BUITENLAND. BINNENLAND. Van onze Eilanden. GEMnNGD NiEUWS junderen moeten door elkaar op dezelfde staatsschoolbanken zitten en hetzelfde staatsonderwijs ontvangen, dat boven de dogmatische verschillen der onderscheiden kerkelijke groepen moet staan en „zeer zeker den eerenaam Christel ij k" zou mogen dragen!" Voor een ander soort Christendom ijvert de heer W. Vogel, een gepens. ambtenaar der Kon. Ned. Marine, wanneer hij het volgende schrijft ter bestrijding van de Kamerleden, die in het Voorloopig Verslag, betreffende de begrooting van Marine voor het jaar 1905, vroegen „of de geestelijke belangen der leerlingen wel in voldoende mate worden behartigd" en o. a. er op aan drongen, „dat de godsdienstoefeningen aan boord ook door officieren zouden worden bijgewoond" „Vele jaren geleden heeft men reeds gezegd, dat het zeevolk vroom is, en dat is volkomen waar, maar het is bij de bemanning van het Nederlandsche oor logsschip een vroomheid, passende in elk menschelijk hart, vrij van eenige dog matiek en staande boven elke kerkelijke leerstelling, welke ook." Dus: een apart soort Christendom, dat met het ware niets dan den naam gemeen heeft, èn voor de sociale wetgeving èn voor de binnenkamer èn voor de school èn voor de politiek èn voor de Marine, en voor ieder afzonderlijk volgens de „Go esc he". Wordt het niet meer dan tijd, dat men ophoudt te sollen met dezen heiligen naam en eens ridderlijk gaat verklaren, dat men e 1 k Christendom wil aanvaarden behalve dat, hetwelk het spraakgebruik van vroeger eeuwen onder die benaming aanduidt, m. a. w. dat men, om de onnoozelen zand in de oogen te strooien, wel christelijk wil heeten, maar niet christelijk wil zijn. Het kan nu zeer goed mogelijk zijn, dat de „öoesch e" dit stukje welks plaat sing we wenschelijk achtten, om eene, naar ons oordeel, zeer verkeerde meening te bestrijden wederom „prikkelend" keurt. Maar, zouden we willen vragen, zou de redactie van het blad niet minder be zadigd hebben geschreven dan wij, door zonder aannemelijke reden aanleiding ge geven te hebben tot mogelijke ergernis aan hare geestverwanten DE OOftLOC. Volgens verhalen van Chineezen is het de bezetting van Port Arthur gelukt den Hoogen berg met de daarop zich bevin dende kanonnen te heroveren. In den nacht op 22 December trachtten ongeveer 40 Japansche vrijwilligers de Russische observatieposten te overvallen. De tijdig gewaarschuwde Russen ontvingen hen echter met een hevig vuur, dat de Japanners dwong te vluchten. Een Japansch eskader van zware kruisers onder bevel van admiraal Kamimoera is naar de Zuid-Chineesche Zee gegaan om het Oostzee eskader te ontmoeten. De correspondent van de „Daily Tele graph", die bij het leger der Japanners voor Port Arthur is, deelt de lugubere bijzonderheid mee. dat de Japansche vrij willigers, die op een aanval uitgingen waar bij alle kans bestond dat zij zouden sneu velen, witte lapjes met hun naam op hun lag ik nu stevig aan handen en voeten gebonden, buiten staat mij te bewegen of om hulp te schreeuwen en vlak voor mij een ontplofbare massa, die voldoende was een kerk in de lucht te doen springen. En daar op geringen afstand doch buiten mijn bereik, brandde dat kleine vlammetje, hetwelk langzaam maar zoker zijn vernie lingswerk zou doen. O, het was afschuwelijk. Ik trachtte te schreeuwen, doch kon slechts een gesmoor 1 geluid voortbrengen; ik worstelde en wrong mij wanhopig in de banden doch zij sneden slechts dieper in mijn vleesch en ik was onmachtig mij te verroeren. En inmiddels brandde de kaars langzaam en onmeedoogend al meer en meer af. De ratten uit den kelder afschuwe lijke, walgelijke beesten, met zwartglan zende ruggen en glimmende kraaltiesoogen kropen over mijn lichaam en mijn beenen, zoodat ik soms door stuipachtige bewegin gen moest trachten, ze van mij af te houden. Een besnuffelde de vliegende lont, die op den grond lag. O, hoe vurig bad ik God, dat het dier de lont mocht doorknagen. Maar neen, het beest wendde zich af, waarschijnlijk door de zwavellucht afge schrikt. Plotseling begon mijn hart sneller te kloppen toen ik bemerkte, dat een der ratten de vetkaars genaderd was en ondanks de vlam er van onderen aan begon te knagen. Een straal van hoop schoot door mijn hart. Een flauwe kans van ontsnapping bestond nog, als het dier tijdig de kaars doorknaagde en deze omviel en uitgedoofd werd. Ik was aan een hevige spanning ten pet liun bropfe hun jas en hun mouwen hechtten, teneinde nog altijd geïdentificeerd te kunnen worden. Ze weten wat ver- schril|J?elijke verminking het is van de handgranaten. De bladen hebben allerlei berichten uit Huil opgenomen, inzake het Doggerbank- incident, over pogingen van Russische agenten tot omkooping van visschers, die dan onder eede zouden moeten verklaren dat er zich Japansche torpedobooten bij de visschersvloot bevonden. Deze geruchten nemen nu een vasteren vorm aan. Volgens de bladen waren die Russische agenten twee Engelsche zeelui, Walsh en Bennett genaamd; ondervraagd zijnde, hebben zij erkend, datjzij uitgezonden en betaald waren door Rusland. Zij hadden met achttien visschers besprekingen gehouden, en vier schriftelijke verklaringen verkregen waarin de aanwezigheid van torpedobooten erkend werddeze stukken werden onderteekend in tegenwoordigheid van den Russischen consul. De agenten ontkenden, dat zij de visschers hebben omgekocht, zeggende dat zij hen alleen schadeloos stelden voor het tijdverlies. De Russische consul, die ook een Engelschman is, heeft aan een reporter gezegd dat het zijn plicht was, deze stuk ken in ontvangst te nemen. Men verwacht, dat binnenkort een ambtelijke verklaring openbaar gemaakt zal worden. Rusland. Laffan meent ten aanzien van het ant woord van den Tsaar op de verzoekschriften om hervormingsmaatregelen in Rusland, het volgende te kunnen ver zekeren De Tsaar heeft zijn antwoord, dat over 't geheel ongunstig luidt, opgesteld na over leg met Mirski en Pobjedonostsef, terwijl ook Witte in eenige gevallen geraadpleegd is. Op den naamdag van den Tsaar waren de ministers op het middagmaal ten paleize genoodigd. De Tsaar had zijn manifest in een zijvertrek laten neerleggen, en beurte lings werd elk van de ministors uitge- noodigd, het daar te gaan lezen en het te onderteekenen. Het manifest begint met de verklaring, dat de Keizer vastbesloten is, zijn gezag onverminderd over te dragen aan zijn opvolger: van dat gezag moeten alle wetten blijven uitgaan. De oorlog heeft echter zekere gebreken in de bestuursin stellingen aan het licht doen komen, en men zal trachten, die weg te nemen. Ten aanzien van het binnenlandsche bestuur heeft de Keizer slecnts één wensch: het geluk van zijn volk te verzekeren, maai bij hoopt, dat men hem niet zal noodzaken tot buitengewone maatregelen. België. Gisteren werd te Brussel in het proces over de erfenis der Belgische Koningin de 6e zitting gehouden. De advocaat des Konings, Wiener, heeft zijn pleidooi ten einde gebracht. Hjj wees er op, dat voor alle vorstelijke huwelijken, wat België betreft, steeds gehandhaafd is, als bij het huwelijk van Koning Leopold II en Koningin Marie Henriette. Daarin is niets wat strijdig is met het publieke recht. In 1853 waren er geen notarissen te Weenen en in hun plaats zijn de gevolmachtigden opgetreden. De Belgische Kamers hebben die tractaten geratifieerd door de huwelijksgiften aan de princessen toe te staan. Ten slotte wees de heer Wiener er op, dat gravin Lonyay dit slechte en nuttelooze proces had moeten opgeven, omdat het de strekking heeft te doen verklaren, dat de overeenkomst, die tusschen haar ouders gesloten werd vernietigd is. De gravin procedeert over de erfenis van haar vader, terwijl deze nog leeft; dat is in strijd met de zedelijke begrippen. De replieken zullen de volgende week worden gehouden. prooi. De vlam was op een halven duim afstand van de lont genaderd. Zou de rat haar werk voor het nood lottig oogenblik voltooid hebben Zij bleef stil doorknagen het vet blijkbaar naar haar smaak vindende. Doch de vlam zou dade lijk het midden der kaars bereiken Iedere seconde scheen mij een uur toe. De rat zou mij niet redden. Plotseling zag ik een tweede rat de kaars naderen; de eerste wilde haar af bijten; de kaars viel om, ging uit en.... er heerschte een pikzwarte duisternis. Ik was gered. Doch mijn overspannen zenuwen overmanden mij en ik verloor het bewustzijn. Toen ik bijkwam, stond er een troep bedienden van Lord Nilsuch om mij heen, die blijkbaar de kelderdeur open gebroken hadden. Ik werd losgebonden; de prop werd uit mijn mond verwijderd en duizelig en verward kon ik niet meer uitbrengen dan „Ik ben detective Scharpe van Scotland Yard", en de pakjes wijzende, „pas op, dat is dynamiet." Zes weken lang zweefde ik tusschen leven en dood, ter prooi, aan een zware hersenkoorts. Toen ik herstelde, was ik een afgeleefd man en zooals ge ziet mijn eenmaal zwart haar was wit als sneeuw geworden. De drie schurken waren natuurlijk ont snapt, doch in Amerika hebben zij niet lang daarna den tol der gereehtigheid met hun leven betaald. (H s g z.) NIEUWJAARS WENSCH EN. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie brengt ter algemeene kennis, dat brieven, briefkaarten en gedrukte stukken, welke men op 1 Januari e. k. wenscht be steld te zien, ook dit jaar reeds tusschen 22 en 30 December te voren kunnen wor den ter post bezorgd. Over de volle adreszijde moeten dan echter getrokken zijn twee elkander snij dende lijnen. (St.-Ct De directeur-generaal der posterijen en telegrafie vestigt in de „Staatscourant" de aandacht van het publiek op de wensche- lijlthci 1 om op de achterzijde van brieven en andere stukken, welke ter post worden bezorgd, steeds den naam en de woonplaats des afzenders te vermelden, opdat die stukken, om eenige reden niet uitgereikt zijnde, aan de afzenders kunnen worden teruggegeven. Naar wij vernemen bestaat te Zevenber gen het voornemen om in de plaats van den heer E. van der Kun, die zich bij de aanstaande Kamerverkiezingen hoogstwaar schijnlijk niet herkiesbaar zal stellen, het Kamerlid Passtoors in dit district candidaat te stellen. (N. Ct.) GOES. Wij vernemen, dat hier ter plaatse een zóó ernstig voornemen bestaat een R. K. Kiesvereeniging op te richten, dat aan de totstandkoming bijna niet te twijfelen valt. Onder verwijzing naar het bericht onder O v e z a n d, waar zoo pas een dergelijke vereeniging is opgericht, juichen wij dit voornemen van harte toe en sporen wij alle Katholieke kiezers aan tot toetreding. Woensdag vierde dhr. P. de Dreu den dag, waarop hij vóór 25 jaren als schoenmaker in dienst trad by dhr. P. A. Pennings. Deze dag ging niet ongemerkt voorbij De jubilaris onving vele blijken van belangstelling, waaronder een prachtig geschenk tot versiering zijner huiskamer. -Alhier wordt tegenwoordig, naar aan leiding, eerst van het bezoek van den adjunct-inspecteur en daarna van den in specteur van den arbeid, door de politie het onderzoek omtrent het erwtenlezen voortgezet. De gezinnen, die dit werk doen, zijn door de politie gewaarschuwd tegen overtreding der arbeidswet Er is hun aangezegd, dat kinderen beneden den leeftijd van 12 jaren in 't geheel geen erwten meer mogen lezen en oudere kinderen tot 16 jaren niet later dan tot 7 uren des avonds. Het ligt voor de hand dat dit ontevredenheid heeft gewekt. MIDDELBURG. De door het vertrek van de heer D. Wisboom Verstegen ont stane vacature in de Prov. Staten, maakt een stemming noodzakelijk, nu ook van vrijzinnige zijde weder een candidaat is gesteld, nl de heer H. P. den Bouwmeester, die reeds verschillende malen is gecandi- deerd, telkens het onderspit moest delven Als men weet, dat in Juni,j.l. bij de perio dieke verkiezingen de heer II P. den Bouwmeester het hoogste stemmingscijfer der vrijz. candidaten behaalde (Ï594) en toch nog 350 ten achter bleef bij den heer Van der Meer, die het laagste stemmings cijfer der anti-revolutionairen behaalde, kan men nu gerust voorspellen dat de anti revolu tionaire candidaat, de heer J. H. Blum te Vlissingen wiens candidatuur ook wel door de R. Kath. zal worden gesteund voor deze vacature gekozen zal worden. Hedenavond wordt in de bovenzaal van St. Joris alhier eene vergadering van werkgevers gehouden, teneinde het optreden der Arbeids-Inspeetie te bespreken. VLISSINGEN. Aan den heer A. Prince, directeur-leeraar aan de burger-avondschool alhier, is op verzoek, wegens hoogen leeftijd, met ingang van 1 Januari op de meest eervolle wijze ontslag verleend, met toe kenning van een jaarlijksche gratificatie. De heer A. Koppejan Jr., leeraar aan die inrichting, zal tijdelijk als directeur optreden. De gemeenteraad alhier besloot tot het sluiten van een tijdelijke 4 pet. leening van hoogstens f 17,000, door beleening van de in de gemeentekas berustende obligatiën der stedelijk gevestigde schuld. Deze leening moet vóór of op 31 December 1905 zijn afgelost. Het gemengd koor, dat bij de uitvoering van „De kerk van Nederland" ter gelegen heid van het Paaschfeest en ook nog in het voorjaar bij de uitvoering van het Weihnachts-oratorium zooveel succes be haalde, zal in de maand Januari a. s ten gehoore brengen„Die Heilige Elisabeth" met levende beelden. Wij wenschen den bekwamen directeur, dhr. A. Geijsen, en zijn koor de hoogst mogelijke waardeering bij de uitvoering van dit oratorium. De vrijwillige soldaat D., die Zaterdag avond op de binnenplaats der kazerne heeft getracht zich van het leven te berooven, is gisterenavond in het militair-hospitaal aan de gevolgen overleden. ZIERIKZEE. Dinsdagnamiddag over kwam de omnibus, rjjdende van Burgh op Zierikzee, bij het huiswaarts keeren een ongeluk, dat nog al goed is afgeloopen. Op den hoogen zeedijk sloeg één der paarden over de streng en den draaiboom. Door het kringen en opdringen vielen beide rossen; de beladen pmnilmg geraakt^ pjf het spoor, kantelde en viej ten slotte aan den steilen binnenkant van den hoogen zeedijk naar beneden. Dat er niet veel van het rijtuig heel bleef, laat zich denken, maar dat een paar kinderen, die de reis meemaakten, er ge lukkig slechts met een paar schrammen en builen afkwamen, is wel een wonder. Met ingang van 1 Jan. 1905 is be noemd tot opziener 3e kl van de visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, M. J. P. Mijnsbergen, schipper le kl. bij die visscherijen. In de week van 14 tot en met 20 December kwamen in Zeeland voor 7 gevallen van diphtheritus, en wel 1 te Axel, 2 te Hulst, 1 te St. Philipsland, 1 te Stoppeldijk en 2 te Westdorpe, benevens 1 geval van roodvonk te Oost- en West Souburg. 's HEERENF.OEK. Er komt actie onder de Katholieken. Werd er Zaterdag te Ovezande eene R. K. Kiesvereeniging op gericht, Zondag vergaderde de R. K. Kies vereeniging alhier, in de zaal van den heer A v. d. Bulck. Nadat door den voorzitter, den heer J. G. P. Timans, de vergadering was geopend, deed de fungeerende secre taris, de heer C. P. Serrarens de rekening en verantwoording over het jaar 1904, waarna werd overgegaan tot het kiezen van een heel nieuw bestuur. Gekozen wer den vier leden: dhrn. J. G. P. Timans, D. v. d. Dries, C P. Serrarens Sr. en Jac. Remijn, die tot medebestuursleden benoem den: dhrn. H. v. 't Westeinde en Albr. Menheere. Nog werden eenige maatregelen getroffen, omtrent het aanwerven van nieuwe leden. SCHORE. Donderdagvoormiddag van uit school huiswaarts keerende, werd het zoontje van N. van den Borcht zoodanig met een fiets aangereden, dat onmiddellijk genees kundige hulp moest worden ingeroepen. HONTENISSE. In deze gemeente ko men in de laatste jaren herhaaldelijk bran den van landbouwschuren voor, waarbij gewoonlijk verscheidene runderen omkwa men. Telkens werd aan kwaadwilligheid gedacht, doch nog nooit is de politie er in geslaagd den dader of de daders in handen te krijgen. Een gevolg van dezen toestand is, dat de brandverzekerings-maatschappijen bijna niet meer tot verzekering durven overgaan. Gm die reden hebben nu een aantal groote landbouwers uit die gemeente zich vereenigd om met elkander middelen te beramen, teneinde het veelvuldig afbranden van boerenschuren te voorkomen. Als voor loopig bestuur zijn gekozen de heeren J. Nienthals, P. Hiel en L. Stallaert. De voorzitter der Vereeniging „Al gemeen Schippers- en Visschersbelang", de heer P. Ockerse Cz. te Bruinisse, laat in de „N. R. Ct." van 13 dezer een ernstig woord hooren over het gevaar, dat den oesterhandel dreigt, door de plannen tot verbetering van den vaarweg van Dord recht naar zee. In het kort komt het gevaar hierop neer, dat het water der Zeeuwsche stroomen door het afkomende water der bovenrivieren verzoet zal worden, waar de oester niet tegen kan. De oestercultuur zou misschien wel geheel ondoenlijk worden gemaakt. (Z. N.) Met het doel in nood verkeerende vaartuigen op het Krammer en nabijgelegen wateren hulp te kunnen verschaffen, werd onlangs door de Bruinisser Visscherijver eeniging besloten gelden bijeen te brengen tot aanschaffing van een vlet, in welke poging de vereeniging van verschillende zijden krachtig werd gesteund. Eenige dagen geleden is bedoelde vlet reeds te Bruinisse aangekomen. OVEZAND. Zaterdag kwamen in de herberg van M. van 't Westeinde de Ka tholieken bijeen, om een nuttige en nood zakelijke vereeniging tot stand te brengen. De heer J. van den Dries van Heinkens- zand had welwillend de taak op zich ge nomen voor de opgekomenen het onont beerlijke van een R K. kiesvereeniging te bepleiten. Spr. had welwillend de uitnoodiging aan genomen eerstens, omdat ze voor hem het bewijs leverde, dat de Katholieken meer belang begonnen te stellen in zaken van politiek en regeeringsbeleid en tweedens, omdat ér zijns inziens in geen enkele paro chie een R.-K. kiesvereeniging mag ont breken. Spr. begon in korte trekken een over zicht te geven der huidige Staatsinrichting. Hij wees op de treurige toestanden in Frank rijk, alwaar door de lauwheid der Katho lieken, die daar toch in de meerderheid zijn, logemannen, radicalen en socialisten het land ten verderve voeren. Na aangetoond te hebben, dat alleen naar Christelijke beginselen goed zal kun nen worden bestuurd, spoorde hij de Ka tholieken aan, geen socialisten, radicalen of liberalen naar de Kamers of Prov. Sta ten te zenden, daar zij anders in zekeren zin verraad zouden plegen tegen hunne godsdienstige beginselen Wij moeten, waar wij kunnen, zooveel mogelijk Katholieken als vertegenwoordi gers kiezen De omstandigheden kunnen echter zoo zijn in Zuid-Beveland is dat werkelijk het geval dat bet voor de Katholieken wenschelijk is met een andere Christelijke partij bij verkiezingen samen te werken. Overleg moet door de kiezers van een richting gepleegd worden. Is men tot overeenstemming gekomen omtrent den t.e v^rkwep y&mpi inoefen AUe kie zers hun plicht doén. Dit allés is niet be reikbaar zonder een goed georganiseerde kiesvereeniging. Zonder zoodanige vereeni ging zijn de kiezers aan hun persoonlijk inzicht overgelaten, en zooveel hoofden, zooveel zinnen. De Kiesvereeniging wint informaties in, geeft raad en steun, pleegt met hare leden overleg, tracht daardoor tot overeenstem ming omtrent den candidaat te komen, wijst de kiezers op hun plicht en doet alles wat ter zake noodig is. Spr. wijst op de tot nu toe nog weinig in praktijk gebrachte Katholieke actie en beveelt deze ten dringendst aan. Altijd en in alles samenwerken moet het parool zyn, vooral bij verkiezingen. Om eene kiesver eeniging goed georganiseerd te doen zijn, is noodig een zoo groot mogelijk aantal leden, niet te hooge contributie, een goed reglement en een volijverig, kundig bestuur. Nadat spr. had aangespoord niet langer te dralen, maar aanstonds de koe bij de horens te pakken, werd tot oprichting eener R.K. Kiesvereeniging besloten en het be stuur gekozen. Tot leden werden benoemd de heeren A. P. Rijk, B. G. Lambers en J. C. Ros- seel, die een reglement zullen ontwerpen en verdere maatregelen nemen, noodig om de vereeniging definitief te vestigen. De opkomst was algemeen. Met groote belangstelling hebben wij kinnis genomen van de krachtige pogingen, die op een kleine plaats als Ovezand zijn in 't werk gesteld om de oprichting eener R.K. Kiesvereeniging tot stand te brengen. Dank zij die pogingen, is men dan ook ge slaagd. We behoeven wel niet te zeggen, dat we ons hierover zeer verheugen en dat we de jonge vereeniging een grooten bloei en een vruchtdragende werkkring toewenschen. Een der middelen der Katholieke Actie bestaat in organisatie in het algemeen. Een der groote onderdeelen ervan is gelegen in organisatie bij de stembus. Wij, Katholieken, die verreweg in de minderheid zijn, moeten het „eendracht maakt macht" scherp in het geheugen hou den, en van die minderheid eene sterke trachten te maken door hechte aaneen sluiting. Ovezand strekt te dien opzichte de ver schillende gemeenten der Zeeuwsche eilan den tot zeer prijzens- en vooral navolgens waardig voorbeeld. We meenen, dat slechts op hoogstens vier gemeenten der eilanden een R. K. Kies vereeniging bestaat. Dit is treurig en moet veranderen. En moeielijk is dit niet. Wanneer slechts in de verschillende ge meenten de voormannen der Katholieken zich opmaken, oproepingen doen, en eenige vergaderingen beleggen, dan zal het hun aan steun niet ontbreken, omdat die hulp den Katholiek ten duren plicht is. Zijn hoogste belangen immers staan op het spel. In ieder geval moet beproefd worden R.K. Kiesvereenigingen in 't leven te roe pen, en al mocht dit hier en daar misluk ken, de zelfvoldoening der goede poging is eene belooning in zich zelve. En getalmd mag er niet worden. In Juni a.s. hebben we reeds de 2e Kamerverkie zingen, van welke het staan of vallen van ons Christelijk Ministerie afhangt. Door zich niet aaneentesluiten, door niet krachtdadig gezamenlijk op te treden, zou de mogelijkheid kunnen bestaan, dat wji door onze onverschilligheid oorzaak werden van den val van het Ministerie, wat een ramp voor de Katholieken zou te noemen zijn. Die blaam mag ons in geen geval hunnen worden aangewreven. Daarom, alle pogingen aangewend, alle krachten ingespannenalle opoftèringen zich getroost en alle moeielijkheden door worsteld tot oprichting van R.K. Kiesver eenigingen op alle gemeenten der Zeeuw sche Eilanden 1 Red. In Zeeland is één gemeente, waar geen inrichting bestaat waar krachtens vergun ning sterken drank in het klein wordt ver kocht, en wel Overslag in Zeeuwsch-Vlaan- deren. Eene onderwijzeres aan eene openbare lagere school in de Boven-Betuwe is dezer dagen erfgename geworden van eene Pa- rijsche gravin, die haar als kind gekend had. De erfenis moet 1 millioen francs bedragen. Een te Bergamo in Italië, wonend rente nier was met zijn eigen rijtuig alleen uit gereden om in naburige dorpen eenige inkoopen te doen, en tegen den avond kwam het rijtuig thuis met den eigenaar op den bok, maarzonder hoofd. I 'e man werd onderweg door moorde naars overvallen, die hem het hoofd af sloegen en, wetende dat het paard den weg kende, den doode aldus naar huis zonden

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1904 | | pagina 2