Gemengd. Transvaal. heer Iz. Risseeuw-de Hullu met 13 van de 19 geldig uitgebrachte stem men. Op den heer W. Lutcijn waren 6 stemmen uitgebracht, terwijl 1 brietje van onwaarde ferd ver klaard. in de hedtnmorgen gehou den zitting ran den gemeenteraad alhier, deelde de voorzitter mede dat rijksbijdrage in de kosten van het lager onderwijs voor deze ge meente is vastgesteld op ƒ1700. Als leden van het stembureau voor de eventueels in dit jaar te houden stemmingen werden be noemd de heeren P. Risseeuw als voorzitter, A. du Burek en J. P. W. Beseuier als leden en de overi ge leden als plaatsvervangers. Het concept-reglement voor de commissie tot wering van school verzuim werd goedgekeurd en als leden dier commissie aangewezen de heeren A. 1'. Wisse, J. Z. de Bui- sonjé en A. du Burek. Bij de dezen zomer te hou den keurtentoonstelling van de Zeeuwsche Maatschappij van Land bouw en Veeteelt is, ter bestrijding der onkosten o. m. bijgedragen door de heeren Mr. P. C. J. Heunequin te Aardenburg ƒ100, G. A. Vor- steruian van Oyrn aldaar ƒ10 en J. Erasmus Az. burgemeester te Cadzand ƒ10. Ook moet hot in de bedoeling liggen van het Bestuur der Atdee- ling Oostburg disr Maatschappij, aan de weldra te houden algemee- ne vergadering voor te stellen cene bijdrage van ƒ100 toe te staan. Oostburg, 1+ Maart. In de he- dennamiddag gehouden zitting van den Gemeenteraad waren alle leden tegenwoordig behalve de heer u,r. F. J. N. van Dam, die met ken nisgeving alwezig was. Medegedeeld werd dat de rijks bijdrage ter gemoetkoining in de kosten van het lager onderwijs Voor 1901 ƒ1500 bedraagt. Ingekomen was een verzoek van den heer I. O. J. Kakebeeke rijks- landbouwleeraar te Goes, tot het kosteloos afstaan van een zaal ten dienste vau het geven van onderwijs aan hen die zich voor de land- bouw-akte wenschen te bekwamen. Met algemeene stemmen aange nomen. De verordening regelende de ver gunning tut tijdelijk verzuim op de Toen lachte hij overluid en zei- de Wat zet je toch een ernstig gezicht, Maurits I Zoo zeide zijn vriend. Zeker, je doet precies alsof je werkelijk gewicht hechtte aan deze vreemde gelijkenis. De hemel verhoede het Dat zeg ik ook I zeide sir George. Toen kwam Thomson bin nen en overhsndigde zijn meester een briel, dien hij met een vruolij- ken glimlach aannam en direct opendewant bij had den brief wel gewacht en had daarom iemand naar het postkantoor gezonden oin hem af te halen. Het rijtuig waarmed» zij zouden vertrekken stond nu voor, huil ba- gags werd er bovenop gepakt, toen werden Weslerhury en het paard ongeduldig, loodat George de le zing van den briet moest uitstellen, vaarwel zvide aan de bewouers van dt herberg en zijn plaats innam baast zijn neef. (Wordt rervolgd.) openbare school, werd vastgesteld overeenkomstig de in de vorige ver gadering bepaalde tijden, n.l. drie weken nk de zoiuervacamie in het drukste van den oogsttijd en de drie eerste volle weken van Oct. in de bietencampagne. Na voorlezing van een concept verordening lot regeling van liet openbaar lager onderwijs in deze gemeente, werd deze met algetn. st. vastgesteld. De in deze verordening voorko mende afwijkingen met de thans nog vigeerende zijn daarin hoofdza kelijk aangebracht in verband met de Leerplichtwet. De toelating werd bepaald op 1 Mei voor hen, die hun vijfde le vensjaar ten volle bereikt hebben of du voor 1 Juli zullen bereiken. In verband met de oplevering van het doktershuis en de daarmee gepaard gaande uitbetaling van het S/l0 gedeelte der aannemingssom, werd goedgevonden een som van ƒ5000 van liet op prolongatie uit gezette kasgeld terug te nemen. Ten opzichte van het in de vo rige zitting genomen besluit tot verpachting van een gedeelte ge meentegrond dienende tot als weeg- bruglerreiu, werd goedgevonden ais erkenning van eigendomsrecht hier voor 2 ets. per c.A. te heffen, per jaar uitmakende de som van 46 els. In verband hiermede werd be sloten de bewuste grond deel uit makende van de openbare Burgstraat niet meer voor den openbaren dienst te bestemuien en daarvan de ver- eischte inededeeling te doen. De termijn van uitgifte werd bepaald tot wederopzeggens toe. liet kohier van de hondenbelas ting werd vastgesteld op 58 aan slagen 5 l.en 28 a ƒ3. samen ƒ142. Naar aanleiding van Uet in de vorige zitting genuinen besluit tot toekenning van een verhoogd sub sidie aan het Al Burg. Armbe stuur ter tegemoetkoming van ver- plegingskostcn van een krankzinni ge was een schrijven van Ged. Sta ten houdende bezwaar dit besluit goed te keuren, wijl in de kosten van verpleging, die gedragen wor den door eene instelling van lief dadigheid geen rjjksubsidie kan ver leend worden. Burg. en VVeth. achten het al dus wenaeheiijk, teneinde bet rijks subsidie ad ƒ120 voor 3 verpleeg den niet te beuren, het subsidie ook bij vorige raadsbesluiten aan dit Bestuur toegestaan, in te trek ken en de verpleging te doen ge schieden ten laste der gemeente. Tegen de aanneming van dit besluit bestaat hoegenaamd geen financieel bezwaar voor de gemeen te, want door de subsidie» bekos tigd de gemeente deze kosten toch. Aldus werd goedgevonden en daarna do zitting gesloten. Ter kennis van belangheb benden wordt gebracht, dat in ver band met België uit te voeren wer ken, Uet kanaal van Brugge naar Sluis van 15 tot en met 24 April e. k. zal gesloten zijn. Maandagavond brak een he vige brand uit in de hoeve van de wed Jacobus De Visser onder Lage Zwaluwe. De stalling en schuur brandden af30 koeien en 5 paar den kwamen in de vlammen om slechts de woning is met veel moeite gespaard gebleven. Reeds dadelijk werd aan kwaadwilligheid gedacht de politie heeft den vcrmoedelijken da ler in hechtenis genomen. Alles was verzekird. Te Mies in Bohemen hadden eenige jongelieden diefstal gepleegd in een magazijn van ontplofbare stoffen. Zij hadden liet gestolene in de uitholling van eo.11 rots ver borgen. Maar de gendarmen kwa men de dieven op het spoor en toen dezen deze week naar hun buit gingen zien, werden zij door de politie overvallen. Plotseling echter had ei toen uit onbekende oorzaak een geweldige ontploffing plaats ouder den hoop gevaarlijke sloffen. De rots sprong gedeeltelijk- uit elkaar en de wachtmeester van de gendarmen en twee van de be trapte dieven werden op slag ge dood. Te Tarbies (Frankrijk) stond een luitenant der artillerie Coubert zich bij bet vuur te warmen, toen hij tengevolge van een duizeling mei h. t hoofd voorover in de vlam men viel. Hij vermocht weer op te staan, maar naar 't hospitaal overgebracht is da ongelukkige er onder afgrijselijk lijden bezweken. Een 4jarige weesj mgen, op genomen in de Maatschappij van Weldadigheid te Willemsoord (Stecn- wijkerwold) is, terwijl hij zijn pleeg vader zon gaan roepen, in een kuit gevallen en verdronken. Verleden week speelde te 's Hertogenboseh het dochtertje van den heer H. met de poes en wrrd toen door het dier gebeten. Dins dag jl. is het meisje aan bloedver giftiging tengevolge van dien heet overleden. De directie der stoomtram VlissingenMiddelburg heelt be- sluten voortaan voor schooljongens geen abonnementen le of 2e klasse uirer verkrijgbaar te stellen. De Vele klachten, welke steeds over deze jongens bij de diiectis inkwamen, aangaande den overlast aan andere passagiers hebben haar aanleiding gegeven tot dezen maat regel. -- Woensdagmiddag waren vijf leden van de Roei- en Zeilveree- niging „Daventria" in een vier- rieiusgiek bij Deventer op den lJsel stroomafwaarts aan liet roeien. Tengevolge van een verkeerde wending evan voor de IJselbrug, kwam de giek door den snellen stroom dwars voor dc brug, met 't gevolg dat de giek omsloeg en allen le water geraakten. Twee hunner die de brugsehepeu hadden welen le grijpen, renden de drie anderen die zich door zwemmen boven wa ter hielden. De giek was iu drie stukken geslagen. Op het Kaltenburgerplein te Amsterdam viel hij een vechtpartij een man te water. De ongelukki ge verdronk. China. Uit Shangi wordt geseind Volgens een telegram uit Lou- Tchao zijn prins Tuan, generaal Ting-Fun-Siang en andere schuldi gen te Ningsia en maken zich ge reed om weerstand te bieden, als men hen in hechtenis wil nemen. Ting-Fung-Siang heeft 20.000 man bij zich en prins Tuan 10,000. Een keizerlijke gevolmachtigde begeeft zich naar Ningsia om het vonnis aan de veroordeelden mede te deeleu en hen tot onderwerping aan te sporen. Ds Kngelsche. telegrammen heb ben volgens verklaringen zei Is van Engelsche officieren, nog niet het tiende gedeelte gemeld der gevcllten 111 schermutselingen, die er plaats hebben gehad. Er gaat geen dag voorhij of in Vrijstaat en in de Kaapkolonie en op bijna alle punten van Transvaal hebben kleine gevechten piaais, die voor de Engelsche 11 moorddadiger zijn dan groote veldslagen, waarin zij steeds tienmaal meer mannen hebben dan de Boeren De Boeren vermijden de groote gevechten, maar matten het Engel sche leger meer en meer af door gestadige schermutselingen. Daardoor wordt de oorlog gerekt wat het doel der Boeren is. Het is dus duidelijk dal Kitche ner van geen groote gevechten kan seinen, hoewel er dagelijks wordt gestreden. Bovendien weet men nu ook, dat op 8 Maart te Slelienboscl) - vlei een gevecht werd geleverd, waarin Kapitein King (var. de veikenners van Kitchener) werd gceood. Nog steeds gam de Engelsche bladen voort uiet bet verspreiden van valsehe berichten aangaando de vredesonderhandelingen van Kilcyu- ncr met Botlin en üe Wet. Deze leugens zullen duren tot de oorlogscredieteo en de nieuwe belastingen door het Parlement zijn goedgekeurd. Land-cu Tuinbouw. Koolrerbouw. II. De meststoffen tnoelen innig inet den grond varinengd worden en de bodem dient flink en diep bewerkt te worden. Ieder, die over mis lukking te klagen heeft, wier plan ten door ziekte worden geteisterd, raad ik in vertrouwen aan te han delen als ik en in het najaar het land le bemesten met 2 5 3 K.G. Chili-salpeter, 10 K.G. kaïniet en 10 K.G. Tho.nasslakkenmeel per Are. Zijn de planten uitgezet, dan geve men tijdens den groei bp tusschenpoozen nog eens ot een paar malen naar behoefte 2 5 3 K.G. Chili-salpeter per Are. In slakkenmcel zit tamelijk wat kalk en deze mag voor de koolen- cultuur iu den grond niet ontbre ken. Lijdt de bodem aan kalkar- uioede, dan is het gewenscht zoo nu en dan een aparte kalkbeuies- tiug aan te wenden; zoo ben ik gewoon om de vijf jaren 15 5 20 K.G. kalk per Are aan den bodem toe ic voegen. Men deuke er wel oin, genoemde meststoffen, bepaal delijk kaïniet, niet in het voorjaar aan te wenden, daar alsdan liet chloor in 't kaïniet kwaad zou kun nen doen. I11 't voorjaar gebruiken we in plaats van kaïniet (dat is goeukooper) gereinigde kali. Meer dan één koolverbouwer heeft ondervonden, hoe gunstig het uitstrooien van turf- ot houtasch op het koolgewas werktdat zal wel toe le schrijven zijn aan het kalkgehalte turfasch bestaat wel voor de hellt of de kleinste helft uit kalk en in de asch van savoye kool bijv. zijn ook 3 van de 14 declcn kalk, dat is wel tienmaal zooveel als in de asch van aard appelen. Weikeu gunstigen invloed een

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2