Binnenland. Gemengd. zelfs niet den lleedingsstuk nit bet huil mee te nemen. l)e menichen veerden voortgedre ven door paardenvolk van ona huis naar het kamp, vier mijlen verder; daar zij moesten loopen en niets te eten hadden gehad den geheclen dag, waren zij uiterst vermoeid. Te negen uur 's avonds kwamen zij in het kamp; tegelijk begon bet zwaar te regenen en werden zij tot de huid doorweekt. Den nacht moesten zij doorbren gen in hun natte klecderen, welke aan hun lichaam moesten drogen. Den volgenden morgen werden tij gafonilleerd en al bet geld, dat zij bjj zich hadden, werd hun af genomen. Ik heb een brief in mijn zak, waarin dit alles staat. Zij werden gezonden naar Har- rysmitb, waar hun vergund werd te blijven, indien zij zelf in hun on derhoud wilden voorzien, zonder geld. De anderen werden van Harry- sinith naar Natal gevoerd. Qisteren avond te acht uur ar- rive.rde Hertog Hendrik in de re sidentie. In de koninklijke waeht- aalon werd Zijne Hoogheid verwel komd door Hr. Ma. grootmeester Baron du Tour van Bellinchave, die van H. M. de opdracht had den Hertog, namens Haar bij Zijne aan komst te complimenteeren. liet een galarijtuig reed Z. H. naar het paleis, waar in de vesti bule de ontuioetihg van het hooge bruidspaar plaats had. Van het station tot het paleis was het zwart van mcnschen die den Bruigom geestdriftig toejuichten. BRESREV3, 1 Februari 1001. Deze week hield de lieer H. v. Wijck, verdreven onderwijzer van Krugersdorp (Transvaal) te Bres- kens en Groede eene voordracht over den oorlog in Zuid-Afrika. In zeer duidtlijke trekken gaf hij een overzicht van de in December 1899 geleverde groote veldslag bij de Tugela-rivier tegen het machtig leger van generaal Bulier, na voor af uiteengezet te hebben wat wordt varstaan ondrr opcommandeeren en meer dergelijke krijgstoerustingen, waarvan velen uit den aard der zaak, te voren nimmer gehoord hadden. Aangezien reeds veel over een en ander is gelezen kunnen worden, achten we het overbodig hierover in den breede uit te wei den, alhoewel we moeten verklaren, ziel zou er naar toe durven gaan. Het maakt me al duizelig, als ik er aan denk. Ken je dan de plaats f riep O'Maille. Herken jij eenige gelijke nis in deze schets Zeker doe ik dat 1 En de menschen hebben gezegd Eensklaps zweeg hij. Boven het onweer uit, hoorde nreti daarbuiten een pistoolschot. Dat is vloek schreeuwde hij en sprong van zijn stoel, bevend van achrik. De vloek van dat I ging hij voort, op bet boek wij zend, en zoo bleek wordend als een doode, bleef hij stokstijf midden in het vertrek staan, als iemand, die verlamd is, als iemand, die wil •preken en zich bewegenmaar beide boven zijne krachten vindt. (Wordt vervolgd.) dat de voordracht door hem die den strijd heeft medegemaakt, zeer interessant was. Do voordracht werd afgewisseld door het zingen van het Transvaal- sche Volkslied, terwijl bij den uit gang eene collecte werd gehouden ten bate van de weduwen en wee zen van de in den strijd gevalle nen. Aan het postkantoor Breskens en de, daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand Jan. ingelegd ƒ12656 938. terugbetaald ƒ9497.70. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het no. 3282. Aardt'lllllirg, 31 Jan. De ge meenteraad kwam heden morgen voor de eerste maal in dit jaar bijeen, bij welke gelegenheid de voorzitter, de heer mr. P. C. J. Hennequin den leden en hunne ge zinnen geluk toewenschte. Mede ging daarbij gepaard, een kort over zicht van de ontvangsten aan kleine belastingen. Aan schoolgelden was ontvangen ƒ185.275, aan keurloo- nen ƒ102.25, aan begralenisrechlen ƒ100.50, aan opslaggeldcn ƒ19.33, aan Terkochte boomen ƒ481.60 en a^n straatuiest ƒ21.40. Deze laatste was de eenige die beneden de raming was gebleren. Het telefoonkantoor behandelde in 1900, 1444 telegrammen tegen 1280 in 1899. Het suppletoir kohier rail den hondenbelasting werd met vijl aanslagen vastgesteld overeenkomstig het ontwerp van B. en W. Ingevolge een verzoek van den houder van het telefoonkantoor tot aanleg van eene gaslviding in dat kantoor, stelden Burg. en Weth, voor daaraan te voldoen en de kosten die daartoe circa ƒ20 zullen bedragen voor rekening der ge meente te nemendienovereen komstig werd zonder hoofdelijke stemming besloten. De regeling der comptabiliteit voor 19001901. de af- en over schrijving van enkele pusten der begrooting betreffende, werd insge lijks goedgekeurd. Ter uitbreiding van de Roomsch- Katliolieke begraafplaats werd goed gevonden een perceeltje gemeente grond ter grootte van 4 A. 30 c.A. verpacht aan Lamothe daarvoor te bestemmen. Ingevolge eene bemerking op de gemeenterekening, betrekkelijk de ontvangst van ƒ0.428 wegens in erfpacht uitgegeven grond aan Jac. Jansen, waarvan bet desbetriffend besluit niet aan de goedkeuring van hel Ged. College was onderworpen geworden, werd besloten dit per ceeltje tot dien prijs niet in erf pacht, maar in pacht aan genoem den Jansen uit te geven. Overeenkomstig eene ingekomen vraag van Ged Stalru werd goed gevonden te berichten, dat bet in het algemeen belang wensohelijk is vergunning te verleenen aan de Tramwegmaatschappij Brugge-Aar denburg tot het leggen van spoor staven over den weg Ned. gedeelte. De onderhandsche aanbesteding d r verlichting, richting St. Kruis ƒ50 bedragende werd goedgekeurd. Ingevolge de verplichting van art. 22 der Leerplichtwet tot bet benoemen van dene ot meer com mission tot wering van schoolver zuim, stelden Burg. en Weth. voor a te dezer plaa'se slechts éene commissie te benoemen en 4. deze te doen bestaan uit 7 leden. Het eerste deel van dit voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, doch tegen het twee de deel opperde dn lieer Van den Berg het denkbeeld de commissie te doen bestaan uit 3 leden, als zijnde alsdan groot genoeg. De voorzitter gal te kennen, dat de wet vier categoriën van leden eischt en dat dientengevolge Burg. en Weth. gemeend hebben naast onderwijzend personeel andere in gezetenen uit verschillende standen en de onderscheidene gezindten te nemen opdat do vertegenwoordiging zoo ruim mogelijk zij. Bovendien al is nu een drietal leden wol niet direct in strijd inet de wet, toch is bet zulks met den geest dier wet, die vier soorten ei«eht. Nadat de heer Van den Berg nog kortelings had gerepliceerd dat leden van liet onderwijzend perso neel meerdere categoriën kunnen vertegenwoordigen, werd het voorstel van Burg. en Weth. in omvraag gebracht en aangehouden wegens staking van de stemmen. De hecren Reepmaker, Wijffels en de Bruijne stemden voor en de heeren Van den Hemel, De Glopper ell Van den Berg tegen. De heer Eekhout was met ken nisgeving alwezig. Ten slotte werd aan Burg. en Weth. een errdiel van ƒ100 ver leend lot het orgs niseeren van een schoolfeest op 7 Eebr. bij gelegen heid van Hr. Ms. huwelijk. Groede, 31 Jan. De hedenavond gehouden algemeene vergadering van de Varkens-assurantie-maatschappij „Help u Zelren", werd door 73 deelnemers en donateurs bijgewoond. De door den Secr.-penningiucestor overgelegde rekening ƒ487.62 en in uitgaaf ƒ472.22 bedragende, werd onderzocht en goedgekeurd. De bezittingen der maatschappij stegen door dit goed slot ad ƒ15.40 tol ƒ2506. De inleg voor nienwre leden werd vastgesteld op ƒ2.50, de uitkeering per K.G. bru o gewicht op ƒ0.35 tot I Sept. on daarna op ƒ0.40, terwijl de vrijdom van contributie weid bepaald op vier maanden. Ais leden van het bestuur wer den de heeren A. A. de Lijs, J. Lucieer en J. C. du Mez herkozen Hard gaat ie I Op de Prin sengracht te 's Gravcnhagc woei Zondag de hoed van een wandelaar af. Deze den hoed achterna, maar om gemakkeljjker 4e kannen ioo- peo, gaf hij zijn parapluie aan een man te bewaren. Toen hij eindelijk den hoed had, bleek zijn parapluie verdwenen. De man was er stil mee van door gegaan. Een schoolhoufd te Rotter dam stond dezer dagen voor een eigenaardig geval. Aan een leerling was verlof ge geven oiu zijn vader in de gevan genis te gaan bezoeken, maar lloc nu dit geval on den staat van schoolverzuim te brengen, daar geen kolom is gereserveerd voor bijzon dere gevallen. De onderwijzer vond eindelijk een hoofdje, dat het er het dicht bij kwam en noteeide dat verzuim on der de rubriek iamilieieeslen I Omtrent de schipbreuk van liet stoomschip „Holland" deelt men nog mede, dat de lichtpalen en eeu gashoei bleken weggeslagen. Dit wekt het vermoeden dat de „Holland', onklaar geraakt en uit het roer geloopen, daartegen is op getornd en daarna op de Noorder- pier geslagen en doorgebroken is. Voortdurend komen van den Hoek stukken van de lading aan drijven Lijken waren echter Maar- dagavond 8 nar nog niet aangt- spotl 1. Omtrent de vier verdronken pas sagiers verneemt men, dat een hun ner een photograaf is en drie an deren, een heer en dame met kind, volgens geruchten een Haagsclie familie. De namen zijn nog onbe kend. Omtrent de bemanning wordt nog het volgende vermeld. De gezagvoerder kaji'ein Van der Poll was eerst eenige (maanden in dienst en vroeger 2e stuurman bij de Hull. Amerikaüjii de eerste stuurman W. H. Görlach, een jong mei.scli, vroeger in dienst hij den Kolt. Lloyd, was eerst etn paar maanden gehuwd de hofmeesteres was een weduwe, die al» broodwin ning voor haar drio kinderen deze betrekking waarnam. De geredde schipbreukelingen zijn naar Rotter dam overgebracht. De directie der maatschappij had drie rijluigeu uitgezonden om hen af te halen. Aan allen waren da kenterkeneu der jsledsn onlbvering duidelijk zichtbaar. Vreeselijke tou- ne.elrn hadden hadden zich ook aan het kantoor te Rotterdam voor gedaan waar dr familiebetrekkingen de perste in for maliën kwamen ne men en zekerheid kregen van de ontzettende verliezen welke zij ge leden hadden. And're waren direct naar den Hoek van Holland gegaan, waaron der ook de vrouw rail den kapitein Van der Poll. Welk ren sclirile tegenstelling bood de blijdschap over het gelukkig wederzien met de smart orer heil die hun dood in de golfen gevon den hadden. De ramp was in weinige oogen- blikken geschied doch in die oogen- blikken doorleefden de mannen zoo als uit den mond der geredde na men werd vernomen een geheel le ven van ellende. De directe oorzaak van de ramp moet geweest zijn dat op een oogen- htik dat liet roer door de huoge zee geheel boven water werd gehe ven een golfslag er met zulk een geweld tegensloeg dat de stuurket- ting brak en men dus de heerschap pij over het schip kwijt was. Als het ware op hetzelfde oogen- blik beukte het schip op de pier met zulk ren geweld dat het in twee stukken brak, vrelko thans meer dan een scheepslengte van elkander liggen. Op de brug bevonden zich op dat oogeiihlik de kapitein Van der Poll, de loods Posthumus en de roerganger L. Hans. De brug sloeg hel eerst weg waardoor de loods er af viel en beide beenen brak. Alzoo hulpeloos liggende werd hij weinige oogcnblikke» later in zee geslingerd. De kapitein geraakte dadelijk te water, zwom eenige oogenblikkcii rond en wist toen teil zoctwaterketel te grijpen waaraan hij zich vast klemde. Hij werd hiermede zooda nig heen en weer geslingerd, dat hij zich daaraan onmogelijk kon vasthouden. Toen greep hij een deur van een hut eerste klasse en daarna een stuk mast. Toen geraakte hij van uitputting bewusteluus.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2