Katholiek Orgaan voor de Zeeuwsche Eilanden. fabriek. eren No* 7. Dinsdag 17 Januari 1905. ~N 'lENVfENy RKT, GOES rgodiii£ js 30 Cents. l{, Goes, 1-40 lige Bierbrouwerij „De Gaos''. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Kanonniers aan de stukken. FEUILLETON. Anne Dieu-le-Veut. Brieven van een Oud-Journalist. |ar bij: Hulst Tholen Aardenburg tN Ter Neuzen IJzendijke Luizen en landerijen en den dag, thans 99l/j e Goes. r. NTRE - Goes p. Kohlen Syndicaat. per baaltje van 50 Kilo. 50 Kilo f 6. - 3.25 ieel vieesclimeel, enz. ei a «Ti ndbouwkalk. IALEN. ;en. Een en ander dit blad betreffende te zenden: wat aangaat de Redactie a. d. Redacteur; al het overige a. d. Uitgevers. Abonnementsprijs: per 3 maanden Voor het buitenland verhoogd met de meerdere porto's. Afzonderlijke nommers (bij vooruitbetaling) -.95 -.05 Drukkers-Uitjevers: OOSTERBAAN LE COINTRE, o GOES. Advertenflën: van 1—6 regels —.60; iedere regel meer 10 ets. Grootere letters of cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Eenzelfde advertentie driemaal geplaatst, wordt tweemaal berekend. Bij een groot aantal regels of bij abonnement speciale prijs. Dienstaanbiedingen: 25 ets. per advertentie van hoogstens 5 regels. Reclame-berichten: 25 ets. per regel. Op de eerste plaats „Nieuwe Zeeuw sche Courant", wees welkom in de gele deren der strijdenden! Op de tweede plaats een kort woord over den komenden strijd bij de a.s. Tweede Kamerverkiezingen; die strijd gaat om het behoud en de versterking van het christelijk ministerie. In het kiesdistrict Goes zal de heer De Savornin Lohman de candidaat zijn van de anti-liberale partijen; de plicht van de Katholieken tot dit kiesdistrict behoorende, is om die candidatuur zoo eensgezind en zoo krachtig mogelijk te steunen. Willen zij die plicht kunnen vervullen, dan is het noodzakelijk dat alle Ka tholieken zich rond hun vaandel scharen en zich vereenigen in eene „R.-K. Kies- vereeniging". Daarin zullen zij leeren zich te oefenen in het hanteeren der blanke wapenen, daarin zal hun wortelvast worden inge prent, dat persoonlijke sympathiën voor een of anderen candidaat sleeds op den achter grond moeten staan en alleen plicht naar voren treedt, de plicht om den candidaat der christelijke partijen een zoo groot moge lijk stemmental te bezorgen. De eerste stap in de goede richting is door de Katholieken van de Zeeuwsche eilanden gedaan; zij hebben den moed gehad dit blad, bestemd om de Katho lieke politieke en sociale actie te dienen, ter wereld te brengen, zij hebben met vreugde en opgewektheid het vader schap daarover aanvaard, met het vaste voornemen om hun papieren kind groot en krachtig te doen opgroeien, tot een strijdbaar en strijdlustig man, bekwaam om iederen aanval op godsdienstig en Een verhaal uit de XVIIe eeuw. VI. „Ik heb de eer niet u te kennen, mijn heer de markies," zeide de gravin, en na die verloochening van het verledene, moest ook de gordijn worden dicht ge schoven. Mevrouw liet de markies alleen en richtte zich tot de spelersHenry d' Am- brelle was echter meer dan ooit overtuigd, dat hij wel degelijk de dochter van graaf Üieu-le Veut voor zich had; zij wilde ech ter niet als zoodanig gekend zijn en de markies was een te fijngevoelig man, om dien stilzwijgenden wensch niet te eer biedigen. Het spel werd drukker; de wijn werd lustig gedronken en de jonge gasten sche nen geen haast te hebben, den gullen gast heer zoo spoedig te verlaten. Hel sloeg middernacht nadat het klin gelende klokkenspel een vroolijk aria, en de torenwachter op St. Gudula een lang en geruststellend hoorngetoet, over de sla pende stad had doen galmen. Mevrouw de Vertigneul had afscheid van de gasten genomen, hetgeen den graaf wel eenigszins verwonderde, want zijne echtgenoote kon wel eens met eene zekere drift zich aan de speeltafel zetten, en was juist niet afkeerig van het bijwonen eener vroolijke drinkpartij. Alvorens heen te gaan had zij nogmaals op den dorpel der deur stilgestaan, en de overeind staande heeren gegroet. De markies trachtte andermaal haren blik te ontmoeten, doch die poging was te vergeefs: de gravin wendde het oog niet sociaal terrein af te slaan. Bravo! Nu aan den arbeid stoere Zeeuwsche mannen om dit eerste werk aan te vul len. Vreugdevol stemt het te zien dat ern stige pogingen worden aangewend om te Goes een R.-K. Kiesvereeniging te stichten; die poging m o e t slagen en de dorpen zul len het goede voorbeeld volgen Organisatie, ziedaar wat er moet zijnl Het is n i e t voldoende dat de candidaat der christelijke partijen gekozen wordt, neen, zijne meerderheid moet verplet terend zijnden lande dient openlijk bewezen, dat het christelijk element in Zeeland krachtig is, en dat het haar ernst is, dat het bezit van een zoo uitnemend ministerie als het huidige, haar behouden blijve Waar een gedeelte van Zuid-Beveland behoort tot het kiesdistrict „Honlenisse", daar zij een afzonderlijk woord aan de Katholieke Zuid-Bevelanders tot dat dis trict behoorende, op zijn plaats. Ovezande heeft, thans eene R.-K. Kiesvereeniging; het wenscht zich aan te sluiten aan de Centrale R.-K. Kiesvereeni ging in het district „Hontenisse", geves tigd te Hulst. Het besluur dier Kiesvereeni ging acht zulks niet alleen gewenscht, doch ook n o o d z a k e 1 ij k, en zoo is het in derdaad 1 Waar blijven nu de Kiesvereenigingen van 's Heerenhoek, van Hansweert, van Kwadendamme Laten zij niet talmen om spoedig aan raking te zoeken met de Hulstersche Kies vereeniging; er moet gemeenschappelijke actie, er moet een algemeene organisatie zijn. En de tijd dringt I naar de zijde waar de fransche edelman zich bevond. Was dit met voordacht gedaan, of was het enkel toeval? Men bood den gasten pijpen en tabak aan; tabak en wijn gaven nieuwe levens krachten aan het spel. De kaarsen op de armtakken, langs de wanden geplaatst, waren schier opge brand; hier en daar ging een licht uit en er steeg, gedurende eenige oogenblikken, een onaangename walm op. De kamer was slechts schaars meer verlicht; de knechten der herberg waren in eene naburige kamer, of op den trap in slaap gevallen; het sloeg twee uur op den toren. Uit eerbied voor de gravin namen de gasten tamelijk stil, ja, schier fluisterend, afscheid. Velen trachtten op de teenen te gaan, hetgeen hun juist zeer gedruisma- kend tegen dit of dat meubel deed tui melen, waarop een moeielijk ingehouden gegiechel volgde. Naarmate de bezoekers den trap afdaal den, werd het heengaan ook luidruchtiger, en, ofschoon men gedurig stilte aanbeval, maakte het zevental meer gedruisch dan een halve compagnie soldaten. Aan de deur stonden de knechten nog altijd met de uitgedoofde fakkels en de mantels hunner heeren op den arm, te wachten. Men ging tamelijk gedruismakend de stad in, en men was vast besloten de nachtwachten, indien ze mochten opdagen, duchtig af te ranselen destijds reeds eene oude gewoonte. Toen de groep een eind wegs van de „Gouden Ster" verwijderd was, zong d'Ambrelle andermaal het sehoone, ziel roerende lied, waarvan niemand zijner ge zellen den zin begreep. De graaf, die niets wist van hetgeen De Centrale te Hulst overweegt op dit oogenblik de wenschelijkheid om reeds zeer vroegtijdig officieel haar candidaat voor de Tweede Kamer te proclameerenhet bestuur dier Centrale zal wel niet inge- breke blijven om ook de R.-K. van over de Schelde medezeggenschap te geven in het stellen van een candidaat, doch de Centrale wordt beheerscht door een regle ment en dit reglement dient opgevolgd. Een aanvraag tot aansluiting dient de Centrale te bereiken, wil deze welen dat hier ernstig naar samenwerking gezocht wordt. Laten dus de Kiesvereenigingen, behoo rende tot. het kiesdistriclHontenisse, niet talmen om die aanvraag tot. aansluiting spoedig in te zenden, of althans een voorloopig bericht te doen geworden. In Hontenisse zal krachtig gewerkt wor den de verkiezingscampagne zal dezer da gen door eene lezing te Hulst van mr. baron van Wijnbergen, Kamerlid voor het district Eist, geopend worden; meerdere le zingen zullen volgen. Laten onze mannen zorgen, dat ook zij hun aandeel in die lezingen krijgen, laten zij trachten, dat ook hun candidaat voor hen zal optreden, in één woord, het geldt voor alle Katho lieken alle kanonniers aan de sfukken, opdat de overwinning ons zij 1 Travailleur. ni. Ik lees in de „Nieuwe Zeeuwsche Cou- rant", dat de liberale partij wel te verstaan als men haar verschillende frac- tiën onder één hoed rekent haar zen- er tusschen zijne vrouw en den markies was voorgevallen, luisterde met aandacht naar den zich verwijderenden zang, en sloot eerst het venster, lang nadat hij de verrukkelijke tonen niet meer hoorde. V. Op den dorpel der kerk. De herberg het „Koninklijke Hof", was in een der zijstraten die op den Magdalene- Steenweg uitliep, in de Putterij, gelegen evenals de „Gouden Ster" was zij eene voorname afspanning. Het fransche gezantschap, waarvan mar kies d'Ambrelle deel maakte, had daar zijn intrek genomen. De secretaris had des nachts, toen hij van de serenade terugkwam, lang en hard op de groote ingangpoort moeten trom melen, voordat de slaperige knecht den ijzeren sluitboom kwam wegnemen. Aan slapen was bij den markies niet te denken; de ontroeringen van den vorigen dag en nacht, waren voor hem al te hevig geweest. Hij hield het voorhoofd tegen den arm gedrukt, dien hij tegen den kruisbalk van het venster leunen liet; hij zag zonder te zien. De woningen beneden in de straat waren nog gesloten de luifels wierpen donkere schaduwen van zich af; de nachtwaker ging, met hellebaard en uitgedoofden lan taarn, aan den overkant der straat langs de huizen't was misschien zijne laatste ronde. Die rust, die stilte had d'Ambrelle sedert lang gewenscht. Hij had dus Anne, de vriendin zijner jeugd, weergezien! 't Had hem niet ge griefd, dat zij de vrouw van een ander geworden was, doch zij had geweigerd hem te erkennen; zij had hem met blijkbare minachting behandeld delingeir ook naar u, naar het Zuiden doet trekken, om de kiezers voor hare toekomstige kandidaten bij de algemeene verkiezingen in Juni te bewerken, terwijl de anti-libei'ale partij daar evenmin stil zit als aan deze zijde van den Moerdijk. Hoe de tijden veranderen kunnen en ook de politieke partijen met hen! Men heeft er in mijn tijd, 30 a 35 jaren terug, niet eens aan gedacht, zoo vi-oeg, maanden te voren, het verkiezingsstrijdperk te be treden. Ik keur het niet af, als een 1 a u- dator temporis acti, dien ouden tijd terug wenschexide. Integendeel. Had men destijds van anti-liberale zijde dezelfde taktiek gevolgd, dezelfde tijdige werkzaam heid ontwikkeld, zich even vroeg tot den stembusstrijd voorbereid, toegerust en ge wapend, wij waren ongetwijfeld bijna 30 a 35 jaren geleden reeds van de liberale overheersching, met al hare schadelijke gevolgen op godsdienstig, zedelijk en maat schappelijk gebied, h e v r ij d geweest. Ik spatieer hel woord b e v r ij d, omdat ik 't neerschi'eef ook met 't oog op de naaste toekomst. Ik verwacht wel, dat de liberale partij hare uiterste krachten zal aanwenden, om het regeeringskasteel te heroveren. Maar, indien de ministerieele partij in haar verkiezingsijver niet. verslapt, ga ik de toekomst, de Juni verkiezingen zonder ongerustheid tegemoet. Of ik dan niet beducht ben voor de liberale coalitie, die men beproeven zal te doen optrekken op 't concept-program, dat dezer dagen het licht heeft gezien? Wanneer ik 't gevoel moet vertolken, dat mij bij kennisneming van dat program heeft bevangen, moet ik eerlijk bekennen, dat het allerminst een gevoel van schrik of angst is geweest, doch, mij in den toe stand der ontwerpers en hun aanhang ver- Ten slotte moest hij ook hier zeggen 'tzij zoo. Ook dit kon in haren toestand gerechtvaardigd worden; als vriend van den vader der gravin had de markies een heiligen plicht te vervullen, en daaraan zou hij niet te kort blijven. Het eerste licht brak door de grauwe wolken; nog was alles stil als een graf; in de verte kraaide de haan, die misschien hier of daar, als een gevangene, in een kelder gemest werdnog verder klepte de klok van een klooster: de haan, de klok, de musschen, dat zijn de morgenwekkers. Het licht werd helderder en tintelde op de vergulde en veelkleurige uitgangborden van den stoelmatter, den schoenmaker, den bloemwinkel en den barbier-chirurgijn. De geschilderde gevels kregen leven, want hier en daar werd een luik geopend, en dat geeft aan den gevel van een huis het uitzicht, dat het zijne oogen open doet dan ratelde er soms eene hondenkar, eene eigenaardigheid van Brussel in de 17e eeuw, door de straat. Binnen een goed half uur zullen de huizen allen geopend zijn, ten minste die waar winkel gehouden wordt: de koop waren worden onder den luifel uitgestald; in het diep van het huis en door de open staande deur zal men den eerlijken man, de kraaknette vrouw, het half dozijn kin deren zien werken, rondgaan en woelen. Doch genoeg, het was reeds licht genoeg in de kamer om te schrijven, en met die bezigheid hield de markies zich onledig, nadat hij zich ontkleed en in een gebloem- den, sitsen kamerjapon gehuld had. De brief dien hij schreef, was gericht aan gx-aaf Raoul Dieu-le-Veut, lid der koninklijke tresorie, te Parijs. Laat ons den brief, dien de markies schreef, verhalen plaatsende, veeleer een gevoel van mede lijden met de weleer zoo hooghartige en overmoedige liberale partij. Van mede lijden, omdat ik daarbij denken moest aan al het getob, gescharrel en geschacher, het buigen en plooien gedurende maanden, jaren zelfs, van de beide concipieerende fracties, om met eenig politiek fatsoen vereend voor de kiezers te kunnen optre den en men tot geen ander resultaat is gekomen dan dit program, waarvan kan gezegd: hergen hebben gebaard en een belachelijke muis is geboren. Deze coali tie, indien ze alle liberale fracties moet omvatten, is een doodgeboren wicht. Ik herinner mij op dit oogenblik niet, welke liberale persoon of dito courant de klacht onlangs heeft geuit, dat de libe rale partij geen pakkende verkiezingsleus heeft. De gegi-ondheid dier klacht springt in dit concept-coalitie-program terstond in het oog. En wie, die de verschillende liberale fracties kent en de oorzaken der scheiding en verdeeldheid, kan gelooven, dat zij door dat program onder één hoed zijn te vangen, laat staan bij eventueele overwinning een regeoringsmeerderheid zullen vormen? Daar hebt gij het blanco-grondwetsarti kel om, na 1909 uiterst, tot algemeen stemrecht bij de gewone wet te kunnen komen. Zullen de oud- of conservatief libe ralen, zelfs alle Unie-mannen zich daar voor laten vinden zich daarvoor warm maken Algemeen stemrecht. Welk bewijs of blijk is er, dat de oud-liberale garde zich daartoe heeft bekeerd? Dat v. d. Vlugt, Roëll, Tydeman met hun aanhang en Sam. v. Houten zonder aanhang daartoe willen medewex'ken? Men kan hier toch den val van Tak v. Poortvliet en zijn „Edele graaf Raoul Dieu-le-Veut! „Zooals U weten zal, bevind ik mij te Brussel in het gezantschap van Zijne Ex cellentie den hertog van Chantilly, en zonde niet op het denkbeeld gekomen zijn U te schrijven zonder het wonderlijk toeval, dat mij gisteren en vandaag overkomen is, en mij in de tegenwoordigheid heeft gebracht van jonkvrouw Anne, Uwe dochter, die zich hier in deze stad bevindt, onder den naam en titel van gravin de Vertigneul. Mevrouw is vergezeld van haren echtgenoot. De gravin heeft geweigerd mij te herken nen; ik schrijf deze omstandigheid hieraan toe, dat zij gehuwd is en aan het verledene niet meer wil herinnerd worden. Ik heb dan ook geen andere reden om U die tijding te brengen, dan den vader te berichten, dat zijne dochter, nu straks tien jaren geleden verdwenen, nog leeft en hem te vragen of ik hem in dit geval van dienst kan wezen. Zonder het door U te nemen besluit te kort te doen, denk ik toch voor zichtig te handelen, met het gerecht van den toestand te onderrichten, opdat het maatregelen neme om U in te lichten, indien het U mochte behagen, gevolg te geven aan die ontdekking. Edele heer graaf. Uw dienstwillige vriend, „Markies Henry d'Ambrelle". Die brief was koel en van het standpunt van den markies genomen, blijkbaar met berekening geschreven. De gezantschaps secretaris wilde daarin niets van het vroe gere gebeurde, tusschen hem en de jonge gravin, laten doorstralen. Dat verledene was dood en moest dood blijven, en zelfs het lied den avond te voren gezongen, was enkel een middel van inleiding voor hem geweest. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 1