voor Zeeinvsch-Vlaandcren. Een familiegeschiedenis, mo. 568. WOENSDAG SO FEBRUARI 1901. Abonnementsprijs: Advertentieprijs: Transvaal. FEUILLETON. 10e .laai'«-anjf. HET EUWSBLAD Per 8 maanden 50 centsfranco per post 55 cents. Voor België ƒ0.626 en voor Amerika ƒ0.826. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Bresken s. Van 1 tot en met 4 regels 20 centselke gewone regel meer 4 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag ééll ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAN te Breskcns. Herhaaldelijk reeds is de ver zuchting geslaakt„boe lang nog zal de oorlorr in Zuid-Afrika du ren Het eind daarvan te voorspellen zou een zeer gewaagd stuk zijn. Men hoort bovendien weinig noemenswaardige berichten. Het eenige is, dal er wat weg gekaapt wordt, dat er schermuise - lingen plaats hebben, waarbij de verliezen dor Boeren immer hooger worden opgegeven, dan die der Engelschen, die in den laatsten tijd het onschatbare voorrecht hebben bij elk samentreffen met de Boeren nooit meer dan één doode te be treuren te hebben. Maar genoeg.; dergelijke door zichtige leugens kunnen we gerust laten voor rekening van hen, die in lasteren, liegen en wat dies meer zijn onovertroffen dapper zijn. We hebben reeds medegedeeld, dat de kranige De Wet de Kaap kolonie is binnengedrongen ondanks de sterke macht van den vijand, die hem bij Philipstown trachtte te omsingelen. Hij sloeg er zich niet alleen doorheen, maar vond nog even gelegenheid bij de Aar den spoorweg op te breken. De Engelsche opperbevelhebber, Kitchener, heeft zeker persoonlijk getuige willen zijn van de omsin geling van De Wet, want hij heeft zelfs Pretoria verlaten en zich tot (lat einde naar De Aar begeven. 13. Gedurende de eerste drie maan den na den dood van sir Willem O'Maille, besteedde George zijn tijd aan de meest ernstige pogingen om een of ander spoor te ontdekken van den moordenaar van den grond eigenaar nabij Ballycastlewant door diens hand, zoo veronderstelde tBên, bad zijn vader den noudlotti- gen slag ontvangen. Doch het bleek dat de doove Terry, die op den avond na het gerechtelijk onderzoek de schuur nog eens goed had doorzocht, naast de deur een zwaar stuk hout had gevonden, dat van een kruisboom aan de zoldering, waar het sinds lang niet stevig meer aanzat, was gevallen. De jongen had echter geen belang aan die ontdekking gehecht Zai hij nu trachten De Wet te achtervolgen Of zou hij dat niet durven wagen. Inmiddels is De Wet derwaarts getrokken, in de richting waar de commando's van Herzog, Brand en Pretorius hem tegemoet rukken. Indien deze commando's te zamen zullen gesmolten zijn, zal De Wet de leiding nemen over de gebeur tenissen in de Kaapkolonie en wel licht tegen de Engelschen den be- «lissenden slag wagen. We willen nog op eene andere omstandigheid wijzen, waarop we reeds de vorige week wezen, name lijk de strijd der zeven legerdivisies onder French en Smith- Dorriën, tegen Botha in de richting van Swazieland. Reeds den 2den dezer met deze operatiën begonnen, zijn ze tot he den daarin nog niet geslaagd, en aan dezen dapperen Boeren-generaal de gelegenheid zullen moeten laten een uitweg langs Wakkerstroom naar Natal te nemen. Bij liet weinige nieuws dat dezer dagen gehoord wordt, zullen wel licht deze beide stoutmoedige po gingen binnenkort wel nader van zich zullen laten hooren. De „Pall Mali" Magazine" deelt het volgende onderhoud mede, dat zijn correspondent gehad heeft met President Kruger. „Zal niemand als scheidsrechter tusschenbeide komen zeide de Pre sident, zal niemand ons gelegenheid geven om ons te verdedigen P Of wij verkeerd gehandeld hebben wij en liet eenige weken voorbijgaan, voor bij liet, en dan nog heel bij toeval, aan zijn vader mededeelde, die het oogenblikkeljjk aan George berichtte, als zijne meening aange vende, dat hel best mogelijk kon zijn, dat dit hout of nit zich zelf was gevallen, of losgeraakt was door den storm en neergekomen op het hoofd van sir O'Maille. George nam gaarne deze uitleg ging als de ware aan. Zij ontlastte hem van eene groote verantwoor delijkheid; want ten spijt van de vrijgevige belooning en alle pogin- geu van de politie, was er geen en kel spoor van den moordenaar ge vonden en het zoude anders het doel van zijn leven zijn geworden om dien moordenaar zijns vaders aan het gerecht over te leveren. Wij vinden hem met Maurits Westerbury in dezelfde gelagkamer der herberg, waar nog zoo kort te voren zijn vader zich bevond, vol levenslust en gelukkige gedachten. Zij bespraken dat eene groote punt, hebben onze gebreken en zwakhe den wij verklaarden den oorlog maar wij werden hiertoe gedwongen; dat kunnen wij bewijzen. Dat niemand als rechter optrede tusschen Engeland en ons. Maar God zal ons helpen, ten slotte zullen wij het winnen. Wees er van verzekerd, wij zul len 't winnen. Ik weet niet hoe en wanneer, maar winnen zullen wij het zonder twijlel. Engeland wil in alles den alleen handel drijven en het heeft ons al onze eigendommen ontnomen maar het kan geen alleenhandel in de vrijheid hebben". Met betrekking tut zijne ontvangst in Europa erkent President Kruger dat hij bitter is teleurgesteld Ik houd niet van bloemen. Het volk dat mij met bloemen overlaad de, meende het goed, en ik ben er Z' er dankbaar voor, maar wat ik verlang is dat men iu oprechtheid naar ons luistere. Rechtvaardigheid is liet dat wij 'zoeken, alleen rechtvaardigheid. Als mcu hein vroeg, waarom hij naar Europa gekomen was, ant woordde de President lk kon de commando's niet vol gen, evenals Pres. Steyn dat kan, daarvoor ben ik te oud. Ik kan hier van eenig nut zijn. Met betrekking tot zijne vrouw zeide hij Ik ben zeer bezorgd over haar ik heb diep medelijden met haar, maar ik heb nog meer medelijden met mijn arm volk. Mijn vrouw dat eene groote verandering in hun ne positie moest te weeg brengen de ontdekking van het Hebreeuw- sche testament met de geheimzin nige teekening, een sedert eeuwen gesloten geheim, dat nu wellicht voor hen stond geopenbaard te wor den. Het waren treurige gebeurtenis sen, die tusschen toen en thans waren voorgevallen, toen in het geheel niet voorzien, thans zoozeer betreurd. Voor Maurits VVesterbury scheer, bet, alsof het gisteren was, dat hij aan de half vervallen her berg aankwam om met George's vader eene schuilplaats te zoeken tegen liet onweer. Hij kon zich ter nauwernood zoo groot eene leegte, zoo treurig eene verandering voor stellen, als in de drie weken tijds waren ontstaan. Hij had al gedaan wat bij kon, om de gedachten van zijn neef op andere onderwerpen te brengen en sinds de laatste dagen van hun verblijf in de herberg, sedert Peter heeft hare kinderen bij zich6 zijn er nog bij haarzij hebben haar iu haar eigen huis achtergelaten. Twee van mijne zonen zijn ge dood zij stierven op het slagveld. Twee zijn krijgsgevangenen, een op Ceylon. Ik geloof, dat er nog twee dood zijn, want ik heb er in geen twee maanden meer van hen gehoord, en ik weet dat zij in de hitte van het gevecht zijn. 31 zonen en kleinzonen van mij zijn in liet veld. De Wet in de Kaapkolonie. De berichten omtrent De Wet zien er zoo op het oog niet fraai uit, maar zooveel is zeker, dat De Wet meester is van zijn bewegin gen in de Kaapkolonie en zijn ver volgers blijkbaar heeft afgeschud, zij het ook niet zonder kleerscheu ren. Donderdag werd aan de „Magdeb. Ztg. geseind „De Wet is langs de spoorweg- lijn Oranjerivier De Aar opgerukt. Noordelijk van Philipstown sloeg hij een Engelsche afdeeling terug en bezette tijdelijk de stad. Hjj heelt eeu aanval op de Aar, waar de Engelsche troepen bijeen- trekken, in het oog. De Aar is de gewichtigste En gelsche stapelplaats iu de kolonie. Boerenafdeelingen nit Victoria West, Richmond en Middelburg werken samen met De Wet". Het gevecht waarvan hier sprake is en dat door De Wet persoonlijk moet geleid zijn, is door Havas al- had gesproken van zijne ontdekking in de schuur, was de naam van den doode slechts zelden over een van beider lippen gekomen beiden schenen hun best te dóen om te vergetenmaar te saam verbonden' door hechte banden van genegen-' heid en vriendschap, rees het ver- ledene toch 7oor hunne verbeelding op eu in hunne harten weerspie gelde het gelaat van den rnani die' zij zoozeer hadden' liefgehad' en zoef' innig betreurden. Maar hun geest werd nu bezig gehouden met andere gedachten, die tot verwezenlijking rijpten. Zij hadden besloten op deu vol genden morgen de plaats uit te zoeken die op de teekeuing in het Hebreeuwsch testament zoo getrou welijk was afgebeeld en waar, «er- borgen in de rotsholte, die door het pjjltje werd aangewezen, de kost bare juweelen van het oude geslacht moesten rusten. Beide mannen Waren overtuigd, dat het eene gevaarlijke onderne-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1