Laatste Berichten. GEMENGD NIEUWS. UIT DE PERS. MIDDELBURG Maandagavond, toen na de vorst eenige regen viel,^ werden de straten alhier zoo glad, dat zij bijna onbe gaanbaar waren en tal van personen op ongewenschte wijze kennis maakten met de straatkeien en zich meer of minder be zeerden. Een bejaard persoon, zekere M., overkwam dat ookhij had daarbij het ongeluk een zijner beenen te breken. VLISSINGEN. Op advies van den chef van den geneeskundigen dienst alhier, heeft de majoor-commandant van het bataljon aldaar bepaald, dat tijdens de felle koude dezer dagen de arrestanten tijdelijk uit de arrestkamers moesten worden ontslagen. VLISSINGEN. De „Leo vereeniging" heeft met hare zanguitvoering op j. 1 Maandag een succes gehad, dat haar zeker zal aanmoedigen om ons van tijd tot tijd meerdere soortgelijke kunstavonden te ver schaffen. Met genoegen zagen wij ditmaal de ruime zaal van den heer Stof koper ge heel en al bezet en blijkbaar volgden de talrijke aanwezigen, met aandacht den zang en de tableaux van het liefelijke oratorium „die H. Elisabeth". In wat heerlijke tafereelen werd ons telkens op het tooneel ten aanschouwe ge geven, wat ons door het Koor in zang en den Declamator werd ter oore gebracht Nog zweven ze ons voor den geest, die schoone tafereelen uit het leven dier be minnelijke landvorstin, als zij „desHeeren liefelijk beeld, haar schatten aan Gods armen uitdeelt". Nog zien wij haar verjaagd worden van den Wartburg of volgen wij de begrafenis van den landgraaf te Rein- hardsbron, terwijl het indrukwekkende Requiem ons in de ooren klinkt. En hoe passend, hoe waardig werden die tafereelen voorbereid, door de gezangen, door een welgeoefend koor aangeheven. De tenoor- en sopraan-solo's schenen met elkaar te wedijveren, om het aandachtig en dankbaar gehoor onder den indruk te houden, die reeds aanstonds, bij het begin van het oratorium was gewekt. Waarlijk de directeur van den zang en de uitvoerder der tableaux, hebben eer van hun verrichte taakzij verdienen met allen, die op eenigerlei wijze tot het succes van dien avond hebben meegewerkt, onzen dank. De sopraan-soliste mej. A. D., zong de solo heel lief, haar geluid door haar jeugd nog wat schraal, belooft wel iets voor de vereeniging in de toekomst. De tenoor, de heer Ch. L, in V lissingen wel bekend, zong dezen avond heel gelukkig. Bijgestaan door den heer Brozius, organist en muziekleeraar te Middelburg, die de begeleiding op zich had genomen, heeft het Koor, enkele vlekjes daargelaten, uit stekend gezongen. OVEZAND. De landbouwvereeniging „Help u zeiven" alhier hield heden eene aanbesteding van 51)00 balen superfosphaat, 3600 balen ammoniak superfosphaat, 460 balen Chili salpeter, 30 balen zwavelzure ammoniak, en 2 balen Peru guano. Ingeschreven werd door 11 handelaren waaronder de laagste waren, voor super fosphaat dhr. J. Kostense te Kruiningen ad. f 2,069 per baal voor ammoniak super fosphaat dhr. P de Koster te 's-Graven- polder ad. f 6,9699 per baal voor zwavel zure ammoniak en Peru guano de Maat schappij Dordrecht respectievelijk ad. f 15.80 en f8.95 per baal, en voor Chili salpeter, dhr. P G. Adriaansen te Bergen-op-Zoom, ad. f 12.47 per baal RILLAND-BATH. Over het jaar 1904 zijn alhier van ll7l6schooltjjden 10072 ver zuimd waarvan ruim de helft ongeoorloofd Bedroeg het geheele aantal verzuimen in. 1903 ruim 10 pCt. met ruim 7 p' t. onge oorloofd, over het afgeloopen jaar was het bijna 9 pCt. waarvan bijna 5 pCt. onge oorloofd, zoodat eenige verbetering te con- stateeren is. KRABBENDIJKE. Een groot ongeluk nog juist voorkomen Dezen voormiddag omstreeks 10 uur kwam de knecht van den graanhandelaar K. alhier met eeno driewielskar aangereden, toen plotseling het paard bij het afrijden van den opril schrikte en de knecht van de kar werd geslingerd; het paard met kar rende voort. Bij wachtpost 24 waren de boomen gesloten om den mailtrein te laten passeeren, deze afsluitboomen sloeg hij alle twee aan stuk ken, en rende in woeste vaart voort tot vlak voor de sluitboomen van wachtpost 24a (welke ook dicht waren) waar het paard op het zwaaien der wachteres met een stok gelukkig stil bleef staan en toen door den knecht van den landbouwer W. alhier gegrepen werd; nog geen minuut later passeerde de mailtrein. Als een wonder diene nog vermeld, dat niets aan het paard, de kar of het tuig mankeerde en de knecht er met een lichte kneuzing afkwam, zoodat de reis verder kon worden voorgezet. Te Driewegen (Zeeland) zijn twee jongens, een van 14 en een van 10 jaar, door het ys gezakt en verdronken. BRUINISSE. Gedurende de vorige week werden weder 1900 tonnen mosselen ver zonden naar Holland, België, Frankrijk, Engeland en Duitschland, die ad f2,50 tot f 1,50 ijer ton naar kwaliteit, verkocht werden. Met de oesterverzendingen gaat het nog niet veel beter. Te Sas van Gent reed Zondagmiddag een wielrijder, die de Westkade overging, op een der diepste plaatsen In het kanaal. Door toegeschoten personen werd de dren keling, die zich door zwemmen bovenhield, uit het water getrokken. Ook liet rijwiel werd spoedig op het droge gebracht. BERGEN-OP-ZOOM. Nu we in de „dooie tijen" zijn, speelt het water en het „oosten windje' ons leelijke parten. Kwam er de vorige weken zooveel water, dat de menschen op de haven met vloed planken en leem het uit hun huizen moesten houden, nu staat er met hoog water zoo weinig, dat men met een roeiboot nog niet varen kan. De beurtdienst op Rotterdam, Amsterdam en andere plaatsen is dan ook sedert enkele dagen gestremd, daar de vaartuigen niet vlot komen. WAGENINGEN. Dr. J. Th. Cattie, directeur der Rijkslandbouwschool, oud 55 jaar, is overleden. PETERSBURG. De werkstaking der arbeiders in de fabrieken breidt zich uit. De op heden morgen belegde algemeene vergadering der arbeiders op marktplaatsen en havens, is op bevel van het stedelijk bestuur gesloten. PARIJS Het ontslag van Combes en de overige ministers, is door president Loubet aangenomen. Wegens plaatsgebrek moet de uitslag der trekking van de Staatsloterij tot een volgend nummer wachten. 17—18 Jan. MIDDELBURG. Bevallen: J. E. H. HeijseTak, d.M. H. C. Israel-Krijger, d.A. J. Koppejan-v. Sluijs, d. GeborenEen onechte zoon, moeder 34 jaar. Overleden F. M. van Datsum, wed. F. J. Larsen, 58 j.; J. Arnoldus. 3 we ken, d.; J. Huygens, vrouw v. J. C. Julianus, 51 j. J. L. Bouwerse, wed. M. Riksen, 88 j. Aan het postkantoor in Den Haag is een rijwiel gestolen, dezen keer uit den stan daard. Eet geval deed zich op de volgende wijze voor Mijnheer A. zet zijn rijwiel in den standaard en gaat naar binnen, mijnheer B. doet hetzelfde als mijnheer A. Even later komt er een heer, betaalt den bewaarder twee cent, en neemt zijn? rijwiel weg Daarna komt mijnheer B. en ziet, dat zijn rijwiel weg is, doch denkt aan ruiling. Hij zegt tegen den bewaarder Nu, die mijnheer heeft een slechten ruil gedaan, want mijn fiets is veel slechter en leelijker dan deze, maar ik zal deze maar meenemen. Ik zal je mijn naamkaartje geven, dan moet die mijnheer maar bij mij thuis komen om te ruilen, want ik heb geen tijd om te wachten. Nu komt mijnheer A. om zijn rijwiel, doch dit is er niet meer. Groote teleurstelling Mijnheer B. moet het mooie rijwiel terug geven aan mijnheer A., terwijl zijn eigen rijwiel is gestolen door den eersten heer, die een fiets uit den standaard haalde. Tot nog toe is zoo'n brutaal stukje niet uitge haald, en de dader nog onbekend. Bij den goudsmid v. E., te Tilburg, ver voegde zich een persoon en vroeg op naam van zekeren v. d. S. drie horloges op zicht, aan welk verzoek voldaan werd. Zoodra hij evenwel den winkel verlaten had, kreeg men achterdocht. De politie werd met het geval in kennis gesteld, die terstond op onderzoek uitging en den man spoedig arresteerde. Het bleek te zijn zekere C. v. S. Twee der horloges had hij reeds verkocht. Zaterdagmiddag vervoegde zich bij de politie te Dordrecht een 18-jarigjongeling, met de mededeeling dat hjj bij een twist tusschen zyne ouders was tusschenbeide getreden en zijn vader met een mes een drietal hoofdwonden had toegebracht. Hij kwam dat zelf maar vertellen, opdat het geval toch spoedig genoeg bekend zou zijn. Dadelijk werd een onderzoek ingesteld, waaruit de juistheid van 'sjongelings ver haal bleekzijn vader had zich reeds onder behandeling van den geneesheer Benjamins gesteld. De dader is daarna in verhoor genomen en aan het bureau gehouden. Hedenvoor middag is hij ter beschikking van den officier van justitie naar het huis van be waring overgebracht. Zondag is Dordrecht opgeschrikt door een aantal zeer brutale inbraken. Cm half tien kreeg de politie kennis van de eerste inbraak, en binnen een paar uur was dit getal vermeerderd tot vijf. De inbrekers, die waarschijnlijk twee in getal zijn, heb ben hun slag geslagen tusschen vijf en negen uur, en zijn met ruw geweld te werk gegaan. Zij hebben veel meer ver nield dan zij aan waarde meegenomen hebben. De inbraken bepaalden zich niet tot het verlaten deel der stad, doch zelfs tot een onzer drukste winkelstraten. De politie is onmiddellijk een nauwgezet onder zoek begonnen, doch zij is nog geen daders op het spoor. De wijze van inbreken her innert aan de jongste inbraken te Delft en Den Bosch. Eenige personen uit Molenbeersel, die in een herberg op de Nederlandsche grens zaten, werden lastig gevallen en zelfs aan gerand door een bende dronkaards van een naburig dorp. Een jongeling van Molen beersel, op wien de aanranders het vooral gemunt schenen te hebben, wilde de vlucht nemen. Dit werd echter gezien door een der aanvallers, die nu tusschen het gewoel door sloop en den jongeling een mes in de borst stak. De getroffene kon nog buiten komen en zich voortslepen tot aan de woning van zijn broeder, waar hij stervend in elkaar zakte. Uit Vlaardingen meldt men Reeds langen tijd bestond er vermoeden dat er te Kethel en Vlaardingen valsch geld werd gemaakt, althans in omloop ge bracht. De burgemeester van Kethel en de commissaris van politie alhier hebben gezamenlijk een onderzoek ingesteldZater dag jl. is door de justitie van Rotterdam te Kethel bij zekeren W. en bij een familie lid van dezen, alhier, huiszoeking gedaan. Bij W. zijn een aantal valsche kwartjes en de gereedschappen, waarmede die ver- vervaardigd werden in beslag genomen. W. zelf is aangehouden. Tusschen Voorschoten en Den Haag is op trein 113, van Amsterdam komende, geschoten. Het schot trof een raam van een 3e klasse-wagen, zoodat een scherf door den coupé vloog. Gelukkig is er niemand getroffen. Het schot kwam ver moedelijk van nit een juist passeerenden trein. Zondagnacht is er te Haarlem ingebroken bij een kruidenier op den Kruisweg. Men is binnengeklommen door een in aanbouw zijnd perceel. Geld en winkelwaren zijn er gestolen. Uit Deventer meldt men: Men is hier zeer onder den indruk van een treffend ongeluk, dat een geachtjong- mensch, den heer J. v. E. Zaterdagavond tijdens een partijtje in de Binnen Sociëteit is overkomen. Tengevolge van een val van een trap, is hij, zonder tot bewustzijn te komen, eenige uren daarna overleden. Voor de arrondissementsrechtbank te Leeuwarden moest in een strafzaak een tot het Israëlietisch kerkgenootschap be- hoorend persoon als getuige optreden. Hij maakte echter bezwaar, den eed af te leggen onder het opsteken van twee vin gers, daar, gelijk hij zei, zijn geloof voor schreef slechts een vinger op te steken. De rechtbank liet hierop den opperrabbijn, den heer S. J. Rudelsheim, aan het paleis van justitie komen, wiens meeniug in raadkamer werd gevraagd. Gelijk deze verklaarde, bestond er, volgens den Israëlie- tischen ritus, geen bezwaar tegen het op steken van twee vingers. De getuige legde toen op deze wijze den eed af. De roeier W. van der Wal, wonende in de Atjehstraat no. 54 te Rotterdam, had in den laatsten tijd meer dan eens twist met zijn vrouw, tengevolge waarvan de vrouw de echtelijke woning verliet, op zich zelf ging wonen in de Delistraat en haar moeder, de bejaarde weduwe A., bij zich innam. Daar wonende, diende zij een eisch tot scheiding van tafel en bed i«. Van der Wal, hiervan niet gediend, begaf zich gis terenavond laat naar de woning zijner vrouw, teneinde haar te spreken. Opnieuw kwam het tot woorden tusschen hen bei den, omdat de vrouw beslist weigerde in te gaan op zijn verzoek om weder bij hem te komen wonen. Dit alles viel binnens huis voor en toen de man, die zich al meer en meer opwond, zag dat zijn bezoek vruchteloos zou zijn, nam hij zijn revolver en loste daarmede twee schoten op zijn vrouw, zonder haar evenwel te treffen. Daarop viel hij zijn vrouw aan met een scheermes en verwondde haar ernstig aan een arm. Bloed ziende, plaatste hij ver volgens het vuurwapen tegen zijn rechter slaap en trok af, na zich eerst met het scheermes aan een der polsen te hebben verwond. Buren waren inmiddels toege schoten om hulp te verleenen en door de zorg der politie werden zoowel de zwaar verwonde man als de vrouw, wier toestand geen levensgevaar oplevert, naar het zie kenhuis gebracht. Op de hofstede van den landbouwer G. I. v. d. M. onder Woudenberg (Utr.) was Za terdagavond de zoon aan 't koken van var kensvoer in het fornuis, toen zijn achtjarig broertje, een gezond levenslustig knaapje, daarbij spelende rondloopende, onver wachts in de kokende massa viel. Hoewel dadelijk er uitgehaald, zoo spoedig moge lijk door een geneesheer behandeld, was het kind zoo met brandwonden bedekt, dat het Zondagochtend overleed. Dinsdagnacht is er to Groningen brand geweest in een bovenwoning in de Fol- kingestraat, bewoond door den heer J. Meijer, veehandelaar. Toen een politieman de deur openmaak te, snelde deze de trap op en vond daar een kindje staan, dat hem vertelde dat er nog een ander in de slaapkamer was. Hij klom, door dikke rookwolken bemoei lijkt, de trap op, en bracht het tweede kind je naar beneden. Toen hoorde hij een stem roepen: Mijn moeder, mijn moeder. Weder om ging hij naar boven naar de derde ver dieping en half weg de trap ving hij een oude dame op, die hij naar beneden droeg. De heer Meijer en zijn echtgenoote, die geheel radelpos waren, haddon zichzelf gered. De bewoners die in diepe rust waren geweest, werden door de buren onderdak gebracht. De brandweer was inmiddels ge arriveerd. Het bleek dat de brand was uit gebroken in de achterkamer van de tweede verdieping, waarschijnlijk doordat er te dicht bij een vulkachel goed te drogen was gehangen. Ook in de bakkerij onder het huis, heelt de brand nog even gewoed. De waterschade is groot. Van den banketbakker, den heer de Beer, zijn o.a. suikerwerken en meel bedorven, terwijl zijn woning en zijn winkel in zeer desolaten toestand verkeerden. De benedenwoning stond blank van het water. Buiten was het water onmiddellijk bevro ren. De schade was verzekerd. Een trommeltje met effecten van den heer Meijer, dat zich in een kast bevond, welke in de kamer stond, waar de brand uitbrak, is ongeschonden gebleven. Te Calmpthout aan de Belgische grens is een ernstig ongeluk gebeurd in de bier brouwerij van den heer M. B. De eigenaar wilde iets aan een riem doen, terwijl deze in beweging was, doch werd door dien riem gegrepen en medegesleurd, waardoor hij tusschen de as en den muur bekneld raak te. Een arm werd afgerukt en vóór hulp kwam opdagen lag het gedeeltelijk vermor zelde lichaam dood op den grond. De man laat eene weduwe met 8 kinderen achter. Te Haarlemmermeer bij Halfwr-g is met den geheelen inboedel en inventaris ver brand de grootendeels houten behuizing van den landman Pieters, eigenaar A. Snij ders aldaar; de kinderen zijn met moeite gered, waarbij de vrouw en een der kleinen verwond zijn. Te Bleiswijk had de vrouw van den arbeider V. het ongeluk van de stoep, waar zij werkzaamheden verrientte, in het water te vallen. Wel werd zij er nog levend uitgehaald, doch eenige uren daarna is zij overleden. Dinsdagmorgen omstreeks half 12 is te Rotterdam uit de Schiedamschesingel op- vischt het lijk van een ongeveer 18-jarig meisje, dat volgens een der omstanders Visser genaamd zou zijn. Naar het uiterlijk zou het lijk reeds een paar weken in het water gelegen hebben. Te Kampen zijn verscheidene personen door het ijs gezakt. Buiten de poorten zijn onafzienbare ijsvelden van ondergeloopen polders Nu de slooten niet zichtbaar waren en het ijs daarop lang niet te vertrouwen was, zakten er velen door. Allen kwamen evenwel met den schrik en een koud, nat pak vrij. De 16-jarige A. Q. te Rotterdam werd sedert 1 Januari uit de woning harer stief moeder in de Paradijslaan vermist. Dindagnacht is zij slapende aangetroffen in een portaal op den Schied. Dijk. Door de politie is zjj toen naar hare stiefmoeder overgebracht, die echter weigerde haar weder in huis te nemen Zij zal nu naar den vader, die te Krimpen aan de Lek woont, overgebracht worden. Een schrikkelijk ongeluk, aan kwaad willigheid te wijten, is op den Leuvensohen Steenweg nabij het Hoog huis, gebeurd. De zoon van den geneesheer van Woluwe, een jongeling van 28 jaar, had zich naar Brussel begeven om een lid der familie een nieuwjaarsbezoek te brengen. Toen hij 's avonds per velo huiswaarts keerde, botste hij tegen een koord, door kwaaddoeners over den weg gespannen. De ongelukkige stuitte met zooveel geweld ten gronde, dat de hoofdschedel berstte. De dood was oogenblikkelijk. De slag was zoo hevig, dat het bloed en de hersens uit de ooren liepen. Het lijk werd door voorbijgangers, die hem kort nadien vonden, naar het Hooghuis gebracht. Volgens een Brusselsch blad, zouden te Gent 20.000 menschen aan influenza lijden. Dat het suikersmokkelen aan onze zui delijke grenzen, ondanks het verscherpt toezicht van Rijksambtenaren nog steeds voortgaat, werd dezer dagen door eenige ambtenaren aan de grens tusschen Esschen en Nispen ondervonden. Een voerman met een kar, met bossen hout beladen, reed over een eenzamen zandweg, toen twee kommiezen de kar aanhielden en onder zochten. Het bleek toen, dat, behalve hout, nog ongeveer 400 kilogram suiker op de kar was geborgen. De begeleider had in- tusschen het hazenpad gekozen, zoodat de ambtenaren alleen paard en kar met den voorraad suiker in beslag konden nemen en naar Rozendaal vervoeren. De waarde van kar en paard was echter zeer gering. Voor het paard werd een bod van f4 gedaan. Terwijl de ambtenaren met dit zaakje bezig waren, zagen intussehen eenige andere smokkelaars hun kans schoon om achter de ambtenaren een paar vrachtjes gesmok kelde suiker in veiligheid te brengen. Niet onmogelijk is het, dat men, door de eerste kar te doen aanhouden, met gunstig gevolg opzettelijk beproefd heeft de ambtenaars om den tuin te leiden. Te Bogas, een dorpje by Bordeaux, was een jongentje van 7 jaren thuis gelaten om op zijn broertje van 15 maanden te passen. Het kleine kind begon te schreeu wen en de andere probeerde het stil te krijgen Toen dat niet lukte, haalde de jongen een geweer van den muur, en schoot het af om het kind bang te maken. Het trof het echter in het hoofd, zoodat het dood neerviel. In Argentinië is een opstand van Rood huiden uitgebroken. Ten getale van om streeks 2000 hebben zij onder aanvoering van Matoli, een avonturier, een inval ge daan in het district Oaguaza en het kloos ter der Franciscaners verwoest. Zij ver moordden 15 soldaten en voerden een groot aantal paarden en muildieren als buit mede. Matoli tracht alle Roodhuidenstammen in de Alpen tot opstand te brengen. In Privoza (Italië) stortte gedurende den dienst de kerktoren naar beneden en viel door het plafond der kerk. Drie personen bleven onmiddelijk dood, terwijl er vier levensgevaarlijk en een groot aantal licht gewond werden. Een leemte in de Katho lieke p a r t ij. Het „Dagblad van Noordbrabant" nam vóór enkele dagen uit „De Java-Post" in substantie een paar artikelen over betref fende de kerkelijke toestanden in de Mina- hassa. Herhaaldelijk werden deze toestan den in de laatste jaren door Indische correspondenten ter sprake gebracht, o.a. naar aanleiding van - de onlangs na verscheiden jaren voor 'teerst weder verleende vergunning aan den Apostoli- schen Vicaris, Mgr Luypen, om in dat gewest het II. Sacrament des Vormsels te gaan toedienen. Aan deze artikelen van de „Java-Post", hetwelk onder de verdienstelijke leiding van den heer W. H. Boogaardt, hoofd ambtenaar bij de post en telegraphio te Weltevreden, de Katholieke begin selen in Indië hoog houdt, voegt do schrijver, welke in het „Dagblad van Noordbrabant" de aandacht bedoelde artikelen vestigde, het volgende toe: Tot zoover het degelijke artikel in de „Java-Post", waardoor wel voldoende zal zijn aangetoond, dat de toestemming aan den Apostolischen Vicaris van Batavia ver leend tot het doen van eene dienstreis naar de Minahassa, volstrekt geene buitenspori ge begunstiging, is der Katholieke Missie. Ten slotte nog dit. Bij de bespreking in de Tweede Kamer van de aan Mgr. Luypen verleende toestemming bleek, en bij de behandeling van tal van andere In dische zaken blijkt steeds, hoe jammer het is, dat de Katholieken geen Indische specialiteit onder hunne afgevaardigden tellen. Alle andere partijen bezitten één of meer dergelijke specialiteiten. De liberalen heb ben hun Fock, hun Cremer, hun Pijnacker Hordijkde anti-revolutionairen kunnen bo gen op den Minister Idenburg, zelfs de socialisten hebben een Van Kol. Alleen de Katholieken zijn op dit gebied niet ver tegenwoordigd, hoe groote belangen zij in Indië te behartigen hebben. Moge dit gemis eenmaal voorzien wor den, ook tot heil der Katholieke Actie in Indië. Wij kunnen niet anders dan den hier uitgesproken wensch van harte beamen. Wat algemeene kunde aangaat moge over de Katholieke partij in ons Parlement tegenwoordig weinig te klagen vallenspe cialiteiten telt men onder hare leden slechts weinigen. Allermeest moet het ge mis van een Indische specialiteit als leemte betreurd worden. Nu bij de aan staande, periodieke verkiezingen, naar ver luidt, verscheiden Katholieke Kamerzetels zullen vrij vallen, schijnt het ons niet over bodig, dat op dit punt de aandacht geves tigd wordt. Zou de onlangs tot stand geko men Algemeene Bond van Katholieke Kies- vereenigingen door invloed en adviezen hier niet nuttigen arbeid kunnen ver richten Vreemdsoortig Darwinisme. Mr. A. schrijft in het ,.K. S. W.": Dat de echte sociaal-democraten darwi nisten zijn, is bekend. Maar met de dar winistische ontwikkelingstheorie van mr. Troelstra ziet 't er bijster vreemd uit. In Augustus hield hij te Utrecht een feestrede, waarin hij volgens het verslag in ..Het Volk" van 30 Augustus o. m. zei „Onze partij is bezig zich munitie te verschaffen voor haar strijd (bij de a. s. verkiezingen) tot nog toe kwam zij voor namelijk van gegoede lieden, een soort, dat wij best kunnen gebruiken, wij zijn gewoon ze melkkoetjes te noemen. (Ap plaus)." Of de heeren Van Kol c. s. 't prettig gevonden hebben, hier zoo openlijk als de melkkoetjes in de partij te worden te pronk gesteld, hebben we niet kunnen bemerken. Maar een feit is, dat de heer Mr. Troelstra onderwijl een andere benaming voor hen heeft uitgevonden. In zijn kerstmis-rede te Amsterdam ge houden, sprak hij, volgens het verslag in „Het Volk" van 28 Dec. 1.1. aldus: „Wij hebben niet de fondsen, de hulp middelen van andere partijen. De Heer Aalberse misgunt ons de paar verloren, vrijwel afgeschoren kapitalistische schapen. (Gelach)." Voor een halfjaar nog melkkoe is Van Kol thans een afgeschoren schaap, ja zelfs een kapitalistisch schaap. Vreemdsoortige ontwikkeling van koe tot

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 3