UIT DE PERS. Landbouw en Veeteelt Het nut van liet Thoinasslakkemneel. KERKNIEUWS, Rechtszaken. Afloop Verkoopingen enz, Hoog water. De „N. It. Ct." schrijftHeel Rotterdam was gisteravond op de been, om, hetzij met angst, of wel uit nieuwsgierigheid en belangstelling de was van het water te volgen. Die was begon om zes uur, toen de peilschaal van de schutsluis aan de Vlasmarkt een stand aanwees van 1 68 meter boven R. P. En om acht uur was die stand al 2.84. Van toen af kwam de be langstelling er eerst recht in. Het was zwart van menschen allerwege bezuiden Scbieland's Hoogen Zeedijk. Voetje voor voetje moest men wijken voor het opko mende water, totdat omstreeks kwartier vóór negen het tramwegverkeer over de Noord-Blaak gestaakt moest worden. De vloed trad thans allerwege als heerscher op en wie niet tijdig voorzorgsmaatregelen genomen had, kreeg het hard te verant woorden. Tusschen negenen en tienen was het de tijd van menig typisch geval Zoo bijvoor beeld was er een souper op de Leuvehaven. Een file van rijtuigen stond voor het huis, de paarden tot aan de knieën in het water. De feestvierenden ontijdig opgeschrikt, wilden huiswaarts. En weldra zag men nu menig man, of breedgeschouderd koet sier, met een dame in avondmantel op den rug, door het water plassen om in het coupetje een veilige haven te berei ken. Elders waagde een dienstmeisje of een huiswaarts keerend echtpaar er een paar natte beenen aan, natuurlijk onder het gejuich van het kijkgrage Rotterdam. Hier trachtte een varensgezel met zijn roeiboot varende over de straten een vrachtje te snappen, elders was het een sleeper, die zijn wagen productief poogde te maken door hem met mannen en vrouwen te be laden en het water te doorkruisen, dik wijls niet rekenende op de koppigheid van zijn paard, dat bij zoo een ongewone tocht, meermalen zijn weinige ingenomenheid met het water te kennen gaf. Klei en vette modder deden opgeld en het was heelemaal geen zeldzaamheid, als men mijnheer zelf met opgestroopte hemds mouwen zijn dienstbaren zag helpen om de voegen van in de haast geplaatste vloed planken met het vettige goedje dicht te stoppen, spijtig dat het water hem nog te vlug was en zijn huis binnenstroomde, geen plekje in de benedenverdieping droog latende. En te midden van al dit geloop, gedraaf en gevraag naar de toestand, vergaderden dijk graaf en hoogheemraden van Schieland ten gemeenteraadshuize op de Korte Hoogstraat, in afwachting van de rapporten die telefo nisch of per estafette inkwamen. En ge lukkig, van dijkbreuk of zoo hoorde men niets. Schieland's Hooge Zeedijk stond hecht en bood overal den noodigen weerstand. Hooger en hooger steeg inmiddels het water; waren het eerst de kelders, thans volgden de pakhuizen en waar niet op den vloed gerekend was, zullen de daarin op gestapelde koopwaren het geducht ontgol den hebben. Reeds was de verbinding met Feijenoord verbroken, het MaasstatioD niet meer bereikbaar en nog immer steeg het water. Het tramwegverkeer bezuiden Schieland's dijk was opgeheven Op Feijen oord stonden trams die van het verkeer afgesneden waren en de Boymansstraat deed als wisselplaats opgeld. Reeds was het water hooger gestegen dan 1883 en nog was het einde van den was niet te zien. Om tien uren stonden blank de Boompjes, de Wijnhaven en Wijnstrait, de Leuvehaven, de Oosterkade, het Haringvliet, de Nieuwehaven en de Steiger, met alle tusschengelegen straten en stegen. Alleen de Hoofdsteeg en het Beursplein met een stuk van het West- nieuwland bleven begaanbaar, alsook de Soetesteeg en de Zeevischmarkt. Groote schade werd o. m. aangebracht aan het werk op de Zuid-Blaak, waar de nieuwe kan toren van de firma R. Mees en Zonen gebouwd moeten worden. Het geheel, dat voor het heien uitgegraven is, liep vol. Natuurlijk mocht de brandweer niet ont breken, en zoo was het dat plotseling een ge rucht van brand de ronde deed in het Hang. Derwaarts rukte men uit, met den brandmeester aan het hoofd, wadende en plassende tot de knieën in het water. En wanneer er dan plotseling een kijkgrage kopje onder ging was het een hoera van belang. De Oude Plantage en al wat daar in de buurt buitendijks gelegen is, stond al lang blank. Eindelijk te half elf had het water zijn hoog tepunt bereikt. Toen was de stand 3.48 meter -j- R. P. Ontelbaar waren op dat oogenblik de winkels en de benedenhuizen, waar alles letterlijk dreef. Wel had men nog overal gedaan wat men kon, maar de schade algemeen geleden, is op zijn minst genomend beduidend. Koopwaren van aller lei aard zijn hieronder begrepen. Men herinnert zich den moordaanslag, gepleegd over een paar maanden te Echt op den jachtopziener Ommen, door een man, die pas uit de gevangenis was ontslagen. Op eersten Kerstdag nu heeft deze man zich in de gevangenis te Roermond opgehangen. Hij was mandenmaker in de gevangenis. Ommen, die lang tusschen leven en dood lag, was juist dezer dagen uit het gasthuis gekomen. De officier van Justitie te Amsterdam maakt bekend, dat eene premie van twee honderd en vijftig gulden wordt uitgeloofd, ter beschikking van hem, officier, aan den geen, die, in verband met de op 23 De cember te Amsterdam gepleegde poging tot vergiftiging met arsenicum, aan de justitie de noodige inlichtingen kan geven omtrent den verkoop van het voormelde tot bovengenoemde poging gediend hebbend vergif. De aanleiding tot de vergiftigingszaak in die stad moet de volgende zijn De heer V. d. K., lid van de firma V. d. K. en Co., in koffie, had frauduleus boek ge houden ten nadeele van zijn compagnon. De boekhouder bij de firma en andere be dienden hadden dit ontdekt en den heer V. d. K, daarover gesproken, die getracht had hen om te koopen, hetgeen echter niet gelukte. De boekhouder sprak er zijn anderen patroon over en deze liet V. der K. eene week tijd om 'tontbrekende aan te zuiveren. Dit is werkelijk geschied. Kruger's nalatenschap. De heer Eloff, te Kaapstad, geïnterviewd met be trekking tot de nalatenschap van president Kruger en de in omloop gebrachte berich ten, dat Z H.Ed. legaten zou vermaakt hebben, heeft verklaard, dat de president wel tijdens zijn leven eenige schenkingen heeft gedaan aan godsdienstige en liefda dige instellingen, maar bij testament over zijn goederen had beschikt ten bate van familie alleen. Gisterochtend heeft er te Zwijndrecht, naar de „Dordr. Ct." meldt, een treurig ongeval plaats gehad. Aan den Langenweg, circa l1,K.M. van de kom van het dorp, staat een houten huis, waarin de gezinnen van Van Loon en Los zijn gehuisvest. Vrouw van Loon was 's morgens in de buurt op visite en had haar twee kinderen, een driejarig meisje en een vijfjarig jonge tje, alleen thuis gelaten. Los, die koffie zat te drinken, bemerkte brand in de woning van zijn buren en trachtte onmiddellijk nog te redden, wat te redden was. Hij wist echter niet, dat genoemde kin deren in het brandend huis waren, een in een kinderwagen en een te bed. Niemand die om de kleuters dacht in de verwarring, zoodat deze in de vlammen omkwamen. Hoe de brand aangekomen is, is niet bekend. Het haantje van den toren op de N. Z. Kapel te Amsterdam heeft Vrijdagmiddag daartoe aangezet door den hevigen wind eene poging gedaan om van zijn ver heven standpunt af te dalen. Maar de torenspits liet hem niet los, en zoo draaide hij in angstwekkende positie met den kop in de lucht en den staart naar beneden rond. De brandweer, die ijlings te hulp kwam, heeft het haantje voorloopig nog niet uit zijne gevaarlijke positie kunnen bevrijden, maar daar zijn nederdaHng toch ieder oogen blik werd verwacht, waren de Kalverstraat en beide Kapelstegen door de politie afgezet. Bij den Zijpendaalschen weg te Arnhem werd gisterochtend de luitenant-kwartier meester van R. gevonden, die, waarschijn lijk om een hem opgelegde geringe straf, getracht had zich van het leven te berooven. Met een wonde in de borst werd hij in ernstigen toestand naar het diaconessenhuis gebracht. Een juffrouw te Bonn, vroeger eigenares van den dierentuin aldaar, was door de politie beboet, omdat zij een hyena in huis had, zonder er aangifte van gedaan te hebben. Voor de schepenrechtbank in be roep gaande, legde zij een advies van Jen directeur der Keulsche diergaarde over, behelzende dat een hyena geen gevaarlijk dier is, daar zij menschen niets doet. Daarop is de juffrouw vrijgesproken. De uit Berlijn verspreide geruchten over een a. s. verloving van koning Alfonso van Spanje met hertogin Antoinette van Mecklenburg-Schwerin worden te Madrid verklaard als „missende eiken grond en berustende op willekeurig vermoeden". (Tijd.) Zeshonderd zuigelingen uit de vensters geworpen. Zondag, even voor middernacht brak brand uit in het Katholieke vonde- lingenhnis te New-York en binnen enkele minuten waren alle zusters in de weer om de 600 kinderen, allen beneden het jaar oud, te redden, waarin zij werden bijgestaan door brandweer en politie. De zusters waren voor het reddingswerk bij brand voortref felijk gedrild en hoewel het drie verdie pingen hooge huis geheel is uitgebrand, kwam geen der zuigelingen oin. Die, welke zich op de beneden en eerste verdieping bevonden, werden uit de vensters geworpen en in netten opgevangen. Tegen de tweede verdieping werden ladders geplaatst en daar gingen de kleinen van hand tot hand en uit de vensters der derde verdieping liet men hen aan koorden zakken. Binnen een kwartier hadden allen het brandende huis verlaten. De straat was vol zuigelingen, die in de omliggende woningen liefderijk werden opgenomen, waar menigeen zulk een kleinen gast als een gelukaanbrengend Kerstgeschenk welkom heette. (VI. C.) Op de lijn NapelsRome zijn twee treinen op elkaar geloopen. Dit spoorwegongeluk heeft plaats gehad in de nabijheid van Ceprano. Twee treinen naar Rome, een uit Roccasecca en een uit Napels, zijn daar op elkaar geloopen. De trein uit Napels, die 14 minuten voor den anderen moest zijn, had wegens een defect zijn vaart moeten minderen en ten slotte moeten stilstaan. Het personeel gaf den snel naderenden trein uit Roccasecca het sein om te stoppen, maar hieraan kon geen gevolg worden gegeven, omdat de trein juist in een bocht was. Hij verbrijzelde het achterste rijtuig van den Napelseken trein. Er werden 40 menschen gewond, van wie 6 ernstig. De regeering heeft een onderzoek gelast. Te Shanghai is, onder leiding van den Deeuschen Consul, een consortium gevormd, met het doel, de lading te bergen van den Chineeschen kruiser „Hei-Ti", die verleden jaar bij de Elliot-eilanden is ge zonken met een som van 23.1 millioen yen aan boord een deel der oorlogsschatting, welke China aan Japan moest betalen. Vroegere pogingen om het schip boven water te brengen, zijn mislukt. Maar thans is men met het stoomschip „Industrie gekocht van eene Zweedsche Bergingmaat- scbappij, aan het werk getogen. Reeds de eerste pogingen der duikers werden met goed gevolg bekroond. Na verloop van drie dagen had men acht kisten vol goud en een stuk zwaar geschut van 34 ton bovengebracht. Daarna moest de „Industrie" echter naar Shanghai gaan om eenige schade te herstellen, vóór het werk vervolgd kon worden. Als dit is afgeloopen, hoopt de maat schappij met de „Industrie" goede diensten te kunnen bewijzen om schepen, welke in den Russisch-Japanschen oorlog zijn gezon ken, weder boven water te brengen. Voor, het bergen van de „Hei-Ti" moet het Consortium eene belooning van 2ys millioen yen hebben bedongen. In een dorpje bij Sevilla Spanje werd dezer dagen een waar gruwel-kerkhof ontdekt. Dit kerkhof was de tuin achter het huis van den Franschman Aldije, die daar een speelhol hield. Een bende valsche spelers zocht argeloozea binnen te lokken en hun geld al handig te maken. Zoodra echter een der stamgasten het waagde alleen in de gelagkamer te komen, sloeg de waard zijn slag Met een hamer ver brijzelde hij zijn gast de hersenen en begroef het lijk 's nachts in den tuin. Reeds werd een half dozijn lijken uit den vreeselijken tuin opgedolven; waarschijnlijk liggen er nog meer slachtoffers onder de bloembedden. Aldije nam onmiddellijk de vlucht, maar in Huelva wist een politie-agent den moorde naar te pakken en vast te houden, hoewel deze 4UU0 peseta's voor zijn vrijlating aanbood. SGCROIiOfilË In 1904 zijn onder meer overleden Vorst rrederik van Anhalt, Prins Hen drik van Pruisen, George, hertog van Cam bridge, Ex-Koningin Isabella van Spanje, Paul r rederik van Mecklenburg Schwerin, Koning George v. Saksen, Prinses Maria Mercedes v. Asturië, Frederik v. Hohen- zollern, de Hertogin-Weduwe Alexandrine van Saksen-Koburg-Gotha. Onder buitenlandsche staats- of krijgs lieden, industriëeien en geleerden noemen wijGraal' Waldersee, Trarieux, oud-minis ter van justitie in Frankrijk, Makarof, admiraal van Rusland; President Kruger, on Plehwe, minister van binnenlandsche zaken in Rusland, de Russische generaal Keiler, Minister Harcourt in Engeland, Prof. Finsen, August Snieders.. In ons vaderland stierven onder meer: Tak van Poortvliet, Sickesz, Groen van Waarder, Vrolik, oud-leden; en S. M. v. Wijck, lid der Tweede Kamer; Van Lier, oud-lid der Eerste Kamer, de generaals Beyen, Buys en v. d. Star; v. Beijeren, directeur van een militairen tehuis en een gesticht voor halve weezen te 's-Hage, de Clercq van Weel, president der Ilaar- lemsche rechtbank, Frans Coenen, Richard Hol en Gottfried Mann, toonkuntenaars, Johanna van Woude, v. d. Brandhof, oud gouverneur van Suriname, Van Harinxma, burgemeester van Den Haag, Jan Bois- sevain, voorzitter der Stoomvaart-Maat schappij Nederland, Van der Oudermeulen, stalmeester van H. M. de Koningin, Elise van Calcar, Van der Staal, particulier se cretaris van II. M. de Koningin, Bisschop en Th. de Bock, schilders; Justus van Maurik, Prof. Wurfbain, dr. Teilegen. Van Limburg Stirum, directeur der kolonie Veenhuizen, Prof. Muller te Leiden. En in onze provincie: dr. J. M. Boom te Tholen, Snijders en van Woelderen, oud-leden der Staten van Zeeland, Lint hout, wethouder te Oud-Vosmeer, Berre- voet, burgemeester van Serooskerkc (S.), Janse, hoofd der school te Schore, J. C Pilaar, ds. J. Hulsebos te Vlissingen, Een vermakelijk Congres. Het „Dagblad van N.-Brabant" schrijft: Vermakelijk in de hoogste mate is het Congres, dat de anarchisten op den Tweeden Kerstdag hebben gehouden te Deventer. Die lui hebben het beste bewijs gegeven van de onmogelijkheid hunner theorieën. Ze willen bandelooze vrijheid van het individu, geen gezag, dus geen Regeering, geen leiding zelfs. Maar let nu eens op, tot welke mallig heden zulk een beginsel voeren moet. Vergaderd waren de anarchistische- en vrij-socialistische groepen, en namens deze mochten de afgevaardigden het woord voeren. Daar kwam reeds aanstonds iemand tegen op. Ik erken geen groepen, riep hij uit. Groep, dat beteekent leden en bestuur, en bestuur wil zeggen gezag. Gezag nu, erken ik niet, zoomin het gezag van bour geois als van anarchisten. Derhalve eisch ik, dat ieder individu evenveel recht t hebbe om te spreken op dit Congres als een groep. De man kreeg zijn zin. Maar, vraagt ge, had hij dan ook als enkel persoon evenveel stem als een groep? Och m'n goeie man, praat me niet van stemmen. Een anarchist wil niet stemmen. Daardoor ontstaat een meerderheid en een minderheid, waarbij de eerste over de laatste den baas speelt. Gezag dus. Weg met alle gezag. Nauwelijks was op het congres gesproken van stemming, of er ging een algemeen sst langs de rijen. Asjeblieft niet praten van stemmen, riep men. Dat zou een debat geven zonder eind. Laten we dat uit stellen tot de „moeilijkheid" niet meer te vermijden valt. i e moeilijkheid kwam echter. Hoe bande loos de theorie zij. er is geen praktijk moge lijk zonder een beetje ordelijkheid. Een voorstel was er ingediend om tijdens de verkiezingen van 1905 een anti-parle mentaire propaganda te houden. Datiseen propaganda, die betoogen wil, dat al het Tweede- en Eerste Kameren onzin is. Vele leden en groepen hadden niets tegen zoo'n propaganda, maar het leelijke was, dat men 't niet eens kon worden, waardoor noodig werd eenstemming. En 't gruwelijkst was wel, dat men een comité voorzag. Een comité, dat de actie zou leiden over het geheele land. Van twee verschillende kanten dook dus de boeman ophet gezag. Men trachtte den boeman uit het comité te slaan, door het te noemen: correspon dentie-bureau. Gekheid, riepen de rood- sten, dat is een wolf in een schapenvacht. Ondanks de stoutste theoretici scheen 't intusschen, dat de meest praktische anarchisten van de theorie een brokje wilden offeren aan een comité. Maar, onder de bedrijven door ontstond een nieuw conflict. Vele leden wilden aan zoo'n eventueel comité 'n vast-omlijmd-werkprogram geven. Maar dan zou het comité moeten gehoorzamen aan hetgezag der ver gadering! Daarentegen zouden alle groepen en individuen het comité hebben te volgen, als dit geen opdracht der vergadering kreeg. Is het wonder, dat de discussie eindeloos en verward was. Zoo, dat Domela Nieuwen- huis uitriep „Het is wel wat erg. dat een anarchis tische vergadering zich een heelen dag met die verkiezingszwendelarij bezig houdt" en later: „We overtreffen de Tweede Kamer". Intusschen hoe men ook tegenspartelde, men moest onder het juk door: er werd gestemd en het comité kwam tot stand. Maar zoodra de verkiezingen achter den rug zouden zijn, moet het comité worden ontbonden. Dus een tijdelijk gezag slechts. Jawel, maar toen men eenmaal over den hond was, kwam men ook over den staart. Na een discussie van twee dagen werd besloten een federatie te stichten voor de propaganda van het anarchisme. Dit was echter verschillende groepen te kras en waarschijnlijk zal de federatie dan ook alle vertegenwoordigde afdeelingen niet krijgen onder hare vleugelen. Domela Nieuwenhuis is er zoo afkeerig van, dat hij weigerde in zijn blad artikelen op te nemen ten gunste der federatie. Wat den afgevaardigde, die er om vroeg sarcastisch deed uitroepen: „privaat-eigen dom" (Domela is de eigenaar der „Vrije Socialist"). En toen de debatten gesloten werden, riep er een„Zoo vermoordt men de vrijheid". Socialistische verdraagzaamheid. Het Hbl. van Antwerpen schrijft: In de apotheek van „Vooruit" te Gent woonden de apotheker Weytsteen, zijne vrouw en dezer zuster, die zeer gevaarlijk ziek was. Daar haar toestand verergerde, deed zij een priester ontbieden, maar dit feit werd onmiddellijk verraden aan de partijhoofden. Deze deden Weytsteen roepen en zegden hemkiezen of deelenofwel geen pastoor in huis, ofwel gij de straat op. De zieke, niet willende dat haar schoon broer zijne plaats zou verliezen, en anders zins niet willende sterven buiten de Kerk, vroeg dat men haar naar 't gasthuis zou vervoeren. Maar toen kwam het gemoed van M.Wey t- steen in opstand tegen de dwinglandij der partijhoofden. „De pastoor zal hier komen, antwoordde hij aan zijne schoonzuster, er kome van wat wil Hij deelde lit besluit mee aan de tyrannen van „Vooruit' en kreeg onmiddellijk wat hem beloofd wasde deur uit. De familie Weytsteen woont nu in een der voorgeborgten van de stad. De „XXe Siècle" meent dat men bij zulk eene lage daad van hatelijke onverdraagzaamheid geene opmerkingen moet makenneen, dat zal het publiek wel zelf doen. Weinig hadden de beide Engelschen, Thomas en Gilchrist, gedacht, toen zij in 1789 een middel uitvonden, om uit de ijzererts den phosphor te verdrijven, dat de phosphorslakken, die daarbij ontstaan, den landbouw zulke onschatbare diensten zouden bewijzen en het gebruik ervan als meststof in korten tijd zulk een vlucht zou nemen. Welke redenen zijn er, die het slakkenmeel een zoo voorname plaats doen innemen in de rij der kunstmeststoffen en die maken, dat deze meststof in vele ge vallen te verkiezen is boven andere phos- phorzuurhoudende kunstmeststoffen In de eerste plaats zij opgemerkt, dat men be zwaarlijk een goedkoopere phosphorzuur- houdende meststof kan vinden dan thomas slakken, daar 100 K.G. van ongeveer 17% f2.50 kost zoodat 1 kilo-procent op onge veer 15 cent komt te staan. Daar de pr(js van het slakkenmeel evenals die van andere meststoffen aan verandering onderheven is en ook het phoshorzuurgehalte niet stand vastig is, geven deze cijfers slechts het gemiddelde aan. Hoe is het met dit phosphorzuur en thomasslakkenmeel gesteld, wat de oplosbaarheid van het phosphorzuur betreft, vraagt gij V Het phosphorzuur van het slakkenmeel is niet oplosbaar in zuiver water, evenals dat van superphosphaat. Doch zuiver water is ook niet in den bodem aanwezig. Het bodemwater is altijd voorzien van zuren, die er in opgelost zijn, in de eerste plaats van koolzuur, maar ook van humuszuur, zwakke wortelzuren, enz. Hier van is het gevolg, dat het slakkenmeel al spoedig in den bodem uiteen valt en ver der in het bodemwater oplosbaar is. Het is dus niet meer dan billijk, dat we de oplosbaarheid gelijk stellen aan die van andere phosphorzuurhoudende meststoffen; dat we de waarde van het thomasslakken meel tenminste om de oplosbaarheid van het aanwezige phosphorzuur niet lager stel len dan die van het superphosphaat. Verder bevat het thomasslakkenmeel een belangrijke hoeveelheid kalk, voor een groot deel in een vorm, die oplosbaar is in het bodemwater. Al deze eigenschappen maken, dat het slakkenmeel voor zeer veel gewassen, als voor grassen en klavers, voor knollen en spurrie, voor alle vlinderbloemigen als erwten, lupine enz., maar ook voor alle granen, alle tarwe, rogge, gerst en haver een zeer gunstig werkende meststof is. En in de eerste plaats is het slakkenmeel geschikt om op te treden bij do herfstbe- mesting. Al valt er ook in de maanden OctoberApril nog zooveel regen en sneeuw, het phosphorzuur gaat niet verloren, doch wordt, voor zooverre het nog niet aanstonds gebruikt wordt, door den bodem vastgehouden. En dit is het groote voordeel, dat het thomasslakkenmeel boven het superphosphaat heeft, daar het in water oplosbare phosphorzuur der superphosphaten door wegspoeling gemakkelijk verloren kan gaan. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Goorn (N.-H.) den weleerw. pater J. D. A. Meijer O. P.; tot kapelaan te Schiedam (H. Joannes de Dooper) den wel-eerw. pater H. A. Bartijn, O. P., en tot kapelaan te Rotterdam (H. Hart) den wel-eerw. pater J. C. van der Veer O. P. Men bericht aan de „Opr. H. Ct.", dat door mr. Caroli, namens den voortvluch- tigen notaris v. W. uit Krommenie, verzet is aangeteekend tegen het vonnis, waarbij deze onder verdenking van verduistering staande notaris in staat van faillissement is verklaard. HEINKENSZAND, 28 Dec. Heden is door het Bestuur der Heinkenszandsche Guano-Vereeniging bij inschrijving aan besteed de levering van 2430 baal Klaverguano, 11301/,, baal Aardappelguano, 72 baal Chilisalpeter (Fe- bruariievering) en 234.5 baal dito (April- levering). Ingeschreven was door P. J. v. Aardenne, Dordrecht, voor Kla verguano ad f 2.34, Aardappelguano ad f7.18, ChiliFebruari ad f12 98, ChiliApril ad f12 98; Mij. tot verk. van Hulpmest, Dordrecht, Klaverguano ad f 2 39, Aard appelguano ad f7.17; Dordtsche Kunst- mestmij., Dordrecht, Klaverguano ad f 2.49, Aardappelguano ad f7.28, ChiliFebruari ad f 12.66, ChiliApril ad f 12.66; Coenen en Schoenmakers, Uden, Klaverguano ad f 2.18, Aardappelguano ad f 7 14, Chili Februari ad f 12.68, ChiliApril ad f 12.59; Intern. Guano- en Superphosphaatwerken te Zwijndrecht, Klaverguano ad f2.30, Aardappelguano ad f7.30; en Glerum en Co., Vlake, Klaverguano ad f 2 175, Chili Februari ad f 12.64, ChiliApr. ad f 12.579/10, alles per baal van 100 K.G. bruto. Gegund werdende Klaverguano en het Chilisalpeter aan Glerum en Co., en de Aardappelguano aan de firma Coenen en Schoenmakers. ANNA-JACOBAPOLDER. De uitslag der aanbesteding van hulpmeststoffen door de landbouwvereeniging te St.Fhilips- land op Donderdag 1.1. was als volgt Am. Superphosphaat f7.14, B. J. Quist St.-FhilipslandChilisalpeter f 12.24, A. Snelleman Dinteloord; Peruguano f8.20, Maatschappij tot verkoop van hulpmest stoffen te Dordrecht; Superphosphaat (door 't lot beslist) f 2.14, Coenen en Schoenmakers te Uden.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 6