ïeuw. Katholiek Orgaan voor de Zeeuwsche Eilanden. ►es. •ikzee. cf! No. 12. Zaterdag 28 Januari 1905. Eerste Jaargang. a r onist. floor soci; m EN ntre 5ierikzee. :e. ts. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Drukkers-Uitgevers: OOSTERBAAN LE COINTRE, -<• G O E S. FEUILLETON. Anne Dieu-le-Veut. ent, ilesehjeg ER", JELBURG. WE- rE!V wERU I BURG sft uit I lectie tot de M-, KAARS- PETROLEUM- ÏARNS, ten Stalhouders jk lage prijzen. schmachines. van gebakken >e pot, waarin kaD uitnemen, dubtiel j het pk. Ze wordt verschillende n bij nen. snd. 8 uur in bet tief Bestuur, ns op te komen. Bestuur. verbruik en geen 30 CENT. NIEUWE HEME COURANT Een en ander dit blad betreffende te zenden: wat aangaat de Redactie a. d. Redacteur; al het overige a. d. Uitgevers. Abonnementsprijs: per 3 maanden Voor het buitenland verhoogd met de meerdere porto's. Afzonderlijke nommers (bij vooruitbetaling) -.95 -.05 Advertentlën: van 1—6 regels —.60; iedere regel meer 10 ets. Grootere letters of cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Eenzelfde advertentie driemaal geplaatst, wordt tweemaal berekend. Bij een groot aantal regels of bij abonnement speciale prijs. Dienstaanbiedingen: 25 ets. per advertentie van hoogstens 5 regels. Reclame-berichten: 25 ets. per regel. Bij het lezen van bovenstaand op schrift zal men dadelijk denken iets te lezen te krijgen over de nobele, loyale wijze, waarop de socialisten het door hunne arbeiders verricht werk vergoeden. We zullen zien in hoever dit een zweem van waarheid bevat. Volgens de socialistische leer zou de arbeid zelf uitsluitend waardeme ter moeten wezen. De arbeid zelf als waardestandaard is inderdaad de spil, waarom het heele socialistische stelsel draait. Maar een spil, die geen vasten steun heeft en zoodanig stelsel, berustende op onvaste spil, moet noodzakelijk uiteen vallen. Marx en andere socialistische Wetgevers hebben deze hoofdgedachte, het funda ment, waarop hun geheele bovenbouw rusten moet, verzuimd behoorlijk vast te te leggen. Als basis voor waardestandaard en als ruilmiddel is er nauwelijks iets denkbaar, dat meer onbepaald en niet te bepalen is dan de arbeid. Slechts op twee manieren kan de arbeid worden in rekening gebracht, ofwel naar den arbeidst ij d, ofwel naar het geprodu ceerde. Moet de arbeid betaald worden louter naar den t ij d, dan zullen bv. wanneer men werkt te midden van 100 man om de voorraadschuur te voorzien en men har der 'werkt dan ieder der anderen, de overige 99 de vruchten plukken van u w arbeid. Zij zullen uw loon verlagen, gij het hunne doen stijgen. En dit strijdt tegen het grondbeginsel der socialistendat ieder de volle waar de van zijn arbeid zal ontvangen. Wanneer men voor ieder werkuur, zoo wel den vlijtige als den luie, den in zijn vak bedrevene, als den domoor dezelfde belooning geeft, dan is er geen maand Een verhaal uit de XVIIe eeuw. H) „Ik ben overtuigd," antwoordde de mar kies d'Ambrelle, „dat de heer graaf de Vertigneul aan deze zaak een vredelievend einde geven wil." „Votgaarne!" liet deze er onmiddelijk op volgen. „Omdat gij uitvluchten zoekt," spotte don Garcia. „In alle geval, mijneheeren," zeide de Vertigneul, „ik neem u tot getuigen, dat ik het niet ben die dit tweegevecht ge wild heb." „Neen, zeker niet!" „Dat de heer ritmeester van het eerste oogenblik, mijne woorden, hoe onschul dig ook, verkeerd heeft opgenomen." „Ja, dat is zoo!" „En dat ik hem nogmaals de verzekering geef, dat ik nog hem persoonlijk, noch de spaansche regeering heb willen kren ken." „Gij hebt èn mij, èn het spaansche leger beleedigd, en dit deed men nooit straffe loos in mijne tegenwoordigheid." „Het zij dan zoo, mijnheer, wij zullen vechten." „Het tweegevecht is door onze gewoon ten verboden!" riep eenc stem. „Ik ben nog gereed terug te treden en uwe wetten te eerbiedigen," zeide de noodig om uit de maatschappij ieder ver schil tusschen vlijtig en lui te verbannen. Binnen zestig dagen zal de „heilstaat" bankroet zijn. Bij de andere methode om den arbeid tot waardemeter te maken, moet men af gaan op wat wordt voortgebracht. De waarde zal moeten bepaald worden naar de behoefte, de wenschelijkheid, de vraag van de te produceeren voorwerpen of de te bewijzen diensten. Maar dan moet eerst een schatting van onderlinge waardeverhouding plaats heb ben. Voor elk arbeidsresullaat, op welk ge bied ook, moet noodwendig een lijst van waardebetrekking opgemaakt worden. En wanneer het nu al zoo moeielijk is een waardeverhouding te handhaven tus schen twee metalen, zoo weinig aan ver andering onderhevig als goud en zilver, hoe wil men dan een verhouding bepalen voor den arbeid van 50 millioen personen, die zich in millioen bedrijven toeleggen op productie? Laten wij bij wijze van voorbeeld stel len, dat bij den eindarbeid A. in een uur 30 paar bretels aflevert; B. levert af 600 liter stroop; C. (een modenaaister) een dameshoed; D. 9 pak spijkers; E. 25 gros houten tandenstokers; F. 19 gros haarspel den 'en G. ,een viool. We nemen dus slechts een paar arti kelen en beschouwen alleen den arbeid, die de laatste hand aan deze voorwerpen legt. Daardoor blijft dus buiten beschouwing de massa arbeid, die te voren verricht moet worden, want dan zouden wij komen op het beploegen van akkers, verbouwen van katoen, suikerriet en vlas, malen van graan, smelten van koper, hakken van hoo rnen, hout zagen, oogsten, plukken, spin nen, weven, vervaardigen van werktuigen, vervoer, opstapelen en uitdeelen van grondstoffen, enz. enz. Wij spreken over dit alles niet, hoewel Vertigneul. „Uitvluchten!" brulde don Garcia. „Mijnheer de Vertigneul," zeide de mar kies naderende, „kan ik u soms van eenigen dienst zijn, hier of hij mevrouw de gravin?" „Ik dank u, mijn waarde markies, dat alles is slechts kinderspel." „Bedrieg u niet," fluisterde hem de heer de Berlaymont toe; „de ritmeester is een der beste schermmeesters van de stad." „Ja, hij is buitengewoon sterk," zeide een ander met een bedenkelijk gezicht. „De graaf de Vertigneul zal een slacht offer te meer zijn." herhaalde men ginder. Deze hoorde het kruisvuur van opmer kingen; hij bleef echter kalm, glimlachte en ledigde zijn „mutsje" ratafia. Men ging op de binnenplaats van het koffiehuis; vele nieuwsgierigen drongen naar buiten; anderen liepen den trap op en zouden plaats nemen aan de open vensters, die op de binnenplaats uitzicht hadden; nog anderen gingen op stoelen staan. De krijgshaftige modejonkers vonden het spektakel zeer pleizierig; doch de vrouw en de waard liepen bleek en bang heen en weer, riepen om de commissaris en zijne dienders; zij dachten niet anders of het bloéd ging in stroomen over de stee- nen loopen, en in dat. geval zouden zij, de huisgenooten, daardoor het ergst be smeurd worden. De wet was immers niet voor de groote heeren gemaakt? Men riep reeds om den wondheeler, om linnen windsels, om pluksel en water, vóór dat er een degen getrokken was het bij de uitwerking van het socialis tische plan wel degelijk moet worden onder handen genomen. En niet alleen deze weinige artikelen, maar nog duizenden meer. Wanneer we ons dus bepalen tot dien eindarbeid, tot dien voltooiïngsarbeid, waar is dan de arbeid die de moeste waar de bezit? Sluit u voor een jaar op met tien dozijn potlooden en zooveel papier als ge wilt en tracht het antwoord te vinden. Neem er tien, neem er twintig jaar voor, de uitkomsten zullen nihil zijn. Ziedaar de uitkomsten van de socialis tische theorie. Dit alles is nog maar eene min of meer oppervlakkige beschouwing; wij zouden te veel van onze ruimte vergen om op 't oogenblik hierin dieper door te dringen. Maar we meenden niet kwaad te doen dit te laten voorafgaan aan de sprekende resultaten, die geleverd zijn te Gent, in zake arbeidersbetaling door heeren socia listen. Uit die uit het actueele leven genomen resultaten zal men zien, dat de revolutie mannen zich zelfs zeer weinig bekomme ren om hunne droombeelderige theoriëen, en in de praktijknu, hierover kan men zelf oordeelen bij lezing van het vol gende Men schrijft uit Gent 7 Januari 1.1. aan de „XXe Sièele" het volgende: Acht dagen geleden publiceerde de „Vooruit", een socialistische coöperatie, een lang artikel, waarin het orgaan zich verdedigde tegen de beschuldiging, inge bracht door een socialistisch syndicaat uit de provincie, als zou „Vooruit" zijn mannen-costumes in het groot opdoen aan een fabriek te Binche, waar de kleerma kers voor een bespottelijk laag loon moe ten werken. „Vooruit" beweerde bij kris en hij kras, dat er in zijn magazijnen nooit een pak kleeren was binnengekomen, dat niet door een goed betaald kleermaker Op de binnenplaats stonden de nieuws- gieringen als haringen gepakt, en wie het verst verwijderd was, klom op het groene hekken, met slingerplanten begroeid en dat een kleinen hof van de binnenplaats scheidde. De ritmeester, een reusachtige kerel en sterk gebouwd, een echte spadassin, had reeds het bovenkleed uitgeworpen, de hemdsmouwen opgestroopt, de borst ont bloot, en terwijl hij den degen in de rech terhand geklemd, met de punt op den grond hield, wrong en krulde hij met de linker vingers den overgrooten knevel. Geheel zijn uiterlijk zeide: ik wacht! De graaf ontknoopte bedaard zijn jas en hing die bedaard, doodbedaard aan een nagel in den muur. „Maar gij hebt geen degen?" merkte de markies op. „Gij hebt gelijk, was het antwoord, en hij zag naar een wapen rond. „Het uwe, als ik u verzoeken mag?" vroeg hij, op den degen van den franschen edelman wijzende. „Een paradedegen!" „Kom, kom, hij zal voortreffelijk ge noeg zijn 1" De aanval had plaats. Van den kant van don Garcia was deze des te meer be moedigend, daar hij wel bemerkte dat zijne tegenpartij een slecht wapen had, dat voorzeker tegen het zijne niet bestand was. De ritmeester had echter mis gerekend; de graaf de Vertigneul toonde weldra dat hij een, onovertrefbaar 'meester was. In het midden van den strijd wierp hij piot- was vervaardigd. Hierover wilde ik eens het mijne heb ben, zegt schrijver, en won inlichtingen in bij verscheidene kleermakers, die voor „Vooruit" werken, en ziehier, wat ik te weten kwam. Het is absoluut zeker, dat de maga zijnen van „Vooruit" vol zijn van waren uit de werkplaatsen van Binche, terwijl toch voor 't oogenblik de socialistische ge zellen te Gent 'thard hebben wegens ge brek aan werk. Het artikel in „Vooruit", waarover ik boven sprak, verscheen 31 December en op Maandag 2 Januari kwam een heel stock costumes, uit Binche afkomstig, in de magazijnen. Daaronder waren honderden costumes voor de le II. Communie, wat ten gevolge zal hebben, dat de gezellen te Gent zonder werk zul len zitten in een tijd, waarin gewoonlijk zooveel bestellingen komen, dat de kleer makers op dien tijd rekenen, om weer wat bij te komen na een lange slapte in werkzaamheden. Nog iets andersDe loonen, welke „Vooruit" betaalt voor werk, dat zij nog te Gent laat maken, zijn zóó verminderd, dat een kleermaker die alleen voor „Voor uit" werkt, nog niet altijd 30 francs (15 gulden) per maand haalt. Alle tarieven zijn verlaagd, en er zijn stukken waar voor „Vooruit" één a twee francs min der betaalt dan vroeger; een werk (bin nenzak) waarvoor vroeger 50 centimes be taald werd, geeft nu 25. Wat meer is, het tarief is zóó opgehangen, dat de werklieden het onmogelijk kunnen lezen. Anseele is dus vrij om te betalen, wat hem goed dunkt. Ziedaar wat kleermakers in dienst hij „Vooruit" zeggen, en zij voegen er nog bijWij zijn gedwongen abonné's op het dagblad „Vooruit" en wij lezen het om nog geen ander ook te moe ten koopen. Telkens als wij er een liefelijk heid in vinden tegen de kapitalisten of fabrikanten, denken wij aan onze eigen patroons, want hun eigen portret is er in seling den degen weg, ontweek den welge- mikten stoot, greep bliksemsnel een bij den bornput staanden bezemstok en her vatte het gevecht. Hier steeg een luid gelach, daar een klinkend bravo en verder eene hevige protestatie op. De tegenpartij brulde van woéde, noem de het gebruik van den stok eene nieuwe beleedïging, en wilde den onbeschofte op eene bloedige manier straffen; hij was geen mensch meer, maar wel een leeuw die zich gekwetst gevoelende, op zijn aanvaller stortte. De graaf luisterde naar niets; hij deed den stok inderdaad bliksemen, en onder die beweging sprak hij met afgebroken woorden „En zoo ook greep Lorenzillo een stokof het juist een bezemstok was, weet ik nietmaar dat geeft ook nietsHij pareerde de flinke degenstoo- ten zijner tegenpartijen na er eenigen afgeweerd te hebbenechter niet zonder moeitewant de tegenpartij was zeer sterkja, zoo sterk als de ritmeestersloeg hijin een, twee, drieden degen van den aanvaller tot in de sterren!" En bij die woorden vloog inderdaad de degen van den ritmeester naar boven, en viel klingelend op het dak neer, terwijl de punt van den stok in de volle horst terecht kwam. Had de Vertigneul een degen in de hand gehad, de ritmeester ware doodelijk getroffen. Nu tuimelde hij slechts achterover en viel geteekend, met den naam van een ander er onder. De lypographen worden onder het vader lijk bestuur van Anseele op dezelfde wijze vertroeteld als de kleermakers. Als die brave apostel eertijds het had over indus- triëelen, sprak hij van „Cartoveke en Co." Beschouwen wij hem eens aan 'twerk, dien opheffer van alle knevelarij. Een typo van „Vooruit" verzekert mij, dat er een algemeene ontevredenheid heerscht onder de gezellen van de socia listische drukkerij. Zij worden er zonder verpoozing voortgedreven door een direc teur, die het vak niet kent, vroeger was hij smid, maar die slaafs gehoorzaamt aan de groote oomes van „Vooruit". De werkplaatsen zijn zoo gearrangeerd, dat de directeur, dien zij den schoorsteen veger noemen, al de werklieden gestadig in het oog heeft. De wereldberoemde socia listische hervormingen ontbreken niet, o neen. Wij hebben den negenurigen arbeids dag, maar... de typo's moeten even goed hun 4000 kwadraten leveren als vroeger, toen zij tien uur werkten. Het loon van sommigen is verhoogd van 40 op 42.5 centimes per uur, wat hun een daggeld geeft, van frs. 3.82, terwijl zij vroeger 40 maal 10 is frs. 4 verdienden. Anderen halen nu 45 centimes per uur, maar ver- scheidenen worden betaald met 40 cen times, en allen moeten in negen uur levé ren, waaraan ze vroeger tien uur konden besteden. Zij verliezen dus hij deze rege ling dagelijks 40 centimes. Merk wel op dat dit bestel in strijd is met het tarief van het typografen- syndicaat. Verder moeten de typo's nog drie lijsten invullen van 't verrichte werk, terwijl er in alle Gentsche drukkerijen maar éene gevraagd wordt. Uit het volgend feit spreekt duidelijk de edelmoedigheid der socialistische pa troons. De drukker V., 22 jaren oud, werk te alleen (zonder marquer) in de werk- in de goot; het opspattend en sprenkelend water vormde een oogenblik een aureool rondom don Garcia. Een gekwetste tijger kan gewis niet brullen gelijk de ritmeester; hij vloog op, hij moest bloed hebben, dien de Vertig neul het hart uit het lijf rukken en het hem lillend in het aangezicht slaan! De vrienden waren echter tusschen bei de getreden, men hield den ritmeester met twintig handen te gelijk vast, men drong hij den graaf aan om heen te gaan en dat deed hij ook, nadat hij zich weer had gekleed. Fluisterend ving in het koffiehuis de lof van den graaf aan, om weldra tot een luidruchtigen donder, die door heel de stad weerklonk aan te groeien. Neen, zoo'n schermmeester was er in geheel Brussel niet I Den ritmeester, hem, dc schrik van al de degendragers, niet een bezemslok neerslaan voorwaar, 'twas ongehoord! Zou die graaf de Vertigneul wellicht Lorenzillo m persoon zijn? Zijt. ge dwaas? Nog zoo dwaas niet 1 ln alle geval heeft hij voortreffelijk van de lessen der boeka niers geprofiteerd 1 Zoo liep de mare van straat tot straat. Was het Lorenzillo zelf niet, dan toch was die graaf de Vertigneul een handlan ger of een werver van dien piraat en aan die veronderstelling, vergiftig gevon den inderdaad, hielden zich de vrienden van don Garcia. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 1