Binnenland. Gemengd. schoongeveegd tot Wolmaransstad. Te Hartebeestfontein ondervond hij tegenstand van 1400 Boeren onder generaal De Villiers en ge neraal Liebenberg. De Boeren hielden hardnekkig een «terke stelling bezet, maar (ter- den na een herig gerecht eruit ver- dreren. Onze Terliczen bedragen 3 officieren, 13 man gedood, 5 offi cieren, 29 man gewond. De Roeren lieten 18 doodcn op het slagveld en hebben ernstige Terliezen geleden. Generaal Smith-Dorrien is door Louis Botha versla gen. 2000 Engelschen zijn gevangen genomen. Bovenstaande schitterende over winning der Boeren wordt eerst stuksgewijze openbaar gemaakt. Niettemin hebben een tweetal Londensche bladen onbewimpeld de waarheid er van erkend. Bovendien zegt een telegram uit Durban dat de laatste tijdingen geen twijfel meer laten orer het feit dat Botha ook eene erge neder laag toebracht aan generaal French. Dit is de nederlaag, over eenige dagen opgeloopen door French, bij Ermelo, toen men meldde, dal er meer dan 200 gekwetsten naar Standerton werden gebracht, wat bewezen wordt door betzelfde tele gram, welk derwijze sluit Te Standerton alleen bracht men 300 Engelsche gekwetsten. Het aantal dooden der kolonne French kent men nog niet. De Boeren baanden zich door de Engelsche linies een weg zuid-oost- waarts. Een telegram, te Londen Don derdagmorgen ontvangen, meldt dat de Boeren bij Pretoria een trein kaapten en zich meester maakten van eene groote hoeveelheid levens middelen en krijgsvoorraad. Uit dit alles maakt men op dat de Boeren rond Pretoria en in het noordoosten van Transvaal steeds meester zijn. Drankwet. De commissie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer, betreffende de herziening van de z. g. drankwet heeft in een verslag den inhoud geresumeerd van 285 iu en dan aan een herberg als deze af te stappen. Thomson was er zeker kwaad over D»t juist nietmaar hij heeft den waard zoo'n beetje voor den mal gehouden. Thomson is anders geen kwade kerel. Maar we hadden hem niet mee moeten nemen. Squire Baring neemt ook nooit zijn lakei mee op reis. Het schijnt dat hij veel op reis is, zeide Westerbury, naden kende. Zijne dochter most hem dan wel missen. Zij is er aan gewoon. Hij was eens drie jaar afwezig. Toen ik Clara het eerst ontmoette, was hij juist teruggekomen. Hij peinst al tijd over reusachtige speculaties en hij zou naar 't eindje van de we reld reizen, om ze op touw to zet ten. Hij is zeer rijk en daarbij een goedaardig mensch. Hier heb ik de sigaren. Steek jij nu even op en in dien tijd zal ik Thomson waar schuwen en meteen een en ander zeggen tegen morgen. ^Wordt vervolgd.) hare handen gestelde adressen ten deele betreffende het oorspronkelijke wetsontwerp, ten deele aangaande het gewijzigde wetsontwerp. De commissie vermeent door dit verslag eenigerinate voorzien te hebben in de beboette aan een leiddraad voor de Kamer bij de kennisneming van den inhoud der talrijke in hare handen gestelde adressen. Z.ij stelt als conclusie het rapport voor de leden ter inzage beschikbaar te. stellen. De Friesche Maatschappij van Landbouw heeft besloten tot op richting van een bot er-eon trol e- station, waartoe reeds 30 fabrieken, te zamen verwerkende ongeveer 3l/3 millioen kilogram boter per jaar, zijn toegetreden. Deze 30 fabrieken vormen nog slechts 1/j van de in Friesland be staande Zuivelfabrieken. Reeds zijn sollicitanten opgeroe pen voor de betrekking van schei kundige, op een aanvang-salaris van ƒ1400 's jaars. Tot lid van de Tweede Kamer in het district Beverwijk, ter ver valling der vacature, ontstaan door de benoeming van den hoer mr. J. P. R Tak vsn Poortvliet tot lid van de Eerste Kamer, is gekozen de heer W. C. J. Pastoors (kath.) met 2977 stemmen, tegen 2549 op den heer J. T. Cremer (lib.), mi nister van koloniën. Op de thans in behandeling zijnde legerwetton is door de hee- ren Truijen en van Vlijmen een amendement voorgesteld, bepalende: a. Aan de ouders van ^militie) dienstplichtigen, die geacht kunnen worden geheel of ten deele kost winner te zijn, wordt eene schade loosstelling in geld verleend voor den tijd, dat bedoelde dienstplich tigen tot eerste oefening in werke- lijken dienst zijn; l. Aan alle ouders van dienst plichtigen, die bij de bereden wapens zijn ingedeeld, wordt eene gelijke schadeloosstelling verleend als in het vorig artikel bedoeld. IiRESKEA'8, 22 Februari 1901. De marechaussee Van de Schans van Breskens en Fokker van Hil- varenbeck zullen onderling van standplaats verwisselen, terwijl de marechaussee J. ten Brink, wegens zijne benoeming tot gemeente-veld wachter te Velsen, heden den dienst heeft verlaten. De benoeming van den heer R. Rosemann te St. Kruis, ais kommies-ontvanger te Bellingwolde, is op diens verzoek ingetrokken. Voor de betrekking van Kan- t on nier op den rijksweg, op het traject SchoondijkeOostburg, heb ben zich 20 sollicitanten aangemeld. De heer C. J. Serie te IJzen- dijke is benoemd als onderwijzer te Goes. Aardenburg. Ter beroeping van een predikant bij de Ned. Herv. Gemeente is het navolgende zestal opgemaakt, ds. W. D. van Leeu wen Boonkamp te Zwarlewaa), ds. H. Vermaas te Grosthuizen e. a., ds. K. Werner fe Hem, ds. J. Pa- penrecht te Brielseh Nieuwland, d». C. F. Verscheer te Tiel en ds. A. J. van Riet te St. Kruis. I.lzendijke. Dinsdag jl. is on der deze gemeente brand ontstaan op de kapituie boerderij van den landbouwer A. Buijsse op liet ge. Lucht Goedleven, op ongeveer 5 kwartier afstand van de kom. De brandspuit trok er om half 4 heen, 3 schuren, gedeeltelijk nog gevuld met graan, en een wagen huis zijn een prooi der vlammen geworden. Al het vee is gered met uitzondering van 3 stieren en 2 varkens. De schade is zeer aanzienlijk. De brandspuit is Woensdagochtend om 11 uur teruggekeerd toen het grootste gevaar geweken was. Het personeel der brandweer roemt de goede behandeling van den lieer A. Rtiijsse ondervonden. Assurantie dekt de schade. Op het ijs der sloolen om 't buiten „Zionsburg" van mr. J. L. Margraff te Vucht, vermaakten zich Woensdag meer dan honderd kin deren, toen de tuinman van mr. M., zekere T. verscheen en de kinderen aanzegde het ijs te ver laten. De kleinen voldeden daaraan niet. T. haalde daarop een geweer en schoot op de kinderen, met het gevolg dat een vijftal der kinderen hagelkorrels in hei lichaam kreeg. Van het geval is aangifte ge daan hij de marechaussee iu Den Bosch. Een vermakelijk geval van hondentrouw meldt de Haarl. Ct. Een meisje begaf zich dezer da gen, vergezeld door een hond, naar een der gemeentescholen te Zaan dam. Toen het tijd werd, dat de kinderen naar binnen zouden gaan, had men de grootste moeite den hond te beletten mede naar bin nen te gaan. De deur werd geslo ten en na zijn onmacht door vrrword geblaf getoond tc lubben, springt de hond onverwachts de ruiten door. Van blijdschap springt hij te gen zijne kleine meesteres op, maar het nieuwe gezelschap was niet ge schikt om de aandacht bij hel lee- ren te houden en bracht het meisje de houd naar huis. Uit Echteld wordt gemeld De zuster van den landbou wer van Ommeren, wonende op de hofstede Biezenburg, wilde als ge woonlijk de koeien melken. In den stal gekomen greep ds knecht Smits haar eensklaps aan en wierp haar een koetouw om den hals, hetwelk hij met alle kracht dichttrok, blijkbaar met het doel haar te worgen. Toen het doode- lijk verschrikte meisje zich ver weerde en om hulp riep, duwde de onverlaat haar tot tweemaal met geweld een prop stroo in den mond. Toch wist het meisje zieh nog los te rukken en naar binnen te vluchten. Terstond gaf zij bloed op en een diepe striem om haar hals bewees den huisgenooten met welk een kracht de strop reeds was toe gehaald. Haar broeder wierp terstond den dader buiten de deur; een halfuur later had deze nog de onbeschaamd heid zijn loon te komen vragen, hetgeen hem natuurlijk werd ge weigerd. Hij vertrok daarop in de richting van Tiel, weldra achtervolgd door den inmiddels gewaarschuwden ge meente-veldwachter, en Van Om meren zelf. Nauwelijks werd de vluchteling dit gewaar, of hij zette het op een loopen Van Ommeren wist hem echter staande te houden door hem een geleden geweer te toonen, met de bedreiging hem anders te zullen neerschieten. In de Medelschc straat, onder Tiel, werd hij inet behulp van een politieagent gegrepen en naar het politiebureau gebracht. Na een voorloopig verhoor aldaar is hij naar de gevangenis vervoerd. Smits is 32 jaar en alkomstig uit Arezaat. Ilij heeft een onguns tig verleden en onderging reeds 5 jaren gevangenisstraf, ook wegens aanranding van een boerenmeid na bij Geldermaisen. Uit den militairen stand was hij wegens wangedrag ontslagen. Zondag zijn te Parijs vier personen op straat doodgevioren. Maandag heeft het te Rome gesneeuwd zooala het, voegen de berichten daarbij, bij 's luenschen heugenis niet heelt gedaan. Te Goor is een blinde man die tol dus.er ondanks het ge- inis van zijne oogen in de plaats zijner inwoning overal alleen den weg wist te vinden en dikwijls boodschappen deed voor anderen, door de sneeuw van het pad ge. raakt en in eene sloot verdronken. In den lucht van Zaterdag op Zondag jongsileden hoorde de slager B. op de Beekstraat te Arn hem geraas bij het huutmagszijn van den heer L. Uit liet raam ziende, bemerkte hij een individu, dat le gen de goot opklom en door een raampje iu het houtmagazijn ver dween. Onmiddellijk ging de slager naar buiten en achtervolgde een pefsoon, die met een fiets op den rug van een muurtje afsprong. inmiddels had zijn knecht de politie per telefoon gewaarschuwd, die in het houtinagazijn een makker van den vluchteling vond en hein arresteerde. De vluchteling is Zondagmorgen gtvangeu geuomrn. Maandag viel de voerman vau Vaasen op Apeldoorn, J. v. d. Burg, van zijn wagen, verwondde zich zoo ernstig aan het hoofd, dat hij naar zijn woning vervoerd, kort daarna is overleden. Dinsdagmorgen werden te Delft, twee schippers, vader tn zoon, dood gevonden in hun vaartuig liggende in de vaart nabij het Ge- odesiegebouw aldaar. De ontboden geneesheer, dr. J. Thomee, ver klaarde dat zij door kolendamp ge stikt zijn. Te Muntendam zijn, naar men meldt, op een schoolbevolking van ruim 400 leerlingen reeds een 90tal aanmaningen door den arrondisse- ments-schoolopziener verzonden. Een der eerste ontving een dc-r ieden van de commissie tot wering van schoolverzuim. Een bericht uit Sluis in Zeeland is niet minder vreemd en doet vreezen dal de commissie tot we ring van schoolverzuim nadeel zal doen aan het onderwijs. In de commissie, die daar uit 7 leden bestaat, hebben 4 hoofden van scholen zitting en r.u worden de vergaderingen onder schooltijd gehouden. Bevordering dus van schoolver zuim der hoofden. (Schoolblad.) Te Kerkrade heeft in een mijn een man een stuk steenkool op het hoofd gekregen. Hij bleef op de plaats dood. Onder Haarlemmermeer is een 7üjarige man aan den weg dood

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2