BUITENLAND. Van onze Eilanden. biljet verwerven, 2o het goed gebruiken. Daarvoor is noodig een krachtige R.-K. kiesvereeniging, waar allen lid van zijn. Spr. zet uiteen wat het doel en hoe het werken moet zijn van een kiesvereeni ging. Hij legt vooral nadruk op den zede lijken plicht der kiesvereeniging, om voor de ontwikkeling der leden te zorgen. Kiezers moeten er zijn, geen stem- v e e. Daarvoor moet men sprekers doen optreden, cursussen organiseeren, debat- avonden houden en vooral de pers steu nen. Spr. brengt hulde aan de poging om in „De Nieuwe Zeeuwsche Courant" een krachtig wapen meer te geven aan de Katholieken op de Zeeuwsche eilanden. Vooral moet de kiesvereeniging ook zor gen voor goede volksvertegenwoordigers. Dat is voor Goes gemakkelijk. Dit district behoeft slechts te behouden. Een bekwa mer, eerlijker, werkzamer politicus dan •llir. Mr. de Savornin Lohman, is niet te vinden. Spr. prijst Goes gelukkig met zoo'n afgevaardigde. Spr. eindigt met een op wekking om allen eendrachtig en krachtig samen te werken aan het groole en ver heven doel. Daarna zetle spr. nog uitvoerig het doel en den werkkring eener R.-K. kiesvereeni ging uileen en drong ten sterkste aan op de oprichting eener R.-K. Jonge Garde. Te gelegenertijd komen we op de Jonge Garde terug. De II.E. Deken bracht den spreker den dank der vergadering. Alsnu werd overgegaan lol de stemming van een voorloopig bestuur, in hetwelk werden benoemd de heeren R. J. v. d. Ven; L. B. Mudde; D. Boel; P. L. van der Reit; P. J. van Kalmthout; Ch. Claessen en J. Slieger. Door hen zal een concept-reglement worden ontworpen, dal Ier tafel zal wor den gebracht in eene volgende vergade ring, waarin hel definitieve bestuur zal worden gekozen, dat de functies onderling zal verdeelen. Reeds kunnen we mededeelen, dat deze vergadering zal gehouden worden op Za terdag a.s. ten 8 ure in hel slot Oosteinde. Dit is dus een bijeenkomsnt voor de toe- gelreden leden onzer kiesvereeniging, ter wijl zij, die nog wenschen toe Ie treden, eveneens toegang hebben. We behoeven er zeker wel niet op te wijzen, dat een trouwe en talrijke opkomst hoogst noodzakelijk is en we verwachten dus weer een volle zaal te zien. Ilel reglement moet door de leden wor den vastgesteld en goedgekeurd, en een definitief bestuur moet worden gekozen. Dus niemand mag ontbreken. De eerste krachtige stap der Katho lieken in hunne organisatie is gezet, hunne zelfbewustheid is opgewekt en het mooie resultaat der goede poging zal hun een prikkel zijn niet te verflauwen. Daal men zich toch vooral, ook in hel vervolg niet, te spoedig den moed laten ontzinken; laten wij toch optimist blij ven: immers voor het tegendeel bestaat volstrekt geen afdoende reden. Wij hebben nu reeds het begin gezien, van wat er door eendrachtige samenwer king valt te bereiken. Hel. is wel eens beweerd, dat door hel weinige belang, dat de Katholieken hier in hunne zaak stelden deels voortge sproten uil den neerslag van vroeger mis lukte pogingen, deels geweien aan moede- dapper de lange pijp, men dronk er koffie, chocolade, ook rosolis en ratafia kort om, „allerlei gedistilleerde wateren" zegt zeker poëet. Op het oogenblik dal de markies en zijn geleider binnentraden, heerschte er eene verwonderlijke stille onder de aanwezigen. Slechts ééne stem liet zich hooren, hel was die en zij was helder en wellui dend van een jong mensch, dat luidop de aangebrachte tijdingen voorlas. „De bezetting van Carlhagena," zoo hoorde inen, „wetende dal de beruchte „Lorenzillo, of eigenlijk Laurens de Graaff „geheeten, zich in den omtrek en aan „boord van een kleine bark bevond, nam „maatregelen om dien stouten zeeroover „machtig te worden. De galjoenen van „den admiraal en den vice-admiraal, met „zestig stuk gewapend, voeren uit. De „Fransche vrijbuiters zagen den dood voor „oogen en hun commandant, Lorenzillo, „plaatste volgens gewoonte, een konstabel „met een brandende lont aan de kruit- „kamer, om op gegeven bevel en in geval „van neerlaag en overrompeling, vriend „en vijand in de lucht te doen springen." Er liep een gemompel onder de aanwe zigen, dat zonder twijfel in toejuiching zou losgebarsten zijn, hadde men de spaanschgezinden en de onbekende luister vinken niet gevreesd. Aan het venster stond graaf de Verlig- nenl, met de armen over de borst gekruist hij luisterde, even als do anderen, naar loosheid in hun ijveren een krachtige actie hunnerzijds een fiasco moest maken. Wie het geloove niet wij Neen! wanneer de broederlijke eensge zindheid haar scepter zal zwaaien; wan neer men ronduit het strekt tot hooge eer voor zijn opinie en vooral voor zijn geloof wil en durft uitkomen en strijden; wanneer ook persoonlijke onaangenaam heden en veeten worden uitgeroeid in het gezamenlijk belang der Katholieke zaak, dan kan het onmogelijk anders, of ieder een zal ras lol de overtuiging komen, dat er zonder groote opofferingen, nog heel wat meer te bereiken valt. En we moeten het.constateeren, dal uil de oprichting onzer kiesvereeniging blijkt, dal geest en wil goed zijn. Dat dit zoo blijve. RUSLAND. De telegrammen van gisteren uil Peters- burg zijn droevige lectuur. De Tsaar is, vermoedelijk eergisteren reeds, naar Tsars- koje Selo vertrokken, om de belooging voor het winterpaleis, zoo die niet mocht te stuiten zijn, te ontwijken, en een ijzeren ring van troepen heeft overal de toegangs wegen, langs welke de legioenen van de arbeiders aankwamen, afgezet. Zij hebben dien met overreding en smeekingen trach ten te verbreken, daarna is het tot bot singen gekomen en allerwegen is het bloed van honderden burgers door de straten gevloeid. Van uur tol uur beschrijven de telegrammen de straatgevechten die wel licht te vermijden waren geweest, als men als overredingsmiddel niet de kozakken- zweep had gebruikt, maar eenige tegemoet koming had beloond. Dat schijnt echter niet op den weg te liggen van de autocra tie, die zich de ooren toestopte voor de woorden des volks en al het verdere over liet aan de militaire machthebbers in de stad. Deze hebben daarna, op de oude Russische wijze, hun plicht gedaan tegen over de duizenden, die zich ten doode hadden gewijd, en hek einde van hel bloed bad is thans niet te zien. Het verzoekschrift, dat de arbeiders van daag aan hel Winterpaleis hadden willen afgeven, bevatte eensdeels eischen, waar van men verwachtte, dal ze onmiddellijk toegestaan zouden worden, en andere, die men mettertijd wilde ingewilligd zien. Die eischen zijn in hoofdzaak de volgende: gelijkheid van allen voor de wet; persoon lijke vrijheidvrijheid van godsdienstige overtuiging; onverwijlde begenadiging van alle politieke misdadigersvrijheid van drukpers; onmiddellijke slaking van den oorlog. Eindelijk wil men dat alle bestel lingen voor de marine, in Rusland zelf ge plaatst worden. Het program bevat dus meer eischen van algemeene politieke dan van oeconomische strekking. Tot het indienen van deze eischen was besloten in een vergadering van de qlf afdeelingen van den arbeidersbond, en 50,000 werklui hadden er hun naam onder gezet. Vandaag verwachtte men nog een alge meene staking van de trambeambten en van het personeel van de eleclrische licht fabrieken. Gisteren zijn ook een aantal groote waschinrichtingen gesloten. De geheele staking, zoo meldde men gisteren uil Petersburg, is met de grootste omzichtigheid voorbereid. De arbeiders van de fabriek van Poetilof hebben zelf een politietroep gevormd, die, bij groepjes van vijven, de orde handhaaft. De orde was tol gisteren nergens verstoord geworden. Volgens de „Echo de Paris" staakten gisterenavond, volgen de offieieele opgaaf, 141,000 man, behoorende tot 272 fa brieken. Gapon, de leider van de arbeiders, heeft gisteren aan den Keizer den volgenden brief gerichtSire, geloof niet, dal de ministers u de volle waarheid over den toestand hebben gezegd. Hel geheele volk de nieuwstijdingen, zonder echter de min ste goed- of afkeuring Ie doen blijken. De lezer ging voort „Nu nam Lorenzillo een stout besluit, „dreef zijn klein vaartuig tusschen de „twee schepen in, ving een hevig geweer „vuur aan, en arhl en veertig Spanjaar- „den vielen Eene driftige afkeuring liet zich hooren. De couranten vertelden niets dan dwaas heden! zoo vertelde men hier; dat alles had geen gezonden zinzoo zeide men daar. Twee admiraal-schepen nemen met eene soort van notendoplachte men ginder. De scherpzinnigen meenden, dat hel beter was dergelijke aanhitsende en op roerige tijdingen niet onder het volk te verspreiden; iels dergelijks wond het pu bliek op, en hel was de schuld van dn nieuwsjagers, dat er zooveel menschen van slechte conditie naar de west-indische zeeën afzakten, om hel getal boeven daar te vergrooten en den handel in die zeeën onmogelijk te maken. Al die tijdingen, zoo zeide men luid, waren dan ook slechts Fransche wind makerij, welke men zoo gereedelijk niet mocht aannemen. „Als ik u verzoeken mag, mijnheer," onderbrak graaf de Vertigneui, „ik beken, het nieuws is niet ten voordeele der spaansche partij. Twee admiraalschepen nemen met eene soort van notendop, zoo als daar even gezegd is; een paar dozijn vertrouwt op u en heeft besloten morgen middag om twee uur voor het Winlerpaleis te verschijnen, om u zijn nood te klagen Wanneer gij, wankelmoedig, niet voor het volk verschijnt, dan verbreekt gij den zedelijken band tusschen u en het volk. Ilel vertrouwen in u zal verdwijnen, daar dan onschuldig bloed tusschen u en het volk zal stroomen. Verschijn morgen voor uw volk, neem ons adres van hulde in ontvangst, met moedigen geest. Ik, als vertegenwoordiger van de arbeiders, en mijne dappere medearbeiders waarborgen de onaantastbaarheid van uwen persoon. In de verwachting dat het tot onlusten onder de werklieden zal komen, worden de fabrieken door troepen bewaakt. Bij de poort van Narwa waardoor de weg naar de fabrieken van Poetilof leidt, staan eveneens troepen opgesteld. Sedert van ochtend vroeg zijn de troepen, versterkt met manschappen van de politie, op ko men zetten. Op de Newa-werf en op den Schlüsselburger straatweg staat een com pagnie soldaten. Tegen tien uur gisterochtend, togen van die werf ongeveer 15.000 arbeiders stad waarts. Zij werden echter een uur later door twee sotnieën, kozakken, die den straatweg in vijf gelederen afsloten, tegen gehouden. De kozakken losten drie losse salvo's op de menigte, waarna een ge deelte van de arbeiders het ijs van de Newa op vluchtte. De overigen bleven Staan. De commandant van de kozakken verlangde versterking en beval zijn man schappen de karabijnen met scherp te laden. Na eenige losse schoten, gebruikten de kozakken hun nagaiken (zwepen). Om acht uur gisteren rukten drie sot nieën kozakken naar het Winterpaleis. Tegen tien uur rukten daarheen ook andere bereden troepen. In vele straten van do residentie zijn afdeelingen ruiterij en voet volk ter sterkte van 100 tot 150 man op gesteld. De arbeiders uit de Wassiljefski Oslrof- wijk die naar de Nikolaasbrug togen, wer den bij deze door lansiers en kozakken ontvangen. De arbeiders maanden de sol daten aan om niet te schieten. Eenige soldaten lieten daarop hun geweren zak ken. Daarna drongen de lansiers en de kozakken de menigte met blanke wapens terug. De menigte schreeuwde luid. Enke len zijn gewond. De menigte, komende van het Wassil- jefski-eiland, is door de troepen tegenge houden. Op uitnoodiging van de leiders van de betoogers, legde de infanterie de wapens neer, maar de ruiterij dreef de menigte met sabelhouwen terug. Tal van gekwetsten. De toegangen lol hel paleis zijn afgezet. De Tsaar blijft te Tsarkoje Selo. De wanordelijkheden nemen toe. De betoogingen worden dreigend. De soldaten hebben geschoten. Er zijn dooden en ge kwetsten. De pope Gapon is in hechtenis genomen. De menigte en soldaten zijn in botsing rondom het paleis. De soldalen zijn niet bij machte de menigte terug te drijven. De troepen gaan voort met schieten. Het volk roept hoera! Er zijn 80 manifestanten gedood of ge wond. De leiders van de betooging wek ken de menigte op, naar hel paleis Ie snellen, om er te sterven. De menigte juicht. Op het. Soewarof-plein bij do Troitski- brug hebben de troepen drie salvo's ge lost op de arbeiders die van den Peters- burgschen oever kwamen. Zij wondden er .vijf die in huurrijtuigen werden wegge haald. Om twee uur losten de troepen voor het Winterpaleis twee salvo's, een in (1e richting van hel Winterpaleis, hel ande re in die van het Nefski-prospekt. De toestand wordt tragisch. De politie eischt sleden voor het vervoer van ge wonden. Een lang bloedspoor kleurt de sneeuw. De toestand wordt hoe langer hoe ern stiger. De troepen schoten. Er vielen 150 dooden en gewonden. Om half drie zijn weer 30 menschen gekwetst door de char ges van de kozakken. Op de Troitski-brug geweerloopen stellen legenover honderd en twintig vuurmonden voorwaar, dal is een schier ongelooflijk feildoch daar om zijn de tijdingen niet onwaar „Bah, een rooverl" „Een gemeene bandiet!" „Een galgenaas „Al wat ge verkiest, mijneheerenik pleit niet voor dien zeeroover of vrijbui ter; maar indien de man zonder eenige waarde was, zou het spaansche gouverne ment, niettegenstaande (1e afbreuk die hij aan spaansche schepen toebracht, hem dan wel uitnoodigen om in zijn dienst, en dit met den rang van onder-admiraal, over te gaan?" Onmogelijk!" riep een der spaansche officieren, don Gorcia. „En wanneer ik u kan verzekeren (lal het waarheid is?" „Nooit!" riep een ander. „Ja," onderbrak (1e ritmeester don Garcia, „om hem aan de gouden nestels van zijn kleed op Ie hangen." ,,'l Kan zijn. Maar laat mij u opmerken, dat gij het gouvernement dan niet veel loyauteit toekent!" De opmerking was juist en gepast. „Ik kan," liet de markies d'Ambrelle er op volgen, „ik kan verklaren, dat de heer graaf de Vertigneui de waarheid heeft gesproken. Spanje heeft wel degelijk aan den vrijbuiter in Fransehen dienst, den rang van onder-admiraal aangeboden." De graaf groette den markies vriend- schieten de troepen ook. Vijf hurries wor den meegevoerd. Het paleis wordt vrij ge maakt. De troepen zetten de betoogers na. Een superintendent van de politie en een kozak zijn gedood, een officier is ge kwetst. Om twee uur trok een menigte van vele duizenden naar het plein voor hel Winler paleis waar bij de botsingen met de troe pen ongeveer 150 dooden zijn gevallen en vele gewonden. In de wijk Wassiljefski Ostrof worden barrikaden gebouwd. De telegraaflijnen worden vernield. De arbei ders wapenen zich met sabels en gereed schappen. Tegen half vier volgde een bot sing op het Nefski-prospekt, waarbij 30 dooden en vele gewonden vielen. De menigte werklieden, die bij den Alexandertuin waren samengeschoold, be proefden over (1e hekken heen te klimmen om naar het plein van het paleis te komen. Maar de troepen beletten hun dit. Achter den Moskouschen slagboom namen de werklieden bezit van de Kerosin-magazij- nen. In het stadsgedeelte van Wassiljcfsky Ostrof vielen eveneens dooden. Hier kwa men ongeveer 10.000 werklieden bijeen. Toen op den Schlüsselburger straatweg het eerste blinde schol, viel, begon de menigte met kracht vooruit te dringen. De kozakken sloegen er in het begin met de zwepen en met de platte sabel op los, wat verscheidene verwondingen veroor zaakte. Hierop zonken de vooraan staande werklieden op de knieën en smeekten don kozakken, hen naar den Tsaar te laten gaan. Zij riepen: Wij zijn niet tegen den Tsaar, wij willen hemzelven de volle waar heid zeggen, zijl genadig, laat ons door, naar den Tsaar. Maar hun smeeken was vruchteloos. Toen drong (1e menigte op nieuw vooruit en driemaal werd er op haar gevuurd. De menigte week, het groot ste gedeelte trok terug lol aan den over kant van de Newa. Een kleiner gedeelte hield stand, doch werd door bereden pa trouilles uiteengeworpen. Een dertigtal menschen zijn er gekwetst. Om half twee werd hun dringen, op het Winterpaleis toe, sterker. De militairen trokken de sabel en hielden met moeite den aandrang tegen. Er werd versterking verlangd. Het volk begint nu een gewapenden tegenstand te bieden en spant ijzeren draden over de breedte der straten op het eiland Wassiljefski Ostrof, ten einde de charges der ruiterij Ie verhinderen. Het werpt de telegraafpalen omver. Op het eiland worden barricader opgericht. Om 3 uur 40 zijn er drie salvo's afgeschoten in Nefsky Prospect. Dertig menschen zijn gedood, velen zijn gekwetst. Het volk gooit met steenen naar de officieren. Rij de botsing met de menigte zoo luidt een nadere t ij cl i n g vielen er bij het Winlerpaleis ongeveer honderd vijftig dooden. Dicht bij het Winterpaleis op het Senaatsplein hielden de werklieden een automobiel der Peterburger telegraaf- a gentuur aan en haalden er de menschen die er in zalen uit. De wagen werd ver nield. Een schrikkelijk schouwspel was het, toen de gekwetsten en de afschuwelijk verminkte dooden over Newsky Prospect werden weggebracht. Er waren vrouwen en kinderen bij. Hevig verbitterd is de menigte in het centrum der stad tegen de officieren. Men rukt hen de epauletten af en slaat hen en roept: „Moordenaars!" Bij het voorbijdra- gen van de gekwetsten onlbloolen de menschen het hoofd en roepen: „Hoezee!" De wijk Wassiljefski Ostrof is vanavond in duisternis gehuld. Er werden winkels geplunderd en werklieden wapenen zich om morgen den strijd Ie hervatten. Het gerucht gaat, dat zij een dynamiel-berg- plaats bemachtigd hebben; en ook dat dertig- of veertigduizend stakers uil Kol- mino, zestien Engelsche mijlen van Peters burg af, gewapend naar de hoofdstad trekken. Het laatste te Londen uit Petersburg ontvangen telegram is om 7 uur 18 gister van daar verzonden. Toen heetten de 'toe standen in de stad erger dan ooit. De werk- schappelijk met de hand. „De tijdingen," sprak do graaf voort, „zijn overigens tamelijk oudzij dagtee- kenen van voor vele maanden. Ik zal hel verhaal voortzetten. Ja, liet geweervuur doodde acht-en-veertig Spanjaarden, en een welgemikte kanonskogel sloeg den mast van het grootste vaartuig neer. Van dat oogenblik was een geducht strijder van do baan." „Maar de tweede?" „Gaf zich over, omdat hij vreesde dat (1e boekanier hem enteren en al de man schappen over de kling jagen zou." Er ging onder de aanwezigen een lang weerhouden kreet van bewondering op, de spaanschgezinden morden en beten zich op de lip; in hunne fonkelende oogen las men wrevel en spijt. „En gij bewondert dit toeval, of hoe men het ook noemen moge, mijnheer de Vertigneui?" zeide don Garcia op tame lijk uitdagenden toon en met verkropte woede. Met de grootste kalmte en zelfs mot onverschilligheid antwoordde de loege- sprokene „Waar hebt gij gehoord dal ik bewon derde? Ik meen, niet waar mijneheeren, mijne denkwijzen over de zoogezegde pi raten nog niet openhaar te hebben ge maakt. Ik heb enkel aangevuld wat de lezer niet gezegd hoeft, en verder wat hij of de nieuwstijdingen niet wisten. Doch als ik niet zeg wat ik van den kaper denk, stakers, oproerlingen geworden, zouden barricades hebben opgeworpen op de voor naamste punten der stad en er zouden talrijke bloedige botsingen hebben plaats gehad. De, niet overgeloopen, troepen zou den met scherp hebben gescholen en vele menschen hebben gedood of gekwetst mannen, vrouwen en kinderen. liet cij fer der slachtoffers was natuurlijk niet op te geven. DE OORLOG. Drieduizend gevangengenomen Russen, al dan niet gewond, worden uitgewis seld tegen een gelijk aantal Japanners, en zullen met Fransche mailbooten naar Europa (Marseille) teruggebracht worden. Reeds zijn drie Fransche mailbooten daar toe gehuurd door de regeering te Tokio. Te Port Arthur moeten zich thans nog 18,566 Russische gevangenen bevinden, gewond of gekwetst; daaronder 365Ü tot de marine behoorende. De Japanners zijn op het denbeeld ge komen, den nauwen haveningang van Port Arthur af te dammen en de geheele haven leeg te pompen, ten einde aldus de gezonken Russische oorlogs schepen te kunnen bemachtigen. Dit ver nuftige plan zal heel duur zijn, maar het schijnt niet onmogelijk, en de belooning zou groot zijn, indien het slaagde. FRANKRIJK De Minister crisis. Tot heden geene oplossing. De heer Loubet weet blijkbaar niet, wie te kiezen. Aan liefhebbers ont- bruikt het niet, doch op de honderd ean- didaten zijn er ook hier twee of drie, welke in aanmerking kunnen komen en geschikt mogen ceacht om de hangende moeilijkheden eene eenigszins bevredigde oplossing te geven Sarrien schijnt de meeste kansen te hebben Wat karakter betreft, is bij Loubet's evenknie; hij bezit weinig of geen karakter De geweldige uitersten zijn al wat bedaard en stellen minder zware eischen. Straks zullen zij nog genoegen nemen met een vredelievend kabinet. DUITSCHLAND. In het Roer bekken. De com missie van zevenen uit de vakvereenigingen heeft gisteren te Boehum opnieuw verslag gedaan over den loop van de totdusver gevoerde samensprekingen. Zij verklaarde dat alle onderhandelingen ten overstaan van het Oberbergambt en de regeerings- eommissarissen vruchteloos waren geweest Daarop werd besloten door te staken. De afgevaardigde Sachse zeide nog dat de regeering, nu de vereeniging van mijn eigenaars voet bij stuk bleek te houden, een volte face maakte. In den loop van den dag van gisteren zijn uit het geheele Westen nieuwe ver sterkingen van gendarmes en politieagenten te Essen samengetrokken. ENGELAND. Het Hull-incident. De „Patrie" te Parijs, heeft uit den mond van een Russisch hooggeplaatst persoon, die zich ook met onderzoek over het Hull-incident heeft in te laten, de mededeeling ontvan gen, dat de Japansche attaché ter zee te Beriijn een aanval op de vloot van Rods- jestvensky had georganiseerd, 11 officieren van de Japansche marine waren te Huil onder de visscliers verspreid. Het staat ook vast, dat talrijke kleine schepen, die een torpille konden inhouden, te Scandinavië gekocht werden Ondertusschen heeft de onderzoekings commissie Vrijdag zitting gehouden. ITALIË. Nieuw conflict. Volgens de „Temps" staat er een nieuw conflict te vreezen tusschen den H. Stoel en de Fransche regeering naar aanleiding van de vervallen verklaring der beide vicarissen-generaal door Mgr. Le Nordez, die als bisschop van Dijon ontslag nam. Beide vicarissen heeten het diocees te besturen geheel anders dan Mgr Le Nordez verlangt. Dit laatste praatje natuurlijk voor reke ning van de „Temps". mag ik toch wel zeggen, dat niet alleen hel hof van Madrid zoowat hoogschatting voor hem toonde, maar ook Lodowijk XJY, le roi soleil. De koning zond aan dien „Aan dien moordenaar!" riep een der aanwezigen. „Zooals gij verkiestaan dien moorde naar, anderen geven hem een anderen naam en titel. De koning zond hem het brevet van majoor en benoemde hem lot eene aanzienlijke kommandantsplaats." „Dat strekt den koning niet lot eer!" zeide men hier. „Zoo min als hel Madrid lot oer strekt hem een admiraalsplaats te hebben aan geboden!" antwoordde men daar. „Mogelijk mijneheeren," liet er de graaf op volgen; maar die koningen zullen ook wel hunne redenen in te brengen hebben, en, neem mij niet kwalijk, daar zal altijd een zeer talrijk publiek zijn, dat met de koninklijke denkwijzen en niet met de uwe zal instemmen." De spottefnij was vergiftig en trof don Garcia. „Ik zeg dat het eene schande is!" riep deze rood van toorn. „Zeg dal te Madrid en ook te Parijs antwoordde de Vertigneui kalm. Wordt vervolgd Over het algemeen staat het met den oeconomischen toestand van Italië verre van rooskleurig. Daarom mag het springen der Bank „Gebroeders Rocca" te Charivari (bij Geuua) eene harde beproeving, mis schien eene nationale ramp genoemd. De meesten die hunne spaarpenningen aan deze Bank toevertrouwden, waren kleine burgertjes of landlieden, die met hard zwoegen en werken eene kleinigheid wisten te besparen. Er is een passief van 16 millioen ter wijl het actief nauwelijks 9 millioen be draagt. Meer dan 5000 kleine luiden zijn getroffen door deze bankbreuk. Reeds zijn sommige treurige gevolgen dezer ramp te constateerenpogingen tot zelfmoord, plotselinge krankzinnigheid en dergelijke. Waarschijnlijk heeft deze zagk nog een vreemdsoortig verloop voor de rechtbank. Eenige dagen voor het springen dei- Bank stierf een der eigenaars, Domenico Rocca, wieu eeue schitterende begrafenis ten deel viel. Nu willen de loopende ge ruchten, dat familie en vrienden eene leege baar volgdendat Domenico Rocca vóór de failliet-verklaring naar Amerika uitweek, terwijl zijne begrafenis gevierd werd. Een gerechtelijk onderzoek kan niet uitblijven. GOES. Door den Commissaris der Ko ningin is met 19 Januari benoemd tot lid van de gezondheidscommissie, welke kaar zetel alhier heeft, de heer J. Weststrate, timmerman te 's Heer Arendskerke. GOES. No. 6 van de „Verslagen en Mededeelingen" van de afdeeling landbouw van het Dep. van Waterstaat, bevat de verslagen der rijks-landbouwproefstations over 1903. Wat het rijks-landbouwproefstation alhier betreft, ontleenen wij daaraan, dat in 1903 toename der controle valt waar te nemen; tegen 2426 monsters in 1902, met 3843 afzonderlijke bepalingen, staan in 1903 2810 monsters met 4372 afzonderlijke be palingen. GOES. In de plaats van den heer C. Dek- xer, die voor zijne benoeming tot onder- orandmeester alhier heeft bedankt, is als zoodanig benoemd: de heer Janus de Jonge Jzn te Goes. GOES. Door den rijks-veearts alhier werd j.l. Zaterdag een paard, afkomstig van den landbouwer P. alhier, en dat reeds in handen van handelaars overgegaan was, voor de consumptie afgekeurd en onder politie toezicht begraven. GOES. De flessckentrekkers en andere onsolide personen gaan onder allerlei ver mommingen en plaatsverandering door met hunne voor de leveranciers zeer gevaarlijke of finantieel nadeelige praktijken. Bij massa's worden door deze personen brieven, kaarten en andere drukwerken verzonden, en veeltijds met gedrukte hoof den, om de liclitgeloovigen des te eerder over te halen aan hunne bestellingen te voldoen, waarna al spoedig blijkt, zoo men daaraan voldaan heeft, te zijn bedrogen Zij kunnen van alles gebruiken en abon- neeren zich gewoonlijk op kleine bladen, om daardoor met de kooplieden in kennis te komen. Om voor schade gevrijwaard te worden is het noodig met onbekenden geen han- delsrelatiën aan te knoopen, alvorens zich te hebben overtuigd met wien men te doen heeft, want duizende kooplieden zijn, zonder zich daaraan te hebben gestoord, in den val geloopen. GOES. Ter hoogte van de Moerdijk, is de Stoomboot „de vrachtzoeker" komende van Amsterdam naar hier, Zondagmorgen op een zandbank terecht gekomen. Door een breuk in de wand, liep het schip ge deeltelijk vol water, zoodat vele beurt goederen beschadigd zullen zijn. Zonder onheil hebben de opvarenden de boot kunnen verlaten. GOES. In de afloop aanbesteding, het bouwen van een boekdrukkerij en woonhuis voor den heer Ross, in ons vorig nommer vermeld, was ons een foutief cijfer opge geven. De laagste inschrijver, de heer A. Jacobs, had niet voor f 3380 ingeschre ven, maar voor f 3680. Thans is het werk aan hem toegewezen. MIDDELBURG. Gisteren werden op de verschillende vesten reeds een vrij groot aantal schaatsenrijders opgemerkt Het ijs was wel goed wat de qualiteit betreft, doch het was hoogst onbetrouwbaar. Enkele personen hebben dan ook hun waaghalzerij met een nat pak moeten bekoopen. Op de vest bij de Langevielebrug zakte een militair midden in door het ijs en het kostte heel wat moeite hem te redden. Ook bij de Seisbrug zakte een man er door; men kon hem spoedig helpen, wijl het vlak aan de kant gebeurde. De banen van de ijselub „Middelburg" werden des morgens 10 uui geopend. Het bleek al spoedig dat het ijs ook dan nog zeer zwak was. De baan werd dan ook, door het steeds toenemende aantal lief hebbers zoo dicht, dat het bestuur des middags 3 uur moest besluiten deze te sluitentot spijt van de honderden die van de geliefde ijssport profiteerden. Y LISSINGEN. Nabij Walsoorden is ge strand het Nederlandsch stoomschip „Veght

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 2