v##r Zeeiiwscli-Vlaaiideim Een familiegeschiedenis, m. 5*4. Advertentieprijs: Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. HOEISDA» 13 MAART 1901. 10e Jaarg-angr. HET HIEÜWSBLAD Abonnementsprijs: Per 3 maanden 50 cents franco per post 55 cents. Voor België ƒ0.625 en voor Amerika ƒ0.825. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Breskens. Van 1 tot en met 4 regels 20 centselke gewone regel meer 4 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAÜi te Breskens. Verschillende omstandigheden lei- deb er toe, de berichten uit Trans vaal vaag te noemen. Hoofdzake lijk doelen we op de geruchten van vredesonderhandelingen. Zijn ze gevoerd of zijn ze dat niet Ziedaar een tweetal vragen waar op nog bezwaarlijk een antwoord kan gegeven worden. Dat wil zeg gen, op de vraag of Botha, de Boeren-opperbevelhebber, zich zal overgeven, is uog geen rechtstreeksch antwoord te geven. Immers Louis Botha mist de be voegdheid vredesonderhandelingen aan te knoopen en vrede te sluiten. Schalk Burger, de waarnemende President der Zuid-Atrikaansohe Republiek is de man die hiervoor is aangewezen. Doch dit daargelaten, rijst de vraag of de overgave van Louis Botha wel waarschijnlijk is, wijl van uit Transvaal anderzijds berichten komen, dat van een en ander daar niets bekend is. Botha heeft in elk geval slechts alleen voor zich zeiven te onderhan delen, en aangenomen, dat dit zoo is, ondanks de tegenstrijdigheid der berichten, waarop we reeds wezen, dan volgt daaruit volstrekt nog niet het einde van den oorlog. De verschillende commando's bij eengevoegd beschikken de Boeren nog over een 20.000 man. Over de redenen, die Botha ge- 19. Ontdekt juist wel niet, ant woordde sir Owen maar sommige feiten ziju ons duidelijk geworden, door eene toekening van de kloof in de rots, die echter niets ont hullen, dan de eenvoudige veron derstelling, dat de juweelen daar verborgen liggen. In allen geval len, gaan wij morgen op weg en wenschten dat gij mede gaat. Thomson was meer dan blijde, ja werd zelfs bepaald opgewonden, zoo bekoord was hij door het vooruit zicht op een avontuur eu eene zoo groote ontdekking. Daarenboven was hij gevleid door het vertrouwen, dat zijn meester in hem stelde, en besloot het zich in elk opzicht waardig te toonen. Op dit oogeublik werd sheen zyn stil- ieid hebben, tot onderhandeling kan men gissen, meer niet. Zijn mannen kunnen uitgeput zijn en het in beslag nemen van veel vee door French het vooruitzicht gegeven hebben van gebrek. De Engelscheii hebben in den laatsten tijd veel munitie opgegra ven en er kan dus ook daaraan gebrek zijn ontstaan. Van het be leid van Botha kent men te weinig om te oordeelen bijzonders heeft men van hem tot lieden niet ge hoord, een groot verschil met De Wet, maar deze is een zeldzame verschijning. Volgens een officieele opgaat be draagt hel aantal Boerengevangenen op 't oogenblik 16.398 en 427 vrij op eerewoord. Het totaal verlies der Engelscheii bedraagt 56.959 officieren en sol daten en daaronder ziju niet begre pen de zieken en gekwetsten op 'l oogenblik nog in de hospitalen in Zuid-Afrika. In het geheel hebben 664 officieren en 13.137 minderen in Zuid-Afrika den dood gevonden en zijn 4 offiuiereu en 287 minde ren overleden na hun terugkeer in Engeland. De «Daily News" meent, dat die opgaaf wel de waarheid, maar niet de geheele waarheid is, omdat de verliezen van Februari nog niet volledig bekend zijn en er in die maand toevallig minder invaliden dan in andere maanden huiswaarts zijn gezonden. Zou het anders zoo deftige En- gelsche Parlement het voorbeeld zwijgen gevraagd, en hy verliet de heereti dus, na beloofd te hebben, dat hij zoude handelen naar hun verlangen. Dat dit laatste onnoodig ot lie ver overbodig was, zal de toekomst leerenwant noch bij, noch zijn meester wisten hoe onbewaakt hun geheim was en boe elk woord, dat zij te samen gesproken hadden, reeds bekend was aan den reiziger, die aan het open venster zat van de kamer, juist boven die waar zij zaten, en die met gespannen aan dacht elke lettergreep had afgeluis terd. Weinigen onder onze lezers heb ben wellicht eens opgemerkt en weten daarom niet, hoe duidelijk een geluid opstijgt, voornamelijk als de hoorder daar boven ongestoord is. Onder zulke omstandigheden kan men elke lettergreep, zelfs een gefluister, maar stellig een gewoon gesprek even duidelijk vernemen, als de personen, die spreken. Het geheele reisplan van sir volgen van de Parlementen in Oos tenrijk en Frankrijk waar het veelal zoo rumoerig toegaat? De zitting van Woensdagnacht zou zulks doen vermoeden. Minister Balfour stelde toen voor de discussie over een begrootings- post van 17 millioen pd. sterling, dit werd aangenomen met 220 te gen 117 stemmen. Het Huis ging toen over tot de stemming over den post zeil, maar een aantal Iersche leden weigerden hun stem uit te brengen op de ge bruikelijke manier, zeggende dat zij dit deden als een protest tegen de sluiting die hen belette het deel van den post dat op Ierland betrekking had te bespreken. De voorzitter rapporteerde hun gedrag aan den speaker, die hen daarna formeel bij den naam afriep. Balfour stelde voor dat de met name genoemden ten getale van elf, geschorst zouden worden, wat werd aangenomen. Maar de genoemde leden weigerden hel Huis te verla ten. Daar de zaalbedienden niet in staat waren hen te verwijderen wer den politieagenten ontboden, die met geweld de elf leren een voor een naar builen brachten ondanks hun verzet. Het tooueel werd met pijnlijke verrassing door de leden gevolgd. Een lid riep terwijl hij weggebracht werd «God save Ire land 1" Andere Iersche leden ston den op de banken met hun hoeden te zwaaien onder het zingen van God save Ierland. Toen de laatste George was dus afgeluisterd door Frank Li-xton, ,die in het eerst slechts had toegeluisterd maar in wiens brein ten slotte een bepaald plan was gerijpt. Hier toch was sprake van een plan, dat hem ten zeerste aanging en zijn eigen plan nen voor den volgenden dag iu de hand werkte. Doch dit zal blijken uit den ver deren loop van ons verhaal, voor zooverre het Frank Lexton betrett. Volgens zijne afspraak kwam het rijtuig, dat hem zou alhalen, een weinig na zonsopgang, en na een kop koffie gebruikt te hebben, aan vaardde hij zijne reis langs den weg naar Ballycsstle, langs denzelf- den weg, die zoo kort daarop door sir George en zijn neef zou worden ingeslagen. Pete en zijn vrouw waren zeer tevreden over de vrijgevigheid van den gast, die slechts zoo kort bij hen had vertoefd maar beiden wa ren eenigszics teleurgesteld, dat zij zijn naam niet hadden te weten der elf genoemde leden was verwij derd werd de zitting verdaagd. Meer en meer logenstraffen de laatste tijdingen de Engelsche be weringen dat er geen Boerencom- mando's zijn in Kaapkolonie. De telegrammen, Zaterdagavond te Londen ontvangen, deelen in tegendeel mede dat op 6 Maart de Engelsche kolon Pearson, in een gevecht tegen een klein Boeren- commando bij Aberdeen (Oosten der Kaap) 3 dooden had en 4 gekwet sten, waaronder kapitein Husfice en luit. Oaben der dragonders van In- nins Killing. In dezelfde streek te Doomberg namen de Boeren na een klein ge vecht 17 Engelsche verkenners ge vangen. De feestweek te Amsterdam is ten einde, Vrijdag zijn H. M. en Prins Henderik op de Marinewerf geweest en daar heeft H. M. een nieuw schip den naam gegeven van Prins Hendrik. Daarna volgde een bezoek aan het Stadhuis. En aan het Diner ten Hove za ten weder verschillende groot waar digheidsbekleders aan. Vrydagavond was het bezoek aan den Schouwburg. Het ging weer in de Gonden Koets, in en uitwendig schitterend verlicht, zoodat een ontzettende kunnen komenwant Terry had zich vergist in hetgeen op de por- temanteau stond gedrukt, wat bleek een eenvoudig spoorweg-etikette te zijn, waaruit bleek, dat de roiziger via Coleraine was gereisd. Zij hadden echter ontdekt, dat de reiziger volgens zijn eigen mede- deeling een tourist was, die van plan was om de Noorderstreek te bezichtigen, waartoe hij genoeg pro viand had medegenomen, om een fatsoenlijken eetlust voor een twee- of drietal dagen te stillen. Zoo dacht Pete Tegan ten mins te, want de vreemde die rijkelijk betaalde voor de levensmiddelen, had dien morgen de vleeschkast totaal geledigd, zoodat de waardin dien morgen spijt had, dat zij Geor ge en zijn vriend niet aan een ste vig ontbijt kon belpen. Daar echter beide heeren tevre den waren met het maal, 't welk zij gereed maakte eu geen belang stelden in haar omhaal van veront schuldigingen, evenmin sis in haai

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1