BINNENLAND. Van onze Eilanden. UIT OE PERS. Perlepe zijn tien moorden gepleegd op Turken en Bulgaren. In de week eindigende 31 December werden in Perlepe twintig menschen vermoord. In een Bulgaarscke kerk te Istip zijn stukken gevonden die geleid hebben tot gevangenneming van twintig Bulgaren. Verleden week Zondag zijn bij Yenidje zes mannen gevangen genomen, die offi cieren in het Bulgaarsche leger zouden zijn. Zij hadden kaarten van Macedonië en stukken cijferschrift bij zich. De Makomedaausche bevolking van Ues- kueb is ten hoogste verbitterd op do chris tenen. Dank zij het optreden van den vali is de vorige maand een opstand voorkomen, men vreest echter, dat het geringste voor wendsel den, Mohammedanen genoeg zal zijn om tot gewelddadigheden over te gaan. Tweede Kamer. Wij vernemen dat het voornemen bestaat daags na de nog niet bepaalde wederbij- eenkomst van de Tweede Kamer in de afdeelingen te doen onderzoeken de vol gende wetsontwerpen Wijziging der Glemeentewetregeling van de zekerheidsstelüng door gemeenteamb tenaren; wijziging van het Burgerlijk Wet boek; aanvulling van de wet op de brie- venposterijen; aanleg van een scheepvaart kanaal ter verbinding van de Zuid-Wil lemsvaart met den Amer; pensioenregeling van het loodspersoneel voor zeeschepen en van de weduwen en weezen van dat per soneel; wijziging van hetRegeeringsregle- ment van Ned. Indië; verhooging van Hoofdstuk IX der Staatsbegrooting voor 1905; vaststelling van verplichtingen en bevoegdheden der militaire macht; vast stelling van het slot der Indische rekemug over 1901; wijziging van art 22 der Be- roepswet; overbrenging van een gedeelte Rijksweg AmsterdamHaarlem in beheer en onderhoud bij Amsterdam en vaststel ling van het slot der Surinaamsehe reke ning over 1901. Naar de N. Tilb. Ct. uit goede bron verneemt, zullen zich van de Katholieke leden der Tweede Kamer bij de aanstaande verkiezingen, behalve den heer Merckelbach, ook niet meer verkiesbaar stellen de heeren Travaglino, Mutsaers en Raaij makers. Ook de heer Van der Kun denkt er over, geen mandaat meer aan te nemen. Japan en Neder l.-I n d i Reuter seint uit Parijs, dat de „Echo de Paris" een rapport publiceert van Kodama, gou verneur van Formosa, gedateerd 1902 en gericht aan den Japanschen ministerraad, betreffende de rol door Formosa te ver vullen in den noodzakelijken strijd, welken J apan voorbereidt tegen het geheele W es- ten, beginnende met Honkong, Canton, Hanoi, Saigon, Manilla, Bangkok en Batavia. Het rapport noemt Nederland onder de rij ken, waarvan de koloniale bezittingen op onwettige wijze zijn verkregen en conclu deert tot een oorlog met Rusland in de eerste plaats en dan met Frankrijk ineen aangegeven tijdperk. De glasblazersstaking. De Delftsche glasblazers zullen, naar met vrij groote zekerheid kan worden ge meld, Maandag 16 dezer het werk aan vangen. Een groote oven brandt reeds en er wordt overwogen of men nog een groote en een kleine dan wel twee kleine zal aansteken. De proef met het machinaal blazen wordt voortgezet, terwijl een ge deelte naar het buitenland is vertrokken, teneinde zich met deze werkmethode ver trouwd te maken. GOES. De vereeniging Stamboek van het Zeeuwsch Belgisch trekpaard hield verdacht, had ik er belang bij mij voor eenigen tijd uil Indië te verwijderen, en in Frankrijk de vrienden op te sporen, welke mij in die moeielijkheden van dienst konden zijn. Gij wildot op uwe beurt Frankrijk terug zien, weten of uwe oude vader nog leetde. De gravin maakte een beweging van ongeduld. „Nu die herrinnering is u niet aange naam, 'tzij zoo; maar dewijl wij ons toch op het vasle land bevinden, wilde ik op mijne beurt eenige kleine bezoeken af leggen. Ik wilde te Oostende eene oude schuld afdoen aan de familie van dien ongelukkigen van Hoorn „De dooden zijn dood 1" onderbrak de gravin op een toon van verwijt. „Om "teven!" antwoordde de Vertig- neul snel: „Ik wilde daarenboven, als ik hier in 't geheim mijn plicht volbracht had, eens even naar Middelburg en zien of daar, in zekere achterbuurt, mijne oude moeder nog leefde, en of die goede oude vrouw soms nog wel aan den kleinen ondeugenden jongen denkt, die haar het leven nog al eens bitter maakle. Wij had den beiden, gij en ik, elk van zijnen kant, zo'n lichte terugkeer tot hel hoekje-van den-haard; gij, gij hebt, eens het doel nabij, niet tot het einde willen gaan; ik, ik zou willen zien, hoe liet met mij alloopt als ik ginder zal gekomen zijn. Dan gaan heden Woensdag haar eerste vergadering onder voorzitterschap van den heer Hom- bach, die in een kort welkomstwoord aan de 44 aanwezigen den wensch uitsprak dat deze vergadering den grondslag zal leggen voor een stamboek en dit bevorderlijk zij aan den bloei der paardenfokkerij in den geest als wij die wenschen. Het ledental bedraagt 397 (waaronder enkele die tot geen afdeeling behooren). Concept statuten werd voorgelezen en goedgekeurd. In dit statuut komt onder meer de nieuwe be paling voor dat bij afkeuring van een hengst de eigenavr herkeuring kan aan vragen mits vooraf f30 te storten. Wordt het paard dan goedgekeurd dan ontvangt hij zijn geld terug. Op verzoek van den heer W. Kakebeeke zal aan de keurings commissie worden verzocht niet al te streng het artikel omtrent de gebreken toe te passen, wanneer het niet erfelijke gebreken zijn en 't bewuste paard reeds in het N. P. S. was opgenomen. Vastgesteld wordt het getal te benoemen be- bestuursledente weten op iedere dertig leden één. Schouwen-Duiveland met 7 2, Zuid-Beve land met 64, Tholen en Filipsland met 61, Zeeuwscb-Vlaanderen O. D. met 78 hebben elk recht op 2; Walcheren met 31, Noord Beveland met 22 en Zeeuwsch-Vlaand eren W D. met 51 elk op 1. (Het „bestuur" draagt voor: Voor Walcheren de h. h. S. Janse, J. Polderdijk en H J. v Nederveen. Voor Noord-Beveland de heeren P. C. J. Swemer, J de Looff en D. Verburg Pz. Voor Zuid-Beveland de heeren H. A. Han- ken, W. Kakebeeke, J. J. van Weel, J. v. Gorssel, M. v. d. Vliet en M. Kostense. Voor Schouwen-Duiveland de heeren J. C. v. d. Have, T. J. Voorbeijtel, C Steen- dijk, Job. v. d. Have, F. Koopman en W. Kooman. Voor Tholen en Philipsland de heeren M. J. Dorst, C. H. Wagto, J. A. Stols, J. Hage, M. J. Wagemaker en M, C. Steendijk. Voor Zueuwsch-Vlaanderen (O.D.) de heeren F. Hambach, Ovaa, F. v. Dixhoorn, J. Vaal, J. de Feyter en F. v. Waesberghe. Voor Zeeuwsch Vlaanderen (W. D.) de heeren L. J. Roggeband, G. A. Vorsterman v. Oyen en E. Bonte.) Gekozen worden voor Walcheren S. Janse 27 tegen 13 op Polderdijk en 1 op v. Ne derveen; voor Noord Beveland dhr. Swe mer met 33 stemmen tegen 7 op de Looff en 3 op Verborgvoor Zuid Beveland de heeren Van Weel met 37 en v. Gorssel met 25 tegen 15 op Hanken en 5 op Kakebeeke; voor Schouwen en Duiveland de heeren J. C. v. d Have en T. J. Voorbeytel resp. met 32 en 35 stemmen, tegen 10 op Job v. d. Have, 1 op F. Koopman, 8 op Steen- dijk en 1 op Kooman: voor Tholen en Filipsland de heeren C. A. H. Wagtho en M. J. Dorst resp. met 43 en 38 stemmen tegen 4 op Wagemaker en 1 op Steendijk voor Zeeuwsch Vlaanderen O. D. de heeren Hombach en de Feyter resp. met 41 en 23 stemmen, de laatste bij herstemming met v. Dixhoornen voor Zeeuwsch-Vlaande- ren W. D. dhr. Roggeband met 32 stem men tegen 5 op dhr Bonte en 5 op dhr. v. Oyen (die niet in aanmerking wenschte te komen), samen 11 leden. De rooster van aftreding wordt vastge steld en als plaats der Zomervergadering Hulst aangewezen, met t oog op een be zoek aan de Internationale Paardententoon- stelling. MIDDELBURG. Bij de gisteren alhier gehouden stemming voor een lid van de Prov. Staten van Zeeland vacature D. Wisboom Verstegen, jaar van aftreding 1910 is gekozen de heer J. H. Blum (anti-rev.) met 1776 van de 3433 geldige stemmen. Op den heer H. P. den Bouw meester (lib.) waren 1662 stemmen uitge bracht. In 1904 werd de haven alhier bezocht door 15 zeeschepen, n.l. 11 stoom- en 4 zeilschepen. De totale tonnen-inhoud be droeg 30,913. Verder kwamen nog binnen 1848 binnen schepen ongerekend stoombooten en jachten. Van het droogdok werd door 7 vaartuigen gebruik gemaakt. Een Duitscher, als heer gekleed, die wij andermaal het zeegat uit." „Ik ga niet verder naar het noorden; ik wil niet naar dat eendenland, dat men Holland noemt." „Voor eenden en trekvogels is Holland echter een paradijs!" spotte de graaf. „Doch 'tzij zoo. Laat ons niet bitter wor den, Anne. Het leven ginder is gewis schooner, levendiger, roemrijker, en gij, Anne, gij houdt er van gevaren te trot- seeren; doch mij dunkt dat de gevaren die wij hier loopen, ook niet zonder aan trekkelijkheid zijn. Die oude wereld welke ons vreest, onder de oogen te komen zien, zich door haar laten dienen en ver eeren, en haar ten slotte doen verbleeken van schrik, door haar onzen naam in het geblanketto aangezicht te slaan. De gravin trok de schouders op; men zal het reeds opgemerkt hebben, dal, als Anne de Vertigneul in kwade luim was, alle regelmatige redeneering zelfs moedwillig ter zijde werd geschoven, en het gelukte haar echtgenoot alsdan niet lichtelijk, haar weêr ia liet rechte spoor te krijgen. „Luister, Anne," zeide hij nu met kalm te, „wij hebben geen nuttelooze reizen gedaan. Het werk onzer vijanden hebben wij verijdeld, want ik verlangde van den koning van Frankrijk niet alleen kwijt schelding voor van Hoorn's dood, uit- wissching van het mij toegedacht ver een holel te Vlissingon, waar hij gelogeerd had, zonder te betalen had verlaten poogde hierterstede hetzelfde kunst je uit te halen. De Middelburgsche hotel houder werd op de hoogte gebracht en nam de politie in den arm, die den vreem deling, als zijnde zonder middel van be staan, over de grenzen zette. BISSINGEN. Hoewel de juiste cijfers nog niet bekend zijn, kunnen wij toch reeds melden dat de bevolking dezer ge meente het afgeloopen jaar met eene kleine 500 zielen vermeerderd is en alzoo reeds over de 19600 personen bedraagt. f'c heer M. C. Koole zal zich na zijne pensionneering als opzichter voor den polder Walcheren, wijden aan de technische vakopleiding. Wegens de vele gevallen van influ enza, voorkomende onder de militairen van het garnizoen aldaar, is, op voorstel van den officier van gezondheid, chef van den geneeskundigen dienst aldaar, door den commandeerenden officier bepaald, dat voorloopig voor geene diensten of oefenin gen zal worden uitgerukt. Hetzelfde is mede van toepassing op de militairen, gedetacheerd bij het Algemeen depot van discipline. Een milicien van het garnizoen aldaar, die zonder toestemming de kazerne had verlaten en daarin eerst een dag later terugkeerde, is deswege door den krijgs raad tot drie weken gevangenisstraf ver oordeeld. Pr'e sleepbooten hebben getracht het bij Cl in ge op ole plaat zittende stoomschip „Sollube' vlot te brengen, doch zonder succes. Men zal verplicht zijn een kanaal van 600 meter te graven. KRABBENDIJKE. Dinsdag voormid dag had hier een ongeluk plaats dat be trekkelijk goed is afgeloopen; n.m de knecht van den molenaar van Rilland kwam met een zwaar beladen kar aanrijden bij Wp 24 (waar de sluitbomen dicht lagen omdat de mailtrein moest passeeren) toen plotse ling voor de sluitboomen het paard neer- storte en met zijn pooten onder de boomen der kar geraakte (welke doorbrak) na een en ander te hebben losgemaakt kon men het dier met toegeschuten hulp bevrijden waarna bleek dat het ongeval van vourbh- gaanden aard was, zoodat later na overladen met een geleenden wagen de reis hoewel moei lijk toch kon worden voortgezet. IERSEKE. Eén man, die sedert eenige dagen zonder merkbare oorzaak krankzinnig is geworden, heeft gisterenavond in een onbewaakt oogeublik brand gesticht in zijne woning. Zijn zoon kwam nog in tijds thuis om den brand te blussehen maar een bedstede was al uitgebrand. Verleden week maakte hij bij zijn baas al het vee los en dreef het naar buiten. OOLTGENSPLAAT. De voordracht voor onderwijzeres aan de school No. 2 alhier bestaat uit de dames E. Larooije te Scher- peoisse, K. Suurland te Zierikzee en B. Baetens te Yerseke. S-HEER-HEN DBIKSKINDERUN. Aan den heer J. Rijkse, hoold der Openbare School alhier is een pensioen verleend van jaarlijks f'7U0. WISS&NKKRKR. Van af heden begon men met het contracted en van suikerbieten de prijs is t 11 met 4 verhoogingen voor vroegere leveringen. Het is te verwachten, dat veel meer bieten zullen worden verkocht door de landbouwers dan 't vorige jaar. Tot onderwijzeres aan eene particuliere school te Helmond is benoemd mej O. J. van Mensch, onderwijzeres aan de openbare schooi te Zaamslag. Men schrijft uit het eiland Tholen: Over het algemeen is er in 1D04 zeer weinig ajuin uitgezaaid, maar zij die het opnieuw waagden, kunnen over de uit komsten zeer content zijn, niet alleen wat de opbrengst betreft, maar ook wat de raad, maar, ter belooning der diensten aan Frankrijk bewezen, naturalisatie-brie- ven en een hooge betrekking. Rekent gij dat voor niets?" Anne zweeg; zij stond op dat oogen- blik met hare fijne vingeren tegen de in lood gevatte ruitjes te trommelen. „Nu reizen wij dwars door de Spaan- sche Nederlanden, en zij, die ons moesten opknoopen, vereeren ons zonder iets te vermoeden; morgen loopen wij den Hol lander onder den neus, die ons ook al met den strop dreigde, omdat wij eenige van zijn koopvaardijvaarders inpalmden, en daarna zeilen wij zoo mogelijk rustig uit en danken onze vrienden in Frankrijk, onze vrienden in de beide Nederlanden, voor het behoorlijk onthaal dat zij den piraat hebben gegeven." „Ja, indien gij niet herkend en opge spoord wordt, en do Spanjool u niet aan den eersten den besten lindeboom op hangt." „Wat zijt ge toch weer dwaas, Annel Nu schijnt ge de ontdekking te vreezen en straks dreigdet gij mij, ons geheim aan de vier winden toe te vertrouwen 1" „Hoe, ik zou het gevaar vreczen?" zeide Anne, zich driftig omkeerende on de kleine vuist ballend. Haar oog brandde van toorn en zij trapte met den voet op den vloer, alsof zij dezen tot gruis wilde malen. „Gij beleedigt mij I" financieele uitkomsten aangaat, daar er zijn geweest, die uitbetaald zijn naar een waarde van f 1000 per Blooisch gemetdit was over een oppervlakte van minder dan een gemet, maar een opbrengst van de helft is nog een niet te versmaden revenu. De hoeveelheid aardappelen, weike in het afgeloopen oogstjaar zijn gerooid op het eiland Tholen, wordt geschat op pl. in. 400 duizend H L. waarvan thans nog ruim 200 duizend H.L. in voorraad zijn om verkocht te worden. 's-HEERENHOEK. Maandagavond hield het Musschengilde alhier zijne jaarlijksche vergadering in de zaal van dhr A. v. d. Bulck. Uit het verslag en de rekening van den secretaris over het afgeloopen jaar, bleek o. m., dat waren ingeleverd 3420 musschen, waarvan de meeste waren inge bracht, respectievelijk door B. Rijk Pz. 99 en J. Boonman 133. De aftredende bestuurs leden A. v. d. Dries, commissaris en P. van Stee, president, werden herkozen. De vereeniging telt nu 40 leden. KWADENDAMME. Met zekerheid kan worden gemeld, dat Zondag a. s. den 15 Januari, in de dorpsherberg van do Er ven Timmerman, een vergadering zal worden belegd ter bespreking van kies- rechtaangelegenheden. Die vergadering zal plaats hebben 's namiddags te half vier, waarbij de heer Lambers, Hoofd der school le Ovezande een woord ter inlichting spreken zal. 't Is hoogst gewenscht dal de Katho lieken van Kwadendamme door een tal rijke opkomst blijken zullen geven van hun belangstelling in de openbare zaak. Zeker is het dat er onder de Katholie ken nog velen zijn die kiezer konden wezen, maar feitelijk aan de verkiezingen geen deel nemen, omdat zij tot dusverre, om welke reden dan ook, verzuimd heb ben zich zeiven als kiezer op te geven. Moge deze vergadering een krachtigen stoot geven aan het constitueeren eener ijverige kiesvereeniging, die voor eerst de tragen of misschien onwetenden zal we ten op te sporen om hen op het verband te wijzen, dat er bestaat tusschen kies- r e c h t en kiesp licht. Met minstens een twintigtal zal dan de katholieke kiezers lijst vermeerderd worden. En vervolgens zou dan uit deze kiesvereeniging een ern stig pogen kunnen uitgaan om ook hier in Kwadendamme een stembureau te verkrij gen. Want het valt niet te ontkennen: drie kwartier te moeten loopen om zijn stem uit te brengen vraagt meer ijver voor de goede zaak, dan waarover ve len beschikken. Daar zijn toch onder ons ook wel mannen genoeg, die gaarne zich een weinig moeite getroosten wil len door lid te worden van een kiesver eeniging, waarvan een kracht kan uit gaan, zoo heilzaam voor Kerk en Staat. Men schrijft uit Breskens: Zaterdag werd alhier een algemeen volks feest gehouden bij de herdenking van het 25-jarig jubilé van den heer J. G. Ger ritsen, burgemeester dezer gemeente. Van bijna alle woningen wapperde reeds des morgens vroeg de vlag, terwijl toen nog met vlijt de laatste hand werd gelegd aan de versiering enz. Te tien uur werd de heer Gerritsen met zijn echtgenoote van zijn woning afgehaald, door de hoofdcom missie der feestviering en een eerewacht te paard en naar het gemeentehuis geleid. In een buitengewone vergadering van den raad werd de jubilaris toegesproken door den oudsten wethouder, welke toespraak door den heer Gerritsen werd beantwoord. Na afloop hiervan begaf men zich naar buiten, waar de schoolkinderen opgesteld stonden, die enkele toepasselijke liederen zongen en aan mevr. Gerritsen een bouquet aanboden. Toen werd een tocht door de gemeente gemaakt, waarbij het muziekge zelschap „Uit het VolkVoor het Volk" zich dikwijls liet kooren, en een bezoek gebracht aan de rijk versierde Wilhelniina- bewaarsckool, waar de burgemeester door den voorzitter der feestcommissie werd toe gesproken en mevr. Gerritsen andermaal een bouquet werd aangeboden. Te een uur De Vertigneul bleef ruslig zillen en trok de schouders op, eene beweging welke de gravin, niettegenstaande de sche mering, wel bemerkte. „Indien gij nog eens dat gebaar van minachting durft maken, heet zij hem toe, „indien gij nog eens durft zeggen dat ik bang ben, zal ik heengaan en op de hoe ken der straten uw naam bekend maken." „Dat zou geen heldendaad zijn!" „Ik zal het doen!" hervatte de gravin. „Uwe woorden sissen weêr gelijk het geschuivel eener slang." „Ik zal openlijk zeggen wie ik ben, zoo zeker als ik u, den dag vóór ons huwelijk, door een kogel den kop zou ver brijzeld hebben, wanneer gij de beleedi- ging, mij toen toegebracht, niet had in getrokken." „Ik ben er van overtuigd. Ja, gij hebt een staalhard, zelfs in menig oogeublik hoos hoofd, Anne; ik weet hel maar al te weldoch dat juist vind ik zoo aantrek kelijk in u, en 't was ook daarom dat ik u uitnoodigde, om niet mij den Oceaan le beheerschen." In den toon der laatste woorden lag iels dat, meer dan bedreiging of geweld, geschikt was om de bruisende hartstochten hij dat koppig, eigenzinnig en grillig kind eenigszins te doen bedaren, en dat overi gens haren man bewonderde en veel liefde toedroeg. werd op het haventerrein de voorgenomen optocht opgesteld, waaraan door een 8-tal praalwagens, voorstellende verschillende bedrijven, 2 muziekgezelschappen, en leden der schietvereeniging, de feestcommissie en de eerewacht werd deelgenomen. Allereerst werd een bezoek gebracht aan den jubilaris, welke een en ander in oogenschouw nam en deed men daarna een omgang door de gemeente. Onderwijl werd door den burg. receptie in de bewaarschool gehouden. On geveer te vier uur werd de stoet ontbonden. Des avonds had met rijk versierde vaar tuigjes de gondel vaart plaats in de spuikom der gemeente, welke goed geslaagd is en waarbij een massa volk tegenwoordig was. Op een telegram, gezonden aan H. M. de Koningin werd een antwoord en geluk- wensch ontvangen. Van de gemeentenaren ontving de heer Gerritsen als aandenken vier prachtige tauteuils en tafel en van de leden der schietvereeniging een fotographie. De feestvreugde duurde tot in de kleine uurtjes en had heel wat bezoekers naar Breskens gelokt, waartoe zeker ook het gunstige weer het zijne bijdroeg. De afdeeling Zuid- en Noord-Beveland van den Bond De Post telt thans 36 leden en 7 donateurs. Door de onlangs gehouden jaarvergade ring werden herbenoemd als bestuursleden de heeren C. Kooman, J. C. Jeronimus en J. Melse en als leden van het hoofdbestuur de heeren H. du Bois, Middelburg, en Westenberg, Maastricht, terwijl in de plaats van dan heer Fr. Hinke, die te kennen had gegeven niet meer in aanmerking te willen komen, werd gekozen de heer W. O. Aarsen te Eindhoven. De Aanneinersbond in Zeeland heeft aan Ged. Staten verzocht de algemeene bepa lingen voor de aanbesteding van de cala- miteuze polders in diervoege te wijzigen dat het voortaan geoorloofd zal zijn in schrijvingsbiljetten in te leveren tot aan het uur der besteding. Tot dusver moest de inlevering plaats hebben voor 12 uur des middags van den dag, aan de be steding voorafgaande. De besturen der waterkeeringen zijn in de gelegenheid gesteld hun gevoelen mede te deelen voordat op het verzoek van den Bond beslist wordt. In de laatste helft der vorige maand zijn er langs de grenskantoren van Zeeuwsch- Vlaanderen naar België gezonden 188 Nederlandsche melkkoeien en drachtige vaar zen en wel langs Veldzicht (gem, IJzen- dijke) 42 stuks, langs Sas van Gent 40 en langs Clinge 106. Langs al de grens kantoren werden naar België gezonden 821 runderen. „Spelend vernuft." In de Middelburgsche Courant vinden wij het zeer uitvoerig relaas van een poli tieke rede door zekeren dr. A. van Raalte, van Dordrecht, te Middelburg gehouden. Deze heer hield een lang requisitoir te gen de regeering en hij zocht daarbij vooral zijn kracht in geestige zetten. Van welk gehalte het spelend vernuft van dezen redenaar is, moge blijken uit enkele citaten. De drankwet maakte, volgens hem, over het geheel den indruk van vervaardigd te zijn door„een dronken geheel-onthou der". Met betrekking tot den heer Hovy, ach'te hij het gepast, 't volgende bon mot(!) ten beste te geven„de heer Hovy is in Am sterdam brouwersbaas, in den Haag kui persknecht." En over de Zondagswet sprekende zeide hij met een verbazend fijne zinspeling, dat die wet velen zal noodzaken zich thuis te vervelen, omdat de arbeiders geen geld hebben om des Zondags een uitstapje te maken... naar Brussel bijv.! Keurig, nietwaar 'i De heer Van Raalte poseert blijkbaar als geestig man. Mevrouw zetle den strijd niet voort; zij verliet de kamer om het naastgelegen slaapvertrek binnen te treden, waarvan zij de deur met een recht mannelijk geweld toesloeg. De graaf verliet zijn houding niet; hij wist dat de minste afleiding de kwade luim zijner vrouw zou doen voorbij drijven. Ook dronk hij in vrede den vollen roemer en bekommerde zich niet meer om de bedreiging zijner echtgenoote. 't erd hem echter duidelijk, dat de tijd aanbrak waarop aan verhuizen moest gedacht worden. De Vertigneul was iemand, die zich over het moeielijke van zulken toestand juist niet ongerust maakte; hij worstelde vol gaarne met gevaren en was zelfs dan eerst bewonderenswaardig; doch hij moest zich in het vrije bevinden, buiten de enge, benauwende muren eener stad, buiten de klemmen en vallen der baljuws, buiten de macht van schouten en dienders. Wat de reis naar Middelburg betreft, tot deze zou hij zijn grillige vrouw wel weten over te halen, al was het slechts door haar te doen zien dat zij daar nabij den oever der zee zou staan, gereed om zich in te schepen en hel vasteland, haar zoo hatelijk, voor eeuwig vaarwel to zeggen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 2