Binnenland. Van onze Eilanden. Brieven van een oud-journalist lijk kun eerewoord geven, niet meer de wapens op te nemen en op geenerlei wijze te handelen tegen de belangen van het Japansche leger tot aan het einde van den oorlog, zullen naar hun land mogen terug- keeren. Ieder officier zal een bediende mogen medenemen, ook deze zal op zijn schriftelijk eerewoord worden vrijgelaten. Uit Tokio waar het bericht der capi tulatie ontvangen is met uitbundige vreugde en aanleiding gaf tot talrijke optochten met muziek wordt gemeld dat de voorwaarden van overgave gisteren avond door de russisehe en japansche commissa rissen onderteekend zijn. Naar een der in Tsjifoe aangekome* of ficieren meldt, heeft Stoessel niet willen capituleerenten slotte moest hij zwichten voor het aandringen van zijn onderbevel hebbers, die verklaarden dat de manschap pen volslagen uitgeput waren en in slaap vielen op hun post Wij kunnen bevelen, zeiden zij, maar zij kunnen niet gehoor zamen. Dan moeten de generaals maar doorvechten 1 had Stoessel nog geroepen. De Russen wijten den val der vesting alleen aan het Japansche geschut, niet aan de infanterie. DUITSGHLAND. Het Saksische Hof laat in de officieuze organen het gerucht tegenspreken volgens hetwelk door den koning met diens ge- gescheiden echtgenoote, gravin Montignoso, een overeenkomst zou zijn gesloten betref fende een aan haar te verleenen verlof tot het wederzien harer kinderen. In deze om standigheden zullen zekere kringen in Saksen natuurlijk aanleiding vinden om naar het katholieke koningshuis opnieuw met slijk en steenen te werpen. Men be klaagt met sentimentaliteit de „ongelukkige moeder", die op het Kerstfeest haar kinderen niet mocht wederzien. Doch de gravin, merkt terecht de „Köln Volkszeit." op, heeft zieh toch, juist volgens de verslagen in de niet-katholieke Saksische bladen, te Dresden zeer opgewekt en opgeruimd ge toond, en de haar gebrachte hulde aanvaard met een voor allen zichtbare voldoening geheel anders dan ..ongelukkige moeders" plegen te doen. Daarenboven dient meer rekening te worden gehouden met het respect en de kieschheid, verschuldigd tegenover de kinderen, dan met de eischen van zulk een plichtvergeten moeder. In Duitschland heeft het de laatste dagen buitengewoon hard gevroren. Gisteren tee- kende te Thorn de thermometer 20 graden vorst, terwijl in westelijk Pruisen gewel dige sneeuwjachten hebben gewoed, zoodat tal van spoorlijnen onberijdbaar werden. Het treinenverkeer ondervond dan ook aanzien lijke vertraging, die zich zelfs in andere deelen van het rijk deed gevoelen. Het verkeer tusschen Dantzig en Dirschau is geheel en al verbroken. Uit Zuid-Tirol komen berichten van hevige stormen, ge paard gaande met zwaren sneeuwval. Te Hamburg was het op Nienwjaarsdag een weer, zooals men het in geen 20jaren had beleefd. FRANKRIJK. Er heerscht groote opschudding onder de ridders van het Legioen van Eer. En de schuld daarvan is de verklikkerij. Thans heeft de gepensionneerde generaal Grandin aan den kanselier van het Legioen van Eer, generaal Florentin, een schrjjven ge richt, waarin hij mede namens andere rid ders een aanklacht uitbrengt tegen den oud-minister van Oorlog, generaal André, die de „aanstichter is van de verklikkerij in het leger" en die van de aldus bekomen inlichtingen gebruik heeft gemaakt om de loopbaan van velen, ook van verdienste lijke officieren te vernietigen zonder deze te hebben gehoord. Generaal Grandin deelt dan mede, dat hij en zijn vrienden weigeren generaal André langer als lid van het Legioen van Eer te erkennen. Het galabal ten hove was gisteravond buitengewoon talrijk bezocht. Behalve de ministers, van wie dr. Kuyper nadecercle het bal verliet, waren overigens tegen woordig de gewone genoodigden uit hof, staats, ambtelijke, rechterlijke, militaireen andere kriDgen, allen in uniform of in galacostuum. De uniformen en de keur van schitterende damestoiletten droegen niet weinig bij tot den luister van het bal, dat wederom gegeven werd in de rijk met bloe men versierde en schitterend verlichte zalen. De cercle eindigde ten 10 ure, waarna het bal een aanvang nam. De Koningin was gekleed in een wit satijnen baltoilet, gegarneerd met licht groene tule, waarvan witte kant afhing, Hare Majesteit droeg in het haar een diadeem van fonkelende diamanten. De Koningin Moeder, die op haar wandeling door de zalen tal van bezoekers aansprak, was gekleed in licht satijnen robe, en droeg een kanten sluier. De Prins droeg de gene raals uniform, terwijl alle vorstelijke per sonen het lint van het Grootkruis van den Ned. Leeuw droegen. Ook de Koningin en de Prins bewogen zich door de verschillende zalen, in éen waarvan, in de balkonzaal, een aquarel hing, voorstellende de Nieuwe Kerk te Amster dam, zooals deze gedecoreerd was bij de inhuldiging van H. M. Deze aquarel is vervaardigd door den schilder Traut- wein, die toenmaals aan de versiering der kerk heeft meegewerkt. Ook het Koninklijke echtpaar onderhield zich met verschillende gasten. De eere-quadrille werd gedanst door de Koningin en den Prins, waarbij vis k-vis waren de deken van het corps diplomatique met zijne dame. De tweede quadrille danste de Koningin met den deken, den Oosten- rijkschen gezant, met den Prins en lady Howard als vis-a-vis. Behalve de reeds genoemden werden op het bal nog opgemerkt de leden onzer le gatie te Brussel, onze gezant te Weenen, jhr. Van Weede, met verlof, en de gezant- schapsraad te Parijs, Loudon. De buffetten waren wederom rijkelijk voorzien met keur van spijzen en dranken, terwijl de kapel der grenadiers in de groote balzaal, die der schutterij in de kleine zaal balmuziek ten gehoore bracht. Het bal eindigde te middernacht. (N. CtJ De verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Brielle, noodig door het aftreden van den heer G. J. Goe- koop, is bepaald op 14 Jan., de stemming, zoo noodig, op 25 Jan, en de herstemming, zoo noodig, op 3 Febr. GOES. In de gemeenteraadsvergadering van heden Woensdag, onder voorzitterschap van dhr. burgemeester en bij afwezigheid van dhr. Donner, Duvekot, Fransen v. d. Putte, Janssen en Temperman, hield vóór de lezing en goedkeuring der notulen, de voorzitter de gebruikelijke toespraak bij gelegenheid van de eerste vergadering in het nieuwejaar. De voorzitter wenscht aan de leden en hunne gezinnen een gezegend nieuwejaar, brengt lof aan al de secretarie-ambtenaren voor betoonden ijver en aan de verschillende commission, voor hunne belangelooze werk zaamheid in het belang der gemeente en beveelt deze belangen opnieuw bij hen aan. Hij gedenkt met dankbaarheid de aange name wijze, waarop de leden van den raad zijn taak vergemakkelijkt hebben en spreekt den wensch uit, dat de zegen van Hem, uit Wien alle dingen zijn, ook dit jaar ruste op onzen arbeid tot heil der gemeente Daarna wordt de heer Dronkers beëedigd als gemeente-ontvanger. De voorzitter spreekt een hartelijk woord van welkom tot den nieuwbenoemde en wenscht hem een tal van jaren arbeid toe, tot genoegen der gemeente en eigen voldoening. De heer Dronkers dankt voor de gespro ken woorden jvan den voorzitter en den raad voor het in hem gestelde vertrouwenhij verklaart dat het zijn streven zal zijn het gemeentebelang te dienen en aan 't in hem gestelde vertrouwen te beantwoorden. Daarna is de vergadering gesloten. Gistermiddag moest er een paard beslagen worden in de smederij van dhr. Adriaanse in de Ganzepoortstraat alhier. De rossinant scheen echter weinig lust voor die bewerking te gevoelen en was zoo onwillig, dat hij ten slotte zijn kop stak door de ruiten van den schoenwinkel van gebr. Smit. Hierna trokken begeleider en paard af. VLISSINGEN. In het afgeloopen jaar zijn alhier aangekomen 46 stoomschepen, metende 75537 ton en 20 zeilschepen, metende 2413 tonvertrokken zijn 45 stoom- en zeilschepen, metende resp. 74376 en 2443 ton. Hieronder zijn niet begrepen de mailbooten der maatschappij „Zeeland", noch de booten van de prov. stoombootdienst op de Wester-Schelde of de loodskotters. (VI. C Aan boord van het op de haven gekomen Ned. s.s. „Waterland", komende van New Castle met een lading steenkolen voor de gasfabriek alhier, is gisternacht een ernstig ongeluk gebeurd. Door het springen van een stoompijp werden twee machinisten zoo ernstig gewond, dat hun opneming in het Gasthuis noodzakelijk was. Men vreest voor beider leven. WESTKAPELLE. Aan den zeedijk is door den jongsten storm ongeveer 2000 M- steenglooiing beschadigd en 500 M3 klei weggeslagen. Ernstige schade is er echter niet. De verdediging vóór het strandhotel te Domburg is voor drie kwart vernietigd. (M. C.) De vrouw van Ad. V. alhier, die de vorige week, door het omvallen van eene brandende lamp ernstige brandwonden kreeg, is aan de gevolgen daarvan overleden. In dezelfde gemeente had de 88-jarige J. M. Kz. het voorrecht betovergrootvader te worden, een voorrecht, waarop wel menig oudje jaloersch zal zijn. (M. C.) HANSWEERT. De knecht van schipper v. d. Voorde, liggende te Schore, is Dins dagmorgen, gaande van hier naar Schore, ter hoogte van de R. K. kerk van den dijk gegleden en geruimen tjjd zonder hulp met gebroken been blijven liggen. Eindelijk vond hem de vleeschhouwer Visser in dien toestand en bracht hem per roeiboot naar boord. Van daar werd hij naar de woning van den schipper gebracht, en door dr. Kul ff behandeld. Heden werd hij naar de ouderlijke woning te Colijnsplaat ter verdere ver pleging vervoerd. 's-HEERENHOEK. De Nieuwjaarscol lecte alhier heeft opgebracht f 158,80. BORSSELEN. In 1904 werd de haven alhier bezocht door 189 schepen uit andere gemeenten, te zamen metende 22.730.000 K.G. laadvermogen. KRABBEN DUKE. Dat de Oudejaars avond hier niet in vrede voorbijging, bewees eene vechtpartij, welke even voorbij het station plaats had. Een zekere M. H., oud 16 jaar, heeft met een geleend knipmes een jongen van 15 jaar, B. W. genaamd, een diepe snede in het gelaat gegeven, een groote schram onder de kin en verschillende sneden over zijne kleeren. Door den heer Geil!, geneesheer alhier, werd geneeskundige hulp verleend. BRUINISSE. Gedurende de vorige week werden van hier verzonden 1600 tonnen mosselen naar Holland, België, Frankrijk, Engeland en Duitschland a f2 50 tot f 1.50 per ton, naar kwaliteit. De oesterverzendingen zijn in den laatsten tijd belangrijk toegenomen. NISSE. De Nieuwjaarscollecte heeft alhier opgebracht f 82 50. RILLAND. Het besluit van den raad der gemeente Woensdrecht, om de kinderen van de ouders, wonende in de Anna-Maria-, Dames- en Völckerpolder, niet meer op de openbare lagere school in genoemde ge meente toe te laten, zal voor de betrokken personen zeer zeker tot zeer groote moeie- lijkheden aanleiding geven. Nu mogen ge noemde kinderen wel te Bath ter school, doch in den winter is dit als het ware ondoenlijk, terwijl er tevens nog bij komt dat er geen openbare weg is. De kinderen moeten langs den spoordam door den Engel- schen polder naar Bath. Daar de afstand van huis tot aan de school grooter is dan 4 K.M. zullen de ouders niet ter zake van overtreding der leerplichtwet gestraft kun nen worden. Gelukkig is het aantal kin deren die te Bath ter school zullen komen, ingevolge bovengenoemd besluit niet groot, daar de meeste kinderen op de bijzondere katholieke school te Woensdrecht zullen gaan. De reden van bovengenoemd besluit is vrees voor uitbreiding van onderwijzend personeel Of dit werkelijk zoo is en of er ook nog andere redenen zijn, dient te worden afgewacht. Naar men uit Sas van Gent meldt, is Zaterdagnacht inbraak gepleegd, door mid del van het uitsnijden eener ruit, in den winkel van den heer Leo van Imschoot op den Westdorpsehen steenweg. De dieven hebben voor ongeveer veertig gulden aan manufacturen medegenomen. Daders on bekend. Te Hulst is brand ontstaan in de brouwerij van Arthur Wouters. Het perceel brandde geheel uit. De brand ontstond op den mout- zolder door onbekende oorzaak. Te Oud-Vossemeer is tot onderwijzer met verplichte hoofdakte benoemd de heer P. van Hoogdalen te Krimpen aan de Lek en tot geneeskundige, belast met den dood- schouw, de heer D. Quakkelaar, arts te St. Annaland. Te Breskens worden groote toebereidselen gemaakt voor het volksfeest op 7 Januari a. s., den dag waarop het 25 jaar geleden is, dat de heer J G. Gerritsen als burge meester dezer gemeente werd geïnstalleerd. Aan den te houden optocht zullen deelnemen de schoolkinderen, een 35-tal ruiters te paard, benevens een 8 k 10 praalwagens en een muziekgezelschap Het plan bestaat om, indien het weer het toelaat, des avonds een gondelvaart te houden in den spui- boezem der haven. Het gemeentehuis zal versierd worden. Indien de ingevallen winter het niet al te koud maakt, belooft het een schitterend feest te worden. BERGEN OP ZOOM. Het kruisverbond. Met genoegen moeten wij constateeren, dat het werken van het Breda's kruisver bond afd. Bergen op Zoom weder niet zonder vrucht geweest is. Strooibiljetten werden met kwistige hand vóór Nieuwjaar verspreid waarin iedereen tot matigheid werd aangespoord en vooral tot het niet „doen drinken". Op nieuwjaarsdag zelf waren dan ook verschillende koffiehuizen gesloten, terwijl alles voor zooverre we dit hebben kunnen nagaan in de volmaakste orde is afgeloopen. Tot dit succes heeft onget.vijfeld ook niet weinig bijgedragen de boeiende en hoogst interessante lezing van den zeer Eerw. pater de Greve, enkele dagen te voren gehouden. Alweer de jenever. Gisteren avond zag een werkman op de hoogte van de Nieuwe Haven, nabij het brugje, iemand in de haven tuimelen. Daar het laag water was, kwam hij in het slijk terecht en wel voorover. Terstond werd er hulp gehaald. Men sprong op een nabij liggende stoomboot en trachtte hem van daar uit met een lange haak te grijpen. Dit lukte niet, doch men hoorde een ge kreun, waaruit men opmaakte, dat hij nog leefde en niet meer in zoo'n gevaarlijken toestand lag. Een der mannen sprong over boord in het slijk en waadde hierdoor naar den ongelukkige. Van uit de stoom boot wierp men een touw toe. Dit werd onder de armen vastgemaakt en met ver eende krachten werd hij aan boord en vervolgens op den wal getrokken. Het bleek te zijn zekere R., meer bekend onder den naam van „lieve heerke", iemand die vaak voor dronkenschap is opgeborgen geweest. Had de werkman hem niej. zien vallen, dan was hij zeker ellendig omgekomen, daar het te dier plaatse zeer donker is en volk op dien tijd niet voorbijkomt. Met groote ingenomenheid zullen onze lezers kennis gemaakt hebben met den eersten interessanten brief van den „O u d- J o u r n a 1 i s t". Wij zijn zoo gelukkig hqn te kunnen meedeelen, dat geregeld win zijn hand „Brieven" in ons blad zul len verschijnen. Onzen zeer geachten medewerker en medestrijder, die zijn gouden sporen ver diend heeft niet alleen, maar die sinds lang den ridderslag in den journalistieke!» kampstrijd ontvangen heeft, zij onzerzijds om zijn welwillendheid en zijne zaakkun dige besprekingen, de meest hartelijke dank betuigd. De Redactie. li. Wat mij in uw program-artikel bijzon derlijk aangenaam trof, was uwe toezeg ging, dat de „Nieuwe Zeeuwsche Courant" zich niet minder op sociaal dan op politiek terrein zal bewegen en alzoo deelnemen aan de christelijk-sociale actie. Nu, zoovele sociale vraagstukken, zoo zij al niet uit hunnen aard reeds een politieke zijde hebben, loopen paralel met staatkundige, om ten lange leste bij gen bepaald punt elkander te ontmoeten. Het is juist op sociaal gebied, dat de z. g. kleine (gewestelijke) pers m. i. zoo veel nut stichten kan; naar mijn beschei den meening zoo niet meer, dan toch ook niet minder dan de groote. Is toch het arbeidsveld der gewestelijke pers meer be perkt, kleiner, het kan door haar ook beter worden overzien. Deze pers zal meer be kend zijn met de bijzondere toestanden en eigenaardige omstandigheden van het gewest en hare omgeving. De christelijke sociale beweging hier te lande is weliswaar niet meer van gister. Zij heeft reeds eenige jaren van vrucht baren arbeid achter den rug. Zij kan over eene uitgebreide en veelzijdige litteratuur beschikken. Tal van sociale vereenigingen en bonden heeft zij in 't leven geroepen. Wij hebben reeds onze sociale congressen en Katholieke Dagen gehad, om tot deel name op te wekken, den ijver aan te vuren, den moed te stalen. Edoch, zeg ik te veel, wanner ik beweer, dat het maken van de diagnose van het geen de maatschappelijke ziekte van onzen tijd heet, en 't aanwijzen der geneesmid delen daarvoor, zoo niet in te algemeene formules geschiedt, dan toch ook niet ge noeg in bijzonderheden afdaalt; zoomin bij moties van Katholieke dagen en con gressen als in opstellen der groote pers. De sociale kwestie is een complex van verschillende ziekten of kwalen, die zich in onze maatschappij voordoen. Die kwa len of ziekten bestaan niet overal, en waar zij bestaan, vertoonen zij niet overal dezelfde verschijnselen, bestaan ze ook niet in dezelfde mate en in denzelfden omvang, openbaren zij hier een minder, daar een meerder acuten aard. Het ver schil hangt af van bijzondere plaatselijke en gewestelijke omstandigheden, zoowel als van den aard en de gemoedsgesteldheid der bevolking. Het is nu, meen ik, de roeping en de taak der gewestelijke pers, wil zij althans aan de sociale actie niet alleen een werk zaam maar tevens een vruchtbaar aandeel nemen, de sociale toestanden op 't terrein harer werkzaamheid, in hare omgeving en haar gewest, bijzonderlijk na te gaan en, ontdekt zij daar misstanden of misbruiken, deze om 't zoo maar eens te noemen te gelegener tijd aan de groote klok te hangen. Men zal mij willen tegenwerpen, dat zulks meer eigenaardig de taak is van vakvereenigingen en bonden. Ik zal het niet tegenspreken. Men veroorlove mij evenwel de opmerking dat, ondanks het opwekkend en vermanend woord van Paus Leo XIIIVereenigt U! die christelijk- sociale instellingen in vele deelen onzes lands nog tot de vrome wenschen belmo ren. En nu geloof ik, dat juist een ge westelijk Katholiek blad, als de „N. Zeeuw sche Ct.", het best in staat is, de slapende geesten wakker te luiden en de verwezen lijking dier wenschen te bevorderen, indien ze maar op dat aanbeeld hameren blijft, importune et opportune volgens don Apostel, d. w. z., of men het gaarne of niet gaarne hoort. En zelfs al zouden dergelijke vereenigingen bestaan, die meestal van jeugdigen leeftijd zijn, dan nog heeft de gewestelijke pers daarnaast eene gewichtige en vruchtbare taak te ver vullen. Wat toch is vaak het geval, vooral in de provincie, op het platteland? De sociale misstanden of misbruiken, welke ontdekt worden en dienen wegge nomen, hebben gewoonlijk zóóvele jaren lang reeds beslaan, dat de bevolking, die er het slachtoffer van is, er ten lange leste met stoïcijnsehe gelatenheid is gaan berusten, als in iets, waaraan nu eenmaal niets te veranderen is. Hierbij komt, dat dit gevoel van onmacht gewoonljjk ook gepaard gaat met een vreesachtig opzien tot hen, die van die misstanden en mis bruiken profiteeren. Niet zelden ook volgt die vrees de slacht offers in de bonden of vereenigingen, waar van zij lid zijn geworden. Zij durven zich zelfs ten aanhoore hunner medeleden niet aver die misstanden uitlaten, uit vrees, dat het der buitenwacht mocht ter oore komen. En het is ook deze vrees, die menige sociale vereeniging niet onvrucht baarheid en lamheid slaat. Want nog eens de maatschappelijke ziekte of kwaal moet eerst in al hare deelen en hare eigendom- melijke verschijnselen worden gekend, alvorens genezing mag verwacht, het ge neesmiddel kan gevonden' of aangewezen worden. Wanneer evenwel de groote klok daar over wordt geluid en dikwerf geluid, in andere woorden, als een gewestelijk blad, als de „Nieuwe Zeeuwsche Courant", te gelegener tijd op dat aambeeld klopt, die sociale misstanden of misbruiken in h«t licht stelt, vermindert die vrees wel, ver dwijnt zij betrekkelijk spoedig en maakt plaats voor een gevoel van eigenwaarde en zelfstandigheid, voor wilskracht en moed, om op te komen voor de waarheid en het recht. Behoef ik meer te zeggen, om te doen uitkomen van hoeveel hulp en steun bij de sociale actie een gewestelijk blad als de „N. Zeeuwsche Ct." kan zijn voor Chris telijk-sociale vereenigingen of bonden in bepaalde streken onzes lands? Men kan dit minder verwachten van de groote dag bladpers en evenmin althans zeker niet in de eerstvolgende jaren van Congres sen en Katholieke Dagen, die evenals de groote pers, meer in algemeenheden verwijlen en wier openbaringen en beslui ten of moties meestal slechts een gering aantal van de direct belanghebbenden be reiken. Niet, dat ik de waarde en het nut dier Katholiekendagen en Congressen in twijfel zou trekken. „Honni soit, qui mal y pense". Ook niet, dat ik aan het bestaan van ergerlijke sociale misstanden op do Zeeuw sche eilanden geloof. Ik ben daarvoor te onbekend met de toestanden aldaar, een volkomen vreemdeling in Jerusalem. Ik heb alleen het nut, de behoefte aan, de noodzakelijkheid van eene katholieke gewestelijke courant willen doen uitkomen tegenover haar groote zusters, die zieh een arbeidsveld zoo breed en zoo lang als ons geheele Nederland voor hare sociale actie hebben gekozen en alzoo den tijd, de gelegenheid en kennis missen, om hunne aandacht aan eigenaardige toestan den in bepaalde streken te wijden. Wilt gij hiervan een voorbeeld, genomen niet zoo heel ver buiten uwe omgeving? Een vriend gaf mij onlangs de brochure, „Het Pachtcontract", door een Zeeuw in 't licht gegeven, ter lezing. Ik herinner mij, wel eens in enkele onzer groote orga nen van desbetreffende toestanden in het Noorden van ons land gelezen te hebben, waaruit het besluit te trekken viel, dat er aan ons landbouwpachtstelsel iets hapert, een besluit, hetwelk ik zelf nader heb toegelicht in een kath. hoofd orgaan, waarvan ik destijds medewer ker was. Dat er echter in het uiterste Zuiden onzes lands pachtmisstanden en misbrui ken bestonden als in die brochure aan 'l licht gebracht, het zal evenals aan mij wel onbekend zijn- geweest aan alle mijne collega's boven den Moerdijk, die nog iu actieven dienst zijn. En dit wilde ik nu doen uitkomen alle groote bladen hebben van dat boekje en de daarin ge schetste misstanden tot nu toe gezwegen als moffen, met uitzondering van het „Centrum", in welks hoofdartikel vermoe delijk een Zeeuw, en de „Tijd", waarin blijkbaar een vriend des schrijvers onder de ingezonden stukken aan het woord is geweest. En dit mag ik er wel bijvoegen indien de couranten van Staats-Vlaande- ren, waarin die misstanden zijn aange wezen, over derzelver bestaan of niet-bo- staan zich het harnas niet aantrekken, zal, vrees ik, ook dan wanneer ze be staan, de schrijver der brochure zijn doel niet bereiken. De direct belanghebbende hier is de pachter. Edoch, de boer is over 't algemeen niet afschietelijk met stuiveis voorboeken. Maar in onzen tijd wil hij absoluut zijn courant hebben en liefst zijn gewestelijk blad. Ik herinner mij hier, dat de Redactie in haar program-artikel ook heeft aange zegd, de kolommen van de „N. Zeeuwsche Courant" onverbiddelijk gesloten te zullen houden voor hartstochtelijk geschrijf en persoonlijke aanvallen. Ik koester niet den geringsten twijfel, of zij zal dat ook steeds doen. Maar zij veroorlove mij, haar te waarschuwen, van zich niet aan de illusie over te geven, dat zij het verwijt daarvan zal ontkomen. Dit is bij mijn weten nog aan geen enkele redactie gelukt. En zij, die er wel 't eerst en 't meest aan bloot staan, zijn juist de redactiën van gewes telijke bladen. Personen, die aan den openbaren weg timmeren, voor de openbare of algemeene belangen door het lidmaatschap van een publiek- of staatsrechtelijk college optie den, zij zijn allen, o zoo gaarne! door de courant geprezen. Maar wordt, zij 't in de meest hoofsche vormen, in de courant eens aangemerkt, dat zij daarbij hebben ge dwaald, zich hebben vergist, dan zijn die openbare personen, alle schier zonder uit zondering, boos. En worden zij eens op de vingors getikt, omdat zij zich aan de openbare en algemeene belangen hebben vergrepen; wordt op de deugdelijkste gron den aangetoond en bewezen, dat zij niet de rechte man op de rechte plaats zijn, dat zij het vertrouwen niet verdienen of verbeurd hebben, dan zijn zij woedend en vol vijandschap en haat jegens de courant. Onnoodig er bij te voegen, dat zij die cou rant gaarne naar den kelder zien gaaq

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 2