Buitenland. Binnenland. iterdanl roept Uwe Majesteit een hartelijk welkom toe. Met het Nederlandsche volk, niet de Am- sterdainsche burgerij heeft het zich innig verheugd in het huwelijk van Uwe Majesteit en het waardeert ten hoogste naast Uwe Majesteit thans den echtgenoot te mogen begroeten, die geroepen is inet Haar liet en leed te deelen en door bevordering van huwelijksgeluk aan Uwe Ma jesteit de kracht te schenken de mopilijke Regeeringslaak met op gewektheid en liefde te blijven ver vullen. L)e warme ontvangst alhier aan Uwe Majesteit bereid, beschouwe Zij als de uiting van den innigen wensch der bevolking, dat de ge wichtige gebeurtenis, welke onlangs plaats vond, Uwe Majesteit en Haar Huis ten zegen zij. Koninklijke Hoogheid Een groot voorrecht is het voor Uwe Hoogheid als Gemaal plaats te nemen naast een Vorstin, die ge sproten is uit een Huis, dal door de nauwste banden sedert eeuwen met Nederland is vereenigd en die bovendien nu reeds door Haar ern stige levensopvatting Haar plichts besef en Haar toewijding aller liefde heeft veroverd. Uit den vreemde komt Gij tot ons om U voortaan te bewegen te midden van een vrijheidlievend, maar tevens oprecht eu trouw volk. Door onze Kouingin uitverkoren, door Haar bij ons ingeleid eu door Haar voorgeli. ht, zal het U even wel niet moeilijk vallen spoedig onze harten te winnen. Ook Uwe Hoogheid heet het Gemeentebestuur welkom 111 Neer- lands hoofdstad. Met een vriendelijk lachje tiad de Koningin op den burgemeester toe en hem de band reikende, sprak zij „Het verheugt mij zeer burge meester, hier te zijn en ik ben u zeer dankbaar, voor uw vriendelijken welkomstgroet. En de Prins liet er op volgen „Ook ik, mijnheer de burgemees ter, dank u voor uw vriendelijke woorden. Ik ben zeer verheugd de hoofd stad vau het vaderland mijner ge liefde echlgenoole te mogen leeren kennen." Ook hier bood een dochter van jdeil burgemeester een bouquet aan vau witte orcliidiëen. Vrij langdurig werd in de ont vangkamer verfoeid en ook hier was bij liet gesprek de tegenslag We gaan nog niet rechtstreeks naar huis, Thomson, zeide sir Geor ge, wij moeten eerst eene zending van gewicht volvoeren. Toen legde hij in zoo weinig woorden als mogelijk was, dereden uit voor eene reis naar eene kloof in 't gebergte aan de Noordwest kust van Antrim, waar zij een schat moesten opsporen, die daar verbor gen lag. Maar sir George, u bedoelt toch niet dal u liet geheim van de oude familie-juweelen heeft ontdekt? riep Thomson uit, die in den laat- sten tijd veel van zijn meester ge hoord had van eene groote out— dikking en ceuu gevaarvolle onder neming en- de oude legende van O'Mail ie kennend, direct begreep dat eenig spoor van de bewaarplaats van dien grooten schat was open baar geworden. (Wordt vervolgd.) van het weder het onderworp. Do Koningin uitte daarover haar groot leedwezen en haar spijt over het niet vervuilen van zooveler ver wachting en het niet bel.ionen van zooveler moeite. Zij vreesde dat de illuminatie niet kon doorgaan. De Vorstelijke eclitgen.,oten be traden de ontvangkamer, waar de Commissaris der Koningin, met de leden van Gcdep. Staten van Noord- Holland en den griffier, alle leden van de rechterlijke macht in de hoofdstad en de voornaamste mili taire autoriteiten zich bevonden, benevens de 1111 ook daaiheen ge volgde leden der feestcommissie. Een korte voorstelling van de autorit',:ten volgde. Toen traden de jonge Vorstin en haar Gemaal, door den sierlijken baldakijn aan de straatzijde naar het gereedstaande galarijtuig, met acht paarden be spannen, door joekey's gereden. De lucht daverde van het hoera geroep van dakm en schuiten in den omtrek en onafzienbaar opeen gepakte menigte; men wuilde met hoeden, petten en zakdoeken en galmde het uit Leve de Ko ningin I Leve Prins Hendrik De tonen der schutterijmuziek, bij de eerewacht der burgergarde, met hel vaandel, links van het station op gesteld, ze werden geheel over stemd. Bij het verlaten van het station stortregende het zoo, dat de Ko ningin een mantel inoest omslaan, maar de mooie calèche bleef open. En zoo ving de tocht aan. De rit van het station naar het Paleis was een onvergetelijke tri omftocht voer onze Koningin en 't moet den Prins-Gemaal zeker niet weinig hebben getroffen hoe vol geestdrift heel de bevolking zich toonde voor zijn Wilhelminn en zij 't dan in nog niet dezelfde mate voor haar Gemaal. Van balcons en tribunes, van schepen en daken, van alle vensters, langs straten en grachten, klonk het steeds „Leve dc Koningin Leve dc Prin«-Geinaal 1 K11 duizeii len zakdoeken fladder den in de lucht. I)e Koningin, wier gezond uiterlijk opviel, scheen zeer gelukkig door deze ontvangst en groette steeds naar alle zijden. Zij maakte den Prins, die blijk baar diep getroffen was door de stemming, telkens opmerkzaam op de mooiste kijkjes en fraaiste de coraties. Was dc tocht lot hiertoe éen aaneenschakeling geweest van en- thousiastische ovaties, toen de Ko ninklijke stoet aan 't Paleis was genaderd, bereikte de geestdrift pas haar toppunt. De fluks uit de rijtuigen en van de paarden gestegen leden van het gevolg, wachtten het K011. echtpaar 111 de vestibule 'en iu de Vierschaar van 't Paleis (waarvoor een prach tig fluweelen met gouden franjes en kwasten gelooide, op gouden spee- ren rustende baldakijnen was ge plaatst) op ook de Holiuaarschalk, de intendant en adj.-iutendant der Paleizen waren daar aanwezig. Doch, voordat de Koningin en haar Gemaal binnentraden, wachtte hun nog een bijzondere hulde. Op den linkervleugel stonden de officie ren van zee- en landmacht in groot uniform vóór het wachtlokaal be wees ren eerewacht, de mariniers met de staikapel van de Marine, op den rechtervleugel een eerewacht van den Ned. Studenlenbond 111 de viersoortige uniformen, de Am- slerdauische, Utrechtsohe, Leidsche Delftsche secties, de laatste met 't vaandel, onder hel afwisselend spel van 't Wilhelmus der muziek op het Koninklijk paradesignaal van de studenten-hoornblazers de Hooge Vrouw en den Prins op flink mili taire wijze het Kon. eerbewijs. Voorafgegaan door den ceremo niemeester, den ad.-mtcndai.t van het Paleis, de kaïnerliei ren, den intendant der Paleizen, den Hof maarschalk, dc grooiofficieren en den opperccremoniemetster en ge volgd door de dames en de overige hecren der Hofhouding en den be velhebber in de eerste mil afd. begaf zich het Kon. echtpaar daar op door vestibule en Vierschaar naar de Groote Zaal, waar de Ko ningin-Moeder en Z. H. de Hertog Regent van Mecklenburg met gevolg hen opwachtten en hartelijk be groetten. Maar eerst daarna, toen het jonge echtpaar zich met moeder en den Hertogelijken gast in het gele-salon hadden teruggetrokken had de wer kelijke ontmoeting, de eerste tus- sehen de Koninginnen neen, tusscln 11 de lielhe.bbende moeder en de beminde en dankbare dochter na het voor vier weken voltrok ken huwelijk plaats; toen eerst kor. Koningin VVjiheluiina haar moeder alles zeggen wat zij op 't hart had, al haar geluk uitsprekend tegenover haar, die de bevordering van dit geluk tot haar hoogste levensdoel heeft gemaakt. innig hartelijke omhelzingen hadden hier plaats. Het duurde echter niet lang of de dicht slamgepakte menigte, met moeite door cavalerie en politie bedwongen, was allengs lot do kleine steentjes genaderd en juOelde eu zong en riep om de Kouingin en dm Prins. Van haar mantel ontdaan, ver scheen H. M. met den Prins op het huikon. Tooueel van onbeschrijfelijke geesl- drift. De Koningin groette naar alle kanten, met de hand wuivend. Het volk was opgrtogen en aan het luide gejuich kwam geen eind. De Prins, die militair salueerde, scheen in hooge mate deze geest driftvolle ontvangst te waardeeren. Na dit onbeschrijfelijk tooneeltje van volksliefde en opgewondenheid was de intocht geëindigd. Baron Tindal kwam de studenteneerewaclit den dank van het Koninklijk paar overbrengen (tegenover de eerewacht te paard en 't eere-escorte der hu zaren was dit reeds te voren ge schied) en de studenten trokken op recht martiale wijze af. Het volk bleef iutusschen jubelen en Leve de Koningin 1 Leve de Prins 1 Leve de Koningin-Moeder roepen, zonder ophouden de Ko ninginnen, de Prins-Gemaal en de Hertog-Regent waren inmiddels in de antichambre van H. M. aan het dejeuner gezeten. Lang werd echter niet getafeld want voor de Cour van gclukwen- sching, die te 2.30 u. aanving, hadden HH. MM en de dames van het gevolg zich nog te kleeden. De cour teu Hove duurde tot 5 uren. De Koningin, in blauwzijden toilet, zat op een troonzetel. De Prins-Gemaal stond in marine-uni form aan haar zijde. Er was een ontzaglijke toevloed van autoriteiten en comuiissiëu. Het was niet meer dan een défilé voorbij de Vorstelijke personen. De presideuten van de- putatiën der offiMeele lichamen stel den de overige leden voor. Er werden geen toespraken ge houden. Terwijl Keizer Wilhelm te Bremen van het stadhuis naar het station reed, wierp een werkman, Dietrich Weiland genaamd, een |Stuk ijzer naar het keizerlijke rijtuig. De Keizer werd jicht gekwetst aan de wang. Hij zette zijn reis voort zonder verdere ongevallen. De deder werd dadelijk aange houden. Hij verklaarde aan vallende ziekte te lijden Op de hem gestel de vragen gat hij onsamenhangende antwoorden. Hij inankt den indruk van een verstompt mensch. Bij nader onderzoek bleek, dat de wonde 4 centimeter lang was en tot op hel been was gekomen. Z. M. bracht den nacht redelijk en zonder pijn door. De algemee- 11e toestand is goed. De Keizer moest door het ongeval tot zijn spijt van zijn voorgenomen reis naar Königsberg afzien. Een telegram uit Moscou meldt dat Ü0 werklieden gedood werden op de spoorbaan naar Volovo. Zij werkten om een funnel te maken onder de sneeuw. Terwijl ze met dien arbeid bezig waren, stoomde een trein toe in in volle taart, door de reeds onder de sneeuw aangebrachte opening, en al de arbeiders werden verpletterd. Uit Londen meldt men, dat de Engelsche steamer Nethan, uit Newport naar Bristol vertrokken, gisteren met man en muis verging. De bemanning verdronk. UKESKE.YS, 8 Maart 11)01. Sluis. Ds. J. P. van Melle, pred. bij de Ned. Herv. Gem. al hier heelt een beroep ontvangen naar Kralingen. Aardenburg. Tot predikant bij de Ned. Herv. Gein. alhier is be roepen ds. H. Vermaas te Groot huizen en Aveuhorn. In den nacht van Woensdag- op Donderdag is te Middelburg door een onbekende oorzaak brand ontstaan in een huis, bewuond door den slager Louwer, wonende hoek St. Janstraat e:i Zusterstraat. De vlammen grepen zeer snel oim zich heen, tengevolge waarvan het huis uitbrandde en de inboedels verloren gingen terwijl van een naast staande woning het boven huis vernield werd. De belenden de perceeleu hadden veel schade. roede. De vorige week had onder leiding van den sergeant Alleda, tot sluiting der oefeningen, in den vrij willigen wapenhandel, eene. prijsschieting plaats tussclien hen,, die daaraan gedurende dezen winter hebben deelgenomen. Achtereenvolgens vielen de prij zen ten deel aan M. Slraub met- 52 punten, P. Geeraerls met 49, J. Luteijn met 43, C. Versehoore, met 42, Th. Versehoore met 42, A. van de Luijster met 41, J. Avot met 36 en J. Lucieer met 16 pun ten. Woensdag viel in de kazerne Korte Noordstraat te Middelburg een zware trap, die verplaatst was, doch niet voldoende bevestigd was, om. De werkman E. uit Middelburg werd zeer ernstig gewond, van den werkman V. uit Vlissingen werd den linkervoet gewond en de feu— rier M. brak een been,

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2