Binnenland. Gemengd. hield. De vijand werd uit zijn stel lingen gedreven, waarbij een officier sneuvelde, twee officieren en 13 man werden gewond. Er stonden Vrijdagmorgen tegen 11 uur eenige nieuwsgierigen onder den koepel van de ruime vestibule van het stadhuis ten einde eens te zien hoe de aangifte van het hu welijk eener Koningin in het werk gaat. Te 11 uren hield voor het bordes van het gemeentehuis een rijtuig met twepspan stil op den bok waarvan een witgedaste bode van het Departement van Justitie gezeten was. De koetsier hield witte leidsels in de hand. De heer Mr. De Vries, referen daris aan het Departement van Ju stitie, het rijtuig verlaten hebbende, begaf zich naar het Kabinet van den De Wijs, wethouder en ambte naar van den burgerlijken stand. De heer De Wijs was door den Minister van Justitie eenige dagen te voren met een brief in kennis gesteld dat de gemachtigde van den Minister hem de schriftelijke aan gifte van het huwelijk op heden zou overhandigen. De heer De Vries heeft aan die opdracht voldaan met de aanbieding van de door H. M. de Koningin en Z. H. den Hertog onderteekende aangifte. Deze akte van aangifte luidt al dus //Wij Heinrich Wladimir Albrecht Ernst Hertog van Mecklenburg, enz. enz. en Wilheluiina Helena Pauline Maria, bij de Gratie Gods Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranjc- Nassau enz. enz. enz. Geven bij dezen, ingevolge art. 105 van het Burgerlijk Wetboek, Ons voornemen te kennen met el kander een huwelijk aan te gaan. Schwerin, den 18 Jan. 1901. 's Gravenhage, den 21 Jan. 1901. (get.) Heinrich Wladimir Albrecht Ernst Herzog zu Mecklenburg, (get.; Wilhelmina. Van een en ander is een acte opgemaakt die onderteekend werd. Nadat de huwelijksaangifte was afgeloopeu begaf de referendaris zich rechtstreeks naar het Koninklijk Paleis om namens den minister aan de Koningin de mededeeling te gaan brengen dat de aangifte heeft plaats gehad. Onmiddellijk na de verrichting ling uit, dat venster is opengemaakt Ja, ik heb er al aan getwij feld. Wie kan dat gedaan hebben P Misschien de wind, zeide de waard, maar ging hij voort, na het venster weer gesloten te hebben en even als Westerbury weer gaande zitten, die man moet vermoord geworden zijn of omgekomen van honger, of... Maar hoe weet gij nu, dat het een man was? vraagde Wes terbury. Wel omdat zijn naam in het boek stond en het jaartal en Hoe was die naam vraagde O'Maille, die nn ook nieuwsgierig werd. John Tiercer en 1690 stond er onder. John Tierce I riep O'Maille. John Tierce 1 herhaalde Wes- lerbury, terwijl beiden opstonden en plkaar verschrikt aanzagen. (Wordt vervo'gd.) ten stadhuize, ging do vlag van stadhuis en toren, weldra gevolgd door den vlaggentooi der openbare gebouwen en van vele particuliere huizen zoodat de stad tegen 12 uur een feestelijk aanzien had aangeno men. Een bewoner van de Wilhelmina- laan bevond zich in de gangen van het raadhuis en zond, daartoe door de medebewoners van die wijk ge machtigd, na de opneming van bet paar in ondertrouw, telegrammen van gelokwenscliing af aan H. M. de Koningin en H. D Moeder. De Staatscourant meldt: Z. 11. Hendrik Hertog van Meck lenburg is op den 23sten Jan. 1901 ontslagen uit het Staatsverband van Mecklenburg Schwerin. De Staatscourant no. 23 be vat de wet van den 26e Januari 1901, Staalsbl. no. 38, houden Je naturalisatie van Z. H. Hendrik Wladimir Albrecht Ernst, Hertog van Mecklenburg, Vorst van Wen den, Schwerin en Rilzeburg, Graaf van Schwerin, lieer van de landen Rostock en Stargard, enz. enz. en regeling van eenige gevolgen dier naturalisatie. De „Telegraaf" weer liet volgende mede te deelen over het uitzet der Koningin Het kleed, waarin H. M. niet alleen haar eerste audiëntie te Am sterdam, maar waarin Zij ook haar intocht aldaar zal houden, is een japon van wit velours panne, ge heel met wit geborduurd, eti ge garneerd met kroningssabel. Dit is bet kostbaarste bont dat bestaat liet lijkt wel veel op gewoon sabel bont, inaar is meer grijs van kleur. Bij dit costuuin hoort een man tel ook van wit velours panne, geheel gevoerd met hermelijn. Hier is geen garneersel op, maar door de Koningin zal hierbij een boa van datzelfde prachtige kro- ningssabel gedragen worden. Behalve deze japon, hebben we nog eenige eenvoudigere costuums bezichtigd. Zoo was er een kleed van groen zijden fluweel, ook met een korten mantel er bij, welk costuum bestemd is om als kerkjapou gebruikt te worden. Voor de morgen van II. Ms. trouwdag voor H. M. zich in de zilveren bruidsjapon kleedt, is eene japon van wit laken gemaakt met wit wollig goed geborduurd, deze behoort ook tot de mooiste welke wij in het uitzet gezien hebben. De firma Uirsch maakte verder drie jachtcostuuins in verschillende tinten van groen, hierbij hooren vesten van leder, juist zoo gemaakt als heereuvesten. Dan eenige wandelcostunms van covercoat in donkergroen, reseda en mauve. Toen wij dezen schat van kleeren bezichtigden, werd juist alles in een koffer gepakt, met een prachtig kleed van paars laken geborduurd met fluweel en talzij, voor de Koningin-Moeder. De vorige week is ook reeds een koffer vol verzonden, bevattende reispakken en mantels, waaronder een prachtige lange driekwartmantel was. Ook krijgt de Koningin nog een japon van lichtblauwe gebrocheerde zijde, waarbij een jaquet van licht blauw velours miroir. Bij elk costuum is een mantel van dezelfde kleur, uiaar de ver rukkelijke boa van kroningssabel draagt H. M. op haar verschillende toilletten. ItRF.SKHXS, 29 Januari 1001. De heer P. Dreve, kommies bij 's rijks belastingen 2e kl. te Schie dam, vroeger alhier, is met ingang van 1 Maart benoemd tot kommies- ontvanger te Kouter. Ondanks den hevigen slorin die nu reeds sinds enkele dagen woedt en zelfs hi£r en daar gepaard ging met een hevig onweder, hoort men van weinig ongelukken. De berichten bepalen zich hoofdzakelijk tot het vernielen van enkele bo nnen en het afwaaien van pannen van do daken. De stnombootdienst op de Westerschelde is ongestoord uitge voerd. Alleen was gisterenmorgen de waterstand zoo hoog, dat de beide havendaininen geheel blank stonden en mitsdien dc geul niet zonder gevaar voor aanvaring kon bereikt worden, zoodat de provinciale boot naar Vlissitigen tcrugkeeuh'. Te Biervliet is liet dak van een landbouwscliuur op den koestal te rechtgekomen, zonder echter ernsti ge ongelukken ie veroorzaken. Hoofdplaat. De lieer A. J. van Weijnsberge te Bruinisse onlangs benoemd tot opzichter de klasse bij 's rijks Waterstaat, wordt met in gang van 1 ïebr. a. s. geplaatst te Waalwijk. Grocde. Ds. G. L. Krol predi kant bij de Ned. Herv. Gem. alhier heeft de toezegging van beroep naar die gemeente te Vecbel (N. Br.) aangenomen. Grocde. Door den kerkeraad der Ev. Lutk. Gem. alhier, is, ter be roeping van een predikant het vol gende drietal opgemaakt, te weten ds. J. H. Bögenhollz te Nieuwe Pekela, ds. J. W. Bras te De Rijp en ds. II. C Zwahler le Guleinborg. Sclioundijke. De lieer J. A. Bosdijk, ouderwijzer alhier, heeft de benoeming als voorzitter van de Afdceling Oostbing van den Bond van onderwijzers in dit district niet aangenomen. Schooixlijkc, 28 Jan. In de hedenavond gehouden vergadering van den gemeenteraad is met alg. stemmen tot onderwijzer met ver plichte hoofdacte benoemd de lieer C. de Klerck te Nienwvliet. Met hem stondrn op de voor dracht de heeren J. A. de Hullu te Zaauislag en S. Frelier te Breskens. Groetle, 28 Jan. In de beden morgen gehouden zitting van deu gemeenteraad werd een voontel van Burg. en Weth. tot het inrichten van een schoolfeest voor alle scho len in de gemeente op 7 Februari a. s., bij gelegeuheid van Hr. Ms. huwelijk, goedgevonden en een maximum crediet verleend van ƒ100 uit de gemeentekas. Als feestcommissies werden aan gewezen het personeel van elke school en aan de beide wethouders de leiding en richting van een en ander opgedragen. Als leden der commissie tot we ring van schoolverzuim, nuodig in gevolge de leerplichtwet, werden met aigemeeno stemmen benoemd de heeren J. Bevelander Schoo, A. Beerens en J. R. de Vries, resp. hoofden van scholen in de kom der gemeente, te Kruisdijk en van de Bijzondere School. Biervliet. Ill de gehouden ver gadering van de Varkens-Assurantie alhier weiden de heeren Maarleveld als voorzitter en P. J. van de Sande als penningmeester herkozen, De rekening van dezen laatste sloot met een batig saldo van ƒ60 waardoor de maatschappelijke kas is gestegen tot ƒ465. Er was ƒ235 ontvangen en ƒ17 5 uitgegeven. De uitkeering voor gestorven varkens werd bepaald op 0.375 en de inleg voor nieuwe leden op 2.50. -Zondagmiddag klokke 12 uur stond een dichte menscheninassa voor de pui van liet stadhuis te 's Gravenhage. Uit liet antieke deurtje komt ditmaal in plaats van een jong ambtenaar een van hoo- geren rang. Statig wordt het groene kussen voor hem uitgedragen en neergelegd op den hardsleenen rand van den voorinuur. Stilte I Train en omnibus stoppen even het publiek dringt dichter op elkaar. «Eerste huwelijksafkondiging van de ambtenaar neemt zijn hoed af en een groot deel van het pu bliek volgt dit voorbeeld ,/Z. H. Heinrich Wladimir Albrecht Ernst Hertog van Mecklenburg enz. enz. en flare Majesteit Wilhelmina Helena Pauline Maria bij de gratie Gods Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau enz. enz. Hiep hiep hoera I klinkt het in eens en daverend plant zich die juichkreet voort. Dan wordt h> t weer stil en de ambtenaar vervolgt en van Arnold Gerard en... „De rest schenken we je" ro. pt een grappenmaker en het publiek verspreidt zich, terwijl de ambtenaar zijn lezing vervolgt. De storm heeft vreeselijke verwoestingen aangebracht aan de havenwerken van Brugge-Zeehaven. Een deel van het havenhoofd, genaamd claire-voie, samengesteld uit reusachtige ijzeren palen, is in zee geslingerd en verloren. Het andere deel van het haven hoofd is in zee blijven rechtstaan. De kaaimuur die toegang geeft tot het havenhoofd, heeft weerstand geboden. De schade mag op Verscheidene millioenen gerekend worden. De aannemers en ingenieurs zijn ter plaatse oin den toestand te be spreken en aan te nemen. Een drama is te Beverwijk afgespeeld. Reeds maandenlang werd herhaaldelijk in 't magazijn van den lieer B. geld uit de winkellade ge mist, nu eens vrij groole, dan weer kleinere sommen. De schuldige werd niet gevon den. Deze week echter werd op heetcr- daad betrapt op diefstal de vrouw van den arbeider S., sedert 8 jaren gehuwd en moeder van 3 kinderen. Ontkennen baatte niet, daar liet geld gemerkt was. Het in den loop der tijden ge stolen geld was hoofdzakelijk ge bruikt voor allerlei opschik en pronkerij. De echtgenoot S., een oppassend braaf arbeider, die juist ecu verlies in zijn familie had geleden door het afsterven van zijn vader, heeft zich de droeve zaak zoo aangetrokken, dat hij volslagen krankzinnig is ge worden. Terwijl hot stoffelijk overschot van eene vrouw te Breda naar haar laatste rustplaats werd gebracht, namen eenige familieleden de gele genheid waar en verkochten deq geheelen inboedel voor ƒ10,

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2