Binnenland. Rechtzaken. Handelsberichten. die in den laatste» tijd aan den dag is gelegd. Seeds in onze vorige kroniek schreven we over de onverbiddelijke eiscb eener onvoorwaardelijke over gave, die Engeland had gesteld. En nu te zien, dat een eisch, die er op het oog vrij aannemelijk uit ziet, en wat voor Engeland reeds eene ongekende vernedering is, te zien afwijzen, door dat handjevol Boereu, ziet dat moet toch verba zend grievend zijn. Grievend om dit aan het Parle ment mede te deelen, dal nog slecnts zoo korten tijd gepaaid was met de schoonste voorspiegelingen, grie vend voor de regeering, die de zaak o, zoo geheimzinnig heeft behandeld en daarvan aan de volksvertegen woordiging niets beslist kon mede- deelen, grievend voor den machti gen Staat, die hoe langer in de minachting der overige groote Mo gendheden wegzinkt wegens zijn onmacht. O, Albion, hoe moet het weinige bloed, dat u tot het ramp zalig voortbestaan is gelaten, van woede koken. Maar 't is uw eigen schuld, 't is de vrucht eener ge- wetenlooze regeering, die door den goudglans werd verblind. Maar laat ons met atdwalen. Uit de mededeeling van Botha's weigering moet dan toch blijken dat er onderhandelingen gevoerd zijn, al is van verschillende zijden daaromtrent wel eens getwijfeld. Wij zelve vingen ons vorig opstel daarmede aan. Doch nu het officieel, door Cham berlain, die de twijfelachtige eer van de vader van dezen oorlog te zijn, geniet, aan het Parlement is medegedeeld, kunnen we gerust zeggen dat alle twijfel is opgeheven. Dat naar aanleiding daarvan nu teratond de gevolgtrekking gemaakt wordt, om te beweren dat de vre- des-onderhandelingen van Engeland zijn uitgegaan, komt ons wel wat te gewaagd voor. Waarom zou niet evengoed de vraag naar de voorwaarden van Botha kunnen zijn uitgegaan, ten gevolge waarvan Engeland de thans algewezene ontwierp Die mogelijkheid is toch immers volstrekt niet uitgesloten. En bovendien het doet er weinig toe. De hooldzaak is dat de Boe ren de meest voordeelige voorwaar den, ul. volledige otialhaukelijkheid verlangen. beestniemand van de gevangenen mocht hem lijden, en geen wonder ook. Ik deed mijn best om ie ontsnappen, maar hij was toen ze ker aan lager wal dat hij mij zijn stilzwijgen liet koopen, toen hij mij in vrijheid vond. Eu welken prijs betaalde ik hem De helft van het geld, dat ik kreeg, van het geld, waarvoor ik mijn rust op aarde opofferde. Als hij niet gauw komt, wordt ik nog krankzinnig of ik smijt mij over dien rand 111 dat ellendige water en verdwijn ïu het niet. Ik denk wel eens, dat het maar goed zou zijn ook, het zou mij ontslaan van die eindelooze worsteling om te vergeten. O als de bliksemstraal het gelaat van mijn slachtoffer niet voor mij had ontdekt, met die edele uitdrukking, toen hij viel en dat hoofd met krullend haar en die heldere oogen, die mij door de ziei scheuen te zien, dan zou ik minder voelen, dat ik zijn moordenaar ben en dat hij mij geen kwaad deed. (Wordt vervolgd.) Daaraan zijn ze nu, naaf men meent nader toe. Want hetzij Engeland uit zich zelf de voorwaarden heeft gesteld, hetzij het die aanbood, nadat er 0111 gevraagd was, het feit dat zo reeds zooveel toenadering toonden, bewijst voor zulk eene hooghartige Mogend heid voldoende, dat ze niets liever dan vrede zoude willen sluiten. liet ligt in den aard der zaak, dat de Britten niet terstond alles zullen prijs geven, waardoor de schatten gouds en de ontelbare menschenlevens die hen dezen strijd kost, totaal nutteloos en zonder eenig resultaat zouden zijn verspild, maar we hebben een sterk vermoe den dat het daartoe komen moet. De omhenschelijkheid die de En- gelsehen op verschillend gebied in dezen oorlog aan den dag hebben gelegd, doet niet verwachten, dat zij tegenover de Boeren iets zouden toegeven, indien de noodzakelijkheid hen daartoe niet dwong. Waar nu die drang tot toegeven bestaat, en bewezen 13 door de on derhandeling, is het onmiskenbaar, dat er teekeiien ziell voordoen, die op toenadering wijzen. Hoever we daarvan nog verwij derd zijn is moeilijk te zeggen, doch dat het daarheen leiden zal, gelooven we zeker. De bataljons van het 3e reg. int. uit Vtissiugen en Middelburg worden van a tot lli September te Bergen-op-Zoom gelegerd tot het houden van bataljons- en regiments- oefeningen zij zullen daarna met de veldbataljons uil laatstgenoemd garnizoen tot 25 Sept. deelnemen aan de divisie-manoeuvres in Zuid- Limburg onder leiding van den generaal-majoor W. G. E. Snijders. BRESKEXS, 32 Maart 1901. Mej. C. A. M. van Liuschoten, klerk ten pust- en lelegraalkantore alhier wordt met ingang vail 1 April a. s. overgeplaatst naar het poslkanloor te Vlissingen. Tengevolge van de uitbrei ding der w erkzaam lieden in de ar- rondissemeiits- schoolopziener-schap pen, is hel arr. Oustuurg opgehe ven, en verdeeld in een arr. Vlis singen, omvattende die gemeente en de gemeenten gelegen 111 het noor den van het 4e district, waarvoor als schoolopziener 13 benoemd de heer J. G. Gerritsen, burgemeester van Breskeus, üroede en Aieuwvliet, terwijl de overige gemeenten van dit district gevoegd zijn bij een nieuw arrondissement Terneuzeu, en waar toe de heer H. S. Graiema, burge meester van Hoofdplaat als schuol- opziener is benoemd. Middelburg'. Na een diensttijd van ruim bO jaar neelt de heer tl. van de Kreke, adjunct-commies der lste klasse ter Provinciale Griffie van Zeeland als zoodanig eervol ontslag aangevraagd eu verkregen. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het vertrek van den heer Hoestra naar Utrecht, zijn benoemd aan de .Rijksnormaallessen te Oostburg de heer de Meijer, hoofd der school te Kadzand. Aan de voorbereidende klasse de lieer Roosendaal, hoofd eener schooi te lJzendijke, en de heer Geelhoedt, hoofd der school te Zuidzande. Schietoefeningen. De Luitenant Kolonel Comman dant van het 4c Bataljon 3e Regi ment Infanterie tc Vlissingen, daar toe gemachtigd door Z E. den Minister van Oorlog, brengt ter konnis dat, tot verhooging van 's Lands weerkracht, de gelegenheid zal worden opengesteld tol beoefe ning van het schieten. Aan deze schietoefeningen kun nen deelnemen le Kader reservisten 2e miliciens met verlof, en 3e mannelijke ingezetenen van 10 tol 24jarigen leeftijd, die niet in liet Leger onder de wapenen zijn, onder voorwaarde evenwel dat zij, die niet als militair gediend hebben, 0111 tot de oefeningen te kunnen worden toegelaten, moeten deelnemen of met gunstigen uitslag hebben deelgenomen aan het voor bereidend iniliiair onderricht. Die oefeningen zuilen bij genoeg zame deelneming worden gehouden te Vlissingen, Neuzen en Bres kens, eiken Zaterdag in de maanden Mei en Augustus van 12 uur mid dag tot 7 uur uaiuiddag en in de maanden Juni en Juli van 12 uur middag tot 8 u. namiddag. Zij die aan bovenbedoelde schiet oefeningen wenschen deel le nemen, worden verzocht zich uiterlijk 1 April a. 3. daartoe schriftelijk of in persoon aan to melden bij den Commandant bo/engenoemd (bureel Oranjestraat) alwaar tevens nadere inlichtingen Ier zake zijn te beko men. Vlissingen, 19 Maart 1901. De Luitenant Kolonel voornoemd BONEMEIJER. Men is onder Biervliet ander maal bezig geweest met diefstal van paardenhaar door afsnijding van de staarten. Thans verrichtte men deze flauwe aardigheid bij een viertal paarden van den landbouwer Temmerman. Hel door de politie ingesteld onderzoek leiude tot inbeslagname van het haar en het opmaken van proces-verbaal. Op de reede voor Vlissingen heeft gisterennacht een ontzettend ongeluk plaats gehad. Een van Australië komend stoom schip jCheuinitz" en bestemd voor Antwerpen, is op liet voor anker liggende stoomschip »Tay" geloopen, met het noodlottig gevolg dat de „Tay" bijna onmiddellijk is gezon ken, waarbij niet minder dan 14 meuschen, waaronder 3 vrouwen, verdronken. De Chemnitz redde 3 man. De noodsignalen, het schieten enz., werden hoe vreemd ook niet door de wacht hebbende roeiers van de beide loedswezens te Vlissingen opgemerkt ot gehoord. Eerst des morgens, toen het reeds dag was, bemerkte men het ongeval eu zag men een lijk in den mast hangen. Een Belgische roeiboot ging naar het wrak, waarvan enkel de masten boven water uitstaken en haalde een lSjarige dooden uit liet want. De ^Chemnitz" is gisterenmid dag opgevaren naar Antwerpen een geredde moet zich daar aan boord bevinden. De twee andere geredden, een stuurman en een kok, werden per sleepboot te Vlissingen aangebracht. De omgekomenen zijn, hetzij slapende in hun kooien ver dronken of door koude gestorven. De nacht was helder. De »Tay" lag, volgens het beweren van de deskundigen, niet in het vaarwater. Wel lagen nog een 5lal booten op de reede voor anker, Oostbui'20 Maart. In de he den voormiddag gehouden vergade ring van de afd. Oostburg der Landbouwmaatscbappij, deelde de voorzitter, de heer J. de Bruijne- de Die, mede, dat ten behoeve van een paardencursns van wege 't rijk een subsidie van ƒ500 is toege kend, te verdeelen onder 6 afd. der maatschappij. E11 aangezien deze uit 8 afd. bestaal, zal het Bestuur trachten eeu 6e deel dier subsidie te bemachtigen. Als leeraars dier cursus had het bestuur opgegeven, dc lieeren L. Louter te lJzendijke en M. Lucieer te Ooslliurg. De rekening werd goedgekeurd in ontvang op ƒ1200.30' en iu uitgaaf op ƒ1062.78. De begrooting werd vaslgesteld in ontvang en uitgaaf op ƒ997.52. Onder de uitgaven was een post van ƒ50 als subsidie ten behoeve van het rundveestamboek. De voorzitter deelde dienaangaan de tnede, dat vroeger ƒ25 onvoor waardelijk werd gegeven, doch dat deze bijdrage niet ƒ25 voorwaar delijk verhoogd werd voorgesteld. De heer L. J. Roggeband, com missaris van genoemd stamboek lichtte dit voorstel nader toe. De bedoe ing van dit voorstel was om voor de stierenkeuringen te Oost burg en te lJzendijke elk 2 prijzen van ƒ15 en van ƒ10 beschikbaar te stellen, omdat liet rijk zijne sub- sidiën niet beschikbaar stelt voor stieren van particulieren doch wel voor die door coinmissiën aange kocht terwijl de provincie slechts de keuringen van tweejarige stieren subsidiëert. Het voorstel werd zonder stem ming aangenomen. Ten hehueve der keurtentoonstel- ling te Middelburg te houden b'j gelegenheid der afdeelingstentoon— stelling aldaar, werd een bijdrage van 100 toegestaan. Verder besloot de vergadering de aid. a ƒ5 per jaar donatrice te doen worden van de in dit district op gerichte vereeniging van gediplo meerden van den wintercursus. Arrondissement-Rechtb. Middelburg Zitting van Vrijdag 22 Maart. C. d. YV., 20 j., arbeider te Schoondijke is wegens mishandeling veroordeeld tot 1 maand gev. sir. A. d. 14., 20 j.; boerenknecht te Groede, is wegens mishandeling veroordeeld tot ƒ7 boete of 7 d. hecht. Vrijgesproken is J. M. B., 22 j., landbouwer te Schoondijke, beklaagd van mishandeling. 365ste Staatsloterij. Collecte Zeeland. Trekking van Maandag 19 Maart. 20. 2643 2650 2652 2872 2874 2884 3261 3264 11424 11438 13144 17968 Trekking Dinsdag 20 Maart. ƒ20. 682 2576 2583 2651 2697 2866 2880 2905 11420 11434 17976 Trekking Woensdag 21 Maart. ƒ20. 32811440 17997 Dordrecht, 21 Maart. Jarige Tarwe f 8.a f 8.50, Nieuwe pui<e Zeeuwsche en Vl. Tarwe 6.80 k f 7.30; goede f5.70 f6,20; mindere f4.50 5 f 5.00.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2