als lid zitting zouden hebben. Overeenkomstig de Statuten van de Kath. Soc. Actie zal vooraf overleg worden gepleegd met de plaatselijke kerkelijke Overheid. De hoofdinspecteur van het staatstoezicht op de volksgezondheid voor Zuid-Holland eu Zeeland heeft de voorzitters van de gezondheidscommissiën in deze provincie met de inspecteurs voor de volksgezondheid voor Zuid-Holland en Zeeland tezaam ge roepen ter conferentie op Donderdag 9 Februari a. sdes voormiddags 1014 uur, in het gouvernementsgebouw te 's-Graven- hage. Op die vergadering zullen door den hoofdinspecteur de volgende punten in be handeling worden gebracht. Watervoorziening ten plattelande, water filtratie, de uitkomsten van het onderzoek naar lood in drinkwater en in vaatwerk en van arsenic in behangsels, oprichting van consultatie-bureau's tot bestrijding der tuberculose, bestrijding der mazelen, ont smetting met formaldehyde en toezicht op den verkoop van melk met concept melk- vordening. GOES. In eene alhier Zaterdagavond in het Slot Oostende gehouden algemeene vergadering onzer R. K. Kiesvereeniging werd het reglement vastgesteld en het be stuur gekozen. De function zijn verdeeld als volgt: dhr. Ch. Claessen, president; P. J. van de Ven, vice-president; L. B. Mudde, le secretaris; Jos. Stieger, 2e secretarisP. L. van de Reit, penning meester; R. Boel, en Th. van Veen, com missarissen. GOES. Als men af moet gaan op de opkomst die Zaterdagavond in de Prins van Oranj e was bij de politieke voordracht van den heer J. S. de Bruine, van Zierikzee, die voor de Centrale Vrijzinnige Kiesvereeniging Goes een politieke voordracht hield, zou inen zoo zeggenmen stelt te Goes weinig belang in de leuzen die door den spreker werden verkondigd. Slechts een zestig a zeventig menschen waren aanwezig. En voor zooverre wij ver namen, heeft genoemde heer hier nog nooit zijn licht laten schijnen. Het is voor de centrale mannen en voor den spreker niet erg bemoedigend als de belangstelling zoo gering iv. Gedebateerd werd er nog door den heer P. Quist Bz. a.-r., die de Chr. Regeering, de aanhangige onderwijswet en de christe lijke pers verdedigde tegenover de liberale bladen, Goesche courant en andere, die hij met name noemde, welke profane middelen deze soms te baat nemen. Natuurlijk volgde een heftig protest bij monde van den heer Boluijt. Het debat verliep in bijzaken en de vergadering werd gesloten. GOES. Zaterdagmiddag werd in het café Boudeling de algemeene jaarvergadering gehouden door de afd. Zeeland der ver- eeniging tot bevordering van de Pluim veehouderij en tamme Konijnenteelt in Nederland. De vergadering, die door 21 leden be zocht was, werd geopend door den voor zitter, den beer H. A. Ranken Deze spreekt den wensch uit, dat dit jaar voor de af- deeling even voorspoedig moge zijn als haar voorganger. De voorzitter deelt mede dat de afdeelingen der L a n d b o u w-M a a t- sehappij, Hulst en Oost burg, tot de afdeeling der P. V. N. toegetreden zijn als begunstigsters, ieder f5 'sjaars. Ter gele genheid van de afdeelings-tentoonstelling der Mpij. van Landbouw te Noord-Beveland dit jaar te houden, werd steun gevraagd. Na eenige discussie werd een subsidie van f25 toegestaan, gegrond op de idee van den voorzitter, dat nuttiger eu voordeeliger voor V. P. N. is, om met de Landbouw- afdeelingen mede te werken en tegelijk een afdeeling van Pluimvee en Konijnen te organiseeren. Uit het verslag, door den secretaris uit gebracht, bleek dat de afd. over het afge- loopen jaar nog al gunstig heeft gewerkt. Het ledental klom van 139 tot 398 Ook op de fokstations geplaatste Vlaamsche reuzenkonijnen was men met de teelt gelukkig. De proeven met de raskippen vielen eveneens gunstig uit. Op de tentoonstelling, de vorige week in den Baag gehouden, ontving deafd.de le prijs op een Vlaamschen reuzenram en een eervolle vermelding op een Goudwy- andotte haan. De rekening en verantwoording door den penningmeester uitgebracht, werd in orde bevonden, maar de cijfers kunnen niet worden medegedeeld, omdat de rekening niet afgesloten kon worden, omrede de subsidie van het Hoofdbestuur nog niet is ingekomen. Er had eene verkiezing plaats wegens periodieke aftreding van den heer J. Polder dijk te Nieuw- en St. Joosland. Deze werd herkozen met 14 stemmen, terwijl de heeren P. Flipse 5 en J. M. de Jonge 1 stem bekwamen. Als commissaris trad af de heer A. A. Ter Haar te Goes. Deze werd herkozen met 16 stemmen. De heeren H. J. Vreeburg, Domburg, gewerd één, J. M. de Jonge twee, Van der Linde en de Jager ook ieder één stem. Als afgevaardigde trad de heer H. J. Vreeburg, voornoemd af. Deze werd her kozen met 20 stemmeu, terwijl de heer K. Meertens te Middelburg een stem bekwam. De begrooting werd vastgesteld in ont vang en uitgaaf op f 576.75. Over de be grooting werd breedvoerig gediscussieerd, en de verschillende raskippen besproken. Do witte Wyandottes, de zilveren Wyan- dottes en de Goud Wyandottes, zoomede de witte Leghorns, worden nog als de beste raskippen beschouwd. Zuivere raskippen van veredelde dieren geven het beste resultaat. Er werd besloten dit jaar geen toornen van raskippen aan te schaffen. Toch wordt de post van f 100 voor fokmateriaal op de begrooting behouden. Voorts werd in beginsel besloten een zelfstandige tentoonstelling te organiseeren een post van f 150 werd daarvoor vastge - steld. Op voorstel van den heer Vreeburg, gesteund door anderen, wordt het Bestuur gemachtigd om met de onderafdeeling Walcheren te raadplegen, te Middelburg eene tentoonstelling te organiseeren. Het vakblad, „de Pluimgraaf" met het bijblad, wordt als het beste beschouwd en eeu onderhandeling met den uitgever kan er toe leiden, dat dit blad aan alle leden kan worden gezonden, mits dat ieder lid 25 cent per jaar meer wil contribueeren. Peze zaak zal met het Hoofdbestuur en met de onderafdeeling Walcheren worden besproken om daarna tegen een volgende vergadering op de agenda te brengen. Welk voorstel met algemeene stemmen werd aangenomen. Vervolgens wordt op de vergadering geveild een toom 16 witte Leghorns broed 1903. Kooper werd de voorzitter, de heer H. A. Hanken, voor f14. Een witte Wyandottehaan, broed 1903, kocht de heer P. Flipse te Kapelle, voor fl.75. Van de vele circulaires, het vorige jaar verspreid, om een geregelde en voordeelige afzet in 't groot van eieren te hebben, zijn nog geen voldoende resultaten verkregen. Men zal dit jaar opnieuw de hand aan den ploeg slaan, voor welke onderhandeling de heeren Goemans te Goes en Trimpe te Kloetinge zich beschikbaar stelden. Aan het einde der vergadering bracht de voorzitter zijn dank aan de opgekomen leden die van hunne belangstelling deden blijken en hoopte dat het besprokene voor de afd. van V. P. N. veel nut zal afwerpen. GOES. Naar wij vernemen, zal de St' Jozefs-Vereeniging alhier, Zondag a. s. aan haar leden en hun huisgenooten weder een prettigen avond verschaffen, door de opvoering van een paar tooneelstukjes, ge titeld„Incognito" en „Prof. Droomstede". GOES. De herbergier en logementhou der F. alhier, die hedennacht met een paar bezoekers met gezellige kout den tijd kortte, doch zich zeker niet herinnerde dat er eeu sluitingsuur voor tapperijen bestond, werd, evenals zijn bezoekers, door de politie ver rast en voor deze overtreding geverbaliseerd. MIDDELBURG. De heer mr. P. Diele- man moet zich bereid verklaard hebben de hem van antirev. zijde aangeboden candi- datuur voor den gemeenteraad in het 3de distriet, vacature D. Wisboom-Ver,stegen, te aanvaarden. MIDDELBURG. Donderdagavond speelde zich op de Groote Markt alhier een eigen aardig tooneeltje af. Een landbouwer had een mand met eieren even onbeheerd laten staantoen de eigenaar terugkwam, vor derde zekere B., die daar met zijn 1 andel stond, een fooitje omdat hij naar hij zeide op de eieren gepast had. De land bouwer weigerde omdat hij B. niets gelast had. De ander bood toen op min vriende lijke wijze aan om de eieren over de markt te gooien. En de daad bij het woord voegende nam hij de mand op en wierp die over den grond zoodat de eieren naar alle kan ten stoven. Van de 180 stuks bleef er niet één heel, zooals licht te begrijpen is. Van de omstanders kreeg deze en gene een ongewenschte struif op de kleeren. De landbouwer had natuurlijk een tame lijk aanzienlijke schade tengevolge van de baldadigheid van B. Tegen dezen laatste is procesverbaal opgemaakt. (M. O.) MIDDELBUP-G. Vrijdagavond trad in het Schuttershof, daartoe uitgenoodigd dooi de antirev. kiesvereeniging. als spreker op de heer mr. G. J. Sybrandy. In een zeer uitvoerige en door liet talrijk opgekomen publiek met aandacht gevolgde rede, ver dedigde hij het samengaan der rechtsche partijen en de werkzaamheid van dit mi nisterie, vooral ook op sociaal gebied. De heer II. Snijders, vrijzinnig-democraat, mr. G. W. Sannes, sociaal-democraat en W. Wilderom, anti-rev., traden met spreker in debat. Mr. Sannes legde er nadruk op, dat de sociaal-democraten strijden zoowel tegen de kerkelijken als de vrijzinnigen. De verschillende sprekers werden door mr. Sybrandy beantwoord. VLISSINGEN. Het Noorschestoomschip „Tryg", kapitein Paulsen, komende van Antwerpen en bestemd naar Hull, is nabij het fort „Frederik" gestrand. Sleepbooten zijn ter assistentie vertrokken. HEINKENSZAND. Heden (Zondagna middag) werd alhier de gewone jaarver gadering gehouden van de R. K. Kiesver eeniging „Ons Recht". Aanwezig waren 85 leden en het Bestuur, uitgezonderd de Penningmeester, Jacs. v. d. Dries Pz., die ziek was. Na goedkeuring en vaststelling van de rekening der ontvangsten en uitgaven over 1904, sluitende met een batig saldo van f 1.93, werd overgegaan tot de aanvulling der vacaturen in het bestuur, ontstaan door het overlijden van den Weled. heer A. Witkam en de periodieke aftreding van den heer Job. v.„ d. Dries Pz., en werd gekozen in de plaats van den heer Witkam de Zeer Eerw. heer Pastoor J. M. Tenle,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 2