De conclusie is geweest, dat de heer J. Zwier Visser den toestand van den handel in visch over het algemeen, en dien in garnalen in het bijzonder, niet rooskleurig vindt, doordien een groot aantal personen, die eigenlijk noch visscher, noch handelaar, noch zouter of rooker zijn, maar alleen eenige hulp ver- leenen, enz., van de voordeelen, welke eigenlijk in de zakken van handelaar cn visscherman behoorden te vloeien, profiteeren. Het werk, dat de zoogenaamde tusschenperso- nen verrichten, moet in de meeste gevallen te duur betaald worden en dan rest nog de vraag of alles wel naar behooren wordt ver- en be handeld. In verband met gemeld onder zoek meent hij, dat het hoog tijd wordt, dat ganscb de visscherswe- reld de hand aan den ploeg slaat, ten einde voor goed aan dezen reeds te lang bestaanden toestand, een einde te maken. De groote schaar van tuss' hen- personen, waarvan elk op zijn manier handelt en verhandelt, is oorzaak, dat de handel niet volgens vaste beginselen beginselen gedreven wordt, maar dat nu eens prijzen besteed worden ver beneden het middelma tige, en dan weder ongehoord daar boven men heeft vaak een rijzen en dalen in prijzen, die hoogst na- deelig op het drijven van een vas ten geregelden handel moeten wer ken en welke prijsschommelingen menigmaal gevaarlijk voor den klei nen visscher en handelaar worden, vooral op de buitenlandsche mark ten. Het verzenden van de garnalen schijnt hier en daar al op heel bij zondere wijze le geschieden. Er wordt nu opgericht eene han delsvereniging voorloopig met kan toren te Vlissingen, Amsterdam en den Helder, terwijl te Londen een bank gevestigd wordt. Mocht de oprichting van deze handelsvereniging slagen, dan zal het handelsgebied meer en meer uitgebreid worden, ook over andere vischverzendingen, en mosselen, daar ook hierin nog veel te wenscheu laat. Men denke bijv. aan de dui zenden kilo's paling, die jaarlijks uit Nederland naar Engeland ver zonden worden. Daar stond een maal de Hollandscho paling, toen Hollanders persoonlijk hun waar ter markt brachten, verre boven die van elders aangevoerd, wal qualileit betreft maar sedert ook de straks vermelde tusschenpersonen zich heb ben meester gemaakt van dezen handel, is het met de gunstige be kendheid der Hollandsche paling gedaan, daar ze met paliug van slechtere qualiteit wordt vermengd en dan als Hollandsche paling wordt geveild. BRESKE.VS, 1» Maart 1901. Vrijdagavond had in de Wilhel- mina Bewaarschool alhier de in ons langs het touw met veel gevaar gepaard gaan want de hemel al leen weet, wat daar beneden ligt. En een mensch durft er haast niet aan denken ook, dacht Thom son, terwijl hij zijn meesters het voetpad af volgde, zich afvraagde, wie van hen er zich aan zoude wa gen 0111 in de kaken Van zulk een gevaar te worden neergelaten en hopende, dat hij zijne lathartigheid niet zou behoeven te toonen door eene weigering. (Wordt vervolgd.) blad aangekondigde upenbarr. Ver gadering plaats der Chr. Jonge]. Ver. Dat ook deze uitvoeringen in den smaak vallen van het publiek ge tuigt wel zijne ruime opkomst, im mers het groote lokaal was geheel bezet. Na een toepasselijk openingswoord door den WelEerw. heer ds. R. Meeuwenberg werd liet rijke en afwisselende programma op keurige wijze afgespeeld. De verschillende muziekstukken door de vereeniging Hosanna" werden onder leiding van den heer A. P. Wisse flink uitgevoerd, ter wijl zelfs een der nummers „Valse Nationale" op verzoek herhaald werd. De zatigvereeniging „Excelsior" die ouder directie vau den heer I. van Melle een goede naam heeft, droeg het hare er toe bij om de aanwezigen aangenaam bezig te houden. Ouk de vioolcursus gal een 2 tal aardig uitgevoerde stukjes, waarbij de fluitbegeleiding een zeer goed effect maakte. Door enkele lieeren werden en kele voordrachten ten beste gegeven. De heer J. Mulder droeg de eerste raenscheiiiuoord en Een loflied der Almacht (Na den winter van 1854) voor de heer Schippers bepaalde de aandacht d-r vergadering bij een proza-stukje getiteld „Wat men ziet en wat men niet ziet", en ontleend aan een jiaar scherpe contrast-gre pen uit het rijke levensboek der menschoii, terwijl de heer ds. Meeuwenberg uit de bloeinlezitigi der gedichten op Oom Paul Kruger, een drietal weergat, betrekking heb bende op diens komst in Europa en barsche afwijzing door den Duitschen Keizer. lil het slotwoord bracht ds. Meeu wenberg zijn dank, ook namens de aanwezigen, aan allen die op eeni- gerlei wijze hadden medegewerkt tot het welslagen en het veraange namen van dit samenzijn. Wij ontvingen de lijst, bevat tende de uitslag der Premie-verdee ling der verbruikers van de Stui— versleep van de Naainluuze Ven nootschap „Vereenigde Zeepfabri kanten" te Rotterdam. Daarin komen als prijswinncrs voor zoover het 4e district betreft voor: Cli. de Betuwe, brouwers knecht. te IJzendijke, mej. E. S. Basting te Rctranchement, W. Lren- houts te Waterlandkerkje, Ch. van Damme-Mabcsooue te Sluis, A. F. Wundergem. IJzendijke en P. Le- cluse-Wijnen te Hoofdplaat- De lijst ligt ten onzen bureele ter inzage. Groede, 18 Maart. Ds. J. W. Brass, te De Rijp heeft bedankt voor het beroep naar de Ev. Luth. gein. alhier. Citilzailil, 18 Maart. Hedenvoor middag had alhier door het Bestuur der Watering Cadzand de aanbeste ding plaats van de werken tot den aanleg eener haven nabij de uitwa teringssluis van het kanaal aan de Wielingen, waarvoor werd inge schreven als volgt Fl. Kleijn te Dordrecht en L. van Houwelingen te Hardinxveld voor ƒ45800, C. J. Smit, te Bres- kens, ƒ45400, A. du Bnrck en J. P. W. Besemer, Breskens, ƒ44938, J. van Noordenne te Utrecht, 44500, A. A de Wilde, te Goes, ƒ44480, W. Dekker, te Veere, 44300, P. de Bakker, te Dordrecht, ƒ42600, P. Monjé, te Breskens, ƒ42473, J. de Jonge, te Middel- burg ƒ10800, A. Hanewinkel, te Vlissingen, ƒ39900, F. N. de Rooij te id., ƒ39500, J. J. Krijger te id., ƒ30389, W. II. Swels, te Hardinxveld, ƒ39195. üc raming bedraagt ƒ40095. Naar wij vernemen is in de buitengewone vergadering van stem bevoegde ingelanden van het Wa terschap „Eiland en Brandkreek" besloten tot den aanleg van een net van grindwegen, waardoor o. a. eene verbinding komt tusschen de steenwegen naar Watcrland-Oude- man en van Oostburg naar St. Marguerite, terwijl inede een 8tal andere aarden wegen zuilen verhard worden en de Linie overbrugd zal worden. De geneeskundige Staatscom missie te Amsterdam heeft bevor derd tot arts de heer J. P. de Bats, geboren te Biervliet. In de Maandagmorgen ge houden zitting van den gemeente raad van IJzendijke deelde de voor zitter mede, dut van den inspecteur der posterijen en telegrafie in zake het adres aan den minister van Waterstaat enz, betreffende de ge- lijktijdige openstelling van de kan toren voor de gemeenten in het voormalig vierde district, een schrij ven was ontvangen waarin werd voorgesteld de uren vast te stellen als volgt voorm. 71 /2lll/2, nam. li/2—3, 41/26!/3 en 8—Si/2, Gr. tijd, welke regeling ook aan" het oordeel van de andere gemeenten zal worden onderworpen. Op de vraag van een benoeftige huurster van een aan de gemeente hehoorend huisje 0111 vrijstelling huishuur te verleenen, werd, on danks de welwillendheid die de raad in het voorloopig debat be toonde, aangehouden tot een vol gende zitting wegens onvoltalligheid van het aantal leden (de heer Car- preau was afwezig Als leden der commissie tot we ring van schoolverzuim werden be noemd de hoeren G. '1'. Boskamp, P. J. Roosendaal en E. Bevin. Daarop werd een ontwerp huis houdelijk reglement voorgelezen en goedgekeurd. Daarin werd 0. 111. bepaald dat zij zal bestaan uit 3 leden (feitelijk 111 strijd met de leerplichtwet, Red.) terwijl voor presentiegelden en bu reaubehoeften ƒ15 werd uitgetrok ken. De begrooting voor 1900 moest wegens verkoop vau grond eene administratieve wijziging ondergaan. Op een adres van L. Louter en ruim 90 a nderen tot aanstelling van een Keurmeester vuor het keuren van vleesch werd gunstig beschikt, onder voorwaarde dat ook de ingevoerde visch aan keuring zal worden onderworpen. Dat deze instelling bezwarend zou zijn voor de slagers uit de omliggende gemeenten die hier vleesch invoeren, werd als zeer gering geacht, daar, zooals de heer Hen- drikse opmerkte, zij die verdiensten komen halen minstens evenveel waarborgen voor goed vleesch als de eigen slagers. De heer Bekaar vroeg wie de keuringen zou betalen. De heer Hendrikse zou de kosten liever niet ten laste der gemeente doen nemen. Hij meende voorts dat het idee van den voorzitter om de kosten door de slagers aan den veearts te doen vergoeden minder aanbevelenswaardig was, omdat naar zijne meeniiig een zoodanig persoon niet die rechten tot invordering zonde kunnen doen gelden als de gemeente. Ten slotte werd goedgevonden een en ander ter nadere uitwerking aan Burg. en VVeth. op te dragen ten einde dit later definitief door den raad te doen regelen. Als omroeper en aanplakker werd benoemd Victor de Witte, tegen eene rergoediug van 30 ets. per keer en 60 nh den gewonen tijd. Eveneens word deze benoemd als deurwaarder der plaaiselijke belastingen. Door het afwezig zijnde lid Car- preau was een schriftelijk voorstel ingezonden tot verbetering van het marktplein, en dit wegens de kos-- ten ƒ300, te verdeden over 2 jaren. Op een vraag van den lieer Hendrikse deelde de voorzitter mede, dat het Dag. Bestuur in dezen geen prue-advies had, doch de heer Galon had zich niettemin tegen dit werk verklaard als zijnde- het te duur. Wenschte inen wer kelijk verandering dan zou men met een 25 h 50 karren zand klaar zijn. Da heer Hendrikse vond het een evenmin noodig als het andere, wijl het als een artikel van weelde te beschouwen is met het oog op de gemeeiite-finaneiën. Toen de voorzitter een middeltje aan de hand deed om het op de spaarbank gezette geld, verkregen door den verkoop van grond aan den heer Carpreau, daarvoor te bestemmen, greep de heer Hendrik se terstond dit argument aan 0111 te wijzen op het gevaarlijke van den verkoop vau gemeentegrond op deze wijze kunnen al onze eigen dommen verkocht en het geld aan luxe-artikelen besteed worden, waar door we in de schuld komen en tot groote ontevredenheid der ingezete nen de hoofdelijken omslag moeten verhoogen. Was er geld genoeg, dan zou hij zeggen, laat ons een park aanleg gen nu is hij beslist tegen het gedane voorstel. Hij gaf in overweging het voor stel als ontijdig ter zijde te leggen. Dienovereenkomstig werd beslo ten. Van den heer Middelveld Viersen, districtsschoolopziener, was een ont werpregeling voor het herhalings- onderwijs ingekomen, hetwelk 11a lezing tot de slotsom leidde, dat aan Burg. eu Weill, de samenstel ling van een ontwerp van zeer eenvoudige strekking, en een zich bepaling tot algemeenheden, werd opgedragen Ten slotte vestigde de heer De Jaeger de aandacht van den raad op de inoeielijke bepaling in de brandweer-verordening, naar aan leiding van den bij deu landbouwer Buijsse plaats gehad hebbenden brand, en waarbij het aan de brand weer te Waterlaudkerkje verboden was werkzaam te zijn op IJzendijke's grondgebied zonder verlot van deu burgemeester dezer gemeente. Algemeen werd het onhoudbare van deze bepaling ingezien, en er zal getracht worden eene uitzonde ring te maken voor ;die gedeelten der gemeente, welke het dichtst bij andere gelegen zijn. Daarna werd de zitting gesloten. Aan het verslag over liet veertiende boekjaar van de Stoom tram Mij. Breskens:- Maldeghem, toopende over het jaar 1900 en uit te brengen op de Algein. Vergad. van aandeelhouders op 23 Maart a. s. is het volgende ontleend Voor de pensioenverzekering van het personeel werd uitgegeven (7o

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2