Buitenland. Binnenland. Gemengd. woord over reppen. De Engelschen hebben Ficksburg bezet, zouder tegenstand te ont moeten. De Boeren begeven zich naar Fouriesburg, waar zij eene overgroote hoeveelheid voorraad be zitten. Sinds de ontruiming dezer stad door de Engelschen zouden zij We- pener hebbeu bezet. Zes Engelsche kolonnen werken in het oosten van Transvaal om een gedeelte der Boeren van Botha naar Swaziland te verdringen waar de Swazis hen zouden aanvallen. Op dergelijke wijze pogen zij deze Boeren te omsingelen. De Britten jubelen reeds, den kend dat het wezenlijkheid zal wor den. Zij hebben zoo dikwjjls gejubeld over de vangst van De Wet, en telkens keerden zij, hoewel soms met 80.000 man, bedremmeld en met ledige handen weder. In Spanje heerscht dezer dagen een sterke gisting voortspruitende uit anti-clericals bewegingen en van republikeinsche strekking. Een aantal beloogers wierpen in de Rue Mercerd te Madrid met steenen naar de politie. Drie agenten werden gewond. De gendarmes snelden te hulp, doch ook van hen werd een man ge dood. De staat van beleg is te Madrid afgekondigd. De militaire autoriteit neemt het bewind op zich. Te Valencia hadden ernstige on geregeldheden plaats. Woensdag werd er gevochten tusscbeii mant testanten en gendarmen. Van weerszijden vielen schoten. Er is den doode en een gewonde. Dinsdagavond had te Santander een grjote betooging plaats. Talrijke groepen wierpen met steenen naar het redactie-bureel van het Katholieke blad „Atalage", roe pende Weg met de Jezuïte» 1 De betoogers slaagden er in de poort van een monnikenklooster open te loopen, zij wierpen demeu- bels op een hoop en staken die in brand. Het klooster werd eveneens waard, het gerechtelijk onderzoek bij te wonen, dat in dezelfde her berg gehouden werd. Den volgen den dag reden wij per spoor naar huis. Ik had u willen telegraphee- ren, maar uw vader wilde daar niet van hooren met zijne gewone goed hartigheid en zijne liefde voor u, wilde hij uw geluk niet storen, zeide hij, door onnoodigen angst. Hij wilde u zelf schrijven maar onder ons gezegd, hij is er te zwak voor, ofschoon hij het niet wil in zien. Drie uren geleden kwamen wij aan en ik mocht u niet anders dan n dat kort relaas van het gebeurde schrijven. Hij sprak van weinig anders, gedurende de tehuisreis, dan van den verborgen schat en van u. De dokter gaat juist heen en het zoude niet goed zijn, mijn beste George, om voor u te ver bergen, dat hij zeer ernstig keek. Het moet een hevige slag ge weest zijn en een hersenschudding kon er ren gevolg van zijn. Vergeef me. dat ik eerst anders schreef. Ik geloof wel, dat je mor gen hier zult komen maar ik zal uw vader maar niet zeggen dat je komt. Ik zou mijn leven willen ge ven, al» ik den kerel, die den slag in brand gestoken. De monniken waren verschrikt gevlucht. Andere troepen wierpen met stee nen naar de nonnenkioostn en bi t paleis van den aartsbisschop. De gendarmen chargeerden de betoogers. Naar inen verneemt, zal Presi dent Kruger aan H. M. de Konin gin als Huwelijksgeschenk aanbie den een kostbaren zilveren inktko ker met een afbeelding van de Gel derland er in gegraveerd. Het geschenk, vervaardigd in de fabriek der firuia Kempen en Zo nen t« Voorschoten, zal namens den President aan H. M. worden aan geboden tijdens Haar verblijf te Amsterdam in het begin der vol gende maand. liRF.SIiF.VS, 15 Februari 1901. Door het postkantoor Bresken» werd gedurende de eerste helft der maand Februari de navolgende on bestelbare brieven verzonden Uit Schooudijke Wed. F. D. Vrijdag Zijnen, te Rotterdam, de Ravelin, te Gent. Bij het nalezen van het ver slag der zitting van den IJzendijk- schen Gemeenteraad bemerken we, vergeten te hebben dat tot gemeente- bode werd benoemd Victor de Wit te met algemeene stemmen. Vleuwvliet. Als tijdelijk onder wijzeres aan de openb. lagere school alhier is benoemd ine], M. E. de Hullu alhier. Zondag wordt te Vtissingen verwac.il Koning Elu.ir.l van En geland, die met hit j.iclu .Victoria and Albert" daar zal aankomen en naar Duitschtaud doorreizen. Eede. (Zeel.) De loop der be volking in deze gemeente is als volgt Zij bestond op 31 Dec. 1899 uit 599 in. en 540 vr. is samen 1139 zielen. Zij vermeerderde in 1900 met 9 m. eu 13 vr., door geboorte en door vestiging met 36 in. en 27 gevaarlijk gekwetst is; integendeel, hij was in staat oin met mij en de. gaf, voor mij had. Maar er zijn wellicht nog erger teleurstellingen voor u weggelegdGod zegene u, mijn jongen I mijne hartelijke groete aan mis Clara. Verbeeld je eens, dat wij het raadsel van de overou de geschiedenis van het .Verbor gen Millioeu" hadden gevonden. Als steeds uw toegenegen Vriend en Neef. MAURITS WESTERBURY. P.S. Ik hoor dat miss Clara's vader, Matthew Baring, in Ierland is en ons bezocht op den dag, dat wij naar het Noorden waren afge reisd. Ik hoop, dat ge een voor spoedige tocht over het St George- kanaal zult hebben. Uw vader zendt zijn hartelijke groete aan U en Clara. M. W. In den namiddag van den vol genden dag, toen George O'Maillc van Holyhead naar Dublin overstak, scheidde zijn vader kalm en vrede vol uit dit ltven, in zijn laatste levensuren trouw bygestaan door vriend Maurits Westerbury. (Wordt vervolgd,) is samen 85 zij verminderde door overlijden met 13 m. en 14 vr. en door vertrek met 48 m. en 23 vr. is samen 98 zielen, zoodat alzoo de bevolking op 31 Dec. 1900 bestond uit 583 m. en 543 vr. is samen 1126 zielen. Er werden 9 huwelijken gesloten en levens aangegeven 2 m. en 2 v. kinderen. firoetle, 12 Febr. Heden had in het gewone lokaal .de drie Konin gen" de laatste uitvoering in dit seizoen plaats van het muziekgezel- s"hap .Eendracht maakt macht.' Het ledental in aanmerking ge- noinen, was de opkomst dezer matig, alhoewel de zaal vrij goed bezet was, door velen, voor wie echter het slotnummer .Bal' de hoofd schotel van concerten uitmaakt. Geopend uiet het .Wilhelmus" volgens de nieuwe toonzetting, wer den een tiental muziekstukken ten gehoore gebracht, die, als men let op de minder gunstige geruchten die destijds in omloop waren, heusch getuigden van meerdere lust en de gegronde hoop geven, dat het ge zelschap weder zijn oiid-n naam zal herkrijgen. De voorzitter, de heer II. G. Hainiiiaelier, wees in zijn woord van dank aan den directeur en de wer kende leden op de gunstige kente ring, die bij deze uitvoering was gebleken en hoopte dat hetgezel schap nog tot meerderen bloei zou de komen. Dat de uitbreiding van het korps en de toenemende ijver op prijs worden gesteld, bleek o. a. ook uit het leit, dal bij gelegenheid van het huwelijk van II. M. de. Konin gin de vereeiiiging Hoor een geacht ingezetenen uiet een tweetal nieuwe fakkels w-ril Vrierid. Teil slotte werd tl i W en N er- 1,111 Iscll llloell" e" hel .W|j li vell Vrij" ten gehoor,- geor.telii eu do n de aanwezigen, staande uiê g> zongen, zoodat dit iiitercLiicerl daarmede tot het veriedene behoorde. Buiten het programma werd door den heer Alleda van Vlissingen een koddige voordiacht ten beste gege ven, gewijd aan de scharmslijperij, die de zaal deed daveren van la chen, en den voordrager met een luid applaus als bewijs van dank baarheid beloonde. Daarna werd opgevoerd .de Va cature" een schets uit het dorps leven. Ein 7lal dillcttanlen, waar- ouder eene vrouwelijke trachtte op de beste wijze hel dingen naar hel vacante postje van voorlezer, voor zanger en koster der kerk, op eene jaarwedde van /"30.mei den aankleven van dien te vertolken. Dat het huil uitnemend gelukt is, behoeft geen nader betoog. De ma nier waarop door een drietal dor pelingen bij dominee Spin werd gesolliciteerd en de door hen alge- legde proeven van lezen en zingen, verwekte bij elke afzonderlijke han deling zooveel lachlust, dat we ge - rust kunnen zeggen, dat de hef- hebberij-comedianten eer van hun werk hebben en eenige prettige oogenblikken aan de aanwezigen bezorgd hebben. De heil gebrachte dank door middel van de meest geestdriftige toejuichingen, was wèlverdiend Met een .tot weerziens" scheiden we van hen. Daarop werd ruimte gemaakt om het lokaal als balzaal in te richten, waarna de pret in golvende bewe ging werd voortgezet, tot .Morphe us" zijne rechten deed gelden. In de heden namiddag ge houden vergadering van Notabelen der Ned. Herv. Gemeente te Bres- kens, is tot Kerkvoogd uit de leden van ien Knrktraad benoemd de heer I. J. van Kaïnpen. Iemand uit Gemert, die deel zou nemen aan de hulde, door de fai.farenkorpstn H. M. de Koningin te brengen, had voor He uitvoering zich ill een der Haagsehe cafés te goed gedaan aan een biefstukje met wat er bij komt. Zijn nieuwe overjas met hoogen hoed waren door hem aan den standaard gehangen en onze welge dane en eetgrage Brabander maakte het zich eens recht lekker. Eindelijk recht voldaan willende opstappen vindt Ilij op de plaats, waar eens zijn mooie jas en hoed gehangen hadden, een ouden, vet ten demisaison en een zoo mogelijk nog ouderen en viezen hoed. Het hielp hem niet, ot hij al klaagde en ook de chef kon er niet aan doen. Ontstemd over zoo verregaande brutaliteit vertrok de man met den eerst volgenden trein naar Gemert, zonder aan de huldcbelooiiing te hebben deelgenomen. Zijn achtergelaten ins'ruinent werd hem nagezonden. Het lijk van Naatje Krijnen, sedert 23 Dec. te Amsterdam ver mist, is gisteren opgehaald uit He Brouwersgracht, lu-sehen He Hee— ren- en Keizersgracht, niet ver van He woning waar zij diende. Het lijk is ter schouwing naar het Wilhelmina Gasthuis v rviw-rd. De in verband niet di Zink -in gehouden kleeriu.ikcrskn"clil Wi.-eui Freligel, was gisteren juist in vrij heid gesteld, doch door de zorg if r politie is tengevolge Van te ge,la ne vondst weder terstond tie ban I op hem gelegd. T'- Hi-usden is een man bij he.l zagen un een tak uil den boom gevnli-li. Zwaar gekwetst werd Ilij opgRiionr ii ru naar hel Gast huis vervoiru Ilij is aan de gevol gen ovetleden. In het lijkenhuisje, dat bij de algemeene begraafplaats te IIoo- ger.and slaat, wordt geregeld een ledige doodkist gehouden, om bij sterfgevallen van onbekenden ge bruikt te kunnen worden. Deze week bad de vrouw vati den doodgraver op een morgen iets te doen en boorde zij geritsel. Verbeeld u haar schrik toen zij, de deur geopend hebbende, een ma» zag oprijzen uit de doodkist, die bij, dakloos zijnde, als zijne slaapstede had uitgezocht. Het bleek een zekere H. ta zijn, een persoon, die reeds seder oeni- gen lijd rondloopt en bij en in de gemeente Hoogezand geen onbe kende is. Maandagnacht heeft de ge neesheer A. J. de K., te Bruinisse zijn echtgenoote doodgeschoten. De echtelieden hadden herhaal delijk onaangenaamheden. Toen hij zijn geweer op haar afschoot, meende hij dat het losse patronen waren, waarmede het ge laden was. Zoodra hij het tegendeel bemerk te, heeft hij de wond verhonden, doch bet was te laat. De mare van het drama wekte groote deelneming in het dorp, te meer omdat de K, een algemeen

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2