Binnenland. Gemengd. den aangebouwd Tan zoo geringen diepgang, dat zij in de kom der Zuiderzee kunnen komen, en de thans bestaande zoodanige schepen geen langeren levensduur zullen hebben dan da meest valide onzer oude monitors. Voor de verdediging van de Vlie- gaten en binnengelegen vaarwaters en van de Zuiderzee wordt als mi nimum geacht 2 kleine pantser- schepen, 5 kanonneerbooten, 8 groot model torpedoboolen, 6 klein model torpepoboolen bij afdamming der Zuiderzee kan met 4 kanonneerboo ten worden volstaan. Hesumeerende blijkt, dat, voor het materieel der Nederlandsche verdediging, rekening houdende met de mogelijkheid, om zoo noodig door de binnenlandsche waterwegen tijdig enkele kanonneerbooten van de eene naar de andere stelling over te brengen, tioodig wordt geacht 6 groote pantserschepen, 5 kleine pantserschepen, 21 groot model tor pedobooten, 12 klein model torpe doboolen en 14 kanonneerbooten of bij afdamming der Zuiderzee 18 kanonneerbooten. Het ontwerp van liet thans voor gestelde kleine pantserschip is niet geheel hetzelfde, als aanvankelijk bij de begrooting voor 1900 werd voorgesteldde Minister heelt de volgende wijzigingen aangebracht. Die wijzigingen zijn lo. liet vervangen van 2 der kanons van 7.5 c.M, door 2 ka nons vau 12 c.M. 2o. de vaart van het schip van 10 op 12 mijl te brengen. 3o. het optrekken van het ach terschip, waardoor de zeewaardig heid zeer wordt verhoogd. 4o. het aanbrengen van een onderwatertorpedolanceeri n rich ting. De hoofdafmetinger. van het nil aangevraagde kleine pantserschip zullen bedragen pl. lengte op de lastlijn 70 M., wijdte 13.25 M., diepgang 4.10 M., watrrverplaatsing 2514 ton het machinevcrmogen voor een vaart van 12 mijl zal zijn 1850 P. K., de bewapening zal bestaan uit 2 kans. vau 21 cM. snelv. L/40, 2 kans. van 12 cM. snelv. L/40, 4 kaDS. van 7.5 cM snelv. L10, en een onderwater- boeglasceerinrlcliting. De prijs van het schip wordt geraamd op ƒ2.475.000, dus met mijn val voor oogen, afge dwaald te zijn tol misdaad en schan de om mij nit de gevangenis te houden. O! als alles maar anders geloopen ware als ik mijn kansen maar goed berekend had, dan zou ik nu niet een ellendige bedelaar zijn. .la, bedelaar, voegde hij er droefgeestig bij, want ik beb zelfs den hongersnood leeren kennen. Ken bedelaar ben ik, in eiken zin van het woord, behalve, dat ik niet om aalmoezen vraag en dat doet de ware bedelaar ook nooit. Hij steelt en leeft, trots de aardsche gerechtigheid, indien hij kan, of hij verhongert en sterft met eere op een zolderkamertje, zonder dat er een haan naar kraait. Met een ongeduldig gebaar streek hjj zijn haar van het voorhoofd weg, en door die beweging werd een voorhoofd zicht haar, te vroeg gerimpeld en een gelaat, waarop 't stempel var gewetenloosheid en losbandigheid gedrukt was, een ge laat, dal door de uitdrukking van verharde ondeugd, als 't ware zijn levenshoop vertelde. (Wordt vervo'gd,) 375.000 meer dan geraamd wordt voor liet kleine pantserschip, waar voor gelden waren uitgetrokken op de ontwerp-begrooting voer het j.i ar 1900. BRESKE\8, 1 Maart 1901. Onder voorzitterschap van den heer A. du Burck hield Dinsdag avond de muziekvereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" de al- geineene vergadering tot het doen der rekening over 1900. Deze overgelegd door den heer Snouck Hurgronje, werd goedge keurd iu ontvang op ƒ181.10 en in uitgaat op ƒ100.00. De begrooting voor het loopende dienstjaar werd vastgesteld iu ont vang en uitgaaf op ƒ184.04. Het nelal donateurs bedraagt 10G en dal der donatrices 4. Door den directeur wtrd het Bestuur in overweging gegeven zich ill verbinding te stellen met dat der zustervereniging „Oefening Kweekt Kunst" Ie Sehoomlijke, ten einde te trachten een der zoiner- concerten te verwisselen, in dier voege dat een concert wordt gege ven door het gezelschap van Bres- kens op een beurtavund van dat van Sclioondijke aldaar en omge keerd. liet Bestuur gaf te kennen in dien geest te zullen handelen. Aan het postkanloor Breskeus en de, daaronder ressorteereude hulpkantoren, werd gedurende de maand Feb. ingelegd ƒ15087 09; terugbetaald /(ja 19.20. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, ilraagt het no. 3315. De postbode J. de Koene te Sohoondijkr, is met ingang van 1 April a. s. benoemd tol brieven- en telegrambesteller te St. Maartens dijk. l.izeilllljke, 20 Febr. Tut slot der oefeningen in liet voorbereidend militair ondeiricht had hedenavond het prijsschieten alhier plaats. Het Beursgebouw werd door een talrijk publiek, dat den kampstrijd zoude volgen, bezet. Bij loting werd de volgorde van schieling bepaald. Kr waren 9 deelnemers in de le en 12 til de 2e klasse, die gedu rende de Oefeningen 2 cent. per weck hadden gecontribueerd, terwijl de leider der oefeningen, de eerste Luit. Adj. Geill en enkele ingeze tenen hadden hijgedragen voor deze kampstrijd; de veie prachtige prij zen bewezen dit. De voorwaarden waren, dat ieder 5 schoten staande uit de vrije hand moet doen. Het hoogst aautal te behalen punten was tiO. Daarop begon de strijd met den volgenden uitslag le klasse le prijs een tabakspot (geschonken door den EAclitb. heer ourgeuieester) K. van Acker met 5/ punten, 2e een horlogekettiug Cl. van der Weijde, 56 punten, 3e een inktslel W. Bron, 54 punten, 4e H. de Witte, een sigarenptjp, 53, 5e een kistje sigaren (geschon ken door dhr. J. C. Aerts) J. Boots gezel, 52, 6e een mes, 1. Tellier, 52, 7e een portemonuaie, P. de Milliano, 46, 8e een tabakspijp, E Kaes 42 en 9e een tabaksdoos A. de Milliano 39 punten. Enkele aanwezige heeren gaven voor deze klasse een prozeuprijs, Deze viel ten deel aan E. van Acker. 2e kl. le prijs een inktstel (ge schonken door Notaris Zijlstra) E. Pijek, 53 punten, 2e een horloge ketting, W. Verplanke, 52, 8e een sigarenslel M. Groosman, 50, 4e een kistje sigaren (van dhr. Aerts) M. van d°r Hooit, 49, 5e een mes (van dr. Schouten) J. Vermeeseli, 47, 6e. een porteuiounaie A. Ver- saevel, 45, 7e een «igarenpijp Van (dhr. Cortvrirndt) Pit. Lippens, 42, 8e een mes G. Boes, 41, 9e tabaks pijp A. Groosman, 83, 10e een ta baksdoos A. van den Bunder, 81, He een doosje schrijfbehoeften C. Vermeeseh, 29 en 12e een poedel prijs (van dr. Schouten) W. Cous- sctnenl. Hier werd ook een rozen- prijs gegeven, die behaald werd door M. Groosman. Na afloop sprak de 1ste Luit. Geill tot de deelnemers een op wekkend woord, en riep ze allen tot bij het begin van een volgende cursus een hartelijk tot weerzien' toe. ZEI. reikte daarna aan ver schillende jongelui de behaalde ge tuigschriften uit, dankte den veld wachter en de onderofficieren in structeurs 'voor hun toewijding in deze en hierna werd door de jon gelingen het „Volkslied" aangehe ven en trok men naar de. woning van den Burgemeester, alwaar nog even het Ned. en Transvaalsclre Volkslied werd aangeheven, waarop men daarna huiswaarts keetde. Dat het voorbereidend militair onderricht nuttig werkt grluigo de prachtige schietuitkomsten vau deze jongelui der oudste klasse, getuige hunne flinke houding en hunne vaardigheid in 't hnn'eeren der wa pens, waar wij dikwijls getuige van waren. Dit als aansporing voor jongelui, om toch vooral niet te verzuimen, waar het mogelijk is, bedoeld onder richt te volgen. Naast een geoefende strijdkracht behoort, voor ons land een weerbaar volk, on in de ure van het gevaar onzen Nederlandschen bodem voet voor voet te kunnen verdedigen. Langzamerhand wordt men Joor- droogeii van bovenstaande waarheid, getuige de vele bestaande weer baarheidskorpsen, getuige de vele plaatsen waar weet baarheidskorpsen nog worden opgericht. Er waait te dien opzichte een frissche wind door ons land. Daarom, waar geoefend kan worden moeten alle jongelingen van 16—24 jarigen leeftijd zoo'n gelegenheid aangrijpen om daarvan gebruik le maken, niet alleen voor personen die in de loting vallen, maar ook voor jongens die nimmer iu het leger zullen dienen. Daardoor krijgt men Naast een goed geoefend leger een weerbaar volk. Namens de jongelieden brengen we een woord van dank aan luite nant Geill en aan de sergeants Meijnderls en Rondel voor hunne uitstekende leiding en instructie thans weder gegeven. Schooittlijke. De heer H. Sla- venga, godsdienstonderwijzer alhier, heeft eene beroeping als voorgan ger der Vrije Evangelische Gem. te Oude Pekela aangenomen. Ais vrucht van het optreden in openbare vergaderingen door de afgevaardigden van de Sociaal-deui arbeiderspartij te Middelburg, is te Oostburg eene afdeeling van die partij opgericht. Schooittlijke, 28 Febr. Heden avond gat de Zangvereeniging „Kunstmin" alhier, hare winteruit- voering, die zeer druk bezocht wal. De zangnummers werden, onder leiding van den heer A. J. Brak man van Groede weder als naar ge woonte keurig uitgevoerd, en te dien opzichte kunnen we gerust volstaan met de tnededeeling, dat „Kunstmin" inderdaad blijk geelt uit liefde tot de kunst al het mo gelijke in Int werk stelt om het publiek tevreden te stellen. „Kunstmin" zette zijn biste been tjes weer voor. Een drietal voordrachten, die sommigen der jonge, dames voor 't eerst als zoodanig op de planken brachten kwamen uitstekend tut huil recht en brachten den aanwezigen iu een zeer goede stemming. Het slotnummer „De IJsjonk- vrouw" eene operette in 5 tafcree- leii wekte natuurlijk weder de mees te belangstelling. De opvoering van dit nummer was dan ook die belangstelling over- waardig. Costumes, miniek, decarotief alles stond met hel spel in het nauwste verband en was daarmee in de meeste overeenstemming, waardoor de waarde als van zelf veel ver hoogd werd. Het woord van dank door den voorzitter de heer Anlh. Luteijn, aan allen iu liet hijzonder gebracht, die tot het welslagen dezer uitvoe ring hadden medegewerkt was vol komen verdiend. Eene omschrijving te geven van het stukje, dat aan de sprookjes wereld is ontleend, gedoogt onze ruimte niet, en moeten ons ditmaal tol dit korte bericht bepalen. Doelt laat ons alleen dit zeggen, dat van muziek-, zang- en tooueel- vcreeingingcn in ons district volop kan genuien worden, maar de op voering van eene operette zooals Kunstmin dat doet, is, voor zoover we welen, hier eenig. Het is waar lijk niet te veel gezegd, als we ie der kunstliefhebber aanraden, dat hij eene voorkomende gelegenheid eens te gaan zien. Te Halle hebben negen gruo- te proteslvergaderingen plaats ge had tegen het dreigend duurder maken van het brood. Ook te Dusseldorp werd in een volksmee ting een motie daartegen aangeno men en besloten den rijkskanselier daarmee in kennis te stellen. De schouwburg te Castagnola is afgebrand. Twee personen zijn bij den ramp omgekomen en velen gewond. Door een gebrek in den schoor steen is een slaapzaal in het gesticht voor oude lieden te Norsy le See (een inrichting van de zusters van barmhartigheid) deze week met zooveel rook gevuld, dat 's morgens 7 oudjes dood en twee stervende zijn gevonden. To Birmingham heeft een zeer hevige brand gewoed in een klein huis in Parkstreet. Er woonden een aantal mensehen, en de mees ten, in hun slaap gewekr, moesten uit de hooge verdiepingen springen om het leven te redden vier be kwamen daarbij ernstige verwon dingen. Toen de brand gehluseht was, vond men de lijken van zes men- schen, die in de vlammen waren omgekomen. Ook te Catania is een vast circus (vroeger schouwburg) met 46 huizen er oin heen afge brand, de bewoners konden zich slechts inet moeite redden velen sprongen uit de vensters en eeni- gen verloren daarbij het leven,

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2