Een familiegeschiedenis, Buitenland. FEUILLETON. Transvaal. \o. 590. WOEilSDAfi 2Ï FEBRUARI 1901. 10e Jaargang. ET NIEUWSBLAD voor Zoeiiwscli-ïlaanderen. A 1» ii i» c in c n t s p r i j s Per 3 maanden 50 cents franco per post 55 cents. Voor België /0.625 en voor Amerika yo.826. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alie Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Bresken s. Ailvcrtentieprifs: Van 1 tot en met 4 regels 20 centselke gewone regel meer 4 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELF.MAX te Brcskens. Wegens de hooge steenkoolprij zen willen de Spanjaarden hun ei gen mijnen krachtiger gaan ont ginnen. Er is sprake om voor dit doel een nieuwen spoorweg aan te leggen van Saragossa naar Utrillas, met tien tusschenslations. De werkstaking inhetdames- kleeremakersvak te Parijs duurt voort men onderhandelt, maar wordt het niet eens. Volgens de „Novesti" heeft zich te Petersburg een Britsch- Jvussiseh syndicaat gevormd, waartoe ook Vanderbilt en andere Ameri kanen zijn toegetreden. Het syndicaat stelt zich ten doel den aanleg van spoorwegen, de ex- ploitatie van mijnen en het oprich ten van ijzer- cn staalgieterijen. De raad van beheer bestaat uit Russische fabrikanten. Er worden nu 355 lijders aan pokken in de hospitalen te Glasgow verpleegd bezweken Twee passagierstretuen hebben Donderdag gebotst op den Pe.nsyl- vania spoorweg, bij Burdentown. Tien menschen werden gedood, een gevaarlijk gewond, 18 min of meer ernstig. Paus Leo vierde Woensdag den jaardag van zijn verkiezing. Kardinaal Kampullo en het Pau selijk hof kwamen hem gelukwen- aclien. De uitvoer van vee naar België van 16 tot en met 31 Ja- 15. Dit zeggende, ging hij het ver trek uit en naar de keuken, waar hij Thomson inet den ouden Pete in een druk gesprek vond over de „Landleagne". Het spijt me, dat ik je stoor, Thomson. Sir George 1 riep zijn lakei eerbiedig, ik zou immers bij u ge komen zijn als Meneer Westerbury en ik gaan samen even naar het dorp en zijn ongeveer over een uur terug. Maak je nu in dien tusschentyd onze zakeu in orde, zoodat we mor gen ochtend kunnen vertrekken. Het spijt me, dat ik dat hoor, meneer 1 riep Pete Tegan, wiens gevoelens eene echo vonden bij ïjjne vrouw terwijl Terry, die op nuari heelt bedragen 1374 runde ren, 100 varkens, 167(5 schapenen 842 lamineren. Totaal 3992 stuks. Het eerste doodvonnis onder de regeering van Ednard de Vil werd Donderdag in de Newgate- gevangenis te Londen voltrokken. De Londenscbe beul, Billington, hing namelijk zekeren Saltuoz op, die zijne minnares had gedood. Tot op het laatste oogenblik had de moordenaar gehoopt, dat de nieuwe souvereiu zijn regeering met het verleenen van genade zou inwijden. Du Minister der schatkist, sir Michael Hicks-Beach, deelde in het Lagerhuis mede dat tot dusver tot dekking van de kosten van den oorlog was uitgegeven een bedrag van 8l.500.U0i) pd. sterl., dat is om en bij de duizend millioen gul den. De kosten van den oorlog per week bedroegen 1.000.000 lot 1.250.000 pd. sterl. ol 12 tot 15 millioen gulden. De minister van Oorlog, St. John Ilrodrick verklaarde dat vol gens de jongste schatting het aan tal der Boereu te velde 19000 tot 20.000 bedroeg. Het aantal der Boerengevangeneti was in Januari 16.000, maar sedert was dit aantal vermeerderd. In verband niet de aan de Lon- densehe bladen Evening News en eene stapel turt zat, zeide, dat hij er heel blij om was maar, Terry heit-et niet verstaan, zeide de waard ter verontschuldiging, omdat ie een beetje doof is.. George er, zijn vriend wan lelden dus naar Ballycastle en gedurende hunne afwezigheid kwam een reizi ger aan de herberg, die op beleef den toon om huisvesting verzocht voor dien nacht. Zeker een vreemdeling in de ze streek, meneer zeide de oude Pete vriendelijk en als naar ge woonte verontschuldigingen makende over de dooiheid van zijn zoon, dio de bagage van den vreemde in de gelagkamer bracht. Heb je nog andere gasten op 't oogenblik vraagde de vreemde, de vraag van den waard onbeant woord latende en op lustelooze wij ze den indruk lezende van de uit geloofde belooning van tweehon derd pond, voor opsporing cn aan houding van den moordenaar van welke atdruk vlak tegenover de Morning News ontleende tnededee- ling, dat generaal Smith-Doruën zich met 2000 manschappen aan generaal Botha heeft moeten over geven, lezen we, dat het oorlogs bureau te Londen hier over geheel en al zwijgt, doch niettemin moet erkennen dat sinds 6 Eebr. taal noch leeken van dezen generaal en de zijnen is vernamen. Wellicht hebben die bladen uit deze om standigheid de mededoeling van hun bericht algelcid. Hoe het zij, het ziet er voor de ze generaals niet rooskleurig uit. De nederlaag die Methuen op liep tusschen Wolinaransstadt en Hartebeesifontein is belangrijker geweeslt, dan Kitchener meende het te moeten voorstellen. Er werden niet minder lian 8 officieren gedood en 6 gokwetst, terwijl het aantal gesneuvelde en gekwetste soldaten daaraan wel geëvenredigd zal zijn. Tusschen Pretoria en Johannes burg wordt een stoutmoedige aan val van de Boeren onder Delarey en Bevers verwacht. Zondagmiddag.ontvingen we een tulegram dat Botha naar Kitchener een parlementair had gezonden ten einde een ondeihoud met dezen te zoeken om over den vrede te on derhandelen. Er stond echter onderaan, dat voorbehoud ten opzichte van de waarheid van dit bericht werd aan- bevulen. We hebben dit telegram, vooral om de laatste waarschuwing niet gepubliceerd, te minder omdat men ouderwetsche deur aan den muur was bevestigd. Ja, meneer I twee bezoekers, die aanstaanden Dinsdag al een maand hier zijn. Heeft uwe Edel heid misschien ook van dien moord gehoord Neen 1 antwoordde hjj, het biljet met oplettendheid overlezend. Toen keek hij den waard aan en vraagde zeer kalm Zijn de schelmen nog niet ontdekt Schelmen meneer? Waren er dan twee Twee 1Zei ik twee Neen. Zoo, waren er twee Dat weet ik niet. meneer maar zij brachten den armen jonker hier, door 't hart geschoten en be roofd van den laatsten cent, dien hij bij zich haden hjj had nog al wat goud bij zich, bijna zevenhonj derd pond maar hij was dood, zoo dood als een pieren ik dacht aan zijn arme moeder, die thuis op hem wachtte. Hij was haar eigen zoon, weet u. alleszins met de Eugelsehe berich ten voorzichtig moet zijn. 't ts ook zeer wel mogelijk dat deze mededeeling, voortspruitende uit Engelsche bron van zeer ver dacht allooi is, en dienen moet om öf de Engelschen te winnen voor een hernieuwde aanvraag van het oorlogscrediet of andere, voor de Britten minder gunstige berichten achter te verbergen. In tegenstelling met de bemoe digende berichten, die we de vori ge week lazen, komen thans meer ernstige en «inder geruststellende tijdingen van het oorlogsveld. De Wet's inval is mislukthij zelf is teruggejaagd over de Oranje rivier, maar met Terlies van zijn geschut en na een volslagen de bacle van zijn commando's. Botha in het nauw gedreven en onderhandelend over een algemeene overgave 1 French, die sedert het begin der maand nagenoeg niets van zich heeft doen hooren, seint thans van den 22steu dezer een relaas dat blijkbaar op de voorafgegane weken slaat, eene opsomming van winst en verlies, waarbij zijnerzijds de ver liezen van Smith-Dorriën bij Both- well nog buiten rekening zijn ge laten. Uit zijn telegram volgt voorts dat hij Botha nog wel [achtervolgt, maar dat de voortdurende hevige regens hem erg ophouden. Sedert den 22aten zal de ver volging dus niet zoo heel veel ge vorderd wezen. Had Botha toen reeds een parlementair gezonden, Zoo. arme drommel 1 Kun je me ook iets te eten geven Ja, meneer; wij hebben ge kookt ossenvleesch, meneer en zijne moeder bestierf het bijna van de schrik. Zij kwam hier meneer, om hem te herkennen en al de land lieden van mijlen in het rond waren bij zijne begrafenis Hij was een goede kerel, die niemand kwaad deed en goed voor de armen ook. Ik denk nog aan menige goede daad van hem, sedert hij dood is, die houden zijne nagedachtenis le vendig. Hierheen, meneer. Het is wel geen groot huis, waarin ik uws gelijken kan verwelkomen. Wie heb je ook weer gezegd, dat hier logeerde vraagde de vreemde eensklaps. Sir George O'Maille en zijn neef de heer Westerbury. Het gelaat van den vreemde werd bleek en gedurende een enkele se conde was er een woedende, trutsche trek te lezen, die echter oogeublik- kelijk weer verdween.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1