Transvaal. Gemengd. massa volks zich had opgehoopt, vooral in de Leidsche straat. Daar zijn ook nog al wat inen- schen in het gedrang gekomen, en flauw gevallen of naar binnen ge bracht. Ia den Schouwburg was het schit terend en schoon. Ook de Illuminatie aan den Ara- stel slaagde uitnemend. H. M. heeft den burgemeester van Amsterdam eene som van f 5000 doen ter hand stellen voor de algemeene armen der stad. H. M. zeide dat als iet9 Haar in deze dagen opnieuw had overtuigd van de gehechtheid en trouw onzer bevolking aan Haar Huis, het wel was de hartelijke ontvangst, die Haar echtgenoot hier ten deel viel. Zaterdagmorgen omstreeks 10 u. heeft de Vorstelijke tainilie de hoofd stad verlaten. Het jonge echtpaar vertrok naar Apeldoorn. H. M. de Koningin-Moeder keerde enkele minuten later naar de residentie terng en de Hertog-Regent onder nam de terugreis naar Mecklenburg. Alvorens in te stijgen, omhelsde de jonge Koningin Hare Moeder en kuste haar, waarna Prins Hen drik haar eerliediglijk de hand drukte. Maar, staande op het ach terbalkon, riep de Koningin met een .Moedertje, Moedertje" H. M. tot zich, om Haar nog eens een goede reis te wenschen en eenige vertrouwelijke woorden toe te fluis teren. Aan het portier namen Koningin en Prins tevens alscheid van den Hertog-Regent. Na nog even in de Koninklijke wachtkamer te hebben vertoefd, vertrok vervolgens H. M. de Ko ningin Moeder, vergezeld van den secretaris jhr. de Ranitz, en nam op hare beurt alscheid van den Hertog-Regent, die daarna door twee kamerheeren werd geleid naar een, op het tweede perron gereedstaan- den trein. Ook te Apeldoorn is het feest geweest bij de aankomst van het Koninklijk Echtpaar. Welkomstliederen zijn gezongen, en door Ds. Hattink een toespraak gehouden, waarna het Loo bereikt werd en stilte en rust toch zeker zeer aangenaam zal geweest zijn. Eu welken indruk heeft Amster- rerhaal van den tourist, die alleen naar de herberg scheen gekomen te zijn, oui zich van een buitengewo nen voorraad te voorzien, begonnen man en vrouw direct hun rekening te schrijven, over welke zij met hem den halven nacht had gekeven, totdat Pete was in slaap gevallen, drooinende, dat hij zijn levenlang aan ieder in de buurt een afschrift van sir George's rekening moest geven rn dat zijne vrouw aan zijne zijde stond met ontelbaar veel plak- zegels in de hand, die Pete slechts had af te teekenen. Deze nachtmerrie was het gevolg van eene te groote hoeveelheid whis key. De eerste fleich was aange boden door Thomson, die in buiten gewoon vroolijke stemming was en er met alle geweld voor wilde be talen de tweede door Pete, die tot nu toe er zich niet op beroemen kon den lakei van een baronet te hehhen onthaald en zijn vrijgevig heid gaarne beltend zag worden. Hij bewees dus weder beleefdheid, daarvoor de tweede flesch te beta len aan zijne brave huisvrouw, welk voorbeeld door Thomson werd op gevolgd. iWordt vervolgd,) dam van zijne verschijning, als Ge maal der Koningin ontvangen Men zegt een nieuwen gast niet aanstonds hoe het bezoek bevalleu is. Maar in 't algemeen mag men dit toch wel uitlaten, dat de ste vige mannelijke handdruk die nu aan het vriendelijk woord der jonge Koningin werd toegevoegd telkens het allerbeste besluit was van re cepties of huldebetoon. De eenvoud van 's Prinsen voor komen moet onze burgerij, die voor het meerendeel gelukkig nog im mer wars is van onmannelijke ijdel- heid aangenaam getroffen, de ijver, waarmede de Prins zich heeft toe gelegd op onze landstaal waardee ring gevonden hebben. En in zijne gebleken ongeneigdheid om zich in onze sympathie in te dringen, ont moette hij een der sprekendste van onze eigen nationale karaktertrek ken onze terughoudendheid. Na dit eerste bezoek zegt Am sterdam zonder terughouding .Le- ve de Prins" eu welgemeend „tot weerziens 1" BRES KEYS, 13 Maart 1901. Bij de ten overstaan van Notaris Zijlstra gehouden veiling van het woonhuisje van A. Bootsgezel alhier is kooper geworden de lieer L. Ro bert alhier voor /650. Groede. De lieden voormiddag gehouden zitting van den Gemeen teraad werd door alle leden, behalve de heer W. Salome, wegens ziekte afwezig, bijgewoond. Na lezing en goedkeuring deelde de voorzitter mede, dal bij de ge dane kasopneming ƒ2591.29 aan wezig bleek te zijn. De tegemoetkoming in de kosten van het lager onderwijs voor 1901 bedraagt van rijkswege ƒ1900. In liet leerplan voor de school te Kruisdijk is in overleg en mtt goedkeuring van den districtsschool opziener eene zoodanige wijziging gekomen, dat de Woensdagmiddag- school is vervallen en in plaats daarvan Zaterdagmorgen school wordt gehouden, terwijl de aanvang des morgen» is bepaald op halt negen. Goedgekeurd werd eene door h-t Algemeen Burgerlijk Armbestuur aangevraagde al- en overschrijving in zijne begrooting, noodig door overschrijding van den post .klee- ding" wegens buitengewone kleeding van een voor dat Armbestuur be deelde. Hel kohier~ van de hondenbelas ting «verd vastgesteld met 108 aanslagen tot een bedrag van 126.— Als leden van het stembureau, dienst, te doen bij de eventneele stemmingen in dit jaar, werden benoemd de lieer J. A. Risseeuw als plaatsvervangend voorzitter en de heereu A. Lombaard, A. Salomé en J. Ph. Riscli als leden en de overige raadsleden als plaatsvervan gers. Alvorens werd overgegaan tot de vaststelling van een huishoudelijk reglement voor de commissie tot wering van schoolverzuim, werd het reeds genomen besluit tot instel ling dier commissie in zooverre g wijzigd, dat daarin geschrapt wer den ne woorden .bestaande uit 3 leden", zooals die in deze gemeente is samengesteld, wel de 4 verschil lende, bij de leerplichtwet aange wezen, cutegoriën vertegenwoordigt, en alzoo niet in strijd met deze is, doch de bepaling zooals die thans in bet besluit voorkwam, niet in overeenstemming was met de be wuste bepaling in die wet. Daarna werd het hierover be doelde ontwerp reglement na voor lezing mei algemeene stemmen goedgekeurd. Niets ineer te behandelen zijnde, ging de vergadering in comité- generaal over ter bespreking van het kohier van den huofdelijken omslag. Tot hoofd der Chr. school te Z.iamslng is benoemd de heer A. Hoste, thans in gelijke betrekking aan een zoodanige school te Reuzen- hoek in die gemeente. IJzendijke. Ter vervanging van den heer E. J. Temmerman, die wegens vertrek naar Aardenburg als zoodanig ontslag heelt genomen, is benoemd tot dijkgraaf van den Za- chariaspolder, de heer J. J. Haver- beeke alhier. Biervliet. Voor de betrekking van hoofd der school in de kom der gemeente hebben zich 14 solli citanten aangemeld. De Paape, die in het eind des /origen iaars een aanslag pleeg de op den jachtopziener Bron te IJzendijke, is thans, na door de Belgische politic aan de Nederland- sche te zijn overgeleverd, naar Middelburg overgebracht. Bij het dezer dagen gehou den exatr.en werden tot de lc kl. der Rijksnormaallessen te Oustbiirg toegelaten P. J. van den Ameele te Zuidzaude, J. F. Ainelunxen, te Biervliet, J. Arlman, Sluis, V. A. de Bree, Sluis, J. 0. Kotvis, Hoofd plaat, A. Luteijn, Groede, A. Min derhout, Groede, I. van l'rouye, Waterlandkerkje, J. L. Stolberg, Sluis, P. Tazelaar, Groede, J. de Zomer, IJzendijke, Johanna van den Heuvel, Breskens, Jacoba van Prooye, Waterlandkerkje, Maria Verhage, Zuidzande, Maria de Vlieger, te id. Tot de hoogste atdeeling der Voorbereidende Klasse werden toe gelaten 0. 1'. Aineluuzen, Bier vliet, IJ. M. van der Hart, Hoofd plaat, A. F. Kainp, id., J. II. Vis ser, Relrancheinent, D. J. van Wijck, Groede en tol de laagste afdeeling P. J. Roosendaal, Groede, E. J. M. de Sinet, Oostburg, E. B. Slanduerl, Wat rlandkerkje, E. F. Tas, te id., H. M. Willeinsen, Oostburg, Coleta J. C. Pikkaart, Breskens. Aan de Rijksnormaallessen zijn thans 72, aan de Voorbereidende Klasse 18, alzoo aan de geheele inrichting 90 leerlingen, 62 jongens en 28 meisjes. Sluis. Uit deze gemeente is gevankelijk naar Middelburg over gebracht een arbeider, die wegens 10 aanrandingen der eerbaarheid in België was veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf. Door de Belgische justitie is zijne uillevering aangevraagd. Sl'liooutljjke. Op 22 Maart a. s. zal het muziekgezelschap „Oefening kweekt Kunst" op feestelijke wijze het 10 jarig bestaan vieren. Daar het vorige jaar alhier een festival werd gegeven, werd er van afgezien om bij deze gelegenheid er wreder een te doen plaats hebben. Schooilllykc. Maandagavond 11 Maart hield in het café 's Lands Welvaren de heer L. Louter, vee arts te IJzendijke, voor een vrij talrijk opgekomen publiek eeu voor dracht over het paard. De spreker behandelde op fliuke wijze den bouw en de verschillende deelen van dit edel dier, hetgeen nog duidelijk werd gemaakt door openslaande platen, geraamten en eeu werkelijke hoef. Bezitters van paarden wordt ten sterkste aangeraden, indien de heer Louter meer zulke voordrachten houdt, deze bij te wonen, want Voor hen is daar veel te leeren. Een particulier telegram uil Transvaal meldt, dat Donderdag een trein, die van Natal reed naar Johannesburg en Pretoria, door de Boeren werd aangevallen tusschen Heidelberg en ElandsfonUiii, niet ver van de goudmijnen. Engelsche troepen zaten in den trein. Drie soldaten werden gedood en vier zwaar gewond. Dit is het eenige oorlogsnieuws. Kr blijkt intusschen uit, dat de Bnrr.-n geenszins stil zitten, maar zelfs de goudmijnen bedreigen. Ook het bericht van de waar schijnlijke overgave van Botha zal dus wel voorbarig zijn. Waar de Wet en Steyn zich in den Vrijstaat bevinden, weten de Engelschen niet. Bovendien rukt het commando van Kruitzinger noordwaarts van de Kaapkolonie op, ten einde eveneens in den Vrijstaat le komen. Te Parijs vereenigen zich al de Europeesche comités, teneinde met kracht samen te werken voor eene vaedelievende tusschenkomst. In de eerste algemeene vergade ring werd in beginsel besloten een beroep te doen op het Engelsche volk. De dagelijksche lijst der Engel sche verliezen, Zondag medegedeeld, zijn 23 gedood, 12 gestorven aan ziekte en 24 gekwetst. De Boeren sneden in Kaapkolo nie de telegraafdraden door te Stel- don en Coiuway. Te Loon-op-Zand schopte een kleine jongen een ketel met ko kend water om. Hij kreeg het vocht over het lichaam en de on gelukkige bezweek een paar uur later. In Italië zijn vreemde na tuurverschijnselen waargenomen. Volgens een bericht uit Palermo aan de Kölu Ztg., was de hemel boven de stad sedert Zondagoch tend door een roodachtige wolk bedekt. Er woei een hevige wind uit het zuiden en er vielen druppels regen rood als geronnen bloed. Bij dit natuurverschijnsel dat on der den naam van bloedregen be kend is, speelt het Afrikaansche woestijnzand dat inet den wind over zee gedreven wordt, waarschijnlijk ten groote rol. In geheel Zuid-Italië is lielzeltde verschijnsel waargenomen. Te Rome was de lucht geel ge kleurd en te Napels viel een zand- regen en zag men gisterenmiddag oio vijf uur tegen een donkerroode lucht een lata morgana. Aan een wonderbare redding heelt een kind io de Esquilijnsche wijk te Rome het leven te danken. Een meisje van negen jaar, An- nita Caputo, had zich uit een raam van de zevende verdieping voorover gebogen om beter naar een orgel te kunneu luisteren en viel naai

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2