voor Zceowsch-Vlaanderen. [en familiegeschiedenis, Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Xo. 576. WOENSDAG 20 MAART 1901. 10e Jaargang. EET NIEUWSBLAD Abonnementsprijs: Per 3 maanden 50 cents; franco per post 55 cents. Voor België yO.G28 en voor Amerika ƒ0.828. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Bresken s. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 20 cents; elke gewone regel meer 4 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. Dit blttd verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAV te Breskens. Onwillekeurig vraagt men zich af. niet alleen hoo ver de vredes onderhandelingen in den Zuid-Afri- ka»n«chen oorlog reeds gevorderd zijn, maar ook en vooral of de be richten die daarover in omloop zijn, wel op waarheid gegrond zijn. Men moge in de Londensche bladen daaromtrent wei zcor veel lezen, dal het vermoeden nopens die on derhandelingen wettigt, maar we welen nu eenmaal in hoever de pers daar te lande, en vooral die, welke in dienst van de gouddorsti- gen staat, vertrouwbaar is. ts het niet verwonderlijk dat de eerste samenkomst tusschen de beide opperbevelhebbers den 27steu ïebr. same plaats hebben en de Eu- gelsche regeering na drie volle weken .beraad nog geen uitsluitsel kan geven, diezelfde regeering welke uitdrukkelijk heeft verklaard niets toe te zullen geven omtrent haren eiseh tot onvoorwaardelijke overgave, tot algeheele onderwerping en tot afwijzing van eiken zweem naar eemge onafhankelijkheid. Bij zulke eischen behoeft Botha niet te loven en bieden, cu is liet trouwens dwaasheid om te onder handelen. De eischen der Britsche regee - ring zijn dus reeds laug bekend en de absolute bepaling dat zij hiervan niet afwijkt maakt elke onderhan deling van de Boerenzijde onmoge lijk. 21. Vrouw Tegan was erg bedroeld bij liet vertrek, zooals haar man later zeide; maarzij was aangedaan, zeide zij, want zij had ook een zoon en had daarom veel gevoel voor sir George. Wat echter haar zoon, die nau welijks half zoo oud was als de barones, te maken had met baar gevoel voor hem, zie, dat kon Pete weer niet goed begrijpen. Toch was Pete blijde, dat het milde bod van sir George, voor het Hebreeuwsche Testament, was aan genomen en was thans, terwiile van het ontvangen geld, bereid weer een onheil af te wachten. Br kwam echter geen onheil en Pete Tegan, zijne vrouw en hun zoo u Terry voereu er wei bg, ten Want geen enkele echte Boer, en dus ook Botha niet, kan zich onderwerpen aan dien cisch, immers onder zulke omstandigheden zou de vrede voor de Boeren een zóó kwel lend juk zijn, dat ze zich genood zaakt zouden gevoelen dit te avond ol morgen toch te moeten afwer pen. Om echter terug te komen tot ons punt van uilgang, komen de tijdingen omlrent de vredesonder handelingen zoo niet onwaarschijn lijk, dan toch vrij verdacht voor. Zou daarvoor somwijlen een an dere reden zijn Onmogelijk is het niet. Van den beginne der vrij onge oorloofde inmenging in de Chinee - sche zaken van het Buropeesch concert, heeft menigeen de stille hoop gevoed, dat de troebelen dhar cene aanleiding zoude kunnen zijn voor de bevrijding der Boeren. Immers men dacht algemeen dat eene botsing tusschen deze of gene der mogendheden niet uit kou blij ven, gedachtig aan de hebzucht, waaraan ook de groote Mogendhe den maul gaan. Tot nu toe is dit vrij wel ge gaan, voor zoover de eene Mogend heid met zijne belangen niet in slrijd kwain met die van eene an dere, totdat op eens een disharmo nie is ontstaan tusschen Rusland en Bngeland. Het is namelijk de grensregeling in Mandsjoerije, die tusschen beide Staten lol een geschilpunt dreigt aanleiding te geven. minste wij wilien het hopen, want wij zullen hen in dit verhaal niet ineer ontmoeten. Het rijtuig bracht inmiddels de ingezetenen naar Ballycuslle, waar de bagage naar een hotel werd ge bracht en de koetsier huiswaarts gezonden, want de reisgenootcn hadden besloten liet overige van den tocht te voet af te leggen en waren reeds binnen het uur, goed en wel op weg, met niets bij zich dan een revolver en een eind touw, dat, onder een grooten overjas, om Thomson's lichaam gebonden, diens vrije beweging vrij wat belemmer de. Hij had echter uit voorzorg eene hartversterking mede genomen en langs den weg had hij nu en dan gelegenheid zijne krachten op die wijze staande te houden. Het ligt niet in onze bedoeling de schoone natnurtafereelen te be schrijven, die zich aan de blikken van ons drietal voordedenwij volstaan met te zeggen, dat daar Nadat de Russen zich op het bstwist gebied verschansten, h eld een compagnie van het Hongkong- regiment daarbij dc wachi met de bajonet op het geweer, terwijl twee couipagniën Indische troepen in reserve werden gehouden. Be waarnemende Engelsche op per bevelhebber overzag terstond den ernst van het oogenblik, en aarzel de, hij afwezigheid van den opper bevelhebber Gaselee, handelend op te treden, gevoelende, dat een erns tige botsing zou volgen als de Brit- teil hun rechten doen gelden. Nadere berichten zijn nog niet bikend, maar hel is te voorzien, dat het trotsche Albion, vastgeke tend in Transvaal door een handvol Boeren, zich die ontzettende verne dering zal moeten laten welgevallen, dat ze zelfs in China tegen een botsing opzien als ze hun rechten lalcn gelden. Wat blijft er nu nog over van het machtige Engeland. Weinig meer dan een macht, zich ontwik kelende in het uitdenken van laster en leugen. Wat doet Engeland in China als het zijne eigen belangen nog niet kan ot durft verdedigen P Of is het nu reeds zoover gezon ken dat zij in het Europeesche concert niets anders dan een figu ranten-rol vervult Dat het zich eer het te laat is, spiegele aan Spanje. Engeland staat op dezelfde rij als Spanje. Om des geloofs wille trachtte de beueden hen, de lange golven van den Atlanlischen Oceaan tegen de de rotsen beuktenterwijl de mid dagzon het opspattend schuim in verschillende kleuren hulde. Het weder was den reizigers gunstig en eer de zou in het Wes ten was ondergegaan, zag sir George de landpalen reeds, waaraan hij de plaats hunner besleinming moest herkennen. En daar lag dan voor hen een machtige rots, als door een machtige aardbeving iu tweeën gespleten en loodrecht ongeveer honderd voet boven T oppervlak der zee opstekend. Deze rotsen waren in werkelijkheid zoo steil, dat hun top slechts kon worden bereikt langs een smal voetpaadje aan de landzijde, en langs dien weg begon sir George de beklim ming, gevolgd door zijn neet en Thomson. Na den top bereikt te hebben, welks ruwe oppervlakte begroeid was met ecu soort van planten die er meer als kunstgroen dan als machtige Philips schier geheel Eu ropa te bedwingen, daarbij gebruik makende van de meest oumensche- lijke maatregelen. Onder biddend opzien pleegt het vrome Engeland iiu reeds meer dan 18 maanden lang de snoodste rn meest duivelsche schanddaden, daar bij onder een scbijnvertoon vaneen zekere waardigheid, door de overige stalen ongemoeid gelaten. En inmiddels verknekelen de schijnvrienden zich in de afmatting en uitputting van het Britsche rijk, dat in de oogen der groote nabu ren weinig meer is dan een schim van wat het geweest is en wat het nog wil schijnen. Eduard de VII heeft wel zoolang mogen wachten op de Koningskroon. Nog een spanne tijds en de ge schiedenis zal van hem kunnen zeggen, dat hij van het begin tot het eind in oorlogstijd geregeerd heeft en zijn lijk langzaam zag wegpinken. Men meldt uit Zeeland Door den Directeur der in 1900 opgerichte Nederlandsche Yisscherij- Vereeniging, die in deze provincie reeds verscheidene afdeelingen telt, is op de buitenlandsche markten een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar de wijze, waarop aldaar da garnalen der Nederlandsche visschers worden verhandeld. natuurlijke gewassen uitzagen, stond hij opgetogen over het schilderach tige uitzicht. De drie mannen stonden alleen, geen menschelijk wezen was in 't gezicht, eene groo te uitgestrektheid zee en land lag daar rond hen, en de eenzaamheid verleende aan deze plaats eene ver hevene grootschheid. Zie eens den vorm van die rotsen. Dit is ongetwijfeld de plaats, riep sir George, naar omlaag ziende in den mond der kloof, tot hij bijkans duizelig werd. En daar aau de overzijde, onder ons, zijn de grotten, waar heen de naald op de teekening wijst, voegde hjj er bij Maar hoe zullen wij 'in die grotten komen Natuurlijk niet van dit punt, zeide zijn neef. Neen, wij moeten terug en aan den anderen kant weer opklim men, er is geen ander middel om er te komen, dan van de rotspunt maar in elk geval zal het aldalen

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1