it'. Katholiek Orgaan voor de Zeeuwsche IM DER REIT. SCKULTE Co. IER, Goes, 1* ine I, Goes. rfabriek. koop, No. 5. Donderdag 12 Januari 1905. Eerste Jaargang. ERKER. |etten, korte en griendsveen. :NT Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. GODTERGEND. Anne Dieu-le-Veut. IARKT, GOES. BUITENLAND. Ihermen. tasch, \eim-ijzer van den Nederland, voor üdexi. DEN BOGERT, Ilnde heeft wekelijks iv, Ai thraciet ieS bekomen: (biet van dit artikel Flacons Azijn-Extract |i te brengen op |ms zijn van maatver- is tachtig procent, sterk en komt, door eling, in het gebruik jn overeen. Teneinde Iijke zindelijkheid over- i, gebruiken wij u i t- flesschen en nemen we terug. Ieder t om onze Azijn-Extract rzoeken aan het Che- van den heer H. M. beker en Scheikundige everen we onze Azijn- ken van 1 Kilo of in 10 en 60 Kilo. 2, Middelburg. fJGBAAR BIJ ,e Kachelpoinade fühZ, Leipzig. opers flink rabat. |koopen, Magazijnen. It worden, i!EL bediend. HE ZEEM COURRHT Een en ander dit blad betreffende te zenden: wat aangaat de Redactie a. d. Redacteur; al het overige a. d. Uitgevers. Abonnementsprijs: per 3 maanden Voor het buitenland verhoogd met de meerdere porto's. Afzonderlijke nommers (bij vooruitbetaling) -.95 -.05 Drukkers-Uitgevers: OOSTERBAAN LE COINTRE, J <S O E S. Adverfentiën: van 1—6 regels —.60; iedere regel meer 10 ets. Grootere letters of cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Eenzelfde advertentie driemaal geplaatst, wordt tweemaal berekend. Bij een groot aantal regels of bij abonnement speciale prijs. Dienstaanbiedingen: 25 ets. per advertentie van hoogstens 5 regels. Reclame-berichten: 25 ets. per regel. Wij lezen in de a.-r. „Rotierdammer" „Enkele weken geleden signaleerden wij het goddelooze verhaaltje, dat werd afgedrukt in het Zondagsblad van het sociaal-democratische hoofd orgaan. Toen werd „Het Volk" boos en was verontwaardigd, omdat wij zulk eene voorstelling, die nog al kinderlijk „in nig godsdienstig" moest zijn, „gruwe lijk" durfden noemen. Want o, al wat socialist heet is toch zoo hang, dat er onder de werklieden zullen zijn, die zich om godsdienstige re denen van de socialisten zullen blij ven afkeeren. Daarom klinkt van socialistische zijde steeds het wachtwoord, dat godsdien stige „arbeiders" best socialist kunnen wezen en toch tegelijk hun geloof be houden. Wederom kan men echter ontnuch terd worden door eene advertentie, opge nomen in „De Klok", het blad van het socialistische Kamerlid, den heer van der Zwaag. Wat taal er in dat blad soms voor komt, bleek 'o. a. omtrent Paschen 1900 toen er in stond afgedrukt: „Leugens kunnen niet bezielen. Al zingt men hon derd maai dat iemand, die dood is, waarlijk is opgestaan, toch gebeurt zoo iets nooit en is nooit gebeurd". In hetzelfde socialistische orgaan ver scheen nu met Nieuwjaar, alzoo in de vorige week, deze advertentie: Aan allen, die het met ons (in te- genstelling met den Helderschen af gevaardigde Staalman en anderen) trachten het zonder God Almach tig hier op aarde naar behooren te vindon, onzen welgemeenden Nieuwjaarsgroet bij den aanvang van 1905. J. LAMPE, Wijnaldum. en Echtgenoote. Li Dergelijke advertentiën neemt dus een socialistisch orgaan zonder bezwaar op. Een verhaal uit de XVIIe eeuw. III In de Gouden Ster. De „Gouden Ster" was eene zeer voor name herberg, op den hoek der Paro chiaanstraat, nabij de St.-Gudula-kerk, in in wier beneden kamer zich een aantal J personen vergaderden toen het eigenlij ke koffiehuis nog niet bestondmen kwam er drinken, rooken, spelen en het nieuws van den dag vernemen. Nu er echter een koffiehuis bestond, was de „Gouden Ster" nog altijd de plaats waar de voornamen, zelfs gezanten, de oversten der gilden en anderen, somtijds 2 maaltijden en drinkpartijen hielden. Voorwaar, daartoe waren weinige her- S hergen zoo goed ingericht, als de „Gou den Ster". Niet alleen was de keuken goed voor zien van alle soorten van visch en wild braad, maar geen kelder was zoo rijk aan wijnengeen herberg kon op een zoo ruimen voorraad wijzen van tafelzilver en drinkgerief, zooals handhouders, glazen roemers en bokalen. De „Christen-democraat" noemt, deze annonce „Godtergend". Zij levert weer bij herhaling het be wijs, in hoeverre Christendom en socia lisme kunnen saamgaan. Of liever, hoe absoluut zij elkander uitsluiten." Juist in ons vorig hoofdartikel hebben wij aangetoond, dat socialisme en gods dienst absoluut onvereenigbaar zijn. De nieuwjaarsgroet van J. Lampe, tus- schen haakjes eon „lampe" vermoedelijk zonder olie of zonder pit en hijgevolg weinig lichtgevend zal, naar wij mee- nen, den socialistischen broeders niet bij zonder aangenaam zijn geweest, omdat dat saluut aan hen, die het zonder God den Almachtigen wel kunnen stellen, hun weer dwars zit, wanneer zij nogmaals uit den treure met de verlokkende, on zinnige bewering willen voor den dag komen, dat een socialist best godsdien stig zijn kan. i De socialisten dringen aan op Grond wetsherziening om te kunnen komen tot algemeen kiesrecht voor mannen en vrou wen. Wij echter, indien de socialistische bladen langer bleven medewerken dusda nige kwetsende, godlasterlijke en hemel tergende taal door middel der pers te verspreiden, wij zouden haast der socia listen vrijheid van welke zij bewijzen geen flauw idéé te hebben en die zij ergerlijk misbruiken aan vaste banden willen leggen door met klem op te vorde ren wijziging der Grondwet in zake vrij heid van drukpers, desnoods met opleg ging der censuur. Dat de socialisten voor zich zelf het Godsbestaan ontkennen, is hün zaak. Maar dat zij in hun overmoed openlijk en op de meest minachtende wijze het heiligste aanranden van hen, die in den Hoogen, Almachtigen God gelooven, dat mag niet geduld worden. De maat is ééns vol en het geduld ééns ten einde. En dan, de waard was geen bedrie ger; de wijn werd bij hem niet met an dere mengels vervalscht; hij schreef ook niet met dubbel krijt. De kamers van de „Gouden Ster" wa ren ruim en zindelijk, de bediening was keurig, de stallingen werden als voor treffelijk beschouwd. Eenige weken geleden waren daar ook de graaf en de gravin de Vertigneul aangekomen, en hadden de gemeubeleerde kamers op de eerste verdieping en voor aan de straat, betrokken. De meubels alleen toonden daar genoeg zaam, dat dikwijls hooge gasten in de „Gouden Ster" vertoefden. Van de voornaamste kamer had me vrouw de Vertigneul haar salet gemaakt. Het is in dit vertrek, dat wij het gra felijke paar ontmoeten. De rit langs de vaart had de gravin geenszins vermoeid; integendeel, voor de weinige uren die er van den dag nog over bleven, had zij zich de moeite getroost van kleeding te veranderen. Do haren waren gefriseerd en hingen in kleine krullen langs het fijne gelaat. Had de gravin, te paard gezeten, iets mannelijks in zich, op dit oogenblik was zij de elegante vrouw, die zelfs in haar toilet kwistig met parels, braceletten en ringen te werk ging. Ook de graaf was in een ander, doch DE OORLOC. Naar aanleiding van den val van Port- Arthur is er weer heel veel geschreven over de vraag of er nu spoedig kans zou zijn op vrede. De Russische regeering heeft op onmiskenbaar duidelijke wijze te kennen gegeven dat zij er niet aan denkt, in deze omstandigheden vrede te sluiten, en een mogelijke wijziging in de stemming van den Tsaar of in den binnenlandschen toestand van Rusland, waaruit vrede zou kunnen voortvloeien, zal wel niet dooi de schrijvers van beschouwingen in de bladen voorspeld kunnen worden. Wat Japan betreft, het is bekend dat het thans wel vrede zou wenschen (natuurlijk!) mits zijn eischen ingewilligd werden die echter de Russen naar alle waarschijn lijkheid buitensporig zullen voorkomen. De Daily Telegraph verneemt uit Port- Arthur: Nogi heeft Stoessel meegedeeld, dat de Japanners de overblijfselen van de Russische dooden te Port-Arthur bij eenbrengen, op hun graf zullen zij een voegzaam gedenkteeken oprichten. De Japanners zullen Port-Arthur zonder op hef bezetten; zij willen hun vreugdebetoon uitstellen, zeggen zij, tot het einde van den oorlog. De correspondent der Standard te Port- Arthur, die de ontmoeting tusschen Stoes sel en Nogi heeft bijgewoond, seint o. a., dat Stoessel zeide, dat zijn familie nooit de goedheid van den Mikado zou kunnen vergeten. Hij roemde in sterke bewoordin gen de belegeringskunst der Japanners, vooral van hun artillerie en genie, inzon derheid na de groote mijnontploffing van Soensoesjan, waarbij de geheele bezetting werd gedood. Hij prees ook de juistheid van het schieten der Japansche kanonnen. Stoessel betuigde Nogi zijn deelneming met den dood van diens twee zonen. Nogi antwoordde eenvoudig, dat zij niet vergeefs voor het vaderland gesneuveld zijn. De Tsaar heeft zich niet alleen gewaar- digd de capitulatie van Port-Arthur aan Von Stoessel „te vergeven" zooals deze in zijn deemoedig gesteld telegram van „Vadertje" had afgesmeekt doch hem zelfs bedankt„Ik sta", zoo luidt het ant woord uit Petersburg, aan iederen officier toe gebruik te maken van bet welverdiende voorrecht om naar Rusland terug te keeren, eenvoudiger gewaad dan op de wande ling, gekleed. Beiden waren gezeten. Het venster- stond open, en met de frissche avond lucht dansten er ook eenige ongenoo- digde muggen binnen, die echter bij me vrouw door de zachte beweging van den waaier op behoorlijken afstand gehou den werden. De Vertigneul, die aan de tafel en op eenige stappen van het venster zat, greep van tijd tot tijd naar den roemer, en dronk met malsche teugen den genrigen wijn. Het gesprek tusschen de twee perso nen was niet zeer druk; het werd zelfs door lange tusschenpoozen onderbroken; het was daarenboven niet erg welwillend, soms zelfs scherp en het scheen dat die twee vreemdelingen, nu zij alleen waren, wel eens den fijnen loon vergaten dien zij elders aansloegen. ,,'tWas eene dwaasheid; ik had u her waarts niet moeten volgen," zeide de schoone vrouw na een poos stilzwijgens, op mokkenden toon. „Gij zelve waart immers benieuwd om Frankrijk weer te zien?" luidde het ant woord. „En ik, ik had mij zeiven te recht vaardigen." „Dwaasheid! Wat vermochten uwe vij anden tegen u? Niets!" De Vertigneul trok de schouders op en onder verplichting niet verder deel te nemen aan den oorlog, öf in het lot te deelen van hun manschappen. Ik dank u en het dap pere garnizoen voor de ridderlijke verde diging". Deze vriendelijke dankbetuiging was zeker ten volle verdiend. Daarbij steekt allerzotst af het adres, naar de „Standard" uit Tokio verneemt, door het Japansch parlement gericht tot den Mikado en waarin al de door Japan behaalde militaire suc cessen worden toegeschreven aan de deugden van den vorst! Uit is toch wel wat erg dwaas. Het vervoer der Russische krijgsgevan genen uit Port-Arthur is vlug in zijn werk gegaan. In het geheel werden krijgsgevangen gemaakt 878 officieren en ambtenaren en 23491 manschappen. Onder de krijgsge vangenen bevinden zich ook de generaals Fock, Smyrnoff en Goldbatfoeski, alsmede de vice-admiraal Willman. Reuter's correspondent in Nogi's kamp zendt een beschrijving van den aftocht der Russen door de Japansche liniën naar het spoorwegstation Tsjang-lin-tsoe, waar zij op den trein naar Dalni gingen. De offi cieren, die hun sabel aan hadden, overeen komstig de voorwaarden van de overgaaf liepen met hangend hoofd; ook aan de manschappen was de uitwerking te zien van de geestelijke en lichamelijke over spanning, door het langdurige beleg ver oorzaakt. Zij schenen aangenaam verrast door de vriendelijke wyze waarop de Ja pansche soldaten zich gedroegendeze toonden zich natuurlijk wel nieuwsgierig, maar zij boden de gevangenen bier, voed sel en sigaretten aan, en droegen zelfs de bagage voor hen die te vermoeid schenen te zyn. De correspondent maakt ook melding van een onderhoud van Stoessel met een Ja pansch staf-officier. Stoessel scheen er zeer over teleurgesteld, dat Koeropatkin naar Moekden teruggedreven was. Hij zeide, van Chineesche spionnen gehoord te hebben, dat Koeropatkin slechts op een dertig mij len van Port-Arthur stond. Stoessel vroeg ook, waar de Oostzeevloot zich bevond, en toen men hem inlichtingen gaf, zeide hij dat nu Port-Arthur gevallen was, die vloot niet verder behoefde te gaan. Te Tokio schat men nu de verliezen, die de Russen te Port Arthur geleden hebben, op tusschen de 38,000 en 40,000 man, met inbegrip van matrozen. Het aantal gesneuvelden, vermisten en aan ziekte gestorvenen wordt op 10,000 gesteld. zweeg; hij keurde die scheeve voorstelling der zaak geen antwoord waardig. Zwijgend liet hij het blondlokkig hoofd in de hand rusten. Noch deze, noch gene sprak; de gravin zag naar buiten. De avond was gevallen; de torens van de St.-Gudula kregen al lengs onduidelijke vormende laatste kau wen dreven nog in breede kringen rondom den torentop. Op den hoek der straat was het licht voor het heiligenbeeld reeds ontstoken de voorbijgangers werden zeldzaam; de juichende straatjongens waren reeds ver dwenen en de laatste vrachtwagen was een halt uur geleden, onder het eentonig belgeklingel voorbijgeschokt. „Oef!" zeide de gravin, als kon zij het gewicht der verveling niet langer dragen. „Wat is het hier vervelend, dood ver velend!" De toon van die woorden duidden aan dat haar zenuwgeste! erg geprikkeld was, en zij, met volle zeilen, de zee van het slecht humeur binnenliep. De graaf kende dat oogenblik; de los barsting had dan ook schier onmiddelijk plaats. „Ik wil daarenboven die gedwongen houding niet meer!" viel zij uit, op een toon van sterk misnoegen. „Was ik ook dwaasIk ben Frankrijk ontvlucht om vrij en ongedwongen in de nieuwe wereld Rozjestwenski heeft den 2en dezer be richt gekregen, dat de Japanners zijn vloot tegemoet zijn gevaren. De Russen verdub belen hun waakzaamheid. Rozjestwenki's adjudant heeft den 3en dezer te Tamatawe aan een verslaggever gezegd, dat de Oost zeevloot een maand zou noodig hebben om den Indischen Oceaan over te steken. DUITSCHLAND. De keizer van Duitsehland heeft de ge neraals Stoessel en Nogi wegens de held haftige dapperheid, die zij en hun troepen bij het beleg van Port-Arthur hebben ge toond, de Orde pour le Mérite verleend, en den tsaar en den mikado om hun toe stemming voor de onderscheiding verzocht. Uit Beijeren komt het zeker verblijdend bericht, dat de werkliedenverenigingen daar in den laatsten tijd sterk, ja men zou haast mogen zeggen: reusachtig zijn vooruitgegaan. De bond van Zuid-Dmtsche katholieke arbeidersvereenigingen telt thans 630 verenigingen met 86000 leden. Het spreekt van zelf, dat de sociaal democratie daarover niet is te spreken; wei zijn ze erg voor organisatie der ar beiders en niet tegen den godsdienst maar katholieke organisaties zijn toch verschrik kelijkheden voor de rooüe heeren. Kn natuurlijk doen ze al hun best, de goede resultaten der katholieke propaganda te weerstreven. Jammer dat eendeels nog zoo vaak reet de stichting eener goede vereeniging worut gewacht totdat eerst de socialisten zich reeds gevestigd hebben. ENGELAND. Manchesier kan over de armoede onder zijn bevolking van ruim 550,000 zielen meespreken. Een week of drie ge leden was 'ter zoo erg, dat de burge meester voor onlusten vreesde. Een troep werkeloozen schoolde dreigend voor het stadhuis samen en eischte onmiddelijk on derstand en werk. De burgemeester liet vier van de mannen boven komen, en legde hun uit, dat geweldpleging niets zou baten, en, wat meer is, beloofde spoe dig te helpen. En hij heeft woord gehou den, dank zij den krachtigen steun van de burgerij in het algemeen, kerkelijke vereenigingen, schoolbesturen, onderwij zers, enz. MACEDONIË In dit land wordt de toestand niets beter. Eiken dag hebben schermutselingen en aanslagen plaats. In den omtrek van te leven, en ik laat mij door u, geboeid en gebonden, weêr naar die kunstmatige wereld terug brengen 1" „Gij spreekt zoo luid, Anne, dat gij u zelve en mij nog verraden zult," zeide de graaf. „Wat geeft mij dat! Ik wil nog liever het gevaar loopen en mij toonen zooals ik wezenlijk ben, dan nog langer in het ijzeren juk geklemd te zijn." „Gij redeneert niet meer: gij laat uw boos hoofd weêr onbepaald meester." „Ik meen wat ik zeg." „In dat geval zal (le landvoogd der Spaansche Nederlanden, ons beiden spoe dig achter de traliën laten zetten, en triomfantelijk naar Madrid berichten, dat de zeevogel door de landrat zich heeft laten vangen. Wilt gij den Spanjool dat genoegen geven?" „Ik haat de verborgen rol, die ik spe len moet. „Gij antwoord niet op mijne vraag." „Ik wil wel," zoo ging de gravin voort, „de vrouw van Lorenziilo, en met hem de heerscheres over de Oceaan zijn, maar ik kan mij niet langer getroosten de vrouw te zijn van den eersten cava lier den beste, en met hem den kleingees- tigen bijval der modewereld najagen." „Dat bevalt mij evenmin; doch gij vergeet de omstandigheden in aanmerking te nemen. Door Frankrijk van verraad

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 1