EN LAND. mze Eilanden. UIT DE PERS. GEMENGD NIEUWS. 377e Staatsloterij. NAGEKOMEN. Burgerlijke Stand. CI!LAND, [ersstaking in het J De staking breidt zich I Bij de stakers hebben l'erklieden van twee mij- fcchappij „Deutscher Kai- m „Concordia" in Ober- 1de mijn „Alstaden", be- iHibernia". Thans is bijna ld in staking. Op een ver- ledegedeeld, dat de mijn- JVereenigde Staten verze il zij de collega's van de lelpen, wanneer getracht Timerika te brengen naar bgrammen uit Saksen en ntvangen, waarin gezegd Ibeiders daar zich solidair 1 de stakers. Fransche col- Iretzelfde verklaard. J E L GI iiten uit Charleroi, zouden Is aan het werk zijn, om in T verwachte algemeene sta- |hr-gebied, ook een Belgi- Estaking op touw te zetten, lm aanneemt, ook op Fran- I overslaan. Het staat vast, Je vertegenwoordigers van lerklui in Rijnland, West- Jertoeven, om den dag van l-hten, die vermoedelijk de rengen. Daarna zouden de Idelvers met hun eischen pmen. Januari begon de Flesschen- Delft weer het werk. Slechts In, bevattende 4 werksteden, ling gebracht, zoodat plaats lklieden, of dag en nacht te iDien dag werd nog een oven Jan afgewacht de terugkomst |and vertoevende werklieden. blazen zal dan andermaal I zes weken worden genomen pislukken, dan zalhetmachi- Lrden opgegeven (N. D. Ct.) lp 1 e e tl In het geïllustreerd van „het Volkkwam deze btprent of hekeldicht voor op |er. Dat is als we ons goed eenige keer sedert Juni 1901 eens uitgeput (Volksbanier). la 1 e i s. Weldra wordt ver- Itsontwerp tot oprichting der ling in het Malieveld, als zijnde jh) grond Het Haagsche Bosch Itast. tsie van Advies voor Katho- li het bisdom 's-Hertogenbosch fedeeld, dat zij, met goedkeu bisschop, besloten heeft in katholiekendag te h >uden te fet voorzitterschap heeft aan- ler W. Princen, lid van de lezing, die door den heer Ihier op Dinsdag 17 Januari gehouden, is wegens ziekte len spreker tot nadere aan- |rdaagd. voegsel van de „St. Ct." no. 11 :taat van de gevallen van be- eeziekten in Nederland, voor durende de maand December, md betreft, kwam alleen alhier or van trichinenziekte bij een BURG. Naar aanleiding van en g'emeenteraad aangenomen den heer mr. R. Fruin, heb- W. een voorstel ingediend tot an art. 9 der verordening op ueeren en op wachtgeld stellen nte-ambtenaren en bedienden, oorgesteld genoemd artikel als enHet wachtgeld wordt voor -leendna verloop van dien tijd verweging genomen, of het op- vorden verleend, en zoo ja, voor mijn en tot welk bedrag. Het bedraagt: a. bij 10 of meer gedurende den hierboven ge- ermijn van vier jaren, jaarlijks van hetgeen laatstelijk uit hoofde ing werd genotenb. bij minder enstjaren, gedurende het eerste erde en gedurende de drie vol de helft van hetgeen laatstelijk Ier betrekking werd genoten. KGEN. De R.K. Kiesvereeniging gmiddaghare vergadering, waar ing van het bestuur plaats had. werden de heeren Buyssing en aal. Besloten werd in den loop d Februari een spreker uit te tot het houden eener lezing. Ook commissie benoemd tot nazien sljjst teneinde zij, die kiezer zijn de lijst voorkomen, op te wekken iezer aan te melden, enmorgen is een jongen van 12 door het ijs gezakt en verdronken. 1ENSZAND. Vrijdagavond j.l. mlangs alhier opgei ichte afdeeiing Groene Kruis", welke bereids 130 t, in het Schoollokaal eene buiten gewone vergadering teneinde een bestuur van voorloopig 3 leden te kiezen. Gekozen werden de heeren A. J. Hoorweg, arts, als Voorzitter, Jacs. v. d. Dries Pz als Secre taris en L. Kloosterman, als Penningmeester. OUDELANDB. Zaterdag vergaderde de vereeniging tot aankoop van kunstmest stoffen. Uit het verslag van den Penning meester bleek dat was gebruikt door de leden in 1904, 73100 K.G. Suph87800 K G. Ammoniac-Suph., 10500 K G. Chili- Salpeter, 4275 K G Landbouwkalk, tot een bedrag van f 9267,94 gezamenlijk. Na eenige discussie door eenige leden werd het salaris door den Penningmeester ge noten, verlaagd en gebracht op 20 gld., werden wijzigingen in het reglement ge bracht, een vaste bode aangesteld op 5 gld. per jaar, werd afwijzend beschikt op de gevraagde som door de voorbereidings commissie der op te richten kunstmest- stoffenfabriek als onkosten en hun f2,50 toegezegd, wat zeker toch zeer gering mag heeten voor een vereeniging van 10000 mille in omzet. Dhr. W. de Jager Jr. aan de beurt van aftreding als Penningmeester, wilde met het oog op stellen van borgtocht en de werkzaamheden daaraan verbonden, niet meer in aanmerking komen, zoodat het bestuur toen vroeg wie in aanmerking wenschte te komen, waarvan, behalve door den voorsteller, maai gering gebruik werd gemaakt, zoodat ten slotte dhr. D Hoffius werd benoemd, daarna ging men het loon van den Penningm. verlagen. Iemand als bode had zich aangeboden voor 4 gld., deze was bij sommigen niet voldoende en men ging toen weder een bode stemmen, waartoe eindelijk dhr. I. A. Burgel benoemd werd. KWADENDAMME. Zondagnamiddag had de in het vorig nommer aangekondigde vergadering plaats. Een talrijk gezelschap was aanwezig en de vergadering werd door den heer Keij- zer geopend, eindigend met volle aandacht te verzoeken voor de lezing van den heer Lambers, hoofd der school te Ovezande. Met de meest mogelijke oplettendheid werd die lezing door de aanwezigen ge volgd, waarin het nut en de noodzakelijk heid eener Kiesvereeniging nauwkeurig aangetoond en derzelver werking en sa menstelling aangewezen werd. Evenzoo werd door hem besproken het nut der kranten in het algemeen, duidelijk aanwijzend, dat men door voortdurende lezing eener zelfde krant ten laatste ge heel en al in dit orgaan opgaat. Met veel genoegen had spreker daarom de verschijning der „N. Zeeuwsche Ct." begroet, zijnde een vertrouwbaar blad, op welks aanwijzingen de R.-K. bevolking de zer streken zich gerust verlaten kon, de hoorders tevens aansporende dit blad,-onze krant, op alle mogelijke wijzen door abon nement en plaatsing van advertentiën te steunen. Na nog in het kort het ontstaan der Ovezandsche Kiesvereeniging bespro ken en de belangstellenden aangespoord te hebben dit voorbeeld te volgen, stelde hij voor drie personen te kiezen, die voor loopig het bestuur der vereeniging zouden uitmaken, onder elkander door keuze van nog drie personen, dit bestuur voltallig te maken, welk bestuur zich onledig hou den zal met het ontwerpen van een een voudig en duidelijk reglement, met het aan sporen van hen die zich als kiezers kun nen laten inschrijven enz. Na een oprechte dankbetuiging aan den heer Lambers voor de sehoone en zeer nuttige, opwekkende lezing, stelde de lei der der vergadering voor, naar de raad geving, zooeven gehoord, te handelen, waarop door stemming als voorloopig be stuur aangewezen werden de heeren J. Keijzer, A. v. 't Westeinde en J. F. De- pondt, van welke de heer v. 't Westeinde bedankte, in wiens plaats kwam de heer M. J. Acda, zijnde de persoon op wien daarna de meeste stemmen waren uitge bracht. Hierna volgde de opgave der leden van de nieuwe R.-K. Kiesvereeniging van Kwa- dendamme en omstreken, waarop de slui ting der vergadering volgde met den wensch, dat de vereeniging moge groeien en bloeien en vele jaren nuttig werkzaam zijn. (Ongecorrigeerd.) De waarde der landerijen in Zeeuwsch- Vlaanderen, die in de laatste jaren tamelijk is toegenomen, begint thans weder de hooge waarde van de jaren '70 te bereiken. Als er eene publieke veiling van landerijen plaats heeft, zijn het niet meer de buiten- landsche grondeigenaren die elkander den aankoop betwisten, maar onze eigen land bouwers; wel een overtuigend bewijs dat het hen sinds lang naar den vleeze gaat. Komt er eene hofstede te koop, dan bieden gegadigden vooraf al een hoogen huurprijs aan den eventueelen bezitter, en valt er eene open, dan is het getal liefhebbers zóo groot, en zijn de uitgeloofde pachtprijzen dermate opgevoerd dat de eigenaar inder daad niet weet wat te doen. Donderdagmorgen werd nabij de West- sluis te Terneuzen een aan toevallen lijdend persoon gevonden, met het aangezicht ter aarde liggend. Hij bleek overleden te zijn. Een weeuwtje van middelbaren leeftijd uit Zuiddorpe trad dezer dagen in het hu welijk met een weduwnaar van Koewacht. Op den dag van het huwelijk begaf zij zich met haar bezittingen en haar echtgenoot naar diens woning. Hier bleek echter ook al spoedig, dat bet geluk niet bestendig van duur is. Na drie dagen kwam het de vrouw toch het meest gewenscht voor haar vroegere haardstede weder op te zoeken. Op een o.ogenblLk, dat manlief zich voor een paar uurtjes verwijderd had, liet zij haar boeltje gauw opladen en indachtig aan het: „Oost West, thuis best", poetste zij in vliegende vaart de plaat, haar man ten prooi latende aan hartzeer en kwelling? De echtgcnoote van een landbouwer uit een onzer kleine dorpen gevoelde zich onwel De hulp van den geneesheer werd ingeroepen. Deze komt. „Wel, wat scheelt er aan vroeg hij. „Och, dokter, m(jn vrouw is er naar aan toe, pijn hier pijn daar, en kramp, ik denk dat ze de ..inve- lenza'' heeft. We hebben al geprobeerd met warme pappen, maar 't helpt niets." De dokter stelt een onderzoek in. „Zoo, hmInfluenza denkt ge, warme pappen hè, ja, dat is ook goed voor steenpuisten, maar, in dat geval zou ik liever de baker laten halen. „De baker?", vraagt de man verwonderd, „de baker?1', roept de vrouw uit de bedstede haren man als een echo na „De baker!" roepen ze samen nog eens. „Moet mijn vrouw dan e „Ja, ja, zeker mijn goede man. Zorg maar gauw voor kindergoed." Twee uur later werd tot onbeschrijfelijke verbazing van man en vrouw een flinke zoon geboren. „Wel, wel, ji zou nou toch zeggen, dat we daar geen van tweeën iets van gemerkt hebben 1" was 's mans uitroep. Toen de nieuwbakken vader de tijding aan de dorpsgenooten mededeelde, wilde niemand hem gelooven, zelfs zijn schoon vader meende, dat het een Aprilgrap was, en naar men verzekert, loopt de vader ge durig naar de wieg om zich te overtuigen, dat de dokter hem toch niet gefopt heeft. Omtrent den moord te Kemseke voorge vallen, meldt men aan de Midd. Crt. uit Koewacht De buren de R. en T. aldaar leefden al sinds geruimen tijd op een eenigszins ge spannen voet. Al meermalen was het tot een woordenwisseling gekomen en dat was Dins dagnamiddag om een onbeduidende reden weer het geval. De 25-jarige C. de R. ontstak zoo in drift, dat hij een stuk hout greep en daarmede sloeg naar B. T. Hij trof dezen op den schedel achter het oor, waardoor T. op den grond viel en niet meer bij kennis kwam. Geneeskundige hulp, die onmiddellijk inge roepen werd, mocht niet batendes avonds circa negen uur overleed de man. een braaf werkman, achterlatende een weduwe met 5 kinderen. De dader moet een oppassend jongmensch uit den arbeidenden stand zijn; het opzet om te dooden moet teneenenmale niet hebben bestaan. De ongelukkige nam, na het plegen van zijn betreurenswaardige daad, onmiddellijk de wijk. EEN KINK IN DEN KABEL. Er dreigt een kink te komen in den kabel der vrijzinnige concentratie. Die concentratie staat of valt, zooals men weet, met artikel 80 der Grondwet. Niemand kan door de concentratie worden aanvaard, die niet is voor het blanco-maken van dat artikel. Maar nu gaan zoowaar de vrijzinnig democraten, bij monde van mr Limburg in het „Sociaal Weekblad", nog een anderen eisch stellen. De candidaten, zoo eischt hij, moeten ook gekeurd worden op hun betrouwbaarheid ten opzichte van het algemeen kiesrecht. D. w. z., ze moeten verklaren, dat ze na de Grondwetsherziening met hart en ziel voor de dadelijke invoering voor het alle- manskiesrecht zullen gaan ijveren. Voor de vrijzinnig-democraten levert deze eisch geen zwarigheid op. Maar de Unie-liberalen worden daardoor in een lastig parket gebracht. Of verklaarde niet de heer Borgesius in de Kamer, dat zijn geestverwanten wel allen waren voor een blanco-artikel in de Grond wet, maar volstrekt niet eenstemmig dachten omtrent hetgeen daarna in de kieswet moest worden geschreven? Bij de scherpe keuring, door mr. Limburg geëischt, zou meer dan één Unie-liberaal worden afgekeurd, Het „Handelsblad" is dan ook als de dood tegen die keuring en waarschuwt de Liberale Unie voor hetgeen van haar verlangd gaat worden. Zou geen fuzie maar ruzie nog het einde zijn? („Hgz.") Het volgende berichtje over het arbei derscontract kan men lezen in „het Volk „De christelijke arbeidersverenigin gen namelijk waren in den aanvangzeer ingenomen met dit sociaal misgewas uit den christelijken regeeringstuin. Maar toen zij in de ..revolutionaire bladen" hadden gezien, dat't niet alles botertje was tot den boom, trokken ook zij een danig lang gezicht. Overal waar chris telijke arbeiders zich openlijk uitspra ken, hoorde men de argumenten van het Agitatie-Comité tegen het ontwerp gebruiken." Nee maar, een mensch zou haast zich- zelve meer gelooven, als men de leugen zoo gedrukt voor zich ziet, als hier het geval is. De dingen worden hier zeer be hendig omgekeerd, want de zaak is deze, dat vóór er nog eene vergadering plaats vond van socialistische zijde ter bespreking van het Arbeidscontract, reeds lang vóór dien tijd een adres met op- en aanmerkin gen over het Arbeidscontract door den Nod. R. K. Volksbond bij de regeering was ingediend en dat dat adres juist in houdt een felle critiek over de bewuste artikelen, waar onderhand ook de socialis ten over gevallen zijn. Men moet maar durven. Nog sterker. Het eenige adres wat bij de Regeering en Kamer is ingediend ge worden voor het Arbeidscontract in de afdeelingen der Tweede Kamer was inge diend en waarin genoemde critiek in voor komt is van onzen Bond en van niemand anders. En wanneer hebben de socialisten daarover een adres bij de regeering inge diend. Een antwoordje hierop zal ons aan genaam zijn. („Volksbanier.") Woensdagavond viel de oude schipper Van der Heide, liggende met zijn vaartuig te Oude-Pekela (Gron.), bij 't naar boord gaan, van de plank in de A. Zijn zoon, dit ziende, sprong hem na en verdronk. De vader werd door een anderen schipper gered. Men meldt uit Den Haag Vrijdagavond om half tien is op den Loosduinschen weg, ter hoogte van Halfweg, de heer I. A. C., commies bij het departement van koloniën, onder de Westlaudsche stoom tram geraakt. Zwaar gewond aan hoofd en beenen werd hij per brancard naar het gemeente-ziekenhuis vervoerd, alwaar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Vrijdagavond is de hofstede van den landbouwer H. Luykx, op Vinkenbroek onder Roozendaal, geheel afgebrand. Een tiental runderen zijn in de vlammen omge komen en de geheele inboedel is verbrand. Door het spoedig aanwezig zijn van eene brandspuit uit het naburige Wouw, heeft men nog eene graanschuur kunnen behou den. Assurantie dekt de schade. Vrijdagavond 10y3 uur is te Woudrichem doodelijk getroffen door een steek in den buik zekere Maria Bosch. De getroffene had ook nog meerdere sneden over het lichaam. Bij een geneesheer binnengedragen is zij daar spoedig gestorven. De dader, die ge vlucht is, had vroeger kennis met de ver- slagene, die nu verkeering had met een ander persoon. Dit schijnt de oorzaak. Nadat inzake den brand, die te Hilversum aan den Geuzenweg onder zeer verdachte omstandigheden plaats gehad heeft, door de justitie en de politie alsnog een nieuw onderzoek ter plaatse is ingesteld, is Zater dagmorgen J. v. d Hdie reeds in voor arrest zat, gevankelijk naar Amsterdam overgebracht. Men meldt uit Zaandam Sedert een dag of acht wordt alhier ver mist de schippersknecht H, gehuwd en vader van zes kinderen. Hij is zeer waarschijnlijk bij den jongsten storm op de Zuiderzee verongelukt. Zoover bekend, bevond hij zich aan boord van een vaartuig, dat toen bij Elburg is gezonken, en waarvan alle opvarenden moeten zijn verdronken. Op de houtwerf van de firma H. en P. van Schaik aan de Rechter Rottekade te Rotterdam waren eenige werkliefen bezig met het verplaatsen van zeer zware balken. Door het uitschieten van een kelderwind viel een balk naar beneden en werd de 22-jarige werkman A. v. d Bos zoodanig tegen het hoofd getroffen, dat daaruit een schedelbreuk en hersenschudding ontstond. In hoopeloozen toestand werd hij naar het ziekenhuis gebracht. Men schrijft uit 's-Hertogenbosch Spreken de menschen, die zeggen, dat de ganzen vorst meebrengen, waarheid, dan hebben we nog heel wat vriezend weer te wachten. Vrijdagmiddag j 1. ver zamelden zich n.l. in den polder tusschen Den Boseh en Deuteren duizenden ganzen. Zij zwierven daar eerst geruimen tijd rond, vlogen vervolgens over de stad en ver dwenen in de richting van Orthen. Te Breda zag men Vrijdagavond half negen het walgelijk schouwspel, dat twee dames, door politieagenten geëscorteerd, in kennelijken staat werden opgebracht om haar roes in den amigo uit te slapen. Zaterdagavond heeft een agent van politie op de Delftschevaart te Rotterdam aange houden den 18-jarigen J. U., wonende in de Lange Lijnstraat, die probeerde om in een huis van verkoop met recht van weder- inkoop vier gouden krullen van hoofdijzers, een waarde van f70 tot f80 hebbende, te beleenen of te verkoopen. Een jongen van zijn jaren, voor wien hij dit deed, nam zoodra hij den agent zag de vlucht, doch de aan gehoudene had daarvoor geen kans meer. De gouden krullen zijn natuurlijk gestolen, doch waar en van wie is nog niet bekend. Op het politiebureau in de Lange Toren straat is J. U. opgesloten. Men schrijft uit "Winterswijk aan de „Gr. Crt": De kommiezen hadden Woensdag bij het benaderen van een stier een moeilijken dag. Het dier was zoo moeilik te han- teeren, dat het onmogelijk naar het dorp bon geleid worden. Voortdurend sprong het beest naar den stal terug. De ambte naren tobden en werkten zich in het zweet, zondat zij den atipr gaarne vopr de aan gegeven waarde aan den eigenaar wilden teruggeven. Deze stelde echter als eisch van ieder eene kleine schadevergoeding te mogen ontvangen. Daarin hadden de heeren der belasting geen zin en ze gingen weer aan het trekken, tot ze het dier den afstand van een uur hadden laten afleggen en ge heel overwerkt hier aankwamen, blijde er zonder verwondingen afgekomen te zijn. Vrijdagnacht werden de buren van vrouw B., wonende aan den Stadsblokkenweg te Arnhem, gewekt, doordat deze in haar bed lag te zingen en te schreeuwen. Een hunner, haar zwager, ging bij haar in huis en kwam tot de ontdekking dat zij krank zinnig was geworden. Meerdere buren werden erbij gehaald en de vrouw werd, na gekalmeerd te zijn, naar bed gebracht. De zwager nam den sleutel van hare woning mede en men bleef nog wat opzitten om te zien hoe de vrouw het verder maken zou. In den morgenstond wist de ongelukkige echter te ontsnappen, zonder dat men wist waarheen zij zich had begeven, en aan vankelijk bestond het vermoeden dat zij zich naar Zutphen had begeven, waar haar man in het krankzinnigengesticht wordt verpleegd. Alle nasporingen bleken echter tevergeefs, totdat des namiddags uit Ooster beek de tijding kwam, dat het lijk eener onbekende vrouw aldaar uit den Rijn was opgehaald, en bij onderzoek bleek dat dit van de vermiste vrouw B. was. Twee jongens verdronken. Ondanks herhaalde waarschuwingen der politie begaven een aantal jongens zich gistermiddag omstreeks 4 uren op het natuurlijk nog zeer zwakke ijs van den grooten vijver in het Park Honingen te Rotterdam. Plotseling brak het ijs en vóór de oogeu van een aantal anderen verdwenen drie knapen onder het ijs. Burgers en agenten van politie schoten van verschillende kanten toe en met behulp van dreggen slaagde men er in den 17 jarigen L. A. de J. op den wal te brengen. Hij werd in eene woning in de Slotlaan binnengebracht en men slaagde er in het bewustzijn weer op te wekken. Bewoners uit de omgeving van den grooten vijver hadden middelerwijl pogingen aan gewend om met hulp van een roeiboot de andere jongens te hulp te komen. Zij konden echter niet meer geholpen wordenslechts hun lijken werden opgehaald. Men meldt uit Amsterdam Bij het achteruitzetten van een trein is op het Centraalstation alhier een rangeerder der H. IJ. S. M. van de treeplank gevallen en tusschen die plank en het perron bekneld geraakt, met het gevolg, dat hij inwendig zwaar werd gekneusd. Hij is naar het Binnengasthuis vervoerd en ter verpleging opgenomen. De machinist der sleepboot Breeveertien te IJmuiden, toebehoorende aan de firma Volker Bos, geraakte tusschen de machine, waarbij het hoofd finaal van de romp ge scheiden werd. Terwijl het nog licht was, werd Zaterdag middag in het Florapark te Haarlem eene dame Joor drie jonge kerels aangerand. Zij stalen een geldtaschje. Men meldt uit Barneveld: Vrijdagavond ontstond twist tusschen een bejaard echtpaar alhier, dat het lang niet best samen vinden kon. Toen de zoon tusschenbeide kwam om zijne moeder te helpen, greep de vader een mes en bracht hiermede zijn zoon een paar diepe sneden over gelaat en arm toe. Tegen den 70-jarige dader, een klompen maker, is proces-verbaal opgemaakt. Men meldt uit Leiden Door den commissaris van politie alhier, werd bericht ontvangen van den burge meester te Sassenheim, dat zekere Z wonende alhier aan den Ouden Singel, had getracht daar valsche rijksdaaldersin omloop te brengen. Het bleek daar ook den inspec teur van politie en den agent, die ter onder zoek naar Sassenheim trokken, dat verschil lende valsche rijksdaalders van het jaartal 1858 en met de beeltenis van koning Willem lil, in het bezit van den aangehouden Z. waren. De politie alhier is toen huiszoeking gaan doen bij den verdachte en vond, na Tang zoeken, in het bed, waar de kinderen sliepen, twee gipsvormen, waarin gesneden waren modellen van dezelfde muntstukken, een gietlepel en een stuk metaal, waarvan het valsche geld blijkbaar vervaardigd is. De verdachte is door den burgemeester van Sassenheim ter beschikking gesteld van den officier van justitie te 's-Gravenhage, wien ook kennis is gegeven van het vinden van het materieel alhier. In den laatsten tijd kwamen hier nogal eens gevallen voor van aangifte van valsch geld. Ongetwijfeld heeft de politie daarom nu een goeden slag geslagen. Te Dreumel stierven dezer dagen uit één gezin vijf kinderen aan het roodvonk. De ouders zijn, zooals te begrijpen is, troosteloos. Donderdagnacht ontstond t,e. Deventer brand in de rookerij van den slager Son- nenberg op het Noorderplein. Hoewel de brandweer uitrukte werd geen water ge geven; de ijzeren deur der rookerij bleef gesloten. Een massa vleeschwaren, waar onder 500 K.G. spek, brandde uit. De brand bleef tot de rookerij beperkt. De vleeschwaren zijn niet verzekerd. Iets voor dames! Wat is eeD dameshoed? Hierop geeft een pas-verschenen boekje het volgende antwoord Dat is een machien, nu eens rond, dan weer driehoekignu eens klein en nauwe lijks zichtbaar, dan weer groot als een rijtuigwielvan onder tot boven beplakt en behangen met vogels en bloemen en, in den laatsten tijd, zelfs met allerlei mili taire sieradenals kwasten, koorden en pauletteD, uitgebroeid in het brein van een Parijzer modiste. Een knaapje van twaalf jaar te Hamburg, dat zijn slechte rapport niet had durven laten zien, heeft zich uit vrees voor straf, door een spoortrein laten doodrijden. Uit Zurich wordt gemeld, dat Donderdag morgen achter den Uetliberg, op den weg naar Ringlikon, het lijk is gevonden van den 37-jarigen kapelaan Viktor Adamer, uit Altstetten, met een schotwond onder het linkeroog. De geestelijke was beroofd van zijn horloge en zijn portemonnaie. In een vestzak zat evenwel nog een bedrag van 40 francs. Den avond tevoren was de kapelaan met een jonge man meegegaan, die verteld had, dat zijn moeder te Ring likon ernstig ziek lag en een geestelijke aan haar ziekbed wenschte. FRANKRIJK. De toestand van het ministerie wordt druk besproken en zelfs de leden van den „Bloc" erkenden dat eene ministerieele crisis nabij is. Men beweert dat in den ministerraad van Vrijdag morgen verscheidene ministers weigerden de inzichten van Combes over de politiek van het kabinet te deelen. Deze ministers waren van oordeel dat het beter was vrijwillig af te treden dan eene neerlaag in de Kamer tegemoet te gaan. Combes zou geantwoord hebben dat zijn voornemen was aan de Kamer heel het politiek program te ontwikkelen, dat hij in zijne rede van Auxerre had bekend gemaakt, maar dat hij al de bezwaren der verwezenlijking ervan erkende, aan dë Kamer aldus toelatend hem te laten vallen, als zij hem niet wilde volgen tot het laatst. Heel den avond hebben MM. Jaurès en Bienvenu Martin, leiders der socialisten eD der radicaal-socialisten, beraadslaagd over de dagorde die men zou indienen en die ten slotte definitief als volgt werd ..De Kamer, besloten te geraken tot de belasting op het inkomen, de werkmans pensioenen, de scheiding van Kerk en Staat en den tweejarigen dienstplicht, besloten alle obstructionisme te beteugelen en reke nend op de regeering om dit program toe te passen, gaat over tot de dagorde." Verscheidene groepen, onder andere die der „Union démocratique", loopen echter niet hoog op met die dagorde. Hunne leiders weigerden haar te teekenen en de dagorde zal dus persoonlijk uitgaan van M. Martin. De toestand blijft dus hoogst onzeker. Volgens een Combistisch blad is Combes besloten af te treden, welke ook de stemming van de Kamer zij. Trekking van 16 Jan. 1905. 5e klasse. Ie lijst. Hoofdprijzen. Prijzen van f 1000. 1351 5895 6506 14936 18411 Prijzen van f400: 596 11847 Prijs van f 200 6960 Prijzen van f 100 536 8889 Prijzen van f70: 237 5596 6842 10127 10208 Prijzen van f65 299 273 247 255 323 59 i 1700 2596 5828 8898 5923 6784 6844 6821 6805 8602 10U88 14386 15815 19046 Van 1416 Jan. MIDDELBURG. Ondertrouwd: G. J. Schaalje, 27 j. jm. enA. Francke, 23 j. jd; L. P. Good, 24 j. jm. en A. F. Somers 25 j. jd. Getrouwd H. v. Emden, 42 jm. en R. Frank 30 j. jd. Bevallen: C. Heuseveldt-Sinke d.; J., Wirtz-v. Weele z.C. M. Moens-Kos- ten z Vermeulen-Caljouw d.-E. J. v. d. Burgt-Gesttelinck d. Overleden C. M. Duhem, wed. M. Wil- lebrandse, 77 j.; M. A. Mervel, ongeh.. d., 18 j.; E. Onderdijk, wed J. Mari nussen, 77 j.M. J. Vogelsang, wed J. Vos, 71 j.M. S. de Zeeuw, wedn van K. A. Loenje, 62 j.; K. Kambier, wed. M. Carol, 65 j.J. La Brujeere, 1 jaar, d.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 3