Katholiek Orgaan voor de Zeeuwsche Eilanden. us, Maandag 2 Januari 1905. Eerste Jaargang. Tweede Blad. L Goes, eren orststraat, Verschijnt eiken /BAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Brieven van een ond-journalist. BUITENLAND. Vlaamsch-Belgisclie Brieven. GEMENGD NIEUWS. Bierbrouwerij „De Gans". O ES. N-ARTIKELEN tan bovenstaand •stuiven ooger, met overtrek, irtikelen te zien. Een en ander dit blad betreffende te zenden: wat aangaat de Redactie a. d. Redacteur; al het overige a. d. Uitgevers. Abonnementsprijs: per 3 maanden—.95 Voor het buitenland verhoogd met de meerdere porto's. Afzonderlijke nommers (bij vooruitbetaling)—.05 Drukkers-Uitjevers: OOSTERBAAN LE COINTRE, o G O E S. o— Adverfentiën: van 1—6 regels —.60; iedere regel meer 10 ets. Qrootere letters of cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Eenzelfde advertentie driemaal geplaatst, wordt tweemaal berekend. Bij een groot aantal regels of bij abonnement speciale prijs. Dienstaanbiedingen: 25 ets. per advertentie van hoogstens 5 regels. Reclame-berichten: 25 ets. per regel. „On revient toujours a ses premiers amours", vrij vertaald: „oude liefde roest niet." Het zij dan mij, oud-journalist, vergund, de „Nieuwe Zeeuwsche Courant een har- telijken welkomsgroet te brengen. Haar optreden in Zeeland, inzonderheid in de Zeeuwsche eilanden kan en ik verwacht het stellig zal vruchtbaar zijn aldaar voor de verdediging van de goede zaak in 't algemeen en voor de op leving en bevordering der christelijk poli tieke en sociale beginselen onder de Katho lieke bevolking in 't bijzonder. Zij voorziet ongetwijfeld in eene maar al te lang be staande dringende behoefte. „De Nieuwe Zeeuwsche Courant" treedt in de z.g. kleine pers. Men wachte zich echter in die betiteling, kleine pers eene geringschatting te zien. Ik heb in mijne jarenlange journalis- tische liefhebberij medegewerkt (gratis) zoowel aan verschillende z.g. hoofdorganen als weekbladen. De ondervinding heeft mij geleerd, dat men de waarde en ook de taak van kleinere bladen, mits goed gere digeerd, niet licht te hoog kan aanslaan. In den politieken en socialen strijd zijn zij als .de tirailleursliniën op het oorlogsveld. In onzen tijd wil iedereen zijn courant hebben, de werkman zoowel als de groot industrieel, de kruidenier als de hooge ambtenaar, de boer als de professor. Een breede zoom der bevolking heeft meestal geen tyd om een hoofdorgaan te lezen, terwijl dit doorgaans ook te kosbaar is. Hierbij komt, dat aan een hoofdorgaan of dagblad, indien dit laatste althans over 't gansche land zich verspreiden wil, wat de keuze der onderwerpen voor hoofd artikelen en derzelver bewerking betreft, hooge journalistieke, wetenschappelijke en letterkundige eischen worden gesteld, waar aan zij te beantwoorden hebben, op straffe van hun doel niet te bereiken, hun prestige en te veel lezers te verliezen. Maar juist het voldoen aan die eischen heeft tengevolge, dat zulke dagbladen voor den zoom der bevolking, die ik op 'toog heb ik zal maar zeggen ongenietbaar zijn. En zonder courant mag en wil die zoom toch niet blijven. Bij ontstentenis van eene Katholieke, koopen die menschen zoo zij al niet geabonneerd zijn op eene niet- Katholieke courant het giftige blad, dat aan de huizen dagelijks wordt gevent. Onwe tend blijven die koopers niet. Edoch, de wetenschap, welke zij uit die blaadjes putten, is, zooal niet slecht, dan toch altijd uiterst gevaarlijk voor hun levensbeschou wing, voor geloof en goede zeden. In de behoefte aan courantenlectuur bij dat ge deelte der bevolking, voorziet nu een blad als de „Nieuwe Zeeuwsche Courant". Ik heb reeds aangemerkt, dat men de taak der redactie van de kleinere party pers niet te licht schatten mag. Ik wil dit nog even toelichten. De redacties van hoofdorganen hebben nooit gebrek aan stof voor hoofdartikelen. Zij kunnen schrijven over alles en nog wat over alB ik het zoo zeggen mag in de volkstaal over geleerde en onge" leerde onderwerpen. Zij mogen die on derwerpen breed opvatten, breed behande len. Vervolgartikelen op 3, 4, 5 dagen hinderen in een dagblad weinig of niet ze geven altijd bladvulling. De min of meer wetenschappelijke of letterkundige vorm der behandeling, die het blad gekleed moet maken, is geen bezwaar, ten minste niet voor de redactie. Voor een gewestelijk weekblad is de keuze van hoofdartikelen lang zoo ruim niet, veeleer zeer beperkt. De redactie van een kleiner blad moet rekening houden met de weet- en leergierigheid, de belangstel ling, de ontwikkeling en het bevattings vermogen zijner lezers. De redactie is ook genoodzaakt, vaak de bespreking van het belangrijkste onderwerp in een kort bestek samen te persen, wat zijn moeielijkheden oplevert en voor den schrijver niet dan onaangenaam wezen kan. Maar ik meen te mogen voorspellen, dat de „Nieuwe Zeeuwsche Courant" eene schoone toekomst tegemoet gaat. Zij heeft een vruchtbaar, dankbaar veld ter bear beiding. De Katholieken der Zeeuwsche eilanden zijn nog van het oude, kloeke, stoere Zeeuwsche ras, voor overtuiging vatbaar en eenmaal overtuigd, voor hunne overtuiging pal staand, strijdend, nooit versagend. „Luctor et emergo." Ik twijfel er niet aan, of zij zullen de „Nieuwe Zeeuw sche Courant" abonnès genoeg leveren om hare oprichters in staat te stellen, het blad aan alle billijke eischen te doen beant woorden. Voor deze voorstelling vind ik grond ook in den belangloozen ijver en kloeken onder nemingsgeest dier oprichters en in hare gelukkige samenstelling van de redactie, wier kunde en takt boven mijn lof verheven zijn. Nog dit veroorloof ik mij er bij te voegen, dat het eerste hoofdartikel (in het eerste proefnummer) mij het bewijs heeft geleverd, dat de redactie onzen tijd, zijn eischen en behoeften volkomen begrijpt. Op dat program-artikel kom ik bij leven en welzijn terug in een volgenden brief. DE OORLOC. De Petersburgsche correspondent van de Petit Parisien seint, dat men in den laats- ten tijd niets meer verneemt van generaal Stoessel, maar dat de generale staf zich daarom niet ongerust maakt, men blijft overtuigd, dat de vesting het nog lang zal uithouden. Men gelooft, dat het zeker nog drie of vier maanden zal duren voordat de Japan ners de vesting veroverd hebben. In dap perheid staan beide partijen gelijk, maar Stoessel is een groot ingenieur, en weten schap is hier van meer belang dan dap perheid. Het Japansche belegeringsgeschut is geheel onvoldoende, en doet de Russen tot dusver weinig kwaad. De bezetting heeft nog meel in overvloed, en ook ont breekt het hun niet aan goed drinkwater. De Japanners sparen over 't geheel de stad, waar nog zeer veel Chineezen wonen, omdat zij van plan zjjn, Port Arthur voor zich te behouden. Het Japansche vuur richt weinig uit tegen de Russische maga zijnen. De Russen hebben veel geschut, en schijnen alleen met de projectielen voor hun zwaarste stukken zeer zuinig om te gaan. De Japanners hebben nu Woensdag, al de forten van Erlungsjan bezet. De verovering dezer forten is eene ge wichtige overwinning voor het belegerings leger. Eindelijk is dan eene bres gemaakt in den fortengordel rond Port Arthur. De verovering van de andere forten kan nog verliezen kosten, maar het groote werk is thans volbracht. De strijd moet eindigen in het voordeel der Japanners, die altijd maar nieuwe mannen aanvoeren, terwijl de heldenmoed der belegerden niet beletten kan, dat hun aantal na ieder gevecht vermindert. Volgens berichten uit Port Arthur, is het garnizoen vol vertrouwen, dat het vóór 1 Maart ontzet zal worden. In weerwil van de ernstige verliezen die het hij het gevecht om den Hoogen Berg op 26 November heeft geleden, is het garnizoen opgewekt en besloten, om den strijd voort te zetten, zoolang er nog een soldaat overblijft. Men zegt, dat het leger voldoenden voor raad heeft tot Eebruaride vloot heeft nog voorraad voor een maand. De verovering der Duivenbaai door de Japanners zal het werk der blokkadebre kers voortaan heel moeilijk maken. Het ministerie van marine maakt een brief openbaar van een officier der Sewas- topol, welke in handen der Japansche over heid is gevallen. De schrijver zegt, dat de vesting Port-Arthur na December geen weerstand meer zal kunnen bieden. Hoe ver de Japanners vooruit zijn gekomen in de omsingeling is hem niet geheel bekend, maar hun voortrukken is onwederstaanbaar. Wij gevoelen schrijft hij een bittere teleurstelling door het uitstel van de komst der Oostzeevloot. Dagelijks komt het ellen dige einde nader. Het bestaan van een on neembare enceinte is een sprookje. Nadat eenmaal de Berg van 203 meter is geno men, is de val van de vesting niet te ver mijden. Alleen in de oude stad kan men den tegenstand doen voortduren. Maar men kan geen brandstoffen meer krijgen, het is onmogelijk zich te warmen. Ook is het onmogelijk munitie te smokkelen en de stoomboot King Arthur, die door de blok kade heen is gekomen, bracht bitter weinig. De vesting is volkomen afgesloten. De brief schetst een zeer droevigen staat van de Sewastopol en verklaart dat de officieren van het schip, evenals de verde digers van de vesting, besloten zijn zich tot het einde te verdedigen, hunne eer te handhaven en de vernedering te vermijden van zich te moeten overgeven door honger snood. Men ziet dat de meeningen over den al of niet ophanden zijnden val der vesting nog steeds blijven verschillen. Naar luid van de laatste te Petersburg ontvangen berichten, is generaal Nogi, de aanvoerder van de belegeringstroepen voor Port Arthur, druk doende met het leggen van een aantal mijnen tegen den centralen gordel van forten. DUITSCHLAND. Zoetjes aan neemt de hooge militaire overheid maatregelen tegen de soldaten- mishandelingen, welke aan de socialistische pers en volksvertegenwoordigers tot dusver zulk een dankbaar agitatie-materiaal ver schaft hebben. Nu is er weer een aan schrijving aan de bevelhebbers van de legercorpsen gericht, behelzende dat in het algemeen mannen die neiging vertoonen tot hardhandig optreden, niet voor bevor dering in aanmerking moeten komen, en dat voortaan de contracten niet hernieuwd mogen worden met soldaten en onderoffi cieren, die als burgers of in den dienst straffen hebben opgeloopen wegens mis handeling. RUSLAND. Het schijnt in Polen te woelen. Ernstige onlusten worden over Weenen gemeld uit verschillende plaatsen. Te Lodz werd bij een arbeidersbetooging een politieagent doodgeschoten. Op een dorp in het district Kalisz werd een orthodoxe kerk verwoest en de kroegen geplunderd. In Kielce en Konsk is er tusschen politie en volk hevig gevochten, waarbij revolvers werden ge bruikt. Te Konsk is een machinefabriek geheel vernield. Volgens den Petersburgschen correspon dent van den „New-York Herald", verneemt men in de Russische hoofdstad niets dan uitingen van ontevredenheid en diepe mis- moedigdheid naar aanleiding van het mani fest des Tsaren. De Regeering is voorne mens te handelen naar den letter harer verklaring, en dienovereenkomstig al wie hervormingsgezinde denkbeelden aanwak kert, te behandelen als een vijand des lands. CHINA. Uit Shanghai wordt aan de „National Zeitung" geseind dat in de Yangtsé-vallei, een nieuw en groot geheim genootschap gevormd is, dat de keizerin-moeder te week acht tegenover de vreemdelingen en zich ten doel stelt de tegenwoordige dynastie te verdrijven, alle vreemdelingen weg te jagen, behalve de Japanners, met wie zij in betrekking staan. De beweging, die zich het eerst kracht dadig geopenbaard heeft met een moord aanslag op Wang-Chi-Chan, den Chinee- schen gouverneur van Yangtsé, een bekend Russen-vriend, wint veel aanhangers in de provincie Hoenan. MACEDONIË. De onveiligheid in Macedonië is lang zamerhand van dien aard geworden, dat de Sultan van Turkije het noodig heeft geoordeeld een proclamatie af te kondigen, ter beteugeling van het brutale optreden der Bulgaarsche en Grieksche benden. De proclamatie is in de strengste ter men vervat en onder de Turksche, Griek sche en Bulgaardsche bevolking verspreid. In dit stuk wordt den bewoners van Macedonië op 't uitdrukkelijkst verboden zich na zonsondergang van het eene dorp naar het andere te begeven. In het algemeen wordt het reizen 's nachts verboden. In geval van overtreding, zal de schul dige voor een militaire rechtbank worden gebracht, terwijl hij bovendien kans loopt door de surveilleerende Turksche troepen als oproermaker in hechtenis te worden genomen. In enkele dringende gevallen zal een uitzondering worden toegelaten en zal het reizen 's nachts worden toegestaan, dech er zal dan opzettelijk verlof daartoe moeten worden aangevraagd, met duidelijke opgave van redenen. Deze keizerlijke proclamatie bevat dus met andere woorden de afkondiging van den staat van beleg in Macedonië, want alle overtreders van het verbod zullen voor den militairen en niet voor den burgerlijken rechter worden gebracht. 'tls echter zeer de vraag, of de procla matie iets zal helpen. Met eenen hartelijken groet voor kennis making met de lezers van de „Nieuwe Zeeuwsche Courant", weze 't mij geoor loofd eerst en vooral de geachte Redactie geluk te wenschen met de heerljjke ge dachte, hare lezers op de hoogte te willen houden óók van Vlaarasch-Belgische toe standen. Van dag tot dag immers wordt de toe nadering van België tot Nederland grooter, hartelijkerde „oude veeten" reeds „lang vergeten", hebben thans voor warme sym pathie plaats gemaakt, sympathie, die zich op niet onduidelijke wijze in de Belgische bladen bij herhaald bezoek of verblijf van Neerland's premier, ten onzent lucht gegeven heeft. Die uiting van genegenheid laat zich wel het best gevoelen in Vlaanderen. Dagelijks toch wordt ons Vlaamsch volk zich meer en meer van zijn stameenheid met Noord-Nederland bewust als rechtstreeksch gevolg daarvan, adelt de stamtrots ons Vlaamsch gemoed, en snoert onze harten vaster aan onze stambroeders uit het Noorden. Dagelijks ook groeit en wint onze Vlaamsche strijd, die ook Neer- lands strijd is, en moet zijn, in ernst en gewicht aan, zoo op sociaal- als op taai en letterkundig gebied. Onze letteren her leven en mogen zich in een ongemeenen bloei verheugen: om enkele namen te noemen, schrijf ik slechts deze van Gezelle, Streuvels, Teirlinck, Verriest, Vermylen, Pol De Mont, Max Rooses, Verhulst, Hegen- scheidt en zooveel anderen. Onze Vlaamsche kunstenaars op alle gebied, beuren zich op. In één woord, in het herboren Vlaanderen treedt ons Nederlanderschap meer en meer op den voorgrond. En juist daarom is 't, zooals ik aan de geachte Redactie by onze eerste onder handeling schreef, daarom is 't hoogst wenschelijk in de Nederlandsche pers cor respondentie te vinden, die geregeld en trouw over Belgische en Vlaamsche feiten en toestanden zou uitweiden en in Nederland sympathie wekken voor het land en het volk hier. 't Ware tevens 'n machtig middel tot nog nauwere aansluiting van beide landen op velerlei gebiedwie weet, buiten de Alvoorziende God, wat de toekomst ons thans nog verholen houdt? Zoo staan de zaken in hun breede lijnen. Welnu, in de mate van onze krachten willen we daar aan meedoenwe zullen trachten zoo nauwkeurig en getrouw, als 't mogelijk is, de lezers van de „Nieuwe Zeeuwsche Courant" met de Vlaamsch- Belgische toestanden op politiek-, sociaal-, letterkundig- of kunstgebied in voeling te houden. L. H.D. S. Lokeren, 29 Dec. 1904. Omtrent de pogingen om spoorwegon gelukken te veroorzaken op den Weichsel- spoorweg en den spoorweg naar Kalisch verneemt men het volgende: Den 24sten dezer zijn op het baanvak Iwangorod Dombrowa door ontploffing twee bruggen beschadigd en nu voorloopig hersteld. De bewaking dezer bruggen is verscherpt. Den 25sten zijn op de rails van den spoor weg naar Kalisch door een machinist dyna- mietpatronen ontdekten bijtijds ver .vijderd. Uit Hedemora in Zweden meldt men In de woning van den werkman Johans son, bjj Longshytte, Husby, ontstond in den nacht van den tweeden Kerstdag brand, omstreeks 1 uur, denkelijk door dat een brandend licht het vuur meedeelde aan een dagblad. Zes kinderen, die zich in de woning bevonden, verbrandden. De overige bewoners van het huis konden zich redden met door het venster te springen. De moeder der kinderen werd wakker door het geknetter en redde het eerst haren man, die aan longtering lijdend ziek te bed lag. Zij werd hierbij erg aan aangezicht en handen verbrand. Daarna was het te laat voor de kinderen, die spoedig moeten gestikt zijn. Men heeft hunne vreeselijk verkoolde ly ken gevonden. Het huis waa in hout gebouwd. IA.LEN. Kohlen Syndicaat. inder en beter in ?er aanbevolen en L Pandbrie ven uit oes, er baaltje van 50 Kilo. I! 11 tlo f 6.— 3.25 1.40 el - Vleeschmeel, nz. ndbouwkalk. Hulst j Tholen Aardenburg EN Ter Neuzen IJzendljke

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 5