voor Zeeiiwsch-Ylafliidereii. Een familiegeschiedenis, Von \o. 591. ZATERDAG 2 MAART 1901. 10e Jaargang. Abonnementsprijs: Per 8 maanden 50 centsfranco per post 55 cents. Voor België ƒ0.625 en voor Amerika ƒ0.825. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Breskens. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 20 centselke gewone regel meer 4 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en viguetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag ééll ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIF.LEHAV' te Breskens. Wederom is een suppletoire ma rine-begrooting ingediend, strekken de tot het uittrekken van een som van ƒ60.000 als eersten termijn voor een pantserschip. Overgelegd is daarbij een gehei me memorie van beide Ministers voor een plan van verdediging aan de zeezijde. In de memorie van toelichting wordt hieromtrent het .volgende gezegd Daar om verschillende redenen do nieuwe Hollandsohe waterlinie krachtig verdedigd zal moeten wor den, zal het te verderligen gebied aan de zeezijde zieh motten uit strekken van en met de Vliegaten tot en met de Goerecsche zeegaten. De torgangen van uit zes in dat kustgebied die verdedigd moeten worden, zijn De Vlirgalen, de Tesselsche zee gaten, de haven van IJinuiden, de Nieuwe Waterweg, het Brielschs zeegat en de Goercesche zeegaten. Voor de stelling van Den Helder worden als minimum noodig ge acht 5 groote pantserschepen, 4 kanonneerbooten en 6 grool model torpedobooten, waarvan de pantser schepen meer bepaald zijn aange wezen voor den geschutstrijd en den strijd nabij, de kanonneerbooten voor 't bewaken der zeegaten, 't tegengaan der bctoiming en 't be waken en verdedigen der versper- FEUILLETON. 16. Deze kamer bevalt mij beter, zeide deze laatste. Ik blijf maar kort, ik ga morgen vroeg weer weg en heb te Ballycastle een rijtuig besteld, dat mij een beetje na vijt uur zou te geinoet komen rijden. Terry zal meneer bedienen. Terry is inijn zoon, meneer en hij is een beetje Was dat de lakei van sir Geirge O'Maille, die met uwe vrouw in de keuken zat, viel de vreemde Pete in de rede en keek hem vlak in het gelaat. Zijn lakei, ja meneer en een knap raensch ook, Thomson noe men ze hem. Zoo 1 haal mij nu de whiskey maar, en zog je zoon, dat hij mijn ringen, en ds torpedobooten steeds zullen moeten optreden daar waar van dat optreden succes kan wor den verwacht. Schopen voor de verdediging der haven van IJinuiden te bestemmen, is niet raadzaam, aangezien die in de havenkom niet kunnen manoeu- vrcerendie verdediging en het aan vijandelijke schepen beletten om daar binnen te varen en in de havenkom post te vatten is de taak der forten aan den wal, terwijl de marine daarbij slechts met een Stal groot-model torpedobooten kan as- sisteeren, om zoo mogelijk vijande- lijken schepen te beletten, zich in de havenkom op te stellen, om van daar het fort onder vuur te ne men of wei naar de sluizen door te dringen, zullen die torpedobooten ook worden bestemd om onder daar toe gunslige omstandigheden tegen blokkeerende schepen en tegen een vijand, die elders op de kust tracht te landen, op te treden. De verdediging van den Nieuwen Waterweg dient ook in hoofdzaak de taak der landmacht te zijn, ter wijl de marine zich hierbij moet bepalen tot het onder gunstige om standigheden doen van torpedo-aan vallen en tot het in Samenwerking met de landmacht bewaken en ver dedigen der torpedoverspeiring, daar tot dit laatste doel geen geschut kan worden opgesteld op den zui delijken oever. Hiervoor worden noodig geoor deeld éen kanonneerboot en drie groot-model torpedobooten. mantel boven brengt, en waard, maar neen 1 straks is ook goed. Dank je, dat is alles voor het oogenblik, zeide hij ten slotte, toen Pete hem verwonderd bleef aankij ken. Whiskey en koud ossenvleesch, meneer 1 herhaalde Pete ten slotte en ging toen heen. Toen do vreemdeling alleen was, zag hij de kamer rond. Het was een ruim vertrek en omdat het vlak boven de gelagkamer was, ook ongeveer van dezelfde afmeting. Het meubilair was oud en erg schaarsch. Hen ledikant met vier stijlen, waar rondom sombere gor dijnen hingen, stond vlak tegenover het lage, met kleine ruitjes voor ziene venster, door hetwelk de on dergaande zon haar gouden ^schijn sel wierp. De deur hing scheef in de hengsels, de zoldering was scheef en onelfenkortom liet gekeele vertrek droeg een waas ^van ver vallenheid, dat de vreemdeling met een soort walging aanschouwde Het Brielsche zeegat is door de geringe diepte van weinig beteckc- nisvoor de verdediging wordt de kavenbatlorij van de vesting Brielle voldoende geacht- Zoo noodig kunnen een of meer kanonneerbooten van do scheeps macht voor de Goereesche zeegaten nog tot de verdediging medewer ken. Bij de Goereesche zeegaten heeft de zeemacht bij do verdediging tot taak, in de eerste plants het bewa ken der zeegaten, het bemoeilijken van het betonnen daarvan door den vijand en het bewaken on mede werken tot de verdediging van de versperringen. Hiervoor zijn kanonneerbooten noodig. De voor de verdediging der Goereesche zeegaten als mini mum noodig geoordeelde sterkte der zeemacht is 3 kleine pantserschepen, 4 kanonneerbooten, 6 grootmodel torpedobooten, 4 kleinmodel torpe dobooten. Ter verdediging van den Water weg, die van uit het niet verdedigd wordende Brouwershavcnsclie zeegat naar het ernstig te verdedigen deel des lands voert, het Hellegat, dient de stelling van het Hollandsch Diep en het Volkerak. Zoowel bij den tegenwoordigen toestand als bij het verbeterd Hellegat met verbeterd tort Prins Frederik wordt eenige steun van de zeemacht bij die ver dediging onmisbaar geacht. De taak der zeemacht bij deze verdediging is het beletten of be moeilijken van het betonnen der toen hij rondgezien had, probeerde hij de zitting van een leunstoel met de hand om zich van de stevigheid te overtuigen, voor hij er in ging zitten, want hij was niet onder de lichte personen te rekenen, maar breed geschouderd en spierkrachtig gebouwd. Zijne geheele gestalte toonde buitengewone kracht. Is dit nu noodlot of ongeluk 1 mompelde de man. Natuurlijk zou O'Maille mij niet kennen, hoe kan dat ook. Ik denk, dat zijn huwe lijk is uitgesteld door den dood van zijn van zijn vader zijn hu welijk met haar! dit zeggend, stond hij op, liep naar het venster en keek naar builen over het land en den weg naar Ballycaslle. Waarom kan ik haar niet vergeten Haar wacht immers eene gelukkige toekomst. Met mij, een zwerveling, een paria, zou zij nim mer een gelukkig oogenblik gekend hebben. Ik dacht, dat ik haar beminde om haar geld, maar be- markte te laat, dat ik haar liethad vaarwaters, het zooveel mogelijk bemoeilijken van de manoeuvres der vijandelijke schepen in die nauwe vaarwaters en het helpen bewaken en verdedigen der versperringen, terwijl zij verder moet waken tegen het overtrekken van het Hollandsch Diep door vijandelijke troepen. Hiervoor worden als minimum noodig geacht 2 kanonneerbooten en 2 klein model torpedobooten, kun nende in omstandigheden dat deze macht te gering wordt geacht, zon der overwegend bezwaar eenige versterking van elders worden aan getrokken. Tot stenn van de landmacht in het den vijand bemoeilijken in het overtrekken der rivieren worden op de Nieuwe Merwede en Waal nog 2 kanonneerbooten noodig geacht. Het doel der verdediging van de Vliegaten en de wijze waarop die dient te geschieden zijn vroeger uiteengezet, waarbij het materieel, voor die verdediging benoodigd, werd aangegeven voor twee geval len namelijk bij den tegenwoordi- gen toestand der Zuiderzee eu bij dien na de afdamming daarvan vol gens de plannen der Staatscommis- missie. Hoewel er nog geen zekerheid bestaat omtrent de uitvoering dier plannen, acht de Minister het toch niet noodig om in een plan van organisatie der vloot te rekenen op bestrijding van gepantserde schepen op de Zuiderzee, omdat in de laatste jaren door de ons omringende Sta ten geen pautserschepen meer wor- ora haar zelve. Nu, ik ben immers van haar vandaan gebleven En ik heb immers genoeg geleefd en ge noeg gezien, sedert dien tijd. Goede hemel 1 Wat komt heden avond al het gebeurde weer in inijn gedachteDie stille school en die aardige landweegjes, de lielde, die zij mij toedroeg. Wat zag ik die genegenheid op komen, hoezeer verlangde ik er naar, ik streed er voor en viel. Arme dwaas, die ik was, om haar te verzoeken, als wie weet Wellicht had zij haar vader kun nen overhalen oin ons te laten trouwen en had hjj niet op mijn gemis aan fortuin gezien, dan ware ik haar echtgenoot geweestof als Baring had geweigerd, dan had ik het nog kunnen probeeren laugs geheimen weg. Ik zon misschien bedaarder zijn geworden en ware misschien een beter man geworden door haar bezit. Ik had misschien moeten leven van een beperkt in komen, in plaats van nu eiken dag

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1