voor Zeeinvscli-Vlaaiiilmii. [en familiegeschiedenis. FEUILLETON. Ao. 565. KATERDA6 9 FEBRUARI 1901. 10e Jaargang. HET IIEUWSBLAD Abonnementsprijs: Per 3 maanden 50 cents franco per post 55 cents. Voor België ƒ0.625 en voor Amerika ƒ0.325. Abonnementen worden aangenomen bij dc Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Bresken s. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 20 centselke gewone regel meer 4 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. Dit bind verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAX te llreskens. Al dn dagen dezer week vooraf gaande aan dien van het Huwelijk is eene rij van feestelijk- en plech tigheden. Het eerste nummer van het pro gramma, de huldebelooning van de Harmonie- en Faiifarenvereeuigin- gen, onder leiding van den heer M. J. H. Kessels uit Tilburg, slaag den u'tnemend. Deze echt nationale hulde waaraan werd deelgenomen ran uit elke provincie, werd met bijzondere belangstelling gevolgd. Toen het Bruidspaar op het bal van het paleis verscheen orn de manifestanten van nabij voor deze huldebetooging Ie kannen bedanken, barstte het publiek, dat in grooten getale aanwezig was, benevens de 750 spelers en 200 banierdragers in een daverend juichen, in een driewerf Leve de Komi: Leve de Hertog Leve het Bruidspaar uit Docli niet enkel van uit de ver te betuigden H. M. en Z. H. bun dank. Bij die gelegenheid bood de heer Bressers, voorzitter der commissie, H. M. een prachlalbura aan met het programma en de namen van al de deelnemende vereenigingen, met grooten smaak en kunst be werkt. Hij sprak H. M. daarbij toe, om dank te betuigen, voor de eer, aan de vereenigingen bewezen door de aanvaardiging van de hulde 10. Meen je van Lexton, van dien lafaard Ik wist toen niet, dat hij zoo slecht was. Ik bad medelijden met zijn ongeluk en hield hem vooreen nobel mensch. En zij dacht weer aan het verledene en lachte over wat haar thans dwaasheid scheen want er was een tijd geweest, dat zelfs de naam van dien kapitein Lexlon op h iar een zekere bet no tering had uitgeoefend. Zij had hem het eerst gezien, toen zij zat te teekenen aan den kant van een landweg terwijl zijn paard, schrikkend van haar leeken- bord en ezel, hem een gelegenheid verschafte om kennis te maken. Voorgevende den naam van het jonge meisje te kennen, dien der dilettanten, die bij elke gele genheid zich beijveren de nationale geestdrilt door hun muziek te ver hoogd). Hij wees er op hoe geen maatschappelijke stand in dezen kring van musici ontbrak, hoe pa troons en werklieden hier, viu har monie" samenwerkten bij n.ocht dan ook getuigen dat uit den zang van deze korpsen het hart des volks trilde. iu naain van allen, die aan de huldebetooging deelnamen veroor loofde hij zich H. M. geluk te wenschen met de voorgenomen echt verbintenis en de hoop uit te spre ken dat 's Heeren zegen op haar huwelijk rusten mocht ter wille van haar eigen geluk, het heil van haar huis en voor het haar altijd met trouw en hartelijke liefde verknoch te vaderland. II. M. dankte den spreker recht hartelijk voor zijn wenschen en voor de haar en haar toekomstige» gemaal gebrachte hulde Vooral ook het teit dat deze gezelschappen pa troons en werklieden nauwer tot elkander brachten verheugde haar en maakte voor haar dit huldebe toon nog aantrekkelijker. Zij ver zocht, dankbaar 't album aanvarend, haar gevoelens van erkentelijkheid aan al de deelnemers te willen over brengen. Ook de Hertog drukte den voor zitter der commissie de hand en dankte in het Hollandsch voor de ook hem zoo aangename ovatie, terwijl de Koningin-Moeder haar ingenomenheid in niet minder hij echter van haar potlooden doos, die naast haar op 't gras stond, gelezen had, deed hij oogen- blikkelijk een beroep op bekend heid, steunende op den naam van een wederzijdschen vriend, een mede-officier, een goed vriend van Clara Baring's vader, over wien zij hein dikwijls had hooren spreken en van wien Frank Lexton veel gehoord had van Clara's schoon heid. Hij gevoelde destijds zelfs een soort vau belangstelling voor haar, want gehoord hebbende van den rijkdom en het aanzien van Mat thew Baring en diens dochter be schouwend als jong, schoon en vatbaar voor indrukken, besloot hij, met zijn gewone berekening, bij haar eene kennismaking te zoeken, weinig denkend dat die gelegenheid zich zoo spoedig en onder zoo ro maneske omstandigheden zou aan bieden. Hij betwijfelde echter of zijn mede-officier hein wel zou willen introduceeren, want hij stond be kend als een fhommc blasé." ondubbelzinnige woorden uitte. Met elk der leden van de com missie wisselden IIll. MM. eu Z. H. eenige woorden van waardeering, vooral ook met den secretaris, die zich zooveel moeite heeft getroost voor liet organiseeren van de ^nati— onule demonstratie. En voor den bekwamen dirigent waren de Vor stinnen en Hertog niet minder vol van lof. Na de huldebetooging verlieten de musici in geregelden oplucht 't voorplein van het paleis, nadat voor het vertrek der Vorstinnen en den Hertog van de vensters nog eens een luid hoera had geklonken. Des avonds brachten de Konink lijke zangverenigingen van Den Haag, Haarlem en Rotterdam Onder leiding van den heer Richard Hoi eveneens eene serenade, die niet uiirider getuigde van eene warme ovatie en door het Bruidspaar en de Koningin-Moeder op hoogen prijs wordt g stild. Het volk kent de melodie, zingt mee, juicht toe en in een climax gaat het gejuich over als eindelijk het Volkslied wordt aangeheven. Dan rijzen de Vorstelijke perso nen op, ontbloot de menigte het hoofd, salueeren de huzaren mei den sabel. Maar de zangers brengen 't lied nauwelijks lot een tweede couplet. Als het bruidspaar op het balcon verschijnt, Zij blootshoofds, de Her- log met den wapperenden witten vederbos op den helm, vergeten al len hun taak, de zangers hun zang Hij oordeelde het dus voor ver standig niets van zijn ontmoeting met Miss Baring te zeggen en de kennis in stille aan tu houden, een besluit dat hij op elke wijze, die hein ten dienste stond, uitvoerde, en hoewel hij reeds lang zijn eerste jeugd gepasseerd was zag Clara, of ten minste meende te zien, in hein een man van beminnelijk karakter en was zeer gevleid door zijne at tentie». Wantrouwen boezemde hij ook geenszins in, hij was goed opgevoed, van goede geboorte, voornaam ui terlijk en zijn blikken zoo vrij en aangenaam dat zij eer het wantrou wen hadden ontwapend dan gaande gemaakt. Toen Clara aan 't verledene dacht, herinnerde zij zich ook, thans la- ohende over haar gebrek aan door zicht, dat zijne kleedij altijd was opgeluisterd door zoogenaamde chic, dat hij «au zijn vingers, twee of drie ringen met valsche steenen droeg en in zijn das een hoefijzeitje en de muzikanten de begeleiding, de toortsdragers het opheffen der flikkerende fakkels. Hef is évn geestdriftig gezwaai uiet hoeden en petten het is een wondermooi mo ment als in den kouden, helderen avond al die warme geestdrift ou- stijgt naar omboog Een knikje nog van de vorstelijke bruid, een saluut van den bruidegom en zij gaan terug in de Witte Zaal. De Serenade is afgeloopen driewerf bravo voor die haar brach ten Na afluop bogavea zich de drie directeuren en de presidenten bin nen 't Paleis2ij werden aan 't Hooge Paar voorgesteld door de le den van het Comité van Volkshui- de. Zeer hartelijk betuigde Koningin Wilhelmina haar dank aan de hee ren voor de gebrachte ovatie eu H. M. liet niet na den samenzang hoogelijk te prijzen. H. M. verklaarde er zeer mee ingenomen tc zijn en verzocht aan de Uden der Vcreeuigingen haren bijzonderen dank over te brengen. Bijzonderheden te vermelden van de verschillende festiviteiten, die deze leestweek plaats hadden, zou onze ruimte niet toelaten. Sta ons dus toe, dat we ous bepalen tot de korte mededeeling van een en an der. Zoo werden Dinsdag en Woens dag bezoeken gebracht aan Rijswijk en Voorburg alsmede aan Loosdui- nen en Scheveningen, alwaar de begroeting onbeschrijfelijk geest met diamanten Hij had zich voorgesteld als de jongste zoon van een zekeren graaf Frank Lexton, (wat misschien waar was), beklaagde zich nu en dan over den meerderen rijkdom van zijn broeder en verweusclile dan zijn slecht gesternte. Niettegenstaande dat alles had Clara hem eene oprechte liefde toe gedragen, zich voorstellende, dat de toelage van den graaf, van drie honderd pond per jaar, vorstelijk genoeg was, voor hun huwelijks geluk. Zij had natuurlijk niet het miuste vermotden, dat Frank Lexton (hij liet Frank bij haar altijd weg en scheen een leeuw van dapperheid) dobbelde om baar fortuin. Zij zou aan baren vader geschreven hebben, voor wien zij geen geheimen had, en hein de gelieele waarheid hebben gezegd, dat zij ten huwelijk gevraagd was geworden, dat zij werkelijk be mind werd door een soldaat en een held, die spreken kou van onge-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1