voor Zccu wscii-V!»aiidcrcn. [en familiegeschiedenis. Aïo. 569. XATHIÜIAO 23 FEBRUARI 1901. 10c Jaargang. A b o n n e in e n t s p r ij s Advcrtcntlepriis: Buitenland. FEUILLETON. Transvaal. HET NIEUWSBLAD Per 3 maanden 50 centsfranco per post 55 cents. Yoor België ƒ0.625 en voor Amerika ƒ0.825. Abonnementen worden aangenomen bij dc Agenten, alle Boekhandelaren; Brievengaarders en bij de Administratie te Breskens. Van 1 tot en met 4 regels 20 centselke gewone. regel meer 4 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën wor'den franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. Bit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEÏIASi te Breskens. Aan de „Mémoral Diplomatique" wordt bericht dat de Duitsche Kei zer lord Roberts uit enoodigd heeft de aanstaande groote oefeningen van het Pruisische leger bij te wo nen. Dal kan leerzaam voor hem zijn De Fratische Regeering over weegt de invoering van halve-stui- verstukken de kleinste pasmunt, de sou, noodzaakt den kleinen man tot inkoop van hoeveelheden tot dit bedrag, terwijl hij soms daarbij een halven stuiver te duur hetaalt. Een der voornaamste genees kundigen te Manchester beeit, nu daar weder twee personen aan ar- senik-vergiftiging zijn gestorven, als zijn meening te kennen gege ven, dat al e»n paar jaren lang arsenicum in het bier moet zijn voorgekomen de meeste gevallen, die hij behandelde, waren chroni sche vergittigingen in het laatste stadium. Sedert Vrijdag is deVeiuvins ill werking in den loop van den avond werd de omwonende bevolking zeer verschrikt door onieraardsch gedonder, dat een half uur aanhield. Uit St. Johns (Newfoundland) uieldt men, dat een Britsch sohip in de Trinitybaai gestrand is en dat de 24 opvarenden allen zijn omge komen. De Koning van Engeland zal Zaterdag met het jacht „Victoria and Alberl" van Port Victoria 14. Die vrees had in zijne ziel rond gewaard van af het oogenblik, waar in hij een bleek en verstikt gelaat op zich zag gevestigd door het venster, dat venster, tegen het welk hij dezen avond alweer in diep ge peins zat te staren. Steeds in de meening dat hij zich niet vergistte, kwam de lust bij hein op om George te ondervragen. Deze was bezig een brief aan Clara te verzegelen en had wel is waar de nieuwsgierigheid van zijn vriend opgemerkt, doch toegeschre ven aan zekere twijfeling omtrent den tocht van den volgenden mor gen. O neen zeide Maurits, ik dacht aan de toekomst en over uw geluk. vertrekken, om Zondagmorgen te Vlissingen aan te komen en met een extratrein naar Eredriehshof te gaan, ten einde H. D. Zuster, Kei zerin Weduwe Friedrich te bezoe ken. De dappere generaal De Wet is voor de zevende maal aan de jacht der Britsche generaals ontsnapt. Hoewel Kitchener dit bericht nog niet uitdrukkelijk naar Londen heelt overgeseind, begrijpt men hier toch genoeg, dat de verrenigde poging van de kolonnes Kitchener, Hamil ton en Plumer in de eerste rij, Knox en Delisle in de tweede rij, geheel en al mislukt i«. Deze nederlaag, welke terecht als een groote slag voor het prestige van den held van Kartouin moet worden aangezien, maakt een groo- ten indruk op de Chauvinisten. Het kluchtspel begint nu waar lijk al te bespottelijk te worden. Kitchener en de jingo-Corres- pondenten hadden ditmaal met zoo veel ophef do insluiting van De Wet voorspeld, en nu is geheel hun plan wederom in duigen gevallen. Zelfs bevindt zich De Wet in het hart van de districten der Boeren- gezinde Afrikaanders. De held Christiaan zit hoog en droog in hit gewest van Bristown, Prieska en Kenhardt, waar hij na tuurlijk vele medestrijders voor zijn dapper leger zal aanwerven. Goede, onbaatzuchtige Mau rits I Mijn vooruitzicht is immers goed. Daargelaten het verledene, dal mij zooveel ontnam, zal ik im mers een werkelijk geluk, vinden met Clara. Ik hoop het, George ant - woordde Maurits met hart en ziel. Je spreekt zoo ernstig, alsof je twijfelt aan hetgeen je hoopt vraagde George. - Het leven omvat zooveel on zekerheden. Men is nimmer zeker van een volmaakl geluk. Maar wellicht, voegde hij er bij, spreek ik met de bittere ervaring van het verledene voor mij Vergeet maar, wat ik 2eide mijne gedachten waren aan het dwalen. Je verzwijgt iets voor mij, Mauts. Gold het een of ander ver langen van mijn armen vader Neen beste jongen Uw ge luk was het zijne. In zijn laatste» ademtocht zegen de hij nog uw huwelijk. Het is te voorzien, dat lord Kit- ohener eerstdaags zal vragen oui naar huis te gaan, nu hij zijn on macht tegen De Wet zal moeten bekennen. Natuurlijk groote teleurstelling in Engeland, want noch tegenover De Wet, noch tegenover Botha is de „groote slag" gevallen. Waar de Wet nu eigenlijk is, weten de Engelschen niet precies. Zij zoeken hein len W. van Ho- pewtown, maar wij zien, dat hij naar Prieska en Kenhardt trekt en de vrees koestert dat een opstand hem gelukken zal. De spoorweg van De Aar werkt te» N. van Beauforl-West niet mier. Maandag hebben de Hoeren ten W. van De Aar een kolenlrein aangevallen. Gok uit andere deelen der Kaap kolonie zijn dc berichten niet gun stig voor de Britten. In het di strict Prince Albert (Z. der kolonie) namen zij ai wat van hun gading was. Daar, evenals bij Steynburg en in He Zuurbergen, hebben vele kolonisten zich bij hen gevoegd. Nu en dan wordt, als bij Steyn burg Zaterdam, jeen Britsche pa trouille uitgekleed. Ook zamelen de Boeren paarden op in bet uiterste N. W., bij ds Duitsche bezittingen Wat de toestand in Transvaal aangaat, de Boeren zijn nog in vrij groot getal vlak bij Pretoria Een commandant van 600 stak Zondag den spoorweg over bij Oli- fantsf.lutein en trok naar Zwarts- kop ten N. O. van Krugersdorp. Hij verzocht mij. otschoon liet onnoodig was, of ik uw vriend wil de zijn alsof ik iets anders zou kunnen zijn, voegde hij er bij, George ill het open gelaat ziende. Hij verzocht n.ij u te helpen, zooveel ik koude, om het Verborgen Millioen terug te vinden. Er mocht in dat pogen gevaar zijn en ik zou er voor zorgün, dat gij geen gevaar zoudt loopen. Maar iemand moet toch in de kloof nederdalen. Meen je dan, dat mijn lakei, Thomson dat doen moet Neeu, ik meen, dat ik zelt dat doen zal 1 Thomson ja dal zou een mooie grap zijn. Die is veel te bang voor zoo iets gevaarlijks. Jij naar omlaag gaan, Mau rits? Neen beste vriend! Alle eer van dit avontuur moet de mijne zijn. En terwijl hij dit zeide, stelde hij zich voor, wat Clara wel van heul zoude denken, ajs hij toestond dat Maurits Westerbury dien ge vaarlijken tocht ondernam, terwijl Eindelijk blijkt Zeerust nog steeds omsingeld; een telegram van 11 dezer zegt, dat de Boeren niet op nieuw een aanval deden. Wat het Oosten aangaat, de 7 kolonnes kunnen nog niet op veel succes bogen. Uit Standerton wordt nog aan Central News geseind Botha volgt den zuidelijken oever van de Pongola ten zuiden van Piet Retief, oogensckijnlijk naar Zoeloeland oprukkend, maar velen gelooven, dat Botha zijn plan om in Natal te vallen nog niet heelt opgegeven. Van een omsingeling is dus geen sprake. De colonne Colville is met de kous op den kop te Standerton teruggekeerd En Smith-Dorrien schijnt duchtig in het nauw te zit ten, want sedert den 6en Februari, toen hij bij Bothwell 1 officier en 23 man aan dooden verloor, heeft men niets ineer van hem vernomen. De eerste opgaven van do ver liezen door generaal French geleden op zijn tocht tegen Botha vermel den 1 gesneuvelde, 42 gewonden, waArvan 21 zwaar ot levensgevaar lijk. Verder worden vermeld 2 man gesneuveld en 4 gewond. Ten slotte vermeldt de verlie- zingslijst 25 zieken die overleden zijn en een lange rij van zwaar zieken. Kitchener seint uit Klerksdorp van 21 Februari De afdeeling van Metliuen kwam hier binnen na het land te hebben bij, evenals een lafaard in een strijd om have en goed, zijn vriend alle kwade kansen op zich liet nemen. Neen! zeker niet, Maurits! zeide hij overluid. Maurits laclitte. Het is tijd genoeg om de kwestie van het nederdalen uit te maken, als we de plaats ontdekt hebben, merkte bij op. Tot op 't oogenblik hebben we alleen het woord van den waard, dat ze be staat. Uw besluit is dus op dit oogenblik bijzaak. Wandel je naar het dorp om den brief op de post te doen Als je met me meeloopt, ja 1 Met pleizier. Je hebt nog goede sigaren in je koffer en wij kunnen onderweg ouzo laatste schikkingeu maken voor morgen. Goed. Ik zal even aan Thom son zeggen, dat we uitgaan. Ik heb er half spijt van, dat we hem meegebracht hebben. Het is eigen lijk dwaas met een lakei te reizen

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1