voor Zeeiiwsoli-Vlaaiiilemi. [en familiegeschiedenis, Ufo. 559. ZATERDAG 19 JA ATARI 1901. 10e JaargaM*. Abonnementsprijs: Advertentieprijs: Buitenland. FEUILLETON. Transvaal. Binnenland. HET HIMWilLilD Per 3 maanden 50 centsfranco per post 55 cents. Voor België ƒ0.625 en voor Amerika ƒ0.825. Abonnementeu worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren Brievengaarders en bij de Administratie te Breskens. Van 1 tot en met 4 regels 20 centselke gewone regel meer 4 ceuts. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag ééll ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIEfjEMAN te Breskens. Te Barcelona heeft een groote volksvergadering, onder voorzitter schap van den gewezen burgemees ter Robert, het besluit genomen, bij de regeering aan te dringen op de afschaffing der stierengevechten. Een heftig onweder heeft den lOen dezer gewoed aan de Oostkust van Japan. Er worden 400 vis- schers vermist. Te Chicago is in een lokaal, de Turner-Hall genaamd, waar een Joodsch gezelschap van 800 perso nen, meerendeels vrouwen en kin deren, vereenigd was, door het valsch alarmgeroep van brand door «en onbekende, een paniek ontstaan, waarbij 2 vrouwen en 4 kinderen werden doodgetrapt en 22 min ot meer gewond. Door de Dernsche Regeering is thans aan de budgetcommissie een rapport aangeboden over de onder handelingen met de Vereenigde Staten gevoerd, nopens den alstand van de Deensoh-West-lndische be zittingen. Daaruit bljjkt dat de zaak een nieuwe phase is ingetreden, door de interventie van een kapi- talistengroep, onder de Deensche patriotten gevormd mat den direc teur van den landbouwbankden heer Gluckstadt aan 't hoofd, die trachten wil de eilanden met Deensch kapitaal vruchtbaar en verkoop aan de vreemde overbodig te maken. Het plan is er industrieele en handelsinnchtingen te vestigen, mits 4. De beide reizigers waren bijna eender gekleed, waren met hun ei gen paarden zonder dienaars bij zich op weg gegaan, van het landgoed van O'Maille nabij Bray, om een tochlje te doen door het .Noorden van Ierland. Sir Willem O'Maille, die reeds eenige jaren weduwnaar en zijn zoon George, een jonkman, die pas zijn meerderjarigheid had bereikt, waren de eenige levendige en recht- streeksche vertegenwoordigers van hel joude geslacht O'Maille van Coleraiue. Zijn metgezel, Manrits Westerbu- ry, was een neet zijner overledene vrouw en woonde bij de familie als een soort onderwijzer ^en opvoeder van den jonker en als vriend van de Regeering zekere hervormingen, o. a. een goedkooper en aan den tijdgeest beantwoordend bestuur, invoert. Men ziet rnet groote belangstel ling de discussies en beslissingen van de budgetcom missie tegemoet. Turkije heeft op 15 dezer de vervallen termijn van 350.000 T. pd. van de oorlogsschadevergoeding aan Rusland, gestort. De toestand der arbeiders in de Duitsche fabriekssteden wordt met den dag treuriger. Te Essen, Dortuiuud, Muhlheim, loopen bonderden zonder werk. Natuurlijk worden de Holland- sohe arbeiders het eerst ontslagen. De politie in de genoemde ste den moeten eiken avond tal van jougelui naebtlogies verschaffen. De Boeren zijn Woensdag Aber deen binnengetrokken, veertig mijlen ten Zuiden van Graal Reinet. Naar men verneemt is De Wet de Vaalrivier overgetrokken en heeft hij zich aangesloten bij de Transvaalsclie commando's. Uit nadere bijzonderheden moet blijken dat <le Boeren nogal zware verliezen geleden hebben, toen zij terugtrokken na hun vergeefschen aanval op Zuurfontein en Kaalfon- tein 11. Zaterdag. Hun verlies wordt geraamd op 60 doodeu en gewon den. Ongeveer 100 Boeren zijn Sut- den huize en had ook onschatbare diensten bewezen, toen George te Trinny-Collegn studeerde, hoewel men hieruit niet moet afleiden, dat Maurits Weslerbury alhankelijk was van de familie bij welke hij ver toefde want hij had een inkomen, hoewel niet zeer ruim, waar hij wel van had kunnen bestaan. Ze zullen wel goed zorgen voor de paarden, zeide O'Maille terwijl hij zijn halsdoek losmaakte en hals eu gelaat met een zijden zakdoek afveegde. Ik twijfel er niet aan, of die lummel van een jongen verstaat zijn vak, antwoordde zijn neefmaar onze waard blijft lang weg met zijn whiskeyflesch. Wal ten aardig oud huisje is dit. Op een muoien dag weer, kan 't hier wel prettig zijn. En op een natten dag zeer huiselijk, merkte O'Maille op, nog steens zijn gelaat afpoetaende, tot het bijkans het lastige hout- en turfvuur daar vuor hem, weerkaatite. herland binnengerukt. Zij sneden er de telegraafdraden af n plunderden de winkels. De gemeenschap met de stad is afgebroken, maar het com mando is vermoedelijk reeds weder noordwaarts getrokken. Lord Kitchener seint uit Preto ria d.d. 16 Jan. 31)00 Boeren hebben zich veree nigd bij Carolina. Kolonel Couvil- les met een mobiele colonne had een treffen met de Boeren bij Son- dershoek. De Bieren werdan met hevige verliezen afgeslagen. 300 Boeren trokken Woensdag Aberdeen ten Zuidwesten van Graaff Reinet binnen. Zij plunderden de winki Is Een honderd man bereden infanterie en een aantal manschappen kwam daar in den namiddag aan. De Hoeren trokken terug toen zij hen bemerkten. De .Evening Standard" meldt het gerucht, dat een aantal Boeren- gevangenen uit Ceylon zijn ontsnapt. De adiniraliieit ontving een te legram, meldende, dat de kanon neerboot Sybille, die matrozen aan land zou zetten oin de Boeren tegen te houden, gestrand is. De Haagsche Commissie maakt bekend, dat de feesten bij gelegen heid van het huwelijk der Konin gin thans zijn vastgesteld. Het volgende is er aan ontleend. Getrouw aan zijn streven om, met Ik zou wel eens willen weten, wat mijn jongen nu uitvoert, voeg de hij er bij, want hij was gewoon steeds san een and.r te denken, als hij zelf maar eenigszins op zijn gemak was. Hij zal Miss Baring 't hof maken in haars vaders huis te Londen, daar zou ik wel wat om durven verwedden, riep Maurits uit. En daarom kon hij mij wel missen, otschoon dit de e.iste maal is, dat George het kanaal is over gestoken, zonder dat ik bij hem ben geweest. Hij kon wel slechter doen dan met Clara Baring trouwen, merkte O'Maille aan, op goedhar- tigen toon. Squire Baring is rijk en zoo ben je daar eindelijk, waard. Hier is de whiskey, Heeren de paarden staan lekker, zeit Terry, want hy is wel een beetje doof, maar hij kan een paard oppassen, zoo goed ala de beste, hoor 1 Een dag of wat geleden zeit Callaghau het oog op het jaargetijde waarin liet hooge huwelijk gesloten wordt, de liefdadigheid op den voorgrond te stellen, zullen eenige dagen voor het huwelijk vanwege het fVest- huldecouiité door welwillende tus- sehenkomst der armbesturen van de verschillende ge/.iudten aan de ar men en behoeftigen uitgereikt wor den bons voor vleesch, koffie, rijst, erwten, boonen en andere levens behoeften. Verder ren groot feest met de weezen, vermoedelijk voor een ge deelte bijgewoond door het bruids paar. A erder eene serenade voor het paleis dour 400 zangers van Haag- ■ehe buitensteedsche zangvereni gingen en een aubade op het achtrrplein van het paleis dour 650 zangers. Verder ren gala-voorstelling in den schouwburg voor het bruidspaar en geiioodigden, met een gelegen heidsgedicht van dr. P. H. Ritter te Amsterdam en een slotgedicht van dr. Scnarpmau. IVrz* lliier tijd zal een gralisvoorstelling plaats hebben voor het volk in verschil lende gebouwen. Woensdag berlt ren difi plaats voor het bruidspaar voorby het paleis, dour corporaties en vakver- eenigingeu, terwijl eindelijk kine- uiatograafvertooning n voor het volk in verschillende stadsceutra zullen worden gegeven. Van gemeentewege word' 26 Jan. een vuurwerk algestoken in het Malieveld. nog tegen me Baas, zeil-ie, jouw jongen is meer waard dan al die veeartsen, zeit-ie, as-ie maar met zoo doof was. En als nu de heeren een lekker stukje gebakken ham lusten Dat zou niet kwaad zijn 1 riep O'Maille. En wat zuurtjes er bij, me neer Zeker znurtjes, riep Manrita hartelijk lachend. Dat schijnt me wel een aar dige kerel te zijn, zeide hij, toen de waard weer heenging. Das ham met zuurtjes, hé Enfin we had den het nog «lechter kunnen treffen, als we bijvoorbeeld den naoht eens op dien modderachtigerr weg hadden moeten doorbrengen. Goeie genade I Dat zal waar zijn, heeren I merkte de waard op, die, bezig zijnde in eene provisie kast vlak achter de deur van het vertrek, de laatste woorden had verstaan. Ze hadden u best kumieD vermourden langs den weg,

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1