voor Zeeiiwscli-VInaiiilcren. Een famlliegescfiiedenis. No. 561. ZATERDAG 26 JANUARI 1001. 10c Jaargang;. Abonnementsprijs: Advertentieprijs: Buitenland. JbEUILLETOJN. HET NIEUWSBLAD Per 3 maanden 50 cents franco per post 55 cents. Voor België ƒ0.625 en voor Amerika ƒ0.825. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Bresken s. Van 1 tot en met 4 regels 20 centselke gewone regel meer 4 cents. Bij abonnement lager tarief. Qroote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIF.LEJIAX te Brcskeus. Koniugiu Victoria, f Dinsdagavond te kwart voor 7 is Koningin Victoria van Engeland overleden, zonder te hebben gele den. Zij bereikte den ouderdom van ruim 81 jaren, waarvan zij bijna 64 jaren heeft geregeerd. De bevolking van Groot-Britta- nië is sedert do aanvaarding der Regeering door de Koniugiu nage noeg verdubbeld. Kunst, wetenschap, handel en nijverheid hebben in de periode een ontzaglijke vlucht genomen een enorm spoorweguet kwam tot stand, Engeland'* koopvaardijvloot werd de grootste Ier wereld en naar bij na i iken boek d r werelddeelen richtten zich de Bntsclie stoom vaarllijnen. Het Suez-kauaal kwam door Britsche medewerking tot stand. Van de ontwikkeling van Enge land's wetgeving in die 60 jaren ook maar een kleine schets te ge ven, zou te ver voeren. Koningin Victoria zag zich in haar taak bijgestaan door mannen die tot de grootste figuren van de 19e eeuw mogen gerekend worden. Hun sleuu was baar onmisbaar ln een aantal verwikkelingen, oor logen, opstanden in Iniiië, moeilijk heden in Egypte, Haar laatste regeeringsjareu zagen de ontwikkeling van het Britsche imperialisme, de opkomst van ei-u Te vergeefs trachtte hij het beeld uit zijn geest te drijven, ais ware t slechts een schim geweest of eene begoocheling van hel oogenblilr. Hij wilde bet vergelenmaar tlat gelaat stond telkens tusschen hein en zjjn eetlust en bij kon niet fcten. Welk doel kon Matthew Ba ring hebben om zich ui zulk eene kleedij te vermommen, hier en in zulk een weer Daarover pijnigde hij te Vergeefs zjjn verstandwant hij was overtuigd goed gezien te hebbeu. Er bestaan gelaatstrekken, die, na ze ééns gezien te hebben, Voor 't geheele leven in iemands geheugen blgven. Zulk een gelaat "as dat van Matthew Baring het had zich in het geheugen van Man geslacht van „greater Britishers", die minder op grootheid van het Rijk dan op eigen voordeel bedacht zijn. Hun drijven fleidde tot den noodlottigen krijg in Zuid-Afrika, die het einde eener vruchtbare re- geering heeft ontsierd en die het begin kan wezen van een délücle. Ongetwijfeld heeft deze gebeurte nis de oude Vorstin veel leed be rokkend. Wie zal zeggen van wel ken invloed de tegenspoeden van een machtig Britseh leger tegeno ver een handvol Boeren op haar denken en op haar gezondheidstoe stand zijr. geweest? Sedert de Kerstweek, toen haar omgeving, door een lichten aanval van beroerte bij de grijze Koningin verontrust, reeds het ergste begon te vrcezen, schijnt zij èn physiek èn phychiseh voortdurend achteruit te zijn gegaan. Zoo kwam liet einde, zacht en kalm. Antipalh'e jegens het trouwelooze Albion mag nitt weerhouden van de erkentenis, dat de wtreldtheorie Koningin Victoria zal gedenken als het uiodel eener constitutioneele Vorstin, die in de bevrediging van de wenschen baars volks haar levensdoel als Koningin en in het familieleven haar geluk als echtge- noote en moeder zocht. Te Cowes heerschte een plechtige maar doodscbe stemming, toen de treurige tjjüing werd medegedeeld aan de talrijke menigte die drie uren lang voor de groote poort van Osborne had gewactit. rils Westerbuiy gehecht, omdat het een nooalotlig geboorteteeken droeg, waaromtrent later meer, en waardoor het eene onmogelijke zaak werd om dat gelaat te vergeten of voor dat van een ander aan te zien. Gedurende een paar uren was Maurits werkelijk stil. Do nacht kwam na den avond en nadat liet maal gebruikt was, was O'Maille voor het vuur gaan zitten en praatte breedvoerig over het verleden, het heden en de toekumst van zijn zoon doch toen hg ten slotte de vreemde stilzwijgendheid van zijn neef bemerkte, verflauwde ook zijn praatlust en gevoelde hij zich ook bezwaard. Om eens buiten te gaan kijken, daarvan was geen sprake, want daar woedde het onweer nog steeds voort, de regen kletterde tegen de vensters, dat het zoo'n aard had, en de wind huilde nog even hevig als in den namiddag. Verbeel je nu eens, dat je hier je leven moest slijten, riep Plotseling heerschte er eene die pe stilte. Men hoort de schel van de telephoon in de woning van den portier. Het was toen vier minuten over zevenen. Aller aandacht was gespannen, maar voordat men de telephonische boodschap kon vernemen, trad het hoold der Kon. politie uit het duister naar voren en sprak hij inet luider stem „Mijne heeren en dames. Het is mijn droeve plicht u te moeten inedeileelen, dat Hare Majesteit niet meer is." 1 Tezelfdertijd reden twee lakeien op witte paarden door de poort den weg naar Cowes op met belangrijke telegrammen. Daarop ging de me nigte zwijgend en langzaam uiteen. Omstreeks 7 u r des avonds ont ving de lord Mayor van Londen het volgend telegram van den Prins van Wales: Osborne, 6 uur 45 min. Mijn welbeminde Moeder is zoo even ontslapen, omringd door haar kin deren en kleinkinderen." Het telegram was geteekend „Albert Edward". De lurd Mayor antwoordde daar op uit naam van de Londensche bevolking. De voornaamste Londensche stra ten leverden ui den avund een tref fend schouwspel op. De schouw burgen en de vermakel jjkheden Werden plotseling gesloten. DuizeiHen meusclien uit de pro vincie en de voorsteden, die den O'Maille eindelijk, de kamer in bel rond ziende, en wat dichter bij het vuur schuivende. Verbeeld je dat nu eens Maurits, wat blief? Ja, men zou zich vervelen I antwoordde Westerbury en keek van zijn makker naar het bedekte vens ter, alsol het gelaat en de gestalte, die bij zijne nadering waren ver dwenen, daar nog zweefden. Daar slaat het acht uur, vervolgde hij, toen een oude klok in den hoek van het vertrek dat uur aankondigde. Ik kan niet denken dat ze hier een enkel boek in het geheele huis hebben, misschien niet eens een stuk papier. Het is maar jammer, dat we Ballyoastle niet konden bereiken. Laten wij maar eens vragen, zeide O'Maille, als er geen boeken zijn, dan is er misschien een dam spel of tric-tracspel. Wat zou mijn jongen lachen als hij mij hier eens zag dammen. Jij schaakt immers beter dan George Is 't niet p Maurits lachte, Als hg wat orn- dood van de Koningin niet ver wachtten, werden buitengesloten en hadden niets te doen. Zij wandelden door de straten en bespraken de groote gebeurtenis. De houding der menigte was zeer eerbiedig. Men hoort geen geschreeuw, noch gelach. Voor de Sint Paul staal een dichte menigte te wachten op men weet niet wat. Zij luistert naar de doff: tonen van de groote klok dm over de geheele City weerklinken. Dichte groepen staan voor d« bureelen der dagbladen in Eleetstreet lezende en herlezende de bulletins die aan de pui zijn aangeplakt. Kortom de houding van het volk maakt den indruk van een werkelijk nationalen rouw. De regeering wordt thans aan vaard door den Prins van Wales met den titel v^n Koning Eduard Vil. De nieuwe Koning is jaar oud; hij werd den 9den hlov. 1841 geboren. Hij studeerde te Oxtord en te Cambridge en verwierf alge- uieetie kennis op reizen door Ame rika en in bet (losten, Uier ook iu Engelsch-Indië. Uit zijn huwelijk met de oudste dochter van den Deenschen Koning, Alexandra, 10 Maart 1863 ge sloten, zijn vjjf kinderen geboren, van wie de oudste, Clarence, in 1892 overleed. Krooiipinis is thans de Hertog van York (3 Juni 1865 geboreni. De andere kinuereti zijn Luuiee, Hertogin van ïineMauJ, Kroonprinses van Denemarken eu A.eXaiider. trent George hoorde ell keide, was hij in zijn schik. Hij had hem even hartelgk lief, alsof de jongeman zijn eigen kind was Hij is mijn leerling I zeide hij dikwijls tot O'Maille, en hoewel hjj uw zoon is, is toch de eer van zijne onderscheiding en het succes in 't leven gedeeltelijk mijne zaak. George was zoo genesteld in de harten van vader eu vriend, dat zij hem beiden met liet oog van een beschermer beschouwden. Midderwijl kwam de waard in antwoord op O'Mailles gebel aan het schellckoord binnen en denkend, dat de heeren wilden spelen, of naar bed gaan, met aangestoken kaarsen bij zich. Hij was dus niet weinig verbaasd toen hij de vraag hoorde of er niets te lezen was. Goede genade I heeren, ik dacht, dat u naar bed wilde gaan. JVog niet waard, zeide Mau rits. Bewaar je kaarsen nog maar een paar uur, tenzij je stipten re gel houdt van de klok van negen.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1