Binnenland. Gemengd. aangaande het uit Lorenzo Marquez ontvangen telegram, luidende dat de Engelschen eene groote neder laag opliepen van wege Bolha, ver- «cheidene huuuer soldaten wprden grvangen genomen en verscheidene kanonnen gekaapt. Al de nieuwstijdingen, uit Kaap kolonie, zijn in gesluierde woorden opgesteld, wat bewijst dat het er slechter en slechter wordt voor de Engelschen. Inderdaad, wie eene zegepraal behaalt, moet geen sluiksche mid delen of omwegen gebruiken, om dit te melden. Wel bezetten de regelmatige troepen en vrijwilligers er in aller ijl de grootste steden, maar op die wijze kunnen zij den overrompelaar geenszins tegenhouden. Inderdaad, de Boerentactiek be staat in het vermijden der gioote sledenzij verkiezen het veld waar zij in do hoeven voorraad kunnen opdoen en Hollanders aanwerven. Ook zien zij zooveel mogelijk geweren te ontnemen aan de En- gelachen, ten einde deze Hollanders te kunnen wapenen. Het doel der Boeren, die Fraser- burg en Calvania vermeden, is nu Hex-Rivier te winnen, nabij Wor cester. Hex-Rivier is een strategisch punt van groot belang. De spoorbaan loopt er door eene zeer bergachtige streek, de trein door een reeks tunnels wiar ver nieling voor de Engelschen de ergste gevolgen zou kunnen hebben, vooral in de ravijnen van Nex-Ri- vier. Talrijke Atrikaanders schaarden zich reeds bij de Boeren, vooral in het westelijk gedeelte der Kaap. Zaterdag is de Groothertog van Saksen Weimar Eisenach op 82ja- rigen leeftijd overleden. Z. H. is gehuwd geweest met Prinses Sophia der Nederlanden, zuster van wijlen Z. M. Koning Willem III. Het Hof zal den rouw aannemen voor 25 dagen. BRESKEA'S, 8 Januari 1901. De ontvangsten van de Stoom tram-Maatschappij Breskens-Malde- afkwamen. Daarom had O'Maille, die den stand van zaken begreep, zijn rijk dom aan zijn land willen ten offer brengen en zijn trouwe dienaar John Tierce een hartstochtelijk aan hanger der Jacobietenrebeille, had nn het overbrengen der kostbaar heden op zieh genomen, eene zen ding, die zeer veel overleg vereisch- te, want er bestond zooveel gevaar voor ontdekking, dat de rnau niet eens een lastbrief bij zich kon hebben, uit vrees van inbeslagne ming van den schat. De juweelen werden dus zorgvuldig verborgen in de voering zijner kleeren en in een lederen tasch, waarin bij eenige levensmiddelen voor de reis mede droeg. Hij droeg dus geen enkel teeken, dat achterdocht konde opwekken en met een weinig Engelsch klein geld en wat Fransch goud, want het Jacobietengeld was schaarsch cn gevaarlijk tevens, toog hij op reis. (Wordt vervolgd.) ghein bedroegen gedurende de maand December 1900 ysODl.OS en gedurende die maand in 1899 7022.805. Sedert 1 Januari 1900 werd ontvangen y98.591.935 en over hctzellde tijdstip 1899 y97.800.855. Reeds Zaterdag en Zondag middag is door middel van een tweetal sleepbooten beproefd de heimachine die aan de Nieuwesluis is gestrand, af te halen, doch tel kenmale mislukten de pogingen. Tot de machinistanschool te Amsterdam is o. m. toegang ver leend als leerling aan A. van den Broecke te Aarden burg. Door de Belgische kommiezen is een inwoner van Eedc bekeurd wegens frauduleuzen invoer van haver. Paard en wagen met 2000 Kilo haver zijn in beslag genomen. Den 8den Januari gedacht de beer II. Dieho, eerste onderwijzer aan de openbare school te Aarden burg, ziju dertigjarigen loopbaan in de onderwijzerswereld. Van verschillende zijden ontving de jubilaris blijken van belangstel ling. Het college van Burg. en Weth. bood hem persoonlijk zijne geluk- wenschen aan, terwijl het Bestuur der volkszangschool, waarvan de heer Dieho directeur is, hem een met zilver gemonteerden dirigeer stok schonk. Oostburg;. De heer F. Beun te Aardenburg heeft met ingang van 1 Jan. 1901 bedankt als voorzitter van de afdeeling Oostburg en Om streken van den Bond van Nederl. Onderwijzers, zuodat de afdeeliug eerlang een nieuwen voorzitter zal te kiezen hebben. Oosthui'g. Onder leiding van den schoolopziener 111 (lit arrondissement had Zaterdag 5 dezer ten raadhuize alhier eene bijeenkomst plaats van de hoofden van scholen, welke op eene enkele uitzondering na, alle tegenwoordig waren, ter onderlinge bespreking van de invulling der lijsteu iu zake de leerplichtwet. Oostburg. De loop der bevol king in 191)0 was als volgt: Op 31 Dec. 1899 bestond zij uit 999 ui. en 1128 vr., samen 2127. Zij vermeerderde door geboort- met 38 m. en 36 vr., en door vestiging met 125 in. en 99 vr., samen met 1G1 m. en 135 vr Zij verminderde door overlijden u>et 85 m. en 28 vr. en door ver trek met 91 m. en 76 vr., sauien 129 m. en 101 vr. In het geheel vermeerderde zij dus mat 32 m. en 31 vr., en be stond alzoo op 81 Dec. 1900 oil 1031 m. en 1159 vr., samen 2190 inwoners. Onder de overledenen kwamen 27 kinderen beneden de 2 jaar «oor. Er werden 18 huwelijken geslo ten. IJzemlijke. De heer G. A. Crin- ce klerk der 2de klasse ten post en telegraalkantore alhier, is be noemd tot klerk der ie xlasse. Aan den heer H. Benier is, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als consul van België te Vlis- singen. Uit Vlissingeu sclirijlt men Zaterdagavond om kwart over 9 heelt de Belgische zeeloods A. J. Maldeghem, woneude iu de Nieuw- straat alhier, in eene opwelling van drift, omdat zijne kinderen al ren aantal dagen nirt tegen hem spra ken en nu ook weder thuis waren gekomen zonder tegen hem té spre ken, met een revolver op zijne 21- jarige dochter geschoten en haar levensgevaarlijk aan den hals ver wond. Maldeghem werd door den waar nemende!) commissaris van politie, tevens commissaris van rijkspolitie, den heer J. G. Eanoij, onmiddellijk gearresteerd. De revolver, die hij in zijl) hrnekzak had, bleek nog 2 scherpe patronen te bevatten; deze werd natuurlijk in beslag genomen. De dader, die bij het plegen van deze verschrikkelijke daad, vermoedelijk onder den Invloed van sterken drank verkeerde slaat overigens als een oppassend huisvader en als een goedaardig man bekend en ziju gezin is nogal talrijk, naar men verneemt heeft hij 12 kinderen. Zondag werd hij per rijtuig door rijksveldwachters naar het huis van bewaring te Middelburg overge bracht. Het meisje werd oj> advies van den arts Vermaas onmiddellijk naar het gemeenteziekenhuis, na alvorens door een R. K. geestelijke te zijn bediend, overgebracht. De kogel k-on gisteren nog niet verwijderd worden. De toestand van liet meisje is zeer zorgwekkend. Eenige dagen geleden deelde hels N. v. d. D. mede dat te -Am sterdam een 22-jarige dienstbode vermist werd cn dat door de poli tie inlichtingen omtrent haar ge vraagd werden waaraan werd toege voegd dat baar vermoedelijk een ongeluk zou zijn overkomen. Thans verneemt hctzellde blad, dat in verbapd met deze vermis sing, op last van de justitie een kleermakersknecht, die met het meisje vrijen wilde, in hechtenis is genomen. Het meisje, dat bij dames op de Heerengraelit diende, had verkeering met een marinematroos die over 2 jaren uit Indië terug zou keeren en met wieti zij geregeld briefwisseling hield. Zij was Zondag 23 Deo. 's avonds te 7 ure bij haar ouders gekomen en van daar om half tien naar haar dienst vertrokken. Toen zij ongeveer vijf minuten op weg was hoorden de ouders ge stommel op de trap en vertoonde zich daar een man die op de vraag wat hij verlangde, verklaarde, dal hij het jawoord vroeir. Deze man was ecnigszins beschonken en was den ouders geheel onbekend hij bleek later te zijn de thans gear resteerde P. en kleermakersknecht uit de Korsjespoorsteeg. Toen de vader van het meisje antwoordde dat zijn dochter ver keering tiad en dat het in ieder geva[ geen pas gaf met een derge lijke zaak op zulk een ongeschikt uur en in een toestand als waarin de bezoeker zich bevond, te komen, ging dvze weer naar beneden, zeg gende „zoo, mott zij dan nog lan ger wachten op dien knul uit ln- dië. Nu dan kost 't een van beiden het leven. De dienstbode kwam dien avond niet thuis doch ongeveer half twee schelde een man bij de dames aan waar zij diende en vroeg of zij al thuis was. Toen ontkennend werd geantwoord, riep hij Nu gij zult haar ook niet meer zien, want ze ligt in het IJ." Deze man was toen nog al zeer beschonken waarvan dan ook het gevolg was, dat hij weldra door do politie werd ingerekend; 't was P. Den volgenden morgen verklaarde hij zich van het gebeurde niet veel meer te kunnen herinneren. Hij deelde echter beslist mede, dat hij het meisje ongeveer 10 uur bij het Haarlemmerplein verlaten had en dat zij toen naar haar dienst gegaan was. Dit is echter reeds gebleken een leugen te zijn, want een heer en een dame uit de buurt van de Korsjespoorsteeg, die beiden bekenden pertinent dat zij P. en het meisje te 12 uur des avonds hevig kibbelende hebben zien loo- pen bij den Blauwburgwal, dus in de buurt van haar dienst. De politie doet al liet mogelijke om in deze zaak kla.,rhaid te bren gen. Prenger is ter beschikking van dc justitie gesteld. Hij heeft geener- lei bekentenis afgelegd cn omtrent het verdwenen meisje is ook niets naders vernomen. In het N. v. d. D. leest men nog het volgende Uit meer omstandigheden is ge bleken, dat P. de waarheid niet spreekt. Omtrent de verhouding van het meisje tot hem, is alles even duister. Zij luid thuis nooit over den man gesproken en hare mevrouw heeft verklaard van eenige verstand houding tot hem ook nimmer iets bespeurd te hebben, 't Was een meisje, dat nooit een boodschap verzon om eens een praatje met een naburigen vrijer te gaan maken en wanneer zij op haar uitgaansavond niet naar hare ouder» ging, deed zij bij voorkeur 's avonds geene boodschappen. Woensdagavond zijn de Prui« sische kommiezen Kemper cn Hu- bers, terwijl ze zich te Dmksperloo bevonden, door i drie beschonken personen aldaar woonachtig onver hoeds aangevallen en mishandeld. Toen de Dinksperloosehe politie haar hulp verleende bleek het dat den kommies Kemper c n arm was gebroken, terwijl zijn kameraad een aantal ernstige hoofdwonden waren toegebracht. Van de daders kon reeds dadelijk éen worden gevat, terwijl de anderen herkind zijn. Bij Schijndel is de koopman B. uit de in volle vaart zijnde tram gesprongen. Hij sloeg met het hoofd tegen de» grond en uleef op de plaats dood. De Parkwachter P. de Jong, dienstdoende in het Vondelpark bij P. C. Hooltstraal te Amsterdam, deed ile vorige week op een morgen een griezelige vondst. Bij een der boomen voor hut hek, d>t toegang geelt tot do bedoelde sti-' it, zag hij een kinderlijkje lig gen, gewikkeld in eenige Holland- sche couranten. Toen de beambte het opraapte, bemerkte hij dat het hoofdje, een prachtig bruin kopje, blijkbaar door een vlijmscherp mes, van dcu romp van het wicht was afgesneden. De Jong bracht het lijkje aan het politiebureau Leid- schepleiu en onmiddellijk werd door den lieer Dusser de Barenue een onderzoek ingesteld, lil de omge ving inaakte het geval heel wat sensatie. Men vreest dat in de Zui derzee op dcu Oudejaarsdag een schip is vergaan, waar/an de be manning gered werd. Er werd toeu een tjalk gezien,

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2