„Hel Ar S! Magai Fabriek v: natuurlijke B c. nratuui Van unze Eilanden. t Tegen de F Anton M. van Prima k\ J. I VLASMAI L. B. MU Levert Teekeninget worden uitgeroeid, voor men tot bewerking van den grond kon overgaan. Daarom was de taak zoo zwaaren zij zou zelfs tot moedeloosheid voeren, als men bemerkt, dat men niet slechts tegen vijanden heeft te strijden, maar zelfs eene overwinning moet behalen op mannen, die naast ons staan moesten. Maar toch geen moed verloren ons stre ven, zei spreker, wordt gesteund door den grooten Paus Leo XIII z.g. en Pius X en door de bisschoppen van Nederland. Zij steunen ons, waar wij zeggen, dat er in onze samenleving schreeuwende misstanden zijn, maar wij steunen hen, waar zij ons voorhouden, dat niet alle, neen lang niet alle middelen geschikt zijn, om in die mis standen verandering te brengendat vooral het ten onderste boven keeren van de ge- heele maatschappij, bruut geweld en machts misbruik daartoe iD het geheel niet deugen, evenmin als opzweepen tegen Regeering en kapitaal. Vóór alles: Wij gelooven in Jezus Chris tus; maar waar wij ook in gelooven dat is in de kracht van de organisatie, ons door paus en bisschoppen aangewezen, de organisatie op Katholieken grondslag. Zeker, wanneer allen in één Bond veree- nigd waren, dan zouden wij zeer machtig zijn, maar dan zouden wij Kathol, neutraal moeten zijn, d.w.z. niet vóór Christus, en daarom tegen Hemwant wie niet voor Hem is, is tegen Hem. Daarenboven, nie mand minder dan Oudegt est heeft in Til burg erkend, dat er voor hem geen neutra liteit bestond. Daarom verlangen wij eene vereeniging op katholieken grondslag. En daarom, Katholieke mannen vereenigt u! Zegt niet: 't Is voor mij nietnoodig, want dan zijt ge gelijk aan een zieke, die geen medicijnen wil slikken en daarom sterft. Zegt niet: 't Helpt toch niet: want dan veroordeelt gij u zelve. Waarom het niet helpt? Omdat er nog zoovelen zijn, die hun eigen gang gaan, die volgens Dr. Schaep- man, klaploopers zijn, levend en terend op de moeite van anderen, die er bij zijn als de kippen, wanneer er maar wat te halen valt. Anderen laten zij de kastanjes uit het vuur halen, maar als dat gebeurd is, dan eten ze gulzig mee. Wanneer men eenmaal weet, dat de vereeniging spreekt uit naam van allen, dan zijn we sterk, maar zoolang er nog zooveel kat-uit-den- boom-kijkers bestaan, bederven deze den heelen boel en dat is een misdaad. Het groote middel om de maatschappij te ver vormen is organisatie, ontwikkeling van den geest en het zelbewustzijn van den Katholieken arbeider. Die organisatie be looft u geen gouden bergen, maar wel een waardig bestaan en passende welvaart, maar dan moet de organisatie veilig geleid worden langs den goeden weg, en die weg is Hij, Die gezegd heeftIk ben de Weg, de Waarheid en het Leven daarom orga nisatie met en volgens de leer van Chris tus en niet volgens de leer van Marx, die zegt dat God niet bestaat. Organisatie ter wille van u zelve, ter wille van uwe vrouwen, ter wille van uwe kinderen, organisatie ook ter wille van het geloof. En vooral om dit laatste willen wij Katholieke spoorwegmannen wel aan den leiband loopen van Katholieke Adviseurs, van de Geestelijken. Want al moge het waar zijn, dat zij geen vakmannen zijn, zij kunnen de vakkennis, van de vakafdeelin- gen in de noodige mate en ruimschoots opdoen. En waar socialistische leiders zich overal met neutrale vereenigingen bemoei en, daar hebben de priesters, de Katho lieke leiders bij uitnemendheid zeker even veel recht om zich met Katholieke Veree nigingen te bemoeien. En wel verre van de sociale actie te verlammen zal de pries ter ons helpen in het verkrijgen van ons doellotsverbetering door christelijke mid delen. Daarom Katholieke mannen van Zuid- Beveland, sluit u bij ons aan ter wille van u zelve, ter wille van uwe vrouwen, ter wille van uwe kinderen, ter wille van uw sproken en meermalen met bijval onder broken. Daarna nam de Weleerw. Heer Kapelaan H. Donders uit Boxtel, redacteur van het orgaan „Het Rechte Spoor" het woord Z.W.Ew. heette eerst de vrienden uit Beek, die het initiatief hadden genomen tot deze vergadering, hartelijk welkom en zeide daarna, dat hij na het gesprokone eigenlijk wel heel kort jkon zijn, wat zij die Donders kenden wel eene onmogelijk heid zouden noemen. Sinds de grijsaard van over de bergen zijn bevelend „ver eenigt u in christelijke bonden" over de wereld deed galmen, kan er voor Katho lieke mannen geen twijfel meer bestaan aan het nut der organisatie. Het is die Katholieke organisatie die ik mij zoo gaarne voorstel onder het beeld van een vliegend wiel. Want dat vliegen stelt ons voor de snelheid van het menschelijk leven, dat heen spoedt naar de eeuwigheid, die als een cirkel van een wiel, geen einde heeft. Dat is ons doel en daarvoor moeten wij elkander helpen en elkander steunen. De dorn van het wiel heeft meer draag kracht, naarmate de spijlen sterker zijn; zoo ook kan de Vereeniging meer kracht ontwikkelen, naarmate de leden talrijker zijn; dan wordt de kracht van allen, de kracht van een ieder. En dat vereenigingen waarlijk sterk zijn, dit mogen de kinderen des lichts leeren van de kinderen der duisternis. Wat hebben wij in de laatste jaren niet een kracht zien uitgaan van allerlei trusts en syndicaten, die ongeluk kige organisaties, welke de armen nog armer en de enkele millioenen-koningen nog rijker maken, maar die ons toch de kracht bewijzen der Vereeniging. Daarom moet ook de arbeider ik zeg niet de prole tariër, want dat is een scheldnaam, die uit vaagsel beteekent, maar de arbeider dat is onze eerenaam, want ai beiden moeten wij allen daarom dan moet ook de arbeider zich vereenigen, niet tegen den werkgever, maar in het belang van zicli- zelven; niet om zich het leven lastig te maken, maar om zjjn levenstoestanden te verbeteren, want dat is noodig. Bij de redenen, die de heer Diddens heeft aan gevoerd voor het nut der Vereeniging, wil ik u nog wijzen op het voorbeeld van onze vele kloosters. Neemt b.v. de arme zusterkens van de H. Clara. In stille een zaamheid, in vrijwillige armoede en in oefening van godsvrucht brengen zij haar leven door, en toch vereenigen zij zich! Waarom? Omdat zij weten, dat die ver eeniging van meerderen met eenzelfde doel, haar kracht geeft om dat doel beter te bereiken, door aanmoediging en door voor beeld. Dat zonder godsdienst geen vereeni ging iets uithaalt, hebben ons de ver schillende socialisten-kolonies bewezen; en dat met den godsdienst veel werd verkregen, dat leert ons de eerste tijd van het Christen dom, dat leeren ons ook de gilden van de middeleeuwen, waar de gezel werkte naast den meester. Wat wij te wachten hebben als wij ons niet aansluiten, ons niet met elkander verbinden, dat heeft de staking met al haar naweeën aangetoondvelen van die toen stakers waren, zijn nu stakkers geworden. Het is niet waar, dat die staking een oorzaak is geweest van de organisatie der spoormannen neen, die staking, waarmede de socialisten nu nog zoo verlegen zitten, maar die ons als een waarschuwend voorbeeld zal blijven dienen, die staking is slechts een reden geweest om wat meer haast te maken. En daarom, spoormannen van Z. Beveland, schaart u met ons onder de vanen van St. Raphael. Door onderlingen steun en wederkeerig voorbeeld, zult gij daar de kracht vinden om overal en altijd en in alle omstandigheden het Kruis van Christus te vertoonen, het Katholieke Credo te ver kondigen. De oude geest niet het raadslid van Utrecht maar de oude Katholieke geest moet ons fcweer geheel doordringen en in ons ontsteken dat heilig vuur, dat de oude Kruisvaarders heeft bezield, toen zij onder den kreet: „God wil het!" uit geeft en sterkte en levenslust, waardoor wij worden een van hart. een van geest, een van geloof, een van liefde. Daarom willen wij organisatie op godsdienstigen grondslag. Als ge mij nu vraagt, wat heeft nu een „zwartrok" met spoorwegpersoneel te maken, dan zeg ik u ronduit, dat wij voor ons pleizier geen adviseur worden. En in tegenstelling met socialisten, die schelden en tieren tegen kapitaal, maar zelf op villa's wonen in de omstreken van Hilversum kunt ge ze vinden er is nog geene enkele adviseur rijk geworden van het baantje. Integendeel: het geeft mij steeds een ledige portemonnaie, heel veel standjes en soms nog een opstopper van Oudegeest er bij. Maar als wij ons met u bemoeien, dan is dat voor u, geheel en alleen om uwent wille, voor uw toekomst. En in kennis van het maatschappelijk vraagstuk, ik durf het gerust zeggen, behoeven we voor de socialistische leiders niet onder te doen; in Tilburg is het gebeurd, dat een gewezen koekenbakker over de sociologie kwam spreken 1 En al is het waar, dat loonver- betering op de eerste plaats een rnaag- quaestie is, op het voorbeeld van Christus, die de 50U0 hongerigen spijsde in de woestijn, zal de zwartrok zonder eigen belang ook voor uw stoffelijke belangen ijveren, al kan hij dan ook geen mirakelen doen. Welaan dan, Katholieke arbeiders, vereenigt u tot een groote Katholieke Vereeniging, doet aan het Kruis van Christus het symbool van het ware en goede, en moge dan, onder den zegen van dat Kruis, de afdeeiing van Zuid-Beveland groeien en bloeien. Dat deze, ook slechts kort weergegeven rede goed in den smaak viel, behoeven we niet te zeggen. De heer Dagge bedankte de sprekers voor hunne moeite en hun opwekkende woorden, bedankte ook den ZEw. Deken van Goes, den Z Ew Pastoor van Hansweert, den W elEerw. heer van Spaendonk, advi seur van de afdeeiing Beek, en den Wel- Eerw. Kapelaan van Goes voor hunne vereerende tegenwoordigheid. Hij sprak de hoop uit, dat, wanneer een volgende vergadering werd belegd, niemand van de Zuid-Bevelanders meer zou schitteren door afwezigheid. Wij voor ons kunnen niet anders zeggen, dan dat de aanwezigen geen spijt zullen gevoelen voor de gedane moeite, en dat de afwezigen veel hebben gemist. De leden van de Tweede Kamer zijn heden uiteengegaan in de verwachting tegen de helft van Februari ^10 of 17) weer te worden bijeengeroepen tot hervatting der werkzaamheden. Tot handhaving van de onzijdigheid in Ned-Indië in verband met den Russisch- Japanschen oorlog, zijn sedert de laatste berichten thans te Sabang gestationneerd het pantserschip Koningin Regentes, de twee kruisers Noord-Brabant en Utrecht, het flottieljevaartuig Nias, de torpedobooten Hydra, Scylla en Sphinx. Ook is het pantserschip Hertog Hendrik uit Nederland in Ned.-Indië aangekomen, alwaar ook nog aanwezig zijn de oorlogs schepen Gelderland en Holland. Door de Centrale Antirevolutionaire Kies- vereeniging in het hoofdkiesdistrict Brielle is heden candidaat gesteld voor het lid maatschap der Tweede Kamer de heer H. C. Vegter, lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland en lid van den gemeente raad te 's Gravenhage, ook in 1901 de candidaat van de verbonden christelijke partijen in genoemd district. Door de kiesvereeniging Walcheren zijn tot candidaten voor commissarissen van den older ..Walcheren" Naar „Het Centrum? verneemt, zijn thans vijf-en-twintig centrale of daar mede gelijkgestelde kiesvereenigingen tot den Algemeenen Bond van R. K. Kiesver eenigingen toegetreden en hebben nog eenige andere die toetreding in 't vooruit zicht gesteld. Behalve eenige kiesvereenigingen in Bra bant en elders kan men dus zeggen, dat het geheele katholieke Nederland bij de nieuwe organisatie zich heeft aangesloten. „De Tijd" merkt hierbij aan, dat de voorstelling ten opzichte van Brabant op timistisch is. De roomboterfabriek te Schoondijke, direc teur de heer Cammaert, is opgeheven. Thans bestaat in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen nog slechts één dergelijke inrichting. Kort geleden bestonden er nog 6. De een na de andere gaat echter te niet, doordat de boeren de melk niet ter fabriek brengen, maar ze zelf bewerken. In oude kronieken vindt men vermeld, dat de winter van 1752 zeer zacht was en dat toen tusschen Kerstmis en Nieuwjaar het vee nog in de weide liep. Thans be leven wij hetzelfde; zoowel koeien als paarden weidden in Zeeland nu dezer dagen nog in het frissche groen. Een bediende van de Ontvang- en Betaal kas te Amsterdam, trad Vrijdagmorgen uit het gebouw der Nederlandsche Bank naar buiten, vóórdat hij een daar ontvangen belangrijk bedrag aan bankpapier goed had weggeborgen Eer hij er op verdacht was, rukte een windvlaag hem verscheidene biljetten uit de handen. Drie biljetten van f 1000 worden vermist. Men schrijft uit Diemen aan het Hbl. Op den rijksstraatweg in het dorp loopt een man, met een taschje over den schou der, tusschen de tramrails. Er nadert een tram. Voorbijgangers roepen den man toe, op zij te gaan. „Naar welke zijde?" vraagt de man, „ik ben blind!" En zoo was het. De arme blinde zwerveling, die met een kleine negotie langs de deuren zijn kost trachtte op te halen, was door zijn geleider schandelijk in den steek gelaten. Door de politie naar het gemeentehuis geleid, werd den stakkerd, na ondervraagd te zijn, eorst een maal eten verstrekt. En daar hij, volgens zijne opgave, in den Haag thuis behoorde, werd hij door de politie per trein daarheen gebracht. Woensdagavond geraakten te Nijmegen een burger en een matroos met elkander handgemeen, met het ongelukkig gevolg, dat de eerste levensgevaarlijk in de borst gewond werd. Hij werd in bewusteloozen toestand naar het gasthuis vervoerd. De dader is gearresteerd en heeft reeds bekend. GOES. Door den storm werden gister eerst enkele pannen en daarna een zinken schoorsteen afgerukt van de R.K. Pastorie. Ook de oude Protestantsche kerk heeft weer schade geleden wij zagen ten minste stukken steen op straat liggen, afkomstig van het kruisje op den nok, boven den ingang aan den kant van de Klokstraat. Door den heer I. G. J. Kakebeeke is eervol ontslag gevraagd als brandmeester. VLISSINGEN. Te Bergen op Zoom heeft zich vrijwillig aangemeld een milicien van de lichting l898, die de vorige week te Vlissingen uit het arrestantenlokaal was gevlucht. Hij is weer naar daar overgebracht. Gistermorgen kneusde zich een zekere V. zoodanig door een val van een der mailbooten dat hij naar het gasthuis over gebracht moest worden. Zondag 8 Januari vangt de kanaal- dienst tusschen VeereMiddelburg en Vlis singen, waarvan wij reeds melding maakten, Te Middelburg vaart de bpp.t af van de Loskade; te Vlissingen van de Dokkade en de buitenhaven bij de schutsluis. Ondernemer is de heer P. P. Visser te Veere. Gisteravond was er met de Noord- westerstorm hier een buitengewoon hoog tij water. Het water stroomde over de Ballamykade, die geheel blank stond. Overal waren daar vloedplanken gezet; ook het de Ruyterplein stond geheel blank het water stroomde in de Westerhaven; de sluizen daar waren gesloten. ZIERIKZEE. In een Maandag hier gehouden bijeenkomst van de besturen der Belgische gemeenten Lokeren, Sinay en Stekene, is een overeenstemming getroffen voor het aanleggen eener stoomtram Loke ren Sinay Puyvelde Stekene Koe wacht—Axel. In Nederland zal getracht worden steun te vinden. Zij, die het initiatief namen, zijn vol moed op het welslagen van het plan. HEINKENSZAND. De opbrengst der Nieuwjaars-collecte in de gemeente Hein- kenszand bedroeg f 203.15. IERSEKE. Van 2229 December wer den van hier verzonden 1,250,000 leverbare oesters tegen de volgende prijzen: impe rialen fr. 95100; 8082 kg fr. 75—80; 70—72 kg. fr. 65—7064—66 kg. fr. 50— 55; 5660 kg. fr. 3540; 4042 kg. fr. 12—15. 's HEERENHOEK. Men schrijft ons, dat het hier in den laatsten tijd, vooral den tweeden Kerstdag, nog al rumoerig is toegegaan. De stoepen voor de huizen werden met vuiligheid bedekt, deuren werden opengetrokken, vensters openge smeten, de deuren van over elkaar staande woningen met touwen verbonden, zoodat de van niets bewustzijnde voorbijgangers gevaar liepen een ongeluk te bekomen. WEMELDINGE. Ter gelegenheid van de viering van den 2en Kerstdag, had hier een incident plaats, dat noodlottige gevol gen had kunnen hebben. Een milicien, met verlof te huis, J. H. geheeten, gaf met een sabel de dienstbode U. G. een slag op het hoofd, zoodat een bloedende wond ontstond van plm. 6 cM. en 3x/j cM., ter diepte van het beenvlies. Geneeskundige hulp werd onmiddellijk in geroepen, nadat de verwonde in de herberg van dhr. K. was binnen gebracht. Minnenijd was hiertoe de oorzaak. De dader heeft eene volledige bekentenis af gelegd. In Oostelijk Zeeuvvsch Vlaanderen zijn in den loop van dit jaar niet minder dan 13 boerenleenbanken (systeem-Raiffeisen) opgericht, welke alle bij de Centrale Bank te Utrecht zijn aangesloten. Dat deze banken werkelijk in eene behoefte voor zien, blijkt o. a. te Koewacht, een der eerst gestichte en die thans een jaar bestaat. In dat eene jaar werden 26 harer leden uit geldelijke verlegenheid geholpen tot een bedrag van f360. Op voordracht van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, afdeeiing Landbouw, zijn o. a. de volgende personen met ingang van 1 Januari 1905 tot 31 Dec. 1906 aangewezen als de deskundigen, uit wier midden in voorkomende gevallen in Zeeland de personen zijn te benoemen, door wie de schatting van tuberculeuze, door het rijk ter slachting overgenomen, runderen zal geschieden J. Blok Jz, Rilland-Bath, J. Welleman, Krabbendijke, J. J. Mol, Waarde, E. de Jonge, Ierseke, J. Glerum Cz., Schore, P. Lindenberg Az., Wemeldinge, J. L. Mol, Driewegen, S. Paul, 's Gravenpolder, W. C. Groenewege, Hoedekenskerke, C. Zuid- weg, Wolfertsdijk, M. de Bokx, Goes, M. v. Liere, Nisse, J. Kooijman, Kruiningen, J. de Geus, Kapelle, J. Nijsse, 's-Heer- Arendskerke, P. K. van Daalen, Kattendijke, Iz. Uij terschout, Heinkenszand, C van Stee, 'sHeerenhoek, I. D. Pompoene, Baarland, G. Minderhoud Pz., Borsele, J. J. Snijder, d. Berg. Iz. Reynoudt en P. Ver- zijn C. HAUSMAN K. J. QUIST NI. H. BOASSON &'Zn Fa. C. RITCHIE A. v. d. SANDE P. A. DE LIGNY V. d. PLUYM HEYS Likeuren v Punch Cognac Roode Wijn Voor Oude Jenever, Jenever, Bessent Madera, Port, Wisky, Kirs Limonades, Ktvas Prima kwaliteit. Coi GROOTE 1 Vlasmarkt J. PA M- Waterdicht Drat Gebruikte Reparatie

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 2