Binnenland. Gemengd. het eersl achterdocht wekte en tot de ontdekking van de pest leidde. üe Boeren vielen Woensdag tus- echeu Greylingstad en Vlakfontein een mailtrein aan. De weg was ondermijnd de locomotief werd door de ontploffing gedeeltelijk ver nield. Op korten aistnnd van den trein zag men 400 Boeren, op wie. het trein escorte dadelijk vuur open de, dat door den vijand krachtig werd beantwoord. Bijna alle passa giers werden gewond, waaronder 9 zwaar. De Boeren plunderden de mail, ontlasten de passagiers van hun geld en kleederen, en verdwe nen toen er troepen uit Greyling stad kwamen. Onder de buitge maakte zakken bevinden zich gewich tige papieren, door den Duitschen consul te Durban naar Johannes burg verzonden. De Boeren hebben een hevigen aanval gedaan op de voorposten van Suiith-Dorrieu's colonne bij Both- well. De voorposten leden ernstige verliezen, maar de vijand werd tnet zwaar verlies afgeslagen. Te Durban is bericht ontvangen, dat bij Vlaklaagte den dag na het incident van Vlakfontein, de Boe ren opnieuw een trein lieten ont sporen. Een werktrein en een voor- radentrein werden ook vernield in denzelfden omtrek. Een correspondent van het «Han delsblad" die Donderdagmiddag in het Lange Voorhout te 's Graven- hage stond toni het Vorstelijk echt paar naar het station van het Staats spoor reed, schrijft //Ik was op het oogenblik dat de stoet door het Voorhout reed ge tuige van een incident. De menigte die dicht opeengepakt stond juichte de Koningin en Haar Gemaal geest driftig toe. Een cavaleriepaard dat dienst deed bij het afzetten van den weg werd door al dat gejuich schichtig, en hoewel de ruiter alles deed om het dier tot kalmte te brengen en toonde flink in den zadel te zitter., iiij vermocht het paard niet aan den kant van den neg te krijgen. «Daar komt het koninklijk rij tuig en een oogenblik hield menig een zijn hart vast, want het paard leven. De man behoefde dus geen gebrek te lijden. Doch evenmin als wij ons op 't oogenblik met kapitein Frank Lex- ton wilden bezig houden, wiens karakter en levensloop wij alleen tot goed begrip van 't geen later gebeuren zal, moestin vermelden, evenmin wilden de beide gelieven zich den geheelen avond verstoord zien door herinneringen aan hem zijne bedreiging werd uit het hoafd gezet, de schetsen werden weder in de portefeuille gedaan en George accompagneerde zijne aanstaande op de piano bij een liedeken, dat pas verschenen was en dat Clara reeds zeer gord zong. Wat schoone woorden I riep George toen de laatste der melodie waren vervlogen. Het verhaal is een gedicht en doet mij denken aart Zijne loftuiting werd algebroken door dat de knecht binnen kwam met een brief, gemerkt met «Spoed", gezonden door den portier van het hotel, in 't welk George zijn ver blijf hield. (Wordt vervolgd.) was nu dicht bij den landauer, sprong op en dreigde met zijn voor- beenen in het rijtuig te komen. Daar zag ik der. Prins opsprin gen en het dier een Hinken duw achtemitgeven, zoodal er toch geen ongeluk plaats had. Dadelijk daarop zat° Zijn Hoogheid weder even kalm naast zijn Gemalin alsol er niets gebeurd was en groette weder de juichende menigte. Degenen, die met mij duidelijk alles hadden gezien, hadden de groote koelbloedigheid van den Prins bij een dreigend ongeluk "be wonderd". De welbekende tooneelsprler Willem van Znijlen te Rotterdam is Zondagnacht op 5 tjarigi n leeltijd overleden. Bij het gastmaal ten Have bij gelegenheid van het orstelijk hu welijk is door H. M. de Koningin- Moeder de eerste h. ildronk inge steld als volgt Ou dezen voor ons allen zoo ge- wichligen dag, is het mij een voor recht le welen, d.it ik niet alleen voldoe aan de behoefte mijns harten, maar de gevoelens vcr'olk van u allen en van duizenden en duizen den in ons vaderland, in de kolo niën en daar buiten, indien ik u voorstel de Koningin en Hertog Hendrik van harte geluk te wen- schen niet den band heden door ben gesloten. God geve, dat dit huwelijk ge lukkig moge zijn en dat het onder Gods zegen een gelukkigen invloed moge hebben op de toekumsl van ons geliefd vaderland. Vol vertrouwen sta ik mijn kind at aan den man barer keuz>- ik weet dat lleitog Hendrik, nu Prins der Nederlanden, deelen zal in de liefde die het getrouwe Nederland- se he volk der Koningin en mij toedraagt, dat uw steun Ook ham niet zal ontbreken. Die overtuiging geeft mij kracht in dit voor mij gelukkig maar moeilijk oogenblik. Ik stel voor mot mij te. drinken op het geluk der jonggehuwden. God geve hun alles wat ons hart huil tosoidl, Guds zegen rusle m de ruimste mate op hun huwelijk tot geluk van Vaderland en Vor stenhuis. Hel antwoord van den Pr insdcr Nederlanden luidde (vertaald) als volgt „Ik dank u Majesteit, ook na mens de Koningin, voor Je harie- lijne woorden, die U Majesteit tot ons hebt gericht. Die woorden hebben een diepen indiua op ons gemaakt, zij vullen mij tot richtsnoer strekken voor mijn toekomstig leven. Het is uiij ook een beboette Jes haiteil mijnen oprechten dank uit te spreken voor de ontvangst die mij ten deel viel en de lielde waarmede ik ben op genomen geworden. Het zal' mijn ernstig streven zijn mij deze liefde waardig te toonen, opdat ik eenigerinate zou mogen deelen in de liefde van het Neder- landsehe volk voor zijn Koningin.' Daarna sprak de Prins in net Hollandsch „Ik stel u voor uwe beste wen- schen te vereenigen met d« mijne voor het geluk en het welzijn van H. M. de Koningin-Moeder. ItKKSkll.YS, 13 Februari 1001. Op Dinsdag 19 Februari a. s. van des voormiddags 913 ure, zal in de Consistoriekamer der Ned. Herv, Gem. alhier de stemming plaats hebhen over da vraag of in deze gemeente de benoeming van de leden van den kerkeraad en de beroeping van predikanten zal plaats hebben door den kerkeraad, dan wel een kieseollege zal in het leven worden geroepen. Bij Kon. besluit is herbenoemd als dijkgraaf van het waterschap Groot en Klein Baarzande, de heer H. G Hainmacher te Groede. Voor het toelatingsexamen tot de ie klasse der Rijksnormaallessen te Oo«tburg hebben zieh aangemeld 22 candidate!) voor dat tot de laagste aldeeling der Voorbereidende klasse fi en voor dal tot de hoog ste aldeeling dier klasse 4. I.lznidijhc, 11 Febr. Bij gele genheid dat de gemeenteraad heden morgen voor eerst in oit jaar bijeenkwam, wensebte de voorzitter den voltalligen raad veel heil en zegen, zoo ten ojizichte van de gemeente- als van hunne persoon lijke belangen. Verder deelde hii mede, dat door hem oj) 7 Februari namens de in gezetenen ren telegram van grluk- wensching was verzonden hij gele genheid van Hr. Ms. huwelijk, en dat daarop het navolgend telegram was terug ontvangen „Burgemeester l.Tzendijke en Biervliet. If. M. de Koningin er. 7,. K. H. Prins Hendrik dragen inij op aan de ingezetenen dank te zeggen vonr de aangeboden geluk- wenschen. Van Tzts". Mede sj»rak de voorz. de hoop uit, dat deze gebeurtenis ten zegen van ons land moge zijn. De in er Hendrikse stemde met deze heel aardige attentie volkomen in. Blijkens gedane knsopneining was aanwezig 1506.39. Alvorens over te gaai. tol de beno-ming van een gemeenfebode, deelde de voorz. mede, dat egens het overlijden van de Wed. de Witte, haar zoon V. de Witte zich voor deze betrekking had aangemeld, op eene jaarwedde van ƒ100 üe heer Hritdrikse vroeg of hei geen regel is eerst het traktement te regelen. Mogelijk is het wel gaf de voorz. te kennen, maar aangezien deze iiij de hegrooting i« vastgesteld, kwam het Burg. en Weth. niet noodig voor. Toch meende de heer Hendrikse een voorstel te moeten doen om dit te bepalen op ƒ150, een bedrag dat hem alleszins billijk voorkwam, eene meening waariuêe de heer Carpresu zich wel in beginsel kon vereenigen, doch waarvan z. i. de regelmatigheid uiêebracht, in elk geval le wachten tot bij de behan del ng der begrooting. Daar komt nog bij, gaf de voorz. te kennen, dat, als nu Int liakle- ment op ƒ150 wordt gebracht, een ander zou kunnen zeggen, „had ik zulks geweten, dan had ik ook ge solliciteerd." lil elk geval is nu maar op ƒ109 opgeroepen. (De jaarwedde geregeld, vóór de oproe ping, was regelmatiger geweest. Rhd.) Op grond van een en ander trok de heer Hendrikse zijn voorstel in. Ter bepaling van d- bij de Leer plichtwet gevorderde commissie tot wering van schoolverzuim, werd overeenkomstig het voorstel van Burg. en Weth. besloten te dezer plaatse slechts éene commissie, be staande uit drie leden in te richten. Naar aanleiding var, de voorge dragen persuuen, werd op voorstel van den heer Hendrikse goedgeron- den de benoeming tot eene. volgende vergadering aan te houden. Eene voorgestelde wijziging in de begrooting voor 1900 werd toegestaan. De huur van een tweetal woon huizen aan De Hulster en Koene, eindigende met 1 Mei a. s. werd met ingang van dien datum weder vernieuwd tegen ƒ50 's jaars. Voorgedragen werd eene af- en overschrijving van overschreden pos ten op de hegrooting voor 1900 tot een bedrag van f i70. De heer Hendrikse kon zich met dit voorstel niet vereenigen. De raad wordt, gelijk dit m°er is gebeurd, geplaatst voor een lait accompli. Blijkens de memorie van toe lichting wurden de voorgestelde lommen voldoende geacht voor de uitgaven, en nu komen tekorten voor op posten, waarvan de meer dere uitgaven konden voorzien zijn. In plaats van de goedkeuring te vragen op de af- en overschrijving, waarvan eene weigering toch niet helpt, was het beter en meer over eenkomstig de beslemming van den gemeenteraad als de goedkeuring werd gevraagd voor de uitvoering der werken die tot de overschrijving der posten aanleiding gaven. De heer Carpreau onderstelde Je ir.o elijkheid, dat een gat in het dak van een van de gemeente behooreiul gebouw waait, waarvan onmiddellijk herstelling het nood zakelijk gevolg ismoet dan h<*t Dag. Bestuur eerst de goedkeuring van den raad hebben oiu dut te kunnen laten herstellen, voor 't geva. de post op de begrooting niet toereikend was. De kwestie loopt niet daarover gaf de heer Hendrikse te kennen, dstt is een urgent en een onvoor zien geval, evenals de verplrgings- kosten van ern krankzinnige, die voor rekening der gemeente komen. Maar van zulke bijzondere ge vallen is nu geen sprake, en hij verklaarde zieh tegen het voorstel. De heer Lernhouts zeide dat slechts twee gevallen mogelijk zijn, nl. overdreven zuinigheid bij de samenstelling der begrooting of re ruime to-uassing van werkzaamhe- den. Dit laatste gal den lieer Carpreau aanleiding tut de opmerking dat voor eene volgende begrooting dan sommige posten wat hooger ge- geraamd worden Ten slotte werd het voorstel met 6 tegen 1 stem, die van den heer Hendrikse aangenomen. Het'kohier van de hondenbelas ting werd vastgesteld tot een bedrag ■/an ƒ205, zijnde 52 aanslagen in de le klasse it ƒ:1 en 107 in de 2e klasse it Ten slotte werd goedgevonden einige onbruikbaar geworden voor werpen, O. a. een oude brandspuit met toebehooren, door verkoop op te ruimen. Daarna ging de openbare zitting in eene met gesloten deuren over ter behandeling van het kohier van den hoofd. Omslag. In het begin van September van het vurige jaar had een tele grambesteller te Amsterdam, zekeren A., liet ongeluk met zijn rijwiel eeu leelijken val te doen. De gevolgen van dien val waren zeer ernstig hij moest naar huis gebracht wor den en kwam niet weer op zijn

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2