voor Zceuwsdi-Vlaanderen. Een familiegeschiedenis. IVo. 59». ZATERDAG 30 HAART 1901. 10e Jaargang*. Abonnementsprijs: Advertentieprijs: Buitenland. FEUILLETON. HET iUWSBLAD Per 3 maanden 50 cents franco per post 55 cents. Voor België /0.62s en voor Amerika ƒ0.825. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Bresken s. Van 1 tot en met 4 regels 20 centselke gewone regel meer 4 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag ééll ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAX te llreskens. Transvaal. Chamberlain zei deze week in het Engelsohe Lagerhuis, dat de vredesonderhandelingen gesloten zijn en de Regeering niet voornemens is die te heropenen. Men kan Joe op dit punt wel gelooven. Het zou ook moeilijk zijn voor Engeland te heropenen na de korte eenvoudige afwijzing door Botha. Er is een grens. Engeland heeft eerst ge vraagd en kan 't moeilijk ten twee- dpn male doen, al is de pest in Zuid-Afrika. Na deze mededeeling van Joe werd door Sir Robert Reid het verzoek overgelegd van de bekende Atrikaanders Merriinan en Sauer om door het Huis gehoord te wor den over de voorwaarden voor de regeling van den toestand in Zuid- Atrika. Of dit wat geven zal Wij we ten het niet. Waarschijnlijk is het verzoek in gediend nadat zekerheid was gekre gen, dat het zou worden ingewil ligd. Neem daarbij in aanmerking dat de oorlog in Engeland meer drukt dan men zeggen kan en men om die reden reeds de weigering van zulk een verzoek niet zal aan durven, iets wat buitendien ook in de Kaapkolonie ben slechten in druk zou maken. Overigens moet men den loop der zaken afwachten, want prufeteeren is altijd een ge vaarlijk werk. 24. Dat kan ik niet helpen Hier uitkomen moet je. Ik heb alles voor je in order gebracht om naar Amerika te gaan. Zoo wilde je immers. Je zult je inschepen als licht matroos aan boord van een Italiaansche schoener. Daar is geen levende ziel aan boord, die iets van den moord gehoord heefthet is je eenige kans en Wacht dan in Godsnaam tot het avond is 1 riep de man. Dat kan niet, je moet me nu gehoorzamen, of ik ga heen en laat je aan je lot over Ik stort me nog liever in de diepte hieronder, dan bij klaarlich ten dag uit mijn schuilhoek, te ko - men I Dus je weigert Dit kan men echter wel zeggen, dat Engeland even sterk naar den vrede verlangt, als de Boeren elk redelijk aanbod zullen aannemen. Bij deze gesteldheid zou hot ko men van den vrede waarschijnlijk zijn, indien het wantrouwen van de Boeren niet telkens schaduwen af wierp. En voor dat wantrouwen zijn een zee van redenen. Laat me.n de geheele geschiede nis van Zuid-Afrika daar, to be ginnen met Slachtersnek, dan stuit men op Milner en Chamberlain met hun vriend achter de schermen, den diamanten Rhodes. Welbeschouwd zijn dat de hooze geesten van Engeland. Vervang hen door Engelschen, die evengoed Engelsch zijn als zij, maar de re putatie hebben van eerlijk te zijn, en de vrede was wellicht in acht dagen gesloten. Dit staat even vast als dat er nooit vrede zal zijn, bestendige vrede, wanneer Engeland blijft werken in den geest van die lieden. Door allerlei wordt de geest van wantrouwen bij de Boeren ge voed, niet alleen door de bepaling van Chamberlain dat de Boeren geld ter leen kunnen krijgen om de door de Engelschen verwoes te hoeven op te bouwen, maar b.v. ook door de bepaling, dat de vreem delingen, die krijgsgevangen zijn, niet met de Boeren zullen terug- keeren, maar naar hun eigen land zullen worden teruggezonden. Die „vreemden" vond in Trans vaal een nieuw vaderland, dat zij zoo lief hadden, dat zij hun leven Heb toch medelijden Laat mij het voedsel grijpen 1 Slinger het touw naar mij toe 1 Ik sterf van den honger. Daarkun je er wel bij 1 Ja! O? gilde de uitgehon gerde man, toen hij den reiszak greep, den inhoud er uitnam en dronk en at naar hartelust, en niet lette op de vragen van zijn vriend daarboven, die hein nog steeds verzocht het touw naar boven te sturen, door het middel van het koord. Ik wil niet hebben dat ge naar boven komt, als je zoo bang bent, mompelde hij boosaardig, maar ik wil bij jou komen. Versta je Ik wil bij jou Jannen want we hebben geen oogenblik te ver liezen. Laat me bij je koinen. Maar daar hij, die in den grot zat, deze vraag voor de meest on mogelijke van de heele wereld hield, wilde hij er niets van hooren. Het touw was in zijn bezit en hij wil de het houden en zijne toekomst waagden voor de verdediging. Wat is dit weer voor een onbe schoftheid oin die vrienden te ver hinderen naar Transvaal terug te keeren De Boeren zouden wel alle gevo l van ridderlijkheid heb ben uitgeschud, indien zij hun trouwe kampgenooten aan bun lot overlieten. En waarop wijst die eisch weder dan op den toeleg om uit Zuid-Alrika alles te weren, wat de Boeren goedgezind is, ten einde de Engelscbe bevolking de meer derheid te verschaffen. Practisch. Z. ker, maar kan men het dan niet in de Boeren verklaren, dat zij zich liever doodvechten dan onder En gelsch beheer te komen Te verliezen hebben de Boeren niet meer behalve hun leven, want hun land is als door wilde benden verwoest en bijna niemand, die niet van zijn naaste betrekkingen heeft verloren. Een telegram van Kitchener maakt melding van een overwin ning op troepen van De la Rey ten zuidwesten van Veutersdorp. Men kan aannemen, dat de En gelschen hier een betrekkelijk be langrijk voordeel hebben behaald, maar dat de voorstelling van Kit chener juist is, wil er niet in. Een convooi genomen, kanonnen en wagens en daarbij de Engelscbe verliezen licht, maar van de Boeren velen gesneuveld en gewond, dat gaat niet. 't Doet denken aan de overwinningen in hel oosten van Transvaal behaald, waarover even eens gebluft werd, zoo zelfs dal in de handen stellen van een of ander toerist, die hem er wel uit zoude helpen. Daarbij was hij er ook niet ze ker van of hij niet langs de scheu ren en spleten naar boven kou klimmen. Het zou wel een schrik kelijk waagstuk zijn, dal gaf hij toewant cr zou zeker veel gevaar in steken op zoo'n manier naar boven te klimmen, daar niemand zonder duizelig te worden naar omlaag konde zien. De man wilde niet zoo gereed doen wat de kapitein verlangde want hij begreep zijn oogmerk niet juist. Als ik dit van plan ware geweest, dan had ik je van honger laten omkomen en mij vandaag eene heele reis bespaard. Wat heb je aan het touw, als het niet aan den boom hierboven is vastgemaakt Kom Ik wil naar beneden koinon en mijn doel is onzer beider welvaart, als wij eerst naast elkaar op den rand van de spleet staan I men gelooven moest, dat Botha zoo in het nauw was gekomen, dat hij hij over den vrede moest ouder- handelen. Later bleek dat de En gelschen geen enkel voordeel van beteekenis hadden behaald en alleen het land hadden verwoest, terwijl de kanonnen en munitie waren opgegraven. Het Boerencommando waarmee Babington slaags raakte, of dat hij overviel, is waarschijnlijk de voor hoede van het groote commando van De la Rey. Deze heeft sinus geruimen tijd Lichtenburg inges o— ten en daar het Engelsche garnizoen gebrek heelt aan levensmiddelen, moet er een poging worden gedaan tot ontzet. Het is allengs kalmer geworden te Marseille, maar in den stand der werkstaking is nog geen veran dering. De stakers schijnen goed bij kas te zijn althans tnen bericht dat ze 250.000 fr. naar Napels hebben gezonden om de werklieden aldaar, die hen steunen, te helpen. De toestand te Napels blijft ook dreigendnog slechts enkele sche pen kunnen er met eigen personeel lossen. De stakers hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om loonsverhoogiug te vragen en ont slag van de extra-werklieden aan genomen zoodra de staking uitbrak. De dokwerkers te Genua hebben opnieuw geweigerd schepen voor Marseille bestemd te lossen. De „Ligi Ciainpa" m de „Citth di Palermo" die met een groote Ben je wel alleen vraagde de man, nog steeds wantrouwend. Bij den Hemel I zeker 1 Ik bedrieg je niet, dat zweer ik. Hier is dan het touw, zeide de veroordeelde kalm, terwijl hij het koord er aan vastknoopte. Toen trok hij nog steeds wan trouwend, een groot knipmes uit zijn zak en wachtte zoo af wat Frank Lexton zou doen. Een woord, een blik van be drog, schreeuwde hij en hij die één voet zet op den rand van deze spleet, vind zijn graf in het water daar omlaag Dat waag ik er op I antwoord de Lexton, luchthartig. Ik geloof niet dat zoo iets in je eigen be lang zal zijn, als je hooren wilt wat ik je zeggen zal. Ik zal het touw rond den boom slaan, en de beide uiteinden naar je toe laten zakken. En daar hij de daad bij het woord voegde, zag de man, die achter in de grot ineengedoken zat, een oogenblik later de beide uitein-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1