voor Zceuwscli-Yliuiiidm'ii. Een familiegeschiedenis, No. 560. WOENSDAG 23 JANUARI 1001. 10e Jaargang*. Abonnementsprijs: Advertentieprijs: Buitenland. FEUILLETON. Transvaal. ET NIEUWSBLAD Per S maanden 50 centsfranco per post 55 cents. Voor België ƒ0.625 en voor Amerika ƒ0.825. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Breskens. Van 1 tot en met 4 regels 20 centselke gewone regel meer 4 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. Bit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEilIAX te Breskens. De werkstaking der glasblazers te Charleroi is geëindigd. De onlangs te Smyrna door rouvers weggevoerden Franschman is de heer Mille, eigenaar van de nabij die stad gelegen „Bains d' Agamonnon". Hjj zat mat een vriend, den heer Menotte te di nee- ren, toen een met karabijn gewa pend roover binnenkwam en zonder complimenten mededeelde dat de hoofdman, die buiten wachtte, hem wilde spreken. Mille glimlachte en gaf den kerel eenvoudig te verstaan dat hij zich uit de voeten inoest makendaarop loste de roover een schot over zijn hoofd en toen eeu Albaneesch bediende toeschoot om hem 't wapen te ontrukken, velde hij dezen zonder omwegen neer. De beide vrienden «tonden ver- ■chrikt op en ijlden naar buiten, waar ze door negen roovers werdeu opgevangen en meegevoerd. Zij werden zes uur ver weg ge bracht, dood vermoeid en in groo- ten angstin een armoedige hut werd toeu halt gehouden en de heer Mille bleef daar ouder strenge bewaking lot dat een losgeld van 12.UUU guldel),.dat blijkbaar door Uen Öuilaii was gestort, in handen der roovers was. Tut hiertoe heeft uien van de rouvers geen spoor ontdekt. Het bericht dat deze nadere bijzonderheden brengt, zwijgt geheel van den heer Menotte. 5. Maar ik dacht, dat er hier nooit veel vreemdelingen kwamen? merkte Wesierbnry op, terwijl hij de ham bekeek. Niet veel, mijnheer? Wel n«e, antwoordde de waard, nog altijd met de tafel bezig. U beul laugs den achterweg gekomen aan de voorzij van t huis ligt de weg naar Ballycastle. In den zomer heb ben we soms drie of vier plezier- gezelichappen op één dag. Hier is 't staal, meneer, als 't mes soms niet als te scherp is. Des avonds is het hier altijd stil, er mag eens een buurman komen opsteken, maar met zoo'ti weer blij ven ze thuis. Hoor maar eens koe ren hoe ot het regeut I En als je uu een lamp wil hebben, dan zal Op verlangen van Keizer Wilhelm is «en machtig syndicaat gevormd om met electrischc tractie op de groote sneltreinen proeven te doen nemen. Men begint met twee waggons voor vijftig menselien ris ten te laten doen op de militaire lijn van Berlijn naar Zozzen. Sla gen deze proefnemingen, dan zal men tusschen de voornaamste steden van het Rijk van kwartier tot kwartier wagens doen loopeu met een snelheid van 150 tot 200 kilo meter per uur. Zoo meldt de Ber- lijnsche corr. van de „Manch Gu ardian". Volgens de Daily Mail is de Trans-Siberische spoorweg d» meest gevaarlijke lijn ter wereld. In 1900 hadden er niet minder dan 78 ernstige botsiagen plaatsen 198 grondverschuivingen. Daarbij werden 183 metischen gedood, 627 gewond, 144 locomotieven en 300 wagens onbruikbaar gemaakt. De influenza blijll onverzwakt te New-York voortwoeden. De schouwburgen zijn gesloten omdat de meeste altisten niet kun nen optreden en het publiek toch niet opkomt. Daarbij tr«ücu ook de kinderpokken zeer talrijk op. Vijf reizigers die per stooui- buot uit Alexanderië te Huil waren aangekomen, zijn ouder verdachte veisehijiiselcn ongesteld geworden. Drie ziju gestorven. Men vreest te doen le hebben met builenpest. Een storm woedde Donder dag in het Suez-kanaal. Tal van schepen worden opge- ïk de gordijnen maar laten vallen, als ten minste Terry niet vergeten heelt een pit er in le duen. De jongen is achterlijk in 'een hecie boel dingen, dat komt omdat ie eer. beetje dool is. Dit zeggende, liet hij de yude sitsen gordijnen zakken, stak een patenlolie-laiupje aan en plaatste het midden op de tafel. Zullen de heeren misschien een glas „Shtowt", (iersche volks uitspraak voor „Stout") drinken. 'l is jammer dat 't vat byna leeg is, maar mijn Terry Heeft ge scharreld met de kraan, hij vergeet ze altijd dicht te doen, als ie in den kelder is. Hij hoort niet wal ie doet, zie je heeren, maar hij is anders gewiliig genoeg. Ja, ja, zeide O'Maille, we zullen hel stout uiaar eens pro— peereii. Ik kan het uwe edelheid re- coiuuianaeereii. Eu als u de paar den weer opgezadeld wilt hebben De reizigers zagen elkaar veelbe- houden door liet ontzettende weer en een Duitsch stoomschip, in bet kanaal gestrand, verspert den door tocht. Het Fransche stoomschip „Djen- nah", ran Marseille naar Mauritius, is met gebroken schroei hier binnen geloopen. De politie te Weencn heelt aan de Rumeensche Regeering me degedeeld, dat Rumeensche anar chisten een aanslag voorbereiden op den ex-Koning Milan. Dientenge volge zijn le Bucharest 18 personen gevangen genomen, doch ook voor een deel weer losgelaten. Door een lekage in de gas leiding te Hamburg zijn de leden der famile Stiibing, in de Waer- marnstraat, man, vrouw en vier kindereh, vergiftigdeen der kinderen is overleden al de overige leden van het geziu liggen in ge vaarlijken toestand in 'l Ziekenhuis. De uitvoer van vee naar België in het tijdvak van 16 tot en met 31 Dec. heelt bedragen 1067 runderen, 47 varkens, 774 schapen eu 287 lammercu totaal 2175 stuks vee. Vandervelde zal bij de Bel gische Kamer een voorstel indie- uen om, evenals in Frankrijk, de vrouwen toe le laten als advocaat. Pretoria is nu vol troepen en blijkens een bericht aan de Eiigel- sche bladen worden toebereidselen teekeuend aan, want zij hadden reeds stilzwijgend besloten om tot den volgenden morgen in de herberg te vertoeven, en gaven uu dit ver langen aan den waard te kenuen, die er zeer mede ingenomen scheen. Nu MauritsKerel 1 riep O'Maille, met een zekeren spot lil stem en gebaren, nadat de waard was heengegaan. Laat me je uu eens bedienen van ons heerlijk maal. Op hetzelfde oogenblik werden beide reizigers opgeschrikt door een hevigeu bliksemstraal, die voor eeu eukel oogenblik 't vertrek in rosseu gloed zette. Nog at meer onweer 1 zeide Maurits. Ik dacht wel, dat we nog meer zouden krijgen vóór den nacht. Daar heb je 't vervolg, voegde hij er bij, toen eeu ratelenden don derslag als 't ware boven huuue hoofden wegrolde. Merry is nogal schrikachtig, als het onweert, zeide O'Maille, bezorgd over zijn paard, ik hoop maar, dat die halldoove jongen haar gemaakt voor verdere operaties. Er wordt dus terecht veronder steld, dat er iets broeide. Trouwens uit het Oosten begint bet te spoken. Louis Botha heelt thans zes commando's [geschat op 8000 man, onder zijn bevelen. Hij heeft de bij Helvetia eu Belfast genomen gevangenen onge veer 300, losgelaten (behalve de officieren) en wordt daardoer niet langer iu zijn bewegingen belem merd. Men verdenkt hem van het plan van een nieuwen inval in Natal. Zal uien een nieuwen strijd aan de Tugela beleven Behoudens de berichten van Kitchener, door de censuur ver minkt, is er weinig nieuws. Er schijnt bij Standerton opnieuw gevochten. Het dorp heet onneembaar en het is dus best mogelijk, dat Bo tha beproeven wil of het inderdaad onneembaar is. Eenige nadere tjjding is ontvan gen over het gsvecht bij Valklaagte van Woensdag. De colonne Colville, vertrekken van New Danmark naar Vlaklaagte, werd daar aangevallen door eeu Boerenuiacht van omstreeks 1000 man met een kanon. Zij deden een hcvigen aanval op het konvooi dat door 300 man verdedigd werd. Op hetzelfde oogenblik vielen zij ook de cavalerie aan, die de achterhoede vormde en vuurtuurend achteruit zweek voor de charges van 400 Boeren onder commandant Spruyl. Vier compagnieën iui.ui.erie lol de beenen niet zal laten breken. Wil ik eens even gaan kij ken vraagde Maurits opslaande. Neen, zeker mei, wat eeu denkoeeid, in zulk eeu weer. Maar Maurits Westeruury was reeds naar het venster geloopen, lichte de gordijnen op en staarde naar builen in 't donker, toen eens klaps eeu kreet van verwondering en half van vrees, hem outsuapte. Wat scheelt er aan? vraagde O'Maille, zich omwendend terwijl hij zijn vork uit d« hand liet glip pen. O niets 1 Er stond iemand daarbuiten, die op eens het geiaat tegen het venster drukte. Waarschijnlijk een nieuws gierig buurman of de zoon van onzen waard, zeide O'Maille. Neeul nep Maurits met overtuiging. Het was een gelaat, dat ik kende, het gelaat van ecu man, dien ik onlangs in gezelsch..f van uw zoon, het gelaat van lach niet Wiiieru.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1