Binnenland. nog toe verdekt opgesteld, mankten zich daarop gereed de Boeren terug te drijven, maar op het oogenblik dat die hen naderden, trokken zij af en ontkwamen, zonder door Col- vi 11e te worden achtervolgd, wiens troepen de verdedigers van het O' nvooi te hulp kwamen. Ten slotte waren de Boeren te ruggedreven met groote verliezen. De Engelschen kregen een doode en 15 gewonden. Het komt er dus op neer, dat Colville zijn convooi gered heeft met 300 inan en 4 compagnieën infanterie. En wat die «zware ver liezen» van de Boeren betreft... In de Engelsche verliezen lijst worden opgegeven als den 29 Dec. te Helvetia gesneuveld 5 man, ernstig gewond 2 uian, licht gewond één, gevangen genomen en nog in gevangenschap een kapitein, drie luitenants en twee minderen door de Boeren losgelaten 225 man. Te Bultlontein zijn den 13den dezer vier man gewond. Woensdagavond werd een Brit- sche patrouille van vijf man ten Noorden van Sti-ynsburg omringd. Na eenig schieten gat de patrouille zich gevangen. Lord Methuen's colonne is uit Vrijburg vertrokken en heeft de operaties in het Zuidwesten van Transvaal begonnen. Men vermoedt, dat hij zijn tocht ook zal uitstrek ken tot het Zuidoosten van Becbu- analand. Vrijburg is sterk verdedigd met schansen en versperringen. Te Kaapstad is bericht ontvan gen, dat een klein commando, be staande uit Boeren uit het westen van Transvaal fn uit opstandelin gen, in Klein-Namakwa-land ver schenen. Er zullen weldra weder nieuwe briefkaarten uitgegeven worden, zoodra nl. de voorraad oude ver bruikt is. De nieuwe verschillen in zooverre van de vroegere, dat het wapen ter linkerzijde nu vertoont hel volledige Rijkswapen met de klimmende leeuwen als tenanten de hermelijnen mantel van bet oude wapen is vervallen. Het Kon. echtpaar zal bij het vertrek naar Het Loo in den avond van Donderdag 7 Februari den weg nemen door het Lange en Korte Voorhout, over de Prin- Neen luidde het antwoord. Het gelaat van wien Van Matthew Baring. Maar dat is onmogelijk, riep O'Maille. Matthew Baring is te Londen, George is thans bij hem. Hij, de vader van Clara hier Je zult je stellig vergist hebben, Maurits. Proef die ham maar eens, Ze is goed en best in staat om hot schrikbeeld aan 't venster, datn iets anders kan geweest zijn, dan een nieuwsgierig landlooper, uit uw brein te veriagen. Je hebt je ver gist Maurit», bepaald vergist. Natuurlijk heb ik mij ver gist, mompelde Westerbury en ging weer zitten. Maar 't is onmogelijk, ztide hij zacht tot zich zeiven, ik kan mij niet vergist hebben. Of- choon allerellendigst gekleed, was 't toch wel degelijk Matthew Ba ring. Wat mag daar toch achter steken (Wordt vervolgd.) sessegracht, het Bezuidenhout, naar het Staatsspoorstation. Naar men verneemt, zal tij dens het verblijf van H. M. de Koningin en haar Gemaal in Maart te Amsterdam gelegenheid worden gegeven tot het aanbieden aldaar van de voor H. M. bestemde hul deblijken en andere huwelijksge schenken uit Amsterdam en andere plaatsen des lands. De geschenken van Haagsche ingezetenen of corporatiën zullen op ceu nader aan het huwelijk vooraf- gaanden dag in ontvangst worden genomen. Men spreekt in België van een reis, die Koningin Wilhelmina na haar huwelijk door Eutopn zal doeu. Men houdt zich vau nu af reeds bezig met haar ontvangst te Brussel. De Minister van marine heeft bepaald dat de opkomst van deze miliciens-verlofgangers van de lich ting 1899 zal plaats hebben op Dinsdag 2, Woensdag 3 en Don derdag 4 April a. s., naar gelang, van da schepen, aan boord waarvan zij zullen worden geoefend. H. M. de Koningin zal 4 Februari velschillende der Vorste lijke gasten, die de huwelijksplech tigheid komen bijwonen, aan bot spoorwegstation gaan verwelkomen. De eerewachl zal 11. M. op dien gang begeleiden, gelijk overigens op allo tochten van II. M. door de stad. 1 Men verneemt, dat nadat Hertog Henderik in den echt zal zijn verbonden, aan hem het recht zal worden toegekend den titel te voeren van Prins der Nederlanden met het praedicaat van Koninklijke Hoogheid. Tevrns zal de Hertog bij zee- en landmacht h la suite geplaatst wor den resp. met den rang van schout bij-nacht tn generaal-majoor. Hertog Hendrik wordt 30 dezer in de residentie verwacht. De examens voor de nuHige en fraaie handwerker, zullen aan vangen op 15 Eebruaii a. s. BRESKEYS, 22 Januari 1901. Gisterenmiddag is aan de Nieuwe Sluis gestrande heimachine met behulp van twee sleepbooten, nadat het gevaarte zoo na mogelijk was ontgraven, met gunstig gevolg af gehaald. Alhoewel de bodem eenigszins geleden en lek was, was de ope ning niet van dien aard dat ze naar Vlissingen moest opgevoerd worden, doch werd naar lleijst gesleept. Oostburg', 20 Jan. Heden voor middag had in «den Eenhoorn" alhier eene vergadering plaats van de Atdeeling Oostburg van den Bond van Nederl. Onderwijzers, waarin de heer J. A. Bosdijk te Sehoondijke, die zijn ontslag had ingezondeu als 2e Secietaris, be noemd werd als voorzitter in plaats van den heer F. Beun te Aarden burg, die, zoo als we reeds mede deelden, zijn demissie had genomen. Als secretaris werd herbenoemd de heer P. de Bruijtie te Aarden- burg. De heer A. Beerens, die wegens zijne benoeming tol Hoofd eener school had bedankt als vice-voor- zitler, werd vervangen door den heer J. Roda alhier, terwijl ais 2e Secretaris werd benoemd de heer J. dn Burck te lJzcndijice Allen, voor zoover aanwezig namen hunne benoeming aan. Den heer Bosdijk zal van zijne benoeming worden kennis gegeven. ZiiidzilHiIe, 17 Januari. Heden had in de Roode Leeuw alhier de jaarvergadering plaats van de deel nemers in de paarden verzekering- mant«chappij «Zuidzandc en Om streken". Als leden van het bestuur werden voor de gemeenten van de kring waarin de maatschappij werkzaam zijn herbenoemd de lieeren D. Lu- teijn Iz. te Zuidzande, Jac. Pois- sonnier te Retrar.chement, Iz. de Hullu te Cadzand en L. Basting te Groede. Voor Waterlandkerkje werd ge kozen de heer Jac. Risseeuw, voor Nieuwvliet de heer A. J. de Hullu eti voor Oostburg de heer J. F. Mabesoone. De contributie werd voor 1901 vastgesteld op 2 °/0 van de verze kerde som. Scliouiiilijke, 22 Jan. De alge- meene onderlinge Paarden-Verzeke- ring-Maatschappij alhier gevestigd, hield hedennainiddag te 2 ure de algemeens vergadering, die werd bijgewoond door 84 leden. Door den boekhouder, de he'erJ. Verhage te Groede werd het verslag uitgebracht over den toestand van liet afgeloopen jaar, waaraan is ont leend, dat 150 personen zich als deelnemers hadden aangesloten met 1250 paarden tot een totaal bedrag ad ƒ500.000. In het geheel werd uitgekeerd ƒ1 0.529.85 voor 40 verzekerde paarden. De uitgaven beliepen gezamenlijk ƒ11.217.56 terwijl word ontvangen aan inleggelden, premiëu en ande re inkomsten ƒ11.726.275. De rekening werd lot deze be dragen goedgekeurd en de boekhou der mitsdien van de verantwoorde lijkheid dezer comptabiliteit onthe ven. Als voorzitter van het Bestuur werd de heer F. J. Calon ta IJ- zendijke met 77 stemmen herbe noemd. De in het verslag ingevlochten weiisch tot het doen vervallen van art. 38 van liet Reglement, welk artikel bepaald, dat, ndien de ziekte of het ongeval eene langdurige ge neeskundige behandeling zoude ver- eischen, ol, blijkens de verklaring van eene deskundige ongeneeslijk wordt geacht, het verzekerde paard, in overleg met het bestuur ontei gend of afgemaakt kan worden, wijl de toepassing van dit artikel in de praktijk tot zeer vérstrekkende ge volgen aanleiding kan geven, had eene breedvoerige discussie tenge volge en leidde ten slotte tot de conclusie, dat het voorstel van het Bestuur tot intrekking van dit ar tikel werd aangenomen. Zaterdagnacht tusschen 2 en 4 uur hebben zieh 3 personen toe gang weten te verschaffen op een aan de Ooslkerk te Vlissuigeu ge legen Belg. londskotter den wacht hebbende aan de mast gebonden eu hem een prop met poetskatoen met terpentijn vermengd in den mond gestopt en zich meester gemaakt van ecnige fl sscheu jenever en verder proviand. De daders zijn nog niet ontdekt. Zaterdagmiddag zou te Vlis singen van de werf der Kon. Mij. «De Schelde" het 7oor rekening der Stoomvaart-Mij. «Nederland" (Amsterdam) in aanbouw zijnde vraclitstoomschip «Ambion* worden te water gelaten. Alles was voor de gewoonlijk met eenigc plechtigheid gepaarde ge beurtenis gereed. Tal van genoodigden waren op de wertin den omtrek, aan de kaden stonden duizenden toeschou wers om 't steeds machtig schouw spel gade te slaan. De tonnebrug was verwijderd om liet kolossale schip ruiinte te geven bij zijn eerste indompeling in zijn toekomstig ele ment. Te 2 uur werden de laatste be letselen weggenomen door mej. Cla- snia Louisa Beyer, oudste dochter van den hooldmachiiiist van de Ambon maar het schip bleef muurvast op de helling staan, waar op liet maandenlang was in toom gehouden. Wat men deed, om 't gevaarte in beweging te brengen trekken, het dek op doen ma- noeuvreeren van al de jongens van de werf, enz. niets baatte, de Ainbinon scheen na zoo lang ge dwongen lust zich niet door een jongedame op commando aan 't water wilde toevertrouwen Wel kwam er nu en dan, eeu heel klein beetje schot in maar liet schip kroop schier onmerkbaar uit de «wieg". Eindelijk, na 12 uur het geduld van toeschouwers, directie en fa- briekspersoneel op een zware proef te hebben gesteld, ging de Ambon, in 't nachtelijk uur van tweeëu, statig, vlug, prachtig te water, on der luid hoerageroep van hen dis in spanning het oogenblik hadden verbeid waarop liet wederspannige zeekasteel zich naar den wil der bouwmeesters geliefde te schikken. Het stoomschip is van staal ge bouwd, met teakhouten dekken, volgens de hoogste klasse van «Ve ritas cn der Ned. Vereeniging van Assuradeuren. Het wordt getuigd met twee poleinasts, aan elk waarvan vier laadboomen, voorzien ,van dubbele stoomlieren eu tussehendeke inge richt voor troepenvervoer en ia voorzien van waterballaat van voor tot achter. De hoofdafmetingen zijn lengte 340, wijdte hol 31 Eng. voet. De stoomwerktuigen, die mede aan de fabriek De Schelde vervaar digd, daar gereed staan, zijn van het direct werkende triple expansie systeem met 3 cylinders, ieder op alzonderlijk'e krukken en in staat 1500 Ind. PK. te ontwikkelen, terwijl de beide stoomketels voor dat schip zijn ingericht met How- den's palent geforceerden trek. -Men schrijft nit Vlissingen d.d. 20 Jan Precies te 8.20 Green», tijd stoomde de trein met den Keizer van Duilschland, bestaande uit 7 rijtuigen en een goederenwagen, het station alhier binnen. De trein was van de grens af begeleid door de heeren Kramers, ingenieur der tractie en C. Wal raven, inspecteur der Staatsspoor wegen. Eerst een half uur later stapte de Keizer met den Hertog van Connauglit uit den trein en werd Z. M. begroet door den Duitschen consul den heer J. L. Gruber, aan wien Z. M. do hand reikte. Door den consul werden vervol gens aan Z. M. voorgesteld de heeren nir. A. Roest, Commissaris der Koningin, die den Keizer na mens Koningin Wilhelmina kwam begroeten, waarvoor Z. M. dank

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2