Gemengd. gesteld op 1.57 M. werd tot de oud» lengte 1.55 M. teruggebracht. Voorts werd besloten in tegen stelling san thans, de grootste helft dienstplichtig is. In een gezin Tan drie jongens, zullen dus twee dienstplichtig zijn, terwijl dé Trij- •telling voor eenige zoons is afge schaft. H. M. de Koningin-Moeder heeft Vrijdagmiddag te kwart vóór drie het Koninklijk paleis in het Noordeinde, te 'a Gravenhage, dat H. M., aldaar verblijvende, ge durende bijna 22 jaren bewoond hent, verlaten en haar woning ver wisseld voor die in het Lange Voor hout. De bewoners van die wijk riepen H. M. een welkom toe uiet de vlaggen uit hun huizen ontplooid en toen zij in de vestibule van haar woonhuis den voet zette, werd zij aangctiaam verrast door een over vloed en keur van bloemen en ge wassen, die in fraaie groepen de hoeken en waaden sierden. H. M. ging als 't wars langs een haag van bloemstukken naar haar appartementen. Deze welkomstgroet in de nieuwe woning was de Vorstin bereid door de dames en heeren van het civiele en milttaire Huis vau H. M. de Koningin en van het Huis van Koningin Emma, uieds door de hoofden van de hofdepartementen. Zoodra H. M. ten paleize was gekomen, werd op het dak de standaardvlag geheschen Met ingang van Zaterdag is een dubbele wachtpost voor het paleis geplaatst. BRE8KEXS, 5 Maart 1901. De Vrijdagavond alhier gegeven uitvoering der muziek vereeniging was weer overdruk bezocht, zoodat sommigen zelfs geen zitplaats kuu- den bemachtigen. Dat was jauimer voor de uitroe ring en ook voor hen die daaraan het hunne bijdroegen, want zoowel de muziek als zang en voordrach ten, werden op flinke wijze ten uit voer gebracht, en het den muzie kanten, zangeressen en zangers en dilettanten verschaft applaudissement zegd of gedaan, vraagde de echt genoot zich verwonderd af, dat zij ne vrouw zoo met hem wegliep I Ik vond, zeide Thomson langzaam, dat de man er nog kaalt jes uitzag. Kaaltjes I riep Pete, op vra- genden toon en zijne onbegrijpelijk heid toonende door zich onder de kin te wrijven. Wie is hij dan Een verloopen kerel, ten minste 200 scheen het mij toe, antwoordde Thomson, geeuwende en het riempje weer aau de spoor, die hij gepoetst had, vastmakende. Pete zag hem aan met een blik, waaruit of minachting over zijne luiheid of bewondering over zijn verstand sprak. Thomson wist zelf niet, hoe hij dien blik moest opvatten, maar ging toch voort Ik vond ook dal hij schrok toen hij mijn meesters naam hoorde. Hij scheen hem te kennen. Hij scheen er over verbaasd, dat ie mand als sir George O'Maille, zijn intrek had genomen in zulk een fraaie landelijke herberg, als deze it. (Wordt vervolgd,) was ten volle verdiend. Het waarlijk te ruim gebruik dat gemaakt is van de welwillende be palingen tot toegang, zal vermoe delijk voor het bestuur i-ene aan leiding zijn om deze vrijgevigheid eenigszins te beperken, overtuigd als we zijn, dat daarmee zal ge handeld worden in den geest van velen, die te dien opzichte jl. Vrij dag eenigszins teleurgesteld werden. Met hut woord van dank door den heer Dn Uitrok gebracht aan allen die tot het welslagen dezer uitvoering hadden medegewerkt, stemde de gunsche vergadering lui de in. De broodbakker!) bewoond door P. fluijshuere Pzu. alhier, is op ƒ4300 ingehouden. IJzendijke. Jl. Donderdag heeft in het naburige Watervliet een zeer ernstig ongeluk plaats gehad. Door een tot nogtoe geheel onbekende oorzaak is de ketel van een aldaar gevestigde bierbrouwerij gesprongen, juist op het oogeublik dat den man, die belast was mol het onderhoud van het vuur, liet eten van zijn vrouw, dat deze hem altijd bracht, ontvinjr. Beiden werden zeer ernstig ge- troffen, zoodat men dadelijk voor het loven der vrouw vreesde. Niettemin is haar lijden nog een dag gerekt, totdat zij Vrijdag onder hevige pijnen is bezweken. Ook de man heeft hierbij het leven verloren, terwijl nog een 2tal andere werklieden min ot meer ern stig gewond werden. Het eens zoo schoone gebouw ligt geheel in puin. Door de commissie, die door den Minister van Justitie belast is gewaest met een vergelijkend on derzoek van sollicitanten naar de betrekking van schrijver bij het gevangeniswezen op een aan den Minister ingediende lijst is gebracht o. ui. 11. van Rossenberg te Oosl- burg. De coöperatieve beetwortel- suikerfabriek te Sas van Gent heelt in haar eerste campagne reeils be wezen welk een invloed op de hoe danigheid en den prijs der wortelen de omstandigheid oehnt, dat de verbouwers belang hebben bij het suikergehalte, der verwerkte bieten. Het gemiddelde gehalte toch der door de aandeelhouders geleverde wortelen bedroeg niet minder dan 16 2 pCt., waarvoor hun derhalve is uitbetaald ƒ10.70 per 1000 ki lo, terwijl bij levering volgens bet gewone contract, zooals het afge- loopen jaar bij de andere fabrieken, met uitzondering van enkele, wat niet anders mogelijk was. slechts ƒ0 werd betaald, onverschillig of de bieten veel ol weinig suiker bevatten. Aardcnburg. In herveiling is de hofstede met 7.1908 H.A. bouw en weiland van den heer P. B. Galon alhier, gekocht door de hee ren Gebrs. Potgieters te Malde- ghem voor ƒ17000. De Koning van Engeland kwam Zaterdagavond te half elf te Vlissingen aan en ging dadelijk aan boord van de „Victoria and Albsrt", welk jacht er tot Zondag morgen 6 uur bleef liggen. Te Vlissingen wat op de ponton alles afgrzet met rijks- en gemeen tepolitie, die den gsheelen tijd al daar patrouilleerden, terwijl enkele •politieagenten hidden platai geno men op vaartuigjes, die in den omtrek van het jacht rondvoeren. Te Breda, waar de extratreiu van Koning Edward Zaterdagavond ee- nigen lijd stopte, was het station door de politie afgezet. Op het stationsplein stonden eeni ge honderden beloogers, die het Transvaalsche Volkslied zongen en luide riepen Leve de Boeren, Leve Kruger. Bij het vertrek van den trein werd er gefloten. De minister van Biniietilaiid- sche Zaken heeft thans, opnieuw, bij wijze van aanvulling .van zijn begrooling over hst loopende jaar, een bedrag uitgetrokken van ƒ4000 voor het toekennen van subsidiën aan pachlcominissiën. Tegenover de bewering van de leden" die zich, bij de vorige aan vraag, met dezen snbsidiepost niet konden vereenigen, op grond dat zij, die de voorlichting van pachl cominissiën wenschtcn, de daaraan verbonden kosten zelf behoorden te dragen, wijst hij er op, dat, al mo ge hierin voor bemiddelde grondei genaren geen beletsel zijn gelegen, Uit Wel bet geval is voor onbemid delde pachters. Zijn deze laatslen niet in de noodzakelijkheid voor een advies, waarvan het niet zeker is of het hun vau nut zal zijn, sine voor hen uiet onaanzienlijke som ge'.d te betalen, dan zullen zij er eerder toe overgaan zich tot eene pachlcom- missie te wenden, dan thans het geval is. Met den hier voorgedragen post wordt uitsluitend en alleen bedoeld te bevorderen, vooreerst dat van bestaande pachlcominissiën meer gebruik kan worden gemaakt dan thans hel geval is, en in de twes- de plaats, dat bedoelde coininissiën beter en vollediger werk kannen leveren d*u waartoe zij inct de te barer beschikking staande finanoi- eele middelen thans ill staat zijn. Dat de pachtcommissien, zooals sommige leden beweerden, oin in vloed ten goede te kunnen oefenen bekleed moeten zijn inet dwingend gezag, is geenszins de overtuiging van den minister. Integendeel, naar zijne wel ge vestigde meening heelt de ervaring tot dusverre bewezen, dat bedoelde coiumissiën met vrucht werkzaam zijn. Dit nut eenmaal toegegeven, ligt het juist op den weg van den Staat te bevorderen, dat van de diensten van bedoelde coiumissiën een zoo veelvuldig mogelijk gebruik kan worden gemaakt. De bewering dat de Regeering bij hare subsidie-aanvrage geen steun zoude vinden bij de Land- buuwcominissie bevreemde den mi nister zeer. Ook eene oppervlakkige lezing van het advies der bovengenoemde commissie moet ieder van hel te gendeel overtuigen. De Landbouwcommissie heelt zonder voorbehoud zich verklaard voor het geven vau financieelen steun van regeeringswege aan bo- staande pachtcoinmissiën. Eu als de commissie in het uit spreken van dezen wensch nog zeer bescheiden was, daar vergete u.en niet, dat dit advies werd gegeven in een tijd, toen er op de Staats- begrooling nog zeer weinig geld ten behoeve van den landbouw pleegde te worden uitgetrokken. De minister betoogt, met zijn voorstel niets anders, namelijk het bevorderen, dat bestaande pacht- coromissiën »«et dsn 'ut dusverre aan hare bestemming kunnen be antwoorden. In verband met de bedenking, dat de werkzaamheden van de pacht- coiumissiën alleen aan de grond eigenaars en de pachters en niet aan de arbeiders souden ten goede komen, doet de minister opmerken, dat ten plaltelande vele arbeiders tevens pachters zijn. De arbeid der pachtcommissiën, al zij het ook niet direct, komt toch indirect aan de arbeiders ten goede. Dezo laatsten lijden mede door de te hooge pachten, waar door men ook op de hun toeko mende belooiiiug zal trachten te bezuinigen. Scliooudyke, 5 Maart- In de hedenmiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad, die door alle leden, behalve de heer W. C. de Siuidt, (inct kennisgeving afwe zig! werd bijli-woond, werd besloten eene 'commissie tot wering van schoolverzuim 111 te Jstellen en die te doen bestaan uit 5 leden. I11 die commissie werden be noemd de heeren P. de Hullu, J. Lcenhouts A.Jz., P. Barentse», J. A. Bosdijk en J. A. Neeteson. Eveneens werd voor deze com missie een huishoudelijk reglement vastgesteld. Het kohier der hondenbelasting werd vastgesteld tot een bedrag van ƒ111. Nederland bezit 2.049.705 Hectarsn gronds, die voor de land- bouwcultuur is bestemd, waarvan 302.742 H. A. voor veehouderij, 777.032 H.A. voor akkerbouw op klei en 880.031 H.A. voor akker bouw op zand. Schijnbaar is dus de veehouderij in belangrijkheid ondergeschikt aan den akkerbouw, doch overwegaude, dal van de groepen b. en c. een zeer aanzienlijk deel uit permanente ot tijdelijke weiden bestaat, komt men tot een andere conclusie. Eu nog een andere factor moet wordeu vermeld om de beteekenis der vee houderij goed te kunnen beuordce- len. Een deel van V bouwlaud is beplant of bezaaid met gewassen, die wel tot de bouwerij worden gerekend, maar toch inderdaad zijn bestemd tot veevoeder en dus ge rekend moeten worden tot de gron den voor de veehouderij. Zoo kan men verkrijgen een meer zuivere groepeering van de cultuur des lauds op deze wijze in hectaren: A. Laagveen en oude polders. Grasland, wei- en hooiland 365.173, kunstweiden en kwelders 1659, voedergewassen 2940, zuiver bouw land 22.870 H. A. B. Zandgrond (diluviaal zand, afgegraven hoogveen en geestgrond. Grasland, wei- en hooiland, 466.776, kunstweiden en kwelders 4163, voedergewassen 2-4.517, zui ver bouwland 384.575 H. A. C. Kleigrond (zeeklei, rivierkjei en Löss.) Grasland (wei en hooiland) 353,619 kunstweiden en kwelders 15.232, voedergewassen 50.298, zuiver bouw land 357.883 H.A. Als slotsom dezer indeeling is dan te verkrijgen Gronden voor akkerbouw, cultuur van granen, za den enz. voor manschelijk voedsel en industrieelc dueleinden, 765.328 Hectaren gronden voor veehouderij 1.284.377 Hectaren, verdeeld all rolgt i

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2