Binnenland. Gemengd. dm beschreven Den 12en zijn 200 Engelsche ruiters en een sterk Boereu-com mando slaags geweest op 30 KM. ten westen van Colesberg. De Boeren trachtten de Engel- ichen te omsingelen, die door het verschijnen van versterkingen gered werden. Den volgenden dag werd hot ge vecht voortgezet tusschen Colesberg en Philipstown. De Boeren had den een goed beschutte stelling ingenomen, die zich mijlen ver uit strekte, maar Plumer slaagde er in, met een batterij veldgeschut den vijand langzaam terug te drijven. Een Boer, door de Engelschen gevangen genomen, zeide dat het commando 1500 man sterk was en 20 wagens bij zich had. Tegen den middag moesten de Boeren zich ge heel naar het westen terugtrekken. De Engelschen hadden 10 ge wonden. Plumer houdt nog voeling met hun achterhoede. Van lateren datum zijn de be richten uit De Aar. Daaruit volgt, dat De Wet den spoorweg vernielde, dien hij over trok tusschen Houtkraal en Baart- man, dus ten N. van De Aar, zich bewegende in westelijke richting. Achtervolgd door Plumer, moet De "Wet in botsing zijn gekomen met de colonne van Crabbe, die uit Hontkraal oprukte. Do Wet ging op Britstown aan volgens de Engelsche berichten en raakte bij Dagbreek op ongeveer 4 K.M. ten W. van den spoorweg onder het vuur der Britten, zoowel van een gepantserden trein ait het N. als van de troepen uit het Zui den. Het verloop van dit gevecht, in het telegram uit De Aar ge schetst komt in andere berichten nagenoeg hetzelfde voor. En het schijnt wel dat De Wet een goed stuk van zijn trein verloren heeft. De vraag is nu maar wat er se dert is gebeurd en of de vervolging van De Wet door Crabbe en Plumer esnig resultaat heeft gehad. Carnarvon is bezet door de co lonne van de Lisle, maar Herzog is hem twee dagreizen voor en kan dus De Wet reeds hebben ontmoet, want een deel van Hertzog's com mando is nit Van Wijk's Vlei De Wet tegemoet gegaan. Bovendien hebben Brand en Pretorius hun ming zoude zijn maar voor George was het vooruitzicht veraangenaamd door het romantische van den tocht. Het was een avontuur, in het welk hij trotach was als held te kunnen optreden, indachtig de af gestorven geslachten zijner familie, van wie de legende was overgegaan op hem. Dag aan dag had hij Clara Ba sing een uitvoerig verhaal geschre ven van betgeen hij deed en had zjjn overigen ledigen tijd doorge bracht met het lezen harer ant woorden. Hij had een ijverig medehelper in Maurits Westerbury; want hij, die vroeger zijn opvoeder was, ver langde geen betere toekomst voor George, dan hem te zien als de gelukkige echtgenoot van Clara Baring, de laatste woorden zijns vaders hadden ook dien wensch uitgedruktmaar, niettegenstaande dat alles, zetelde er in het eerlijke hart van Maurits eene twijtel, die tot vrees werd, eene vrees, dien hij werkelijk liefhad, en toch een vrees, die bij niet van zich af kon zetten. ^Wordt vervolgd.) commando's vereenigd bij Paar- Hoek, mede met het doel om De Wet te hulp te komen. De grootc vraag zal dan zijn of De Wet het niet plotseling in zijn hoofd krijgt naar den spoorweg te rug to keeren en De Aar aan te vallen. Voor munitie zal wel gezorgd zijn. Er is geuoeg begraven in de Kaapkolonie. Havas meldt uit Cradock, dat een patrouille van 50 Boeren zich den 14en op ongeveer 16 KM. van het dorp meester maakte van 70 paarden, die voor de Britsche troe pen aangevoerd werden. Eerstdaags zal de Tweede Kamer der Staten-Generaal de door den minister van oorlog ingediende le- gerwelten behandelen. De wetten, de levende strijdkrach ten regelende, koinen in hoofdzaak hierop neer, dat het jaarl ijksch con- tigent, thans 11000 bedragende, wordt gebracht op 12300 en dus met 1300 man vergroot, bestemd voor volledige oefening, benevens 5200 dienstplichtigen voor korte oelening. Mede wordt voorgesteld 9 reser ve-bataljons infanterie af te schaf fen, doch een 4de divisie van 12 bataljons infanterie in het leven te roepen. De vesting-infanterie te vermeer deren met 9 coinpagniën, uitma kende ongeveer 9 bataljons, en ten slotte aan elk regiment veld-artillerie twee battfrijen te voegen. De totale vermeerdering zou al- zoo 5 bataljons infanterie en 6 bat terijen veld-artillerie bedragen. De jacht op houtsnippen zal in de provincie Zeeland met ingang van 1 Maart a. s. worden gesloten, en de visscherij zal gesloten zijn van 16 Maart tot en met 15 April, voor zooveel betrelt het visschen met het kruisnet en van 16 Maart tot en met 31 Mei, voor zooveel betreft het visschen met den zegen ot het sleepnet, terwijl die met de overige voor deze provincie geoor loofde vischtuigen zal geslo'en zijn van 16 Maart tot en met 31 Mei. Voorts is bepaald dat gedurende den gesloten vischtijd, bedoeld on der het voorgaande verbod, in de wateren, waarop de sluiting der visscherij van toepassing is, het visschen van aal of paling, doch alleen met aalkorven en met van een aalhaak voorziene dobbers, zal mogen plaats hebben. Het bestuur der Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boter- en kaashandel heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin een wijziging der Boterwet verlangd wordt, in dezen zin, dat lo. aan de fabrikanten van marga rine de verplichting wordt opgelegd om de margarine te vermengen met zeker percentage sesamolie en 2o zoo mogelijk, overgenomen wordt de Engelsche bepaling, dat iedere fa brikant van of groothandelaar in margarine verplicht is een register to houden, dat inhoudt de hoe veelheid en de bestemming van elke zending margarine, die afgeleverd wordtwelk register ten allen tijde door de beambten van het ministe rie, waaronder de landbouw ressor teert, kan worden ingezien. BRESKEVS, 19 Februari 1901. Bij de heden gehouden stem ming over de vraag of het beroe- pings- en benoemingswerk in de Ned. Herv. Kerk alhier voor de eerstvolgende 10 jaren aan een kiescollege of aan den kerkeraad zal worden opgedragen, is met 14 stemmen opnieuw tot het laatste besloten. Oosfburg. In de Vrijdagnamid dag gehouden vergadering van den gemeenteraad deelde de Burgemees ter mede, dat op 7 Februari jl. door hem namens de ingezetenen een telegram van H. M. de Ko ningin is gezonden houdende ge- lukwensch bij lit. Dr. huwelijk, en daarop namens het Koninklijk Echt paar dank was betuigd. Op voorstel van het Dag. Be stuur werd goedgevonden de in te stellen commissie tot wering van schoolverzuim te doen bestaan uit 5 leden. Voor de verschillende categoriën werden voorgedragen de dubbel tallen G. L. P. van Ham en F. J. Duste, L. F'lipse en J. van Male, J. A. Borrenbergs en E. A. H. Ie Grand, B. de Die en M. Boone, P. J. H. Bronswijk en P. de Hullu Hz., waaruit werden benoemd de hecren Van Ham, Flipse, Borren bergs, de Die en Bronswijk. Besloten werd als tijdelijke ver gunningen aan schoolgaande, kinde ren aan te merken 3 weken vol gende op de gewone zomervacantie, zijnde de drukste oogsttijd en 3 weken in October, tijdens de bie ten-campagne. Overeenkomstig het voorstel van Burg. en Wetli. werd besloten eene wijziging te brengen it) het contract, gesloten met den gemeente-genees heer, waarbij diens jaarwedde, thans ƒ1 000 bedragende werd terugge bracht tot ƒ750, doch waarvoor hein in ruil mei ingang van 1 Mei a. s. vrije woning en tuin werd gegeven. Eene wijziging in de begrooling voor 1901, daardoor noodig, werd goedgekeurd. De heer mr. Van Dam was we gens ambtsbezigheden verhinderd de zitting bij te wonen. Aurdeilbnrg. De loop der be volking in deze gemeente is als volgt Zij bestond op 31 Dec. 1899 uit 974 ui. en 1011 vr. is samen 1985 zielen. Zij vermeerderde in 1900 met 28 m. en 22 vr., door geboorte eu door vestiging met 72 m. en 46 is samen 118; zij verminderde door overlijden met 28 m. en 12 vr. ei) door vertrek inet 90 m. en 70 vr. is samen 150 zielen, zoodat alzoo de bevolking op 31 Dec. 1900 bestond uit 956 id. en 1007 vr. is samen 1963 zielen. Flr werden 12 huwelijken gesloten en leveuloos aangegeven 2 vrouwel. kinderen. De aflevering der miliciens der verschillende gemeenten iu Vv es te lijk Zeenwsch-Vlaanderen zal plaats hebben op Vrijdag 8 Maart iu de benedenzaal vau het raadhuis te Vlissingen des voormiddags te 11 uren, dus nk aankomst van de provinciale boot die te 10.20 (A. t.) van Breskens afvaart. Groede. De heer A. van de Sande zal zich met 1 Maart a. s. als Veearts vestigen te Oud-Vos meer, op een particuliere jaarwedde van ƒ500, waartoe de gemeente raad aldaar een subsidie verstrekt ad ƒ50. De destijds aangewende en door den algemeenen voorzitter der Zeeuwsche Landbouwmaat schappij aangemoedigde pogingen tot het leveren van een bruikbare, eenvou dige proeve van landbouwboekhou ding, zijn niet naar wensch ge slaagd. Thans is het echter door de be reidwilligheid der heeren Koert, zuivelconsulent te Middelburg en P. Maas, landbouwer te Koude- kerke, met medewerking van de heeren Kakebeeke te Goes en Vor- sterman van Oyen te Aardenburg, gelukt een model van landbouw boekhouding te ontwerpen, bestaan de uit een veldboek en een vee- boek. Werd onlangs gemeld dat de landverhuizing uit Zeeuvvsch-VIaau- derens Westelijk deel naar Noord- Amerika zeer gering is dezen win ter, thans is daarin eene kentering gekomen. Vele huisgezinnen zullen binnen kort vertrekken ongeveer 70 per sonen zullen de reis aanvaarden. Benige personen, die vroeger reeds van hier als arbeider vertrokken, zijn thans herwaarts gekeerd, om „weer naar het nieuwe werelddeel te gaan. Vrienden en bekenden worden dan opgezocht, die dan spoedig be sluiten op de gunstige berichten mee te varen. Vooral arbeiders uit de gemeente Biervliet zullen derwaarts rertiek- ken. Nabij Westervoort is Zondag een meisje door een trein overreden en gedood. Iii den nacht van Zaterdag op Zondag is de 20jarige sigaren maker te 's Flertogenbosch, Broere, dronken zijnde, in de Zuidwillems vaart geloopen en verdronken. De Prlns-Qeinaal betrapte Donderdag inet drie jachtopzieners op jacht zijnde, twee stroopers in het boscb achter het park. Hij liet de geweren afnemen en procesverbaal opmaken. De conducteur der Staats spoorwegen Smit, die Vrijdagavond te Rozendnal het ongeluk had on der een in beweging zijtiden goe derentrein te geraken en daardoor een zware hoofdwond bekwam, is in het ziekenhuis te Kozendaal aan de gevolgen overleden. Te Erica (Drenthe) was een drietal personen uit stroopen ge weest. Tehuis gekomen, ging het ge weer van een hunner, B. Z. plot seling at. Een zekere D. J., die door het schot werd getroffen, verkeert in levensgevaar en is naar Groningen overgebracht. Z. is gevankelijk naar Assen overgebracht. Onder Raamsdonksveer is een man dood gevonden, liggende tegen ean mesthoop. Het was een zekere P. La C., schipper uit 's Gravenmoer. Komende van Werkendam, waar zijn schuit lag, heeft hij zich waar schijnlijk onder den invloed vau sterken drank te slapen gelegd en is toen doodgevroren.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2