voor Z(Tii\vs<1i-VI(iiiii(liT('ii. Een familiegeschiedenis. 563. ZATERDAG 2 FEBRUARI 1901. 10c Jaargang. Abonnementsprijs: Advertentieprijs: Transvaal. FEUILLETON. HET NIEUWSBLAD Per 3 maanden 50 centsfranco per post 55 cents. Voor België ƒ0.625 en voor Amerika ƒ0.825. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Bresken s. Van 1 tot en met 4 regels 20 centselke gewone regel meer 4 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMA.V te Breskens. Te Berlijn liep het gerucht, dat kitchener bij den aanval op zijn trein gevangen genomen was en het War Office heelt zich gehaast dat tegen te spreken. Ook zonder een dergelijken tegen slag is d» positie dei' Britten al leelijk genoeg. De Oosterlijn is niet meer bruik baar. De Boeren zitten er op of vlsk bij. .Centrsl News" meldt uit Pre toria dat 70 Engelsehen, die na de wijk te hebben genouien uit Peters burg te Pretoria aangekomen zijn, o. a. vertellen dat het noorderlijk hoofdkwartier van de Boeren tegen woordig gevestigd is bij de kobalt- mijnen te Roos-Senekal, waar Botha sa Viljoen over 1500 man mot 5 kanonnen besch kken. Ook zouden zich daar nog een groot aantal Engelsche gevangenen bevinden. Nu schijnt men van plan uit Utrecht een .vredescoinilë naar Botha en de zijnen te zenden, maar dat helpt natuurlijk niemendal. Het is buiten kijf, dat er eerst daags in Oostenrijk, Transvaal of Natal iets gebeuren zal. Reeds hebben de Boeren in den ochtend van den 2Sstcn Jan. een duiker opgeblazen bij Grcylingstad, ten N. van Saiidertpn, op den Natalspoorweg. De schade heet anel hersteld te Waard I riep O'Maille, be rend over het geheele lichaam. Je moet me dat boek laten zien I Maar de waard schudde het hoofd en zeide stotterend Voor geen vijf pond doe ik het I Die kunt ge van mij krijgen 'iep O'Maille. Laat mij dat Hebreeuwsche testament zien en je krijgt vijf pond. Dat meen je niet, meneer 1 reide de waard verbaasd. Jelui bent allebei een beetje opgewonden I Op mijn eer als edelman Ik gaef jo vijf pond om dat boek te tien, Je hebt ons nieuwsgierig ge maakt. Begrijp je, zeide Wester zijn en het verkeer hervat. Volgens Havas schuilt De Wet ill de buurt van Sandertun. Eu mocht dit zoo zijn, dan ziet hel er kwaad uit voor Kitchener. Deze heeft nu 1200 man bijeen, zoo bet heet, om de Randinijncn te beschermen, op kosten van de maatschappijen zelf (360.000 gulden per maand.) liet zal de heeren Rhodes c. s. nu wel gaan vervelen, want de schade door de commando's aan de mijnen toegebracht .bedraagt ooi ai bijna vier millioeu gulden. Een atdeeling van Botha's troe pen, 400 inan sterk, is Woensdag bij Balmoral slaags geweest met 120 Nieuw-Zeelanders en Australiërs, die een verkenning maakten langs den spoorweg. De Boeren beproefden bet troepje in te sluiten en waren daarin bjjna geslaagd, toen de Engelschen een heuveltop wisten te bereiken die do positie belieerschle. Zij hielden van daar den vijaud op een afstand tot dat er veister- kingen kwamen en verloren in het geheele gevecht maar tw.e dooden en zet gewonden. In een telegram uit Johannesburg wordt verzekerd dat de Boeren, die zich in grooten getale in den om trek der stad ophouden, gebrek aan levensmiddelen hebben, wat overi gens ook 't geval is met de En gelschen. Na de ontruiming van Ledley is de brigade van generaal Bruce Hamilton Ie Kroonstad aangekomen. bury, die zijne bedaardheid herwon. Vijt pond zeide de waard, omhoog ziende. Me dunkt, daar moest ik hel maar voor wagen. Ga.'t dan maar dadelijk ha len I riep O'Maille, die nog niet bedaard was. Maar in plaats vail regelrecht het boek te gaan halen, ging de waard eerst raadplegen inet zijne vrouw en deze, die een slim en berekend wijf was, wier eenige am bitie daarin bestond, dat zij er gaarne beter uitzag dau haar ge- buren, sloeg oogenblikkelijk toe, maar zeide tot haar echtgenoot Maar eerst geld op tafel, hoor beste Pete. Pas op, dat ze je niet bedriegen. Zeg, Pete, vijf pond, daar kan je de hal.'jaarlijksche huur van beta len Ik doe het toch niet graag, zeide Pete. Kom, het is immers eerlijk geld, doe het maar, bepleitte de vruuw. De colonnes van kolonel White, generaal Mahon en kolonel Max well zijn ook daar. Dat is het resultaat van de jacht op De Wet, die voor de zooveel ste maal verdwenen is. Het Handelsblad heeft inzage gekregen van een brief van den Amsterdamschen student J. C. Pre- torius, die den 20sten November uit Nauwpoort-Bethlehem is ver- zouden. Zie hier wat hij o. in. schrijft orer de onrlogsmaniereii van de Hunnen in khaki. Den 12den November, niet ver van deze stad, zijn een vrouw en haar dochter vermoord. Er was niemand in den omtrek van liet ongelukshuis, behalve een vrouw en eenige kinderen. Een achtlieiipoiider werd op het huis gericht en de vierde kogel raakte het gebouw; terwijl hij door den muur drong, ontplofte hij met het gevolg, dal de moeder en dochter gedood werden, afzichtelijk verminkt. Toen de meisjes van het huis wegrenden om een schuilplaats te zoeken, werd haar nog een kogel nagezonden, zonder ze echter te treffen. »Daarop werd het kanon gericht op een ander huis, waarin zich een moeder met haar kinderen bevond, waarvan de oudste 13 jaar was. De tweede en derde boin troffen het huis en wonden twee der kin— deran. De arme moeder vluchtte met de gewonde kinderen in baar armen doch eer zij een veilige wijkplaats Maar ze mogen het niet houden, zeide hij. Ik wil er geen afstand van doen. Laat ze het maar eens kij ken, da's al, wat zc vragen. Daar zal wel geen kwaad van komen. Pete Tegan haalde dus het boek uit de onderste lade vail eene lui - neukast, kwam weer bij zijne be zoekers en legde liet tusschen hen op de tafel, ofschoon niet zonder vreeze en beving. Wat is dit? riep O'Maille, ongeduldig kijkende, naar wat hij voor een bundeltje lorren hield. Het boek, meneer, antwoord de Pete. Maar waarom heb je er al die dingeu omheen gewonden P vraagde Westerbury, terwijl hij de linnen lappen afwond, het boek toen aan O'Maille toereikte, die zijn lorgnet had opgezet en op 'l schut blad las, zooals de waard bad ge zegd JOHN TIERCE. 1 6 9 0. had kunnen vinden, werden haar twee scholen nagezonden gelukkig zonder haar te laken. Het eerste huis stond op 2500 yards, liet tweede op 4000 yards van het ka non verwijderd. »Wat denkt gij van zulk een behandeling, van zulk een oilmen— sehelijkheid, van zulk een bescher ming? Huizen zonder tal zijn ver brand, de arms en hulpelooze lieden zonder voedsel en kleeding latende, blootgesteld aan koude, hitte, hon ger en aan wat niet al Dorpen zijn eerst geplunderd en alle buizen leeggehaald en zijn daar na geheel neergebrand. Den 26sten October had een schermutseling plaats op onze hoe ve ongeveer een mijl van bet huis af. Zoodra het vuur begonnen was, werden verschillende kanonnen waar onder een lyddietkanou van 5 inch kaliber, op het buis gerichtde negende lyddietbom trof liet huis, barstte op het dak en vernielde dat gedeelte van het gebouw. De vrouw en de andere bewo ners vluchtten uit het buis en ter wijl zjj vluchtten, sprong een andere bom onder hen, waardoor een der vrouwelijke dienstboden werd gewond Tegen den avond was onze am munitie op en waren wij genood zaakt, terug te trekken. Niet zoodra was de stelling ver laten en waren de troepen het huis genaderd, of elk gebouw werd in lichterlaaie gezet en alles wat le vend wos verinoord. Aan niemand werd toegestaan, Zoo is 'tZoo is 't I Hier valt niet Ie twijfelen. Dunseverick Castle moet ook zoo wat de plaats zijn, waar John Tieren een schuil plaats zocht, riep O'Maille Hebreeuwsch ja zoo'u boek nam hij inee, zegt ons fami lieverbaal, omdat hij voor een jood wilde gehouden worden. Hij sloeg eenige bladen van bet testament om. Wat beduidt die teekening O 1 riep Pete, dat is 't ver schrikkelijkst van alles, meneer Dat is misschien de plaats, waar een moord is gedaan en hij heeft de plaats ge'eekend om ze te we- teo, geteekend met zijn eigen bloed. Dat stelt geloof ik, een berg kloof voor, zeide Westerbury. Kijk eens, daar staat een naaldje, dat wijst naar een grot aan den kant. Heb je deze zaak nog nooit eens onderzocht? vraagde O'Maille, of had je daar geen lust toe Lust, meneer Ik ken de plaats heel goed en geen levends

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1