Binnenland. (R") Gemengd. dan zou Kitchener het ook wel gemeld hebben. En bijzonder „lou che" ziet het er in het bericht van de „Weekly Despatch" de mede- deeling uit, dat de samenkomst met Botha op den 27sten, dus na vijf dagen, zou zijn bepaald. Een der gelijke grootmoedigheid is van Kitchener niet te verwachten maar zou bovendien al heel onver standig zijn, want in vijf dagen zou Botha weder voldoende ill staat kunnen zijn om French uit de handen te glippen. Altijd aangeno men dat het Louis Botha (en niet Philip of Christiaan) is die tegen over French staat. Dat is nog al tijd zeer te betwijtelen. In dat verband zij nog gewezen op de erkentenis van de Daily Mail, dat kleine afdeeliiigen Boeren door French's liniën zijn heengeslopen en zich bij het Chrissiemeer ver zamelen. Wij zullen dus wèl doen nadere tijdingen omtrent den toestand in Oostelijk Transvaal ai te wachten. Bij de Tweede Kamer is ingeko men een ontwerp van wet tot her ziening der wet houdende nadere bepalingen omtrent de heffing van invoerrechten naar de waarde der goederen. De heer W. Middelveld Vierzen, schoolopziener in het di strict Middelburg, is als zoodanig benoemd in het district Gouda, en wordt vervangen door den heer J. Blum, arr. schoolopziener te Alk maar. Naar men verneemt zal het nationaal geschenk aan H. M. de Koningin bestaan in een diadeem met saffieren, een collier en twee armbanden uit dezelfde blauwe steemen vervaardigd. Aan het geschenk zal een album worden toegevoegd, bevattende ge zichten uit de hoofdsteden dtr pro vinciën en de namen der leden van alle commissiën, die zich met het inzamelen der bijdragen hebben bezig gehouden. De bevolking der residentie wenscht in den avond van 1 Maart op den dag waarop H. M. de Ko- liingiu-Moeder bet paleis betrekt in het Lange Voorhout, uiting te ge ven van haar waardeering van het geen door H. M. ten allen tijde is Sir George O'Maille zeg je? Dit is eene goede oude familie, geloof ik Ja, meneer, de O'Mailles van Coleraine Breng me wat whiskey en iets te eten liet kan mij niet schelen watja behoeft er niet veel moeite oin te maken. Is deze kamer ongebruikt Wel neen, meneer I Dat is zooveel als een publieke kamer, omdat het de eenige is, die wij hebben, meneer; maar ik kan uwe Edelheid naar een slaapkamer bren gen, die tamelijk groot is en soms ook wel als zitkamer wordt ge brutkt. Goed, breng me daar dan maar! zeide de vreemdeling en Pete wees den weg naar boven, de keu ken doorgaande, waar de huisge- nootcn, die bij bet vuur zaten, bet gesprek tussehen heui en den vreemde hadden afgeluisterd. (Wordt vervolgd.) verricht voor het Neil. Volk. Tc dien einde heeft ziHi een commissie gevormd van ruim 70 ingezetenen, vertegenwoordigende al le standen en klassen der maat schappij, om H. M. een serenade aan te bieden als een heerlijk wel kom in bare nieuwe woning. De. kolonel F. W. J. Buys, com mandant van het regiment gren. en jagers, heeft de Kon Militaire Ka pel ter beschikking van de com missie gesteld. BRESKEUS, 26 Februari 1#01. Blijkens achterstaande advertentie zal a. s. Vrijdagavond door d« muziekvereniging „Uit liet Volk Voor het Volk" de tweede uitvoe ring gegeven worden. Behalve de uitvoering van mu ziekstukken, bevat het programma enkele zangnummers voor gemengd koor en een paar voordrachten. Groede. De machinist le klasse A. R sseeuw, dienende op den mo nitor Kei nier Clarszen" te Helle- voetsluis, wordt 1 Maart a. s. ge plaatst op het pantserdekschip „U- trecht". Groede. Tut predikant der Ev. Luth. Gein. alhier is beroepen de WelEerw. Heer Ds. J. W. Brass, te De Rijp. De verschillende plannen die reeds geruiinen tijd in de lucht hingen over den aanleg van een stoomtram in het vijfde district beginnen thans een vasteren vorm te verkrijgen. Er heeft zich thans een definitief comité geconstitueerd, bestaande uit de heeren P. F. Fruijiier lid der Prov. Staten te Hontenisse en A. Moerdijk idem te Zuiddorpe, bene vens de heeren 1'. J. Wortinan en I). J. Oggel, burgemeester van Zaainslag en Axel. Deze commissie zal concessie aan vragen voor een stoomtram van Hontenisse over Hengstdijk, Zaain slag, Axel, Zuiddorpe naar Selzaete De kusten dezer tramlijn worden, voor wat den aanleg op liet Neder- landscll gedeelte betreft, geraamd op ongeveer /UOO.OOO. Aan -6 belanghebbende polders en waterschappen en 9 bij den aanleg betrokken gemeentebesturen is een verzoek om subsidie gedu rende 10 jaren tut een gezamelijk bedrag van ƒ7400 's jaars aange vraagd. Onlangs werd gemeld, dat tengevolge van een ongeval aan de boor, de boring tot ontdekking van koollagen in Belgisch Limburg, was opgegeven op eene diepte van 900 meters. De inlichtingen die de prospee- tors hebben verkregen, laten ben toe met zekerheid te voorspellen dat koollagen m Limburg te vin den zijn. Een nieuwe maatschappij is tot stand gekomen die zich ten doel stelt nieuwe boringen te onderne men, in de vaste hoop koollagen te ontdekken op eene diepte die de exploitatie eener mijn mogelijk maakt. Op de Noordzee zijn de Rus sische bark „Hopet" en het En— gelsche stoomschip „Dumber" in aanvaring gekomen, met het gevolg, dat laatstgenoemd vaartuig zonk. Vermoedelijk ziju er nog 19 metischen verdronken. In de armoedige woning van een bedelaar, die onlangs in den omtrek van Doornik va» gebrek is gestorven, is tot groote verrassing van 's mans erfgenamen ofschoon dergelijke dingen lang geen zeld zaamheid meer zijn een som van 4000 francs verborgen gevon den in boeken en gaten. Zaterdagavond hoeft aan den Ringdijk onder Watergraafsmeer bij Amsterdam een felle brand gewoed in perceel 21. Hel benedengedeelte van dit huis werd bewoond door den heer Verheul, die daarin een winkel in verfwaren en chemicaliën heefthet eers'e bovenhuis werd bewoond door de familie Gleijbeek, het tweede door het gezin van de bootwerker Van Dalen. De brand ontstond in het acblergrdeelte van het tweede bovenhuis. De vrouw van Van Dalen was de deur uitge gaan om boodschappen te doen, de zorg der kinderen aan den vader overlatende. Tijdens haar afwezig heid viel de petroleumlamp van de zoldering en zette dadelijk alles in vlam. De kleeren vail den man geraak ten in brand en hij bekwam brand wonden aan de handen. Door den schrik bevangen, niet wetende wat hij eigenlijk deed, rende hij de trap af, zonder aan de kinderen le denken en brand roepende. Buiten gekomen werd hij dadelijk geholpen en ondertusscbeti was zijn buurman Gleijbeek, na de zijnen naar builen te hebben gebracht, weder het bran dende huis ingegaan, wetende, dat de kinderen van Van Dalen nog boven naren. Spoedig kwam hij er met een der twee kinderen op straat, doch hel was onmogelijk nog eens naar boven te gaan, want de trap had reeds vuur gevat. Nochtans meende men in den aanvang dat liet andere kind van Van Dalen ook reeds door anderen zou gered zijn en vermoedelijk bij menschen in de buurt was binnengedragen. De brandweer had geen gemak kelijke taak om halftien was men den brand meester, doch de boven verdiepingen waren geheel verwoest en liet dak van het aangrenzende perceel had nog al schade bekomen. Middelerwijl was bekend gewor den dat het jongste kindje van Van Dalen nergens te vinden was en begon men te vreezen dat het ar me kind het slachtoffer van het vernielend element was geworden. Zekerheid dienaangaande kon men eerst krijgen zoodra de brandwachts hel verwoeste perceel zouden kunnen doorzoeken. In angstige spanning werd door de menigte dit oogetiblik verbeid. Eindelijk durfde de heer Boele, brandmeester, met zijne mannen een onderzoek instellen en spoedig bleek, dat het kind, een meisje van acht maanden ongeveer, verkoold was gevon len in den kii d rwagen, waarin het, toen de brand was uit gebroken, slapende was, achter bij het raam. Eenige oogeublikken la ter werd door de brandwachts de kinderwagen, waarin het verkoolde lijkje lag, voorzichtig de trap af gedragen en op last van den bur gemeester uaar het lijkenhuisje bij het Rechtshuis gebracht. Een andere treurigheid bij dit vreeselijke geval is nog dat de be woners der beide bovenhuizen niet tegen brandschade verzekerd waren, zoodat zij bij den brand alles ver loren hebben. Donderdagavond bood een kerel, welke potlooden, horlogeket tingen, hemdsknoopjes enz. verkocht, en zich door gebaren deed veistaan, zich aan in een herberg van den VI. steenweg te Brussel en stelde er zijne waar te koop. De man vond gecne koopers, doch drong bij een klant der lier- berg zoolang aan, totdat deze, moede gekweld, uitriep: „Loop naar den duivel met uwe gestolen koopwaren „Wat riep de stomdoove „ge stolen goed? Dal zult ge me gaan betalen En hij gat den beleediger zoo'u duchtige rammeling, dal deze weldra met bloed overdekt was. Daarna wilde hij het herbergge- rief stuk slaan, wat hem door de klanten kon verhinderd worden. De politie bracht den valschen stomdoove naar het bureel en nam hem in verzekerde bewaring. Het „City of Rio Janeiro" van Hongkong naar Yukukama, de haven van San Francisco binnen- loopende tnet een loods aan boord, is Vrijdag op een rots gestooteu nabij de haven en gezonken. 24 salonpassagiers, 19 officieren, 36 Chineezen der bemanning en 43 Aziatische passagiers zijn omgeko men. Van de lading is voor een waar de van een half millioen dollars verloren gegaan. Men meldt, dat het stoomschip C00.000 ds. aan specie aan boord had. Te Middelburg morst Woens dagavond bij het invallen der duis ternis een bakkersjongen zijn roe keloosheid bijna met dtn dood be- koopen. Om zijn weg eenigszius te bekorten ging hij nabij de Lan- grvielebrug dwars over het brooze ijs. Spoedig lag hij midden in de vest te spartelen en riep in doods angst om hulp. De noodkreten werden gelukkig spoedig gehoord, doch daar nie mand zich op liet zwakke ijs dorst te wagen duurde het ineer dan een half uur voor de waaghals met behulp van touwen en planken cn dank zij de met eigen levensgevaar aangewende pogingen van den heer Stoof van den Tramsingel op het droge was. Te Assen is de heer J. B., die nog laat een boodschap wilde doen en sluis I iu het Noord-Wil- lemskauaal morst passeeren, in de sluiskolk gevallen en verdronken. Vrijdagochtend werd zijn lijk gevonden. Een geluk bij een ongeluk. Men zal zich het ongeluk herin neren, dat iu het najaar op den Ainsterdainscheii straatweg bij Arn hem plaats vond ter gelegenheid van een wielerwegwedstrijd en waar bij een jong meisje liet leven ver loor. Nu verneemt men, dat aan dit ongeluk toch iemand haar geluk te danken had. In het pension „Wielerlust" woon de, toen net ongeval gebeurde, een zekere mejuffrouw B. uit Den Haag. Deze dame was, tengevolge van een zenuwlijden, reeds ongeveer een jaar lang nagenoeg stom. Zij kon slechts een weinig fluisteren. Haar dokter had haar rust voorgeschre ven, en daarom was ze met een verpleegster naar hier getrokken. Zij was nu van begin tot einde getuige geweest van het ongeluk, en had het meisje zien sterven. Ze had zich dit sterk aangetrok ken en was eerst er erg zenuwach tig van. Maar ziet, na verloop

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2