Binnenland. Gemengd. Rechtzaken. is komt nit de Kaapkolonie. Gemeld werd dat Donderdag in het district Thaba Nchu schieten was gehoord. De Boeren die zich daar bevinden, staan onder bevel van Fourie. Kolonel Scobell is in een twee- daagsch gevecht gewikkeld geweest met de Boeren bij Jansenville, een klein plaatsje aau de Zondagsrivier 45 mijlen Zuidoostelijk van Graaf Beinet. Ook van Aberdeen Boad, het eerste station Noordelijk van Klip plaat wordt een gevecht gemeld, waarvan bijzonderheden ontbreken. De Engelsche bladen vertellen, dat Kruitzinger den 1 7en dezer zich aan De Lisle zou hebben overgege ven als de andere Engelsche colonnes niet te laat waren geko men. Als excuus wordt er bij ge voegd, dat het zoo bard regende. Uit Cradock wordt gemeld dat de Boeren zich Donderdag bij Spits- kop verzamelen. Met veel gewicht wordt melding gemaakt van de gevangenneming van Erasmus bij Krugerspost. Hij was daar in lager. Britsche troe pen kwamen van Belfast en Macha- dorp omsingelden en overrompelden het lager. Twee Boeren sneuvel den, 552 gaven zich over (dat zullen meest vrouwen en kinderen geweest zijn) de rest ontkwam. De Boeren bleken van alles volop voorzien te zijn. Dat is wel het merkwaardigste in het bericht. »De Times" deelt bijzonderheden mede over de voorgenomen ver deeling van den Vrijstaat in vier districten in elk waarvan een di visie zal opereeren de noorderdi visie, opereerende van de Vaal tot do linnie Bulfontein Ficksburg, zal Kroonstad tot hoofdkwartier en generaal Eliott tot bevelhebber hebben de divisie van het midden krijgt Bloemfontein als hoofdkwar tier en Charles Knox als aanvoer derde suiderdivisie Springfontein als hoofdkwartier en Lyttelton als bevelhebber; de oosterdivisie het district Harrismith als operatieter rein en Bundie als aanvoerder. De vier divisies zullen samen 20.000 man sterk zijn en uitslui tend uit bereden troepen bestaan. De Daily Mail" meldt uit Am sterdam dat een troep Ameri- kaansche vrijwilligers voor de Boe ren in de Kozibaai is geland en zich bij Botha heeft gevoegd. In den nacht van Donderdag op Vrijdag passeerde te Brussel weder een bezending Italiaansche landver- gemaakt. Wat wil je dan doen Ik zal het touw onder aan dezen boom vastmaken en dan kun je dadelijk boven komen. Dat durf ik niet, voor het wat donkerder is. Er zijn bijna elk uur toeristen hier geweest. Ik durl alleen in den nacht te ont snappen. Neem er den reiszak af eu doe er het touw aan vast, je moet doen wat ik zeg. Versta je en gauw ook 1 Ik kan het nietriep de man, terwijl hij trachtte den reis zak te grijpen, die eeuige duimen buiten zijn bereik, aan het touw hing te slingeren. Het waagstuk zou te groot zijn, de uitgeloofde belooning is overal aangeplakt en het noodlottig geboortemerk op mijn wang zou mij in een oogwenk verraden. (Wordt vervolgd.) huizers voor Zuid-Afrika. - Kitchener melding makend van het onderhoud te Middelburg op 28 Maart, zegt, dat hij weigerde de quaeslie der onafhankelijkheid met Botha te bespreken. Deze zou de voorkeur hebben gegeven aan het aanstonds tot stand komen eener vertegenwoordigende regeering, maar scheen tevreden met de voorgestel de k roonkolonie-ad miiiist ratie. Botha vroeg of het de Boeren geoorloofd zou zijn geweren te be zitten, om zich tegen de inlanders te beschermen. Hij hechtte veel gewicht aan de quaestie of Enge land de wettelijke schulden der Bepublieken zou overnemen, met inbegrip van de schulden die se dert het begin van den oorlog waren aangegaan. Hij scheen geen bezwaar te hebben tegen het ont nemen van het stemrecht aan de koloniale opstandelingen. Den bden Maart deed Millner aan Chamberlain mededeeling van de door Kitcheuer in overweging gegeven voorwaarden, waarbij aan Botha was voorgesteld de amnestie maar met ontneming van kiesrecht aan Britsche onderdanen die aan den oorlog hadden deelgenomen. Millner maakte bezwaar tegen de amnestie voor de koloniale rebellen, daar dit een bedroevend effect zou maken in de Kaap en in Natal. Chamberlain seinde den 6en Maart aan Millner, dat dit duidelijk moest worden gemaakt, dat alle Boeren zich hadden te onderwer pen, niet Botha alleen. Hij was het met Milner eens in zake het onge- wenschte van amnestie voor de rebellen. Hij seinde, dat enkel de burgers en kolonisten, die gevangen genomen waren, naar Zuid Afrika konden terugkeeren, maar vreemde lingen moesten naar hun eigen land De Begeering kan niet haar recht opgeven om de krijgswet at te kon digen waar dit noodzakelijk ia. Daarom gaf zij Milner den op dracht te zeggen Militair bestuur zal dadelijk eindigen, Chamberlain acht Kitcheners belofte om de wet telijke schulden van den Staat te betalen, ook die welke aangegaan zijn gedurende de vijandelijkheden, gevaarlijk. Het zal dan tnoeielijk zijn die tot een tnillioen te beper ken, doch hij stemde, er in toe om een millioen voor schadevergoeding te bestemmen voor vergoeding van aanspraken die door de in te stellen Beehtbank erkend worden. Chamberlain voegde de woorden bij wijze van voorschot toe in de alinea waarin hulp aan de landbouwers wordt beloofd. Ten aanzien van de Kaffers zegt Chamberlain dat hij niet kan toe stemmen in een vrede waarbij de gekleurde bevolking in de positie blijft, waarin zij voor den oorlog verkeerde. In zijn antwoord aan Chamberlain zegt Milner dd. 9 dezer, dat zoowel hij als Kitchener gekant zijn tegen de (door Chamberlain voorgestelde) invoeging van de woorden bij wijze van voorschot (leening), zouden vreezen dat zij in de klauwen der regeering kwamen. Milner en Kit- O 3 chener waren daarom overeengeko- men de woorden weg te laten we gens de nadeelen van verder uitstel. Bij het hoofdbestuur van de ,/Vereeniging van landbouwers die suikerbieten vei bouwen" is van den Boud van suikerfabrikanten in ant woord op het verzoek der vereeni- ging om den prijs der bietwortelen te verhoogen inet 50 cent per 1000 K.G. voor eiken termijn, een schrij ven ingekomen, bevattende de me dedeeling dat het den Bond onmo gelijk is te voldoen aan het verlan- om een hnogeren prijs voor de bietwortelen vast te stellen. De Bond vertrouwt dat men dit be grijpen zal, als men nagaat, //hoe zeer de suikerprijzen vooral voor najaarslevering achteruitloopen, zoo dat, als li u de beetwortelenprijs nog moest worden vastgesteld, deze zelfs niet zoo hoog zou zijn gesteld, als thans liet geval is. Hieruit volgt dat de //honderden" leden der Vereeniging zoo vrij zul len zijn geen bieten te zaaien. De Vereeniging en de Bond staan nu scherper tegenover elkaar dan ooit te voren en de Vereeni ging is thans krachtiger dan voor heen door hare voortreffelijke statu ten. BKESKEKS, 26 Maart 1001. De heer P. J. van Santen Jr. geboren alhier, slaagde te Cöllien (Duitsehland) voor het examen van Ingenieur. In de Zaterdag te MiddeL burg gehouden vergadering van aandeelhouders in dn Stoomtram- Mij. Breskens-Maldeghem, werd de rekening en verantwoording over 1900 goedgekeurd en de heer J. G. Gerritsen als commissaris her benoemd. Den Directeur werd dank gezegd voor zijn uitstekend beheer. Op de voordracht ter benoe ming van een Hoofd der school te Biervliet, komen o. m. voor de heeren F. Beun te Aardenburg en J. Boda te Oostburg. De lieer H. P. Hoevenagel, tijdelijk onderwijzer te Biervliet is benoemd als onderwijzer te 's üra- venzande. Tot onderwijzer te M'est ka pel Ic is benoemd de heer G. A. v. Overbeeke, t.e" Schoondijke, thans tijdelijk aldaar. Ds. J. P. van Mclle, pred. bij de Ned. Herv. Gem. te Sluis heelt bet beroep naar die gem. te Kralingen aangenomen. De heer van Meile is tevens lid van het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland. De welbekende en gevreesde I. T. te Oostburg is te Middelburg in verzekerde bewaring gesteld we gens verdenking van oneerlijke han delingen te hebben gepleegd of daartoe het voornemen te hebben met meisjes beneden de 16 jaar. Ketrniichement. Vrijdagavond laatstleden werd door eenige kinde ren, die in een weide aan liet spe- leu waren, in een put een drenke ling gevonden. Door enkelen, die hem zagen, werd gedacht, dat het zekere B. was, alhier geboren, maar sinds eene reeks van jaren woon achtig te [Jzendijke. Het vermoe den is waarheid gebleken. Door herkenning door familieleden weet men, dat het bovenbedoelde B., een man van bijna 80 jaar oud die stellig door een ongelukkig toe val is omgekomen. IJzeildijke. Bij de Zaterdag teil overstaan van notaris Zijlstra alhier gehouden herveiling van het café //De Gouden Leeuw" is kooper ge worden de heer J. Bron alhier voor ƒ6160.— Te Baarn is in den nacht van Donderdag op Vrijdag ingebro ken in twee villa's aan den Oranje- boomschen straatweg. De dieven werden op de villa ;,Conifera" be merkt en gingen op de vlucht, toen de eigenaar hen stoorde. Zij hadden nog gelegenheid een jas en een wandelstok met zilveren knoop mee te nemen. Verscheidene kamers dragen de sporen van hun baldadigheid. Op de andere villa z/De Nachtegaal" is alleen wijn uit den kelder gemist. De politie doet ijverig onderzoek. Bij Amersfoort is een bank - werker door een trein overreden en gedood. Te Oudenbosch is een 12ja- rige knaap, die achter op een rij tuig gesprongen was, gevallen, over reden en aan de gevolgen overle den. In den nacht van Zaterdag op Zondag ontstond te Botterdam brand in een woning eerste verdie ping in de. Agniessestraat, ten huize van den kleermaker A. D. door 'l br. ken van een petroleumlamp. De brand werd door de werking van twee spuiten gebluscht. De woning is geheel uitgebrand. Te Delft zijn Vrijdagnacht 2 inensclien, vader en zoon in eene schuit, liggende in het vaarwater bij de Maaspoort, door kolendamp gestikt. Gisteren morgen is zekere J. de V., uit Lopik, die een wagen met kalveren naar de stoomboot te Schoonhoven wilde brengen, niet ver van daar in de Lupiksehe We tering verdronken. Men tneldt uit Ambt-Om men Naar aanleiding van een gerucht dat de ongehuwde vrouw J. V., 21 jaar, wonende in het naburige Kloosterhaar, moeder was geworden, terwijl het kind spoorloos was ver dwenen, deed de rijksveldwachter Van der Vaart onderzoek. Bij liet verhoor loochende zij de waarheid van het gerucht. Toen de rijks veldwachter was vertrokken, ging zij echter op de vlucht en niemand wist, waar ze gebleven was. Vrijdag keerde zij ziek in de ouderlijke woning terug en toen Zaterdag de veldwachter haar op nieuw ondervroeg, bekende zij in den nacht van 9 op 10 Maart be vallen te zijn van een levenloos kind van het mannelijk geslacht dat ze nabij de ouderlijke woning, had begraven. Toen de politie onderzoek deed, had zij het veili ger geacht het lijkje weer op te graven en verder weg te brengen. Zij had het toen in de Vriezen- veensche wijk, op twee uur afstand van hare woning, weggeworpen. Naar het lijkje werd lot nu toe vruchteloos gezocht. Arrondisseineiit-Bechtb. Middelburg Vrijdag werd voor deze recht bank behandeld de zaak tegen den zeeloods A. J. M. te Vlissingen, die op den öden Jan. jl. aldaar op zijn dochter heeft geschoten, tenge volge waarvan deze op 1 Februari is overleden.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2