raat, Goes, BIJBLAD behoorende bij de „NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT" van Zaterdag 3 December 190L Goes. i Goes, KEN. Bonkers. ouderij n Sleeperii EïïiillAl Nicolaas Huizen, Schuren enz, Zaadzeilen. z. enz. Bierbrouwerij „De Gans", Donner-Meyler, 'assen, aisons. J. SCHNEIDER, DÜVEKOT, Scheren en Haarsnijden dsch St. Nicolaas, versche Boterletters. ïeensen. Goes. ditlNENLAND. GEMENGD NIEUWS, van: en. „n. uw gesmeerd, ig en billijk. r ohlen Syndicaat. baaltje van 50 Kilo. 50 f 6.— 3.25 1.40 - Vleeschmeel, dbouwkalk. ALEN. GOES. allen tijde gelegenheid tol van vleesch. St. Jacobstraat ndriksk.straat D 69, GOES. aardstraat, Goes. nnementen zeer voordeeüg. Handel in 12 Cent per om Aanbevelend, G. ECKHARDT, "kstraat, Goes. 3or puike gegarneerde (VARSKOEK kan men gieter terecht dan bij ZIERIKZEE, 28 No v. Heerlijke, onver- .geetlijke dagen voor de Roomsch-Ka- tholieken van Schouwen—Duiveland, de dagen van den lien tot den 20en, en die van den 27en Nov. Nadat van den llen tot den 20en de H. Missie en het Jubilé ter eere v. O. L. Vr. Onb. Ontv. gehouden waren, werd op den 20en, en voor de 2e maal den 27en, de nieuw-gebouwde Patronaatszaal ingewijd en geopend. Dubbel, neen overvloedig genot dus, genot voor geest en hart, voor lichaam en ziel, alles, alles onschuldig, stichtend, heilzaam. De oefeningen der H. Missie werden geleid door de WelEerw. Paters Francis canen Ignatius en Pius uit Woerden. IJverig, en steeds toenemend was de op komst, hartelijk en innig de deelneming bij in, aan alle geestelijke oefeningen, roe rend en stichtend vooral de sluitingsdag. 's Avonds in het Lof was het een lust, die soort van Lourdes-grot naast het altaar, grot en altaar schitterend van waslicht. Voorbij, helaas, waren nu die dagen. Maar onmiddellijk volgde een ander genot. Een uurtje na het Lof kwamen in de nieuwe Jongenszaal de genoodigden bijeen, d. i. allen die maar eenigszins een kerkelijke betrekking bekleedden (zooals natuurlijk de 8 heeren Commissarissen van het Patronaat, de heeren W. Schouten, H. Roothaert, L. Verwer, J. Vermunt, A. Gudde, L. Guinee, M. Smits, penningmeester, en de Ed.Achtb. heer W. de Crane, secretaris, de heeren Kerkmeesters, maar ook de orgeltrapper en de stokkenslager), de gehuwden onder hen met hunne vrouwen, verder de heer architect v. d. Valk, de aannemers, heeren v. Velthoven, v. Tilburg, Gudde, Koevoets en Roedoe. Een lief gebouwtjeZoo staat er geen in heel ZierikzeeEn nogal niet klein ook, ten minste voor een parochie van nog geen 700 Communicanten, dus voor hoogstens 50 jongens: 10 80 M. lang en ongeveer 7 M. breed, met een drietal uitbouwtjes, één (een juweeltje van stijl en metselkunst) dienende voor in- en uitgang, de twee andere voor een „zeker" doel. En dat alles, keurig be timmerd, en welhaast fijn geschilderd, terwijl hier en daar nog stevig ijzerwerk tevens tot sieraad strekt, met de geheele bemeubeling voor, naar ik hoor, nog geen f5000. Men kome zien, en zal versteld staan Maar nu de inwijding! Het zaaltje, niet gebouwd voor feestvieringen, maar voor bijeenkomst der jongens en kleinere ver gaderingen, was natuurlijk veel, veel te klein voor al de parochianen, zelfs voor de genoodigden (circa 250); daarom was langs de 4 schuifdeuren aan den tuinkant een „tweede kamer" of „bijwagen" bijgetim- merd daarom ook werd de feestviering den volgenden Zondag herhaald, daarom ook werden al de kinderen, ongeveer 160, afzon derlijk 's middags bij de generale repetitie verzocht en onthaald op kwast en chocolade. Treffend was bij de opening de kerkelijke inwijding, verricht door den ZEw. pastoor, vergezeld van zijnen WEw. kapelaan, en de 2 Eerw. paters en enkele Misdienaartjes de diepste stilte en eerbied heerschte er gedurende de tien minuten der plechtigheid. En toenO, wat hebben we genotenEen marsch op de piano om de geestelijkheid, uit de sacristie terugkeerend, in te halen; dan een keurige toespraak van pater Ignatius tot de ouders, en vooral tot de jongens (allen, 28, natuurlijk aanwezig en op de eereplaatseen allerschoonst stuk „De bekoring," zeer verdienstelijk in keurige kostumes gespeeld door een „duivel" (de heer J. Thewes, baryton) een „engelbe waarder" en een edelknaapje (2 kinderen van dhr. W. Gudde), een sopraantje en een alt. O, hoe treffend, en hoe toepasselijk Geen wonder, dat men het met geweld nog eens wilde hooren en zien, ook op den 2en feestavond Alweer wat anders, en ook al schoon voordrachten door de jongens, eerstelingen, lang niet onverdienstelijk, na voorbereiding onder leiding van de heeren A. Gudde en L. Guinée, twee heeren Commissaren. Bijna, nóg niet, maar tóch bijna waren de heiden van den eersten avond de Eerw. paters één door zijn meesterlijk pianospel't was onzen kundigen organist, dhr. P. Jongmans, blijkbaar een lust, zóó bij zijn viool begeleid te wordeD en de andere pater door een allergrappigste voordracht op zang, keurig uitgevoerd. Hoe hartelijk deelden die boete predikers van de vorige dagen in onze feest vreugde; dat trof en deed goed. De tweede feestavond was ongeveer gelijk aan den eerstenstampvol was weer de zaal (een paar honderd menschen hadden moeten teleurgesteld worden); een paar nummers echter stonden nu méér op het program tot vei vanging van hetgeen natuurlijk nu weg viel (inwijding, speech van den pater). De heer W. Gudde gaf nu en dan een nummer van zijn phonograaf; de jongens gaven vrij aardig twee blijspelen„De betooverde boterton" en „Wraak van den barbiersleer ling," benevens een drietal mopjes, die zeer in den smaak vielen. De consumptie was keurig, de bediening kon niet beter. Kan het ook anders? Kent ge den heer L. Guinée? En de dames A. Hogerheyde, M. Verwer, J. Guinée, M. Koevoets, en Th. Kohschnlte Ja Nu, die waren, de heer, buffetbaas, en de dames kellnerinnen. Laat ik nu hier nog bijvoegen dat de heeren Verwer, vader en zoon, geheel belangeloos alle benoodigdheden voor buffet en zaal, glazen stoelen enz. afstonden, benevens hun bijstand en raad ten beste gaven, en dan eindigen. Ik zou de lezers en lezeressen al te zeer doen watertanden. Groeie en bloeie Zierikzee's Patronaat! GOES. Bij Kon. Besluit is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend aan den heer C. Risseeuw als regent van de strafgevan genis alhier, en in zijn plaats benoemd de heer G. A. Hajenius, gem.-seoretaris. 's HEER-ARENDSKERKE. Dinsdag avond bij het naar huis rijden uit Goes, van den Toondag, is de tentwagen van den landbouwer J. van Liere te Borsele, bij het afrijden van den Opril aan 's Heer- Arendskerke omgeslagen, waarbij geen persoonlijke ongelukken te betreuren zijn, enkel was het rijtuig aan de kap be schadigd. Woensdagmorgen moest de zoon van een bakker alhier, het vuur aanmaken om den oven heet te stoken. Daarvoor gebruikte hij petroleum welke hij op de brandstoffen wierp, teneinde het vuur des te spoediger te doen ontvlammen. Maar, daar de vuur haard, welke onder den oven is, denkelijk nog vuur bevatte, ontplofte die petroleum, sloeg met een vlam buitenwaarts, zoodanig, dat de jongen zijn haar verzengde en van schrik achterover viel. BRUINUSE. Door de Vïescherij-Ver- eenigiug te Nieuw-Namen (Clingej is aan den Minister van Finantiëa eene wijziging gevraagd, in de voorwaarden der verloting van perceelen in de WeBter-Schelde op 17 December a.s. Men verzoekt, de grootte der perceelen in den Braakman, alsmede de retributie gelijk te Btelleu als by de laatst gehouden verloting in 1900. Aan bedoeld verzoek zal door de Vereenig. A. S. en V. B. alhier, adhaesie worden betnigd. Aan de oommissie voor de Reddingsboot het vergund, om op de Rykssluizen inlee- keniysteu neer te leggen, om bijdragen te verzamelen voor dat doeJ. üp die wijze valt het meer gemakkelyk, de scnippers, dus de meest belanghebbenden, te bewerken. Ofschoon er reeds vele giften zyn inge komen, is er nog geen voldoend bedrag aanwezig, doch men vleit ziob, dat du spoedig bet benoodigde bijeen zal zyn. Binnen eenige dagen is de boot gereed, en de persoon die ze zal afhalen is reeds aangewezen. Men heeft haar den naam gegeven van „Lnotor". Vermeenende dat die naam wei een pat8"ndo is. OUD-YOSSEMEER. Alhier verloor een ingezetene een bedrag van f 185 aan bank papier; die „mooie papiertjes" werden door schoolkinderen gevonden en by den omroepei gedeponeerd. Weldra meldde zicb de eige naar aan. In deze gemeente bevindt zich in het kerkgebouw der Ned. Her v. Gem. een licht kroon „geoffreert", zooals de inscriptie luidt, door een zoon van een schoolmeester te Seherpenisse in 1787, een zekeren Roosevelt. Een Amerikaan, dezer dagen aldaar ver toe Vvnde, noteerde een en ander, zeker in verband met de overeenstemming in naam met zyn president, die, zooais bekend is, van Hollandscbe afkomst is. In de week van 23 tot 29 November zyn in Zeeland voorgekomen 7 gevallen van diphtheritis en wel: 2 te Goes, 4 te Hnlst en 1 te Oosterland. Door Gedepnteerde Staten van Zeeland zyn aangewezen voor de zitting van den militieraad: te Goes de gemeenten op Noord en Znid-BeveiandZierikzee de gemeenien op Schouwen en Duivelend; Tnolen de ge meenten op Tbulen en St. Pnilipsland; Hulst de gemeenten in bet voormalig 5e district; Uostbnrg de gemeenten in het voomalig 4e district; Middelburg de gemeenten op Walcheren. Verder is bepaald dat de zitting zal worden geopend te Goes op 12, te Zierikzee op 16, Tbolen op 19, te Halst op 21, te Oostburg op 24, eu te Miudelburg op 27 December b. s. Weldra zal aan de Staten-Generaal ter overweging worden aangeboden een ont werp van wet, houdende bepalingen nopens de vergelding met pensioen van diensten, bewezen door personen in dienst van amb tenaren, die dus ook burgerlijke diensten aan den Staat bewijzen en wier wedde of belooning mede, zij het dan ook zijdelings, uit 's Rijks schatkist wordt voldaan. Door de benoeming van den heer D. Wisboon Verstegen, notaris te Middelburg, tot notaris te Dordrecht, ontstond een va cature van lid van den Gemeenteraad in het Ille district en van lid der Prov. Sta ten in het district Middelburg, waarvoor de heer Wisboon Verstegen by de jongste verkiezingen werd herkozen. De heer Wis boon Verstegen die tot de anti-revolutionaire richting behoort is sedert 1897 notaris te Middelburg. De gemeenteraad van Middelburg heeft met 10 tegen 7 stemmen verworpen de voorstellen tot het algemeen invoeren van watermeters voor de gemeente-duinwater- leiding. Verscheiden leden achtten deze invoering noodig om het waterverspillen tegen te gaan, terwijl andere leden meen den dat de verspilling wel op andere wijze was tegen tegen te gaan dan door het invoeren van meters. Het „Dagbl. v. Noordbr." verneemt uit goede bron, dat de heer Mutsaerts, burge meester van Tilburg, een schrijven heeft gericht aan de Centrale R K. Kiesver- eenigiug te Waalwijk, waarin hij meldt, dat hij bij de a.s. verkiezing niet meer in aanmerking wenscht te komen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Naar de „N. R. Ct." verneemt, zal de Overijselsche vrijzinnige Statenelub het uitvoerig veiweer van mr. Van Diggelen niet onbeantwoord laten. Het antwoord zal waarschijnlijk spoedig worden gepubliceerd. Een weerlegging. Naar wij ver nemen zal weldra bij de uitgevers-vennoot schap „Futura" te Leiden een brochure verschijnen ter weerlegging van het ge ruchtmakend geschrift, „maakt front voor de openbare school." Deze brochure, waar aan door de beste krachten op onderwijs gebied gewerkt wordt, zal voor slechts enkele centen verkrijgbaar worden gesteld, zoodat zij gemakkelijk op groote schaal verspreid zal kunnen worden. Zoodra zij verschijnt, zal zij in ons blad worden aan gekondigd. Order tot inhechtenisneming. Uit Krommenie meldt men aan de „O.H Ot." dat de arrondissements-rechtbank te Haar lem Zaterdag reeds order heeft gegeven tot inhechtenisneming van den notaris Van Wermeskerken. De gronden waarop zijn nog niet bekend. In het buitenland zijn reeds pogingen tot aanhouding gedaan. Nieuw bedrog. Uit Amiens wordt bericht, dat er een gerechtelijk onderzoek wordt ingesteld tegen een apotheker uit Midden-Frankryk, die verdacht wordt voor verschillende studenten in de pharmacie, die het zich met de studie niet druk hadden gemaakt, onder hun naam, tegen betaling, examens te hebben afgelegd aan de phar- maceutische scholen te Amiens, Lille, enz. Fransche apothekers achten een dergelijk bedrog heel goed mogelijk. Zondagavond hebben een zestal jongelui, meest opgeschoten bengels van 17 18 jaar, op barbaarsche wijze vernieling ge pleegd in 't café W. aan de mijn te Heerlen. De twist begon over 't afnemen eener reclameplaat. W. wilde dat niet hebben en transporteerde den reclame-liefhebber buiten de deur, waarop de overigen volg den. Thans begonnen de deugnieten het huis te bombardeeren Eene in de nabijheid gelegen kiezelhoop zorgde voor de noodige projectielen. Geen enkeie ruit in 'thuis is heel geblevenlamp, buffet, glazen, kortom alles wat maar te vernielen was, is stuk geworpen of geslagen. De kamer leek wel een grintweg, pas voorzien van de noodige hoeveelheid steenen. Behalve steenen dienden de stokken uit eene nabijgelegen heg ais verniehngswerk- tuig. Daarmee werd, wat niets geleden had, zoo niet vernield, dan toch beschadigd. De bewoners vluchtt n ten laatste naar boven en zich ook daar niet veilig meer gevoelende (ook op de bovenverdieping werd met goed gevolg aangelegd) zochten zij ten laatste een veilig heenkomen op zolder. Men deelt ons mede, dat de echtgenoote van W. met een steen zoodanig aan een oog getroffen is, dat men vreest voor het behoud ervan. De belhamels zijn allen bekend, („L.K.") Valsche muntbiljetten. De minister van Financiën brengt ter kennis, dat eenige valsche muntbiljetten van f 10 zyn aangetroffen, genummerd P. R. 7322 (laatste model) en voorzien van de hand- teekeningen Harte van Teclenburg en Moens. Deze valsche muntbiljetten zijn o. a. te herkennen, doordat het papier geen water merk bevat, terwijl de strafbepaling aan de achterzijde in bruine, in plaats van zwarte letter voorkomt. Bovendien zijn de serie-letters en cijfers en de handteeke- ningen klaarblijkelijk uit de hand met de pen overgetrokken. Ten slotte is de kleur van het geheele biljet donkerder dan die van de echte muntbiljetten. Ongeluk. Gistermiddag wilde de heer W. K., wonende te Kralingen, op het Reursplein te Rotterdam op een tramwagen springen. Door mis te stappen k.vam hij te vallen en werd met een zware kneuzing aan het linkerbeen naar het ziekenhuis overgebracht. De dochter van den fruithandelaar Van W. te Alfen is door de stoomtram aange reden, zoodat zij kort daarna overleed. Aanslag. In v. Z. onder Gastel party plaats van Gastel J. v. steek in den rug dat de verwonde den. Men vreest is nog onbekend. de herberg van de wed. heeft eene hevige vecht- waarbij een inwoner d. H. een gevaarlijke mes- is toegebracht, zoo zelfs niet mag vervoerd wor- voor zijn leven. De dader B 1 ij v e n staan. De z.g. klompentrein die honderden arbeiders van Enschedé, die te Gronau werken, huiswaarts brengt, bleef gisteren ter hoogte van de Kremersmaten staan tengevolge van het breken van de koppelstangen der machine. Eerst twee uur later bracht een andere machine den trein naar het station Enschedé. De arbei ders, die bereids op de plaats van het on geluk door douane-beambten waren gevisi teerd, waren terstond daarna huiswaarts gegaan. Zij lieten den trein in den steek. Te Slagharen is het 2-jarig kind van den heer W. verdronken. Woensdagavond is ingebroken in de villa „Sparrenheuvel" aan den Loosdrecht- schen weg te Hilversum. Hier is gevestigd een chemisch laboratorium, waarvan direc teur is de heer J. E. Bosz. Deze woont te Amsterdam, dooh blijft vaak alleen op de villa over. Gisteravond verwachtte de heer B. een kennis, zoodat, toen er te kwart voor 7 uur gescheld werd, hij zonder bezwaar de huisdeur opende en naar buiten trad. Plotseling kreeg hij een hevigen slag tegen het gelaat, zoadat hij op den grond tuimelde, waarop 2 personen hem de handen op den rug bonden en een papieren prop in den mond duwden, zoodat de heer B. weldra het bewustzijn verloor. De onverlaten zijn daarop de villa binnen gegaan, hebben zich meester gemaakt van een ijzeren kistje, waarin f 375, toebe- hoorende aan den heer B., en een paar honderd gulden vau de firma, welk kistje in de brandkast stond. Te half acht vond de verwachte bezoeker den heer B. op den grond liggen in den tuin voor het huis, en haalde onmiddellijk hulp. Men bracht hem binnen in een naburige villa, waar de te hulp geroepen genees heer, dr. Godthelp, er in mocht slagen, hem na eenigen tyd weder bij te brengen. Deze constateerde nog een inwendige bloed storting, welke was ontstaan doordat men ook op den buik had getrapt. Door de groette van de prop had het niet lang meer moeten duren of de heer B. was gestikt. De politie is druk in de weer, doch heeft door de vage aanduiding een moeilijke taak. Nabij N ij kerk had hedennacht een treurig ongeval plaats Een hulptreinarbeider wilde op een reeds in beweging zijnden goedereu- trein sprong, en geraakte onder den trein, waardoor zyne beide beenen werden afge reden. Tijdens het vervoer naar Utrecht is de ongelukkige bezweken. Als eene bijzonderheid meldt men ons, dat bij den tuinier J. van der Kley te Wateringen een kruisbessenboom in vollen bloei staat en reeds prijkt met vruchten. Maandagavond even vóór 10 uur hebben de korporaals L., v. G., v. d. B. en de milicien C., allen van het 4e bataljon te Viissingen, de kazerne verlaten en zijn nog niet teruggekeerd. Nader wordt bericht: De militairen te Viissingen, die Maandag avond zonder permissie hun compagnie hadden verlaten, zijn gisteren allen weer in de kazerne teruggekeerd. Verdronken. Te Krimpen a. d. Lek is Maandagmiddag het 8-jarig zoontje van W. K. A. verdronken. Arme jongen. Een jongen van oDgeveer 14 jaren, die een hand-wagen besiuurde, waarmede hij schillen langs de hmzen op haalde, geraakte op de Hoefkade te 's Gra- venhage onder een zweren petrolenmwagen, met het noodlottig gevolg dat hij, over bet houfd gereueD, onmiuaellyk overleed. Van de wieg in den haard Te Beek, by Prinsenhage, moest het zoontje van den ar beider D. zyn eenjarig zusje wiegen. Dit deed de knaap zoo hard en wild, dat het arme kind nit de wieg werd geslingerd en in den brandenden haard terecntkwam. Op bet geschrei der kleine schoot de moeder toe, doch het kind had reeds zulke hevige Drandwonden bekomen, dat men geen hoop meer heeft op levensbehoud. In een hinderlaag. De correspondent van het „Hbi." te Batavia seint Dinsdagmorgen: „Een patrouille onder bevel san den lui tenant der mfanterie E. G. Gaariaadt ter sterkte van 100 man viel boven Tadoe in een hinderlaag. Twee marécnausséss en twee dwangarbeiders zyn gesneuveld, acht min- deien en twee dwangarbeiders zyn gewond de vyand had 27 duoden'" Allen op twee na. Alle mogendheden met uitzondering van Rusland en Japan hebben reeds midedeeling aan Amerika gedaan, dat zij de uituoudignig tot de vredesconferentie aannemen. In een nota aan de mogendhenen zullen de punten van behandelingen worden besproken. Uit de strafgevangenis op het Wolven plein te Utrecht is Dinsdagavond ongeveer half acht ontsnapt een Duitsoher, Richter genaamd, van beroep schrijnwerker. Door een gat in den muur van zijn cel te boren, is het hem gelukt zich de vrijheid te ver schaffen. Met de werktuigen, die hem ten uitvoering van zijn ambacht werden gege ven, viel het niet moeielijk de steenenlos te maken. De voegen werden geregeld met brood weder dicht gemaakt om ont dekking te voorkomen. Voor het werkje zijn minstens eenige weken noodig geweest. Met een laken moet hij zich over den hoo- gen gevangenismuur geheschen hebben. Om zich kleeren te verschaffen is hij voor een inbraak niet vervaard geweest. Althans is Dinsdagavond bij een bewoner van de Dondersstraat in het achterhuis een ruit ingedrukt en een hoed weggenomen. Daarop is hij onmiddellijk verder getrokken en heeft zich onder Maartensdijk uit een baanwachtershuisje een lange ,blauwe jas toegeëigend. Nog denzelfden nacht heeft hij onder de gemeente de Bilt geducht huisgehouden. Omstreeks kwart over een heeft hij ge tracht in te breken in een villa in het park bij het station. De bewoner was afwezig, maar mevrouw, die onraad merkte, schelde de meid, wat den inbreder aanleiding gaf zich te verwijderen. In eene andere villa heeft hij daarna een raam opengeschoven en is ingeklom men. Hij is in de huiskamer geweest; hij heeft daar en in een salon alles doorzocht, maar heeft niets meegenomenalleen een kelkje werd door hem stukgebroken. Vandaar heeft hij zich naar een derde villa begeven. Hier verschafte hij zich toe gang door het breken van een glasruit, hetgeen hem gelegenheid schonk het raam van binnen open te maken. Hij is in de slaapkamer geweest van eene oude dame, waaruit hij heeft meegenomen een porte- monnaie met een muntbiljet van f10 (nieuw), voorts een paar rijgbottines en een kap doos. In de kapdoos zat een aoosje, waarin drie broches zaten. Dit doosje heeft hij met de broches er in weggeworpenhet werd 's morgens in de nabijheid van het station gevonden. Tevens is thans zonneklaar bewezen, dat de dader van de inbraak in de Don dersstraat te Utrecht en de ontsnapte Duitsoher Richter dezelfde persoon zijn. Bij het ingestelde onderzoek zijn namelijk eenige werktuigen ontdekt, waarmede de ruit voorzichtig is ingedrukt en die blijkens de letters R. E. (ryks eigendom; uit de gevangenis zijn medegenomen. Alsnog is gebleken, dan ten nadeele van een werk man in de Lijsterstraat te Utrecht, even te voren een winterjas is ontvreemd Deze jas is eveneens aan de achterzijde van de woning in de Donderstraat gevonden. Bij zijn overhaaste vlucht heeft de inbreker blijkbaar geen gelegenheid gehad het kleedingstuk mede te nemen. Deze Duitsoher moet een bijzonder ge vaarlijk individu zijn, die voor niets terug deinst, hetgeen trouwens uit de aan het 1 cht gekomen feiten overtuigend genoeg blijkt. Hij is pas 25 jaar. (U.D.) In een der groote Engelsche bladen wordt een artikel gewijd aan de bittere ellende, die nu nu al reeds maanden lang het proletariaat teistert, en er met den winter nog wel erger op zal worden. In Londen is de misère het ergst, maar tal van andere graafschappen worden zwaar bezocht. De „Daily Telegraph" becijfert het aantal noodlijdenden, voor wie gezorgd moet worden in het Vereenigd Koninkrijk, op 800,000. Hiervan bevinden er zich een kwart millioen in de werkhuizenen meer dan een half millioen komen op de regis ters der armbesturen voor als huiszittende bedeelden. Vrijdag is uitspraak gedaan in de zaak van Clnse8, betreffende het schieten van de zoons van den horlogefabrikant Crettiez op een optocht van stakers. Niet minder dan 560 vragen werden aan de gezworenen voorgelegd. Zy antwoordden bevestigend op de kwesiie van vrij willigen doodslag, maar namen de verontschuldiging der uitdagiiig aan. Het hof veroordeelde daarop Henri Crettiez tot 8 maanden gevangenisstraf en da drie andere broeders elk tot een jaar. De werkli, den, die terecht stonden wegens vernieling der fabriek na bet schieten, werden vrijgesproken en aanstonds in vry heid gesteld. Het hof heeft aan de families der slacht offers een gezamenlijke sohadeloo-stelling van 12,700 fr. toegekend en de Crettiez, vader, ie burgerlijk verantwoordelijk verklaard. Afgrijselijk. Te San Francisco brak dezer dagen brand uit ten buize van Weber, een schatrijken bierbrouwer. Ofschoon de brand spoedig geblnscht zerd, kwamen Weber, zyn vrouw, zyn zoon en zyn dochter om, naar men aanvank elij k meende in de vlammen. Slechts de oudste zoon, Adolf, bleef onge deerd. De lijkschouwing toonde echter aan, dat de slachtoffers niet in het vuur zyn omgekomen, maar vermoord werden, en thans is Adolf Weber in hechtenis genomen, ver dacht van deze afgryselyke misdaad. Hy zou deze gepleegd hebben om de erfenis van zyn ouders machtig te worden, en daarna den brand hebben gesticht om de sporen van zjjD misdaad te doen verdwijnen,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1904 | | pagina 5